Bronzen eend voor kunst-leek Terpstra Holtense oud-striiders houden geldinzameling Commissie positief over 'Visie kom' Programma Duizenden Canadezen op 4 mei in Holten Rejoice in NH kerk van Barchem Vogelmarkten in Looërmark Folklore bij Bejaardensoos Bomen rooien op heuvelrug Lezing van Tan Verhaert Expositie van foto's 6 DAGEN WINKELPLEZIER IN RIJSSEN Holten Zie elders in deze krant. Holtens Nieuwsblad DONDERDAG 13 OKTOBER 1994 Abonnementsprijs f 66 - Losse nummers f. 1.45 Mantelzorg Met het oog op de toenemende druk in de zogenoemde mantel zorg, overhandigde voorzitter Dikie Stevens van de Dijker- hoekse plattelandsvrouwen wethouder Rensen en directeur Den Ouden van Thuiszorg Zuidwest-Overijsselvorige week symbolisch een lijst met 454 handtekeningen aan. Zij deed dat mede namens de afde lingen Holten en Espelo. Motocross Zaterdag 15 en zondag 16 okto ber staan bij MAC De Holter- berg in het teken van moto- cross op het Zuurbergcircuit. Zaterdag wordt de traditionele uitwisselingscross verreden, terwijl zondagmiddag om 13.00 uur het startschot valt voor de nationale motocross. In beide crossen is de MAC vertegen woordigd. Hoewel ze naar haar zeggen zelf 'geen snars van kunst snapt' was staatssecretaris Erica Terpstra van Volksgezondheid, Welzijn en Sport afgelopen maandagavond wel degelijk in het Natuurmuseum Bos Dierenwereld van Kees Bos van de partij om de vijftiende herfstexpositie te openen. De staatssecretaris voegde overigens fijntjes aan deze openingswoorden toe dat ze één doek op haar naam heeft staan, een schilderij dat voor een goed doel moest worden ge maakt. „Maar het is wel geveild door Christies" zei Terpstra met een grijns richting Kees Bos „Ja, ik ben geveild bij Christies." Vervolgens namen de genodigden een kijkje bij de expositie. De wer ken van Kees Bos zijn impressies van het Scandinavische land schap, tevens maakte hij voor deze expositie werken van 'zijn' Twent se en Sallandse natuur. Deze legde hij op doek vast in olieverf en ver der werkte hij met bronsplastieken om zijn indrukken vast te leggen. Op deze vijftiende herfstexpositie exposeert naast Kees Bos ook kun stenaar Pieter Verstappen uit Meyel. Hij schilderde voor deze ex positie veel wild en gezichten uit de Peel. In zijn dankwoord aan de staatssecretaris prees Kees Bos Terpstra voor het feit dat zij 'files durfde te bedwingen om aanwezig te kunnen zijn.' Zijn waardering hiervoor drukte de kunstenaar, zo als dat inmiddels bijna tot traditie is geworden, uit in een bronzen beeldje. „Ik heb daarbij gekozen voor een sport die mevrouw Terp stra zeer intensief heeft beoefend, namelijk zwemmen. Dan kom ik al automatisch terecht bij eenden" aldus Bos. Na al deze mooie woorden kon het in grote getale aanwezige publiek onder het genot van een drankje de werken van beide kunstenaars gaan bewonderen. De expositie duurt tot 31 oktober en is dagelijks te bewonderen tijdens de ope- Tijdens de opening van de 15e herfstexpositie in Bos Dierenwereld, overhandigde beheerder/kunstenaar Kees Bos staatssecretaris Erica Terpstra een bronzen eend Foto Ten Velde ningstijden van museum Bos Die renwereld: 09.30-17.00 uur. Op zon dag kan men er terecht tussen 11.00-17.00 uur. Zondag 16 oktober treedt de gos pelgroep Rejoice op in de hervorm de kerk van Barchem. Het idee voor dit concert ontstond omdat er tijdens reguliere diensten nog