Oudheidkamer houdt bevrijdingsexpositie Rustig rond Noordkaap met de snelle lijndienst van de 'Hurtigruten' Enkco bezorgd over bouw woningen aan Kerkhofsweg Nieuwe ANWB Hotel- en Restaurantgids uit HOLTENS NIEUWSBLAD Bouwkavel Markvoort in plan Lukensveld Problemen bij bedrijfsuitbreiding 'En de ziel reist mee...' zegt de Zwiterse, die zich net heeft ingescheept NBvP Espelo Jaaragenda Inkomenstoets voor woningen in Lukensveld DONDERDAG 2 MAART 1995 - Ook de Oudheidkamer Hoolt'n zal een bijdrage leveren aan de grootscheepse viering van vijftig jaar bevrijding. Gedurende de periode dat er Canadezen in Hol ten verblijven, vormt een deel van kamer 1 van het gemeente huis het decor van een speciale expositie rond de bevrijding. De tentoonstelling duurt circa twee tot drie weken. Tijdens de zeer goed bezochte be gunstigersavond (onder meer door de zusterverenigingen uit Markelo en Bathmen) die de Oudheidka mer vorige week hield in gebouw Irene, vertelde Herman Koopman dat het aanvankelijk de bedoeling was om de expositie in te richten in de burgemeesterskamer van het oude gemeentehuis aan de Dorps straat, dat tevens als vast onderko men van de Oudheidkamer dient. ,,Die ruimte bleek echter te be perkt, waarop de gemeente de kel derruimte beschikbaar stelde," al dus Koopman, die tevens vertelde dat Martin Hols en Herman Steu nenberg aan de inrichting van de tentoonstelling zullen meewer ken. Beiden zijn bekend als schrij ver van het boek 'Holten in oor logstijd'. Daarnaast wordt een be roep gedaan op vrijwilligers. De tentoonstelling staat vanzelfspre kend in het teken van de bevrijding van Holten op 7,8, en 9 april '45. Ook wordt de kijker gericht op de wijze waarop Holtenaren in oor logstijd overleefden. Veel voor werpen, documentatie- en foto materiaal is reeds voorhanden, maar er is nog van alles welkom. Holtenaren die nog in bezit zijn van bruikbare artikelen of ander materiaal uit die tijd, worden ge vraagd contact op te nemen met Marian ter Borg (secretaresse), Jeurlinksweg 22, tel. 62356. De exacte duur van de expositie, even als de openingstijden, zijn nog niet bekend. Daarover later meer dus. Wel staat vast dat de tentoonstel ling ook door bepaalde groepen leerlingen van de basisscholen zal worden -bezocht Koopman kondigde eveneens aan dat hij de voorzittershamer heeft overgenomen van Mini Bosman, die om gezondheidsredenen is te ruggetreden. Ooit was ze één van de initiatiefnemers die de Oud heidkamer oprichtten. Mini blijft als vrijwilliger nog wel actief ove rigens. Koopman bedankte haar voor de vele moeite en tijd die ze, ook nog voor de oprichting in de Oudheidkamer heeft gestoken. De vacante bestuursfunctie is inge vuld door makelaar J an Deijk. Ge ïnteresseerd in de Holtense ge schiedenis, speciaal in oude pan den en boederijen. Het bestuur hoopt dat door zijn komst het enkele jaren geleden afgebroken veldnamenonderzoek weer kan worden opgestart. Naast medewerking aan enkele (toeristische) activiteiten, zoals de Wijnmarkt, blijft de permanente expositie in de Oudheidkamer dit jaar gewijd aan het ambacht. Daar in aandacht voor onder meer de huisslacht, de imkerij en de smede rij. Secretaresse Marjan ter Borg wist te vertellen dat het aantal bezoekers belangrijk gestegen is: van 900 in 1993 naar 1200 vorig jaar. In het gastenboek veel posi tieve reacties. De Oudheidkamer is geopend van paas- tot en met herfstvakantie op maandag, vrij dag en zaterdag tussen 13.30 en 