Koor 'Amazing" start met bijna 50 leden 'Kwestie Dorpsschool' nu ook in vakblad WEEK Studiegroep n.a.v. Scholenbouwprijs Nieuwe videoclub voor Holten e.o. DEZE Specifiek licht repertoire Vraag naar bloeddonors Blijspel in De Kandelaar Nieuwe dakranden Lezing over Picasso Bijeenkomst CPB Holten Inpassing schoolakkommodatïes vraagt actievere rol gemeente' Opbrengst voor Beatrix Fonds Holten Hoitens Nieuwsblad DONDERDAG 6 OKTOBER 1994 Abonnementsprijs f 66.= Losse nummers f. 1.45 Joop Wittermans Voor de tweede maal kunnen leerlingen van De Waerden- borch meedingen naar de zoge heten Joop Wittermans-prijs. Een geldbedrag van totaal 5000 gulden dat de gelijknamige stichting jaarlijks beschikbaar stelt aan één leerlingen over verdeelt over meerdere leerlin gen. Diepe Hel Zaterdag 29 oktober wordt op de Toeristenweg de zevende Diepe Hel Holterbergloop ge houden. De organisatie berust opnieuw bij de afdeling atle tiek van de SV Holten en de Nijverdalse atletiekvereniging Atletics. Er wordt een record aantal deelnemers van 1500 hardlopers verwacht. 'Amazing', of in het plat 'Aj ma zingt', is de naam van een nieuw Hoitens zangkoor. Sinds een maand wordt in de creatieve ruimte van de Haarschool gerepe teerd door bijna vijftig leden in de leeftijd van zeventien tot 55 jaar. De enthousiaste groep zingt onder leiding van een jonge dirigent een licht repertoire. 'Amazing' repeteert elke maan dagavond tussen 20.00 en 22.00 uur. Daarbij worden de zangers en zangeressen geïnstrueerd door di rigent David van de Braak. Hjj is pas afgestudeerd aan het conser vatorium. Met veel enthousiasme oefent hij samen met de koorleden nummers als 'Summertime', 'When I fall in love' en 'Bye bye blackbird'. „Er was in Holten veel animo voor een wat lichter repertoire, voor een wat jongere leeftijd," doet voorzit ster Dinie Wegstapel uit de doe ken. „Sommige mensen willen wel zingen maar voelen niet zoveel voor het klassieke repertoire van bijvoorbeeld het Hoitens Ge mengd Koor of een kerkkoor." Na dat eerder dit jaar in een adverten tie de animo was gepolst stond bij Dinie de telefoon roodgloeiend. De opkomst was dan ook een enorme meevaller. „Toch kunnen we nog wel wat mannelijke leden gebrui ken," geeft Dinie aan. „Vrouwen hebben we nu even genoeg." Hoe- Holten is een nieuw koor rijker, genaamd 'Amazing'. Zo'n 50 enthousias te dorpsgenoten repeteren wekelijks in de 'crea' van de Haarschool Foto Ten Velde) wel de groep nog steeds groeit, maakt men zich voorlopig geen zorgen. Dinie: „Er is ruimte genoeg in de Haarschool, voorlopig hoe ven we hier niet weg." Wie meer wil weten over 'Amazing' of zich wil opgeven kan terecht bij Dinie, tel. 63924. Het Rode Kruis afdeling Holten roept Holtenaren op maandag avond 10 oktober naar de bloeddo noravond in de sporthal te komen. Van. 18.30 uur tot 21.00 uur is het mogelijk een halve liter bloed af te staan. Bloed dat voor een groot aantal patiënten van levensbelang is. Vaste donoren hebben inmid dels een oproepkaart gekregen, maar nieuwe donoren kunnen zich maandagavond aanmelden. Voor het komende seizoen heeft de toneelvereniging Christelijke Ont spanningsclub het blijspel 'Een Griekse Tragedie' van Ria de Loo- ze-Lafeber op het programma ge zet. Op vrijdag 14 en zaterdag 15 oktober worden er uitvoeringen gegeven in de ontmoetingsruimte van De Kandelaar. het verhaal speelt zich af in het huis van Dirk van Houten, een fa