Plannen voor paviljoen naast de Dorpsschool Bouw Ehag-plan start in de loop van 1995 Nieuw logo van Rabobank symboliseert vernieuwing oioro HOLTEN MOC zoekt leerlingen VIO-cursus 'Oerdegelijk gebouw dat nog jaren mee kan' Nieuw jaar, nieuw begin., LL E vw Formidabel sportief - Subtropisch zwemmen - Schaatsen - Tennis/squash - Zaalsporten - Sauna/solarium - Vergaderruimte - Partycentrum - iedere dag open Uitslag winkelaktie Holtens Nieuwsblad DONDERDAG 5 JANUARI 1995 Abonnementsprijs f 69,95 Losse nummers f 1,50 Het Muziek Onderwijs Cen trum is naarstig op zoek naar belangstellende kinderen die willen deelnemen aan de cur sus Voorbereidend Instru mentaal Onderwijs (VIO). De lessen worden in het dorpshuis gegeven door Jacco Camphens en zijn een aanvul ling op de Algemene Muzika le Vorming (AMV) die op de basisscholen wordt gegeven. De VIO-lessen dienen als voorbereiding van het leren spelen op een instrument. Er komen zaken aan bod als mu zieknoten leren lezen. Voor meer informatie kan men bel len met het MOC, tel. 61412. Ieder maandag is ervan 18.00- 18.30 uur spreekuur in De Boschkamp. Met de start van het nieuwe jaar heeft de Rabobank een nieuw gezicht. Onderdeel van de veran derde huisstijl is het nieuwe beeldmerk dat directeur Hans van Wingerden maandagoch tend aan de voorgevel van het gebouw onthulde. Diezelfde eer gold voorzitter Ab Stegeman van de Raad van Bestuur, zij het dat hij het logo aan de zijgevel van de verhullende hoes mocht ontdoen. Ook de nieuwe vlag, waarin het beeldmerk verwerkt is, ging in top. Het volgde allemaal op het tradi tionele nieuwjaarsontbijt met alle medewerkers van de bank. Op het menu onder meer beschuit met muisjes, heel toepasselijk, in de nieuwe huiskleuren oranje en blauw. Tijdens het ontbijt werd tevens een videofilm bekeken over de introductie van de nieuwe huis stijl. Het nieuwe beeldmerk van de Ra bobank staat symbool voor de ver nieuwing die de bank op vele ter reinen heeft ingezet. Mede in ver band met het komend eeuwfeest van de Rabo in 1998. Het logo toont een lopende mensfiguur, ge plaatst in een cirkel die herkenbaar is als zonnewijzer en klok. Daar mee ontstaat het beeld dat de mens centraal staat in een context die associaties oproept met tijd, rich ting, beweging en toekomst. Van Wingerden: „Het logo gaat niet uit van de bank, juist van de klant, dié staat centraal." Het past bij de coöperatieve doelstelling, die in houdt dat de Rabobank er op ge richt is om ambities van leden, klanten en de gemeenschap moge lijk te maken. Een bank van en voor mensen. De lichtbak met het nieuwe woordmerk Rabobank, dat is opgebouwd uit een speciaal voor de bank ontworpen letter, was reeds enkele weken zichtbaar aan de gevel. De afgelopen jaren zijn binnen de Rabobankorganisatie diverse pro gramma's opgezet om te komen tot verhoogde efficiëntie en een meer klantgerichte oriëntatie. De introductie van nieuwe werkwij zen en een aanzienlijke automati seringsinspanning horen hierbij. Naast veranderingen binnen de bank gaf marktonderzoek naar de bestaande huisstijl aanleiding tot de introductie van het nieuwe beeldmerk. Warmer van uitstra ling dan het vorige, strak en hoekig uitgevoerde logo. Het nieuwe woord- en beeldmerk moet eind maart op de gevels van alle 1950 Rabobanken zijn aangebracht. De nieuwe huisstijl is ontworpen door het bekende bureau Newell and Sorrell uit Londen. Daarnaast is er een groot aantal Nederlandse bedrijven bij betrokken. De nieu we stijl leidt tevens tot aanzienlijke kostenbesparingen. Zo is het aan tal brochures voor de particulie- renmarkt teruggebracht van 120 naar 22, voor de bedrijvenmarkt Directeur J. van Wingerden heeft zojuist het nieuwe logo van de Rabobank aan de voorzijde van het gebouw onthuld (Foto WV) van 50 naar 22. Ze hebben overi- gekregen en worden gepresenteerd gazines, zoals