Officieel startsein voor bouw Grindstaete Gebouw Dorpsschool is herkenbaar voor Holten >ort |èg l.: iWiilIp illWIHVIvlliVI oekverkoop ibliotheek Vandaag aandacht voor kwestie in de NRC B: geen constructieve positie CDA en PvdA Formidabel sportief Borsato bij de Togaclub Kerstpuzzel Lorenavond ,t151 dorpskerk )or IIEDEDELING Nieuwjaarsbijeenkomst r - Subtropisch zwemmen - Schaatsen - Tennis/squash - Zaalsporten - Sauna/solarium - Vergaderruimte - Partv centrum - iedere dag open Nieuwe beheerder VW-kantoor Woningen Lukensveld HMV-film ïHoltens NieuwsbladCJ DONDERDAG 15 DECEMBER 1994 Abonnementsprijs f 66.= Losse nummers f. 1.45 De liefhebbers van puzzelen kunnen hun hart weer ophalen bij de traditionele kerstpuzzel die in samenwerking met de Moltense Handelsvereniging volgende week in deze krant gepubliceerd wordt. De eerste jürie prijzen bestaan uit waar ds# debonnen van respectievelijk 100, 75 en 50 gulden. De Ooste lijke Weekbladpers, uitgever van deze krant, stelt daarnaast voor de eerste tien inzenders ten taart beschikbaar. De op lossingen moeten voor 1 janua ri bij het Holtens Nieuwsblad, Kerkhofsweg 18, worden inge leverd. De uitslag wordt gepu- jliceerd in de krant van don- Ierdag 5 januari. navolging van vorig jaar wordt t jaar uitgeluid met een korena- ■nd in de hervormde kerk. „Een prt open deurdienst," vertelt trid Dirkzwager van de VW, die avond organiseert. Vorig jaar n de VW eenzelfde initiatief. ?n viel de avond samen met de ste en hopeloos verregende Syl- termarkt. Die gaat dit jaar niet ir in verband met de inmiddels ouden kerstmarkt van de Hol- >e Handelsvereniging. De ko- avond heeft plaats op woens- 28 december van 19.30 uur tot eveer 21.00 uur. De toegang is ;is. Op dit moment staat de [name van het Holtens Man oor, het Hervormd Kerkkoor ngerenkoor CampaneUa vast, ;rse andere koren die inmiddels benaderd zijn door de VW, iten nog reageren. Dirkzwager idrukt dat koren die nog niet r deze avond benaderd werden f de VW, zich alsnog kunnen tien (tel. 61533). Met het 'inmetselen' van een her inneringssteen, gaf burgemeester D.J. Verhoeven vorige week vrij dag het officiële startsein voor de bouw van het woon/winkelcom plex Grindstaete, hoek Larense- weg/Kerkstraat. Het gebouw is ontworpen door Frank Willems van architectenbureao Ghijsen Partners uit Deventer en wordt gerealiseerd door bouwbedrijf Voordes. Grindstaete omvat een souster- rain met parkeergarage, op de be gane grond twee winkels en daar boven zestien woningen, verdeeld over twee bouwlagen. Voor de ver koop van de appartementen is ma kelaardij Vincent in de arm geno men. De bedoeling is dat Grind staete nog voor de bouwvak wordt opgeleverd. De vloer van de bega ne grond moet er voor Kerst in zitten. Directeur Alex Voordes herinner de aan de 'onstuimige en langduri ge aanloopperiode' van het pro- jekt. Binnen de vorige gemeente raad bestond de vrees voor de komst van een 'bunker'. Voordes junior, die het bouwbedrijf te zijner tijd van vader Gerhard overneemt, benadrukte dat Grindstaete juist een bijzondere uitstraling heeft, zelfs uniek voor Holten: „Het pand ligt op een mooie, markante loka- tie." Van de zestien appartemen ten zijn er intussen twaalf ver kocht. Toevallig die ochtend was de verkoop van nummer twaalf be klonken. Burgemeester Verhoeven, die zijn officiële handeling beloond zag met een fraaie troffel, vertelde dat het gemeentebestuur van meet af aan enthousiast was over het plan. Hij noemde tevens de planologi sche procedure die het projekt doorliep en het enige bezwaar schrift van Dikkers en Wansink (DiWa-complex) dat vlot werd op gelost. De twee panden die Grind staete omvat werden op papier eni germate verschoven ten opzichte van elkaar, waardoor zo'n 20 centi meter trottoirruimte aan de Laren- seweg gewonnen werd. Het ene pand verrijst aan de Larenseweg, het andere schuin erachter aan de Kerkstraat. Van de twee winkels is er straks de grootste van Aanstoot Elektro. De ruimte wordt verbonden met het