Holtens Nieuwsblad, Promnitz boeit met piano en sonnetten Secretaris Stegeman kandidaat voor staten INDÏt NÜMMER: Paasvuurlokaties geen stortplaats Gezellig Noabern met duo Karst Lidmaatschap fractie D66 niet geheel uitgesloten Instemming over kadaverstolpen Steriliseren van katten Uontvangt een fraaie BON Lezing prof. Van der Meiden NBvP Holten MAC-puzzelrit De Scheg Stam vermaakt Bejaardensoos Holtens Nieuwsblad DONDERDAG 2 MAART 1995 Abonnementsprijs f 69,95 Losse nummers f 1,50 Hoewel nog verscheidene we ken te gaan, zijn de voorberei dingen voor de traditionele paasvuurwedstrijd reeds in volle gang. Traditiegetrouw ga^n de buurtschappen Dij- kerhoek, Espelo, Holter- broek en Beuseberg met el kaar de strijd aan om het grootste en mooiste paasvuur. De boakes worden zaterdag middag 15 april beoordeeld door de paasvuurcommissie. Zondagavond 16 april (Eerste Paasdag) gaat de vlam er in. De boakebouwers doen via deze weg een dringend beroep op de Holtenaren om vooral geen autobanden of geverfd hout op de paasbulten te gooi en op momenten dat zij zelf niet aanwezig zijn. Zoals be kend moeten de boakes opge bouwd zijn uit enkel milieu vriendelijk materiaal (kap hout). Wie materiaal beschik baar wil stellen of meer informatie wil, kan zich wen den tot contactpersonen van de diverse groepen boakebou wers: E. Beldman (Holter- broek), tel. 05731-1294; G. Paalman (Dijkerhoek), tel. 62934; E. Markvoort (Espe lo), tel. 62054; H. Ebrecht (Beuseberg). tel. 05731-1382. Voor algemene inlichtingen kan men eveneens contact op nemen met de VW, tel. 61533. Voor 'een uitverkochte zaal in De Boschkamp boeide het duo Karst zondag met liedjes in dialect en schetjes (Eigen foto Het Drentse duo Karst verzorgde zondagochtend op geheel eigen wijze het inmiddels populaire Noabertn in De Boschkamp. Dat moeder en zoon voor de vierde keer in Holten optraden was te merken aan de uitverkochte zaal. Het Zuidwoldse duo startte vijf tien jaar terug met optredens in de regio. Moeder Karst, die voor haar huwelijk begon met liedjes en voordrachten bij feestelijke gele genheden, stopte daarmee om aan dacht te kunnen geven aan haar zoon. Toen deze ruim tien jaar was groeide langzamerhand de interes se voor haar liedjes. En zo begon nen moeder en zoon enkele jaren later met gezamenlijke optredens: het duo Karst was geboren. De liedjes die het tweetal ten geho re brengt worden zelf geschreven, de muziekcompositie is van zoon Karst. Hij heeft de vooropleiding van het conservatorium doorlo pen. Karst is eigenaar van een geluidsbedrijf en studio waar cd's worden opgenomen voor diverse artiesten. Ondanks het dialect be perken de optredens van het duo zich niet alleen tot deze regio, maar reist het het hele land door en heeft zelfs met succes opgetreden bij onze zuiderburen. Vooral voor het wat ouder publiek boeien ze met oud-JSfederlandse schoollied- jes. Op uiterst ontspannen wijze wist het duo Karst het publiek in De Boschkamp te boeien. Liedjes, ge zongen in dialect, afgewisseld dooi sketches en een bijzonder mooi maar dramatisch eindigend verhaal, dat geschreven is door de Drentse schrijfster Marga Kohl dat op boeiende wijze voorgedragen door moeder Karst. Daarna volgde een potpourri van meezingliedjes uit de bundel 'Kun je nog zingen, zing dan mee'. Na een wat aarzelend begin, zong het publiek op voor zichtige aansporing van moeder en zoon' Karst toch uit volle borst mee. Een ieder die afgelopen zon dag in het