Sfeervolle kerstmarkt ie en rond Ehag-pand 1 Commissaris Hendrikx ziet mogelijkheid tot compromis onsumentenaktie ran Wereldwinkel m Sinterklaasaktie 'I Verzorgsngsplaatsen Diessenplas bron van meningsverschil örmidabel 3 sportief Speeltuin Bosbrandkaart H Hi Ue HI M Wm w% M xPP ff i 1 SBH Hr Hw m wm VB '«„oj,! dr»eg Fakkelwacht Jer een subsidie oor riolering Iolkskerstzang Subtropisch zwemmen Schaatsen ^Tennis/squash 25, Zaalsporten 25; Sauna/solarium '^Vergaderruimte so' Party centrum 2I; iedere dag open Liever geen tuincentrum Voorverkoop HMV-film WD-er Kamp bij De Poppe Adventsmiddag HVD wijk zuid Bereikbaarheid Holtens nieuHKhiari chitect D.J. Beeftink zaterdag- ochtend de dorpskerk namens DONDERDAG 8 DECEMBER 1994 Abonnementsprijs f 66.= Losse nummers f. 1.45 alle bedrijven die meewerkten a^—iaan de renovatie van het kerk- Abonnementsprijs f 66.= Losse nummers f. 1.45 I Ie werkgroep Holten van Am- esty Internationa! houdt van- vond {donderdag 8 december) e jaarlijkse fakkelwacht op de midsbelt. Afhankelijk van het •eer ter hoogte van de water- iomp of op het hordes van het emeentehuis. De fakkel waeht oudt verhand met ruim veer-; tg jaar geleden geproclameer- e Universele Verklaring van e Rechten van de Mens <10 ecember). Wie de aktie een •arm hart toedraagt kan zich ij de groep voegen. Fakkels orden gratis verstrekt. De ak- e duurt van 19.00 tot 20.00 uur wordt muzikaal omlijst oor enkele jeugdige Holtena- ;n. K) et gemeente hoeft geen subsidie verwachten van de provincie >r de aanleg van riolering in het tengebied. Dat werd vorige ;k duideüjk tijdens het werkbe- k dat commissaris van de ko- gin mr. J.A.M. Hendrikx bracht Holten. Duidelijk is dat de neente het geld voor veruit het otste deel zelf op tafel moet gen. Volgens burgemeester D.J. rhoeven is er wellicht nog kans een bijdrage van de Waterlei- g Maatschappij Overijssel M) in verband met aanleg van lering in grondwaterbescgher- igsgebieden of van de zogehe- TROP-regeling (Toeristisch :reatief Ontwikkeling Plan, 1.). Dan gaat het om aanleg van lering, gekoppeld aan de ont- :eling of verbetering van recre- ibedrijven. Op initiatief van de Holtense Han delsvereniging (HHV) wordt za terdag 10 december tussen 10.00 en 16.00 uur een sfeervolle kerst markt gehouden in en rond het voormalige Ehag-pand aan de Dorpsstraat. Indien succesvol, dan wordt volgend jaar weer een kerstmarkt gehouden, zij het op een andere lokatie. De kerstmarkt is op touw gezet door Johan Steunenberg, Jan Her man ten Velde en Ine Maats. Sa men vormen zij de 'kassacommis sie' van de HHV. „Het idee is ont staan naar aanleiding van de vorig jaar verregende Sylvestermarkt," vertelt Ten Velde, die erkent t dat Holten niet achter wil blijven ten opzichte van gemeenten in de om geving die al vele jaren achtereen een kerstmarkt houden. Een goed voorbeeld is Markelo, waar door gaans veel Holtenaren een bezoek brengen aan de kerstmarkt. Om te voorkomen dat Pluvius de zaak laat verregenen is gezocht naar een overdekte lokatie. Op het Ehag-terrein wordt de markt zowel binnen als buiten gehouden. Mocht het weer tegenzitten, dan speelt het geheel zich binnen af. De kerstmarkt omvat circa 25 kra men. Naast diverse winkeliers zijn onder meer ook de Stichting Socu- we, Aktiviteitencentrum De Lath- mer, de Welfare van het plaatselijk Rode Kruis, de Togaclub, de Her vormde Vrouwenclub en de school uit Dijkerhoek en Scouting De Waardenborchgroep vertegen woordigd. „Op de markt is alles wat maar enigszins met Kerst te maken heeft verkrijgbaar," vertelt Ten Velde. Naast kerstbomen, al lerhande kerstartikelen, kerst- cd's. kerstmandjes- en bakjes, kan bijvoorbeeld