huidige pand aan de Larenseweg. Een kandidaat voor de andere win kel (90 vierkante meter), is er nog niet. Deze winkel komt op de hoek Larenseweg/Kerkstraat en krijgt een ronde pui. De zestien apparte menten zijn op één na alle drieka mer appartementen. Op de kop van het gebouw ligt op de bovenste verdieping een vierkamer apparte- Burgemeester Verhoeven toont de door hem ingemetselde herinnerings steen. Rechts Gerhard Voordes van het gelijknamige bouwbedrijf (Foto Ten Velde) ment. Dit 'penthouse' was als één van de eerste verkocht. De prijzen van de woningen variëren van 185.000 tot 285.000 gulden. Grind staete wordt aanpasbaar ge bouwd, dus met brede deuren en zo min mogelijk drempels, zodat de woningen ook geschikt zijn voor rolstoelgebruikers. Alleen aan de achterzijde, ter hoogte van de in gang naar de parkeergarage, ko men een paar bomen. frijdag 23, woensdag 28 en vrij- ,30 december wordt er in de ibare bibliotheek een extra b verkoop van boeken gehou- Daarbij gaat het om uit de Ictie verwijderde romans, in- jatieve boeken en jeugdboe- flie voor een schappelijke prijs le hand gaan. Tussen de koop- 'bevindt zich o.a. een 13-delige lier Prins-encyclopedie (jrg. 1984). kostenstijgingen laken voor liet loltens lieuusblad een anpassing van TIE!*'* abon- ementstarief oodzakelijk. ,pisch f verband [ermede is de bonnementsprijs Pr I januari j!95 als volgt: 25 _l P-95 P«'r jaar Is nummer f 1.50 DE UITGEVER Dit gebouw heeft absoluut bouw kundige waarde, is herkenbaar voor Holten en kan voor een accep tabel bedrag worden aangepast voor hergebruik." Aldus Johan Koopman, architect in Baarn en zoon van directeur Koopman van aannemersbedrijf Roosdom-Tij- huis-Koopman. Koopman bena derde de Vriendenkring tot be houd van de Dorpsschool nadat hij geen reactie kreeg op een schrijven aan B en W waarin hij aanbood een plan voor het leegstaande gebouw te ontwikkelen: „Daar de Vrien denkring vernam dat plannen se rieus bekeken zouden worden, nam ik kontakt op. Bij de onlangs door hen aan het gemeentebestuur gezonden brief is een tweede schrij ven van mij bijgesloten." In die brief wijst Koopman opnieuw op de mogelijkheden die hij voor het gebouw ziet. Een plan op papier zetten is er vooralsnog echter niet bij„Eerst moet ik er zeker van zijn dat de gemeente mij die ruimte geven wil." Het aanbod voor het ontwikkelen van een plan tot her inrichting gaat op basis van 'no cure no pay'. Oud-Holtenaar Johan Koopman bezocht destijds zelf de Dorps school ('Dat gebouw staat in mijn geheugen gegrift'). De huidige ar chitect was er eind vorige week bij toen de Vriendenkring journaliste Michaja Langelaan op bezoek had. Zij heeft een wekelijkse rubriek ir> NRC Handelsblad en was op de Dorpsschool-kwestie geatten deerd door een artikel van drs. Mir jam Groothuis in de oktober-uitga- ve van het blad Schooldomein van het Informatie- en Advies Centrum .50 oorzitter die op uitsteken- fessionele manier vergade- leidt: strak, maar met vol- ruimte voor iedereen, amenvattend, helder toe- ng d en repliek gevend waar >ek) Daar tegenover twee par- ie moeten wennen aan het leelbon! 1 ze de kiezersgunst kwijt nog steeds zoeken naar een m die weer terug te win- nber net Qemeentebelang (GB) in cent verschenen Nieuws- sveren at CDA en Pvda de gunst of de kiezers moeten terugwin- zich volgens de fraktie op anieren. Enerzijds vragen ken die nu ineens moeten ft, terwijl hun eigen vorige er niets aan hebben ge- de afgelopen Jaren. Oewe- it op het onderhoudsplan Igen, de kern takendiscus sie en de inrichting van de dorps kern. „Anderzijds kijken ze af hoe hun politieke vrienden het in de Tweede Kamer doen," aldus GB. „Dat betekent een Tweede Kamer discussie uitlokken in de Holtense gemeenteraad, namelijk de politie ke partij aanspreken met halve ci taten, op de man spelen en elkaar op woorden zien te vangen. Een stijl die ons niet ligt en waartoe we ons niet zullen laten verleiden. Het summum waar dit toe leidt was wel de aanbieding van de twee