dorpshuis was zal kun nen beamen dat het optreden van duo Karst een verademing is in deze jachtige tijd. Een optreden dat bovendien getuigt van grote muzikaliteit. In samenwerking met alle dieren artsenpraktijken in haar werkge bied (Rijssen, Enter, Holten, Zuna, Notter, Haarle, Nijverdal- /Hellendoorn) houdt de Dieren bescherming Rijssen en omstreken deze maand een sterilisatie- en cas tratie-actie voor poezen en katers. De eigenaren maken met de die renarts van hun keuze een af spraak. Van de Dierenbescher ming ontvangt deze 30 gulden voor een sterilisatie, een tientje voor een castratie. Dat bedrag wordt door de arts in mindering gebracht op de door de eigenaar van de kat te betalen rekening. Veel katten vertonen in maart krols gedrag: plassen of sproeien in huis en het bekende 'katte-ge- jammer'. Katers en poezen gaan ook zwerven, op zoek naar een partner. Katers vermageren en hebben verwondingen door vech ten en in mei zijn er weer veel nesten jonge katten. De Dierenbe scherming roept eigenaren van katten met klem op die cyclus te verbreken en hun kat te laten hel pen. Holtens Nieuwsblad Parker-Jotter baSlpoint geïnformeerd als u ons een nieuwe daarvan verzekerd. abonnee opgeeft. Geef dat ook eens aan een ander door! I Woonplaats: Gebiu/k deze bon voor bet opgeven van een nieuwe abonnee. Inzenden aan: Holtens Nieuwsblad Antwoordnummer 97 7500 VB Enschede Hij/zij betaalt abonnementsgeld per jaar ad 169.95 Het was niet de eerste keer dat voormalig Oostduitser Wilfried Promnitz zijn opwachting maakte in Holten. Vorige week donderdag boeide hij op initiatief van docente Duits Anja Hoek een select gezelschap van leerlin gen uit 5vwo en 5havo met een indringend optreden in het mu- zieklokaal van scholengemeen schap De Waerdenborch. Een combinatie van pianospel en de clamatie: muziek van de compo nist Naumann en voordracht van sonnetten van de bekende schrijver Rainer Maria Rilke over Orpheus. De uit Dresden afkomstige Prom nitz, die sinds 1984 naar eigen zeggen voor de vijfde maal op bezoek was in onze gemeente, koos er bewust voor. Naumann, die een opera schreef met als titel 'Orpheus' behoort tot zijn lieve lingscomponisten. Beide musici blijken ook nog eens vrijwel in dezelfde straat te zijn geboren. Eveneens een stukje binding dus. De bewuste opera heeft Wilfried Promnitz zelf uitgevoerd. Thans is hij president van de internationale 'Joh. G. Naumanngesellschaft'. En dan Rilke: in het verre verleden is zelfs sprake van een zekere fami lieband. De aandacht echter die Rilke in één van zijn bundels schenkt aan de figuur Orpheus uit de Griekse mythologie, legde de basis voor het gecombineerde pro gramma van Promnitz, die er zijn gehoor moeiteloos een lesuur (50 minuten) mee kon boeien. De Duitse musicus liet weten wel va ker naar dit soort combinaties te zoeken. Met het oog op de sonnetten had Anja Hoek de groep toehoorders relatief beperkt gehouden. Boven dien waren de lang niet gemakke lijke gedichten tevoren uitvoerig besproken in de les. Naast de uit stekende manier waarop hij decla meerde, gaf Wilfried Promnitz blijk van bijzondere muzikale kwaliteit. De veelal barokachtig klinkende stukken vereisen nogal wat techniek en daar ontbrak het bepaald niet aan. Ook op het punt interpretatie scoorde de Duitser hoog. Niet zo bijzonder overigens als zijn staat van dienst in ogen schouw wordt genomen: interna tionaal actief als pianist, zanger en Carnaval Keunedarp kan terugkijken