De Boschkamp start seizoen met open huis Touwtrekken is ook voor vrouwen boeiende sport Verkiezingen voor W aterschapsbestuur Philadelphia kerkdienst Energie onderzoek in 550 winkels Bijeenkomst van Reynaud-patiënten Normaal en Rowwen Hèze in Haarle Aktiviteiten voor jong en oud HOLTENS NIEUWSBLAD In alle gewichtsklassen behoren de Nederlandse dames tot de wereldtop Binnen @n Mm lisciplines Training Competities amor noast UuuU'nhoh haarle AGENDA DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1994- „Laten we met elkaar, ieder van- |;Uit zijn eigen verantwoordelijk- •heid, onze bijdrage leveren aan [het sociaal-cultureel werk in Hol- [ten en met name in De Bosc- [hkamp." Aldus wethouder Bertus Rensen in zijn voorwoord imhet nieuwe programmaboekje van [dorpshuis De Boschkamp dat vo rige week vrijdag huis aan huis ►verspreid is. 'Ter opening van het nieuwe sei- zoen houden de vaste gebruikers morgen, vrijdag 9 september, fcus- sen 19.00 en 21.00 uur het gebruike- lijke open huis: de Stichting voor Sociaal en Cultureel Werk, aktivi- teiten centrum De Lathmer voor verstandelijk gehandicapten, Mu- ziek Onderwijs Centrum Holten, Volwasseneneducatie en Fotoclub Profoto. Tijdens het open huis zijn vrijwel alle docenten aanwezig om informatie te geven over de diverse cursussen en aktiviteiten en kan men zich vanzelfsprekend ook aan melden. Als vanouds bevat het program maboekje een keur aan mogelijk heden voor jong en oud. Om te beginnen een uitgebreid aanbod aan cursussen en aktiviteiten voor kinderen, jongeren, volwassenen, onder wie de specifieke groep ou deren. Het cursusprogramma be vat veel 'ouwe getrouwen' en hoe- ,wel de mogelijkheden in verband met ruimtegebrek steeds geringer worden, töch ook enkele nieuwe aktiviteiten. Op de eerste plaats de computerclub en de computerin- stuif voor kinderen. Daarover el- -V*7 ders meer. Nieuw is ook het projekt 'Hart- en vaatiekten'. Daaronder vallen drie nieuwe cursussen: spanning/stress, gezonde voeding en stoppen met roken. De bijeen komsten zijn georganiseerd in sa menwerking met de GGD en het RIAGG in Almelo. Ter oriëntatie wordt voor deze cursussen maan dagavond 17 oktober een intro- duktiebijeenkomst gehouden in het dorpshuis, waar uitgebreid in formatie wordt gegeven over doe en opzet ervan. De voedingscursus gaat onder meer in op het teveel aan vet dat gebruikt wordt. Ook mensen met een gezond gewicht eten vaak te vet. Letten op vet is vooral een kwestie van kiezen en afwisselen. Dus niet allerlei dingen schrappen van het menu, maar wel letten op wat men koopt, kookt en eet. De cursus telt vier lessen van elk twee uur. Stoppen met roken Behoort men tot degenen die wel willen stoppen met roken, maar die het nog niet gelukt is, dan biedt Socuwe de mogelijkheid deel te nemen aan de cursus 'Samen stop pen met roken', er word' .ngegaan op ontwenningsverschijnselen en spanningen en men krijgt daad werkelijk hulp om van het roken af te komen. De cursus omvat acht bijeenkomsten. Direct na de eerste les stoppen alle cursisten met ro ken. Iedere bijeenkomst wordt een onderwerp besproken dat aansluit bij de ervaringen van de deelne mers, zoals de eerste rookvrije dag en snoepen. Een diëtiste en arts lichten bepaalde onderwerpen toe. Meer informatie is er op het open huis. Dat geldt tevens voor de cursus 