Spelen met je privé-dierentuin: leerzaam voor jongens en meisjes Youssou 'n Dour en Neneh Cherry schitteren in nummer 7 Seconds' Tri-Ominos fascinerend familiespel afgeleid van 't bekende dominospel Zelf de zebra's, olifanten, tijgers en giraffe verzorgen spreekt veel kinderen zonder meer aan 'Nette mensen in een nieuwe tijd' Lees's IN: Speel 's MET ■Slis Nieuwe, bijzondere expositie over vlinders in Noorder Dierenpark Afkomstig van album 'The Guide (Wommat)' Crash Test Oummies houdt het melodieus 'My Tribute' gospel-album Zweedse zangeres Carola De seksindustrie blijkt nog steeds een niet opgedroog de inspiratiebron voor veel schrijvers. Vooral jonge helden als Joost Zwager man en Hans van der Kamp vinden er het nodige van hun gading. Via uitge verij L.J. Veen is er nu net boek 'Nette mensen in een nieuwe tijd' van die zelfde Hans van der Kamp. Een roman waarin de op komst en het welhaast on vermijdelijke verval van Max van Norden wordt uitgesponnen. Vanuit een morsige bi-sexuele hoek werkt hij zich op tot hoofdredacteur van een van de blootbladen in Ne derland. Of het boek wer kelijk enig inzicht geeft in de werkzaamheden op der gelijke redacties is niet te beoordelen. Schrijver amp is overigens enige tija hoofd redacteur van de Neder landse versies van Playgirl en High Society geweest. Toeval en lotsbepaling zijn, althans in het boek, de leidraad. Hypocrisie viert hoogtij en letterlijk over lijken gaan is een noodzaak. Geld is het eni ge motief en een ieder die zich binnen de burelen weet te vervoegen verdient er een aardige cent aan. Al lijken hoofdrolspeler en te genspelers nog zo uitge kotst, het blootwereldje uitstappen is welhaast on-, mogelijk. Het boek fixeert zich steeds sterker op de half louche zakelijke han delingen zonder dat er in vloed door betrokkenen op wordt uitgevoerd. Het boek kabbelt voort en naarmate het einde nadert, en nadat ieder verhaalpad is verlaten, draait Hans van der Kamp er een soort thriller einde aan. Tri-Ominos is een fascinerend familiespel, afgeleid van het bekende dominospel. Bij Tri-Ominos gaat het er om driehoekige stenen, met op iedere zijkant een getal, zo gunstig mogelijk aan elkaar aan te leggen, waardoor veel punten gescoord worden. Behalve dat men de stenen zo gunstig mogelijk aan moet zien te leggen, is het tegelijkertijd zaak zo snel mogelijk van de stenen af te komen, die men vanaf het begin van het spel krijgt toebedeeld. Wie namelijk als eerste van zijn stenen af is, is rondewinnaar, en dat levert extra punten op. Wie na diverse rondes als eerste 400 punten heeft behaald, is spelwinnaar. Bij Tri-O- minos wordt men niet be perkt in de richting waarin men aan wil leggen. Er is geen raam of iets derge lijks, waarbinnen men het spel moet spelen. Bij Tri-Ominos kan men ver schillende spelregels han teren, waaronder het ge bruik van een tijdlimiet, zodat speelbeurten' niet oneindig lang door kunnen gaan. Tri-Ominos is uitge bracht door Goliath te Hattem. Het is geschikt voor 1 tot 6 spelers vanaf zes jaar, en kan dus ook solitair gespeeld worden. Een extra aardigheidje van het spel is dat men ..er ook Tangram mee kan spelen. Voorbeelden van te maken figuren treft men aan op de achterzijde van de spelre gels. I Tri-Ominus is een fascinerend spel, geschikt voor een tot zes spelers. Foto: Goliath - Hattem Voederen Dieren hebben dagelijks eten nodig. Ook daarin is voorzien, want de dierentuin van Play- den. Wat dat eten betreft, ook dieren hebben zich aan bepaal de hoeveelheden te houden. Een weegschaal behoort dan ook tot de uitrusting van de verzorger, die verder de be schikking heeft over een kast, waarin de benodigde materia len een plekje kunnen vinden. Kassa Uiteraard is deze dierentuin mobil is uitgerust met een ruimte, waarin het eten voor de dieren klaar gemaakt kan wor- Wie wil er nu niet dagelijks naar de dierentuin, om de vele