op een gedenkwaardig carnaval. Een feest vol hoogtepunten dat zaterdagmiddag van start ging met de optocht. Een stoet van hoge canravaleske waarde. Koninklijk zilver Koninklijk zilver was er vrijdag voor timmerman Henk Roel- vink. Veertig jaar dienstverband bij aannemersbedrijf Koopman zag hij beloond met de ereme daille in goud verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Enduro Het hoge water dat onlangs voor problemen zorgde in de Betuwe, lijkt een vervolg te krij gen voor MAC De Holterberg. Vanwege de te natte omstandig heden zagen de organisatoren zich genoodzaakt om sommige delen van de route te wijzigen. In het muzieklokaal van SG De Waerdenborch boeide de Duitse Wilfried Promnitz een select gezelschap met een gecombineerd programma: pianospel en declamatie (Foto WV) cembalist; docent aan de 'Musik- hochschule Dresden', waar hj zelf orkestdirectie, piano, compositie leer, orgel en zang studeerde; in tendant van de 'Seifersdorfer Kon- zertreihe' (muziek die uitgevoerd wordt in het in de buurt van Dres den gelegen 'Seifersdorfer Tal'. Promnitz is voorts vice-voorzitter van de vereniging 'Seifersdorfer Tal'. Bij één van zijn eerdere be zoeken aan Holten verzorgde hij een gewaardeerd concert op het toen net gerestaureerde Naber-or- gel in de hervormde kerk. Hoewel gemeentesecretaris Jan Peter Stegeman (44) op dit moment thuis zit in afwachting van een oproep voor een operatie, staat hij toch op de kandidatenlijst van D66 voor de provinciale staten. De twaalfde plaats biedt wel geen directe zekerheid, maar de kans dat Stegeman statenlid wordt is niet geheel uitgesloten. De huidige statenfractie van D66 telt acht man. Het is niet voor niets dat men de verkiezingscampagne is ingegaan met de leus 'Acht plus' en een D66-gedeputeerde in Overijssel. De opiniepei lingen voorspellen enerzijds een groei naar circa tien zetels, anderzijds verwacht men op acht zetels te blijven staan. Dan is er ook nog de mogelijkheid dat één van de kandidaten die voor Stegeman staan, uitvalt en het systeem van opschuiven wordt toegepast. Maar misschien is het aantal democratische (voorkeur stemmen op woensdag 8 maart dusdanig gunstig, dat Stegeman normaal 'in de staten rolt'. Zelf blijft hij er nuchter onder en wacht rustig af. Dat hij twaalfde staat heeft hem sowieso al verrast: „Ik ben er van overtuigd dat ik dat voor een groot deel aan de afdeling Holten te danken heb!" Voor ingewijden zullen de politie ke aspiraties van de gemeenteser- cretaris geen bijzonderheid zijn, maar voor menig ander gelden ze vast als verrassing. Want achter ambtenaar Stegeman schuilt wel degelijk een uiterst gedreven en politieke betrokken mens. Eigen lijk niet zo verwonderlijk. Iemand die door zijn werk zo nadrukkelijk betrokken is met vooral het plaat selijk politieke wel en wee, raakt er mee behept. Als wij vragen hoe het allemaal zo kwam, gaat Jan Peter er eens extra gemakkelijk voor zit ten en blikt gewillig terug. Dan blijkt dat de politieke interes se halverwege de zeventiger jaren gestalte kreeg. In die periode werkte Stegeman op de afdeling financiën van de gemeente Wad- dinxveen. Zijn echtgenote Jean- nette was toentertijd actief in de jongerenbeweging van de CHU (voormalige Christelijke Histori sche Unie die opgegaan is in het CDA, red.). „Ik ging regelmatig met haar mee, kreeg contacten en meldde mij na verloop van tijd aan als lid. Later maakte ik zelfs deel uit van een werkgroep die het