Herinrichting van het centrum onder de loep Schaker Van der Knaap lid van verdienste Holten komt op dreef Si r/feo RONA overlegt met gemeente Collegepartijen komen met eigen visie Scouting Holten steunt weeskinderen HOLTENS NIEUWSBLAD Onderhoud Bosschool Seizoen CJV weer begonnen Zondagschool in dorpshuis Jeugddienst in Irene Spannend slot van competitie De Rietvoorn >6 DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1994- Naar aanleiding van het, als de raad eind deze maand tenminste instemt, in oktober te houden ver- keersstromenonderzoek, komen B en W met nadere voorstellen om- trent het toekomstige (vervolg) beleid inzake de verkeersstruc- tuur in Holten. Een belangrijke rol daarbij spelen het fletsnet- werk en de functie van het centra le deel van de Dorpsstraat. De col legepartijen bieden Ben W vol gende week overigens een eigen visie op de inrichting van het cen- trum aan. In de aanbiedingsbrief bij de ge meentelijke begroting 1995 schrij ven B en W dat die inrichting zoda nig moet zijn, dat in goede bereik baarheid en goede parkeermoge- lijkheden wordt voorzien, r. Daarnaast wordt getracht meer in houd te geven aan de leeefbaar- heid en de verblijfsfunctie. Het col lege hecht bovendien groot belang aan een oplossing voor een veilige oversteek van en naar het zwem- Jbad bij de Rijssenseweg. Een voor dstel omtrent een 'technische oplos sing' volgt komend jaar. 'In de begin deze week bij de leden bezorgde Nieuwsbrief van Ge meentebelang, wordt eveneens aandacht besteed aan de inrich- Jting van de Dorpsstraat tussen La- •Tenseweg en Kolweg. In het be stuursakkoord met WD en D66 staat letterlijk dat daarover 'op korte termijn een discussie op .gang wordt gebracht'. Al voor de zomervakantie hebben de drie ■frakties een open onderhoud ge had met het bestuur van de Hol tense Handelsvereniging (HHV) over een aantal uitgangspunten. „Het uiteindelijke doel van het ver keersluw maken van het dorpscen trum is is het bevorderen van het v zaken doen door de Holtense mid denstand," aldus GB. Volgens GB komen aan de hand van het in 1989 door de raad vastgestelde ver- keersplan ('Wij stemden tegen') te zijner tijd niet meer dan 2500 au- to's door de Dorpsstraat. „Dit kon wel eens dodeüjk zijn voor de mid denstand, met name voor de drie supermarkten die juist in de kern van het dorp liggen (Albert Heijn, In de loop van volgend jaar komt de dienstwoning van di recteur Ab Waakop Rei jers van de Bosschool vrij. Waakop Rei jers betrekt dan zijn nieuwe woning in Beuseberg. B en W zijn druk doende met het ont wikkelen van nadere plannen omtrent de huisvesting van de Splose school. Burgemeester D.J. Verhoeven wees begin deze week op de slechte staat van onderhoud van het pand en in verband daarmee de dringend noodzakelijke onderhouds werkzaamheden. Van een ooit gesuggereerd samengaan met de Di jkerhoekse school of slui ting is naar zijn zeggen geen sprake: „Binnen het bestuur sakkoord tussen Gemeentebe lang, WD en D66 is zelfs expli ciet afgesproken de school open te houden. Het aantal leerlingen zit bovendien boven de cruciale grens van 23 en het ziet er naar huit dat dat voorlo pig blijft. Het valt ook niet te verwachten dat de rijksfinan ciering stopgezet wordt." Wat er met de straks vrijgekomen dienstwoning gebeurt, is nog onbekend. Geen sloop in elk geval, wel het mogelijk bijtrek ken bij de school. Als het aan de HHV ligt wordt de dorpskom tussen SmidsbeU en (verharde) Kalfstermansweide straks visueel één geheel. Meer sfeer, minder 'blik' (Foto Ten Velde) C 1000, Aldi, red.). Als door de uit voering van dat plan de klanten wegblijven, zijn we verkeerd bezig. Er moet gezorgd worden voor een goede toegankelijkheid van de parkeerplaatsen in de dorpskom," aldus GB in de Nieuwsbrief, waar in wordt aangegeven