Oad trakteert bobo's op Oranje-snoepreisje Beveiliginsproj ektindustrie helpt werklozen aan de slag Sterke afname van criminaliteit en vandalisme Surveillanten in vol ornaat op pad Nieuw in Rijssen!! Brandende kaarsen ■ormidabel sportief ierstnachtdienst larco Borsato och vergunning ezwaarschrift Lee Towers Eerste baby nieuwe jaar Last minute info! Finse kaarsentraditie op het Canadese kerkhof te Holten, 16.30 uur. Foutje in kerstpuzzel Snoepspecialist Snvvpv ioltens Nieuwsblad'"1 DONDERDAG 22 DECEMBER 1994 Saterdag 24 december zullen Ie leerlingen van de groepen 6, en 8 van de basisscholen in lolten weer brandende kaar- en plaatsen bij de graven op de Canadese begraafplaats. De [orte plechtigheid begint om 16.30 uur. Er worden geen toe- ipraken gehouden. Het plaat- jen van de kaarsen wordt bege- eid door midwinterhoombla- lers en een doedelzakspeler ran de 48th Highlanders of Hol- and (Apeldoorn) om hiermee Ie beide culturen van Oost-Ne- lerland en Canada uit te druk ten. Het idee voor de aktie is ifkomstig van de Holtense me- touw L. van Dam. Zij is Finse 'an geboorte en introduceerde laar enkele jaren geleden met ucces een traditie van haar and mee in Holten. De kaarsen forden speciaal geïmporteerd anuit Finland en branden cir- a acht uur. De brandende :aarsen zijn inmiddels voor ve en om op Kerstavond een be- oek te brengen aan het ere- 'eld, dat dan baadt in een in- Irukwekkende gloed van jaarslicht. De Scheg Subtropisch zwemmen Schaatsen Tennis/squash Zaalsporten Sauna/solarium Vergaderruimte Party centrum Iedere dag open van Donkplein 1 Tel. 05700-5 51 55 istbus 6095 Fax 05700- 11 JB Deventer 5 50 85 Op uitnodiging van Oad-directeur J.G. J. ter Haar genoten circa zestig gemeentebestuurders, ambtena ren en medewerkers van de Kamer van Koophandel uit voornamelijk Twente en de Achterhoek vorige week woensdagavond van de con frontatie tussen het Nederlands Elftal en Luxemburg in het pas gerenoveerde Feyenoord-stadion. De uitnodiging voor het snoepreis je werd door Ter Haar benut om het één en ander te vertellen over het openbaar vervoer in het alge meen, in het bijzonder in het ge bied van Oad Streekvervoer. Glim mend van trots over de nieuwste aanwinst van de Oad-vloot werden de 'bobo's' vervoerd in de lange, 15 meter bus. Toch glom Joop op ze ker moment iets minder. Na afloop van de wedstrijd bleef de Oad-bus namelijk vastzitten in een modde rige plek op het parkeerterrein bij De Kuip. Uiteindelijk moest er een kraanwagen aan te pas komen om de bus 'op het droge' te krijgen. Dat het euvel onder de passagiers voor de nodige hilariteit zorgde, laat zich raden. „Ondanks de modder-affaire een goed georganiseerde trip. Tevens een prachtige ervaring om zo'n wedstrijd in De Kuip mee te maken!," verklaarde wethouder Eb van Schooten later. Met collega Bertus Rensen en chef welzijn/on derwijs/personeel Hans Wissink was hij namens de gemeente Hol ten van de partij„Vroeger woonde ik nog wel eens een wedstrijd van Go Ahead Eagles of FC Twente bij, maar dit is totaal anders. Wat en sfeer! Als je z'n feest meemaakt is het diep triest dat er zo vaak tram melant is na afloop." De genodig den, onder wie de burgemeester drs. J. van Lidth de Jeude (Deven ter) en mr. M.A.P. van Haersma Buma (Markelo), werden al aan het begin van de middag in het Holten- se hoofdkantoor ontvangen, waar na ze een rondleiding kregen door het pand. Onderweg naar Rotter- dan nam Ter Haar de microfoon ter hand om zijn