15.30 uur Zeer verheugend is ook het toege nomen aantal begunstigers van de Oudheidkamer: van 170 eind 1993 naar 170 eind vorig jaar. Volgens mevrouw Ter Borg verliepen ook de contacten met de gemeente naar wens. Er was aandacht voor de activiteiten en er werd meegedacht over knelpunten, waaronder de opslagruimte die nog immer een bron van zorg vormt. „Er is echter overleg met de gemeente," aldus Marjan, die voorts een woord van dank richtte tot de VW, de Stich ting voor Sociaal en Cultureel Werk (cursus 'Leer me Holten kennen'), alle vrijwilligers en alle Holtenaren die de Oudheidkamer bedacht hadden met uiteenlopen de artikelen. Zo werd een fraai glas in lood raam ontvangen, speel goed, herinneringssteen van de Grote waardering oogstte de groep 'Battumse Venne' met de klederdrachtshow. Op de foto Appie Stegink en grote brand in 1829, een polder- Truida Lueks. In stijl gekleed en voorzien van passend gereedschap gaan zij rogge maaien, maar houden hier kruiwagen, kleding, rieten reis- koffertje en zelfs de bronzen schoolbel van de Dorpsschool. Veruit het grootste deel van de begunstigersavond werd verzorgd Pauze voor het onontbeerlijke kopje koffie Foto WV) door de zang-, dans- en show groep 'Battumse Venne' Ruim twintig man, die voor de pauze een fraaie klederdrachtshow hielden en erna dans, zang en voordracht. Een buitengewoon boeiend optre den met voor menig oudere in de zaal veel elementen van herken- Door Marianne Witteveen Het is koud en om twee uur 's middags al pikkedonker. De Hurtigruten ligt net buiten het centrum van de stad Bodö een beetje eenzaam aan de kade te wachten. Op vracht, maar ook op passagiers. Hartje winter. Wie gaat er nu voor zijn lol op reis langs de winterse en vooral het grootste deel van de dag, donkere westkust van Noord-Noorwe- gen Toch zijn er heel wat, die ook in het winterse deel van het jaar een reis met één van de elf boten van de Hurtigruten maken. De hele boottocht neemt elf dagen retour tussen Bergen en het Noordnoorse Kirkenes, bij de Russische grens. De kustbewoners 'hoppen' vaak van hun woonplaats naar een nabij gelegen kustdorpje of -stadje. Een toenemend aantal toeristen stapt stand gewend of rond half twee op om een heel bijzondere reis te floepen de straatlantaarns weer aan. Het is gedaan met de dag, die moet plaatsmaken voor de lange, donkere nacht. De gemeente wil voor f 94.921 een perceel bouwgrond van 459 vierkante meter in bestemmingsplan Lukensveld verkopen aan Holtenaar G.H. Mark voort. Bijzondere aan de transactie is dat Markvoort na de start van de gronduitgifte bijna een jaar lang een optie op deze grond heeft gehad en nu te kennen heeft gegeven daar gebruik van te willen maken. Het bouwperceel valt in de tweede uitgiftefase voor het Lukensveld. De transactie volgt op de aankoop door de gemeente van een perceel gras land in het Lukensveld van mevrouw H.H. Markvoort-Baltus en de heer G.H. Markvoort in februari 1992. Daarbij kreeg de familie Markvoort het recht van voorkeur tot koop van een bouwkavel voor een vrijstaande wo ning aan de oostelijke rand van het nieuwe bestemmingsplan. Met zijn verzoek van 24 januari j.l. om van deze voorkeur gebruik te maken, voldoet Markvoort aan de bepaling dat hij als verkoper uiterlijk binnen één jaar na aanvang van de gronduitgifte in de betreffende fase moet aangeven of hij van de optie gebruik wil maken. Van daar ook dat het college geen bezwaar heeft tegen de verkoop van deze bouw