'Spanning/stress'. Spanningen worden problematisch als men zich niet meer ontspannen kan. Dan wordt spanning een belemme ring in plaats van een stimulans met veelal lichamelijke en geeste lijke klachten als gevolg. De cursus staat open voor mensen die zelf in het dagelijks leven negatieve in vloed ervaren van spanningen. In tien lessen van ieder twee uur ko men uiteenlopende onderwerpen aan bod. Zoals gebruikelijk is er in decem ber weer een speciale kerstweek met allerlei aktiviteiten en onder het motto 'Noabem in De Bosc hkamp' beklimt dit seizoen naast het duo Karst het eveneens Drent se duo Harm en Roelof de bühne van het dorpshuis. Het tweetal brengt cabarateske liedjes, schets jes en conférences. Tijdens het open huis zijn ook de medewerkers van peuterspeelzaal Dribbel, peu- terspeelgroep Kruimeltje en het Gastouderouderbureau aanwezig om te informeren over mogelijkhe den en kosten. Ook aktiviteiten- centrum De Lathmer heeft de deu ren geopend. Daar kunnen boven dien uiteenlopende, door de ver standelijk gehandicapten gemaakte artikelen worden ge kocht. En wie iets meer wil weten over muzieklessen of fotograferen, kan terecht bij het MOC, onder meer in lokaal 5, de clubdoka van Profoto bevindt zich in de kelder. Ten slotte zijn ook de docenten van de volwasseneneducatie aan wezig voor inlichtingen en inschrij ving: enerzijds voor de Open School (daarover elders meer), an derzijds de lees- en schrijfgroep en lessen voor buitenlanders. Touwtrekken is een sport, die zeer de moeite waard is om 'ns kennis mee te maken. Het waarom is in één regel moeilijk uit te leggen, omdat touwtrekken zoveel leuke kanten heeft. De beste manier om die leuke kanten te ontdekken is nog altijd door het zélf eens te gaan proberen, want iedereen heeft zo zijn of haar eigen redenen om touwtrekken als sport te beoefenen. De Nederlandse Touwtrek Bond (NTB) streeft naar meer vrouwe lijke leden, want zo meent de bond, touwtrekken is een aan trekkelijke sport voor vrouwen. In tegenstelling tot wat velen denken, hoeft men bijvoorbeeld niet zwaar of sterk te zijn. Ande re dingen zijn belangrijker, zoals inzicht en teamgeest. Bovendien ;is het goed voor de conditie en jkomen er in de touwtreksport zeer weinig blessures voor. [Prettig is het ook dat het 's zo mers buiten en 's winters binnen wordt georganiseerd. Daarbij kan de sport op elk gewenst ni veau worden beoefend, door zo wel mannen als vrouwen. Er zijn volgens de bond nog veel meer leuke kanten zoals: de basistechnieken zijn snel aan te leren veel verschillende aspecten tij dens een wedstrijd: teamgeest, conditie, kracht, techniek, tac tiek er heerst grote sportiviteit tus sen de touwtrekkers onderling door de goede sfeer ontstaan faak heel leuke contacten en triendschappen door het hele and •de hele familie kan erbij betrok ken worden: vrienden, echtge noten, broers, zussen of kinde en: iedereen kan meedoen of heekijken. pe sport is in twee disciplines te 'erdelen: het indoor en outdoor puwtrekken. Indoor-trekken is jog betrekkelijk nieuw, maar S'ordt steeds populairder. De pelers trekken op rubbermatten n dragen normale sportschoe nen. Meestal vinden de wedstrij den plaats in een sporthal. Bij mooi weer kan het natuurlijk ook buiten. Voor het outdoor touwtrekken is een hele andere techniek én een andere uitrusting nodig. Men trekt