relaties in te wijden in het wel en wee van het openbaar vervoer, de rijksregelingen die gel den en natuurlijk zijn opvatting over privatisering van het steeek- vervoer. Voor aanvang van de wedstrijd nuttigde het selecte gezelschap de Nog altijd trots als een pauw over de verlengde 15 meter bus, liet Oad- directeur Joop ter Haar zich tussen de bobo's vereeuwigen. Net voor de achteringang is wethouder Eb van Schooten zichtbaar (Foto Ten Velde) maaltijd in een Rotterdams res taurant, waarna het Kuipwaarts ging. Comfortabel gezeten op de VIP-tribune werden de verrichtin gen van Oranje, voor het laatst onder de hoede van Dick Advo caat, gevolgd. Het modder-inci- dent zorgde er later voor dat de thuisreis minder voorspoedig ver liep dan verwacht. De bus maakte pas ver in de kleine uurtjes zijn opwachting in Holten. „Geen pro bleem," vond Van Schooten. „Ie dereen zag de humor er van in en het heeft de stemming absoluut niet gedrukt. Integendeel!" Open Deurgroep nodigt via weg iedereen uit voor de jrstnachtdiensten die gehouden irden op zaterdag 24 december i 21.00 uur in De Kandelaar met 'dewerking van HMV en om .00 uur in de dorpskerk met me- werking van het Holtens Man- nkoor. Voorganger in beide nsten is ds. H.P. Mulder. Het ima luidt 'Het antwoord van een jd'. Tien minuten voor aanvang de diensten is er samenzang. Is vorige week reeds aangekon- fd geeft Marco Borsato zondag juni een (mini) concert in bar- iicing De Waag. Het concert frdt georganiseerd door de Toga- ib ter gelegenheid van haar tien- |g bestaan. De vraag naar kaar- I blijkt zeer groot. Op dit mo ut is nog een beperkt aantal arten beschikbaar bij de VW, to Ten Velde en café Maats. De js bedraagt 25 gulden. deputeerde Staten zullen mo- jtuningbedrijf Rensen toch ont- jRng verlenen voor een milieu- 'gunning. Het bedrijf is geves- d aan de Espelodijk, in het indwaterbeschermingsgebied. den waarom de provincie in eer instantie tegen voortzetting b. Het daarop volgende bezwaar i Rensen werd echter gehono- rd. GS hebben zich nu tot de heente gewend om advies inza- de ontheffing van de provinciale ueuverordering. Dat advies dt positief, zodat Rensen zijn Irijf, binnenkort mét vergun- Ig. kan voortzetten. bezwaarschrift dat enige tijd ;den werd ingediend naar aan- ling van de voorgenomen bouw woon/winkelcomplex Grind- ete op de hoek Larenseweg- irkstraat, bleek niet afkomstig de eigenaren van het DiWa- iplex. Het betrof een persoon initiatief van één van hen, Men- iie-directeur Jan Wansink. Het waar gold de afstand van één de gebouwen tot de Larense- Door de gebouwen op papier gszins te verschuiven, is twintig timeter trottoirruimte gewon- Werklozen opleiden tot beveilgingsbeambte, die vervolgens worden ingezet tegen de bestrijding van criminaliteit en vanda lisme. Dat is de kern van het initiatief van de Holtense Industrie Groep (HIG), die in samenwerking met de politie Salland, de gemeente en Pereboom Beveiliging/Bewaking een projekt van de grond wil tillen ter beveiliging van plaatselijke bedrijven in voorlopig alleen de avond- en nachtelijke uren. Volgens direc teur René Pereboom van het beveiligingsbureau uit Schalk haar staat de politie er zeer positief tegenover en moedigt het projekt zelfs aan. Een mogelijkheid om dit soort taken af te stoten naar beveiligingsdiensten, die voor minder geld dezelf de service bieden. In Diepenveen heeft Pereboom een dergelijk projekt, daar is zelfs sprake van 24 uurs-bewaking. In Holten hebben