Supporters tevreden over tiende vrij markt Holtenaren stuiten op fundamenten oude, kapel WEEK Nieuwe expositie in De W aerdenborch SHE Pogingen tot inschakelen archeologen mislukt Collecte Puzzeltocht ABS Bathmen Dijkerhoek bakt weer pannekoek Aankoop van grond voor Grindstaete JAARBEURS van liet OOSTEN Kom naar Olst op zaterdag 17 september naar de fantastische jaarmarkt Holten Holtens Nieuwsblad DONDERDAG 15 SEPTEMBER 199 4 Abonnementsprijs f 66.= Losse nummers f. 1.45 Keunefeesten De Keunefeesten 1994 zitten er op. Een schitterend evenement dat de voorgaande drie abso luut overtroffen heeft. Een feest waarin Molten en omge ving ongeremd uit de bol ging en waarin op onnavolgbare wijze werd aangetoond niet en kel het zuiden des lands alle remmen los kan gooien. Meer dan 5000 feestgangers passeer den het afgelopen weekeinde de kassa op de soppige Kalfs- termansweide. Het had alle maal tot gevolg dat de vierde Keunefeesten met een batig saldo werden afgesloten. Laten we maar zeggen: een financieel buffertje voor het eerste lus trum dat volgend jaar wacht! Ouderen De verstandhouding met het gemeentehuis is wel eens min der hartelijk geweest, maar met de aanbieding van het eer ste PLUS-boekje aan burge meester Verhoeven deed de Stichting Welzijn Ouderen Hol ten toch een handreiking naar het college. Op haar beurt zal het gemeentebestuur de oude ren in Holten meer betrekken bij de beldisvoorbereiding van zaken die deze grote groep Hol tenaren aangaan. Inspraak in de bouwplannen op het Ebag- terrein is daartoe en zet. nu 2 18 t/m 28 sept. HANZEHAL ZUTPHEN dagelijks geopend van 14-22 uur zaterdag zondagen van 11-18 uur Van 18 t/m 24 september wordt ook in Holten de nationale collecte van het Prinses Beatrix Fonds gehou den. De collecte is bedoeld voor hen die leven met de gevolgen van ziekten aan het centrale zenuw stelsel of spieren. Het Fonds onder steunt gehandicapten die onder die doelstelling vallen, wanneer onmisbare hulpmiddelen en voor zieningen niet op andere wijze be kostigd kunnen worden. Daar naast worden projekten, die de zorg voor patiënten nastreven, ge steund en wordt medisch weten schappelijk onderzoek aktief gesti muleerd en gesteund. Even zag het er naar uit dat de vrijmarkt net als de wijnmarkt in het water zou vallen. Enkele fikse regenbuien in de ochtenduren voorspelden niet veel goeds. Toch was de organiserende supporters vereniging van HMV na afloop te vreden over de tiende editie van de markt: 73 standhouders (onge veer evenveel als vorig jaar), alle grondplaatsen vrijwel bezet, ge zellig druk en het allerbelangrijk ste: een levendige handel. Van de uiteindelijke opbrengst is bekend dat deze in de eigen verenigings kas verdwijnt en in hoofdzaak ten goede komt aan HMV. Wie een kraam had, was met name in de ochtend toch beter af dan degenen met een grondplaats. „Het is ook niks zo, al die regen maakt het maar armoedig en ver kopen doe je amper!," zuchtte één van hen. De regen bleef 's middags evenwel uit, wel restte eèn stevige wind die menig standhouder in pa niek bracht daar de wat lichtere spullen spontaan het luchtruim kozen. Gelukkig kon het de sfeer niet drukken. En toen de dweil bands, die zich pas rond het mid daguur aandienden op de Smids belt, kon de sfeer helemaal niet meer stuk. Dat de orkesten, die later deelnamen aan het Keune- bloasfestival, later dan afgespro ken op de