3 t/m 8 april 1995 Week van de Winkel HOLTENS NIEUWSBLAD DONDERDAG 30 MAART 1995. Week van de Winkel Ambachtelijk slager Brands. Geert Brands houdt dat predikaat bewust hoog in het vaandel: „Wij kopen zelf het rundvee in, laten het slachten bij Hogeslag, maar benen het hier uit en maken het geheel winkelverkoopbaar." Begonnen op 15-jarige leeftijd is hij sinds vorig jaar eigenaar van het familiebedrijf aan de Dorpsstraat. Slagerij Brands werkt met een ploeg van totaal acht man. Is in Holten en wijde omgeving bekend vanwege het grote vakmanschap. Brands: „Wij werken op geheel eigen wijze. Maken heel veel zelf: verschillende worstsoorten, kant en klaarprodukten als hamburgers, barbecue vlees en ook bami, nasi, macaroni en babi pangang." Sommige kant en klaarprodukten als coteletto's en cordon bleOs worden ook ingekocht. Volgens slager Brands neemt de vraag naar gemaksvoe ding en meer geportioneerde produkten (kleinere porties) opvallend toe. Naast de winkelverkoop (ook 'blikvlees') vormt de verhuur van barbecues in vooral het zomerseizoen een belangrijk deel van de inkomsten van slagerij Brands. Het bedrijf heeft er negen, zowel gasgestookt als gestookt met houtskool. Alle barbecues zijn ruim van afmeting, dus bijzonder geschikt voor feesten en partijen. Daarnaast beschikt het bedrijf over een grote, ovale koekepan. Bekend van onder meer de wijnavond op de Smidsbelt. Ook deze pan wordt desgevraagd verhuurd. Met het oog op het naderende seizoen komt slagerij Brands binnenkort met de nieuwe barbecuefolder. Daarin verschillende aanbiedingen van pakketjes vlees die kunnen worden besteld. Gunstiger gelegen bij de kern, in de directe nabijheid van invalswegen en een grotere bedrijfsoppervlakte. Het is kenmerkend voor het nieuwe hoveniersbedrijf/tuincentrum Eddy Mulder aan de Jeurlinks- weg. Als alles volgens schema verloopt wordt het donderdag 13 april geopend. „Dan is er voor iedere bezoeker een aardige attentie," verzekert Mulder, die zijn nieuwe bedijf veel completer noemt. Op dit moment wordt alles in het werk gesteld om op de gestelde datum te kunnen openen. Het huidige tuincentrum aan de Raalterweg is nog steeds in bedrijf. Opzet is dat dat kort voor de opening van het nieuwe bedrijf een week sluit (dan worden ook geen tuinwerkzaamheden uitgevoerd), waarna de klanten terecht kunnen aan de Jeurlinksweg. Mulder beschikt daar over 3500 vierkante meter bedrijfsoppervlakte, inclusief een centrale inrit en parkeerruimte voor 18 auto's en een veldje met kleinvee. Het bedrijf is primair gericht op de tuin: naast de eigen kwekerij (onder meer coniferen en zomerplanten) en kan men er straks terecht voor tuinornamenten, vijverattributen (pompen, drij- feenden enz.), tuinhuisjes, houten palen, hekjes, schermen en dergelij ke. In een apart showgedeelte wordt getoond wat de mogelijkheden zijn, zoals pergola's. In de centrale verkoopruimte wordt tevens kantoorruimte ingericht en komen stellingen met tuingereedschap, tuinslangen, allerhande koppelingen, beeldjes, (gras)machines enzo voorts. In het assortiment ook planten die zowel binnen als buiten kunnen worden gehouden, zoals azalea en abutilon. En wie ten slotte een indruk wil krijgen van de mogelijkheden in zijn tuin, kan zich vergapen aan een aantal modeltuinen, variërend van een tuin in Engelse stijl, een 'grastuin' met rozenperk tot rotstuin met waterpar tij. Eddy Mulder is straks permanent aanwezig in zijn nieuwe bedrijf. Twee medewerkers zien toe op de uitvoer van tuinwerkzaamheden. De Holtense detailhandel heeft verrassend veel te bieden. De Week van de Winkel richt de schijnwerper vooral op het werken in de winkel. De omgang en binding met de klanten, de gezelligheid, het plezier om de winkel of zaak binnen te stappen. De detailhandel weet wat het personeel wil en zet zich gedegen in voor verbetering van de kwaliteit van werken in ae winkel. Kortom: de detailhandel heeft graag goed personeel in huis en dóet er wat aan om dat personeel ook vast te houden. Wie (ander) werk zoekt moet de detailhandel niet vergeten. Want welke bedrijfstak heeft zoveel nieuwe medewerkers nodig? Een duidelijke