dan op zogenaamde 'kis ten': de bekende legerschoenen, uitgerust met een stalen hak. Dit is nodig om voldoende grip te hebben op de ondergrond: meestal gras of zand. In de winter wordt ook vaak in maneges touwgetrokken. Over de hele wereld wordt de touwtreksport beoefend. Ieder jaar zijn er dan ook Europese of wereldkampioenschappen, waarbij de Nederlandse touw trekkers altijd van de partij zijn in de verschillende gewichtsklas sen. Voorbeelden van gewichts klassen voor dames zijn 480 kg klasse, 520 kg klasse en 560 kg klasse. Dit betekent dat het team moet bestaan uit acht dames die gezamenlijk niet meer mogen wegen dan voornoemde gewich ten. Of men veel of weinig moet trai nen hangt af van wat de doelstel lingen zijn. Wie mee wil draaien in de top zal zeker enkele keren per week moeten trainen. Zo'n training is meestal zeer veelzij dig: er wordt gewerkt aan kracht, conditie, techniek en tactiek. Een training wordt meestal afgesloten met het trekken van 'partijtjes'. Wie kiest voor recreatief touw trekken kan volstaan met minder of helemaal niet trainen. Ook dan is er veel plezier te beleven aan het touwtrekken. Per gewest van de NTB zijn er elk jaar twee competities: een Aan de speciale kerkdienst in De Kandelaar wordt meegewerkt door de muziekgroep Les Scheppies uit Nunspeet (Eigen foto) Zondagmiddag 11 september wordt om 15.00 uur in De Kande laar weer een Philadelphia-dienst met en voor verstandelijk gehandi capten gehouden. Thema van deze immer vrij en ongedwongen kerk dienst is 'Zingen - zelfs in de nacht?' Voorganger is ds. AJ. Leerink. Medewerking wordt ver leend door de muziek- en zang groep Les Scheppies uit Nunspeet. De leden, ook de solisten, zijn zelf verstandelijk gehandicapt. De ma nier waarop zij zingen en musice ren is hartverwarmend en ontroe rend. De groep is ook op tv ge weest. De dienst staat open voor de hele gemeente. De hervormde avonddienst komt zondag te ver vallen. In navolging van het horecapro- ject gaat IJsselmij Salland een energiebesparingsactie houden in ruim 550 winkels in Deventer, Bathmen, Diepenveen, Olst, Hel- lendoom, Holten en Rijssen. Het gaat om winkels die minstens f 5000 per jaar aan energiekosten hebben. De actie begint op 3 okto ber en duurt tot eind november. In het midden- en kleinbedrijf bfij- ken nog interessante besparings mogelijkheden (tot 15%) aanwezig voor wat betreft het energiever bruik. Daarbij moet gedacht wor den aan zaken als de ruimtever warming en verlichting. De win kels worden persoonlijk bezocht voor een bedrijfsonderzoek dat on geveer een uur duurt. De onderne mer krijgt na afloop een energiead vies op papier en weet dan op wel ke manier en met welke maatrege len hij kan besparen op zijn energieverbruik. Waterschap De Schipbeek bereidt zich voor op de samenstelling van een nieuw algemeen bestuur, dat op 1 januari aantreedt. In de Wa terschapswet is vastgelegd dat in woners van het betreffende ge bied moeten kunnen meepraten en meebeslissen over het te voeren waterbeheer. Waterschap De Schipbeek houdt dit najaar be stuursverkiezingen, waarbij ook zetels voor de nieuwe categorie •ingezetenen' worden vrijgehou den. Met het oog op die verkiezing kunnen medio september kandi daten worden gesteld. Per kiesdistrict (Holten valt met Borculo, Diepenheim en Markelo onder district H) moeten de nieuwe