Marsre- pen, die de vorige wethouders ken nelijk niet meer nodig hadden. Als Je daarna opmerkt dat de burge meester kan voetballen en voor iedereen de bal op de stip legt en je niet in de gaten hebt dat het ook bij jou is gebeurd, dan is er nog een langdurige training nodig om con structief oppositie te voeren.' Schoolakkommodaties: „Een op merkelijk verhaal. Ik besloot er ook over te publiceren, want dit is weer zo'n prachtig voorbeeld van wat er eventueel met een oud (school)gebouw gebeuren kan. Projekten die inmiddels in de Randstad op grote schaal worden uitgevoerd." Michaja's verhaal staat vandaag in de NRC. Degelijk Gevraagd naar de mogelijkheden die Koopman ziet voor het ge bouw, noemt hij drie opties: herge bruik als schoolgebouw, het ge bouw zo laten en er op andere wijze gebruik van maken of het gebouw een totaal andere functie geven door het te integreren in woning bouw. Wat betreft alternatief ge bruik gaan zijn gedachten uit naar een soort dienstencentrum, op de wijze zoals de Vriendenkring aan geeft: cultureel centrum, concert hal, exposities, cursusruimten, filmzaal enzovoorts. Volgens Koopman biedt de lokatie niet de mogelijkheid om er meer van te maken dan wanneer het gebouw behouden wordt: „De winst in het eerste geval is dat je een karakte ristiek gebouw verliest, terwijl je iets nieuws nooit dat karakteristie ke kunt meegeven." Naar zijn zeg gen verkeert het casco van het leegstaande gebouw in prima staat. Een degelijk gebouw, een combinatie van beton en metsel werk. Het dak, vaak ter discussie vanwege lekkage en reparaties, is volgens hem ook goed. Koopman: „Ik krijg de indruk dat er van ge meentezijde te weinig wil is. Laat men maar 'ns op excursie gaan naar de Randstad om dergelijke projekten te aanschouwen." Zoals onlangs bericht in deze krant heeft de Vriendenkring per brief bij B en W op aangedrongen het ka rakteristieke Dorpsschool-gebouw te vrijwaren van de slopershamer door het te gaan hergebruiken. Eén van de laatst overgebleven hallenscholen in Nederland. Vol gens oud-directeur Jan Diemer, te genwoordig mede-directeur van de Holterenkschool, die voortkwam uit de fusie tussen Dorpsschool en Kolschool, is er een dergelijke school in Deventer. Daar is de ver dieping dichtgemaakt, waardoor in de hal drie lokalen zijn ge creëerd. De Vriendenclub wil het gebouw bij voorkeur bewaren door er opnieuw opnebaar onderwijs in te huisvesten. Tot het jaar 2015 zouden tien lokalen voldoende zijn (nu zijn er zeven). Nog eens wordt gewezen op het plan van de basis schooldirecteuren Diemer, Gert Jan van 't Holt en Reind Brouwer, destijds afgewezen door oud-bur gemeester Van Rappard. Diemer: „Pak dat plan uit de kast, breng daarmee het openbaar onderwijs terug in de moederschool, naar het voorbeeld van het protestant*- De 'continuing story' van de Dorpsschool is bepaald nog niet ten einde. Vandaag staat er zelfs het nodige over in NRC Handelsblad christelijk onderwijs. Eén centraal gelegen school, gunstig ten opzich te van de voedingsgebieden De Haar, Beuseberg, Lukensveld en straks Liezen. Een school met deels Dalton-onderwijs, deels klas sikaal onderwijs. Het gebouw ligt ook nog naast de bibliotheek en het dorpshuis. Mooier kan toch niet!?" Rob Hazes van de Vrien denkring wijst nog eens op het feit dat de Haarschool propvol zit en niet kan uitbreiden, waardoor op termijn leerlingen moeten worden ondergebracht in de Holterenk school: „Dat leidt tot ongewenste verkeersstromen en gevaarlijke si tuaties in het dorp. Met een nieuwe vleugel aan het bestaande gebouw is de Dorpsschool bovendien veel geschikter voor het geven van on derwijs: ruimere lokalen, hogere plafonds, korte loopafstanden, groter schoolplein, fietsenstalling en natuurlijk de multifunctionele hal." In verband met het verzoek om herstel van de onderwijsfunctie in het veelbesproken gebouw, wijst hij op de werkgroep die zich mo menteel bezighoudt met de voor bereidingen van een beleidsplan openbaar onderwijs middellange