ontwikkeling in brilleglazen, contactlenzen en montu ren. Een duidelijke toename ook in drukte en dus in omzet. Dat concludeert Bert van der Wal van Optiek Jos. Wat de glazen betreft valt een verschuiving naar kunststof glazen te constateren. En was het vroeger zo dat hoe sterker de bril hoe dikker de glazen, tegenwoordig worden enkel dunne brilleglazen geleverd, óók bij hogere sterktes. Desgewenst kunnen de glazen worden ontspiegeld. Het materiaal van de lenzen is volgens Van der Wal stukken verbeterd: „Het zorgt voor snellere gewenning en een hoger com fort." Ten slotte de monturen. Ook daarin een duidelijke verande ring: ze zijn kleiner en veelal kleurrijker. Een kwestie van durf soms om ze te dragen. Optiek Jos huist sinds oktober 1990 aan de Dorpsstraat. Naast brillen en contactlenzen en allerhande toebeho ren beschikt de optiek over professionele oogmeetapparatuur. De bezoeker kan er zijn ogen gratis laten doormeten. Op basis van het advies kan dan indien noodzakelijk een bril worden aangemeten of worden overgegaan tot het dragen van contactlenzen. Doorsturen naar een oogarts is niet verplicht. Bert: „Dat gebeurt wèl als we in een relatief korte tijd een vreemde sterktesprong constateren bij iemand, of we zien een te hoge oogdruk of krijgen iemand met een medische indicatie, zoals suikerziekte. Dan verwijzen wij in eerste instantie naar de huisarts." Hoewel de bril het nogal altijd goed doet, vertelt Van der Wal dat de contactlens geleidelijk aan in populariteit toeneemt, vooral onder degenen in de leeftijd tussen 15 en ruim 30 jaar. Nu de zomermaanden in ras tempo naderen, komt Optiek Jos binnenkort met een aantrekkelijke aanbieding: een zonnebril op sterkte. Montuur met kunststof glazen voor omstreeks 90 gulden. Alle brilleglazen worden geslepen in de eigen werkplaats. Vijf jaar geleden begon Gerard van Bussel met echtgenote Joke ziin woning- en meubelstoffeerderij aan de Burgemeester van der Borcn- straat. „En nog altijd is er sprake van stijgende omzet," vertelt hij trots. Voor ingewijden is het verhaal bekend: Gerard, ooit actief voor de firma Wonnink, besloot voor zichzelf te beginnen toen Joop Wissink er mee stopte. Sindsdien weten veel Holtenaren hem te vinden, temeer vanwege Van Bussels bijzondere vakmanschap. Wo ning- en meubelstoffeerderij Van Bussel heeft een breed aanbod aan produkten, variërend van tapijten en gordijnen van bekende merken als Desso, Parade en Gardisette, tot Luxaflex, meubelstoffen, matras sen, dekbedden, overtreksets en tafelkleden (beide op voorrraad) en horren en zonneschermen voor zowel buiten als binnen. Alle gordij nen worden gemaakt door Joke. Zeer specifiek is de meubelstoffeerde rij, waar velen, ook van ver buiten Holten, de firma Van Bussel voor weten te vinden. Opnieuw het stuk vakmanschap dat zich doet gelden. Om het aanbod zo compleet mogelijk te maken kan men bij Van Bussel eveneens terecht voor meubels. Daarvoor wordt onder meer samengewerkt met een toonkamer (groothandel) in Wierden. Hetzelfde geldt voor bedden. In dat geval verwijst Van Bussel zijn klanten naar Vroomshoop Meubelen in Vroomshoop. Binnenkort wordt de firma Van Bussel intern uitgebreid. Zowel het winkelgedeel te als de werkplaats worden vergroot. Aan de gevel zal niet zo veel veranderen. De passant kan straks wel gemakkelijker in de winkel kijken. De vraag naar nieuwe medewerkers in de detailhandel is groot. Niet alleen de vraag naar vakantie-, koopavond- en zaterdaghulpen, maar ook naar vast personeel. Jaarljiks komen er tienduizenden arbeidsplaatsen vrij in de detailhandel, die voor het grootste deel door vrouwen en jongeren worden vervuld. De oplettende voorbijganger zal het niet zijn ontgaan dat de verbouwing en 'facelift' van vishandel Reinaardus onlangs werd afgerond met het aanpassen van de gevelverlichting, compleet met nieuw logo... een vis. Albert en Jan Reinaardus zijn dik tevreden. Naast interne aanpassingen in de winkel, omvatte de verbouwing vooral de uitbreiding van de werkplaats, de komst van een nieuwe koelcel en een ruime kantine, tevens leslokaal en ten slotte de nieuwe huisstijl in de kleuren