Hongaarse fruittelers op bezoek in Holten Stijging gemeentelijke astin in 1995 Aktie van Hongarije-commissie College wil EspeSodijk gaan aanpakken Oude schriften op Floralia Dijkerhoek Reünie De Schure Marieke naar EK in België Nog plaatsen vrij op Open School Vergadering gemeenteraad Koekaktie Blauw Wit Café 't Klavier 12Vz jarig Holten JAARBEURS van het OOSTEN Holtens Nieuwsblad DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1994 Abonnementsprijs f 66.= Losse nummers f. 1.45 Oorlog Vijftig jaar geleden klopte air- bome-luitenant Bob Guthrie na een ontsnapping uit de trein aan bij de familie Keuterman aan de Dorperdijk. Nadat hij afgelopen weekeinde de her denking rond de Slag om Ara- hem had bijgewoond (Opera tion Market Garden), maakte de inmiddels 72-jarige Brit op nieuw zijn opwachting aan de Dorperdijk. Een verrassend weerzien met de hoogbejaarde mevrouw Keuterman. Dorpskom Niet alleen de gemeente werkt aan een voorstel tot herinrich ting, ook de collegepartijen hebben na overleg met de HHV de koppen bij elkaar gestoken. Volgende week bieden zij B en W een schetspian aan. Erwincross Slechts twee weken in het bezit van een rijbewijs zijn en dan toch al de afvalrace van de Er wincross op je naam weten te schrijven. Dat lukte Holtenaar Ton Müller afgelopen zaterdag op het terrein aan de Schup- pertsweg. Door het slechte weer viel de belangstelling enigszins tegen. Desondanks toonde de organisatie zich te vreden. Op initiatief van de Hongarije- commissie van de hervormde kerk hebben zeven Hongaren vori ge week een vijfdaags bezoek aan Holten en omgeving gebracht. De Hongaren, van beroep fruitteler, bezochten in Oost-Flevoland een aantal fruitteeltbedrijven en maakten in Holten kennis met en kele agrarsiche bedrijven: het stamboekvarkensbedrijf van de familie Rietberg, het veeteeltbe drijf van de familie Aaltink en het pluimveebedrijf van de familie Nijland. Zaterdag keerden zij huiswaarts. De commissie hoopt dat het resulteert in een langer verblijf van één of twee Hongaren, die de dan hier verworven kennis en ervaring overbrengen op hun collega-fruittelers. De Hongarije-commissie is vooral door de inzet van ds. Lindeboom voortgekomen uit de sector Ont wikkelingshulp van de commissie Zending, Werelddiaconaat en Ont wikkelingshulp. Destijds opge richt en bezielend geleid door wij len ds. Addink. De kontakten wa ren vooral gericht op het plaatsje Kenderes. Toen de predikant daar echter werd overgeplaatst, liepen die kontakten af. Ook de taalbar rière speelde daarbij een belangrij ke rol. In het voorjaar van 1992 werd Charles Vogely door de Cen trale Kerkeraad (CK) benaderd met de vraag om de draad weer op te pakken op voorwaarde, dat er naast kontakt met de plaatselijke predikant, ook gezocht zou worden naar bredere betrekkingen. Sinds begin vorig jaar is er met Gerge- lyiugomya, een klein plaatsje bij de Russische grens. Om een indruk te krijgen, brach ten enkele leden van de zes man tellende commissie een bezoek aan Gergelyiugomya. Naast aandacht voor de kerk, kwamen daaruit ook andere aandachtspunten naar vo ren. Allereerst de taal: naast Hon gaars en Russisch wordt er bijna geen andere taal geleerd, dus com municeren is moeilijk. Dan het ge bied: rond Gergelyiugomya agra risch, specifiek gericht op fruit teelt. Door de politieke gezindheid uit het verleden zijn de eigen be drijfjes stil büjven staan. De Hon garije-commissie verzocht daarop H. Schrama uit Oost-Flevoland een bezoek te brengen aan het Hongaarse fruitteeltgebied. Na te rugkeer deelde hij de mening van de Holtenaren: met goede raad en advies zouden de fruittelers uitste kend geholpen kunnen worden. Schrama's aanbod werd ook in Hongarije aanvaard. Het resulteer de onder meer in het bezoek van vorige week. In Holten maakten de Hongaren kennis met verschillende agrarische bedrijven, zoals hier het stamboekvarkensbedrijf van de familie Rietberg aan de Broekweg Foto Ten Velde) Dinsdag arriveerden de Hongaren in Holten, waar ze ondergebracht werden bij gastgezinnen. Woens dag en donderdag bezochten ze onder