Kerkrenovatie bijna klaar m Onverstaanbare ontvangst Sinterklaas op Smidsbelt urn Werkzaamheden iets duurder uitgevallen Astrid Dirkzwager verlaat VW Holten Diane Visser weer op TV Dartstoernooi in 't Klavier F 1111,11 tJontrangt eau fraaie Parker-Jotter ballpoint als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. Liberaal café KOOPZONDAG GOOR Holten De Scheg Formidabel sportief Subtropisch zwemmen Schaatsen Tennis/squash Zaalsportèn Sauna/solarium Vergaderruimte Party centrum iedere dag open Verbouwing ABN/Amro Gezonde landbouw Collecte Holtens Nieuwsblad WOENSDAG 23 NOVEMBER 1994 Abonnementsprijs f 66.= Losse nummers f. 1.45 Bazar De tweejaarlijkse bazar van woon- en zorgcentrum Diessen- plas resulteerde vorige week in de opbrengst van 12.500 gulden. Iets minder dan in 1992. Deson danks toonden de organisato ren zich dik tevreden. Ket geld komt deels ten goede aan ont- spanningsaktiviteiten voor de bewoners, deels aan de reserve voor het dagverblijf bij de zie kenafdeling. Duiven De Comb. Jurjens is kampioen van duivensportvereniging De Bergvliegers geworden. Vorige week werden de winnaars tij dens de jaarlijkse feestavond gehuldigd in het clubgebouw aan de Slachthuisstraat. Spe ciale aandacht was er voor Jan Aaftink, aktief lid sinds de op richting in '45 en tevens mede organisator van de avond. Afgelopen zaterdag was het dan eindelijk zover. Voor tal van kin deren kwam een einde aan het lange wachten, want ook dit jaar had de Sint de weg naar Holten gevonden. Na een rondrit door het dorp arriveerde hij iets na tweeén op de Smidsbelt. Daar werd hij verwelkomd door de beide wet houders en enkele honderden plaatsgenoten die ondanks het te genvallende weer toch waren ge komen. In verband met de afwezigheid van burgemeester Verhoeven heette loco-burgemeester Eb van Schoo- ten de Sint en zijn gevolg, vier pieten, van harte welkom. Daarbij werd hij evenwel in de steek gela ten door de geluidsinstallatie, die niet veel meer dan wat geruis en een heel zacht stemmetje voort bracht. De wethouder had dan ook de grootste moeite om de uitgela ten kinderen te overstemmen. De autoriteit van Sint moest er aan te pas komen om de kinderen tot de orde te roepen. Na zijn toespraak, waarin hij vertelde hoe blij hij was om ook dit jaar weer in Holten te zijn, was het tijd om Sinterklaas liedjes te zingen. De aanwezigen werden daarbij begeleid door HMV. De ontvangst op het gemeentehuis voltrok zich halverwege de rondrit die de Sint door Holten maakte. Precies een week nadat hij in Me- demblik voet aan wal zette, meld de de goedheiligman zich aan de dorpsgrens. Vanaf garage Rou- wenhorst werd via een route over de Kol koers gezet naar de Smids belt. Na de ontvangst op het ge meentehuis werd de rondrit voort gezet Eerst richting Keizersweg en vandaar via de Gaardenstraat en de Schoolstraat richting ge bouw Irene. De koets werd daarbij vooraf gegaan HMV. Toen Sinter klaas om drie uur bij Irene aan kwam, was het gebouw tot de nok toe gevuld met kinderen die wel zin hadden in een feestje. Voordat de Sint zijn opwachting maakte in de zaal werd daar opnieuw het hele repertoire aan Sinterklaasliedjes afgewerkt. Inmiddels waren Sint en zijn gevolg uitgerust van hun rondrit en betraden zij de zaal. Na- „In Holten zijn geen stoute kindertjes," merkte loco-burgemeester Eb van Schooten zaterdag op tijdens de overigens vrijwel onverstaanbare