termijn. Komend voorjaar wordt een stuurgroep geïnstalleerd: „Als je niet oppast is hét schoolgebouw aan de Tuinstraat tegen die tijd gesloopt. Het is toch een teken aan de wand als de burgemeester ener zijds ons ruimte geeft om plannen te maken en anderzijds toestem ming geeft om de herinnerings steen uit het gebouw te laten ver wijderen (nu in bezit van de Oud heidkamer Hoolt'n, red.). Het lijkt dus een uitgemaakte zaak. Altijd maar beroept men zich op het feit dat het besluit genomen is en dat er geen geld en ideëen zijn. Die zijn er wèl dus. Intriest toch als je be denkt dat de directeuren op één lijn zitten, wij als club achter hun opvattingen staan en dan telkens bestuurlijk afgekapt worden. Een beeld dat duidelijk in tegenspraak is met de landelijke tendens." Hazes noemt ten slotte nog een mogelijkheid voor het uit 1954 stammende Dorpsschool-gebouw: „Als het gehandhaafd blijft is het misschien een idee het met enkele andere panden op te nemen in een soort toeristische route langs his torische, karakteristieke gebou wen in Holten. Die route zou dan verkrijgbaar moeten zijn bij de VW." wffi-i-if Alle inwoners van Holten worden hierbij uitgenodigd voor de openbare Nieuwjaarb ijeenkomst, die gehouden zal worden op maandag 2 januari 1995 van 19.30 uur tot 21.00 uur in het gemeentehuis van Holten. Om 20.00 uur zal de burgemeester zijn Nieuwjaarstoespraak houden. Burgemeester en wethouders van Holten De secretaris, J. P. Stegeman. De burgemeester, D. J. Verhoeven bleek vrijdag tijdens het leer lingenconcert in de dorpskerk, waar menig uitvoerende be wees een stuk gevorderd te zijn in de muzikale ontwikkeling. Eindelijk was er durf, techni sche kwaliteit en muzikaliteit. Kerstmarkt De primeur van de Hoolter kerstmarkt is vorige week di rect een succes geworden. Het evenement trok ruim 1500 be zoekers. Een vervolg zit er dus zeker in, de vraag is enkel waar. De voormalige Ehag- garage, die zaterdag voortref felijk dienst deed, gaat tegen de lakte ten behoeve van de bouw van seniorenwoningen. Het Dorpsschool-gebouw dus? Nationaal kam pioen De echte doorzetter wint. Na enkele zware tegenslagen in zijn crossloopbaan werd Ro nald Hofman eind november Nederlands Kampioen Endu- Cross. De Holtenaar sleepte Havelte de titel in de 125cc klasse nationaal in de wacht. De Scheg SPORT- iH «ECSEAT/ECE Piet van Donkplein 1 Tel. 05700-5 51 55 Postbus 6095 Fax 05700-5 50 85 7401 JB Deventer Met ingang van 1 januari is Sigrid Fekken is aangesteld als de nieuwe beheerder van de VW Holten. Zij volgt Astrid Dirkzwager op, die de VW per 1 februari verlaat. Fekken is dit jaar cum laude afgestudeerd aan de Nationale Hogeschool voor Toerisme en Verkeer in Breda, waar zij specifiek een studie volgde uitgaand toerisme en reisorganisa tie. De nieuwe VW-beheerder is afkomstig uit Oude-Pekela en werkte onder meer in Frankrijk- Astrid zal de maand januari benut ten om haar opvolgster in te wer ken. Volgend jaar wordt begonnen met het bouwrijp maken van de tweede fase van plan Lukensveld. Volgens burgemeester D.J. Verhoeven wordt dan in het voorjaar van 1996 begonnen met de uitgifte van ka vels, die volgens planning door loopt tot 1998. In totaal betreft het ongeveer zeventig woningen. Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan heeft de Togaclub Marco Borsato uitgenodigd om een con cert in Holten te geven. Dat ge beurt op zondag 11 juni in bar dan cing De Waag waar de deuren om 20.00 uur open gaan. De toegangs prijs is f 25,00. Uiteraard is er Nieuwjaarsnacht ook weer de Toga-Sylvesterparty in De Waag. Die begint om 00.30 uur wanneer de leden in originele Toga-dracht (wit laken) binnen schrijden. Traditiegetrouw is er ook weer een spectaculaire surpri se-act. Kaarten zijn voor f 10,00 te koop bij de Toga-leden. De aanvangstijd van de film over oud-Holten die HMV vrijdag 16 de cember draait in het verenigings gebouw aan de Dorpsstraat begint is gewijzigd van 20.00 uur in 10.30 uur.

Holtens Nieuwsblad | 1994 | | pagina 1