kavel nummer 50. Het terrein wordt bouwrijp opgeleverd, dus met voorzie ningen. Welke dat precies zijn staat in de koopovereenkomst aangegeven. De prijs van f 94.921 is inclusief omzetbe lasting. Dinsdag 7 maart buigt de commissie Welzijn zich over het voorstel. beleven. „Die Seele reist mit", zegt de Zwit serse, die zich in Bergen heeft ingescheept op de oudste schuit van Ofotens og Vesteraalens Dampskibsselskab A/S, de Ragn- vald Jarl. „Hier vergeet je het hec tische Europa. Je doet mee, je moet wel meedoen, aan het ritme van dit land". Ze is helemaal vol van de tocht, die voor haar als een soort anti-stresskuur werkt. „Wanneer het schip in een haven aanlegt is er even weer wat te beleven. En als het buiten donker wordt is er tijd om na te denken, een boek te lezen en veel te slapen, net als de Noren doen in deze tijd van het jaar". Laat licht Het is laat licht in dit noordelijke deel van Europa. Tegen tienen be ginnen de bergen langs de kust iets van hun vormen prijs te geven. Langzaam wordt het schemerlicht en als het een mooie heldere dag is, dan kun je zelfs van licht spreken. Maar net zijn je ogen aan die toe- Het is in juli 1995 102 jaar geleden, dat kapitein Richard With samen met een loods een vaste route Trondheim-Hammerfest per boot begon. Waanzin en levensgevaar lijk vond men de onderneming in die tijd. Het was de bedoeling om bij weer en geen weer, zomer en winter, nacht en ontij gevaren zou worden. De eerste reis slaagde en werd bejubeld. De Hurtigruten was geboren. De lijndienst, waar op de bewoners van-de Noorse kuststreken konden en nog steeds kunnen vertrouwen. In 1898 breidde de maatschappij de route uit naar Bergen en in 1908 werd de Hurtigruten, zoals hij nu nog al tijd is: Bergen-Kirkenes. De snelle bootdienst, vrij vertaald, verbindt over 2.000 kilometer (de afstand tussen Bergen en Kirke nes) 34 plaatsen. Ook op de terug weg van het hoge noorden naar Bergen doet het schip de havens Allerhande goederen vinden hun weg naar de afnemer via de Hurtigruten. Foto's: Marianne Witteveen voorbeeld dit ouwetje uit 1956 vervangen worden voor een veel luxer exemplaar", zegt ze met een stem vol spijt. weer aan. Er zijn elf boten, die op die manier dagelijks de eilandjes aan elkaar kunnen knopen. In eer ste instantie werd er post ver voerd, maar dat gebeurt nagenoeg niet meer. Vooral het vrachtver voer is van belang en in toenemen de mate heeft de mens de lijn ontdekt als de 'mooiste zeereis ter wereld'. Gedroogde vis Er wordt van alles met de Hurti gruten meegegeven: van auto's tot computers, van dozen vol tomaten tot pallets vol gedroogde vis. De ruimten, waar de passagiers hun dagen doorbrengen zijn in de zo mer vol. De Olympische Winter spelen in 1994 in Lillehammer hebben Noorwegen in de schijn werpers gebracht. Veie Noorse at tracties hebben daardoor merk baar meer aandacht van toeristen gekregen. Ook de Hurtigruten staat hoog op de wensenlijst van de bezoekers. Noorderlicht In de winter is het rustiger. Dan hebben de bemanningsleden alle tijd voor hun gasten. Wijzen hen op bezienswaardigheden als het noorderlicht, dat in heldere nach ten uitbundig naar de aardbewo ners en de zeevaarders wuift. Een fantastisch natuurverschijnsel, dat je minstens eens in je leven gezien moet hebben. „Vooral Amerikanen hebben onze schepen en de prachtige reis ont dekt", zegt Idun Viken, die al elf jaar als telegrafist op de Ragnvald Jarl vaart. „Jammer genoeg vinden ze een aantal