'Open School is zowel ontspannen als leren, Computerclub nieuwe aktiviteit van Socuwe Weer flessenactie Scouting Holten Informatiebijeenkomst in De Boschkamp 'Kinderen zien het als uitdaging, Juliana Welzijn Fonds Cursussen voor 50- plussers Gezond gebit Alarmsets voor SWOH HQLTENS NIEUWSBLAD Afdelingsavond NBvP Holten Bouwaanvragen Openstelling gemeentehuis/ gemeentewerf BON VOOR GRATIS COMPOST ~l I OP OP I Gecombineerde commissie welzijn/gemeentewerken -A. DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1994- „De ouderwetse schoolse sfeer is ver te zoeken," vindt Annie Ebrecht, cursiste van de Open School, die binnenkort weer van start gaat in het dorpshuis. Met negen anderen gaat ze het tweede jaar in. „Aanvankelijk twijfelde ik, had faalangst. Achteraf ben ik reuze blij dat ik het toch gedaan heb. Ik heb er veel aan gehad." Annie weet zich gesteund door Mientje Pieffers. Beiden wendden zich tot de Open School om hun Nederlands bij te spijkeren. Een jaar later steken beiden de lof trompet over een instituut dat zij een prima combinatie achten van ontspanning en leren. De Open School in Holten behoort tot het Deventer Cursuscentrum De Linnenkist. Bij voldoende deel name start cursusleidster Marijke Dijkstra uit Bathmen een tweede groep: donderdagochtend van 9.00-11.30 uur. Vijf aanmeldingen zijn al binnen, maar in het streven naar het maximum aantal van 14 cursisten is Marijke allereerst mor genavond aanwezig tijdens het open huis van De Boschkamp (zie elders), maar houdt zij er boven dien donderdagochtend 15 sep tember tussen 10.00-11.00 uur een voorlichtings- en kenningsma- kingsbijeenkomst. Dan zal beke ken worden wanneer de tweede groep van start gaat. Zelfvertrouwen De Open School staat open voor .degenen die destijds de kans tot het volgen van een opleiding mis liepen door al vroeg te gaan wer ken. Ook zij die weggezakte kennis willen ophalen zijn er aan het juiste adres. Dijkstra benadrukt dat er tevens gewerkt wordt aan het ver sterken van zelfvertrouwen en aan sociale vaardigheden. Hoewel ze ker geen instelling voor uitsluitend vrouwen, blijkt de school wel voor namelijk door vrouwen te worden bezocht. Mannen blijven echter welkom, ,,'t Is trouwens wel gezel lig met vrouwen," lacht Marijke, die daar snel aan toevoegt dat er ook intensief gewerkt wordt. Het sociaal aspect is echter een belang- rijk element. Marijke: „De mensen leggen kontakten, er ontstaan zelfs vriendschappen." Volgens Mientje en Marijke is er snel sprake van onderling vertrouwen en saamho righeid in de groep. Beiden wijzen tevens op het positieve effect dat zij ervaren van het maken van een werkstuk, lezen van boeken, be handelen van uiteenlopende the ma's of het luisteren naar een gast spreker. Mientje: „Het verbreedt je gezichtsveld en helpt je wat mak kelijker, wat vrijer in het leven te staan." In overleg met Marijke Dijkstra kiezen de cursisten van de Open School een bepaald thema, dat in het tweede deel van de les aan de orde komt. Een stukje maatschap pijleer dus. Voorbeelden zijn 'Ge zondheid' en 'Hoe zeg je wat je i 1 5 Aan de Hogeschool Windesheim in Zwolle kunnen 50-plussers ook komend seizoen weer cursussen volgen in het kader van het Hoger onderwijs voor Ouderen. Het gaat daarbij om achttien cursussen op velerlei gebied, van filosofie tot het kijken naar kunst en van na tuurwetenschap tot landschaps- geografie. Een brochure met het hele cursusaanbod kan worden opgevraagd bij de Hogeschool Windesheim, sector HSAO/HOVO, postbus 10090, 8000 GB Zwolle. Op maandag, dinsdag er. donder dag is mw. K. Deugd telefonisch bereikbaar op nr. 038-699599. Bij voldoende belangstelling start cursusleidster Marijke Dijkstra van de Open School, op de foto geflankeerd door de cursisten Mientje Pieffers (links) en Annie Ebrecht, op donderdagochtend een tweede groep Foto Ten Velde). denkt' met onderwerpen als 'nee zeggen' en 'kritiek'. Soms leidt een thema tot een uitstapje, zoals vorig jaar naar de dokter Vogel-tuinen in Elburg. Ook het maken van een werkstuk wordt niet uit de weg gegaan, vorig jaar viel wat dat be treft eveneens de