samengaan van de drie christelijke jongerenorganisaties tot CDJA voorbereidde en was tevens be trokken bij het maken van propa ganda. Op bestuurlijk niveau heb ik me echter niet bezig gehouden. De periode Van Agt bracht een ommekeer teweeg in de liefde voor het CDA. Met Dries aan het chris ten-democratische roer, voelde Jan Peter zich niet meer thuis in 'zijn' club en meldde zich af. „Ik maakte mezelf bewust een tijdje politiek dakloos," vertelt hij. „Maar constateerde na verloop van tijd toch wel ergens bij te willen horen. Van Agt bleef zitten en dus zocht ik een club waar ik mi) het beste bij thuis voelde. Dat werd D66, afdeling Waddinx- veen." Neutraal Toen Jan Peter Stegeman in 1984 in Holten belandde, kwam hij au tomatisch terecht bij de plaatselij ke afdeling D66. Een zeer kleine afdeling, die het op dat moment ook niet direct voor de wind ging. Stegeman vertelt over de brief die toenmalig secretaresse Joke Ladi- ges stuurde waarin hij benaderd werd met het verzoek om mee te werken aan de reanimatie van de afdeling. „Dat heb ik gedaan, al leen niet inhoudelijk of program matisch. Hoewel het kriebelde, leek het mij beter om terughou dend op te stellen gezien mijn dagelijks werk." Niet in de frontlinie dus, maar toch volgt J an Peter Stegeman het wel en wee van D66 Holten op de voet. Woont geregeld fractiever gaderingen bij, maar waakt ervoor om zich te profileren: „Ik heb nu eenmaal het gevoel dat ik niet als gewoon lid wordt beschouwd, 't Komt door dat aura van de ge meentesecretaris dat boven mijn hoofd hangt." In dat licht bezien woonde Stegeman ook zeer be wust de vergaderingen over het bestuursakkoord tussen Gemeen tebelang, WD en D66 niet bij. Evenmin trad hij op de voorgrond in verkiezingstijd. Neutraal blij ven luidt zijn devies inzake de dorpspolitiek. Geen echte bemoeienis dus met de plaatselijke politiek. Geen aan plakbiljet dus van de partij op het raam ten tijde van gemeenteraads verkiezingen, maar wél tijdens verkiezingen voor de Tweede Ka mer, het Europarlement en zoals nu de Provinciale Staten. Maar hoe zit het nu met die kandidatuur? Stegeman: „Vorig jaar heb ik dat met mijn vrouw besproken. Zij is inmiddels ook al enige tijd lid van D66 en zeer actief. Plaatselijk kan ik mij niet manifesteren. Zij even min, want ze houdt het stempel van 'de vrouw van de gemeentese cretaris'. Op provinciaal niveau liggen er wel mogelijkheden. We hebben toen contact gezocht met wordt beëdigd. Valt dat dan te combineren met het dagelijks werk? „Zeer zeker. Als ik straks geopereerd ben verwacht ik er weer vol energie 'in te gaan'. Mis schien wel meer dan voorheen, 't Houdt wèl in dat er eenmaal per maand een dag vergaderd wordt met de fractie, dan zijn er de com missievergaderingen, andere over leggen, af en toe een werkbezoek en wellicht overige punten waar je je als statenlid op moet oriënte ren." En: „Toen één en ander duidelijk werd heb ik het aange kaart bij B en W. Die reageerden direct positief. Het heeft ook voordelen voor Holten. Denk maar aan het hebben van een con tactpersoon in de staten, waardoor je sneller van zaken op de hoogte komt en de makkelijker entree in 'Zwolle'." Mocht Stegeman geko zen worden, dan heeft hij op voor hand geen uitgesproken voorkeur voor een portefeuille. „Ik be schouw mezelf als generalist. Door mijn werk heb ik een vrij brede kennis van zaken die zich in een gemeente voordoen," besluit hij zijn verhaal. Op initiatief van de interkerkelijke