zich ruim dertig bedrijven gemeld die willen participe ren in het projekt. Als de financiering rond komt moet het in april van start gaan. Opzet is dat er gedurende die tijd perma nent een wagen met surveillanten rijdt langs de betrokken bedrijven. Pereboom, die elders al ervaring heeft, verzekert dat de criminaliteit afneemt met gemiddeld 80%. Bijkomend en belangrijk voordeel is dat een aantal werkloze Holtenaren weer aan de slag kan. HIG-voorzitter Frans Noordam werd geattendeerd op de mogelijk heid door een publikatie in het blad Twentevisie van de Industrië le Kring Twente. In gemeenten als Enschede en Nijverdal/Rijssen (een samenwerkingsverband), is de criminaliteit aanzienlijk ver minderd. „Eén van de redenen waarom criminaliteit en vandalis me (brandstichting, sloop, be smeuren met verf enz.) nu onze richting opschuift. Langzamer hand ga je als bedrijf steeds meer investeren in beveiliging. En of dat nou optisch is (verlichting) of akoestisch (alarm), de inbreker weet er op te anticiperen en slaat alsnog zijn slag. En kijk nou eens naar het algemene gevoel van on veiligheid onder particulieren, óók in Holten. Mensen die 's nachts niet kunnen slapen van angst. Om maar te zwijgen van de geestelijke schade bij degenen die ooit be zocht zijn." De Enkco-directeur wijst op het regelmatige, onge wenste bezoek dat alleen al zijn bedrijf jaarlijks krijgt, waarbij niet alleen zaken ontvreemd worden, maar bovendien schade wordt toe gebracht. Om het doel te bereiken werd onlangs 'eventjes' een stuk muur in het gebouw gesloopt. Dat er in verband met de arbo-wet bin nenkort waarschijnlijk een hek om het pand heen komt, vindt hij ener- partner is de gemeente, die volgens Noordam de situatie echter nog steeds niet onderkent. Uit deze stuurgroep moet in elk geval een stichting worden geboren. In de groep is de HIG vertegenwoordigd door Müller-directeur Nico van der Meer en door Noordam, de politie Salland door J.H. Pullen, hoofd geografische eenheid van Sail and- Zuid en daarnaast René Pere boom. Om het projekt te starten moet geld op tafel komen. Pere boom vertelt dat er onder voorbe houd subsidiemogelijkheden zijn van onder meer de provincie, het Verbond van Verzekeraars (dat ui termate positief staat tegenover het initiatief), het ministerie van justitie, het Europees Sociaal Fonds en hopelijk ook de gemeen te dus. Burgemeester D.J. Verhoe ven liet onlangs evenwel weten dat orde en veiligheid geen zaak voor de lokale overheid is, maar een politionele aangelegenheid: „Het is aan de rijksoverheid om te zor gen voor voldoende middelen voor de politie." Een totaal verkeerde benadering, meent Pereboom: „De burgemeester is verantwoordelijk voor openbare orde en veiligheid. De gemeente is daarmee dus ver antwoordelijk voor het woon- en werkklimaat, dus ook voor het ves tigingsklimaat. Het mooiste is als Beveiligingsdeskundige René Pereboom (links) en Enkco-directeur Frans Noordam, tevens voorzitter van de Holtense Industrie Groep, hopen op een groot Holtens draagvlak voor het beveiligingsprojekt (Foto Ten Velde zeker nogmaals over benaderen. - Een samenwerking op dit punt met Bathmen, aanvankelijk wel geopperd, is uit beeld. Er is te wei nig industrie. Het zuiver Holtense projekt dus heeft volgens Pere boom nog een bijkomend voor deel: „Beveiligen kan ook in de vorm van waarschuwen, zoals bij brand of storm. Als er iets gecon stateerd wordt, dan wordt dat ogenblikkellijk gemeld." Een an dere optie