Marietje ter Stal wint hoofdprijs kerstpuzzel 'Markt in kom zorgt voor sociale drukte' Kritisch consumeren van het jaar in de Wereldwinkel Afvalstoffenheffing Dick van der Knaap: lid van verdienste Rode Kruis biedt gehandicapten en zieken vakantie Gemeenteambtenaar Vincent na 33 jaar met vut Kozakkenstraat wordt opgeknapt U ontvangt een fraaie Parker-Jotter ballpoint als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. BON Klein Velderman bv. Zie pag.4 Rood licht Voetpad Dijkerhoekse NBvP Holten Formidabel sportief - Subtropisch zwemmen - Schaatsen - Tennis/squash - Zaalsporten - Sauna/solarium - Vergaderruimte - Partycentrum - iedere dag open Holtens Nieuwsblad DONDERDAG 12 JANUARI 1995 Ingevolge de Verordening op de heffing en invordering van een afvalstoffenheffing kunnen personen, die alleen een perceel of perceelsgedeelte bewonen, gedeeltelijke teruggaaf van reeds be taalde afvalstoffenheffing aanvragen. Er wordt een teruggaaf verleend van zes gulden per volle (kalender) maand, dat genoem de situatie zich heeft voorgedaan. Het verzoek moet worden ingediend binnen twee maanden na afloop van het belastingjaar 1994 of binnen twee maanden na einde belastingplicht. De verzoeken (schriftelijke of telefonisch) dienen gericht te worden aan de afdeling financiën ter secretarie onder vermelding van bank- of girorekening. i* Kit V Uit handen van bestuurslid J. Wolters krijgt Dick van der Knaap de oorkonde van de Schaakbond Overijssel uitgereikt Foto Ten Velae) Hoewel de benoeming al enkele maanden geleden een feit was, werd Dick van der Knaap, lid van de afdeling schaken van de SV Holten, begin deze week in de kantine van sportpark De Meer manskamp alsnog gehuldigd als lid van verdienste van de Schaakbond Overijssel. Uit handen van be stuurslid J. Wolters kreeg hij de 'oondsspeld en een oorkonde uit gereikt. Gezondheidsredenen dwongen Van der Knaap ertoe in september van de huldiging af te zien. De Holtenaar heeft zijn spo ren binnen de bond ruimschoots verdiend. Eind zeventiger jaren Zoals ieder jaar biedt de afdeling Holten van het Nederlandse Rode Kruis aan mensen die door handi cap of ziekte verpleging en verzor ging nodig hebben, de mogelijk heid om op vakantie te gaan. Daar voor beschikt het Rode Kruis over volledig aangepaste vakantie-ak- kommodaties. Naast de vakantie boot Henri Dunant zijn er de hui zen De Valkenberg in Rhenen en IJsselvliet in Wezep. Naast algemene weken worden er in de huizen en op de boot ook bijzondere vakantieweken gehou- In het voorjaar wordt de Kozak kenstraat herstraat en voorzien van dertien extra parkeerplaatsen. Ook verschijnt er nieuwe verlich ting en wordt het pleintje waar nu de zandbak ligt, opgeknapt. Bur gemeester D.J. Verhoeven vertel de dat de opknapbeurt een prima koppeling vormt met het onlangs afgeronde groot onderhoud aan de woningen van woningbouwver eniging Onze Woning. Naar zijn zeggen was de straat al enkele jaren geleden toe aan herstraten. De re- Als lezer van het Holtens Nieuwsblad wordt u goed geïnformeerd. Als abonnee bent u daarvan verzekerd. Geef dat ook eens aan een ander door! Gebruik deze bon voor het opgeven van een nieuwe abonnee Inzenden aan: Holtens Nieuwsblad Antwoordnummer 97 7500 VB Enschede Hij/zij betaalt het abonnementsgeld per jaar ad 66 Abonnementsprijs f 69,95 Losse nummers f 1,50 Grote vreugde in huize Ter Stal aan de Burg. van der Borchstraat 43, toen bestuurslid Johan Steu nenberg van de Holtense Han delsvereniging telefonisch kwam meedelen dat mevrouw M.J. Ter Stal-Koopman de eerste prijs van de jaarlijkse kerstpuzzel in de wacht had gesleept. „Nóóit gedacht!", bekende Ma- rietje spontaan toen Steunenberg haar een dag later de prijs kwam overhandigen, hoewel net bepaald niet de eerste keer is dat de Holten- se in de prijzen valt. „Ja, ik doe regelmatig mee als het