leiding van Schrama diverse fuitteeltbedrijven, waarbij ook de veiling werd aangedaan. De Hon garije-commissie was evenwel van mening dat de Hongaren daarna ook het één en ander moesten zien van andere agrarische bedrijven, natuurlijk rond Holten. De keuze viel op bovengenoemde bedrijven. De buitenlandse gasten toonden zich zeer geïnteresseerd, met name in het pluimveebedrijf van Nijland. Op hun tocht door Flevoland en 'agrarisch Holten' werden ze verge zeld door de commissieleden. Een tolk zorgde voor de noodzakelijke vertaling. In verband met het 25-jarig be staan van jongerencentrum De Schure, wordt zaterdagmiddag een gezellige reünie gehouden in Het Paalhuus voor (oud)-vrijwilli- gers en ieder ander die in de afgelo pen tijd op de één of andere wijze betrokken is geweest bij De Schu re. Vanaf 16.00 uur is men welkom in het onderkomen aan de Beuse- bergerweg 35, waar onder het ge not van een hapje en drankje oude herinneringen volop kunnen wor den opgehaald. In een speciaal in gerichte 'inforuimte' kunnen foto's worden bezichtigd en worden ook oude video/filmbeelden gedraaid, 's Avonds is het 'Gouwe Ouwe'- avond en wordt enkel muziek van toen gedraaid. Ingewijden voorspellen Marieke Mulder een goede kans op het Eu ropees kampioenschap voor po- nies in België op het onderdeel military. Na een uiterst voorspoe dig verlopen selectieprocedure, doet Marieke in Hasselt mee met Equipe's Romeo. Gisteren werden de ponies gekeurd, vandaag volgt het onderdeel dressuur, zaterdag de cross en zondag het afsluitende springen. Alle onderdelen tesamen vormen de military, een tak van paardeport die de Holtense prima ligt. Naast de military wordt op het EK apart ook een klasse dressuur en een klasse springen afgewerkt. Holten kan in 1995 een verhoging van gemeentelijke belastin gen tegemoet zien. Dat schrijven B en W in de aanbiedingsbrief bij de vorige week gepresenteerde begroting 1995. Het college wijst er op dat het geconfronteerd is met forse bijstellingen, kortingen, ombuigingen en wat dies meer zij. Vermoedelijk wordt dat beeld nog beïnvloed door de huidige kabinetsplan nen. Drastische maatregelen zijn het gevolg. Voorgesteld wordt de afvalstoffenheffing, rioolrecht, secretarieleges, on roerend zaak belasting (ozb) en woonforensenbelasting op te trekken. De begroting is afgesloten met een tekort van 180.000 gulden. Daarbij wordt aangetekend dat in verband met nood zakelijk geachte investeringen nog eens 253.000 gulden nodig is. Maakt dus samen 433.00 gulden, waarvoor dekking moest worden gevonden. „Helaas zagen wij geen kans daarbij de burgers buiten schot te laten," aldus B en W. Dat de aangekon digde belastingverhoging door de plaatselijke politiek kritisch zal worden beoordeeld, lijkt waarschijnlijk. Vorig jaar nog noemden de huidige collegepartijen GB en WD de som van ozb, rioolrechten en afvalstoffenheffing 'torenhoog'. Aanvankelijk zag de gemeente zich overigens geconfronteerd met een tekort van 712.00 gulden. Bin nen de lopende begroting is men er evenwel in geslaagd om dekking te vinden voor 532.000 gulden. Het grootste deel (360.000 gulden) is het gevolg van het niet doorgaan van de Maïsweg en gelden van de Wet Uitkering Wegen (WUW), de overig benodigde middelen wer den gevonden in prijscompensatie van het Rijk en diverse reserves. Bleef dus over de bovengenoemde 180.000 gulden. De post onderhoud aan gemeentelijke straten en we gen is voor 1995 opgewaardeerd. De Floralia in de openbare basis school Dijkerhoek bevat dit jaar een bijzonder onderdeel. Uit de na latenschap van juffrouw Muijs van de Moer zijn drie dozen met vroe ger door de leerlingen gemaakte werkjes, schriften enz. tentoon ge steld. Oud-leerlingen die iets 'uit eigen werk' tegenkomen, mogen dit mee naar huis nemen. Morgen, vrijdag 23 september, is de Floralia geopend van 14.30 tot 16.30 uur en van 19.30 tot 21.30 uur. Voor wat de bloemstukjes betreft keert men in Dijkerhoek terug naar 'het oude'. De leerlingen maken ze namelijk zelf op school onder leiding van Erna Aaltink- Broekhuis. Daarnaast kunnen door ouders