is het werken voor parti culieren, mogelijk aan de hand van een abonnementssysteem. Zoals nu een vakantieperiode bij de poli tie kan worden gemeld, zou dat bij het beveiligingsbureau kunnen. De surveillanten houden de betref fende woning gedurende die tijd dan in de gaten. Voor de politie moeilijk door het gebrek aan man kracht. Pereboom wijst ten slotte op nóg een aspect: de aangiftes: zijds onaantrekkelijk ('Het oogt de gemeente gangmaker wordt niof l ondür-niHc niet'), anderzijds vormt het een ob stakel voor ongewenste gasten. Dat Holten hoog scoort heeft nóg een oorzaak: de Al. Ge makkelijk bereikbaar dus en aan trekkelijk vanwege de aanwezige industrie, die net als elders veelal afgelegen gesitueerd is en boven dien is het een toeristische ge meente met een flink potentieel aan zomerhuisjes. Het is niet on denkbaar dat een aantal onge wenste bezoekers 's zomers zelfs op de camping staat. Stichting HIG, politie en beveiligingsbureau willen dé handen ineenslaan om te onderzoeken hoe het projekt ge stalte kan worden gegeven. Vierde met de industrie, de winkeliers, re- creatieondememingen, horeca en wellicht een aantal particulieren als participant." Hij adviseerde Noordam sowieso de plaatselijke politiek te benaderen over de kwestie. De Enkco-directeur toonde zich in dat verband teleurgesteld over de houding van de Holtense Handels vereniging (HHV), die tot op heden geen medewerking verleent: „On begrijpelijk. De winkeliers klagen ook regelmatig over inbraak. Het hoeft niet zo veel te kosten en ze varen er wel bij. Hoe breder het draagvlak, des te effectiever en ook preventiever het werkt." Noordam wil het HHV-bestuur er daarom „Uitermate belangrijk dat werke lijk alles wordt gemeld. In de statu ten van de nieuwe stichting moet dan worden opgenomen dat de be veiligingsdienst de aangiftes op neemt. Dan hoeft men niet meer naar het politiebureau, maar ko men wij naar de gedupeerde toe. Aantrekklijk voor ondernemers en winkeliers. Het scheelt tijd en tijd is geld." Om straks mogelijk als surveillant de boterham te verdienen, zal in eerste instantie het Arbeidsbureau worden ingeschakeld. Die maakt onder verantwoordelijkheid van Pereboom en Pullen een voorselec tie van mensen, zowel mannen als vrouwen. Voorwaarde is dat ge middeld 30 tot 35 jaar zijn, geen strafrechterlijk verleden hebben en fysiek en mentaal opgewassen zijn tegen de functie. Uit de voorse lectie selecteert het tweetal drie tot vier mensen. Het aantal waar in Holten mee van start wordt ge gaan. Na een introductiecursus bij de Beveiligings Organisatie Neder land in Utrecht, kunnen ze voor zien van legitimatiebewijs aan de slag, gestoken in uniform van Pere boom Beveiligingen. Wel zijn ze verplicht om via de politie binnen een jaar de cursus aan het Diepen- veense opleidingsinstituut beveili gingspersoneel met goed gevolg af te ronden. De beveiligingsmensen krijgen de beschikking over een eigen auto, compleet uitgerust met moderne communicatieapparatuur voor di recte melding aan de politie. De auto wordt voorzien van reflecte rende stickers en het Pereboom- logo. René: „Zeker weten dat dat al preventief werkt." De taak van de surveillant is signaleren, waar schuwen en aanhouden bij consta tering van een strafbaar feit. „Daarbij is de manier waarop de betrokkene tegemoet wordt getre den van essentieel belang. En mocht diegene toch weten te ont snappen dat wordt net zoals bij de politie een goed signalement door gegeven. Er kan eventueel gewerkt worden met een politiehond. Pere boom legt uit dat het relatief kleine Holtense industrieterrein beter be waakt kan worden dan een groot terrein waar de surveillance zich veelal beperkt tot het controleren vanaf de openbare weg: „Hier kun nen we de bedrijfsterreinen op gaan. Deurenop afsluiten bekijken en dergelijke." de creatieve kerstmiddag van de Stichting Socuwe. Topper van alle kerstaktiviteiten die Socuwe jaarlijks biedt voor Kerst. 