op maken van slagzinnen aan komt. Ik draai m'n hand er niet voor om. De eerlijkheid gebiedt me te zeggen dat ik vaak iets win. Zo heb ik al eens eerder honderd gulden ge wonnen en ook huishoudelijke ar tikelen, zoals een theeblad. Maar de verrassing was er dit keer echt niet minder om." Met haar slagzin 'De kerstman doet zijn inkopen bij de Holtense middenstand, daar ben je geen nummer maar altijd Koning Klant', schoot Marietje opnieuw in de roos. Zij zag haar inspanning beloond met een waar debon van honderd gulden. De Holtense vertelt dat rijmen en dichten een heus familiekwaaltje is: „Ik heb het van m'n vader, die won jaren geleden ook al eens iets bij het Holtens Nieuwsblad." Ma rietje verzekert dat ze voor hon derd procent achter haar slagzin staat: „In Holten ben je écht Ko ning Klant. In grotere plaatsen word je vaak als nummer behan deld. Nee, laat mij maar lekker hier m'n inkopen doen!" Marietje ter Stal heeft haar sporen ruim schoots verdiend bij het maken van gedichten voor bruiloften en partijen. Een echte liefhebber dus, die nieuwsgierig informeerde naar de nummer twee en drie. Uit de enorme stapel inzendingen koos de HHV mevrouw G. Schoolen- Aanstoot, Kwinten weg 14 als tweede. Voor haar slagzin 'De kerstman doet zijn inkopen met veel plezier bij onze eigen, Hol tens winkelier', kreeg zij een waar debon van 75 gulden. Erik Bek- kernens, Van Holtenserf 28, werd door het HHV-bestuur beloond Ras-puzzelaarster Marietje ter Stal krijgt de hoofdprijs uitgereikt door Johan Steunenberg van de Holtense Handelsvereniging (Foto WV) met een waardebon van 50 gulden. De winnaar van de derde prijs stuurde een slagzin in die vrijwel identiek was aan die van mevrouw Schooien: 'De kerstman doet zijn inkopen met veel plezier vij de Holtense winkelier'. Ook deze prijzen zijn inmiddels thuis be zorgd. Overigens behoorde Bek- kernens tot de tien eerste inzen ders. Zij allen hebben bericht ont vangen van de Oostelijke Week bladpers in Enschede, uitgever van deze krant. Daarmee kunnen zij hun taan bij bakkerij Nijkamp halen. trad hij toe tot de zogenoemde 'rating-commissie', een groepje mensen dat de sterktewaardering van schakers vaststelt. Opgeleid en wel mocht de Holtense ras-scha ker zich vanaf 1980 gediplomeerd bondsscheidsrechter noemen. Zo leidde hij onder meer nationale jeugdkampioenschappen, de Overijsselse jeugdteamcompetitie, snelschaakkampioenschappen en internationale ontmoetingen. Bin nen de eigen vereniging was Van der Knaap enige tijd wedstrijdlei der, teamleider, voorzitter en be kommerde hij zich ook nog eens om de opleiding van jeugd. ,,De markt zorgt voor sociale drukte en gezelligheid in het centrum. Haal je 'm weg en maak je het dorp verkeersluw, dan bloedt het centrum dood." Aldus ambtenaar algemene zaken Ab Vincent (57), die per 1 februari gebruik maakt van de vut regeling. Vincent, die wordt opgevolgd door Jan Nitters, zou de gemeente aanvankelijk begin december verlaten. De maand tevoren was hij veertig jaar in overheidsdienst, hetgeen hem die mogelijkheid bood. Door veranderingen in de financiële regelge ving werd het vertrek twee maanden uitgesteld. Nu de vut definitief in beeld is, wordt de scheidende ambtenaar vrijdagmid dag 20 januari tijdens een gecombineerde jubileum- en afscheids bijeenkomst in het gemeentehuis in het zonnetje gezet. den. Daarbij zijn weken voor niet- rokers, voor (echt)paren, voor dubbel gehandicapten en voor jon geren (10-15 jaar en 15-20 jaar). Een vakantieweek op de Henri Dunant is uitsluitend bestemd voor bedlegerige mensen en voor mensen die permanent gebruik moeten maken van een rolstoel. Wanneer men meent in aanmer king te komen voor één van deze vakantieprojekten, kan men zich aanmelden bij het Rode Kruis Holten, p/a mevrouw H.W. Aal- tink-Kevelam, Larensewegól, tel. 05483-61926. novatie van