Met het oog op het 50-jarige bevrijdingsfeest volgend voorjaar, o houdt de Club van Oud-Strijders van 24 tot en met 29 oktober maar weinig jeugd aanwezig is. De een eenmalige geldinzamelingsaktie in Holten. De opbrengst gangbare kerkmuziek wordt als te gaat naar de Stichting Viering Nationale Feestdagen (SVNF) die er verschillende aktiviteiten mee zal financieren. Om te kunnen weten wat wel en wat niet mogelijk is, wil de SVNF vooraf inzicht hebben in de beschikbare middelen. Afgaand op reacties her en der, verwacht voorzitter D. Beldman van de Holtense oud-strijders een positief resultaat. Het zou een opsteker zijn na de matige respons op de in februari gehouden noen saxofoon. Het concert begint donateursaktie van de SVNF. Circa 3500 Holtense adressen om 14.00 uur, de kerk is open vanaf loverden ruim 450 donateurs op. „Iets meer dan 10%. Gezien 13.30 uur. de draagkracht van de gemeente is dat weinig. Daarom hebben de oud-strijders middels deze aktie steun aangeboden. Wij zijn hen daar vanzelfsprekend zeer erkentelijk voor," aldus SVNF- voorzitter Rik Aangeenbrug. somberervaren. Reden om Rejoice uit te nodigen voor een mini-con cert van een uur. Onder leiding van dirigènt Eddy van Braam zal het Holtense koor Nederlandse en En gelse liederen zingen begeleid door drums, keyboard, elektrische pia- In navolging van diverse andere vogelverenigingen heeft de Vogel vereniging Bathmen en omgeving het initiatief genomen om iedere laatste zondag van de maand een vogelmarkt te houden in café Looërmark (zwembad Looërmark in Loo-Bathmenj. Er is keuze uit allerlei soorten tropische vogels, kanaries en parkieten. Naast aan koop is het ook mogelijk vogels te verkopen. Een opkoper is aanwe zig. De markt is telkens geopend tussen 10.00 en 12.00 uur. De data voor dit seizoen zijn als volgt: 30 oktober, 27 november, 29 januari, 26 februari en 26 maart. Tussen door wordt op zaterdag 3 en zon dag 4 december de jaarlijkse ten toonstelling gehouden, waarbij een grote verkoopklasse aanwezig is. Wie meer wil weten over de ver eniging kan zich wenden tot secre taris Jan Schol ten, Verzetstraat 65, tel. 63047. Voor de specifiek eenmalige aktie heeft de Club van Oud-Strijders zich verzekerd van de medewer king van 74 vrijwilligers. Zij gaan huis aan huis met lijsten waarop de gevers een bedrag invullen en dat ook meegeven. Alle medewerkers krijgen een identiteitsbewijs mee. Beldman: „Het gaat natuurlijk om geld, maar ik wil benadrukken dat het tevens gaat om een stuk be trokkenheid van de Holtense be volking. Het is vermoedelijk de laatste keer dat er zo groots uitge pakt wordt." De geldinzameling staat geheel los van het donateursgeld. Volgens SVNF-penningmeester Charles Vogely worden daar de jaarlijkse onkosten voor kleinschaliger akti viteiten op Koninginnedag, do denherdenking en ook het plaat sen van brandende kaarsen op kerstavond mee betaald. Behalve de opbrengst van de aktie, is de SVNF verzekerd van finaniële steun van de provincie, die de co- mi té's van die gemeenten waar Ca nadezen worden opgevangen sub sidieert, en van de landelijke orga nisatie Thank You Liberators. Dè raadscommissie ruimtelijke or dening was vorige week positief in haar advies over de aangepaste Ontwikkelingsvisie voor de kom van Holten. Aan de raad de taak het stuk definitief vast te stellen. Het dient als toetsingskader voor de ontwikkeling