dat het colle ge volgende week een schetsplan aangeboden krijgt, als handvat bij het voorbereiden van een voorstel. Desgevraagd liet GB-fraktievoor- zitter Jan Soepnel weten dat de goede bereikbaarheid en aantrek kelijkheid van het dorpscentrum tevens gunstig is voor het toeris me. „En juist daar ligt een stuk toekomst van onze gemeente," al dus de Sploder, die benadrukte dat het plan te zijner tijd, als het colle ge met een uiteindelijk voorstel komt, als toetsingskader dient. Scoutinggroep De Waardenborch uit Holten steunt een actie van de 1 Enschedese familie Helmhout voor hulp aan weeskinderen in Bosnië. Daarbij gaat het om een éénmalige inzamelingsactie van schoolspullen. De schriften, kleur boeken, pennen, gummetjes enz. worden verzonden naar Tuzla waar een weeshuis met zeshonderd v kinderen zit te smachten naar dat - soort spulletjes. Het gaat nadruk kelijk niet om het inzamelen van kleding. Intussen hebben alle Holtense ba sisscholen al him medewerking toegezegd. Holtenaren die ook een bijdrage willen leveren, kunnen morgen op de vrijdagmarkt te recht waar Scouting Holten een kraampje bemenst. De ingezamel de artikelen worden zaterdag van uit het troephuis aan de Liezenweg naar Enschede gebracht. Wie daar nog wat wil inleveren, moet dat voor 09.30 inleveren. Flessen Overigens is de flessenactie, die de scoutinggroep afgelopen zaterdag hield, een groot succes geworden. Dankzij de bereidwilligheid van de Holtenaren en de medewerking van de supermarkten was de op brengst 1700 gulden. Dat geld Het seizoen van CJV De Vrienden schaar begon met het jaarlijkse kampweekeinde in Hellendoorn. - Dat werd doorgebracht met aller lei spelletjes, een nachtwandeling Jen een tocht door het centrum van •WNijverdal. Zondagmiddag ging het weer huiswaarts. v Voor de clubavonden is er komend seizoen het volgende programma. .Jongens 12-16 jaar: vrijdagavond 19.00-20.30 uur; meisjes 12-16 jaar: woensdagavond 19.00-20.30 uur. jDe 16-plus clubs bepalen hun avonden in onderling overleg. Voor :Jneer informatie Diana Blauw, teL -62876. wordt gebruikt voor de (herinrich ting van het troephuis. HHV-bestuurslid Herman Bel tman wijst desgevraagd op het af genomen aantal auto's in de Dorpsstraat en Oranjestraat: „Van 10300 naar 7300 per etmaal. Voor ons is dat voldoende, meer maatre gelen zijn niet nodig, zodat de win kels goed bereikbaar blijven. Wel belangrijk is het verbieden van vrachtverkeer." Naar zijn zeggen heeft de gewijzigde vooraangssitu- atie op het kruispunt Dorpsstraat, Larenseweg, Stationsstraat niet het beoogde effect en kampt het centrum sindsdien regelmatig met hinderlijke verkeersopstoppingen. Ten slotte noemt Beltman de noodzaak van het aantrekkelijk maken van het hart van Holten, van Smidsbelt tot aan de Kalfster mansweide. dan visueel één ge heel. De tussenliggende woning zou daarvoor moeten worden ge sloopt. Het 'blik' dat nu dagelijks de Smidsbelt siert, moet naar zijn zeggen verdwijnen naar de dan verharde weide, die tevens ge bruikt kan worden voor evenemen ten. Op de Smidsbelt zou een bis tro voor meer leven in de brouwerij kunnen zorgen. Naar aanleiding van een onderhoud met de ge meente laat Beltman ten slotte we ten dat eenrichtingsverkeer in het centrale deel van Dorps- en Oran jestraat, niet wordt toegejuicht: „Het centrum moet juist van twee kanten bereikbaar zijn. Een goed voorstel is wel dat auto's vanaf het parkeerterrein bij AH en de Kalfs termansweide via Kerkhofsweg en Stationsstraat het centrum moe ten verlaten. De op de Smidsbelt geparkeerde auto's kunnen via Tuinstraat en de begin volgend jaar gereconstrueerde Pastorie straat weg." Het seizoen van de Zondagschool Holten start zondag 25 september met een gezellige morgen in dorps huis De Boschkamp (ingang Lath- mer). De