Aanstoot-panden tegen de vlakte Hp&C' Verkerk positief over helofytenfiïter WEEK Zuinig stoken zuinig aan Groeiende interesse voor helofytenfiïter DEZE Start bouw Grindstaete 'Goedkoper en prima alternatief' voor persriolering j"J Collecte Brandwonden Stichting Ingezonden brieven Speursmokkelen met CJV De Vriendenschaar iai OPENING GROOTSTE VESTIGING lO.ÖSflm2 Holtens Nieuwsblad DONDERDAG 27 OKTOBER 1994 Abonnementsprijs f 66.= Losse nummers f. 1.45 Zaagmolen Het Zaagmolen-toernooi be leefde dit jaar met 68 ploegen een record deelname. De Dijk- erhoekse schietvereniging heeft met de organisatie van dit 'verenigingen-toernooi' met recht in de roos geschoten. De schuttersavonden zijn inmid dels afgewerkt, woensdag avond 9 november volgt de slotavond met prijsuitreiking in gebouw Bethanië. HMV Even zag het ernaar uit dat Hol ten afgelopen zaterdag geen ge hoor gaf aan de uitnodiging tot bijwonen van de open repetitie en presentatie van HMV in het verenigingsgebouw. De jeugd voorkwam het ergste en toonde zich zelfs bijzonder enthou siast. De oudere Holtenaren daarentegen lieten het (voor alsnog) afweten. Om het vereis te potentieel op peil te houden is HMV naarstig op zoek naar nieuwe leden. Hockey Twaalf kinderen meldden zich vorige week op de open (mid- )dag van de Hockeyclub Holten in het Sportdal. Onder leiding van trainer Lubbers werd een afwisselend programma afge werkt. De HCH streeft naar uit breiding van het aantal jeugd leden. Vorige week is loonbedrijf Dijk- ink begonnen met de sloop van de Aanstoot-panden op de hoek van Larenseweg en Kerkstraat. Direct aansluitend start bouwbedrijf Voordes met de bouw van het woon/winkelcomplex Grindstae te, dat volgens aannemer Gerhard Voordes voor de komende bouw vakvakantie moet worden opgele verd. De bouwvergunning is rond. Net als het DiWa-complex aan de Dorpsstraat, bevat het gebouw aan de Larenseweg beneden win kels, boven appartementen. Het gehele projekt kost totaal zo'n 3,5 miljoen gulden. Dat gekozen is voor de naam Grindstaete houdt verband met de Larenseweg, die vroeger Grindweg heette. Grind staete is ontworpen door architec tenbureau Ghijsen Partners bv uit Deventer. Voor bemiddeling in de woningverkoop heeft Voordes, sinds eind jaren tachtig eigenaar van de Aanstoot-panden, make laarskantoor Vincent in de arm ge nomen. Van de zestien woningen, zijn er vijftien driekamer appartementen. Op de kop van het gebouw ligt op de bovenste verdieping één vierka- mer appartement, een zogeheten penthouse. De oppervlakte van de woningen loopt uiteen van 85 tot 105 vierkante meter, de prijs van 185.000 tot 285.000 gulden inclusief 13.000 gulden voor een garage plaats. Het complex wordt voor zien van een parkeergarage in het sousterrain (twaalf plaatsen). Een hellingbaan aan de achterzijde van het pand geeft toegang. Volgens Voordes zijn op dit moment nog vijf woningen verkrijgbaar. Alle overige appartementen zijn ver kocht. Zeker is dat één van de winkelruimten in gebruik wordt genomen door Aanstoot Elektro. Over de bestemming van de ande re winkel is nog niets bekend. Na het vertrek van rijwielhandel Aanstoot, is het pand geruime tijd gebruikt door de supportersvere- Vorige week is loonbedrijf Dijkink naarstig begonnen met het slopen van de Aanstoot-panden op de hoek Larenseweg!Kerkstraat. Na de voorbe reidende werkzaamheden begint