ook kristal worden aangeschaft. In de kraam van So- cuwe kan men terecht voor houten speelgoed, kaarsen (die kinderen ook mogen beplakken) en zogehe ten bobo's. Kinderen kunnen bo vendien hun geluk beproeven bij de kerstgrabbelboom. Medewer kers van De Lathmer verkopen sie raden en ander materiaal, wat door de verstandelijk gehandicapten gemaakt is. Vanzelfsprekend maakt ook de kerstman zijn op wachting. Muziek is er ook. Behalve de ge luidsinstallatie met kerstmuziek, luistert een midwinterhoomblazer het evenement tussen 11.00 en 12.00 uur op met de bekende sono re klanken. Van 13.30 tot 15.30 uur zijn ook de Braandheultjes van de partij, voor de gelegenheid ver kleed als kerstman. Het Holtense orkest dweilt tevens door het dorpscentrum om het winkelend publiek te attenderen op de markt, waar natuurlijk volop aandacht is voor de inwendige mens. Naast erwtensoep en oliebollen, is er ook Glühwein. Voor de kleintjes draait de Splose draaimolen de hele dag (gratis) rondjes en scouts zorgen voor een soort levende kerststal. Mocht het initiatief voor de markt :nsdag 14 december houdt de Hoewel de visie van provincie en Diessenplas ten aanzien van het aantal in te leveren verzorgingsplaatsen in het Holtense woon- en zorgcentrum niet overeenstemmen, liet commissaris van de koningin in Overijssel mr. J.A.M. Hendrikx vorige week tijdens zijn werkbezoek aan Holten doorklinken dat beide partijen elkaar mogelijk in een compromis toch kunnen vinden 500, :n Deurgreep in De Kandelaar ('De discussie is zeker nog niet afgerond'). Knelpunt is het t.rartit.irmeie voikatwrata»». aantal toekomstige verzorgingsplaatsen. In de huidige plan nen vermindert dat van de huidige 105 naar 76. De provincie, van mening dat ouderen over volwaardige woonruimte moet beschikken, vindt dat dit aantal verder teruggebracht moet worden tot 62. Dat is volgens bestuur en directie van Diessen plas te weinig, vooral daar Holten een sterk vergrijzende gemeente is. Diessenplas weet zich volledig gesteund door de gemeente. traditionele volkskerstzang, prganger is ds. S.M. Roozen- 25 j>m. Het thema luidt 'Hoe kun- 10q i we praten met een baby?'. De 25'jzikale omlijsting wordt ver- 50'jgd door HMV, jongerenkoor Re- 25 ie en kinderkoor Mozaïek. De 25^enkomst begint om 19.30 uur. 50,Jiaf 19.15 uur is er inleidende jziek door HMV en samenzang. do en 034 (016' 013 011» 035 De Scheg 100ï I I 25] 1 100l - 25ian DonkP|ein 1 Tel. 05700-5 51 55 tus6095 Fax 05700-5 50 85 JB Deventer 50, 500 I 100 I De 105 verzorgingsplaatsen nu be tekent volgens de provincie over capaciteit. Diessenplas-directeur Bert Postma plaatst daar echter een kanttekening bij: „Volgens de op dit moment geldende norm zou den we terug moeten naar 70 plaat sen, 27 eenkamerappartementen en 43 tweekamerappartemen. Van essentieel belang is echter dat die norm stijgt. Over tien jaar zit die op 85 en over twintig jaar zelfs op 84. Als je dat plaatst in het licht van renoveren, dan is onze visie zeker te rechtvaardigen. Renove ren doe je uiteindelijk voor ten minste de komende twintig jaar." Op dit moment houdt de provincie echter vast aan de 62 verzorging plaatsen. Acchterliggende gedach te is volgens Hendrikx de kans op leegstand (en dus druk op de ex ploitatie) en zeker ook de kwaliteit van het wonen: „Ouder worden, waardoor vaak meer afhankelijk, betekent heel vaak inleveren aan woonkwaliteit. Dat moeten we zien te voorkomen." Reden waar om de provincie stelt dat de mees ter eenkamerappartementen sa mengevoegd moeten worden tot ;e week hebben Wereldwinke- uit negen landen, waaronder rland, het resultaat van de ïmentenaktie 'Eüropa voor ke koffie' overhandigd aan