brikant van boerenjongens. Doch terlief is verliefd op de postbode, maar pa heeft een betere partij voor haar op 't oog. Hoe die plan nen te omzeilen? Dat levert na tuurlijk weer de nodige komische situaties op, goed voor een ouder wets avondje lachen. De kaarten zijn voor f 5,00 in de voorverkoop bij boekhandel Heu- sinkveld. Indien voorradig kan men ook in de zaal nog een kaartje kopen. De kwestie sloop of behoud van de Dorpsschool houdt de gemoederen nog steeds bezig. Op initiatief van Rob Hazes, stuwende kracht achter de kort voor de zomervakantie opge richte Vriendenclub van de Dorpsschool, maakte onlangs verslaggeefster Mirjam Groothuis haar opwachting in Holten. In opdracht van het Informatie en Advies Centrum Schoolac- commodatie (ICS), publiceert zij in oktober een artikel over de Dorpsschool in het vakblad 'Schooldomein', uitgave van ICS. Groothuis wendde zich daarvoor niet alleen tot Hazes, tevens had zij een onderhoud met wethouder L.H. Rensen (volkshuis vesting) en bezocht bovendien het omstreden gebouw. Daar ontmoette zij ook enkele andere leden van de Vriendenclub, alsmede Jan Diemer, oud-directeur van de Dorpsschool en thans mede-directeur van De Holterenk en ook oud-voorzitter van de oudercomissie van de Dorpsschool, Johan van Brug gen. Het blad 'Schooldomein' besteedt specifiek aandacht aan plannen voor en het bouwen, beheren en behouden van onderwijsakkommodaties. Zeer actueel in een tijd dat herge bruik van (school)gebouwen aan de orde van de dag is. „Ik hoop van harte dat de gemeen te zich actiever wil opstellen." zegt Hazes. „Want wees eerlijk: ook al is er besloten, er bestaat toch ook zoiets als terugdraaien? Kijk naar de Maïsweg of wat er landelijk met de Betuwelijn gebeurt. Bovendien komt de rol van gemeenten in een heel ander daglicht te staan gezien de decentralisatie van rijkstaken met betrekking tot onderwijshuis vesting en scholenbouw, 't Is toch beter ten halve gekeerd, dan ten hele gedwaald?" In het blad 'Didaktiefeen uitgave I De Scholenbouwprijs is een door het ministerie van onderwijs en wetenschappen ingestelde prijs die vanaf 1992 iedere twee jaar wordt uitgereikt als een vorm van erkenning voor het architectoni sche ontwerp en het gehele plan proces bij nieuw- of verbouw, re novatie of uitbreiding van school gebouwen. Dit jaar ging de prijs naar de Haagse basisschool Het Kompas. In haar conclusies stelde de jury van de Scholenbouwprijs 1992 on der meer dat de mogelijkheden ter stimulering van de ruimtelijke kwaliteit van scholenbouw nog on voldoende ziin verkend. Daar naast uitte de Raad van de Kunst de wens een discussiegroep over deze onderwerpen te vormen, ook als gevolg van de Scholenbouw prijs. Op verzoek van de ministe ries van Onderwijs en Wetenschap pen; Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur; Volkshuisvesting, Ruim telijke Ordening en Milieubeheer de werd daarom studiegroep 'Sti mulering van ruimtelijke kwaliteit van schoolakkommodaties' sa mengesteld. De bevindingen, con clusies en aanbevelingen van de studiegroep werden in een rapport vastgelegd en aangeboden aan mi nister Ritzen van onderwas. In het rapport uitgebreid aan dacht voor nieuwbouwplannen en al wat daar mee te maken heeft, maar ook aandacht voor herge bruik. Wat betreft de keuze tussen sloop of hergebruik van een school gebouw wordt het volgende opge merkt: 'De keuze voor sloop en nieuwbouw of hergebruik van waardevolle (school)gebouwen dient zorgvuldiger te worden ge maakt dan tot nu toe. Klakkeloze sloop is een bedreiging voor de kwaliteit van onze omgeving en van ons cultureel erfgoed. De keu ze voor sloop en nieuwbouw wordt vaak ingegeven door het feit dat de budgetten gunstiger zijn voor nieuwbouw dan voor verbouw. Er dient een serieuze afweging te (kunnen) worden gemaakt tussen renovatie en uitbreiding van kwa litatief goede huisvesting enerzijds en nieuwbouw die sloop impliceert anderzijds'. 