bestuursleden worden gekozen. De diverse groeperingen die zich kan didaat kunnen stellen zijn eigena ren van ongebouwde en gebouwde onroerende zaken, respectievelijk de categorieën ongebouwd en ge bouwd en inwoners van het water- schapsgebied (categorie ingezete nen). Voor de twee eerste catego rieën mogen kandidaten worden gesteld door diegenen die tot die categorieën van belanghebbenden horen en ook als zodanig belasting plichtig zijn aan het waterschap. Voor de nieuwe categorie ingezete nen kan zich in principe iedereen vanaf 18 jaar kandidaatstellen. Wel moet een potentiële kandidaat minstens tien mensen bereid vinden om zij of haar kandidatuur te ondersteu nen. Elk kiesdistrict levert voor de categorie ongebouwd vier verte genwoordigers en voor de twee overige categorieën één vertegen woordiger. Alleen kiesdistrict H le vert een extra vertegenwoordiger voorde categorie gebouwd. De ver kiezing van de uiteindelijke be stuursleden voor de categorieën gebouwd en ingezetenen vinden ditmaal nog op indirekte wijze plaats. De gemeenteraadsleden van onder meer Holten stellen in oktober via stemming vast wie er voor een zetel in aanmerking komt. De verkiezing van de leden ongebouwd geschiedt woensdag 2 november. Met het oog op de bestuursverkie zing zijn kandidaatstellingsformu lieren verkrijgbaar op de secretarie van het waterschap, Gorseweg 5 in Markelo. De opgave moeten dins dag 20 september tussen 9:00 en 15.00 uur persoonlijk door één van de ondertekenaars van het formu lier worden ingeleverd. Voor meer informatie kan men zich wenden tot Waterschap De Schipbeek, tel. 05476-1230. Het kantoor is op werk dagen geopend tussen 8.00 en 12.00 uur en van 13.00 tot 17.00 uur. De regio oost van de Vereniging van Vaatpatiënten houdt zaterdag 10 september van 14.00 tot circa 16.30 uur voor Reynaud-patiënten een kontaktbijeenkomst in Hol ten. Ook partners zijn daarbij wel kom. De ziekte van Reynaud wordt gekenmerkt door een (pijn lijke) verkleuring van vingers en tenen, vaak veroorzaakt door kou. Tijdens een aanval voelen de vin gers en tenen vaak dood aan. Ook zijn er ziekten van inwendige orga nen die het fenomeen van Rey naud als symptoom hebben en soms als voorbode. Er bestaat nog veel onbekendheid over de ziekte. Tijdens de bijeenkomst worden er varingen uitgewisseld en worden over en weer tips gegeven door lotgenoten. Voorlichtingsmateri aal is aanwezig. Wie de bijeen komst wil bezoeken wordt ver zocht zich vooraf even telefonisch te melden bij H. Koopman, tel. 62568. Bij het landelijk secretari aat van de vereniging is een boekje verkrijgbaar over de ziekte van Reynaud (7,50 gulden inclusief porti). Het adres is Postbus 123, Bunnik (tel. 03405-96401). De Nederlandse Touwtrek Bond wil proberen meer i laten meedoen aan de touwtreksport. Foto: v zomer- en een wintercompetitie. Zo'n competitie bestaat uit een aantal zondagen (of zaterdagen, afhankelijk van het gewest), waarop alle teams van een klasse tegen elkaar uitkomen. In een 'klasse' zitten teams van hetzelf de gewicht. Regionaal wordt meestal met zes dames per team getrokken, waarbij niet altijd een gewichtsgrens gesteld wordt. De beste teams van ieder gewest strijden ieder jaar om het Neder lands kampioenschap. Maar ook voor mensen die wat minder am bitieus zijn is er veel te doen: er zijn nog andere