van de schepen niet luxe genoeg en daarom moet bij- Het schip is oud en heeft een heel eigen sfeer. Die zul je op een modern schip niet meer aantref fen". Volgens Idun heeft de Hurtigruten een sociale functie. „Je kunt ook kiezen voor de bus, maar daar zit je soms uren achtereen op dezelfde plaats. Hier kun je nog eens een praatje maken, lekker eten en op tijd een drankje drinken, 's Win ters zijn we zelfs wel eens be trouwbaarder dan vliegtuigen. Die moeten bij heel slecht weer aan de grond blijven. Maar wij varen. Hoe dan ook". Vleesverwerkend bedrijf Enkco maakt zich ernstige zorgen over de plannen voor woningbouw aan de Kerkhofsweg. Door de uitbreidingsplannen van het bedrijf wordt men geconfronteerd met de scheiding tussen wonen en industrie en alle problemen vandien. Dat is de kern van de brief die de Enkco-directie en de Holtense Industrie Groep (HIG) vorige week stuurde aan de plaatselijke politieke partijen, de fractieleden en de raadscommis sies. Ook het college is op de hoogte gebracht. De kwestie kwam maandagavond ter sprake tijdens de gemeenteraadsvergadering. Ofschoon onder anderen Harry Dul (CDA) te kennen gaf dat de brief in een laat stadium verzonden was, liet Enkco-directeur Frans Noordan weten dat zowel burgemeester D.J. Verhoeven „In de plannen tussen de gemeente en Roosdom-Tijhuis is onvol doende gekeken naar de industrie, in het bijzonder naar Enkco," al dus Noordam. „Is onze onderne ming al ernstig in verlegenheid gebracht doordat inrijden vanaf de Stationsweg naar Kerkhofsweg niet meer mogelijk is (zonder ver der overleg zijri palen geplaatst waardoor vrachtauto's niet meer ia die kant kunnen inrijden), of het volgende feit dient zich alweer aan. Onze huisvesting is op dit moment al te klein. Naar verwach ting zal Enkco de komende jaren verder groeien wat tot uitbreiding cn meer transport ter plekke leidt. Dat betekent dat woningbouw en industrie door onzorgvuldig be- als directeur G. Tijhuis van bouwbedrijf Roosdom-Tijhuis al veel eerder van de zorg in kennis waren gesteld. Die zorgen houden rechtstreeks verband met de overeenkomst tussen de gemeente en Roosdom-Tijhuis, waarbij de laatste de Kalfstermansweide voor het symbolische bedrag van een gulden aan de gemeente over draagt en de gemeente in ruil 19 kavels in plan Lukensveld aan het bouwbedrijf verkoopt. Tot zo ver nog geen reden tot echte vrees. Die is er wèl ten aanzien van het feit dat de gemeente in principe niet afwijzend staat tegenover de bouw van een appartementen gebouw op de plek van café Kalfsterman. Dat geldt evenzeer voor de bouw van een vrijstaande woning naast de dubbele woning van Kalfsterman aan de Kerkhofsweg 1 en 3. leid tegen elkaar aan komen." De Enkco-directeur wijst op de gevol gen: Enkco als producent van diepvriesprodukten, dus een be drijf dat altijd moet koelen en waar sprake is van aan- en afvoer met koelwagens. Reden genoeg voor een mogelijk spanningsveld tussen bedrijf en (toekomstige) omwo nenden. „Bovendien kan woning bouw aan de Kerkhofsweg waar schijnlijk niet worden toegestaan in verband met de geluidhinder- norm, waarbij een afstand van 200 meter in acht moet worden geno men," aldus Noordam, die met klem verzoekt de plannen nader te overwegen, met name uit oogpunt van de wenselijke scheiding tussen wonen en industrie. Ten slotte wijst hij er op dat Enkco deel uit maakt van een internationaal con cern (Perkins Food, red.) Beper king van uitbreidingsmogelijkhe