keus op 'Gezond heid'. Alleen of samen wordt daar een aspekt uitgelicht, bijvoorbeeld de overgang. Dat moet dan gepre senteerd worden in de groep, waar na een soort vraag- en antwoord spel volgt. Daar de gemiddelde leeftijd van de cursisten 40 jaar is, een onderwerp natuurlijk dat ve len aansprak. Ieder ontvangt een kopie van die 'deelwerkstukken', zodat allen ten slotte een comnleet. overzicht bezitten. Voor alle duide lijkheid: er worden geen cijfers ge geven. Van iedere les wordt bovendien door telkens een andere cursist een verslag gemaakt dat in de volgen de les moet worden voorgelezen. Net als de presentatie van een werkstuk lang niet altijd even ge makkelijk, maar volgens Dijkstra draagt het bij tot een groeiend zelf vertrouwen. Drempelvrees De Bathmense is er van overtuigd dat nog veel Holtenaren de wens koesteren een dergelijke opleiding te bezoeken: „De stap blijkt echter o zo moeilijk. De eeuwige drempel vrees. Ik hoop dat (oud)cursisten hun enthousiasme goed weten over te brengen. De olievlek via mond op mond reclame doet vaak wonderen." V/ie voor het eerst de Open School bezoekt krijgt uitslui tend te maken met Nederlands (grammatica en brieven schrijven), rekenen (procenten, inhoudsma ten en gewichten) en de thema's, verslagen en (eventueel) een werk stuk. Pas in het tweede jaar geeft Marijke, indien daar belangstel ling voor bestaat, eenvoudig En gels. Het lesgeld bedraagt 50 gul den per cursusjaar (exclusief een tientje materiaalkosten). Wie de cursus bezoekt moet om te begin nen in elk geval pen en papier mee nemen. Cursisten krijgen boven dien de gelegenheid om in Deven ter deel te nemen aan een acht lessen omvattende computercur sus. Mientje: „Een bijzonder leuke cursus, waarin je op eenvoudige wijze leert omgaan met de compu ter. En alles op eigen tempo." De Gezondheids wijzer in Deven ter, informatiecentrum van de GGD Midden-I Jssel, besteedt deze maand aandacht aan het thema 'Hou je mond gezond'. Onderzoek onder 5-6 jarigen en 10-11 jarigen wijst uit dat een kwart van de eer ste en bijna de helft van de tweede groep geen gaaf gebit meer bezit. Onder volwassenen is geen onder zoek gedaan. In de Gezondheids- wijzer is informatie verkrijgbaar over onder meer goed tanden poet sen, elektrische tandenborstels, fluoride, de angsttandarts, bloe dend tandvlees en de mondhygië nist. Voor kinderen is er een leuke kleurplaat. Ook voor alle andere vragen over gezondheid kan men terecht in de Gezondheidswijzen Deze is te vinden in de hal van de GGD, Schurenstraat8a, Deventer, tel. 05700-25084. De eerste afdelingsavond van de NBvP afdeling Holten staat op het programma voor woensdag 14 sep tember. Vanaf 19.30 uur is zaal Vos man geopend voor een kopje koffie en om 20.00 uur begint het officiële vergadergedeelte. Daarna zal bur gemeester A. Lieuwen van Wier den een met dia's verluchtigd over het onderwerp 'weer of geen weer". Op maandag 5 september begint de handwerkgroep om 13.30 uur in de bovenzaal van Vosman. Ook de volksdansgroep start op maandag 5 september en wel om 20.00nur in De Marke. In het troephuis aan de Liezenweg worden de statiegeld/lessen gesor teerd. (eigen foto). Zaterdag 17 september houdt de Holtense scoutinggroep De Waar- denborch de jaarlijkse flessenac tie. Daarbij worden deur aan deur statiegeldflessen ingezameld. De opbrengst is dit jaar bestemd voor een nieuwe inventaris van het troephuis aan de Liezenweg. De inboedel daar is al dertig jaar oud en een gedeelte is nodig aan een opknapbeurt toe. Ook moeten er meubels worden vervangen en zul len er, door de toename van het aantal leden, tafels en stoelen bij moeten komen. De statiegeld-actie wordt gehou den binnen de bebouwde kom van Holten en Dijkerhoek waar de scouts voor het eerst aan de deur komen. De inzamelingsactie be gint om 09.30 uur en duurt tot on geveer 15.00 uur wanneer de fles sen gesorteerd teruggaan naar de meewerkende winkels. Heeft u een kind dat het hoofd vol heeft van computers? De hele dag kreten op u afvuurt als 'diskdri ve', 'geheugen' of 'floppy'? Dan heeft de Stichting voor Sociaal en Cultureel Werk dit seizoen