de weg volgt op het verzoek dat destijds kwam van de bewonerscommissie en Onze Wo ning. Ten aanzien van de inrich ting van het speelterreintje moet nog overlegd worden met deze twee partijen. Wel is duidelijk dat het om een zeer bescheiden herin richting van het terreintje gaat. Vermoedelijk komen er enkele eenvoudige speeltoestellen. Met de opknapbeurt van de straat is totaal 148.000 gulden gemoeid. Ab Vincent geldt als één van de nestoren binnen het Holtense ambtenarenkorps. Voor velen een vraagbaak. Niet alleen voor de mensen van 'zijn' afdeling Alge mene Zaken (AZ), ook gemeente secretaris J an Peter Stegeman of B en W kloppen aan als het zaken uit het verleden betreft. De geboren en getogen Holtenaar heeft dan ook heel wat meegemaakt. Diende onder oud-burgemeester mr. W.H. Enklaar, onder diens opvol ger mr. W.L.F.C. ridder van Rap- pard en koestert volop herinnerin gen aan de vorige gemeentelijke behuizing aan de Dorpsstraat. „Qua ruimte is het hier veel aan trekkelijker, maar qua sfeer kies ik voor die tijd. We werkten met minder mensen, maar gingen meer met elkaar om. Het was intiemer, gezelliger," aldus Vincent, die in die tijd de 'Lief en Leed'-pot van de afdeling beheerde. „Zie dat maar als een soort voorloper van de personeelsvereniging. Iedere afdeling had zo'n potje." Nu de vut nadert, kijkt Ab Vincent met veel plezier terug op zijn gemeen telijke loopbaan. Een drukke baan als tweede man van AZ. De functie van chef zat er voor hem niet in. ('Ik miste de vereiste papieren'). Veertig jaren overheidsdienst, waarvan ruim 33 jaar bij de ge meente Holten. Het roept de vraag op hoe het zit met aie overige zeven jaar. Vincent: „Ten eerste militaire dienst en daarna de Rijks belastingen in Deventer en Am sterdam. De boekhoudkundige kant trok mij wel. In Amsterdam heb ik het echter niet lang uitge houden. Dat massale ligt mij niet." Vincent slaakte de bekende zucht van verlichting toen hij aan de slag kon op de afdeling bevolking van de gemeente Olst. Ruim een jaar later, het was toen juli 1961, startte hij bij de gemeente Holten, ook daar op de secretarie. Op 'bevol king' werkten toen zeven man. Ab: „We zaten in de ruimte waar nu de WV huist. Erg krap, maar oergezellig." Met de komst van de tijdelijke vleugel aan het oude ge meentehuis, op de plek waar nu het DiWa-complex staat, werd het iets ruimer en comfortabeler. Begonnen met de bevolkingsregi stratie, rijbewijzen en paspoorten, schoof Ab Vincent langzamerhand door naar Algemene Zaken. Tot zijn taken behoorde onder meer het verlenen van vergunningen in het kader van 'bijzondere wetten' als drank- en horecawet, jacht- en vuurwapenwet, maar ook privaat recht, aan- en verkoop en ook het huren en verpachten van grond. „Het heeft mij altijd geboeid. Je krijgt te maken met allerlei juridi sche procedures, hebt veel kontakt met mensen, overlegt en geeft voorlichting. Dat uitzoeken en zo vond ik erg leuk." Vincent be kommerde zich eveneens om de milieuvergunningen in het kader van de Wet Milieubeheer, opvol ger van de hinderwetvergunnin gen. Door de enorme aandacht voor het milieu was hij er bijzon der druk mee. Zelfs tot aan de Raad van State, wanneer Milieude fensie weer eens bezwaar maakte tegen de uitbreiding van een vee houderij. Regelmatig maakte Ab, vaak in gezelschap van de wethou der, er zijn opwachting en zorgde voor een perfecte pleitnota. Vin cent: „Circa 70% van de Holtense veehouderijen heeft in de beginja ren zeventig een hinderwetver gunning gekregen. Die zijn alle geactualiseerd en ook nieuwe be drijven zijn inmiddels voorzien. Na vier jaar 'inhaalslag' is Holten één van de weinige gemeenten die 'bij' is." Verkiezingen Voor velen geldt Ab Vincent ook als 'verkiezingsman'. „Verkiezin gen hoort bij bevolking/burgerlij ke stand. Het kwam destijds bij mij terecht en het bleef