di- iur F. Granell van het departe- t van ontwikkelingssamen- iing van de Europese Unie. Hij jng een winkelwagentje, ge- jmet 'bonenboeken', waarin (duizenden consumenten uit (Europa handtekeningen wer- geplaatst ter ondersteuning Je aktie. (t wagentje ook bonenboeken i 275 Nederlandse wereldwin- hebben gelegen en waarin to taal zo'n 25.000 handtekeningen werden gezet. Namens circa 40.000 consumenten hebben de Wereld winkeliers het Europarlement op geroepen maatregelen te nemen voor eerlijke koffiehandel. De aktie werd gestart nadat de koffieprijzen dit jaar explosief stegen. De mees te koffieplukkers profiteren echter nauwelijks van de hogere prijs. Bij het Europarlement is gepleit voor maatregelen die de positie van de koffieboeren verbeteren. Ook de Holtense wereldwinkel nam deel aan de aktie. Allen die hun handte kening plaatsten worden via deze weg nogmaals hartelijk bedankt. tweekamerappartementen. Post ma toonde in beginsel wel begrip, maar wees de commissaris na drukkelijk op het brede karakter van het zorgaanbod in Diessen plas, met name op de groep psy chogeriatrische (dementerende) bewoners: „Voor die groep is een tweekamerappartement overbo dig. Overdag verblijven deze men sen in de zogenoemde huiskamer, die in feite als verlengde van hun woning kan worden gezien. Al die tijd, dat is van 's ochtends tien tot 's avonds acht, staat het tweeka- merappartemént dan leeg. Die ei gen ruimte wordt hoofdzakelijk be nut voor slapen, ontvangen van bezoek en de persoonlijke verzor ging." De Diessenplas-directeur benadrukte tevens dat de eenka merappartementen zonder meer volwaardige woonruimten zijn. Tijdens de renovatie worden van alle wooneenheden de badkamers opgeknapt. Ze worden royaler en daardoor ook rolstoel toeganke lijk. Gezien de fase waarin de plan nen nu verkeren, zullen de werk zaamheden echter nog enige tijd op zich laten wachten. Postma liet overigens wel weten dat ondanks de sterke vergrijzing in Holten, de wachtlijst voor opname in Dies senplas bescheiden is. De gemid delde wachttijd is momenteel drie maanden: „De aanvulling is vol doende. Sprake van leegstand is er zeker niet." Tijdens het werkbezoek dat Hen drikx met zijn gezelschap aan Diessenplas bracht, bleek eens te meer dat de aard van de verzorging in de loop der tijd duidelijk veran derd is. In het Holtense verzor gingshuis verblijft een relatief flink aantal psychogeriatrische oude ren. Kennelijk leefde de gedachte dat deze bewoners eerder in aan merking komen voor een verblijf in een verpleeghuis. Het is deze groep die overdag in de eerder genoemde huiskamer doorbrengt. Met name het bliksembezoek aan Diessen plas, waarbij Hendrikx een blik op de werkelijkheid kreeg, bracht hem tot de conlcusie dat er wel licht een compromis te bereiken is In gezelschap van het college bracht commissaris van de koningin mr. JA.M. Hendrikx werd tevens een bezoek gebracht aan Diessenplas. Eén van de bewoonsters bood hem zelfgebakken koekjes aan (Foto Ten Velde) door Diessenplas het voordeel van de twijfel te gunnen en een bouw plan te laten ontwikkelen, dat wel iswaar voorziet in het door het be stuur en directie gewenste aantal eenkamerappartementen, maar dat desgewenst kan worden aange past. In die zin, dat door een simpe le ingreep eenkamerappartemen ten kunnen worden samengevoegd tot tweekamerappartementen als blijkt dat daar behoefte aan is. Toeristenweg Eén van de gesprekspunten tussen Hendrikx en B en W was het BIB- rapport, over de bestemming, in richting en beheer van de Salland- se heuvelrug en de daarin gelegen Toeristenweg. Burgemeester D.J. Verhoeven liet weten dat de ge meente op termijn bereid is tot