op het gebied van de ruimtelijke ordening in Holten. Het bevat op hoofdlijnen het toe komstig ruinmtelijk beleid ten aanzien van de kom en aansluiten de gebieden. Details worden om schreven in de betrokken bestem mingsplannen, die herzien moeten worden. Ten aanzien van acht lo- katies, waarvan duidelijk is dat de functie op korte termijn verdwijnt of ter discussie komt te staan, is aangegeven welk beleid hier zal worden gevoerd of in overeenstem ming met de visie is ontwikkeld. Hoewel het college het verkeets- structuurplan zal aanpassen (geen Maïsweg, red.) benadrukte burge meester D. J. Verhoeven dat de vi sie wel vastgesteld kan worden, zodat het aangepaste plan en de inrichting van de kom afgestemd kan worden op die doelstellingen. In april heeft de ontwerp-Ontwik- kelingsvisie ter inzage gelegen. In- spraakreakties waren er niet. Vier leden van de commissie ruimtelij ke ordening achtten het wel wense lijk dat vestiging van kantoren in vrijkomende winkelpanden in de Dorpsstraat-west tot de mogelijk heden gaat behoren en dat dan tevens een uitbreidingsmogelijk heid aanwezig is. Na overleg met de stedebouwkundige is gebleken dat daar geen planologische be zwaren tegen bestaan, mits het kleinschalige kantoren betreft. In die zin hebben B en W de visie dan ook aangepast. Het extra geld is nodig in verband met het veel omvangrijkere karak ter van de herdenkingsplechtig heid op de Canadese begraafplaats en de festiviteiten. „Bovendien ge bruiken we het voor de ontvangst van de Canadezen die vanaf 28 april bijna twee weken in Holten verblijven en voor de festiviteiten op bevrijdingsdag," legt Vogely uit. Hij is tevens voorzitter van het vanuit de SNVF samengestelde Canada-comité. Daarin wordt hij terzijde gestaan door Wim Dalhui- sen, Joke Voordes en Gerrit van Zeijts. Het Canadezen-comité be kommert zich om de huisvesting en begeleiding van de Canadese veteranen in Holten. Voor 1995 re kent de SVNF op ongeveer 100 Canadezen. Ofschoon zich reeds diverse gastgezinnen gemeld heb ben, is er nog steeds behoefte aan adressen om bevrijders onderdak te bieden. Belangstellenden kun nen zich daarvoor melden bij Joke Voordes, tel. 63600/62306. Nu reeds staat vast dat het 50ste bevrijdingsfeest, ofwel de 'Golden Anniversary', in heel Overijssel massaal bezocht wordt door Cana dezen. Zo'n 2500 veteranen hebben zich inmiddels alleen al aangemeld via de vanuit Holten opererende stichting Welcome Again Vete rans, die het bezoek van de bevrij ders regelt en begeleidt. Met even tuele partner/begeleider worden allen opgevangen in op dit mo ment 25 gemeenten. In die ver schillende gemeenten wordt de huisvesting gecoördineerd door de plaatselijke comité's. Dat Holten de Canadese begraafplaats binnen haar grenzen heeft, resulteert daarnaast op 4 mei in een centrale rol in het provinciale programma en daarmee in een ware invasie aan Canadese oud-strijders. „Hoewel de organisatorische kar voor die herdenking ditmaal mede getrok ken wordt door de provincie en de gemeente, zijn wij er als SVNF na drukkelijk bij betrokken. Vanuit onze Holtense verantwoordelijk heid willen we die herdenking ook op waardige wijze laten verlopen," benadrukt Aangeenbrug. Op de bewuste vierde mei worden enkele duizenden Canadezen in Holten verwacht. Niet alleen de 'Holtense', maar ook degenen die elders in Overijssel verblijven. Zij en