zo. Leuk om te doen, het geeft wat span ning." Niet alleen zorgde Ab Vin cent voor het reilen en zeilen op de stembureaus, ook was hij de coör dinator bij het tellen van stemmen en het registreren van uitslagen. Aan wie net weten wilde, legde kenner Vincent immer geduldig begrippen als kiesdeler, restzetel en dergelijke uit. Slechts eenmaal maakte hij het mee dat de stemmen op last van het college moesten worden overgeteld. Vincent was eveneens de man van marktzaken, was ook secretaris van de marktcommissie. Ook daar hield hij zich bezig met zaken als vergunningen en adviezen naar B en W. Dat de markt naar de Kalfs- termansweide verhuist, zodra deze eigendom van de gemeente is en bovendien verhard is, ziet hij niet gebeuren: „Dat wekt onher roepelijk tegenstand bij de markt lieden en de middenstand. Beiden hebben voordeel van een markt in hartje centrum." Hoewel nog veel zaken onbespro ken zijn, moeten we het gesprek beëindigen. Ondanks de nieuwe 'lay-out' van de krant, komt het eeuwige fenomeen 'ruimtegebrek' om de hoek kijken. Rest de vraag hoe Ab Vincent zijn toekomstige vrije tijd wil gaan invullen: „Ik weet het nog niet en laat het maar op mij af komen. Wel verwacht ik dat ik alle kontakten in het begin missen zal. Ook met de collega's. Er tegenop zien doe ik echter niet. Je zult er wel gauw aan wennen." Zeker is dat Ab volgend jaar nog Ab Vincent: 40 jaar overheidsdienst, waarvan 33 jaar bij de gemeente Holten. Eind deze maand gaat hij met vut (Foto WV) druk is als organisator van de 25ste Oliebollencross van de SV Holten. „Maar dan vermoedelijk voor de laatste keer. 't Wordt tijd dat dat door een ander wordt overgeno men," besluit de bijna vut'er. Terugblik Gerrit Markvoort (De Bonke) en zijn dochter Thea maakten onlangs furore als Thomasvaer en Pietcrnel tijdens de gemeen telijke nieuwjaarsbijeenkomst. Door ruimtegebrek kon de re dactie hun verhaal vorige week niet plaatsen. Daarom deze week alsnog een spitse terugblik op het afgelopen jaar. Expositie In het dorpshuis exposeert Hol tenaar Fred Groenewoudt deze maand met olieverf schilderijen en pentekeningen. De oud-on derwijzer van de Dorpsschool en oud-leraar van de scholenge meenschap geeft in zijn werk blijk van enorm geduld, toewij ding en nauwkeurigheid. Jubileum Met een heus kanonsschot en het onthullen van het jubileum logo, luidde sportwethouder Bertus Rensen afgelopen zon dag het jubileumjaar van MAC De Holterberg in. Gedurende het jubileumjaar staat iedere maand een MAC-evenement in het teken van de 50ste verjaar dag. Advertentie Henk Wansink (GB) wees in de raadscommissie gemeentewerken op het feit dat menig automobilist het rode licht op de kruising Oran- jestraat-Kerkstraat-Kolweg ne geert: „Sinds de fusie Dorps- school-Kolschool zijn er veel fiet sers die bij dat stoplicht moeten oversteken. Heel wat ouders kla gen dat veel automobilisten door rood rijden. Een uitermate gevaar lijke situatie." Wethouder Eb van Schooten (GB) onderkende het probleem en liet weten dat de zaak al gemeld was bij de politie. „Een oplossing nu zit er niet in. De riolering in de Kolweg moet er nog uit. De weg wordt dan tevens heringericht. Dan kunnen we ge lijk bekijken hoe we het daar kun nen verbeteren." Volgens Gerrit Markvoort '(PvdA) komt het ge vaar evenwel van twee kanten: „Er zijn ook heel veel kinderen die de drukknop niet bedienen, door rood rijden en pardoes overste ken." Een voetpad langs de Aaltinksweg tussen de achtergrens van de firma Afrman (ter hoogte van het achter pad langs onder meer de Verzet- straat) en het spoorwegviaduct bij de Deventerweg. Het was Gerrit Markvoort (PvdA) die er maan dagmiddag voor pleitte in de raadscommissie gemeentewerken. Veel Holtenaren lopen nu over de weg naar de bushalte aan de De venterweg. Naar zijn zeggen een gevaarlijke situatie, die groten deels