voor hem of haar de oplossing: een heu se computerclub voor kinderen van 8-12 jaar. Dè mogelijkheid voor kinderen om zich uit te leven op de pc, om deze zelfs in elkaar te zetten. „Want het is eigenlijk een combi natie van leren en spelen: het in elkaar zetten van een computer en natuurlijk spelletjes spelen," legt Frank Dogterom uit. In samenwer king met Socuwe zal de eigenaar van Computershop Dogterom MSC de jeugdige fanatiekelingen terzijde staan. Ook tijdens de spe ciale gratis computerinstuif, waar kinderen uit de bovenbouw van de basisscholen dit seizoen tweemaal terecht kunnen met vragen over computers, programma's en/óf spelletjes, reikt de firma Dogterom de kinderen de helpende hand. En natuurlijk kunnen er ook spelletjes gespeeld of bepaalde programma's worden uitgeprobeerd. Gezien de enthousiaste reacties die hem bereiken is Dogterom er van overtuigd dat de nieuwe club een succes wordt: „Ik heb er sowie so al tien.die mee willen doen. Kin deren vinden dat leuk, zien het als een uitdaging." Het was Socuwe- stafmedewerker Herman Kamp man die het idee opperde: „We liepen er al een tijdje mee. Er bleek duidelijk behoefte aan te zijn on der kinderen. Zo'n vijfjaar geleden waren dat enkel de circa 12-jari- gen, nu is die interesse ook merk baar onder jongere kinderen. Ze zijn domweg nieuwsgierig, willen weten hoe iets in elkaar zit, werkt. Bovendien pikken ze de materie doorgaans sneller op dan volwas senen. Probleem was echter om de geschikte man of vrouw te vinden die zoiets wil begeleiden. Dogte rom toonde zich direct zó enthou siast, dat we de cursus binnen een kwartiertje rond hadden." Het ge- Openbare kennisgeving inzake verleende ontheffingen of vergunningen 1Bouwvergunning is verleend voor: - bouw mestopsiagkelder bij Rijssenseweg 3; - bouw schuurtje bij Vianenweg 196; - verbouw zomerhuis Winkelbergweg 51; 2. Toestemming is verleend voor de navolgende melding- plichtige bouwwerken: - verbouw/uitbreiding zomerhuis Postweg 62; 3. Voorts is vergunning, ontheffing e.d. verleend voor: - flessenactie Scouting De Waardenborchgroep Holten op 17 september 1994; Ingevolge de Algemene wet bestuursrecht kunnen belang hebbenden tegen één of meer van bovenvermelde beslui ten binnen zes weken een bezwaarschrift indienen bij bur gemeester en wethouders, Postbus 13, 7451 AA Holten. Burgemeester en wethouders van Holten maken ingevolge ar tikel 41 van de Woningwet bekend, dat aanvragen om bouw vergunning zijn ingediend voor: - bouw paardestal/berging bij Borkeldsweg 12; - uitbreiding varkensstal bij Jeurlinksweg 18; - bouw tuinhuisje bij Vianenweg 203; De bouwaanvragen liggen tijdens de openingsuren (van 9.00 tot 12.30 uur) ter inzage bij het bureau bouw- en woningtoe zicht van de afdeling gemeentewerken, Smidsbelt 6 te Holten In verband met de jaarlijkse personeelsreis is het gemeente huis op woensdag 14 september a.s. zeer beperkt bereik baar. De afdeling sociale zaken is in het geheel niet bereik baar, terwijl de gemeentewerf op die dag ook gesloten is. In de gemeente Holten is in 1993 ruim 1,2 miljoen kg GFT- afval gescheiden van de rest van het afval voor verwerking aangeboden. Het scheiden van afval gaat dus goed in Holten. Van dit gft-afval wordt compost gemaakt. Deze compost kan goed in de land- en tuinbouw worden gebruikt, maar ook door particulieren in moes- en siertuin. De gemeente Holten biedt u de gelegenheid een zakje compost van uw eigen gft-afval in uw tuin te gebruiken. Met de onderstaande bon kunt u van maandag tot en met don derdag 's middags van 13.00 uur -15.30 uur op de gemeente werf compost voor uw tuin halen. De actie duurt zolang de voorraad strekt. I Bij afgifte van de bon ontvangt u gratis een zak met 10 liter gft-compost. Plaats: gemeentewerf, Waagweg 4. Tijd: maandag tot en met donderdag van 13.00 uur -15.30 uur. i Op maandag 12 september om 16.00 uur vindt een gecom bineerde vergadering plaats van de Commissie Welzijn en Ge meentewerken in kamer 9 van het gemeentehuis. Op de agenda staan onder meer voorstellen m.b.t. de aan schaf van alarmeringsapparatuur voor de Stichting Welzijn Ouderen