blauw/wit. De twee broers vertellen met gepaste trots over hun op volle toeren draaiende bedrijf. Hoofdmoot is de visverkoop op diverse markten in de omgeving. Het elf man tellende bedrijf beschikt over drie markt-winkelwagens. Soms wordt materiaal verhuurd. Daarnaast is er de 'cateringservice', die bestaat uit het leveren van salades en hapjes aan bedrijven, instellingen en ook particulieren en natuurlijk de verkoop in de winkel aan de Larense- weg. Sinds twee jaar beschikt de Holtense vishandel tevens over een vaste 'counter' in supermarkt C1000 in Raalte. De grootste vraag blijkt naar haring, gebakken en kant en klare visprodukten. Met het oog op de noodzakelijke voorraad krijgt vishandel Reinaardus zes maal per week verse vis aangevoerd vanuit eigen land, maar vooral uit Scandinavië en Frankrijk. De laatste vooral leverancier van schaal- en schelpdieren. Niet alleen in Holten, maar ook tot ver buiten de gemeentegrenzen is vishandel Reinaardus bekend vanwege de karakteristieke haringkarretjes. „Zeer geregeld zwerven er wel een paar in de regio," lacht Albert. „En dan met of zonder een medewerk ster van ons in klederdracht!" Sinds enige tijd is hij docent van de Stichting Vaklopleiding Vishandel. In de kantine boven de werk plaats geeft hij wekelijks les aan tal van cursisten. In mei doen ze landelijk examen. Met de verbouwing achter de rug richt vishandel Reinaardus zich nu op het ras naderende veertigjarig bestaan van het familiebedrijf. Maandag 15 mei is het zo ver. Albert en Jan hullen zich nu nog in stilzwijgen. „Maar één ding staat vast: we maken er een echt feest van voor jong en oud!" Onlangs kregen de Gebr. Wissink de 'AF'-erkenning en zijn daarmee erkend schilders- en afwerkingsbedrijf (behangen, glas zetten). Wim en Jan Wissink zijn er trots op. In 1933 begon net Dijkerhoekse familiebedrijf als 'simpel' huisschilder zonder winkel. „Intussen hebben we driemaal verbouwd en uitgebreid," vertelt Wim, die in 1962 het diploma meesterschilder haalde. Het werkgebied van de Gebr. Wissink strekt zich uit van Holten tot Bathmen en zelfs Deventer. In Holten is het bedrijf onder meer regelmatig in touw voor nieuwbouw en onderhoudswerkzaamheden op vakantiepark Twenhaarsveld. Actief betrokken was men bij de totstandkoming van De Boschkamp en de Rabobank. Acht man zijn permanent in touw met op de eerste plaats schilderswerkzaamheden, behangen en glas zetten. In 1968 werd tevens begonnen met stoffering. „Vaak koppel den klanten het schilderen van een kamer met de vraag naar bijpassende gordijnen en dergelijke," legt Wim uit. Sindsdien kan men bij de Gebr. Wissink niet alleen terecht voor gordijnen, ook voor vitrage, Luxaflex, zonweringen of zonneschermen en tapijten. De gordijnstoffen worden in de winkel uitgezocht. Het vervaardigen van de gordijnen wordt uitbesteed aan de deskundige medewerkers van een atelier. De winkel van de Gebr. Wissink biedt ruim keus aan allerlei (veelal Flexa) verfsoorten. Het bedrijf beschikt over twee verfmengmachines, verzorgt desgewenst persoonlijke verfadviezen en verkoopt als extra service ook ritsen, garen en band. Uitsluitend dames- en herenschoenen van de betere merken. Daar voor kan men uitstekend terecht bij Hans Steunenberg Schoenen (tel. 64122). Tot die betere merken horen onder meer Sioux, Van Lier, Bibi Barelli en Tamaris. Sinds 1988 is de schoenenzaak van Hans Steunenberg ondergebracht in het pand naast Schuppert Mode. Twee afzonderlij ke winkels, maar wèl twee winkels met een open verbinding naar elkaar. Zo hebben klanten de gelegenheid om bij de zojuist aange schafte kleding een paar passende schoenen uit te zoeken en anders om. De formule werkt perfect. De collectie schoenen van Hans Steunenberg is zeer gevarieerd: van hoog modisch tot klassiek en voor jong en oud. De nieuwe zomercollectie blijkt uitstekend aan te slaan: veel hoge en open modellen, waarin linnen structuren zijn verwerkt. Mensen die moeilijk ter been zijn en dus moeilijk van huis kunnen, worden desgevraagd door Hans Steunenberg thuis bezocht. Aan de hand van de telefonisch opgegeven voorkeur wat betreft het model, wordt een hele