markt verschenen, hield volgens een 'Keune-woordvoerder' niet alleen verband met de stort buien, maar was tevens het gevolg van het afzeggen van enkele bands. De vrijmarkt strekte zich zoals ge bruikelijk uit rond het gemeente huis: enerzijds Smidsbelt, ander zijds in de Tuinstraat ter hoogte van gebouw Irene en de gymzaal en in de Kerkstraat. Onder de ne- ■ringdoenden diverse ouwe getrou wen, toch bleek Holten ook in trek onder verscheidene nieuwelingen. De één wat beter te spreken over zijn omzet als de ander. De suppor ters zelf waren vertegenwoordigd met twee kramen: in de ene kon den de koopjesjagers terecht voor het gebruikelijke hapje en drankje, in de andere voor allerhande twee dehands spullen, overgebleven van de boeldag. Of je nou op zoek was naar een aanvulling voor een verzameling blikjes, glazen of wat dies meer zij, of een (brom)fiets wilde wilde aan schaffen: op de vrijmarkt kon je er Curiosa en antiek was er in overvloed op de vrijmarkt. Het was dan ook weer dankbaar snuffelen. (Foto Ten Velde). moeiteloos voor terecht. Ook voor gereedschap, automaterialen, elektronika, kleding, boeken, ser viesgoed, curiosa, antiek, planten of (nieuwe) geschenkartikelen. Veel belangstelling had de verko per van 'geurfruit', houten appel tjes of peertjes, gedrenkt in een geurstof. „Dat is net wat ik zoek voor 'kamer 100'!," lachte een be zoekster. Onder de standhouders ook Dorkas en aktiviteitencen- trum De Lathmer. De laatste zoals gebruikelijk met door verstande lijk gehandicapten gemaakte sie raden en snuisterijen. Geen archeologen, maar een groepje enthousiaste Holtenaren onder aanvoering van Henk Rietberg, heeft vorige week over blijfselen van de eeuwenoude kapel onder de vloer van de hervormde dorspkerk aangetroffen. Zoals bekend wordt het interieur grondig gerestaureerd: onder meer nieuwe vloer, banken en centrale verwarming. De werkzaamheden kosten ruim vijf ton en duren tot december. In het onder anderen door Rietberg geschreven boekwerkje over de geschiedenis van de kerk wordt de kapel (daterend van ongeveer 1348) aangeduid als het begin van de dorpskerk. Bij hun opgravingen stuitten de 'amateur-archeologen' op zwerfkeien, graven, delen van orna menten, stukjes aardewerk en zelfs een deel van een gebint, waar vermoedelijk het dak van de kapel op heeft gerust. Onder druk van het werkschema van de aannemer bleven de graaf werkzaamheden beperkt tot één avond. Inmiddels heeft de PAP-combinatie een laag nieuw zand gestort en heeft hoofd aannemer Roosdom-Tijhuis-Koopman de nieuwe vloer aange bracht. Achteraf bezien in feite een trieste zaak. Voor een dergelijk unieke kans zich opnieuw aandient, zijn we wellicht meer dan een eeuw verder. Henk Rietberg, die zelf ui terst nieuwsgierig was naar moge lijke vondsten, getroostte zich nog al wat moeite om een archeolo gisch onderzoek te bewerkstelli gen. Al voor de zomervakantie wendde hij zich daarvoor tot Her man Koopman van de Oudheidka mer Hoolt'n. Die zocht kontakt met de Archeologische Werkge meenschap Nederland, afdeling Deventer, maar werd doorge stuurd naar drs. Verlinden van de provinciale afdeling. Verlinden was destijds betrokken bij de op graven van de ruïne De Waerden- borch. Hoewel toegezegd werd dat kontakt zou worden opgenomen met Rietberg, bleef het verwachte telefoontje uit. Koopman nam daarop half augustus zelf de tele- „Kunst is net als