Postzegelbeurs trekt weer meer bezoekers Holtens Nieuwsblad 'De kerk kan toch niet altijd verdeeld blijven?' NüMA® Commissie bekijkt helofytenfilter OPEN HÜIS Ook ziekteprobleem op gemeentewerf Schoolproject is 'noodverband' MAATS Kindertheater aan Pannenbakkersstraat 14 maart a.s. Raalter modezaken 19.00 - 22.00 uur U ontvangt een fraaie Parker-Jotter ballpoint als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. BON Nieuwe hervormd predikante J.W. den Hertog-Scheurwater: Verkiezingen Open Deurdienst Diaserie bij HPC WV wil dorp opfleuren -TleccN HOME AANBIEDING Orgelconcert in teken van bevrijding Hottens Nieuwsblad DONDERDAG 9 MAART 1995 Abonnementsprijs f 69,95 Losse nummers f 1,50 In verband met het voorne men van Holtenaar Dolf Moed om het pand van auto rijschool Stam (Pannenbak kersstraat 12) in te richten als kindertheater, zal het bestem mingsplan ter plekke moeten worden aangepast. Begin vol gende maand komt de kwestie voor advies in de raadscom missie ruimtelijke ordening, waarna de gemeenteraad mag oordelen. Moed, van beroep leraar en zeker in Holten be kend van zijn succesvolle op tredens met de theaterfiets, speelt al geruime tijd met de gedachte ergens een perma nent onderkomen te realise ren, bij voorkeur in Holten. Met een kindertheater wordt Holten ongetwijfeld een ge schikte slecht weer accommo datie rijker. Moed zelf is trou wens van mening dat een der gelijke voorziening goed past in een toeristengemeente als Holten. Met de VW heeft hij inmiddels gesproken over het opnemen van zijn theater in een arrangement, eventueel gecombineerd met een huif kartocht of een bezoek aan natuurmuseum Bos Dieren wereld. De Holtenaar is te vens van plan om ook andere gezelschappen de gelegenheid te geven op te treden in zijn toekomstige theater. Moed zal de ruimte tevens gebrui ken om decors te bouwen. Ook denkt hij aan het starten van een circusclub. Het kin dertheater zal sfeervol wor den ingericht, onder met ge bruikmaking van overbodig geworden meubilair na de fu sie tussen Dorpsschool en Kolschool. Hoewel het eigen onderkomen in zicht is, blijft Dolf Moed voorlopig nog wel optreden met zijn theaterfiets in den lande. Grote belangstelling was er afge lopen zaterdag voor de jaarlijkse postzegelbeurs van de Holtense Postzegelclub. De 24ste in succes sie. De stijgende lijn in het aantal bezoekers die vorig jaar is inge zet, werd dit jaar onmiskenbaar voortgezet. „We zijn daar uiter aard erg blij mee," liet voorzitter Jan ten Zende weten. „Over het algemeen is de interesse namelijk tanende. De populariteit van de filatelie in de jaren tachtig be hoort tot het verleden. Nu resten de echte liefhebbers. Dan kun je over zo'n opkomst niet meer dan dik tevreden zijn." Concurrentie van een andere post zegelbeurs was er niet. Wel werd zondag een grote beurs gehouden in Hengelo, waar ook diverse be zoekers aan de Holtense beurs hun opwachting zouden maken. Dat Hagel en wind trotserendkwam de bijna voltallige raadscommisi gemeentewerken maandagmiddag een kijkje hemen bij het helofytenfi ter van Hugo Verkerk Foto Ten Velde) De bijna voltallige raadscommissie, gemeentewerken bracht maandag middag een 'werkbezoek' aan Holtenaar Hugo Verkerk. In de tuin achter zijn woning aan de Vonderschottenweg heeft Verkerk een helofytenfilter aangelegd, een alternatief zuiveringssysteem van afvalwater dat gezien de discussie over de aanleg van riolering in het buitengebied in de belangstelling staat, ,,'t Zag er keurig uit en de grootte van de bak viel ook erg mee," liet wethouder Eb van Schooten weten. „Alleen het ni- traatgehaltc van het gezuiverde water is te hoog." Volgens Van Schooten een veel voorkomend probleem bij helofytenfilters. Ook net fosforgehalte blijkt nogal eens te hoog te zijn, hoewel de voorge schreven normen daaromtrent nog immer vaag zijn. Volgens de wet houder biedt de huidige, recent aangepaste regelgeving, de moge lijkheid om tot tien jaar na aanleg van riolering ontheffing te krijgen voor het hebben van een zoge noemd IBA (Individuele Behande- Als lezer van het Hottens Nieuwsblad wordt u goed geïnformeerd. Als abonnee bent u daarvan verzekerd. Geef dat ook eens aan een ander door! Woonplaats. Gebruik deze bon voor het opgeven van een nieuwe abonnee Inzenden aan: Holtens Nieuwsblad Antwoordnummer 97 7500 VB Enschede Hij/zij betaalt abonnementsgeld per jaar ad f 69.95 deden ze gelukkig dus ook in Hol- ten. Positieve geluiden dus bij de orga nisatie, positieve geluiden even eens bij bezoekers en handelaren. Het is niet voor niets dat de Hol tense beurs in de loop der jaren een uitstekende naam heeft opge bouwd: perfect georganiseerd in een geschikte omgeving en gratis entree. Evenals in voorgaande ja ren had de beurs onderdak gevon den in de aula van scholengemeen schap De Waerdenborch. Twaalf tafels waren gehuurd door hande laren uit de verre omgeving. De meesten zijn ouwe getrouwen, ge ven jaarlijks acte de présence. Vol gens Ten Zende worden ze bewust vooraf uitgenodigd om te voorko men dat er mensen met ongeveer hetzelfde aanbod op de beurs staan: „Nu was er een gemêleerd gezelschap. De één met poststuk ken, de ander met kaarten enzo voorts. En natuurlijk was er ver schil in het aantal meters dat in beslag werd genomen." De beurs bood direct vanaf de opening om 10.00 uur een druk en gezellige aanblik. Voor de organi satoren ongetwijfeld een stimulans om de 25ste editie voor te berei den. Een editie met een 'zilveren randje'. In de ochtenduren liet de jeugd het nog enigszins afweten. Sportieve verplichtingen, zo werd verondersteld, want in de middag liet die categorie filatelisten zich in de speciale jeugdhoek wel zien om zegels te ruilen. Ten Zende vertel de trots dat de HPC-jeugdclub Het Pincetje zeer goed draait. Be gonnen met circa twintig leden, nu zijn dat er dertig. Een aantal dat Niet alleen kinderen, ook ouderen graaiden maar wat graag in de stapels postzegels om te zien of er iets bruikbaars tussen zat Foto WV) vrijwel constant blijft. „De kinde ren zijn erg trouw in het bezoeken van de maandelijkse clubavond. Constante opkomst dus," aldus Ten Zende, die aangaf dat de club enige tijd geleden deelnam aan een tentoonstelling in Utrecht en daar met haar inzending een eervolle vermelding in de wacht sleepte. In tegenstelling tot vorig jaar was er ditmaal voor de jeugd geen specia le prijsvraag voor kinderen op de beurs uitgeschreven. Overigens werd door jong en oud naar harte lust gebladerd in de postzegelal bums en dozen of gegraaid in sta pels postzegels om te zien of er iets van de gading tussen zat. Soms was er voorkeur voor een bepaalde se rie van bloemen, dieren of landen, anderen zochten gericht naar brie ven en ansichtkaarten. Voor de filatelist interessant vanwege de zegels erop en/of het poststempel. ling Afvalwater, zoals het filter). Daarna moet alsnog op de riole ring worden aangesloten, waarbij de inmiddels bekende grens van 40 meter van de leiding tot aan de perceels (kadastrale) grens geldt. In waterwingebieden is dat 100 meter. Het 'werkbezoek' voerde de commissieleden ook over de gewraakte verkeersdrempels in de Burg. van der Borchstraat, Korte Diessenplasstraat en Het Lande- weerd. De meeste ergernis van automobilisten richt zich op de hoge exemplaren in de Van der Borchstraat. Volgens de wethou der zijn er geen klachten meer over het type 'broodjesdrempel', zoals in Het Landeweerd. Ook in de Canadastraat ligt zo'n exemplaar. Aanvankelijk waren de 'broodjes- drempels' volgens voorschrift 9 cm hoog. In De Haar zorgde dat voor problemen en zelfs een claim van een automobiliste bij de ge meente. De bewuste drempels zijn nu 2 cm verlaagd. Alleen in De Beuseberg moeten de 'broodjes' nog wit worden geschilderd. Samen op Weg. Het is één van de uitdagingen die da. J.W. den Hertog-Scheurwater in Holten ziet. Samen verder bouwen aan de oecumene. „Want wees eerlijk, de kerk kan toch niet altijd verdeeld blijven?!" Vijfendertig lentes jong, gehuwd en moeder van drie kinderen: Harm (5), Rens (3) en Bob (2). Het jonge predikantengezin is