serie schoenen meegenomen. Eventueel zes- teens modellen, of schoenen met steunzool. In de winkel aan de Stationsstraat worden tevens schoenen met bijpassende tas verkocht (Jacobelli). Daarnaast kan men er terecht voor lederwaren als tassen en portemonnees en natuurlijk onderhoudsprodukten (schoenpoets, veters en dergelijke). Ruim zestig procent van de ongeveer 500.000 werknemers in de detailhandel is vrouw. En de helft van alle medewerkers is jonger dan 25 jaar. U moet wel wat in huis hebben! Veel mensen denken niet direct aan de detailhandel als zij op zoek gaan naar een baan. Onterecht, vinden velen die al in de winkel werken. Als u uit het goede hout gesneden bent, is werken in de winkel leuk en afwisselend. U moet goed met mensen om kunnen gaan en het leuk vinden om dingen te verkopen. Ook moet u er geen bezwaar tegen hebben om op koopavonden en zaterdag te werken, maar daar staan dan natuurlijk andere vrije dagen tegenover. Bent u zo iemand die op zijn plaats is in de winkel, dan zult u merken dat het mogelijk is om als snel veel verantwoordelijkheid te krijgen. Verder is werken in de winkel leuk en afwisselend en u gaat veel met mensen om. En: er is voor elk wat wils: parttime werken is heel goed mogelijk, maar ook als u fulltime aan een loopbaan wilt werken kunt u terecht in deze veelzijdige bedrijfstak. Jong carrière maken is iets dat in de detailhandel geen uitzondering is. En wie eenmaal ervaring heeft opgedaan kan ook gemakkelijk solliciteren bij andere winkelbedrijven. Of klimt binnen het bedrijf hogerop. Als men maar hart heeft voor de zaak, dan kan het allemaal. BedrijfsleidefTvan een jaar of 27 zijn echt geen uitzondering in de detailhandel! Door aandacht te schenken aan personeelsmanagement wordt geprobeerd de werknemers goed te begeleiden tijdens hun carrière in de detailhandel. En zo werkt de bedrijfstak ook aan verbetering van de kwaliteit van werken in de winkel. Meer informatie. Voor meer informatie over de Week van de Winkel en voor schriftelijke informatieover werken in de winkel in het algemeen of over detailhandelonderwijs, kunt u terecht bij het (gratis) informatienummer van het Hoofdbedrijfschap Detailhandel: 06-0670. Als u een baan zoekt in de detailhandel kunt u solliciteren bij de winkel van uw keuze of contact openemen met het arbeidsbureau bij u in de buurt. Druk, druk, druk. Het is het sleutelwoord van Henk Lammers van Marjo Bloemen. Zeventien jaar al is hij met echtgenote Ans actief aan de Oranjestraat. Een jaar nadat hij de zaak overnam moest al worden uitgebreid met de bloemenkas. Compleet met vijverpartij. Sfeervol en in trek bij kinderen. „De drukte is in de loop der jaren enorm toegenomen," constateert Henk, die inmiddels ook kamerplanten verkoopt. Toch zorgen snijbloemen voor de grootste omzet. Om te kunnen voldoen aan de vraag worden ze tien keer per week vers van de veiling in Bleiswijk aangevoerd. Plantenbakjes doen het ook goed. Volgens Henk in uiterlijk ook veranderd: „Veel meer mandjes, blad en besjes, vaak verwerkt in terracotta schaaltjes." Marjo Bloemen werkt als enige bloemist in Holten samen met Fleurop. Men kan er tevens terecht voor eigentijdse geschenkartikelen. Een deel van het assortiment dat langzaam is opgebouwd, meent Henk. Daarnaast zijn er de zijdebloemen en kunstplanten. Naar zijn zeggen net als droogbloemen seizoengegebonden: „In de zomer is er van alles volop verkrijgbaar. Dan verdwijnen kunstplanten vaak in de kast." Een zeker niet onbelangrijke bron van inkomsten is voorts het leveren van 'grafwerk': grafkransen, grafstukken- of takken. Soms meerdere op een dag. Ook trouwboeketten worden op verzoek door Lammers samengesteld. Met het oog op het voorjaar hebben Henk en Ans Lammers thuis een eigen kwekerij, waar nog volgens traditionele wijze geraniums en dergelijke worden gekweekt. Al net eenjarig goed en ook vaste planten verschijnt over enkele weken voor de winkel. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniMiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiimiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

Holtens Nieuwsblad | 1995 | | pagina 9