ontvangst van Sint en zijn gevolg op het gemeentehuis (Foto Ten Velde dat zij nogmaals luidkeels werden toegezongen, kon artiest Pomme- tje Horlepiep met zijn optreden be ginnen. Ook deze kindervriend wist, gadegeslagen door Sinter klaas en zijn zwarte pieten, het publiek op zijn hand te krijgen. Het optreden, aangeboden door de Holtense Handelsvereniging, duurde tot ongeveer vier uur. Daarna gingen de kinderen vol ver wachting naar huis, benieuwd naar wat de Sint die nacht in hun schoenen zou stoppen. Op zondag 27 november wordt in Eetcafé 't Klavier een regionaal rankingtoernooi voor darters ge houden. Daarvoor komen darters uit de hele regio Salland (de drie hoek Holten-Kampen-Harden- berg) naar Holten. De aanvang is 13.30 uur. Vanaf 13.00 uur kan men zich laten inschrijven voor f 10,00 per persoon. Er zijn bekers be schikbaar voor de winnaarsrond (le tot en met 4e plaats), voor de verliezersronde (le en 2e) en voor de hoogste finish. De Holtense Diane Visser was afge lopen zondag op televisie te zien. Zij nam deel aan het koppelpro gramma 'Liefde op het eerste ge zicht'. De opnames van dit RTL 4- programma, dat gepresenteerd wordt door Rolf Wouters, waren reeds gemaakt op 5 maart. Mede dankzij een geheim recept voor haar eigen pizza mocht Diane zich verheugen op het feit dat zij geko zen werd door maar liefst twee van de drie mannelijke gasten. Door dat Diane zelf een jongeman uit zocht die haar ook gekozen had, zal zij aanstaande zondag wederom te zien zijn op het televisiescherm in hetzelfde programma. Normaal gesproken wordt er bij het carnaval niet op eentje meer of minder geileken, maar voor ons verslag van vorige week maakt dat nogal wat uit. Uiteraard was de opbrengst van de actie prinsraden bij de Fienpreuvers niet f 111,11 maar f1111,11. Een eentje te weinig dus, maar dat scheelt de Stichting Viering Nationale Feestdagen en de Stichting Welcome Again Vete rans wel duizend gulden. In totaal betaalt de Fienpreuvers dus een bedrag van f 2222,22 mee aan de kosten van de viering van 50 jaar bevrijding. De renovatie van het interieur van de dorpskerk is bijna klaar. Op enkele onderdelen en de noodzakelijke schoonmaakwerk- zaamheden na, is de klus geklaard. Het projekt heeft totaal zo'n 560.000 gulden gekost. Meer dan de in eerste instantie begrote 507.000 gulden. Woordvoerder Johan Veneklaas Slots van de kerkvoogdij laat weten dat die meerkosten verband houden met onvoorziene zaken. Het ontwerp voor het nieuwe interieur is van de Holtense architect D.J. Beeftink, die het werk tevens begeleidde. De bedoeling is dat de kerk 4 december voor het eerst weer gebruikt wordt voor de wekelijkse zondagdienst. Zaterdag 3 december wordt de gerenoveerde kerk door aanne mer Roosdom Tijhuis-Koopman officiéél overgedragen aan de kerkvoogdij en in gebrui genomen, 's Middags volgt tussen 13.30 en 16.00 uur een open huis.' Veel kwamen de afgelopen tijd al eens gluren hoe de werkzaamhe den vorderde. Maar binnenkort zijn de diensten in gebouw Irene echt verleden tijd. President Jan Veneklaas van de kerkvoogdij toont zich uiterst tevreden over de renovatie, die vlot en volgens sche ma verliep. Veneklaas Slots hecht eraan nog eens te benadrukken hoe dankbaar men is over de grote som geld die de hervormde ge meente Holten dit voorjaar-bijeen bracht tijdens de geldwervingsak- tie: „Het is heel nuttig geïnves teerd. We konden