bouwbedrijf Voordes binnenkort met de bouw van het woon/winkelcomplex Grindstaete Foto Ten Velde) niging van HMV, die er tweede hands spullen verkocht. Ook de afdeling Welfare van het Rode Kruis Holten vond er onderdak. Beide zijn in het voorjaar verhuisd naar de Dorpsstraat. Om De Grindstaete van de grond te krij gen is niet alleen het pand van de voormalige rijwielhandel gesloopt, ook de erachter gelegen taxistal ling van Aanstoot en de 'show room' van Aanstoot Elektro. Volgende week wordt ook in Hol ten de Nationale Collecte van de Nederlandse Brandwonden Stich ting gehouden. De collecteweek valt samen met de Nationale Brandpreventie Week. Doelstel ling van de collecteweek is het aan tal doden en gewonden door brand en brandwonden verder terug te dringen. De opbrengst wordt be steed van brandwondenpreventie, verbetering van de zorg voor brandwondenpatiënten, onder steuning van het wetenschappe- lij k onderzoek en het beheer van de Nationale Huidbank. Holtenaren die enige tijd willen vrijmaken om voor dit doel te collecteren, kun nen zich wenden tot mevrouw W. van Wineerden. tel. 63089. In buurtschap de Vonderschotten houdt CJV De Vriendenschaar vrijdagavond 28 oktober leden de jaarlijkse speursmokkeltocht voor leden. Dat heeft tot gevolg dat er die avond meer auto's dan nor maal langs de in het gebied liggen de woningen kunnen rijden. De au to's worden bestuurd door be stuursleden en/of leider(ster) van De Vriendenschaar. Het bestuur hoopt op probleemlozen en vooral 'smokkelachtige avond'. Lozing van afvalwater via een helofytenfiïter mag altijd en onafhankelijk van de afstand tot de gemeentelijke riolering. Voorwaarde is wel dat de installatie in het kader van de Wet op de Bodembescherming aan (nog te formuleren) eisen van isolatie, beheersing en controle voldoet. Dat staat in het Lozingenbesluit Bodembescherming van mei 1990 dat onder meer aangeeft dat lozing van ongezuiverd afvalwater op het oppervlaktewater of in de bodem vanaf het jaar 2005 verboden is. De gemeente heeft de zorgplicht voor het doelmatig afvoe ren en verwerken van afvalwater. De kwestie houdt ook in Holten de gemoederen volop bezig: aanleg van riolering in het buitengebied, de enorme kosten die daarmee gemoeid zijn en daarnaast een alternatief zuiveringssysteem, bijvoorbeeld met behulp van een helofytenfiïter. Een systeem dat geheel door de huishoudens zelf wordt uitgevoerd met gebruik van een bak met zand, grint en rietplanten. De bacteriën die zich hechten aan de zuurstofrijke wortels zorgen voor de zuivering van het afvalwater. Precies een jaar geleden lichtte de Holtense ecologisch adviseur drs. ing. Hugo Verkerk de mogelijkhe den van het systeem uitvoerig toe in de raadscommissie gemeente werken. Op zijn aanbod om een plan te maken voor de komende jaren met experimenten op diverse lokaties, met name aan de (finan cieel onvoordelige) uiteinden van een persleiding, bleef het evenwel stil. Verkerk: „Men bleef zich fixe ren op persriolering. Toen ik be sloot zelf een helofytenfiïter aan te leggen, wendde ik mij opnieuw tot de gemeente. Wellicht dat zij wil den subsidiëren. Een experiment in samenwerking met ook het Zui veringsschap West-Overfjssel. Re gelmatig metingen en zo. Ook het Zuiveringsschap reageerde niet. Vreemd en heel erg jammer. In feite betreft het hier een oud princi pe dat opgepakt is. Zelfs