kan worden voorkomen door de aanleg van een voetpad. Alleen bij het viaduct blijft het uitkijken geblazen. "Kritisch consumeren wil zeg gen: weten wat je koopt. Bij elke aankoop worden keuzes, afwe gingen gemaakt. Een kritische consument wil weten waar een bepaald produkt vandaan komt: hoe het is geproduceerd, welke grondstoffen zijn gebruikt en hoe hebben mensen eraan ge werkt. Of de makers een redelijke beloning kregen en hoeveel ener gie nodig was voor het maken van dit produkt. Een kritische consument kan keu zes maken die aarde, lucht en wa ter gezond houden voor de genera ties die na ons komen. De kritische consument kan ook keuzes maken, die de producenten, waar ook ter wereld, een eerlijke belo ning garanderen." Deze tekst is afkomstig uit de campagne "Kritisch consumeren, duurzaam produceren" van de Ne derlandse Bond van Plattelands vrouwen. Het motto van de cam pagne geldt echter voor iedereen. BKTNA ABTMISB Larenseweg 32 Holten. Tel. 61416 Zie de aanbieding in deze krant!!! Het is goed om te letten op de verpakking van een produkt, de benodigde energie voor de pro- duktie ervan. Het is ook goed om als consument te realiseren dat, door voor bepaalde produkten te kiezen, mensen in de Derde We reld gesteund worden. De pro dukten die in de vele Wereldwin kels in Nederland verkocht wor den, zijn afkomstig van samen werkende producenten in de Derde Wereld. Die produkten zijn rechtstreeks bij de producenten of via hun belangenorganisatie inge kocht, tegen een prijs die in over leg tot stand is gekomen. Daar door krijgen de makers een prijs die in verhouding staat tot de kos ten en het werk dat ze er aan hebben. Zo kunnen zij in hun eerste levens behoeften voorzien en investeren in gereedschap vervoer of een be tere bedrijfsvoering. Zo verster ken zij hun positie. Idtet assorti ment van de Wereldwinkels is ge varieerd; van dagelijkse levens middelen tot exclusieve cadeaus. De produkten zijn veelal handge maakt uit natuurlijke produkten. Bovendien laten de producenten hun cultuur in de produkten weer spiegelen. Daarmee zijn deze pro dukten, naast de eerlijke prijs die ervoor is betaald, uniek. Met een cadeau uit de Wereldwinkel slaat men dus meerdere vliegen in één klap: zichzelf of vrienden wordt een plezier gedaan met een uniek cadeau, terwijl tegelijkertijd de producenten in de Derde Wereld de gelegenheid wordt gegeven zelf in hun levensonderhoud te voor zien. Als dat geen kritisch consu meren is...! De NBvP afdeling Holten hield vorige week haar nieuwjaars bijeenkomst in zaal Vosman. Tra ditiegetrouw wordt deze avond georganiseerd door de vervangen de kontaktpersonen. Na de ope ning werd een leuke act opgevoerd door twee dameseen verslaggeef ster van het Holtens Nieuwsblad en een boerin van De Borkeld. De onderwerpen waren het vijftigjarig bestaan van de Plattelandsvrou wen en Kritisch Consumeren - Duurzaam Produceren, thema van dit jaar bij de Plattelandsvrouwen. Een geweldige conférence, deels in dialect. Ook was er een geslaagd optreden van de eigen volksdans groep en werden gedichten in dia lect voorgedragen. De oliebollen en nieuwjaarsrolletjes ontbraken niet. Een spelletje bingo besloot de geslaagde avond. Donderdag 26 januari staat de jaarvergadering op het programma. Op de nieuwjaarsbijeenkomst van de buurtvereniging 'Schoolkring Dijkerhoek' werd Rikie Nijkamp (van de bakker) uitgeroepen tot 'Dijkerhoekse van het Jaar 1994'. Na de opening door voorzitter Johan Nikkels bracht conferencier Hanske uut Lonnker de stemming erin bij het Bonte Paard waar de ongeveer honderd aanwezigen ge noten van een boerenkoolmaal tijd. Na een tweede succesvol op treden van Hanske sloot de voor zitter de geslaagde avond af. Piet van Donkplein 1 Tel. 05700-5 51 55 Postbus 6095 Fax 05700-5 50 85 7401 JB Deventer

Holtens Nieuwsblad | 1995 | | pagina 1