het aantrekken van schoenen," aldus het Holtense PvdA Tweede Kamerlid Flip Buurmeijer tijdens de opening van de nieuwe expositie in galerie-ate lier De Waerdenboreh. De tentoon stelling draagt het thema 'Ruimte lijke beleving' en duurt tot eind oktober. Naast olie- en acrylverf- schilderijen van de bekende beel dend kunstenares Jeanine Veld man uit Eindhoven toont de expo sitie metalen objekten van de Hol tense Sophia de Vries. Galeriehoudster Marga Rensink exposeert een nieuwe collecte ke ramische produkten. In treffende bewoordingen zette Buurmeijer de drie vrouwelijke exposanten in het zonnetje: „Veldman met in haar schilderwerken een duidelijke be weging en pikante aandacht voor het detail, Sophia met een grote direktheid waarbij veel kracht uit gaat van de lijnen in haar ruimtelij ke objekten, terwijl het voor de pottenbakster altijd een verras sing is om te zien wat er uit de oven tevoorschijn komt." Als politicus meende Buurmeijer geen inhoude lijk oordeel over kunst te kunnen geven en verkoos hij zijn persoon lijke visie. Buurmeijer vertelde een bekende te zijn van de galerie van Marga. Wanneer hij en zijn vrouw in de buurt zijn, staat een bezoek immer op het programma: „Ik vind er warmte en harmonie in de ten toongestelde werken." Hij besloot met het voorlezen van een toepas selijk gedichtje van Judith Her- zberg. De Eindhovense kunstena res houdt in Holten haar honderd ste expositie. Saillant detail is dat het wel haar eerste tentoonstelling in het oosten des lands is. Sophia de Vries toont voor het eerst haar werk aan een breder publiek. -foon ter hand: „In feite kreeg ik toen het antwoord 'geen tijd, geen geld'. Misschien ook wel een beetje gebrek aan interesse. Bovendien zei men dat de laag zand die na het slopen van de oude kerkvloer ge stort zou worden een uitstekende conservering is voor mogelijke res tanten. Een tikje goedkope smoes om de ware reden te verhullen." Henk Rietberg besloot toen met hulp van anderen zelf de schop ter hand te nemen. Afgesproken werd dat men gewaarschuwd werd als het graven kon beginnen. Maandag 5 september begon de aannemer met het slopen van de kerkbanken, waarvan er intussen enkele tientallen particulier bezit zijn geworden, de rest verdween naar de stortplaats. „Zelfs vanuit Rijssen kregen we nog telefoon of er nog banken over waren voor de ijsbaan!," vertelt Rietberg, tegelijk de noodzaak van de opknapbeurt benadrukkend: „De balken onder de vloer waren totaal verrot, 't Had echt niet veel langer moeten du ren." Dinsdag al kreeg de Holte- naar het bericht van de aannnemer dat spoedig begonnen werd met het opbrengen van een nieuwe laag zand alvorens de betonnen vloer gestort zou worden. Rietberg: „We hadden in principe zaterdag ge pland voor het graven, maar plot seling werd het tempowerk. In al lerijl heb ik toen vrijwilligers 'ge charterd' om te helpen. Met zo'n 8 man zijn we 's avonds een paar uur aan het werk geweest." Onder de gravers ook Wenda Jol, zelf en- In verrassend snel tempo zijn vorige week de werkzaamheden in de hervormde dorpskerk van start gegaan. Inmiddels is de nieuwe vloer gestort (Foto Ten Velde) thousiast amateur-archeologe: „Al gravende stuitten we op twee vloe ren: één van de kerk die in 1829 verbrandde en daaronder de vloer van waarschijnlijk de kapel. Toch was dat op dat moment specula tief. Daarom zijn toen een aantal sleuven