het Lozin- Zondag 30 oktober gaat de lande lijke aktie 'Zuinig Stoken/Zuinig Aan' weer van start. De aktie duurt tot en met 2 april 1995. Doel is inzicht te krijgen in het eigen ener giegebruik en zuinig te zijn met energie. Verstandig gebruik van gas en elektriciteit zorgt er immers voor dat de brandstofvoorraden in de wereld langer meegaan. Boven dien kost energie geld. Door min der energie te gebruiken, wordt be spaard op uitgaven. Belangrijk is ook dat minder energieverbruik bijdraagt aan een schoner milieu. De gas- en elektriciteitsmeterstan den kunnen vanaf 30 oktober regel matig op de meterkaart worden genoteerd. Die meterkaart is nodig om aan de aktie mee te kunnen doen. De energiebedrijven zorgen "oor de verspreiding. De meter- \art kan ook worden afgehaald bij het energiebedrijf. Als de meter kaart op een opvallende plaats hangt, wordt men er gemakkelij ker aan herinnerd om elke zondag de meterstanden op te schrijven. Een vergelijkiing met de standen van de week daarvoor, geeft direkt inzicht in het verbruik. Tot en met 2 april 1995 kan precies worden gevolgd hoeveel gas en elektrici teit wekelijks verbruikt wordt. Computergebruikers kunnen ook aan de aktie meedoen met behulp van de Nationale Energiediskette. (3,5" of 5 1/4"). Daarmee kunnen onder meer grafieken worden ge maakt en de diverse gegevens wor den ingevoerd. Verder staan er veel nuttige energie- en milieutips op. De energiediskette kost 9,95 (incl.BTW). De schijf kan desge wenst ook toegezonden worden. Meerkosten 2 guide genbesluit betrekt het in de regel geving. Holten is namelijk zeker niet de eerste gemeente zijn waar een dergelijk zuiveringssysteem in gebruik zou komen. In Lauwers- oog draait het al sinds '77 (vloeivel- den). Een deel van Houten even eens." Verkerk overweegt nu om samen met de Rijkshogeschool IJ sselland in Deventer een leerpro- jekt te ontwikkelen voor studen ten. Onderdeel daarvan zijn maan delijkse metingen. Verkerk, van oorsprong weg- en waterbouwer en werkzaam ge weest op de afdeling waterzuive ring van een Amersfoorts inge nieursbureau, is tegenwoordig bouwkundig adviseur bij Krin gloopcentrum 't Goed. Daarnaast is hij aktief beeldend kunstenaar. De Holtenaar voelt zich al jaren lang aangetrokken tot de ecologi sche gedachtengang: „Simpeler gezegd hoe je zo goed en zo zuinig mogelijk met het milieu kan om gaan." Circa vijfjaar geleden ver nam hij van het helofytenfiïter en kwam in dat verband ook in kon- takt met Sietze Leeflang van De Twaalf Ambachten, de stichting voor alternatieve technologie in Boxtel. Leeflang had een systeem ontwikkeld, waarbij bakken met rietplanten voor zuivering zorgen. Even bruikbaar en beheersbaar als de traditionele riolering met aan het uiteinde een zuiveringsinstal latie voor het afvalwater. Verkerk over dat laatste: „Niet alleen erg kostbaar, maar bovendien heb je te maken met slib dat overblijft. Een deel wordt hergebruikt, maar wat met de rest? Kostbaar en op nieuw iets waarmee we ons steeds verder in de nesten werken." Twee maanden geleden bouwde Verkerk zelf een helofytenfiïter in de tuin achter zijn woning aan de Vonderschottenweg. Kosten? „Ongeveer 3500 gulden. Maar dan wel zelfbouw. Wil je het laten aan leggen, dan is dat circa 10.000 gul den." De werking is simpel: het huishoudelijk afvalwater komt eerst in de gehandhaafde septic tank