Holten; m.b.t. de verkoop van percelen bouwterrein in bestemmingsplan Lukensveld, m.b.t. de aan- erv verkoop van een perceel bouwterrein hoek Larenseweg-Kerkstraat en m.b.t. de beschikbaarstelling van een krediet t.b.v. een ver- keersstromenonderzoek. De nieuwe computerclub voor kinderen wordt begeleid door Frank Dogterom. Onder zijn leiding mogen de deelnemers zelfs een computer bouwen (Foto Ten Velde) ven van cursussen is de jonge on dernemer zeker niet vreemd: „Ik geef al les aan mensen van uiteen lopende leeftijden. Dat gaat best goed. Geen vaktaal, maar simpel denken en vertellen is mijn stelre gel. Ik voorzie ook geen problemen met het uitleggen aan kinderen." De computerclub is opgesplitst in twee groepen, per groep maximaal 10 kinderen. Tussen 15.30 en 16.30 uur is het de beurt aan kinderen van 8 tot 10 jaar en van 16.45 tot 17.45 uur kinderen tussen 10 en 12 jaar. Dogterom: „In zeven bijeen komsten wordt een computer op gebouwd. Tijdens iedere bijeen komst vertel ik eerst het één en ander over het onderdeel, bijvoor beeld de harde schijf, daarna mo gen ze het inbouwen. De laatste les moet alles klaar zijn en is de com puter klaar voor gebruik." Onder delen die behandeld worden zyn de kast, het moederbord, de harde schijf, de floppydrive, de monitor, het geheugen en het toetsenbord. Het zal niemand verbazen dat er gewerkt wordt met Dogteroms ei gen merk. De bijeenkomsten du ren telkens een uur. Frank Dogte rom wijst er op dat er naast het bouwen, ook volop aandacht is voor spelletjes spelen. Met of zon der joystick of geluid, driedimen- sioneel (CD-rom), aan de kinderen de keus. De computerclub start woensdag middag 5 oktober in De Bosc hkamp. De kosten bedragen 35 gulden voor 7 lessen. Wie zich wil opgeven kan dat morgenavond doen tijdens het open huis van het dorpshuis (Dogterom is daar even eens aanwezig), of bij het Socuwe- kantoor in het dorpshuis (tel. 62755) of bij Dogterom Computers hop, Dorpsstraat 13 a, tel. 65274. De computerinstuif heeft plaats op donderdag 27 oktober en donder dag 2 maart, beide van 14.00 tot 15.30 uur. Het Juliana Welzijn Fonds ver leent financiële steun aan zowel kleine als grotere initiatieven die het maatschappelijk welzijn be vorderen. Dit jaar wordt daar ruim 21 miljoen gulden door het Fonds aan besteed. Het gaat vooral om aktiviteiten op het terrein van 'hulp en zorg' en 'sociaal-cultureel werk'. Onder het motto 'Het zijn de kleine dingen die het doen', wil het Juliana Welzijn Fonds direkt zicht baar, dicht bij de mensen aktief zijn. Welzijnswerk ouderen, reno vatie van dorps- en buurthuizen, opvang daklozen, vrijwillige hulp en dienstverlening, sociaal-cultu reel werk voor jongeren en etni sche minderheden zijn voorbeel den van aktiviteiten die gesteund worden. Vorig jaar kregen ruim 1200 groepen en organisaties een bijdrage, bedoeld als aanvulling op reeds aanwezige middelen. Pas als is vastgesteld dat een aktiviteit gebaseerd is op een goed financieel beleid en beheer, kan een aanvraag voor steun in aanmerking komen. Wie meer over het Fonds wil weten en welke soorten aanvragen voor financiële steun in aanmerking ko men, kan zich voor nadere inlich tingen Wenden tot de afdeling wel zijn in het gemeentehuis. Daar is tevens de gratis brochure "Welk Welzijn' verkrijgbaar. Voor het eerst na de vakantie schoof gisteren de raadscommissie financiën om de tafel om te advise ren over onder meer f. 5000 aan de Stichting Welzijn Ouderen Holten (SWOH). Daarmee worden vijf alarmtoestellen aangeschaft. De SWOH bezit reeds 40 sets, die bijna alle verhuurd zijn. Aangezien deze doorgaans worden ingeleverd na het overlijden van de huurder of opname in een verzorgingshuis, is er grote kans dat ouderen bij een nieuwe aanvraag op een wachtlijst worden geplaatst. Volgens SWOH een ongewenste situatie. Alarme ring voor ouderen is een voorzie ning in het kader van flankerend ouderenbeleid, dat er naar streeft ouderen zo lang mogelijk zelfstan dig te laten wonen. De gemeente subsidieert diverse voorzieningen, waaronder het sterk projekt alarmering.

Holtens Nieuwsblad | 1994 | | pagina 5