dieren in levende lijve te kunnen aanschouwen? Veel kinderen, maar ook volwassenen, zouden dat maar wat graag doen. Maar helaas vormen de reisafstand, reiskosten, en daarbij de entreekosten een te hoge drempel. Volwassenen kunnen zich bij die onmogelijkheid gemakkelijk neerleggen. Maar voor kinderen ligt dat wel even anders. Toch ligt voor kinderen vanaf 4 jaar een praktisch alternatief binnen handbereik: de dierentuin van Playmobil. Deze dierentuinset is zeer vol ledig uitgevoerd. De set omvat een compleet dierenverblijf. Bovenop dat verblijf bevindt zich een dakterras. Van daaraf kunnen de bezoekers uitkijken over de verschillende dieren, die buiten het dagverblijf lo pen. Echter wel binnen een veilige en stevige afrastering. Bewoners Zoals aangegeven, tal van die ren wonen in de dierentuin. Daaronder een olifant met jong, zebra's, een giraffe, een tijger met jong. Een dierentuin leeft van de be zoekers, die entreegelden beta len. Ook zij maken deel uit van deze set. De een is getooid met een fotocamera, de kinderen met ofwel een ballon of een teddybeer. ook voorzien van een kassa, want zoals aangegeven, de en treegelden van de bezoekers, daar draait de dierentuin op. Hoe gedetailleerd de set is blijkt wel uit de verschillende kleine accessoires die hier on derdeel van uitmaken, zoals een kraantje voor op het blok, waar het eten voor de dieren op klaar gemaakt wordt, een krui wagen, hark, schop, bezem, greep, bloembak, weegschaal, bussen waarin eten vervoerd kan worden, tafel met parasol, een varen, zitbank en stoelen voor de bezoekers, een schijn werper voor aan het terras, scharnierende deuren, hek werk met schuifslot en botten voor de roofdieren. Kortom, een set waar kinderen uren achter elkaar mee kunnen spelen, en waarbij ze heel veel opsteken over wat er allemaal bij komt kijken om een dieren tuin draaiende te houden. In de tropische vlindertuin van het Noorder Dierenpark in Emmen is een nieuwe, bijzonder vormgegeven expositie over vlinders ingericht. Bezoekers worden op speelse wijze ver trouwd gemaakt met de meest uiteenlopende aspecten van het vlinderleven. In 24 laatjes zijn honderden geprepareerde vlinders te be wonderen. Gerangschikt naar thema's als camouflage, giftig heid, weerschijnkleuren, dag- of nachtactief, klein en groot enzovoort. Naast het sterk ver grote model van een vlinder- kop staan bovendien microsco pen opgesteld om de ogen, schubben en antennes van vlin ders eens goed onder de loupe te nemen. Ook de gedaante wisseling van deze fraaie insek- ten komt uitvoerig aan bod. Eieren, rupsen, poppen en vlinders spelen niet alleen de hoofdrol in twee diavoorstel lingen, maar zijn ook in leven de lijve volop aanwezig. Het loslaten van de vlinders, die net in de 'poppenkast' zijn ont popt, trekt altijd weer veel be kijks. Tientallen vlinders gaan Behalve dat kinderen zich kun nen uitleven met de verschil lende dieren, waarvan vele on derdelen kunnen bewegen, is de dierentuin om nog een reden zeer leerzaam. Met behulp van aanwijzingen op een tekening moeten ze het dierenverblijf opbouwen uit verschillende onderdelen. De kinderen leren zo hoe bepaalde constructies werken en zijn opgezet. Details Foto: Noorder Dierenpark - Emmen er dagelijks voor het eerst op de wieken. In totaal fladderen er in de tropische tuin zo'n 1.500 vrij rond om de bezoekers heen. Om af en toe even uit te rusten in de uitbundige tropi sche beplanting of nectar te drinken uit een van de vele kleurige bloemen. De tropische vlindertuin is het bekendste onderdeel van het Noorder Dierenpark. Door de 'sterke stijging van het aantal bezoekers (in 1993 zo'n 1.850.000) werd de royaal be meten vlindertuin (de grootste van Europa) toch wat aan de krappe kant. Daarom is hij be gin 1994 uitgebreid met zo'n 200 m2. Ook het vlinderbe stand werd vergroot: er kwa men niet alleen meer soorten, maar ook meer individuen