den kan leiden tot stagnatie van de ontwikkeling van werkgelegen heid doordat dan mogelijk beslo ten wordt elders uit te breiden. Koopman Om uitbreiding van de productie capaciteit te regelen heeft Enkco dus behoefte aan grond. De uit breiding is voorgenomen richting Kerkhofsweg en richting Stations straat. Aan de zijde dus waar de koelwagens bij het laadperron ko men. Het voormalige directiekan toor aan de Kerkhofsweg, thans onderkomen van het Holtens Nieuwsblad en de Stichting Vluchtelingenwerk Holten, zal niet wijken. Frans Noordam laat desgevraagd weten dat logistiek gezien de uitbreiding richting Sta tionsstraat veel gunstiger is. Enkco is zelfs al enige tijd in onderhande ling met de firma Koopman. Di rect naast het laadperron en achter Enkco ligt het opslagterrein van het aannemersbedrijf. Daarnaast staan twee woningen, beide eigen dom van Herman Koopman. Vol gens Noordam, tevens voorzitter van de HIG (die de zaak in handen heeft gegeven van een advocaat), ligt op deze panden zelfs een ind- sutriebestemming. Tussen de werkplaats en het kantoor van de firma Koopman, waar overigens ook over wordt overlegd, ligt het huis van Teunis Koopman sr. Op zowel dat pand als het bedrijf rust een 'ambachtelijke bedrijfsbe- stemming'. Noordam laat ten slot te weten dat de zorgen van de Enkco-directie over de voorgeno men woningbouwplannen al in een vroeg stadium kenbaar zijn gemaakt bij burgemeester D.J. Verhoeven en directeur G. Tijhuis van bouwbedrijf Roosdom-Tij huis, waar aannemersbedrijf Koopman deel van uit maakt. Ver hoeven achtte het allemaal geen probleem, want er staan aan de Kerkhofsweg al woningen op een afstand waar sprake van geluidhin der kan zijn (en dus sprake is van een hinderwet- tegenwoordig mi lieuvergunning). En wethouder Bertus Rensen (volkshuisvesting) achtte het geen goede zaak om elementen uit de overeenkomst met Roosdom-Tijhuis te halen, daar anders de samenhang ervan in het gedrang zou kunnen komen. Rekening houden met de signalen die Enkco afgeeft, wilde hij echter wel. Tijdens het openingsevene ment van de Horecava zijn de eerste exemplaren van de ANWB Hotelgids Neder land 1995 en de ANWB Res- taurentgids Nederland 1995 uitgereikt door de hoofddi recteur van de ANWB, mr. P. A. Nouwen aan de voorzit ter van Koninklijke Horca Nederland, de heer G. van der Veen. De ANWB Hotelgids Nederland 1995 is zowel qua inhoud als formaaat geheel vernieuwd: alle 1.350 erkende hotels zijn voorzien van foto en beschrijving. Met meer dan 2.000 geclassificeerde hotels in Nederland is dit de meest complete hotelgids in Neder land. De ANWB-erkende ho tels worden regelmatig gecon troleerd op kwaliteit. Bij de RESTAURANTS HOTELS De Restaurantgids 1995 De Hotelgids 1995 bedrijven staan actuele gege vens zoals tarieven en ope ningstijden. Ook de ANWB restaurantengids Nederland 1995 is geheel vernieuwd. Tot de 1.500 restaurants behoren alle 600 bedrijven, die inge deeld zijn in de Restaurant- classificatie en de 950 erkende restaurants, die voorzien zijn van een foto. Bij de restau rants die erkend en geclassifi ceerd zijn is bovendien een beschrijving door de inspec teurs gemaakt. De ANW B-erkende bedrijven worden regelmatig gecontroleerd op kwaliteit. De vermeldingen zijn aangevuld met toprestau rants, brasserieën en Grand Cafés. De gids bevat actuele gegevens, zoals tarieven, hoofdthema van de keuken en openingstijden. Op de maandelijkse bijeen komst van de NBvP Espelo sprak