en kinderen thuis ge maakte bloemstukken worden in geleverd. De winnaars in elke groep ontvangen een cadeaubon. Daarnaast toont de NBvP Dijker hoek werkstukken uit de afgelo pen cursusperiode en is de heer Van Diepen aanwezig met zijn schaalmodellen van koetsen en boerenwagens. Ook zijn de tijdens het Dijkerhoekse feest gemaakte foto's te zien en te bestellen. Verder zijn er natuurlijk attracties als het rad van 2avontuur, het taartraden, luchtbuks schieten en een rommel markt voor kleinere gebruiksvoor werpen. Speciale attractie is de door handkracht in werking te stellen rodeo-stier. Ook de inwen dige mens wordt niet vergeten. Naast poffertjes en cake is er weer sateh verkrijgbaar. Bij redelijke wordt het fietsenhok omgetoverd tot bar. Apart aandacht krijgt in dat ver band de Espelodijk. B en W achten deze in zeer slechte staat van on derhoud en willen de weg totaal vernieuwen. Over de wijze waarop bestaat nog geen duidelijkheid. „Of asfalt met verkeersremmende maatregelen, of klinkers, we weten 't nog niet precies. Het is ook zaak om de functie van de weg (voor velen een doorsteek van Raalte- /Heeten naar Dijkerhoek/Deven- ter) onder de loep te nemen," aldus wethouder Eb van Schooten. Met de klus is zo'n negen ton gemoeid: vier daarvan zijn opgenomen in het investeringsschema '95, de res terende vijf zijn afkomstig uit de reserve quartaire wegen. Komend jaar krijgt de raad een verbete ringsplan voorgelegd. Belastingen De onroerend zaak belasting wordt net als dit jaar met 5% ver hoogd naar respectievelijk 4,90 gulden (eigenaren) en 3,95 gulden (gebruikers) per drieduizend gul den. Voor een eigenaar met een woning van 150.000 gulden bete kent dat 22,50 gulden verhoging per jaar. Volgens burgemeester D.J. Verhoeven is Holten vergele ken met het landelijk gemiddelde aan de lage kant. Uitgaande van volledige kostendekking willen B en W in 1995 de afvalstoffenheffing optrekken. Onder meer vanwege een door het Rijk te heffen afval- stoffenbelasting van 28,50 gulden per gestorte ton afval en de grotere hoeveelheid restafval dan aanvan kelijk aangenomen, die moet wor den verwerkt. Dat vuil wordt ge stort op de stortplaats Armhoede in Lochem die gesaneerd moet worden. Het Holtense kostenaan- deel daarin bedraagt 83.000 gul den. Al met al zien B en W zich genoodzaakt de afvalstoffenhef- De lang gekoesterde wens van vélen gaat wellicht in vervulling. Komend jaar presenteren B en W de raad een verbeteringsplan voor de Espelodijk. Zij achten de staat van onderhoud dusdanig slecht, dat de weg totaal vernieuwd moet worden Foto Archief). fing voor eenpersoonshuishoudens te verhogen van 267 naar 312 gul den per jaar, voor meerpersoons- huishoudens van 339 naar 396 gul den per jaar. Op dit moment is nog wel onduidelijk of de van rijkswege te heffen afvalstoffenbelasting per 1 januari wordt ingevoerd. Deson danks achten B en W het gewenst daar al rekening mee te houden. Het effect van die heffing is 15 gul denper aansluiting per jaar. Mocht deze echter niet doorgaan, dan wordt het tarief met 15 gulden ver minderd. De burgemeester liet we ten dat de gemeente amper in vloed heeft op de kostenontwikke ling inzake afvalverwijdering. „Het vervult ons zeker met zorg," aldus In de advertentie van op 15 sept. jl. is per abuis niet vermeld dat de receptie plaats heeft i.v.m. het bestaan van de zaak het college in de aanbiedingsbrief. Stijging ook van het rioolrecht: van 15 gulden naar 312 gulden per jaar. De vernieuwing van de riole ring ligt er aan ten grondslag. Er is sprake van volledige kostendek king. Op basis van de huidige gege vens, ter afronding van het basis- rioleringsplan, wordt ook in 1996 een tariefsverhoging van 15 gulden verwacht. De toeristenbelasting pas in 1996 verhoogd. Probleem is dat een verhoging in een vroeg stadium bekend moet zijn, daar de ondernemingen dan in hun folder materiaal tijdig kunnen inspelen op de nieuwe situatie. Op dit mo ment zijn de aktiviteiten voor het nieuwe sieozen dusdanig gevor derd, dat verhoging per 1 januari onwenselijk wordt geacht. De be doeling is