'In de procedures voor het stichten van nieuwe schoolge bouwen dienen daarom voorwaar den te worden toegevoegd met be trekking tot mogelijkheden van hergebruik van bestaande school gebouwen. Dit bevordert, geheel in de lijn van het stimuleringsbeleid voor architectuur van de rijksover heid, het creatieve denken over hergebruik van bestaande gebou wen'. van het Instituut voor Onderzoek van het Onderwijs, las onderwijs kundige Hazes over het rapport 'Stimulering van ruimtelijk kwali teit van onderwijsakkommoda ties', dat deze zomer aan 'onder wijsminister Jo Ritzen werd aan geboden. De verantwoordelijke studiegroep bestond uit vertegen woordigers van het ICS, de minis teries van O en W, WVC en VROM, het Bureau Rijksbouwmeester, het Stimuleringsfonds Architec tuur, architecten, aannemers, ge meenten en juryleden van de Scho lenbouwprijs 1992. Conclusie was onder meer dat 'er beter gekeken moet worden naar mogelijkheden om bestaande gebouwen te herge bruiken, omdat klakkeloze sloop een bedreiging voor de kwaliteit van onze omgeving en voor ons cultureel erfgoed is. De keuze voor sloop en nieuwbouw wordt vaak ingegeven door het feit dat de bud getten hiervoor gunstiger zfjn dan voor renovatie'. Hazes: „Het sloeg de spijker op z'n kop! Ik ben on middellijk in de telefoon geklom men en werd verwezen naar het ICS die het rapport had uitgege ven." Zo kwam hij in kontakt met Hoofdredacteur Sibo Arbeek van Schooldomein', die uitermate ge ïnteresseerd bleek in de 'kwestie Dorpsschool' ('Dit is een prachtig voorbeeld van de problematiek zo als deze straks voor veel gemeen ten gaat spelen in het kader van deregulering.'). Arbeek besloot derhalve tot publikatie. Hazes: „Ik verwacht dat ICS voldoende des kundigheid in huis heeft om een affectieve invulling te geven aan Het gebouw of eigenlijk aan de hele kavel. Het allermooiste zou zijn als De mastiek dakranden van de mu ziekkoepel op de Kalfstermans- weide zullen worden vernieuwd. Ze zijn verweerd en gebarsten en moe ten hoognodig worden vervangen. De werkzaamheden worden uitge voerd door de firma Den Heijer voor een bedrag van 2500 gulden. In verband met de publikatie van een artikel in het blad ■Schooldomein', bezocht verslaggeefster Mirjam Groothuis geheel rechts) de Dorpsschool. Over het wel en wee van het tot slopen gedoemde gebouw werd zij geïnformeerd door v.l.n.r. Rob Hazes, Johan van Bruggen, Jan Diemer, mm Beumer en Carl Dissvelt. rij de opdracht tot een haalbaar heidsstudie of adviserende rol van gemeentewege zouden krijgen. Uiteindelijk missen wij als club de financiële middelen om zo'n onder zoek te financieren." Sinds de fusie met de Kolschool tot basisschool De Holterenk op De Kol, staat het gebouw aan de Tuin straat leeg. Hoewel het onderwij- spredikaat er niet meer op rust, blijft voorlopig wei sprake van ver goeding van enkel kapitaalslasten (renovatie/onderhoud) vanuit het