alles aanpakken, anders hadden we zeker moeten schrappen." Gezien de noodzaak had prioriteiten stellen volgens Jan Veneklaas een slechte zaak geweest. Het bedrag van 173.000 gulden liep uiteindelijk op tot 176.000 gulden. De kerkvoogdij droeg zelf drie ton bij, afkomstig uit een legaat. Van de Generale Financiële Raad (GFR, landelijk orgaan van de Nederlands Her vormde Kerk, red.) kwam 65.000 gulden subsidie. Totaal 541.000 gulden dus. De resterende 19.000 gulden is tekort op de begroting. Dit bedrag, of een deel ervan, wordt getracht via subsidie van de GFR terug te krijgen. „Tijdens de werkzaamheden stuitten we op di verse onvoorziene zaken. Zo kwa men kapotte kabels tevoorschijn, adviseerde de aannemer om een Als lezer van het Holtens Nieuwsblad wordt u goed geïnformeerd. Als abonnee bent u daarvan verzekerd. Geef dat ook eens aan een ander door! Gebruik deze bon voor het opgeven van een nieuwe abonnee. Inzenden aan: Holtens Nieuwsblad Antwoordnummer 97 7500 VB Enschede Geeft op als abonnee voor het Holtens Nieuwsblad Hij/zij betaalt het abonnementsgeld per jaar ad 66.= stuk plafond te verbeteren (gips platen in plaats van tot nu toe zachtboard), viel het schilderwerk (inclusief het vervangen van diver se kapotte ruiten) hoger uit en kwamen we tot de conclusie dat aanpassing van het liturgisch cen trum alsnog nodig was," verklaart Veneklaas Slots. Die aanpassing betreft niet de vloer, wel de preek stoel, de lezenaar en de tafel. De preekstoel blijft qua stijl gehand haafd, zij het dat het nu relatief donkere hout veranderd wordt in licht eiken, hetgeen beter aansluit bij de elders in de kerk aanwezige licht eiken elementen. Het lichte hout van de preekstoel wordt te vens doorgetrokken naar beneden en loopt over in de kleurstelling van de lambrizering tegen de wand. „Al met investeringen die over enige tijd alsnog op ons waren afgekomen," aldus Veneklaas Slots. De renovatie van de ongeveer 600 jaar oude dorpskerk bleek geen overbodige luxe. Verrotte onder- steuningsbalken onder de banken met ais gevolg verzakking, daar door gevaar voor de er onder gele gen elektrische verwarming en dus gevaar voor de veiligheid. Venek laas Slots: „In feite 'hingen' de banken op een circuit van balken, hier en daar extra ondersteund door poeren." Eén en ander werd duidelijk toen de oude kerkbanken uit de kerk gesloopt waren, de vloer verwijderd en datgene wat deze verborgen hield, blootgelegd werd. De nieuwe vloer is zeer soli de. Opgehoogd met zand, daarover een betonnen vloer met dikke tem pex (isolerende) platen en vloerbe dekking. In die vloer is tevens een nieuw en veel beter functionerend ringleidingsysteem voor slechtho renden verwerkt. Ook de oude ver warming is eruit. Daarvoor in de plaats zijn convectoren aange bracht achter de lambrizering on der de ramen. Via een thermostaat regelt het systeem zelf de hoeveel heid warmte in de kerk: hoe kou der hoe meer convectoren er wor den ingeschakeld en andersom. In de consistoriekamer, eveneens in een nieuw jasje gestoken, is de gas kachel vervangen door een radia- De afdelingen Holten en Markelo van de WD houden maandag 19 december een liberaal café in café restaurant De Poppe. Spreker is Tweede Kamerlid Henk Kamp uit Borculo. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Het orgel at mg ingepakt en de banken zijn nog niet alle geplaatst. Desondanks is de renovatie vnv het genomen Foto Ten Velde) tor. Met behulp van de verfkwast is de ruimte ook verder opgeknapt. Dat geldt eveneens voor de lambri zering van de twee balkons. Geheel nieuw zijn de garderobes bij elke ingang en ten behoeve van met name begrafenissen is de deur bij de hoofdingang aangepast, zodat de baar met gesloten deuren in het portaal kan blijven staan. Om het dragen van de kist naar het centra le deel van de kerk te vergemakke lijken is ook het pad daar verbreed. Comfort De nieuwe, grijsgroene banken van Amerikaans gelakt essen, ogen fraai. Ze worden afgewerkt met deurtjes. Met de vloerbedekking erbij biedt het geheel een warm aanzicht. Overigens heeft de kerk met circa 700 zitplaatsen iets min der ruimte dan voorheen (750). Jan Veneklaas: „Dat heeft primair te maken met het comfort. Het was allemaal te krap voorheen. Nu zit ten de banken beter en bieden ook meer beenruimte." Om dat doel te bereiken is één rij banken minder geplaatst. De stoelen worden er opnieuw voor gezet. Op de balkons zijn de oude, circa 160 jaar oude kerkbanken, gehandhaafd. De ge luidsinstallatie wordt straks door de koster centraal bediend vanuit een hoekje in de kerk bij de hoofd ingang. De renovatie van de dorps kerk is uitgevoerd door aannemer Roosdom Tijhuis-Koopman met onderaannemers en de finpa's Broekhuis (verwarming), Gerve- dink Nijhuis (schilder), Van Brug gen (elektra en geluid), Schuppert (vloerbedekking). De kerkbanken zijn geleverd door de firma Bijen hof uit Vorden. Door de restauratiewerkzaamhe den zag een groepje enthousiaste lingen in september kans de funda menten van de uit circa 1348 date rende kapel die als het begin van de dorpskerk wordt aangeduid, bloot te leggen. Henk Rietberg heeft één en ander op papier gezet over die bevindingen. Met Hilly Dibbits schreef is hij de auteur van het boekje 'De geschiedenis rond om de hervormde kerk Holten'. De aanvulling kan als inlegvel in de reeds uitverkochte 250 exempla ren worden toegevoegd, in de her druk wordt het normaal opgeno men. 27 november met Sint en z'n pieten Winkels open van 12.00-17.00 uur. Met ingang van 1 februari gaat Astrid Dirkzwager de VW Holten verlaten. Zij keert terug naar Bre da. Het bestuur is inmiddels ge start met een sollicitatie-procedu re voor een opvoig(st)er. Op de advertentie in een uitgave van de Nationale Hogeschool voor Toerisme en Verkeer (NHTVj in Breda zijn enkele tientallen reac ties binnengekomen. Volgens voorzitter Eddie Vincent wordt binnenkort met de sollicitatiege sprekken begonnen. Het streven is dat de benoeming van een nieuwe beheerd(st)er van het kantoor nog en Holten, parten speelde. „Ik had gehoopt hem naar Holten te kun nen halen. Dat lukte niet, dus ga ik terug naar Breda," aldus Astrid, die verzekerde dat zij het zeer naar zin heeft gehad in de ruim twee jaar dat zij voor de Holtense VW werk te. Of zij in het zuiden des lands opnieuw achter de VW-balie kan worden aangetroffen, valt op dit moment nog te betwijfelen. De mo gelijkheden blijken minimaal. In dien begin februari nog geen nieu we beheerder is aangesteld, zal Astrid nog wel meewerken aan een sobrt overgangsregeling. In geval Holtens Nieuwsblad is een uitgave van Oostelijke Weekblad Pers BV, behorende tot Wegener NV, in samenwerking met de stichting „Holtens Nieuwsblad" Stichtingsbestuur: W. H. Beyers, secretaris, Kollingserf 4 7451 XC Holten tel. 05483-6 30 22 