bijeenkomst duurt van 09.00 tot 10.15 uur, gelijk met de kerkdienst in gebouw Irene. De tij den en de plaats blijven zo tot de werkzaamheden in de NH kerk af gerond zijn. Zondagavond 25 september wordt in gebouw Irene een jeugddienst gehouden. Voorganger is ds. Zo mer uit Lemele. Het thema luidt: 'Sta een even stil bij het werk in de kerk'. Medewerking wordt ver leend door het koor 'Campanella'. Het slof van de zomercompetitie van HSV De Rietvoorn belooft on gemeen spannend te worden. Met nog één wedstrijd te gaan zijn de verschillen uiterst klein. Komende zondag volgt de ontknoping in het Ganzediep bij Kampen. Afgelopen zondag werd er redelijk gevangen in het Twentekanaal bij Lochem met enkele uitschieters. De uitslag: 1. G.J. van Aefst (98); 2. F. Mensink (96); 3. H. Woltman (95); 4. B. Groot Obbink (94); 5. H. Ach terkamp (92). Op 23 oktober wordt er nog een koppelwedstrijd gehouden in het Twentekanaal bij Lochem. Opga ve hiervoor bij H. Achterkamp. Dick van der Knaap (47) is be noemd tot lid van verdienste van de Schaakbond Overijssel. Daar mee zag het bestuur van de schaakafdeling van de SV Holten haar verzoek gehonoreerd. Helaas zag Van der Knaap zich om ge zondheidsredenen genoodzaakt af te zien van de huldiging in de kantine van sportpark De Meer manskamp, Bestuurslid Jan van Calcar heeft daarom de bij de on derscheiding behorende oorkonde en medaille thuis bezorgd. De verdienste van Van der Knaap binnen de bond liegen er niet om. Eind jaren zeventig trad de Holte- naar toe tot de zogeheten 'rating'- commissie. Een groepje mensen dat de sterktewaardering van schakers vaststelt. Van der Knaap: „Eenmaal per jaar wordt zo'n waardegetal bepaald. Het wordt gebaseerd op alle wedstrij den, zowel intern als extern. Dat betekent dat jaarlijks zo'n 30.000 partijen worden verwerkt." Geen kleinigheid. Helemaal niet als Van der Knaap vertelt dat die bereke ning eerst geheel met de hand ging. „Tijdrovend natuurlijk," aldus de Holtenaar, die vervolgens aangeeft dat hij ter vergemakkelijking daar voor 'eventjes' een rekenlineaal ontwierp. Met de komst van de computer is het nog eenvoudiger geworden, maar opnieuw komt de knappe kop om de hoek kijken, als Van der Knaap aangeeft dat hij zelf de maker van het programma is. Scheidsrechter Opgeleid en wel mocht Dtck van Dick van der Knaap: lid van verdienste van de Schaakbond Overijssel (Foto archief) der Knaap zich vanaf '80 gediplo meerd bondsscheidsrechter noe men. Vanaf dat moment kwam de Holtenaar in aanmerking voor het leiden van externe wedstrijden tot in de hoogste klassen. Met gepaste trots laat hij weten dat hij onder meer 'scheidsrechterde' bij natio nale jeugdkampioenschappen en ook geruime tijd de leidende rol had bij de Overijsselse jeugdteam- competitie, snelschaakkampioen schappen en internationale ont moetingen. Van der Knaaps kwali teiten werden door velen onder kend. Toch wimpelde de Holtenaar de vraag om in het bondsbestuur te komen, af: „Dat zag ik niet zitten. Met al het andere erbij werd dat teveel Wèl adviseer de ik om commissies in te stellen. Als je mensen kunt vragen voor een deelfuntie komen ze vaak ge makkelijker." Zelf werd hij lid van de jeugdcommissie. De van oorsprong Dordtenaar Dick van der Knaap behoort tot de groep mannen van het eerste uur van de rood-zwaxte schaakclub: „De club is eigenlijk voortgeko men uit de afdeling voetbal. Als een soort ontspanning naast het voetballen. Bovendien was er het Fisher-effekt na de beroemde match tussen Spasski en hem op IJsland. Schaken was in." Met on der anderen de gebroeders Van Beek, Joep Middelink en Jan ten Velde behoorde Van der Knaap tot degenen die zich gelijk aansloten. Dat was in februari '73. Toch was de schaakafdeling van 'de SV' niet de eerste schaakvereniging in Hol ten. In