volledige afsluiting van de weg, zij het dat er eerst een goed alterna tieve route moet komen met een aanzienlijke recreatieve waarde. Hendrikx was het op dat punt ge heel met hem eens en vond dat aspect in het concept BIB-rapport 'wat onderbelicht'. Hij herinnerde tevens aan het belang van de hore caondernemers op de berg en wees ook op de consequenties voor de bewoners. Burgemeester Verhoe ven maakte van de gelegenheid gebruik om nog maar eens te wij zen op het feit dat Holten en Hel- lendoom op één lijn zitten wat be treft de permanent nachtelijke af sluiting (tussen 21.00 en 9.00 uur) van de weg. Een maatregel ter be scherming van de met uitsterven bedreigde korhoenders en de na tuur, die 1 maart in gaat. Het in concept verschenen BIB- rapport is inmiddels vertrouwelijk overhandigd aan de raadsleden van Holten en Hellendoorn, die het stuk nader toegelicht kregen op een voorlichtingsbijeenkomst. Wanneer de definitieve versie op tafel komt, valt moeilijk te voor spellen. Zeker is wel dat de BIB- stuurgroep naar aanleiding van de voorlichtingsbijeenkomst half ja nuari opnieuw om de tafel zit om de reakties te bespreken en te ver werken. Wat bereft het beleid van de ge meente inzake illegale bewoning van zomerhuisjes op De Borkeld, het Hendrikx weten 'volledig ach ter het beleid van B en W te staan'. Gezamenlijk maakten zij een rond rit over De Borkeld. De deelname aan de Sinterklaasaktie van de Holtense winkeliers blijft groot. De uit slag van de vijfde trekking luidt als volgt (achter de naam het re^unummer): G.J. Nijland, De Visscher 8 (41432); P. Bruggeman, Van Holtenserf 45 (39064); A Hofhuis, Houtweg 26 (32093); J„ Dangers mond, Van Holtenserf 43 (40233); Ria Mol link, Schuttersweg 11 (42171); A.J. Lange Ier, Buisweerdweg 10 (32013); W. Leem- kuil-Ziggers, O. Stationsweg 15 (38625); H. Kevelman, O. Deventerweg 5 (42614); H.J. Klein Twennaar, Julekesweg 7 (43000); M.T. Geurts, De Ruijterweg 5, Nijverdal (23679); M. Pasop, Kwintenweg 4 (39422); E. Wegen, Churchillstraat 58 (44638); Bekkernens, De Visscher 9 (40560); D. Aan stoot, Boldersweg 2 (32020); Damink, Dies senplasstraat 55 (42908); D. Groteboer Vosman, Roudaalterweg 14 (39109); M Aaftink, Canadastraat (22539); J.A. Hof man, A,J. Goldsteinstraat 18 (20263); Aan stoot, Evertjesweg 7 (38123). Zesde trek king: G. Koopman, Vijfhuizenweg 20 (41664); A Plekkenpol, Bergmanstraat 2 (45849); Ria Stevens, Espelodijk 5a (41900); G. Vorkink, Doorlopendedijk 8 (39647); Ans Valster, Kozakkenstraat 18 (24870); H. Müller, Lageweg 7 (40614); Niels Meijerink, Erve Joost 10 (44720); J.H. Israël, Noordenbergstraat 3 (40872); R. Harmsen, Korte Diessenplasstraat 4 (38237); Marie Oolbekkink, Geskesdijk 36 (42967); Betty Spikker (39230); G.J. Brinks, O. Stationsweg 17 (41278); Ina Groteboer, Beusebergerweg 40 (27657); W.J. de Graaff, Nieveld 8, Nieuw Heeten (42891); G. Müller, De Joncheerelaan 109, Nijverdal (41116); Stevens, Espelodijk 5a (41901). De winnaars kunnen hun prijs tegen inleve ring van het juiste refunummer afhalen bij Steunenberg, Larenseweg 23. Tegen de komst van tuincentrum Mulder aan de Jeurlinksweg heb ben G.J. Jansen en J.F. Akkerman onlangs bezwaar aangetekend bij de gemeente. Het tuincentrum be vindt zich nu nog aan de Raalter- weg en verhuist in verband met gebrek aan uitbreidingsmogelijk heden naar de Jeurlinksweg. De raad heeft daarvoor inmiddels in gestemd met een wijziging van het bestemmingsplan. Jansen en Ak kerman zullen htm bezwaar mon deling toelichten in een hoorzit ting. chitect D.J. Beeftink zaterdag ochtend de dorpskerk namens alle bedrijven die meewerkten aan de renovatie van het kerk interieur, officieel