gegraven, elk een kleine twee meter diep. Twee dwars door de kerk, de ander in de lengterich ting." Onder de vloer werd aller eerst een flinke aslaag en puin aan getroffen. Overblijfselen van de grote brand in 1829, die ook de kerk trof. Eveneens zichtbaar werden enkele poeren; blokken metsel werk die ter ondersteuning moeten hebben gediend van de dwarsbal ken onder de oplopende vloer met daarop de banken. Tot ieders ver rassing stuitte men tevens op een grote zwerfkei, vermoedelijk één van de hoekstenen van de vroegere kapel. In de lengterichting van de kerk bleek een netjes gerangschik te rij kleinere zwerfkeien te liggen en zelfs vond men verderop een deel van een gebint, waarop ver- 0.O? >1 «Sichtertsj elan U denkt moedelijk het dak van de kapel heeft gerust. Haaks op de rij zwerf- keitjes stuitten de enthousiaste onderzoekers op een harde grond laag. Wellicht het pad dat rond de buitenmuur heeft gelopen. Op ba sis van de vondsten gaat Rietberg van de veronderstelling uit dat de binnenwerkse afmetingen van de kapel 5.40 bij 7.40 meter moeten zijn geweest. Aan de andere kant van de kerk, waar nog wel het ge bint werd aangetroffen, belette de halfronde betonnen vloer het ver der graven naar restanten van de tegenover liggende muur van de kapel. De halfronde vloer is in 1955 aangebracht voor onder meer het liturgisch centrum en de stoelen in de kerk. Ten slotte werd ook een aantal graven blootgelegd. Wenda: „Ze lagen eigenlijk verspreid onder de hele kerk en ook nog op diverse niveaus. Opvallend was dat ze rond de kapel netjes naast elkaar lagen, gericht naar de kapel. Geen wonder, want vroeger werden de doden met hun hoofd richting kerk begraven." Volgens Henk Rietberg zijn de botten blijven liggen. „Er is geen grafschennis gepleegd!" Wen da Jol wijst ook op het aangetrof fen Bentheimer zandsteen, des tijds een populair bouwmateriaal. Bovendien trof zij delen van orna menten, stukjes aardewerk en glas aan. Met behulp van een metaalde tector zijn ook wat munten aange troffen. De oudste uit 1838, relatief jong dus. Door omstandigheden was Her man Koopman zelf niet aanwezig bij de opgravingen. Desgevraagd laat hij weten aanvankelijk wat Holtens Nieuwsblad is een uitgave van Oostelijke Weekblad Pers BV, behorende tot Wegener NV, in samenwerking met de stichting „Holtens Nieuwsblad Stichtingsbestuur: W. H. Beyers, secretaris, Kollingserf 4 7451 XC Holten tel. 05483-6 30 22 Directie: J. V. Munsterman Advertenties: Getfertsingel 41 Enschede tel. 053-84 24 50 Orders worden afgesloten en uitgevoerd overeenkomstig onze algemene voorwaar den, gedeponeerd bij de Ka mer van Koophandel en Fa brieken te Enschede. Redactie: Wil Vogel, tel: 05483-6 42 01. Hoofd redactie: Bob Braak man, tel: 053-84 24 90 (kan toor), 053-33 92 80 (privé). Redactioneel adres: Kerkhofsweg 18 tel. 05483-638 03 faxnummer 05483-6 64 97 Openingstijden redactie: maandagmiddag 13.00-16.30 uur. Advertentie-adviseurs: H. Schottert tel. privé 074-42 86 06 Advertenties kunt u in Holten opgeven bij: G. W. Knapen Larenseweg 3, tel. 6 12 24 tot dinsdag 12 uur in Bathmen H. Voogsgeerd Deventerweg 34, tel. 16 65 tot dinsdag 12 uur Abonnementen en klachten bezorging: Fam. Bouwhuis Aalpolsweg 6 7451 HK Holten Tel. 05483-6 18 49 94/0109 seceptisch te zijn geweest over Rietbergs bevindingen, niet geheel wetende wat Rietberg en de zijnen allemaal aangetroffen