al enige tijd regelmatig te vinden in de toekomstige woning aan de Pastoriestraat. De definitieve verhui zing volgt 21 maart. Behangen, witten, het zijn de bekende klussen die op dit moment aandacht vragen. Ondanks deskundi ge inbreng en niet te vergeten de onmisbare hulp van vrijwilligers uit de hervormde gemeente, deinst da. Den Hertog er niet voor terug om zelf de witkwast ter hand te nemen. En zo ontmoetten we haar ook. Gehuld in 'verfoutfit' en gezeten in de nog maagdelijke pastorie maakten we kennis. De kennismaking met de gemeente volgt zondag 2 april. In de dienst van 10.00 uur wordt da. Den Hertog dan door collega A.J. Leerink bevestigd en doet ze intrede. Na afloop is er gelegenheid om haar en haar gezin te begroeten in gebouw Irene. het begin, met bepaalde ogen zal worden bekeken en dat ze sommi ge dingen anders zal benaderen dan haar mannelijke collegae: „Ik En zo is de derde predikantsplaats (wijk zuid) dus toch ingevuld. Krap twee jaar nadat ds. H.W. Doornweerd Holten verruilde voor EmmeloordEven leek het er op dat de beroepingscom missie eerder succes had, maar op het allerlaatste moment liet de be roepen predikant het toch afwe ten. Kort daarop kwam da. Den Hertog in beeld. Een vrouwelijke predikant in de eenmansgemeente Wilp met omstreeks 1000 zielen. Dichtbij en dus niet zo moeilijk om haar eens te beluisteren. Dat beviel goed, evenzo de tweede keer en het daarop volgende on derhoud. „Hoewel 't klikte had ik ook iets van: dit gaat te snel, dat kan eigenlijk niet," bekent da. Den Hertog, die desondanks be sloot de periode Wilp af te sluiten. Jammer? „Nee, zo kun je dat niet noemen. Ik weet natuurlijk wat ik achterlaat. Een gemoedelijk, vriendelijk dorp en een leuke ge meente om te beginnen. Je staat alleen, bent tegelijk inspirator en uitvoerder. Ik heb het er zeer naar mijn zin gehad, maar vergat nooit dat de dingen die nu als positief worden ervaren óók ooit voor spanningen zouden kunnen gaan zorgen.De andere werkwijze die in Holten wacht, simpel omdat er in teamverband wordt gewerkt, trok haar aan: „Nu bereid ik alles alleen voor en wordt voor de uit voering terzijde gestaan door vrij willigers. Straks is dat anders. Be paalde zaken kun je onder de colle gae verdelen en naar wat ik begre pen heb zijn er in Holten binnen de hervormde gemeente tal van commissies en werkgroepen." Toch wacht da. Den Hertog een drukke baan. Wijk zuid telt om streeks 1500 leden. Geen pro bleem om dat te combineren met een gezin met kleine kinderen die evenzeer aandacht vragen? „Zeker niet. We hebben gezorgd voor hulp en door de onregelmatige werktijden van mijn man kan hij een deel opvangen. Verder richt ik mijn programma altijd zodanig in dat ik met eten en rond kinderbed tijd thuis ben." Klare taal van een uiterst gedreven vrouw met een warme uitstraling en krachtige persoonlijkheid. Een predikante van deze tijd, die daarmee zowel oud als zeker jong zal aanspreken. Er tegenop zien om als vrouw de Holtense kansel te beklimmen doet da. Den Hertog niet. Wel is ze er van overtuigd dat ze, zeker in vind dat alleen maar goed. De kerk is in veel opzichten nog mannen wereld. Vrouwelijke inbreng kan mijns inziens absoluut geen kwaad en kan zelfs heel verfrissend wer ken." Tussenstop De in het Betuwse Opijnen gebo ren mevrouw Den Hertog is met hart en ziel toegewijd aan haar werk. Wist al op de lagere school dat ze predikante wilde worden. Een geheel eigen beslissing. Van een zekere dwang vanuit haar (Ne derlands hervormde) ouders was geen sprake. In 1979 startte ze haar negenjarige studie aan de faculteit Theologie van de Rijksuniversiteit Utrecht. De laatste 2Vi jaar ge combineerd met een parttime baan in Den Haag: bijstand in het jeugdpastoraat. Uiteindelijk bracht een simpele advertentie haar naar Wilp. Eind maart 1988, precies op de dag dat de sluisdeur brak en een deel van het dorp onder water kwam te staan, ver huisde de jonge predikante naar de Wilpse pastorie. Net achter de dijk. Zeg maar zeven jaar geleden, op 10 april 1988, deed