commissie Vorming en Toerusting houdt prof. dr. Anne van der Mei den dinsdag 4 april een inleiding over zijn boek 'Het nut van gelo ven'. Degenen die zich vooraf wil len voorbereiden kunnen het boek aanschaffen of bestellen. Uitgever is Kok Kampen. De commissie is volop bezig met het samenstellen van een programma voor het sei zoen 95/96. Holtenaren die be paalde thema's graag besproken zouden zien, kunnen deze desge wenst inleveren op het kerkelijk bureau aan de Boschkampstraat (in gebouw Irene). Het bureau is maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag geopend tussen 9 en 12.00 uur (tel. 61727). Suggesties kun nen eveneens worden afgegeven bij mevrouw G. Schuppert, Gaar- denstraat 11. Op de maandelijkse afdelingsa vond van de NBvP Holten werden de leden opgeroepen vooral mee te werken aan de voorbereidingen van de viering van vijftig jaar be vrijding en het vijftigjarige jubi leum van de afdeling. Voor de eigen, gouden verjaardag is een speciale commissie gevormd van twee bestuursleden en twee leden. De avond werd voorts verzorgd door mevrouw Seker uit Deven ter, die een zeer boeiende inleiding hield over het thema 'De positie van de vrouw in de Islam'. Me vrouw Seker is 28 jaar en half Nederlands, half Turks. Ze vertel de dan ook veel uit eigen ervaring, over het Moslim-geloof en de ver schillende culturen. De volgende bijeenkomst is op maandag 20 maart. Zondag 12 maart houdt MAC De Holterberg weer een ongeveer 40 kilometer lange puzzelrit voor au to's en motoren rondom Holten. De start is om 14.00 uur bij club huis 't Stuurhuus, Beuseberger- weg 37. De inschrijving begint een half uur tevoren. Er zijn weer leuke prijzen te verdienen. Meer informatie bij Jan Vincent, tel. 64200. Gemeentesecretaris Jan Peter Stegeman: twaalfde op de kandidatenlijst van D66 voor de provinciale staten. Redt-ie 't of redt-ie 't (net) niet..? (Foto WV) het regiobestuur, hetgeen veertien dagen later resulteerde in een be stuurslidmaatschap van de afde ling Overijssel voor Jeannette en zelf werd ik voorzitter van de programmacommissie die zich ging bezig houden met het pro gramma voor de statenverkiezin gen 95." Ruim een half jaar lang programma aandacht voor burgi bekommerde Stegeman zich om en politieke betrokkenheid, dat programma. Het resultaat, met daarin een zeer aanzienlijke in breng van zijn kant, stemt hem dik tevreden. „Toen ik ermee begon achtte ik het niet goed om dat te combineren met een kandidatuur. Het beviel evenwel goed, 't klikte met de statenfractie en ik sta zo zeer achter dit programma, dat ik het eigenlijk ook wel in praktijk wilde brengen," vertelt hij. In het Jan Peter Stegeman werd geboren in Meppel. Na enkele jaren universiteit Groningen, startte hij zijn gemeentelijke carrière op de secretarie van Ezinge. Daar begon hij met gerichte opleidingen, die hem ook de nodige diploma's bezorgden. Met de papieren op zak en in de wetenschap dat zijn interesse in de financiële hoek lag, verwisselde Stegeman Ezinge in 1974 voor de afdeling financiën van de veel grotere gemeente Waddinxveen. Ruim vijf jaar later kwam hij terecht op de afdeling financieel economische zaken van de Vereniging Nederlandse Gemeenten. Vier jaar lang stak hij zijn energie in deze aantrekkelijke functie, totdat Holten in beeld kwam. Precies deze maand is het elf jaar geleden dat Stegeman oud- gemeentesecretaris G.J. Langenbarg opvolgde. Waarom gemeente secretaris? Stegeman: „Financiën