per soort. Spelen met je privé-dierentuin. Een leerzame bezigheid, voor zowel jongens als meisjes, en goed voor urenlang speelplezier. Foto: Playmobil Nederland Dè aandachttrekker van het album 'The Gui- is inmiddels het derde van zijn hand, en de (Wommat)' van de Senegalese zanger Youssou wordt met zijn world-pop fusion Youssou 'N Dour is ongetwijfeld het num- inmiddels beschouwd als een van de meest mer '7 Seconds', dat hij samen met de zange- sucesvolle exponenten van de wereldmuziek, res Neneh Cherry vertolkt. Genoemd album Youssou n Dour leverde met z'n album "The Guide (Wommat)' een prima produktie af, met daarop onder meer het schitterende duet '7 Seconds', dat hij met zangeres Neneh Cherry vertolkt. De formatie Crash Test Dummies bracht onlangs haar tweede album op ae markt. The cd-single 'MMM MMM MMM MMM', die in Neder land de verschillende hit lijsten in een hoog tempo beklom, deed al het beste vermoeden. Wie de cd 'God Shuffled His Feet' inmiddels in zijn bezit heeft, komt niet bedro gen uit: de cd voldoet moeiteloos aan de hoge verwachtingen. Het is een meer dan fraaie cd, die de uit Canada afkom stige vijfmansgroep uit ue hoge hoed toverde. Prachtige samenzang, melodieus en een volle sound maken de cd 'God Shuffled His Feet' tot een zeer boeiend geheel. Overheersend aanwezig is daarbij het fantastische stemgeluid van zanger Brad Roberts, die met zijn donkerbruine voice veel baanbrekend ver richt. Daarbij wordt hij gesteund door Ellen Reid (ook vocaal), Ben jamin Darvill, Dan Ro berts en Michel Dorge. Een van de toppers op de cd is het 'Swimming In Your Ocean', maar de andere elf werken doen er eigenlijk weinig voor onder. Een klasse cd!, uitgebracht op het Aris- ta-label door BMG/A- riola. Dat hij veelzijdig is bewijst de Senegalese zanger meer dan voldoende met 'The Guide (Wommat)'. In ons land zal beslist veel belang stelling bestaan voor dit al bum, dat verder zeer at tractieve nummers telt zo als 'Old Man (Gorgui)', 'Tourista', 'Silence (Ton- go)' en 'Chimes Of Free dom'. Uitgebracht door Sony. Achttien muziekstuk ken die gemaakt zijn voor beroemde films, en die een 'award' hebben gewonnen, zijn door Arcade op een cd gezet. Op het album met de titel '18 Awardwinning filmthemes' staan onder meer 'Schindler's List', 'Dances With Wolves', 'Twin Peaks', 'Out Of Af rica', 'Indecent Proposal', 'The Last Emperor' en 'The Bodyguard'. Wie na het bekijken van voor noemde films thuis nog eens wil nagenieten van de filmmuziek, die kan met dit album voorlopig even vooruit. 'The Cream Of Clap ton' is een verzamelalbum, waarop de betere nummers van Eric Clapton zijn ge zet. De fans van deze be faamde zanger/gitarist ha len met dit album achttien topnummers in huis, waar onder het schitterende 'Layla', 'Cocaine', 'I Shot The Sheriff', 'After Mid night', 'Lay Down Sally', 'Knockin' On Heavens Door' en 'Let It Grow'. Een album om van te smul len, en dat z'n weg naar de grote schare fans met groot gemak zal weten te vinden. Uitgebracht door Polydor. Eén van de eerste crosso- verbands, met het in 1988 uitgebrachte album 'Out of the Silent Planet', is King's X, een trio uit Texas bestaande uit Ty Taloor (gitaar/zang), Doug Pnnick (bas/zang) en Jerry Gaskill (drums/zang). Met een mengsel van Cream, Led Zeppelin, Beatles en een eigengereide mix van jaren zestig, psychedelica, gospel, soul, funk, folk en trash creëert de band een uniek geluid, waarmee ze echter pas bij het verschij nen van de derde plaat ('Faith Hope Love') meer bewonderaars weet te trek ken (onder andere als voorprogramma van AC/DC tijdens een Eurpe- se tournee). De vijfde cd 'Dogman' borduurt voort op deze muzikale ontwik keling, die zich het makke lijkst laat omschrijven als een synthese tussen living Colours en Extreme. De gloedvolle, gepassioneerde zang van Pinnick op basis van zijn lekker vette bas, Tabor's scheurende