ministerie. Open houden betekent echter dat er geld op tafel moet komen. Niet onaanzienlijk boven dien, want als het gebouw overeind blijft, is niet alleen sprake van ver bouwing en/of uitbreiding, maar tevens van (achterstallig) onder houd. Desondanks houden Hazes en de zijnen voet bij stuk: „Mis schien heeft het inderdaad de con sequentie dat er wat meer gemeen telijke belasting moet worden be taald, maar de roep om behoud van het gebouw is zó groot, dat er serieus naar de mogelijkheden moet worden gekeken." Gebouw en grond zijn gemeentelijk eigen dom. In de afgelopen tijd zijn veel alter natieven voor het leegstaande schoolgebouw aangedragen. Daar bij staat voorop dat de karakteris tieke contouren behouden moeten blijven. Van Bruggen: „Een bijzon der goede mogelijkheid is het des tijds,door burgemeester Van Rap- pard afgewezen plan van de basis schooldirecteuren Gert Jan van 't Holt (Haarschool), Diemer en Reind Brouwer (Kolschool). Een prachtplan: schaalvergroting en doelmatigheid. Kort gezegd kwam het er op neer dat zowel Haar- als Kolschoolon de dan verbouwde en uitgebreide Dorpsschool zouden komen en in de toen nog niet ver bouwde bibliotheek (die naar leeg staande gebouw van de christelij ke basisschool Het Kompas zou worden verplaatst) was ruimte voor een paar kleuterlokalen. Prachtig toch? Woningbouw op de plek van de vrijkomende scholen en één grote lokatie voor openbaar onderwijs op een plek vlak bij het voedingsgebied. Want zeg zelf: De Kol vergrijst en is geen uitbrei dingsgebied, daarentegen komt de meeste aanwas van leerlingen uit De Haar, Beuseberg, straks Lu- kensveld en te zijner tijd ook uit plan Liezen. Wat dat aangaat is men binnen het christelijk onder wijs verstandiger geweest: op De Kol liep Het Kompas leeg, dus werd gefuseerd met De Schakel tot de vlak bij de Dorpsschool gelegen Regenboogschool. Ook dicht bij het voedingsgebied." De Haarschool barst nu al uit haar voegen. Uitbreiding daar is even wel niet meer mogelijk. De Holte renk is bijna vol. Volgens Diemer is In de week van 19 tot en met 26 september werd de jaarlijkse col lecte voor het Prins Beatrix Fonds gehouden. In de gemeente Holten leverde dat een prachtig resultaat van f 6.327,50 op, waarmee het plaatselijk comité en de vele col lectanten erg tevreden zijn. en blijft de aanwas van leerlingen zeer matig. Nog voor de fusie tot Holterenk werd reeds gefilosofeerd over de volgende: Holterenk en Haarschool. Maar waar? Hazes: „Inderdaad, dan komt direct de lokatie Dorpsschool om de hoek kijken. Het meest voor de hand liggend. Bovendien biedt de kavel ruimte genoeg voor uitbreiding." Pagina 3: 'Welk alternatief voor Dorpsschool?' Hoitens Nieuwsblad is een uitgave van Oostelijke Weekblad Pers BV, behorende tot Wegener NV, in samenwerking met de stichting „Hoitens Nieuwsblad Stichtingsbestuur: W. H. Beyers, secretaris, Kollingserf 4 7451 XC Holten tel. 05483-6 30 22 Directie: J. V. Munsterman Advertenties: Getfertsingel 41 Enschede tel. 053-84 24 50 Orders worden afgesloten en uitgevoerd overeenkomstig onze algemene voorwaar den, gedeponeerd bij de Ka mer van Koophandel en Fa brieken te Enschede. Redactie: Wil Vogel, tel: 05483-6 42 01. Hoofd redactie: Bob Braak man, tel: 053-84 24 90 (kan toor), 053-33 92 80 (privé). Redactioneel adres: Kerkhofsweg 18 tel. 05483-6 38 03 faxnummer 05483-6 64 97 Openingstijden redactie: maandagmiddag 13.00-16.30 