Directie: J. V. Munsterman Advertenties: Getfertsingel 41 Enschede tel. 053-84 24 50 Orders worden afgesloten en uitgevoerd overeenkomstig onze algemene voorwaar den, gedeponeerd bij de Ka mer van Koophandel en Fa brieken te Enschede. Redactie: Wil Vogel, tel: 05483-6 42 01. Hoofd redactie: Bob Braak man, tel: 053-84 24 90 (kan toor), 053-33 92 80 (privé). Redactioneel adres: Kerkhofsweg 18 tel. 05483-6 38 03 faxnummer 05483-6 64 97 Openingstijden redactie: maandagmiddag 13.00-16.30 uur. Advertentie-adviseurs: H. Schottert tèl. privé 074-42 96 06 Advertenties kunt u in Holten opgeven bij: G. W. Knapen Larenseweg 3, tel. 6 12 24 tot dinsdag 12 uur in Bathmen H. Voogsgeerd Deventerweg 34, tel. 16 65 tot dinsdag 12 uur Abonnementen en klachten bezorging: Fam. Bouwhuis Aalpolsweg 6 7451 HK Holten Tel. 05483-6 1849 svoios voor half december rond is, zodat van eerdere aanstelling begint zij deze met ingang van het nieuwe in januari met het inwerken van jaar kan aanvangen. „Erg jammer haar opvolger. Astrid Dirkzwager dat Astrid vertrekt," verklaarde startte in juli 1992 als opvolger van Vincent. „Ze heeft uitstekend ge- André Hoeben. Via haar geboorte- functioneerd, maar we respecteren stad Den Haag, Zoetermeer, Lely- haar besluit." De ontslagbrief van stad en Breda belandde zij in Hol- Dirkzwager kwam niet als een ver- ten. Aan de NHTV deed zij een rassing. Al geruime tijd liet zij blij- studie vrijetijds-management. ken dat de afstand tussen Breda, Daarnaast volgde zij een vakoplei- waar haar vriend woont en werkt, ding voor VW-informatrice. RI- Elf RECREATIECENTRUM Piet van Donkpfeinl Tel 05700-5 51 5 Postbus 6095 Fax 05700-5 50 85 7401 JB Deventer B en W hebben de ABN/Amro toe stemming gegeven tot uitbreiding van het pand aan de Dorpsstraat 24, hoek Larenseweg. Opzet is dat de bank in de eerste helft van 1995 met circa honderd vierkante meter in de richting van de Larenseweg wordt uitgebreid. Voor de benodig de gemeentegrond zal de bank 300 gulden de vierkante meter moeten neertellen. Ook de gevel aan de voorzijde wordt aangepast. Vol gens woordvoerster Nicole van Zon van de afdeling externe voor lichting in Amsterdam houdt de uitbreiding enerzijds verband met de integratie van de Amro in de ABN en daardoor de behoefte aan meer ruimte, anderzijds met de in voering van een compleet nieuwe huisstijl. De verbouwing zal enkele maanden in beslag nemen. Gedu rende die periode worden de akti- viteiten verplaatst naar het voor malige Amro-kantoor op •nummer 26, direkt naast het verenigingsge bouw van HMV. De parkeerplaats voor de bank blijft gehandhaafd. Voor de goede orde zij vermeld dat de informatieve bijeenkomst rond het thema 'Gezonde landbouw nu en in de toekomst' uitsluitend be doeld is voor B en W, het gemeente bestuur, leden van de raadscom missies, betrokken ambtenaren en het bestuur van OLM, AJK en CBTB. Afgelopen week bleek ook van andere zijde grote belangstel ling te bestaan voor dit initiatief van de gezamenlijke landbouwor ganisaties. Op het programma staat onder meer rondrit door het buitengebied met de bezichtiging van een landbouwbedrijf. De bij eenkomst begint om 9.30 uur en duurt tot ongeveer 13.30 uur. De onlangs gehouden collecte van het Diabetes Fons Nederland heeft in Holten 6293,20 opgebracht. Ge vers en collectanten worden harte lijk bedankt voor hun bijdrage.

Holtens Nieuwsblad | 1994 | | pagina 1