wedstrijden zoals de kermistoernooien, waar veel ongetrainde teams aan mee doen. Touwtrekken wordt door het stoere imago vaak gezien als een mannensport. De vrouwelijke trouwtrekkers zélf bewijzen dui delijk het tegendeel: in alle ge wichtsklassen behoren de Ne derlandse dames tot de wereld top. In de 520 kg-klasse bijvoor beeld zijn ze, zowel indoor als outdoor, wereldkampioen. Wie meer wil weten over touwtrekken kan contact op nemen met: Nederlandse Touwtrek Bond, Kolenbran der serf 47, 6961 JK Eerbeek. Telefoon: 08338-54402. Tele fax: 08338-55147. Wie niet van Corry Konings, Den ny Christian of Boh Foi Toch houdt en dus de Keunefeesten links laat liggen, kan in het week einde van vrijdag 9 fm zondag 11 september toch genieten van hoogstaande live-muziek. In het kader van het KPJ-festival 'Amor noast kuuk'n hok' in Haarle treedt vrijdag Normaal op terwijl zondag Rowwen Hèze een avondvullend programma verzorgt. Tussendoor is er zaterdagavond een live-optre den van de formatie Fahrenheit. Na Espelo diet Normaal ook Haar le aan in het kader van de 'Gas d'r Bi-j-veldtocht'. Het optreden van Normaal begint na een voorpro gramma om 22.30 uur in de grote feesttent op het bedrijfsterrein van de familie Boksebeld aan de Mo lenweg 59a. Getrouw de traditie van het Amor-festival van de plaatselijke KPJ-afdeling krijgt ook nu weer een band zijn vuur doop in Haarle. Dat is zaterdag- IN0RHAAL SgFAHRENHEiï ROWWEN HEZE avond Fahrenheit, bestaande uit ex-leden van Cayenne en La Rue. Zondagavond is het polkaholics- geweld van de Limburgse texmex- groep aan de beurt noast 't kuuk'n- hok. Groot feest weer dus met pol kanummers als Bestel Mar, Tuba en Rosamunde en daarnaast Ierse folk op z'n Limburgs. Zaterdag 24 september: v.a. 9.30 uur, open huis Tour Info Buro Holten, Dorpsstraat 44; tussen 8.00 en 10.00 uur, start Holterbergherfsttoer WVH bij de sporthal; 16.00 uur, reünie 25 jaar Schure in jongerencen trum, 's avonds 'Gouwe Ouwe'- avond. Zondag 25 september: reünie 25 jaar De Schure Zaterdag 1 oktober: Nacht om Holten Donderdag 6 oktober: toernooi om Zaagmolentrofee/clubge bouw Dijkerhoek Vrijdag 7 oktober: toernooi om Zaagmolentrofee/clubgebouw Dijkerhoek Maandag 10 oktober: 20.00 uur, lezing drs. Pluis over Picasso voor Kunst en Cultuur in De Boschkamp Donderdag 13 oktober: toer nooi om Zaagmolentrofee/club gebouw Dijkerhoek Vrijdag 14 oktober: toernooi om Zaagmolentrofee/clubge bouw Dijkerhoek Maandag 17 oktober: 's avonds introduktiebij eenkomst over Socuwe-gezondheidscursussen in De Boschkamp. Donderdag 20 oktober: toer nooi om Zaagmolentrofee/club gebouw Dijkerhoek Vrijdag 21 oktober: toernooi om Zaagmolentrofee/clubge bouw Dijkerhoek Woensdag 2 november: 20.00 uur, literaire avond Kunst en Cultuur met Max Dendermon- de in De Boschkamp; 40-plus- sers-(leden)avond schietvereni ging De Zaagmolen. Zaterdag 12 november: 20.00 uur, najaarsconcert HMV in sporthal Dinsdag 22 november: 20.00 uur, schrijfster Carolijn Visser in de bibliotheek Maandag 12 december: 20.00 uur, lezing E. Kurpershoek over Michelangelo voor Kunst en Cultuur in het dorpshuis Zaterdag 17 december: uitvoe ring afdeling ballet SV Bato in gebouw Irene. 1995 Maandag 16 januari: 20.00 uur, literaire avond met Simon Vin kenoog voor Kirnst en Cultuur in De Boschkamp

Holtens Nieuwsblad | 1994 | | pagina 9