ook een flink aantal Nederlan den van de onderdelen in het programma dat op touw gezet wordt is net als vijfjaar geleden een grootste bevrijdingsoptocht. Verenigingen en scholen worden uügenodigd een wagen rond het thema te versieren Archief) ders, wonen de bijzondere herden king op de Canadese begraafplaats bij en misschien zelfs diverse Duit se oud-strijders. Gezien de discus sie hieromtrent en de kontakten met die Holten onderhoudt met de Duitse partnergemeente Winter berg, wordt een uitnodiging niet uitgesloten. De zaak is echter nog in overleg. Duidelijk is hoe dan ook dat de SVNF een gigantische organisato rische klus wacht. Hoe alles in Hol ten geregeld wordt, de logistiek dus, berust bij de stichting, welis waar in overleg met de gemeente. Aangeenbrug: „Neem het parkeer probleem. Massaal parkeren op de berg bij het kerkhof is onmogelijk, dus denken we aan pendeldien sten, misschien zelfs vanaf meerde re verzamelpunten in Holten. Het leger heeft hiervoor al medewer king toegezegd. Bovendien kun nen op het centrale gazon nooit zoveel mensen tegelijk staan, dus worden tribunes overwogen. Een strak protocol is echt noodzaak, temeer daar wellicht een lid van het koninklijk huis zijn opwach ting maakt." Eén ding staat voor hem onomstotelijk vast: hoe Het 50ste bevrijdingsfeest wordt opgeluisterd met een groot aantal aktiviteiten. Hoewel de opbrengst van de aktie nog niet bekend is, heeft de SVNF al globaal een programma samenge steld. Zeker is dat buurtverenigingen uitgenodigd worden om hun straat te versieren. Net als in 1990 zijn er ook dan prijzen te verdienen. Het programma begint op Koninginnedag, die opent met de aubade en het Oranjesfestijn op de Smidsbelt en het parkeerterrein bij Albert Heijn. 's Middags wordt de fietstocht voor het gezin verreden. Om buurtcomité's de gelegenheid te bieden een straatfeest te houden vervalt het avondprogramma. Afhankelijk van het beschikbare geld is er die avond wel (groots) vuurwerk, mogelijk bij 't Vletgoor. Dinsdagavond 2 mei volgt een culturele avond in De Kandelaar met medewerking van plaatselijke koren en HMV. Woensdag 3 mei is er 's avonds toneel voor de oudere Holtenaren. Donderdag 4 mei staat in het teken van dodenherdenking: 's ochtends uitge breid op de Canadese begraafplaats, 's avonds de gebruikelijk herdenkingsdienst in de hervormde kerk met aansluitend Stille Tocht naar het verzetsmonument. Tenslotte bevrijdingsdag, vrij dag 5 mei, met een grootse bevrijdingsoptocht. (Buurtverenigin gen- of comité's en scholen zullen worden uitgenodigd een wagen te versieren op het thema bevrijding. In de avonduren volgt een taptoe, grootser dan gebruikelijk op de Smidsbelt aan het eind van Koninginnedag. Daarom wordt uitgeweken naar het veld achter scholengemeenschap De Waerdenborch, waar aansluitend bevrijdingsbal is met muziek van The New Buffoons. groots de herdenking ook aange pakt wordt, de centrale rol van de kinderen, die jaarlijks bloemen leggen op de graven, mag niet in het gedrang komen. Dan rest de apotheose: geen ontvangst van Ca nadezen in restaurant De Wielen, maar gezien het veel grotere aantal mogelijk een 'maaltijd te velde'. Zo zijn er plannen voor het opbouwen van tenten op de dagcamping langs de Toeristenweg, waar de Ca nadese gasten 'een hapje' wordt aangeboden. Ook hier wordt ge dacht aan inschakeling van het leger. Vogely: „Als je uitgaat van bijvoorbeeld vijf gulden de man met 3000 bezoekers, dan zitje al op 15.000 gulden. En dan praten we alleen nog maar over dit onder- deel." Dinsdag 18 oktober komt de Be jaardensociëteit weer bijeen in ge bouw Irene. Mevrouw Bakker uit Nijverdal zal het één en ander ver tellen over Johanna van Buuren, Na de pauze draagt ze voor uit het werk van de schrijfster. De bijeen komst begint om 14.30 uur. Holtens Nieuwsblad is een uitgave van Oostelijke Weekblad Pers BV, behorende tot Wegener NV, in samenwerking met de stichting „Holtens Nieuwsblad" S tich tingsbestuur: W. H. Beyers, secretaris, Kollingserf 4 7451 XC Holten tel. 05483-6 30 22 Directie: J. V. Munsterman Advertenties: Getfertsingel 41 Enschede tel. 053-84 24 50 Orders worden afgesloten en uitgevoerd overeenkomstig onze algemene voorwaar den, gedeponeerd bij de Ka mer van Koophandel en Fa brieken te Enschede. Redactie: Wil Vogel, tel: 05483-6 42 01. Hoofd redactie: Bob Braak man, tel: 053-84 24 90 (kan toor), 053-33 92 80 (privé). Redactioneel adres: Kerkhofsweg 18 tel. 05483-6 38 03 faxnummer 05483-6 64 97 Openingstijden redactie: maandagmiddag 13.00-16.30 uur. Advertentie-adviseurs: H. Schotten tel. privé 074-42 86 06 Advenenties kunt u in Holten opgeven bij: G. W. Knapen Larenseweg 3, tel. 6 12 24 tot dinsdag 12 uur in Bathmen H. Voogsgeerd Deventerweg 34, tel. 16 65 tot dinsdag 12 uur Abonnementen en klachten bezorging: Fam. Bouwhuis Aalpolsweg 6 7451 HK Holten Tel. 05483-6 1849 94.'0109 Woensdag 19 oktober houden de in de Stichting Reuze Heuvel Recrea tie (onderdeel van de Stichting De Reuze Heuvelwachter) samenwer kende recreatiebedrijven weer een bosschoonmaakdag. Het program ma start op 9.30 uur op de dagcam ping langs de Toeristenweg, waar de deelnemers ontvangen worden met koffie. Een half uur later wordt onder leiding van Staatsbosbeheer begonnen me,f het rooien van bo men op het heideveld. De heer Hakkert geeft tekst en uitleg. De schoonmaakaktie eindigt om 12.00 uur met 'broodjeslunch'. Op uitnodiging van het dagelijks bestuur van de SV Holten houdt Jan Verhaert woensdag 19 oktober een lezing in de kantine van sport complex De Meermanskamp. On derwerp is 'De veranderende maat schappij ten aanzien van sport en sportverenigingen'. Verhaert gaat in op de individualisering, de ver grijzing, de subsidiëring en over dracht van taken. Menigeen kent Verhaert als een prettig spreker die boeiend over zijn onderwerpen vertelt. Ook belangstellenden van andere verenigingen worden uitge nodigd om de lezing bij te wonen. De avond begint om 20.00 uur. In de hal van het gemeentehuis kunnen met ingang van komende maandag tot en 18 november foto's van de Fotogroep Neon en Rabar ber uit Dordrecht worden bewon derd. De groep bestaat uit vijf ge dreven fotografen, ieder met een duidelijk eigen invalshoek: Joop Reyngoud, André van der Ree, Guus Kennis, Chris Scholte en Hans van den Meerendonk. Ze zijn afkomstig uit Rotterdam en Dor drecht. Neon en Rabarber werd in 1990 opgericht en functioneerde aanvankelijk vooral als platform voor het eigen vrije werk. De ver schillen in benadering hebben een stimulerend effect op de deelne mers. De groep exposeert regelma tig sinds 1991. De tentoonstelling in het gemeentehuis is te bezichti gen op werkdagen tussen 8.30 en 12.30 uur en 13.30 en 16.30 uur.

Holtens Nieuwsblad | 1994 | | pagina 1