in een tijdschriften- gens een tijdschriftachtig uiterlijk in brochurestandaards die de ma- kiosk, met hun hele 'cover' tonen. Als stille en wat rommelige getui gen van de jaarwisseling, de ver pakkingen van donderslagen, ro tjes, vuurpijlen en gillende keu- senmeiden. Het jaar 1994 is voor- jij, is weggeknald, is geschiedenis ;eworden. In het kersverse 1995 etterlijk als nieuw begin uw oude en vertrouwde Holtens Nieuws blad in een nieuwe 'outfit'. Vorm gevers bogen zich over de 'lay-out' 'an het blad, stoeiden met kolom- ijnen en lettersoorten. Het resul- aat van dat alles: een gewijzigde, figentijdse vormgeving. Ook het ormaat is veranderdvoortaan een grotere pagina waarop meer te le zen valt. En dankzij een nieuwe, in Enschede geïnstalleerde pers, is ook het drukprocédé veranderd van hoogdruk is overgestapt op het kwalitatief hoogwaardige off set. Dankzij het offsetprocédé oogt de krant frisser en komen met name foto's en ander illustratiema teriaal beter tot hun recht. Behalve heel veel geluk en gezondheid wensen wij u als lezer en adver teerder met het 'herboren' Holtens Nieuwsblad in dit nieuwe jaar veel leesgenoegen toe. De Dorpsschool uitbreiden met een L-vormig laagbouw pavil joen, grotendeels gesitueerd aan de Rörikstraat, voor het overige deel aan de Schoolstraat. Een uit breiding die het karakteristieke gebouw spaart, want de nieuw bouw is voornamelijk gepland op de plek waar nu de woning staat van Jan Diemer, oud-directeur van de Dorpsschool. Het plan voorziet in een verbinding met het bestaande gebouw, dat dan opnieuw bestemd wordt voor onderwijsdoeleinden. De nieuwe vleugel biedt ruimte aan drie lo kalen (wellicht voor kleuters), met de mogelijkheid van uitbrei ding met nog twee lokalen. Voor alle duidelijkheid: het paviljoen zou wèl van het type gangen- school zijn, zoals de Holterenk- school en de Haarschool. Daar behalve de woning, ook de fiet senstalling zou moeten wijken, zou de langste poot van de L bijvoorbeeld op kolommen kun nen worden geconstrueerd met daaronder een fietsenstalling. Dat zijn in het kort de gedachten van oud-architect L.C. van de Bovenkamp, ontwerper van de nog altijd leegstaande Dorps school. Hij heeft kontakt gezocht met architect ir. Johan Koop- - -y-y - '",vTrgfV' Dorpsschool-architect L.C. van de Bovenkamp: roerend eens met de Dorpsschool om het openbaar onderwijs te centreren op de Dorpsschool man, die zich onlangs als deskun dige meldde bij de Vriendenkring tot behoud van de Dorpschool. Van de Bovenkamp heeft Koop man geadviseerd de plannen op papier uit te werken en via oe Vriendenkring aan te bieden aan B en W. „Want hoe in 's hemelsnaam kan een gemeente zoiets nou overlaten aan een aannnemer (J.M.W. van Wieringen, werkzaam voor Vast houw Oost in Rijssen, red.)? Zo'n man, met alle respect, heeft een totaal ander geloof! Een architect staat aan de kant van zijn op drachtgever, een aannemer voert slechts uit en staat daar los van. Ze hebben andere belangen. En als men spreekt over woningen in de Dorpsschool zeg ik: dit ïs geen woongebouw en dat wordt het ook nooit!" jMs alles verloopt volgens sche ma, gaan de bouwwerkzaamhe den van 'plan Ehag' in de loop yan dit jaar van start. Ongeveer :en jaar later moeten de wonin- aan de Dorpsstraat-west orden opgeleverd. Het precieze ijdstip waarop de bouw aan- angt houdt verband met de bo- lemsancring ter plekke, met lame op het voorste gedeelte van et vroegere terrein van de hag-garage, waar de benzine pompen stonden. Zoals bekend Voorziet het plan in de bouw van 18 huurappartementen voor se- ïioren op het bewuste terrein. Een gezamenlijk projekt van ge beente, woningbouwvereniging pnze Woning en bouwbedrijf Voordes. plet blad 'Thuis Bezorgd' van bnze Woning (OW) vermeldt dat b het ontwerp van het Apeldoorn- ie architectenbureau MTB zorg vuldig rekening is