de jaren zestig was de ver eniging De Pioniers aktief. Wegens gebrek aan belangstelling werd die evenwel opgeheven. Binnen de vereniging ontpopte ras-schaker ('Ik begon al op mijn zesde...') Dick van der Knaap zich snel tot één van de knappe koppen. „Ik ben een stuk of tien keer club kampioen geweest," filosofeert hij vanaf zijn ziekbed. Toen leraar na tuur- en scheikunde Middelink op zeker moment in de pen klom voor het schrijven van studieboeken, nam Van der Knaap diens taak van wedstrijdleider in de interne competitie over: standen en afinel- ders registreren, bepalen wie tegen wie uitkomt in een volgende ronde enzovoorts. Ook bij de externe competetie trad hij op als teamlei der, terwijl hij zich tevens bekom merde om de schaaklessen aan ge ïnteresseerde leerlingen van de plaatselijke basisscholen. Drie jaar geleden nam Dick van der Knaap de voorzittershamer over van Jan van Calcar. Vanwege zijn gezondheid heeft hij in maart zo wel deze als ook al zijn andere functies neergelegd. Middelink zwaait sindsdien opnieuw de scep ter in de Holtense schaakvereni ging. Dat hij terugkeert aan het schaakbord om de rood-zwarte kleuren te verdedigen, lijdt voor Van der Knaap evenwel geen twij fel: „Als ik opgeknapt ben wil ik zeker weer gaan schaken. Nu zou den ze me zó van het bord afve gen!" OPENBARE KENNISGEVING INZAKE VERLEENDE ONTHEFFINGEN OF VERGUNNINGEN 1. Bouwvergunning is verleend voor: - vernieuwen/vergroten kalverstal bij Fliermatenweg 7a; 2. Kapvergunning is verleend voor: - 12 coniferen ca. 15 dennen, berken en eiken (dunning) bij Post weg 44; 3. Voorts is vergunning, ontheffing e.d. verleend voor: - autocross en trekker-trekwedstrijd op 17/18 september 1994; - lichtreclame op paal bij Oranjestraat 36 Ingevolge de Algemene wet bestuursrecht kunnen belanghebbenden tegen één of meer van bovenvermelde besluiten binnen zes weken een bezwaar schrift indienen bij burgemeester en wethouders, Postbus 13, 7451 AA Holten. BOUWAANVRAGEN Burgemeester en wethouders van Holten maken ingevolge artikel 41 van de Woningwet bekend, dat aanvragen om bouwvergunning zijn ingediend voor: - bouw berging dakkapel Houtweg 5; De bouwaanvraag ligt tijdens de openingsuren (van 9.00 tot 12.30 uur) ter inzage bij het bureau bouw- en woningtoezicht van de afdeling gemeentewerken, Smidsbelt 6 te Holten. OPENBARE RAADSVERGADERING De raad van de gemeente Holten vergadert op maandag 26 september 1994 om 19.30 uur in het gemeentehuis. De agenda vermeldt o.a.: - voorstel inzake het beschikbaarstellen van een krediet t.b.v. een verkeerss- tromenonderzoek; - voorstel inzake het beschikbaarstellen van een krediet t.b.v. de aanschaf van vijf alarmtoestellen door de Stichting Welzijn Ouderen; - voorstel inzake aankoop perceel Reilinksweg 2 (politiebureau); - voorstel inzake grondtransactie bouwterrein hoek Larenseweg-Kerkstraat met Voordes b.v.; - voorstel inzake verkoop perceel bouwterrein in bestemmingsplan „Lukens- veld" aan J. Harbers; - voorstel inzake verkoop perceel bouwterrein in bestemmingsplan „Lukens- veld" aan Roosdom-Tijhuis. De agenda met bijbehorende voorstellen ligt ter gemeentesecretarie, kamer 6 (leeszaal/bibliotheek) voor een ieder ter inzage. WET MILIEUBEHEER Ter inzagelegging ontwerp-beschikking met vergunningaan vraag Op de Afdeling Algemene Zaken van de gemeentesecretarie van Holten liggen vanaf 22 september 1994 tot en met 27 oktober 1994 op werkdagen van 9.00 tot 12.30 uur, ter inzage de ontwerp-beschikking met vergunningaanvraag in gevolge de Wet Milieubeheer van: 1. Udema Vlees B.V., Pannenbakkersstraat 1-3 te Holten tot het oprichten en in werking hebben van een verkooppunt van motor brandstoffen aan de Waagweg. De ontwerp-beschikking omvat het verlenen van de vergunning onder voor waarden, die de nadelige