in verband met de bezinking arZte?eï?mmU, Hu°l VÜTker!C een teloMeWer in zijn tuin aan ie Vonderschottenweg. De relatlefhoos selesen bak is nu nog alleen gevuld met rietplanten. Volgend jaar wordt de bak nltrmnt ondermeer hanggeraniums. De Holtenaar is zeer tevreden over het resultaat van zijn alternatieve zuivenngssyteem (Foto Ten Velde) van vaste bestanddelen. Daarna komt het in een bak waarin achter gebleven haren en zand eruit ge zeefd worden. Voor het water in het filter komt, gaat het nog door een bak met elektronische meetsta- ven. Als het daarin een bepaald niveau heeft bereikt, wordt het doorgepompt naar het filter. Vol gens Verkerk zo'n driemaal daags: „Te vaak is niet goed. Nu wordt het boven in het filter ingepompt, zakt langzaam naar beneden en sijpelt onderin weg." Het helofytenfiïter van Hugo Verkerk is gebouwd vol gens het percolatiesysteem. Geen vloeiveld (waterbak met rietplan ten erin), dat muggen aantrekt en nogal stinkt. In verband met de hoge grondwaterstand heeft Ver kerk gekozen voor een relatief hoog gelegen bak, grotendeels op gebouwd uit bielzen. De wanden zijn onder meer bedekt met tem- pex. Het filter is opgebouwd uit een laag zand, grint met daarin drainagebuizen, stro en schelpen- grit. Bovenin ligt een doek met daarin een laag vettige grond, waarin rietplanten zijn aange bracht. De wortels, belangrijke componenten in het zuiverings proces, dringen gemakkelijk door het doek heen. Waarom riet? „Dat is bijzonder rijk aan zuurstof en zorgt dus voor een uistekend resul taat." Komend jaar wil Verkerk ook andere planten als hanggera niums aanbrengen: „Dat kan mak kelijk en het staat bovendien leuk." Een blik in de bak waarin het gezuiverde water tenslotte te rechtkomt, leert dat het glashelder is en absoluut reukvrij. Nu nog zakt het langzaam weg in de bo dem, maar volgend jaar wil Ver kerk op die plek een vijvertje aan leggen, waarin hij ook watemagel wil laten groeien: „Dat bevat veel proteïne. Goed voor nazuivering en wellicht in de toekomst ook als veevoer. In België worden daar al met succes proeven mee gedaan." De Holtenaar denkt voorts aan op vang van het gezuiverde water voor onder meer een waterval in de vijver in tuin, voor hergebruik in huis in onder meer de wasmachine en zelfs denkt hij aan het installe ren van een osmosefilter, waardoor het weer als drinkwater te gebrui ken is. Een enorme lastenbespa- ring. Tot slot de vraag of het helofy tenfiïter een ander leefgedrag ver eist. Verkerk: „Nee, hoor. Het toilet reinigen met chloor raad ik wel af. Gebruik liever produkten die bio logisch afbreekbaar zijn. Gelukkig ontwikkelen chemische fabrieken steeds meer biologisch afbreekba re. produkten, ook wasmiddelen." Het onderhoud van de rietbak (voor een gemiddeld gezin onge veer 12 vierkante meter) is naar zijn zeggen bescheiden. Het riet moet wel tweemaal per jaar ge maaid worden. Het nadelige effect van vorst op de werking van het filter zal nog moeten blijken. Ver kerk verwacht echter minimaal verües en is niet bang voor bevrie zing. Uit voorzorg is de wand van de rietbak wel voorzien van tem pex platen. Holtens Nieuwsblad is een uitgave van Oostelijke Weekblad Pers BV, behorende tot Wegener NV, in samenwerking met de stichting „Holtens Nieuwsblad Stichtingsbestuur: W. H. Beyers, secretaris, Kollingserf 4 7451 XC Holten tel. 05483-6 30 22 