is uiterst boeiend. Is ook het hart van de gemeente. Zeker in de VNG-periode had ik veel contacten, hoorde ik veel. Maar duidelijk was dat hoe goed je je best ook doet, de beslissingen binnen een gemeente op een ander niveau genomen worden. Het werkte langzamerhand mijn belangstelling voor alles wat er in een gemeente om gaat." Dat financiën hem evenwel goed liggen, blijkt uit het feit dat de Holtense gemeentesecretaris les heeft gegeven aan de Bestuursacademie in Velp. Gezien het voorgaande zal het niemand verbazen dat de gemeentefinanciën centraal stonden in deze colleges. lieubeleid, welzijn en cultuur, ver keer en vervoer en regionaal eco nomisch beleid. Vorig jaar juni werd de knoop doorgehakt en stel de de Holtense gemeentesecretaris zich kandidaat. Tijdens de regio vergadering in december in Raalte zag hij zijn kandidatuur bekrach- tigd. Stel nu dat de uitslag dusdanig is, dat Stegeman in april als statenlid Met uitzondering van D66 gin gen de fracties in de gemeente raad maandagavond accoord met het voorstel van B en W om 19.000 beschikbaar te stellen als bijdrage in de kosten voor de aanschaf van afdekstolpen voor kadavers. Totaal 102 stuks. De boeren die zich ervoor meldden, krijgen vijftig procent subsidie op de aankoop van de stolp die totaal 400 gulden kost. Sinds 1 januari worden de kada vers opgehaald door de Neder landse Thermochemische Fabrie ken (NTF) in Bergum. Niet van het erf, maar aan de weg. Dat riep bezwaren op bij het college, daar Holten een toeristengemeente is en het ongepast is dat vakantiegan gers kadavers langs de weg aantref fen. Reden waarom het stolpen- verhaal 'boven water' kwam en in de Algemene Plaatselijke Verorde ning opgenomen wordt dat een kadaver niet onafgedekt aan de weg mag liggen. Gezien de hand reiking die de gemeente met de subsidieregeling naar de boeren doet, merkte CDA'er Ab Stege- SPORT en R t C R t. A T 11 C E 'RUM Formidabel Sportief Piet van Donkptein 1 -Sauna/solarium - Subtropisch zwemmen Postbus 6095 - Vergaderruimte - Schaatsen 7401JB Devefl,e' - Party centrum - Tennis/squash I01 ^roo-s 5155 - Iedere dag open - Zaaisporten Fax 05700-5 50 85 man op dat de wijze waarop de gemeente hier op inhaakte 'goed gevallen is' bij de agrariërs. Dick van der Torre (D66) was een ande re mening toegedaan. „Waarom hier subsidie met gemeenschaps geld en moeten andere bedrijven wel geheel zelf voor het verwijde ren van bedrijfsafval zorgen?" Van der Torre wees voorts op een prak tisch bezwaar van de stolpen, die naar zijn zeggen in verhouding tot de omvang licht in gewicht zijn en 'bij straffe wind gemakkelijk wor den verplaatst'. In navolging van de leverancier merkte hij op dat de plek waar de stolp staat deels bete geld of op andere wijze verhard moet worden, waar dan een ket ting aan kan worden bevestigd om de stolp aan te verankeren. De Bejaardensociëteit Holten ge noot vorige week van een vlot optreden van Jan Stam. In het dialect vertelde hij verschillen ver halen over Gerrit Jan en Annegien die zo te horen heel wat hebben meegemaakt. Bijvoorbeeld met de muizen in de schuur die naar de keuken van Annegien werden ver dreven. Of het schilderen van de overloop toen Annegie er niet was, maar de poes wel thuis bleef. Na de pauze ging het over het paard Geralbaldie. Al met al was het een gezellige middag en mevrouw Langenbarg dankte Stam dan ook hartelijk en bood een drankje voor thuis aan.

Holtens Nieuwsblad | 1995 | | pagina 1