gehouden met iet kleinschalige, dorpse karakter tan de Dorpsstraat. „Een fors ap partementengebouw past niet tus- jen de bestaande, kleinschalige be bouwing langs de Dorpsstraat," lldus OW. Het gebouw bestaat laarom maximaal uit drie bouwla- jen. De appartementen zijn ver- jeeld over vijf kleine blokken: Bijgaande schets toont het gevelaanzicht van het grootste gebouw aan de Dorpsstraat. Ongeveer in het midden de voetgangersonderdoorgang (OW) twee aan de Dorpsstraat, die van elkaar worden gescheiden door een nieuwe weg. Midden in het langste blok aan de Dorpsstraat komt een voetgangersonderdoor gang die aansluit op het achterpad van de achtergelegen appartemen ten. De overige drie blokken lig gen aan een nieuw woonerf. 'Van de totaal 48 appartementen zijn er 42 geschikt voor minder- validen. De appartementen op de begane grond hebben een eigen voordeur, de tweede en derde zijn bereikbaar met een lift. Daarnaast zijn cr vier 'portieketagewonin- gen', die enkel bereikbaar zijn met een trap. Ten slotte twee wonin gen die weliswaar aan een galerij liggen, maar waarbij toch twee treden genomen moeten worden.' Het merendeel van de apparte menten telt twee slaapkamers, De zes woningen naast de nieuwe weg beschikken weliswaar over één slaapkamer, maar hebben wel een grotere woonkamer. De woningen op de tweede verdieping in net gebouw aan de Dorpsstraat liggen ongeveer een meter naar achteren en zijn daardoor kleiner. Alle ap partementen worden aanpasbaar gebouwd. Ze zijn daarmee ge schikt voor rolstoelgebruikers, hebben onder meer lichtschake laars op een bereikbare plek en worden uitgevoerd zonder drem pels. Ieder appartement heeft een 'buitenruimte': op de begane grond betreft dat een klein terras je, op de etages een balkon. De bergingen zijn geclusterd in de twee blokken achter de Dorps straat. De woningen aan de Dorpsstraat hebben de woonka mer aan de straatzijde. Alle overi ge woningen liggen aan het woon erf en zijn op het westen en zuiden georiënteerd. De huurprijzen be dragen maximaal 768 per maand (exclusief servicekosten). Volgens OW wordt met de bouw van het Ehag-plan de vraag naar ouderenhuisvesting in Holten gro tendeels opgelost. Half september stonden er weliswaar 163 huishou dens voor ingeschreven, een deel daarvan wil echter nog niet direct verhuizen. In overleg met de com missie woonruimtezaken stelt OW de toewijzingscriteria op, die onder meer verband houden met leeftijd, inkomen en grootte van huishouden. Woon- en zorgcen trum Diessenplas wordt betrok ken bij de indicatiestelling. De toe wijzing van de woningen geschiedt waarschijnlijk in de tweede helft van 1995. Betrokken De inmiddels 80-jarige Van de Bo venkamp voelt zich bijzonder be trokken bij al het wel en wee over 'zijn' school, die in '54 in gebruik werd genomen. Hij volgt het nieuws over het nog altijd met sloop bedreigde gebouw op de voet en is het roerend eens met de Vriendenkring om het openbaar onderwijs in de dan opgeknapte en uitgebreide Dorpsschool te cen treren: „Er is met veel liefde en zorg gewerkt aan de Dorpsschool. Het was vrij kort na de oorlog, de periode van wederopbouw. Ik durf klip en klaar te stellen dat het een oerdegelijk gebouw is, dat nog vele jaren mee kan. Maar hoe goed van constructie ook, terdege on derhoud blijft vereist. En daar heeft het al jarenlang aan ontbro ken. Als je alleen al ziet hoe het gebouw in de verf zit! Knap het op en zorg dat zo'n paviljoen er komt, dan heb je een perfecte en gunstig gelegen openbare basisschool in Holten." Gedreven wijst de oud architect op de naar zijn mening inferieure kwaliteit van de semi- permanente Holterenkschool en de Haarschool: „Sloop die scho len ten behoeve van woningbouw. Dat brengt natuurlijk geld in het laatje. En als ik denk aan de plek Vriendenkring tot behoud van de -lokatie (Foto WV) waar de