ze er offi cieel intrede. Het werd de Wilpe- naren direct duidelijk dat de nieu we dominee geen blijvertje zou zijn. En als ze zou veranderen van gemeente, dan daar, waar in team verband wordt geopereerd. Hol ten voldoet dus aan die wens. Maar ook hier windt da. Den Hertog er geen doekjes om: „Ik zie Holten als tussenstop, want ik ben een echte doorganger. Gemeente en predikant moeten niet inslapen. Dan kun je de mensen niet meer inspireren." Voorlopig is ze even wel uiterst te spreken over haar nieuwe werkomgeving: „De dorpskerk is echt prachtig geres- taurerd. Gelukkig is het ronde, het beeld van het amfitheater, gehand haafd. 't Heeft gewoon iets." Bo vendien geven de contacten met de collegae S.M. Roozenboom en A.J. Leerink haar volop vertrou wen voor een goede samenwer king de komende jaren. Wat is da. Den Hertog voorne mens in Holten? „Eerst maar 'ns kijken en luisteren naar wat men wil, wat de verwachtingen zijn. Dan is er het pastoraat van wijk zuid, waaronder Diessenplas. Bin- nen afzienbare tijd zal worden ge start met catechese op de basis scholen. Dat vraagt nogal wat creativiteit. Hoe breng je je ver haal, hoe verpak je dat voor kinde ren van die leeftijd? Ook is er de catechesatie voor jongeren. Vind ik soms best een hele klus, want jongeren op die leeftijd geven zich niet gemakkelijk bloot. Ik heb daarvoor een aparte onderwijsacte op zak. En dan is er de oecumene. In de drie kerkdorpen Wilp, Voorst en Bussloo is een hele leuke oecumene opgebouwd. Drie ker ken in drie verschillende dorpen, dat is hier natuurlijk wel anders. Bovendien heb je hier alleen al drie hervormde predikanten. De ver houdingen liggen totaal anders. Maar dat er verder aan gewerkt moet worden lijdt voor mij geen enkele twijfel." Het gesprek loopt ten einde. Da. Den Hertog hoopt vanzelfsprekend op een goede en in zeker opzicht vruchtbare tijd in Holten. Hoopt dat wat ze doet, ook daadwerlijk wortelt bij de Scheperspad De vereniging van vrije wande laars NEMO heeft bezwaar aan getekend bij de gemeente over net besluit van half januari om .geen bestuursdwang toe te pas sen voor het openstellen van het Scheperspad tussen Enkweg en Molcnbclterweg. Het couege wordt gevraagd het pad alsnog open te stellen en het te onder houden. Enduro Ruim 18C enduro-rijders en 70 offroad-rijders namen zaterdag deel aan de zeer geslaagde voor- jaarsrit van MAC De Holter- bcrg. Verheugend was de deel name van een toenemend aantal Duitsers. In verband met het gouden MAC-jubileum werd ditmaal gestart vanaf een pas send versierd startpodium ach ter 't Stuurhuus. Hoewel het exacte percenta ge bij het ter perse gaan van deze krant nog niet bekend was, overheerste woensdag het beeld van een tegenval lende opkomst in Holten voor de statenverkiezingen. Rond de middag was het stembureau in de Haar- school door amper een zesde deel van de 1200 opgeroepe- nen bezocht. Geringe drukte ook op de stembureaus in het gemeentehuis, Kolschool, De Marke en de basisschool in Dijkerhoek. Het stembu reau in Diessenplas kreeg verhoudingsgewijs, althans 's ochtends, de meeste kie zers te verwerken. De totale opkomst bij de statenverkie zingen in 1991 bedroeg 69,3%. Volgende week meer over de verkiezingen. Zondag 12 maart wordt in kerke lijk centrum De Kandelaar een Open Deurdienst gehouden. Voorganger is J.H. Leijenhorst, pastoraal medewerker in Laren. Muzikale medewerking wordt verleend door het koor Campanel- la. De dienst begint om 19.00 uur, vanaf 18.50 uur is er samenzang. De Holtense Postzegelclub houdt maandagavond 13 maart in De Boschkamp de maandelijkse bij eenkomst. Er wordt een diaserie vertoond getiteld 'Brieven uit ge vangenkampen tijdens de Boeren- Na problemen in financiële sfeer is het dan toch gelukt: de vacante predikantsplaats van de hervormde gemeente (wijk zuidis ingevuld. Da. Den Hertog doet zondag 2 april intreden in de dorpskerk (Foto WV) mensen. „Je doet veel, rent van hot naar her, maar kunt eigenlijk niet inschatten hoe alles opgepakt wordt. Laat ik 't zo zeggen 'Jij