'Veilingmeester Wim Dalhuisen hamerde aan het eind van de middag ruim 600 gulden bijeen. Het geld dient als onkostendekking. Dienstencentrum Met de vestiging van accoun tants- en administratiekan toor Adconed Huisman en makelaardij Robers in de voor malige Rabobank aan de Gaardenstraat, wordt binnen kort een begin gemaakt met het beoogde dienstencentrum voor onroerend goed zaken. Opzet is om de bovenverdie ping te bestemmen voor bran ches als advocatuur en notari aat. Vrijdag 13 januari houden de nieuwe buren open huis. Bato Voor een stampvolle zaal in gebouw Irene verzorgde de af deling ballet van de SV Bato zaterdag een uitstekende en ei gentijdse voorstelling. Onder deel ervan was de kleurrijke vertolking van delen uit de musical The Wizzard of Oz'. Het was duidelijk dat de uit voerenden er lol in hadden. Hoewel weinigen zich op dit mo ment zullen bekommeren over de eerstvolgende Keunefeesten. wil len wij hier toch al kwijt dat de Keunefeestcommissie inmiddels voor september 1995 alweer een aantal (landelijk) bekende arties ten heeft gecontracteerd: Lee To wers, Ame Jansen en Boh Foi Toch. Een bewijs dat de knip rede lijk gevuld is... Met ingang van 1995 gaat het Holtens Nieuwsblad in samen werking met de Holtense Han delsvereniging ieder jaar de eerstgeboren baby in de ge meente in het zonnetje zetten. Het bewuste gezin wordt van zelfsprekend bezocht om de ge schenken persoonlijk aan te bieden. Wanneer een baby wordt geboren na 00.00 uur in 1995 en de ouders zijn inwoners van Holten, dan komt men in aanmerking voor de attentie. Ook als de geboorte plaatsheeft in een naburig ziekenhuis. Het is gewenst dat de geboorte zo spoedig mogelijk bij de afde ling bevolking van de gemeen te wordt aangegeven. Het Hol tens Nieuwsblad zou het daar naast op prijs stellen een be richtje of geboortekaartje te ontvangen. Ons adres is Kerk- hofsweg 18, 7451 BG Holten. Voorts verwijzen wij belang stellenden naar de speciale ad vertentie die rond deze aktie volgende week in deze krant gepubliceerd wordt. Het desbe treffende gezin krijgt namens de Handelsvereniging 250 gul den in waardebonnen uitge reikt, die te besteden zijn bij plaatselijke winkeliers. Het Holtens Nieuwsblad stelt een gratis jaarabonnement be schikbaar. Zaterdag - kerstavond 24 december 1994 De nieuwste keyboards van Yamaha - Roland en G.M.' nü vanaf f 295.» Muziekcentrum Rhapsody Hoge Pad 77, Rijssen. tel. 05480-4 04 08. Pr. Bernhardlaan 2-4 Veenendaal tel. 08385-1 13 22 In de kerstpuzzel van het Holtens Nieuwsblad en de Holtense Han delsvereniging blijkt helaas een foutje te zijn geslopen. Letter num mer 21 ontbreekt en nummer 16 is weggevallen in De Zakengids. Daarvoor onze welgemeende excu ses. De oplossingen met slagzin moeten overigens vóór 1 januari 1995 bij het kantoor van het Hol tens Nieuwsblad, Kerkhofsweg 18, worden ingeleverd. De uitslag wordt gepubliceerd in de krant van donderdag 5 januari. Elsenerstr. 2C (tegenover stadhuis)

Holtens Nieuwsblad | 1994 | | pagina 1