Haarschool staat: die leent zich bij uitstek voor seniorenwo ningen of appartementen voor ou deren, die echter niet het karakter van een verzorgingsflat hebben. Ik weet dat daar steeds meer behoefte aan komt. Een betere plek kan haast niet: tegenover Diessenplas met enkel het hertenkamp ertus sen!" In zijn Deldense appartement blikt Van de Bovenkamp geëmotio neerd terug. Over 'hoe het alle maal begon', over zijn betrokken heid bij de totstandkoming van de ulo aan de Dorpsstraat, die zou uitgroeien tot de huidige Scholen gemeenschap De Waerdenborch. Over zijn kontakten met oud-bur gemeester mr. W.H. Enklaar en vooral met wijlen meester B.H. Brouwer. En over het besluit tot het bouwen van een nieuwe Dorpsschool, omdat de ulo te groot werd om binnen de muren van de oude lagere school gehuis vest te blijven en door het groeien de aantal leerlingen ook de Dorps school zelf uit haar jasje groeide. Na uitvoerige discussies in de ge meenteraad werd besloten tot de bouw van de halschool, naar een geheel nieuw ontwerp van Van de Bovenkamp. Wel wat duurder dan de traditionele gangenschool en met de veelbesproken centrale hal waar omheen negen lokalen en nevenruimten lagen, deels op de eerste verdieping. Een type school dat nog steeds zeldzaam is in Ne derland. Waarom een halschool? Van de Bovenkamp: „Die hal kon prima bestemd worden voor aller lei samenkomsten, variërend van ouderavonden tot toneelstukjes. Een ruimte met een multifunctio neel karakter. Een aspect dat meester Brouwer optimaal benut heeft. Zelfs zodanig, dat de verho ging erin, een soort podium, eerst met hout werd uitgebreid en later met steen een definitief karakter kreeg. Veel beter dan 'nutteloze' gangen, die enkel dienen voor toe gang tot lokalen, garderobe, toi letten en dergelijke. We brachten in de hal zelfs een akoestisch pla fond aan, dat echter wat effect verloor nadat het werd overge- sausd." De rustend architect bena drukt nog eens de degelijke con structie van het gebouw. Noemt met name de eensteens binnen- (spouw)muur van rode baksteen ('Een kwaliteitssteen die niet krimpt'), toegepast voor alle loka len, en de buiten(spouw)muur van hard grauw Waalsteen, die hij zo mogelijk nog beter acht. (zie verder pagina 3) Architect L.C. van de Bovenkamp vestigde zich in 1945, na de bevrijding, in Holten en begon met de bouw van 64 noodvoorzie ningen, benodigd voor de verwoeste boerderijen, zodat mens en dier voor de winter weer onderdak hadden. De definitieve herbouw van de bewuste boerderijen is vrijwel uitsluitend door zijn bureau behartigd. Van de tekentafel van Van de Bovenkamp komt voorts een groot aantal panden in Holten, zoals de intussen gesloopte silo van de Mcngunie, de eerste veertien lokalen van de Scholengemeenschap, het Groene Kruisgebouw, de voormalige Rabobank, het gemeentelijk slachthuis, de vroegere burgemees terswoning aan de Jeurlink$weg, tal van andere woningen in Holten, zoals de pastorie aan de Pastoriestraat en aan de Raalterweg, alsmede woningen in De Haar. Dat laatste in samenwerking met woningbouwvereniging Onze Woning. Ja renlang woonde en werkte Van de Bovenkamp aan de Molenbel- terweg, de laatste elf jaar aan de Oude Deventerweg. Sinds '85 woont hij met zijn echtgenote in Delden. Toch is hij nog bijna wekelijks in Holten, leest trouw het Holtens Nieuwsblad en ziet met lede ogen toe hoe 'zijn' school in verval raakt en bedreigd wordt met de slopershamer. Vogely Charles Vogely is maandag avond door Ben W uitgeroepen tot Vrijwilliger van het Jaar. Het was de eerste maal dat een dergelijke onderscheiding werd toegekend. Vogelu werd door burgemeester Verhoeven in het zonnetje gezet tijdens de druk bezochte en geanimeerde nieuwjaarsbijeenkomst in het gemeentehuis. Sigrid Fekkcn is de nieuwe be heerder van het VW-kantoor. De 22-jarige Groningse volgt Astrid Dirkzwager op