Directie: J. V. Munsterman Advertenties: Getfertsingel 41 Enschede tel. 053-84 24 50 Orders worden afgesloten t uitgevoerd overeenkomstig onze algemene voorwaar den, gedeponeerd bij de Ka mer van Koophandel en Fa brieken te Enschede. Redactie: Wil Vogel, tel: 05483-6 42 01. Hoofd redactie: Bob Braak man, tel: 053-84 24 90 (kan toor), 053-33 92 80 (privé). Redactioneel adres: Kerkhofsweg 18 tel. 05483-6 38 03 faxnummer 05483-6 64 97 Openingstijden redactie: maandagmiddag 13.00-16.30 uur. A dvertentie-adviseurs: H. Schottert tel. privé 074-42 86 06 Advenenties kunt u in Holten opgeven bij: G. W. Knapen Larenseweg 3, tel. 6 1224 tot dinsdag 12 uur in Bathmen H. Voogsgeerd Deventerweg 34, tel. 16 65 tot dinsdag 12 uur Abonnementen en klachten bezorging: Fam. Bouwhuis Aal pols weg 6 7451 HK Holten Tel. 05483-6 18 49 94/0109 Meermalen ontvangt de redak- tie anonieme ingezonden brie ven. Ook vorige week rolde een exemplaar in onze brievenvus, helaas alleen voorzien van de postcode. Nogmaals willen wij onze lezers er op wijzen dat ingezonden stukken, die niet voorzien zijn van naam en tele foonnummer, niet geplaatst worden. De redaktie is voorts niet verantwoordelijk voor de inhoud en behoudt tevens het recht om de tekst in te korten. Alle filialen vieren een super- feest-actie want deze week opent Hans Verkerk Keukens officieel zijn allergrootste MEGA vestiging en hoofdkantoor van maarliefst ruim 10.000 m? in Ter Aar en bij aankoop van een complete keuken krijgt u een gratis: oven, kookplaat, afzuig kap, koelkast en vaatwasser, of de helft van de geldwaarde als extra korting! En voor slechts 995.- meerprijs kunt u kiezen voor een inductiekookplaat. Kom snel langs en sla uw slag" GROOTSTE ACTIE ALLER TIJDEN fïK ENSCHEDE OSSENBOER 32 (de haven) - 053-321261 De interesse onder Holtenaren in het buitengebied voor de aanleg van een helofytenfiïter neemt aanzienlijk toe. Sinds Hugo Ver kerk het alternatieve zuiveringssysteem achter zijn woning aan de Vonderschottenweg heeft aangelegd, wordt hij regelmatig bezocht. Niet zo verwonderlijk, want het kostenplaatje voor aanleg van persriolering is gigantisch hoog. Hoewel het Gemeen telijke Rioleringsplan nog altijd niet openbaar gemaakt is, is al wel duidelijk dat aansluiting per perceel circa 25.000 gulden moet gaan kosten. Dat kan worden betaald via baatbelasting voor de eigenaren van die percelen, via drastische verhoging van het rioolrecht voor alle Holtenaren of een tussenvorm: via een gedeel telijke onkostenvergoeding van de eigenaar en een iets minder ingrijpende verhoging van het rioolrecht. De afgelopen tijd heeft Verkerk meermalen belangstellenden geïnformeerd over de wer king en de resultaten van het helofytenfiïter. Niet alleen aan particulieren, ook de afdeling Holten van de PvdA nodigde de Holtenaar enige tijd uit voor een uitvoerige toelichting en on langs nog was Verkerk te gast bij de Kring Bewoners Holterberg. Langzamerhand wordt duidelijk dat steeds meer Holtenaren gaan voelen voor de aanleg van het alternatieve en goedkopere zuiveringssysteem met behulp van bakken met rietplanten. Een ontwikkeling die de aanleg van 'betaalbare' persriolering er niet gemakkelijker op maakt. Binnenkort zijn enkele percelen in het buitengebied en op de Holterberg met een helofytenfiïter uitge rust. Wie volgt...

Holtens Nieuwsblad | 1994 | | pagina 1