over aan de kerkvoogdij van de hervormde gemeente. De ingrijpende op knapbeurt heeft drie maanden 'n beslag genomen, 's Middags /olgde een druk bezocht open huis. Miny Zaal Het Holtens Nieuwsblad richt deze week de kijker op Miny Zaal, docente piano en accor deon aan het Muziek Onder wijs Centrum in De Bosc hkamp. Al 27 jaar bekommert de Almelose zich met veel en thousiasme om de muzikale scholing van jong en oud in Holten. De kerstmarkt wordt onder meer opgeluisterd door een midwinter hoomblazer (Archief) aanslaan, dan overweegt de HHV volgend jaar opnieuw een kerst markt te houden. Dan zal echter naar een andere lokatie moeten worden uitgezien. De nu leegstaan de panden worden gesloopt ten be hoeve van de bouw van ongeveer 50 seniorenwoningen. Vorige week berichtten wij over de film over oud-Holten die HMV vrij dagavond 16 december vertoont in het verenigingsgebouw aan de Dorpsstraat. In verband met de beschikbare ruimte worden vooraf toegangskaarten verkocht. Ze kos ten vijf gulden per stuk. De voor verkoop heeft plaats op dinsdag 13 december vanaf 19.30 uur in het verenigingsgebouw. De film begint vrijdag om 20.00 uur. Op de politieke avond van de VVD- afdelingen Holten en Markelo op maandag 19 december spreekt WD-Tweede Kamerlid H. Kamp uit Borculo over algemene politiek en asielzoekers en minderheden in het bijzonder. Na zijn inleiding kunnen er vragen worden gesteld. De avond in Zalencentrum De Poppe begint om 20.00 uur. Donderdagmiddag 15 december wordt voor alle ouderen vanaf 70 jaar van wijk zuid een adventsmid dag gehouden in gebouw Irene. Aanvang 14.30 uur. Belangstellen den kunnen zich vóór zaterdag 10 december aanmelden bij mevrouw De Ham, Deventerweg 58, tel. 62569. Er worden geen uitnodigin gen verstuurd. Voor vervoer kan eventueel worden gezorgd. De gemeente schuift tweemaal per jaar (voor- en najaar) met het on langs opgerichte Platform Speel tuin Beuseberg om de tafel inzake het onderhoud van de speeltuin op de hoek Kieftenbelt/Erve Joost. Tevens wordt dan bekeken wie welke werkzaamheden op zich neemt: enerzijds de gemeente, an derzijds de betrokken bewoners. De gemeente, eigenaar van het ter rein, is de wettelijk aansprakelijke in dezen. Naar aanleiding van een handtekeningenaktie in de wijk Beuseberg werd het platform enige tijd geleden opgericht. Doel is het bevorderen van een goede staat van onderhoud en een veilige situ atie op het speelterrein. Voor meer informatie, suggesties en onder steuning bij klein onderhoud kan men zich melden tot platformvoor zitter Dinant Hoefman, tel. 63888, Gerrit van Coeverden, tel. 61048 of Piet van Riel, tel. 64614. De brand die enige tijd geleden op de Holterberg woedde, is onder meer aanleiding geweest voor de brandweer Holten en Hellendoorn om het kaartmateriaal van de berg ten behoeve van bosbrandbestrij- ding te gaan actualiseren. De kaart wordt geleverd op film en kan in dien nodig tussentijds worden aan gepast. Op ieder gewenst moment kan de film bovendien worden 'uit gedraaid'. Met de actualisering van het materiaal is voor Holten 4500 gulden gemoeid. Hellendoorn neemt een aanzienlijk groter deel voor haar rekening. De kostenver deling is gemaakt op basis van het aantal inwoners. Om de goede bereibaarheid van Holten met het openbaar vervoer te behouden, heeft de gemeente onlangs schriftelijk adhesie be tuigd met de 'motie Haaksbergen'. Daarin dringt de gemeenteraad van Haaksbergen aan op aandacht op het feit dat het openbaar ver voer op het platteland onderge sneeuwd wordt door alle aandacht die er is voor openbaar vervoers mogelijkheden in verstedelijkte gebieden.

Holtens Nieuwsblad | 1994 | | pagina 1