Greet Geerts van de overkoepelende bond over het thema 'De macht van de boodschappentas' als onder deel van net algemene thema 'Kritisch consumeren en duurzaam produceren'. Op de bijeenkomst waren tevens vier vertegenwoordigers van de Wereldwinkel Holten aan wezig. Begonnen werd met een samenspraak door twee dameséén als Nederlandse en één als Afrikaanse. Daarin aandacht voor de vooruitgang en ontwikkelingen tussen 1910 en 1990 in enerzijds Afrika, anderzijds ons land. Aansluitend was er een diase rie over drie vrouwen uit drie verschillende werelddelen. Na de pauze kregen de aanwe zigen gelegenheid om pro- dukten te kopen van de We reldwinkel. Mevrouw Geerts besloot de avond met het ge dicht 'De logica van het ge noeg'. De volgende bijeen komst is maandag 20 maart. Deze wordt verzorgd door het eendagsbestuur. MAART 4 maart: MAC-enduro; postze- gelbeurs in aula scholengemeen schap 10 maart: Jaarfeest CJV De Vriendenschaar 11 maart: voorjaarsconcert HMV in De Kandelaar;JaarfeestCJVDe Vriendenschaar 20 maart: afdelingsavond NBvP Espelo. 22 maart: lezing voor Kunst en Cultuur in De Boschkamp 26 maart: Kempertoernooi. APRIL 1 april: uitwisselingscross Zuur- bergcircuit 2 april: motocross regio junioren Zuurbergcircuit 17 april: Erwincross 24 april: lezing voor Kunst en Cultuur in De Boschkamp; afde lingsavond NBvP Espelo. 29 april: regelmatigheidswedstrij- den MAC in de Beuseberg 5 mei: Bevrijdingsloop; bevrij dingsvuur-estafette Wageningen- Holten 6 mei: Holterbergtoer WV Hol ten. 20 mei: receptie 50-jarig bestaan HMV in Het Bonte Paard. 21 mei: jubileum puzzelrit MAC De Holterberg 27 mei: voorjaarsfeest in de Beuse berg; Straatvoetbaltoernooi sport park 't Vletgoor JLFM 3 juni: landelijk drumband- en majorettenconcours op Meer manskamp 10 juni: reünie voor oud HM Vers in het repetitielokaal 11 juni: Koetsen rit De Bergrij- ders; Marco Borsato in De Waag. 17 juni: Boeldag HMV; Konings- schieten hoek Markeloseweg/Aal- polsweg 21 juni: midzomernachtconcert Holterberg JULI 2 juli: MAC grasmaaimachinerace 8 juli: Triathlon Holten; Hemel- zicht-fietstocht. AUGUSTUS 13 augustus: MAC Holterbergrit 26 augustus: MAC Totaaldag SEPTEMBER 9 september: Vrijmarkt op Smids belt 16 september: Erwincross 17 september: MAC Trekkersiep OKTOBER 1 oktober: MAC motocross NK solo's op Zuurbergcircuit 7/8 oktober: Nacnt om Holten NOVEMBER 10 november: najaarsconcert Holtens Mannenkoor 25 november: Jubileumshowcon- cert HMV in de sporthal; jubi leumreceptie en feestavond MAC~ De Holterberg DECEMBER 18 december: jubileumviering NBvP Holten (50 jaar) 20 december: volkskerstzang in De Kandelaar 26 december: MAC kerstpuzzel- Om de zeven goedkope koopwo ningen die bouwbedrijf Roosdom- Tijhuis in Lukensveld gaat bou wen, werkelijk terecht te laten ko men bij belangstellenden met de laagste inkomens, zal de gemeente de verordening inzake de verkoop van bouwterreinen, aanpassen (aanvullen). Daarmee zijn B en W tegemoet gekomen aan de wens van de gemeenteraad, die er maan dagavond vanzelfsprekend mee in stemde. Hoewel die inkomen stoets nog nader uitgewerkt wordt, gaf burgemeester D.J. Ver hoeven aan dat gedacht wordt aan een belastbaar inkomen van maxi maal zo'n 62.000 gulden. Vooral het CDA had eerder in de raads commissie financiën gewezen op de mogelijkheid dat op basis van de huidige verordening de wonin gen terecht zouden kunnen komen bij een hogere inkomensgroep.

Holtens Nieuwsblad | 1995 | | pagina 9