die de VW eind januari na ruim 2,5 jaar verlaten gaat. De nieuwe beheerder wil zich eerst toeleg gen op kantoor- en baliewerk zaamheden om zich vervolgens te richten op publiciteitszaken en projekten als De Reuze Heu velwachter. Nacht van Blauw Wit De 16e Nacht van Blauw Wit in de sporthal was tot in de laatste slotseconden spannend. Boven dien een sportief toernooi dat uiteindelijk gewonnen werd door de Deventer CSV De CJV- Van de Bovenkamp: „Na de offi ciële opdracht van de gemeente, werkte ik veel samen met Brou wer, de man van allerhande aan wijzingen en suggesties. Overi gens moet ik zeggen dat de samen werking met Enklaar eveneens uit stekend verliep." Geanimeerd vertelt hij over de eerste schetsen die in Den Haag met de Rijksge bouwendienst werden besproken: „Vooral om de gedachte van de centrale hal te bepleiten, want toentertijd waren er nog geen scholen volgens dit concept ge bouwd." De Scheg srorr- CM C E A TIE CE K T U U Piet van Donkplein 1 Tel. 05700-5 51 55 Postbus 6095 Fax 05700-5 50 85 7401 JB Deventer De lvlHoltense Handelsvereni ging is tevred22/10en over de deel name aan zowel Sinterklaas- ais Kerstaktie. Evenals in voorgaande jaren werden gedurende de aktie- weken talloze enveloppen ingele verd. Het is nog niet bekend of de aktie eind dit jaar geprolongeerd wordt. Wellicht dat de HHV tegen die tijd kiest voor een ander soort aktie. Kort na Kerst werd in elk geval voor de derde en laatste maal een greep in de stapel enveloppen van de Kerstaktie gedaan (achter de naam het re^unummer): H. Eggink, Groendijk 6, Laren (28797); Betty Boode, Jeurlinksweg 16 (26601); J. Boode, Hoffesstraat 40 (13941); H. Koopman, Geskesdijk 20 (22807); P. Krooshoop, Loormark 36, Bathmen (27391); H, Ehrenhard, Canadastraat 47 (27103); H. Menalda, Witmoosweg 2 (41768); S. Tinissen, A. de Grotelaan 51, Utrecht (29377); D Bergsma, Schouten straat 16 (13838); G.H. ten Dam, Burg. v.d. Borchstraat 37 (34078); W.J. Biele man, Hemmekesmeusweg 12 (38649); Anita Kampman, Weversstraat 29 (22361), M. Schuppert, Haarstraat 4 (40618); Marianne Bronsvoort, Het Lan- deweerd41 (33487); E. Boode, Industrie- straat 32 (31081). Tegen inlevering van het juiste re?u kunnen winnaars hun prijs afhalen bij Steunenberg, Larense- weg 23. HVG. De afdelingen Holten en Dijkerhoek van de Hervormde Vrouwen Groep hielden een geza menlijke kerstbijeenkomst. Voor de pauze vertelde ds. A.J. Leerink het kerstverhaal 'De lamp van Be- rio', daarna kwam het liturgisch gedeelte met als titel 'Naar de aar de gezonden', afkomstig uit het verenigingsblad De Fakkel. De muzikale begeleiding van de sa menzang berustte bij organist A. Koopman. Vier HMV'ers zorgden tussen de liturgie door voor een prachtige muzikale omlijsting. De sfeervolle avond werd besloten met het 'Ere zij God'. De afdeling Dijkerhoek hield dinsdag een nieuwjaarsbijeenkomst, de afde ling Holten startte het nieuwe jaar vandaag met een koffieochtend. Haarschool. Als de gemeente raad instemt, worden schoolplein en fietsenstalling van de Haar school heringericht. Met de komst van het basisonderwijs is er een andere kijk gekomen op de inrich ting van een schoolspeelplaats: niet enkel 'verblijf'-ruimte, maar het moet noden tot spelen, samen spelen, een gevoel van veiligheid geven en agressiviteit tegengaan. Daar voldoet het bewuste school plein niet aan. Het moet opnieuw worden betegeld. B en W willen het plein gelijktijdig herinrichten en moderniseren. Om de werk zaamheden uit te voeren moet een krediet van 59.300 gulden op tafel komen. In feite gaat het om 61.300 gulden, maar op de prioriteitenlijst Sociale Vernieuwing 1994 is door de raad voor dit projekt 2000 gul den uitgetrokken. Voor de raad beslist, moeten de raadscommis sies gemeentewerken en financiën advies uitbrengen over het voor stel.

Holtens Nieuwsblad | 1995 | | pagina 1