gitaar partijen en Gaskill's po- wervolle drumwerk, staan garant voor een rockende plaat, die zeer zeker een grotere aandacht en aan hang verdient. Alle songs zijn van eigen hand en hoog niveau met uitzonde ring van de bezielde live vertolking van Jimi Hen- drix' 'Manic Depression'. Prachtig met name is de ballade 'Flies And Blue Skies', met schitterende koortjes en een bovenaards jankende sologitaar. Blind aanschaffen die plaat. Uit gebracht op het Atlantic- label door Warner. De meest succesvolle en gezichtbepalende symfo nische rockband uit de pophistorie is ongetwijfeld de Engelse groep Yes. Al meer dan 25 jaar actief zijn en diverse bezettingswisse lingen geweest met als po sitief saldo achttien cd's (inclusief de compilaties) en zo'n 22 solo-albums, al dan niet in combinatie met anderen. Met Fragile ('71) breekt de groep wereld wijd door (goud in Ameri ka en Engeland) met in de bezetting Steve Howe (gi taar), Jon Anderson (zang), Chris Squire (bas), Rick Wakeman (toetsen) en Bill Bruford (drums). Sinds '90125' uit 1983 met de wereldsingle 'Owner Of A Lonely Heart' is Yes steeds meer de groep ge worden van de Zuid-Afri kaanse multi-instrumenta- list (maar vooral gitarist) en duizendpoot Trevor Rabin, hetgeen culmineer de in het zeer uitgebalan ceerde (over de mix deed Rabin een half jaar) en gesofistileerde 'Big Gene ration'. Op het jongste Yes-produkt 'Talk', met als groepsleden Jon An derson - Trevor Rabin - Chris Squire - de allereer ste organist Tony Kaye en tweede drummer Alan White, heeft Rabin weder om zijn stempel gedrukt, zowel als (mede)song- schrijver als producer en technicus. Het kortste nummer 'Walls' duurt bij na vijf minuten, het lang ste, 'Endless Dream' (in drie gedeelten), zo'n vijf tien minuten en in beide 'genres' bewijzen Ander son en de zijnen nog steeds ware meesters te zijn. Toe gegeven, het niveau van 'Big Generation' of zelfs van 'Fragile' wordt niet ge haald, daarvoor missen de zeven composities toch net dat wat ze tot een meester werk zou kunnen betite len: geniale melodielijnen, symfonische overdonde rende instrumentaties en virtuoze soli. Toch is 'Talk' alleszins de moeite waard, luister maar eens naar het hypnotiserende 'Where Will You Be', of het heavy aangezette 'Walls', met zo'n lekker opzwepend ritme. Uitge bracht door Phonogram. De dubbel-cd 'From Hell To Earth - Thunder- dome VI', uitgebracht door Arcade, bevat 39 nummers, waaronder 'Live At London' van Charley Lownoise Men tal Theo, 'Four Blond Nons' van Ilsa Gold 3, 'Where's Rotterdam' van Audio Code en 'Don't Move Slow' van Forze DJ Team. De Zweedse zangeres Carola is in eigen land en daarbuiten razend populair. Ook uit Zweden bekende artiesten als Abba en Roxette laat ze wat platenverkopen betreft mijlenver achter zich. De carriere van Carola duurt 'nog maar' tien jaar, een periode waar in ze voor haar vader land onder meer het Eurovisie Songfestival won (1991 Rome) met haar lied 'Captured By A Lovestorm'. Uitein delijk vond het zange resje tijd het door haar altijd zo graag gewenste gospel-album op te ne men. 'My Tribute1 is de titel van de cd, die twaalf nummmers om vat. Het album is een combinatie van een aantal opnieuw gear rangeerde 'oldies' en De Zweedse zangeres Carola Iaat groepen als Abba de platenvi en Roxette ver achter zich wat haar vaderland betreft. platenverkopen in Foto: GMI Music Partners - Zevenaar nieuw materiaal. De liedjes van dit album hebben allemaal een boodschap, waaraan de luisteraar mogelijk ook zelf iets heeft. Zo gaat 'We Will Stand' over broederschap en een heid over de grenzen, en 'Save The Children' handelt over de vele kinderen, voor wie de situatie best nog stuk ken beter kan en moet worden. 'My Tribute' van Carola, uitgebracht door GMI Music Part ners te Zevenaar, is be slist de moeite van het beluisteren waard.

Holtens Nieuwsblad | 1994 | | pagina 9