gevolgen voor het milieu moeten voorkomen of zoveel als mogelijk is moeten beperken. Gemotiveerde bezwaren tegen de ontwerp-beschikking kunnen zowel schrif telijk als mondeling dooreen ieder worden ingebracht binnen vijf weken na de datum vanterinzagelegging. De bezwaarschriften meoten bij burgemeester en wethouders van Holten, Smidsbelt 6,7451 BL Holten worden ingediend vóór 27 oktober 1994. Mondeling bezwaar kan worden ingebracht op een openbare zitting te houden- - op donderdag 20 oktober 1994 om 10.00 uur in het gemeentehuis van Holten. Alleen zij die tijdig bezwaren hebben ingebracht tegen de ontwerp beschikking, kunnen later beroep instellen tegen de beschikking bij de Raad van State. Het eerste elftal van Holten lijkt haar draai te hebben gevonden. Na een zwaar bevochten doorde weekse 1-1 puntendeling bij Hera cles kon afgelopen zondag de eer ste competitiewinst worden bin nengehaald. Tegen promovendus SDOL keek Holten eerst de kat uit de boom. Nadat Hans Wissink bij een eerste kans te zacht inschoot, toonden ook de SDOL-spitsen hun gevaar waardoor doelman Erwin Stukker een paar keer serieus moest ingrij pen. In een fase waarin Holten veel balverlies lees, omzeilde Wilfred van de Pluim op aangeven van Jan Herman ten Velde de buitenspel- val, maar liet hij de bal te ver van de voet springen. Trainer Jesoirens stelde in de rust orde op zaken. Dat had succes. Vanaf de aftrap soleerde Erik Broekmaat door de Luttenbergse defensie en kon slechts ten koste van een strafschop worden gestuit. Rob Somer ontfermde zich daar over: 1-0. Nadat de SDOL-doelman een kopbal van Hennie Jalving had gekeerd en Van de Pluim ook een goede mogelijkheid onbenut liet, was het vijf minuten voor het einde toch raak. Uit een hoekschop knikte J an Herman ten Velde raak. In een alles-of-niets-offensief van de gasten was er nog een fraaie kans voor Mark Nijland, maar het bleef bij de 2-0 winst. In de tweede Nieuwsbrief heeft de RONA-werkgroep Holten (Regio naal Overleg Noordelijke Aftak king Betuwelijn, red.) haar dona teurs gewezen op het medio sep tember gehouden onderhoud met het college. Onderwerp van gesprek was het gemeentelijk beleid ten aanzien van de Twentelijn met aandachts punten als een rampenplan (in ver band met het vervoer van gevaar lijke stoffen), de leefbaarheid voor de Holtense bevolking, de goede beveiliging van het tracé en een gelijke behandeling van Betuwe lijn en aftakkingen. Wat betreft de wederzijdse informatie, werd over eengekomen dat de werkgroep kontakt houdt met wethouder E.M. van Schooten. Het door het paarse kabinet aangekondigde uitstel van de eindbeslissing over de Betuwelijn (zes maanden) wordt niet ongunstig genoemd: „Tenminste als men in Den Haag de noordelijke aftakkingen als een onlosmakelijk onderdeel wil gaan zien van de Betuweroute." De werkgroep bedankt dona teurs en sympathisanten in Holten voor het schrijven van bezwaar schriften (Inspraak Partiële Her ziening). Vanuit Holten werden er 15 verstuurd, waaronder één van de RONA-werkgroep met 458 handtekeningen. In totaal zijn er 507 bezwaarschriften bij het Rijk binnengekomen, die alle ter inzage lagen in het gemeentehuis. Ten aanzien van het aantal donateurs in serviceflat De Molenbelt is spra ke van een 'nuanceverschil': niet alle 46 bewoners, maar de vereni ging van eigenaren Serviceflat De Molenbelt namens de 46 bewoners is donateur. Wie zich trouwens als nog als zodanig wil aanmelden om de positie van de werkgroep te ver sterken, kan (minimaal) 10 gulden overmaken op rekening 3285.50.825 van de Rabobank Hol ten, onder vermelding van 'Bijdra ge 1994'. Het gironummer van de bank is 875587. Voor meer informa tie kan men zich wenden tot secre taresse Mary-Anne Hulshof, tel. 64257.

Holtens Nieuwsblad | 1994 | | pagina 11