moet zaaien, maar je maait niet." Om het dorp wat op te fleuren en een vriendelijke uitstraling te geven, worden dit voorjaar op initiatief van de VW bloembakken in het dorp ge plaatst. De gemeente beschikt over een aantal bakken. Ze worden met bloemen en plan ten gevuld en neergezet. Een aantal winkeliers heeft reeds belangstelling getoond. Ove rige winkeliers die graag een bloembak bij hun winkel zou den willen zien, kunnen zich daarvoor melden bij de VW (te. 61533). Zodra de bak ge plaatst is moeten ze verder zelf zorgen voor het onder houd. Er is een beperkt aantal bakken beschikbaar (80 x 80 cm). Niet alleen binnen de muren van het gemeentehuis kampt men met ziekte, ook de buitendienst (ge meentewerf) wordt er mee gecon fronteerd. Dat merkte wethouder Eb van Schooten (GB) maandag middag op in de raadscommissie gemeentewerken. In overleg met de afdeling welzijn, onderwijs, personeel wordt nu in eerste in stantie bekeken of de vacature Vorkink tijdelijk kan worden in gevuld. Vorkink ging enige tijd geleden met vut. Hij werd niet vervangen, ofschoon daar in de begroting wel rekening mee is ge houden. De invulling van die vaca ture zou in principe moeten duren tot de kemtakendiscussie binnen de gemeente is afgerond. Dan moet duidelijk zijn welke taken wel onder gemeentelijke verant woordelijkheid vallen en welke worden uitbesteed. Mocht het in vullen van die vacature niet luk ken, dan wordt overwogen vakan tiekrachten aan te trekken. In laat ste instantie kan mankracht wor den ingehuurd. Het financieren van deze twee opties zou moeten gebeuren met behulp van de senio renregeling, waardoor ambtena ren vanaf 57 jaar één dag per week minder werken. Schilders- en wandafwerkingsbedrijf Dorpsstraat 51 7451 BS Holten Tel.: 05483-6 14 70 Zie onze in deze krant Tijdens de bespreking van het jaar verslag 1993/1994 van scholenge meenschap De Waerdenborch werd nogmaals de kijker gericht op de aansluitingsproblemen van havo op hoger beroepsonderwijs en van vwo op wetenschappelijk onderwijs (universiteit). In samen werking met een aantal scholen uit de omgeving en de Hogeschool Enschede is De Waerdenorch een project gestart om die aansluiting te verbeteren. „Een noodverband echter," omschreef rector L.G.M. van Minderhout. „Om structureel iets aan de aansluitingsproblemen te doen is een landelijk onderzoek gestart met de bedoeling tot een definitieve oplossing te komen. Er wordt momenteel hard aan ge werkt en zodra dat nieuwe struc tuur ingevoerd is, is het project overbodig geworden." Op vragen van F. Gadella uit Goor (raadslid en vertegenwoordiger van het voormalige Thomas Ains- worth College dat sinds vorig jaar augustus met de scholengemeen schap Holten gefuseerd is tot SG De Waerdenborch) over het ver zuimbeleid van de school, liet de rector weten dat slechts inciden teel gespijbeld wordt. Leerlingen die wegens wangedrag van school gestuurd moeten worden is sinds hij hier actief is nog niet voorgeko men. Geen wezenlijk probleem dus, ook niet het feit dat er sommi ge allochtone leerlingen met hoofddoekjes op school lopen. Het dragen ervan wordt gewoon toegestaan. In het kader van vijftig jaar bevrijding wordt donderdag avond 16 maart een orgelcon cert gegeven in kerkeÜjk cen trum De Kandelaar. Uitvoe renden zijn de inmiddels be kende André Knevel uit Ontario/Canada en Harm Hoeve uit Rouveen. De orgel commissie van de gerefor meerde kerk acht het concert een passende openingsactivi teit in dit jubileumjaar. Hoe het programma er precies uit zal zien is op dit moment nog onbekend. Wel is duidelijk dat er naast Bach, Cesar Frank en improvisaties op beide volksliederen, samenzang is. Naar alle waarschijnlijkheid wordt ook de quatremains (vierhandig stuk) The arrival of the queen of Sheba' uitge voerd. Om iedereen de gele genheid te geven het concert bij te wonen is de toegang gratis. Wel wordt na afloop een collecte gehouden ter dek king van de onkosten. Het concert in De Kandelaar be gint om 20.00 uur.

Holtens Nieuwsblad | 1995 | | pagina 1