uur. Advertentie-adviseurs: H. Schottert tel. privé 074-42 86 06 Advertenties kunt u in Holten opgeven bij: G. W. Knapen Larenseweg 3, tel. 6 12 24 tot dinsdag 12 uur in Bathmen H. Voogsgeerd Deventerweg 34, tel. 16 65 tot dinsdag 12 uur Abonnementen en klachten bezorging: FamBouwhuis Aalpolsweg 6 7451 HK Holten Tel. 05483-6 18 49 94/0109 In dorpshuis De Boschkamp houdt drs. G.M. Pluis maandag avond 10 oktober een lezing over Pablo Picasso. Picasso (1881-1973) is één van de veelzijdigste kunste naars van deze eeuw. Zijn artistie ke talenten bleken ai op zeer jonge leeftijd. In de loop van zijn lange en produktieve leven maakte Picasso niet alleen honderden schilderijen en tekeningen, maar ook grafiek, keramiek, beelden, decor en kos tuumontwerpen voor het theater. Ook die minder bekende kant van de kunstenaar komt op deze avond aan de orde, zonder voorbij te gaan aan bekende hoogtepunten, zoals Guernica. Tijdens de bijeenkomst worden de dames Y. Lubberhuizen en C.M. Sijtsema in het zonnetje gezet. Zij zijn onlangs afgetreden als bestuurslid. De avond begint om 20.00 uur. De toegang bedraagt vijf gulden voor donateursm overi ge belangstellende betalen 8,50 gulden. Op de afdelingsavond van de CPB Holten konden vier nieuwe leden worden begroet. Spreker was dit keer ds. Buitenhuis uit Utrecht die dan weer op een humoristische, dan weer ontroerende wijze schil derde hoe het eraan toegaat op het hospitaalschip 'Henri Dunant' van het Rode Kruis. Duidelijk werd dat ondanks het verdriet dat er af en toe is, er ook veel blijdschap is om met elkaar allerlei voorkomende werkzaamheden te verrichten en de mensen een zo fijn mogelijke vakantie te bezorgen. Na zo'n week blijkt de verbondenheid tussen personeel en patiënten dan ook erg groot. De volgende bijeenkomst is op donderdag 27 oktober wanneer mr. Luiten, advocaat in het strafrecht, een praatje komt houden. Om mensen wegwijs te maken met hun pas aangeschafte videocame ra, wil de Audio Visuele Vereniging Oost (AVO) in Holten een nieuwe afdeling van de videofilmclub op richten," bedoeld voor leden uit Holten en omgeving. Opzet is dat de club zich na verloop van tijd, compleet met eigen bestuur, zelf kan redden, maar altijd op steun kan rekenen van de AVO. Middels praktijklessen leren de leden van deze club beter omgaan met hun veelal kostbare apparatuur. Wie belangstelling heeft, kan morgen avond (vrijdag 7 oktober) vanaf 20.00 uur terecht in zaal Vosman waar de AVO een informatieve bij eenkomst heeft belegd. Volgens voorzitter Harry Teering wordt begonnen met een basiscur sus onder leiding van een deskun dige, teneinde de beginselen van het filmen onder de knie te krijgen. „Wij gaan er ook van uit dat men sen tijdens een cursus hun camera aan zetten, dat is hun beste noto- tieboek. Op de band hebben ze dan alles wat er verteld wordt," aldus de Deventenaar. Op de bijeenkom sten wordt geïnformeerd over de verschillende systemen en techni sche aspekten. Ook het juiste ge bruik van de zoeker en de accu's, van titelgeneratoren enzovoorts komen aan bod. Het filmen zelf krijgt eveneens ruim aandacht. Gezien de nog altijd groeiende be langstelling voor de videocamera verwacht Teering aanzienlijke res pons op zijn initiatief. De AVO is ruim tien jaar aktief en aangeslo ten bij de Nederlandse organisatie van audio-visuele amateurs (NOVA). Een club met 2500 leden.

Holtens Nieuwsblad | 1994 | | pagina 1