hadden. Koopman: „Er is echter veel meer tevoorschijn gekomen dan ik ver moedde en in eerste instantie ook wist. Toch blijft een aantal vragen, zoals het feit dat de kerk bovenop een begraafplaats is gebouwd. Hol ten startte in de twaalfde eeuw als arme boerengemeenschap. Een kerkhofje zal er heus wel geweest zijn, ook een kapel. Maar het komt mij toch wat onwaarschijnlijk voor dat de kapel bovenop een dode nakker is aangelegd als er zoveel ruimte is. Anderzijds wees men mij er terecht op dat er een flink tijds bestek tussenzit." De supportersvereniging ABS Bathmen houdt zaterdag 24 sep tember (tijdens de Battumse ker mis) de jaarlijkse kermispuzzel- tocht voor auto's en motoren. In schrijving is mogelijk vanaf 18.30 uur in sporthal De Uutvlog. Vanaf de parkeerplaats bij de hal wordt vanaf 19.00 uur gestart. De prijsuit reiking volgt in zaal Braakhekke. Wie er meer over weten wil kan bellen met Henk Oonk, Kon. Wil- helminalaan 18, Bathmen, tel. 05704-1876. Zaterdag 24 september is voor Dij kerhoek opnieuw 'pannekoekdag'. Dan mag de plaatselijke 'bak- ploeg' in opdracht van Koopmans Koninklijke Meelfabrieken in Avonturenpark Hellendoom op nieuw een poging doen een reuzen- pannekoek te bakken. Het verzoek houdt verband met de landelijke aktie van Koopmans, waarbij een prijsvraag staat afgebeeld op de pakken pannekoekmeel. De prijs winnaars krijgen hun prijs op de Grote Pannekoekdag in Hellen doom in Hellendoom. Toen De Bonke (Gerrit Markvoort) in februari door Koopmans bena derd werd met de vraag of de Dijk- erhoekse pannekoekbakkers nog maals bereid waren, maar dan voor genoemd bedrijf, een dergelijke pannekoek te bakken, luidde het antwoord na overleg met de Volks feestcommissie instemmend. De Dijkerhoekers beschouwden het niet alleen als een eer, maar ook als uitdaging, ondanks de voorberei ding en tijd die de klus zou gaan kosten. Broer van de Bakker (Nij- kamp) en verwarmingsman Jan ten Wolthuis waren evenwel direkt dusdanig enthousiast, dat er geen twijfel bestaat over het wel of niet slagen van de bakpoging. Vijf jaar geleden verwierf Dijker- hoek met een zelfde gigant een vermelding in het Groot Guinness Record Boek. In het bijzijn van duizenden toeschouwers lukte het enkele tientallen vrijwilligers om een reuzenpannekoek te bakken in een speciaal voor die recordpoging door Nido Universal gefabriceerde pan van tien meter doorsnee. Het beslag bevatte 450 kilogram meel, 750 liter melk en 2000 eieren. In verband met de bouw van het woon/winkelcomplex Grindstaete hoek Larenseweg-Kerkstraat (plan Aanstoot), wil bouwbedrijf Voordes twee stroken grond van de gemeente kopen. Het ene stuk van ongeveer 130 vierkante meter ligt aan de achterzijde van het pand, het andere van circa 30 vierkante meter aan de Larenseweg. Zowel de raadsommissie financiën als ge meentewerken heeft zich kunnen vinden in de reguliere prijs van 175 gulden per vierkante meter. De ge meente zelf koopt twee andere strookjes grond terug: circa 48 vierkante meter aan de Kerkstraat en zo'n 10 vierkante meter voor de huidige winkel Aanstoot aan de Lare.iseweg. De transaktie strookt met het standpunt dat in geval van nieuwbouw de gemeentegrens tot aan de gevels van de bewuste pan den reikt. De vierkante meter prijs bedraagt 50 gulden, normaal voor grond ten behoeve van de aanleg van trottoirs en wegen.

Holtens Nieuwsblad | 1994 | | pagina 1