om de toeristenbelasting met ingang van januari 1996 te verhogen tot 0,65 cent vanaf 1 janu ari 1998 tot 0,75 cent per overnach ting. Bij die bepaling is rekening gehouden met tarieven van omlig gende gemeenten. Door de kostenstijging automati sering bevolking, wordt de secreta rieleges verhoogd met 4%. Een jaaropbrengst van zo'n 4000 gul den. Ten aanzien van die automa tisering herinneren B en W aan het feit dat de huidige computerappa ratuur hoognodig moet worden vervangen. De problemen spitsen zich met name toe op de software van de afdeling bevolking, waar steeds meer geavanceerder oplos singen en toepassingen worden vereist, die op het inmiddels 10 jaar oude systeem niet meer kunnen worden gerealiseerd. Voorgesteld wordt de apparatuur in plaats van in januari 1996, begin volgend jaar te vervangen. Holtens Nieuwsblad is een uitgave van Oostelijke Weekblad Pers BV, behorende tot Wegener NV, in samenwerking met de stichting „Holtens Nieuwsblad" Stichtingsbestuur: W. H. Beyers, secretaris, Kollingserf 4 7451 XC Holten tel. 05483-6 30 22 Directie: J. V. Munsterman Advertenties: Getfertsingel 41 Enschede tel. 053-84 24 50 Orders worden afgesloten en uitgevoerd overeenkomstig onze algemene voorwaar den, gedeponeerd bij de Ka mer van Koophandel en Fa brieken te Enschede. Redactie: Wil Vogel, tel: 05483-6 42 01. Hoofd redactie: Bob Braak man, tel: 053-84 24 90 (kan toor), 053-33 92 80 (privé). Redactioneel adres: Kerkhofsweg 18 tel. 05483-6 38 03 faxnummer 05483-6 64 97 Openingstijden redactie: maandagmiddag 13.00-16.30 uur. Advertentie-adviseurs: H. Schottert tel. privé 074-42 86 06 Advertenties kunt u in Holten opgeven bij: G. W. Knapen Larenseweg 3, tel. 6 12 24 tot dinsdag 12 uur in Bathmen H. Voogsgeerd Deventerweg 34, tel. 16 65 tot dinsdag 12 uur Abonnementen en klachten bezorging: Fam. Bouwhuis Aalpolsweg 6 7451 HK Holten Tel. 05483-6 1849 94/0109 In plaats van op donderdagoch tend, start de tweede groep van de Open School op woensdagoch tend. De Open School is onderdeel van het Deventer cursuscentrum De Linnenkist. Cursusleidster Ma rijke Dijkstra heeft inmiddels di verse deelnemers genoteerd, maar de groep biedt nog voldoende ruimte voor aanmelding. Op de Open School wordt gewerkt aan Nederlands (onder meer de be ruchte d's en t's), eenvoudig reke nen en sociale vaardigheden. Wie zich alsnog wil aanmelden moet zich vóór dinsdag 27 september opgeven bij Marijke Dijkstra (teL 05704-2825) of De Linnenkist (tel. 05700-16768). Het in oktober door het college voorgenomen verkeersstromenon- derzoek is één van de tien agenda punten die de gemeenteraad maandag 26 september afwerkt. Het onderzoek is bedoeld om tot een nadere besluitvorming om trent de gewenste verkeerstruc- tuur in het dorpscentum te komen. Aan de hand van tellingen wordt het effect van de tot nu toe geno men maatregelen bestudeerd. Voor het onderzoek moet de raad groen licht geven aan een krediet van 40.500 gulden. In de eerder gehouden raadscommissie ge meentewerken bleken de neuzen evenwel niet alle dezelfde kant op te wijzen. Eveneens ter tafel komt het voorstel tot aankoop van het politiebureau aan de Reilinksweg. Indien de raad instemt wordt het bureau gedurende tien jaar deels verhuurd aan de regiopolitie IJs- selland ten behoeve van het lokaal aanspreekpunt van de politie Sal- land. Opzet is de resterende ruimte aan kleinschalige kantoren te ver huren. Vrijdag 23 september houdt Blauw Wit weer de jaarlijkse koekaktie. Om 18.30 uur gaan de verkopers de wijken in. De opbrengst komt ten gosde aan de jeugdafdeling. Elk team krijgt een wijk toegewezen waarin de koek aan de man kam worden gebracht. Indien de vrij dagavond het elftal minder goed uitkomt, mag ook worden uitgewe ken naar de maandagavond of de dinsdagavond. De prijs van een koek is 3,00 elke volgende koek kost 2,50. Blauw Wit hoopt ook dit jaar weer op uw medewerking, waardoor deze actie een succes kan worden. nu 2 18 t/m 25 sept. HANZEHAL ZUTPHEN dagelijks geopend van 14-22 uur zaterdag zondagen van 11-18 uur

Holtens Nieuwsblad | 1994 | | pagina 1