'Boeren bellen wanneer ze kunnen gaan hooien' Keunefeesten '94 mikt ook op jeugd Muzikale week in de recreatietent Kerkdiensten Medische diensten Van dag tot dag Prijswinnaars in hogere sferen HOLTENS NIEUWSBLAD Weeramateur Freddie Paalman: Uit het politierapport Veronica's drive in show op 8 september Burgerlijke stand \tCeuttefeegteH/ '%ehe<zezetliej JL DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1994- 3 Freddie Paalman bij zijn weerhut in de Gaardenstraat: „Computers zijn mooie dingen, maar je moet ook in de lucht kijken." (Foto Ten Velde). 'Warm hè'. Bij de hakker, in de trein, op de markt of in het zwem bad. Waar je ook bent, het weer is momenteel ongetwijfeld ge spreksonderwerp nummer één in ons anders zo wisselvallige kik kerlandje. Iedereen heeft het over de hittegolf in de afgelopen maand, maar voor een echt des kundige mening moeten we naar de Gaardenstraat 20. Daar immers bevindt zich het Weerstation Hol ten, sinds enkele jaren de lust en het leven van weeramateur Fred die Paalman en zijn vrouw Joke. Het begon allemaal in 1991 toen Freddie Paalman een aankondi ging voor een cursus 'weerkunde' onder ogen kwam van dorpshuis De Boschkamp. Zes weken wijdde SGH-docent natuurkunde Frank Helmer hem in in de basisgehei men van de meteorologie. Het vi rus sloeg meteen over. „Vroeger keek ik wel eens in de lucht en ik had ook wel een barometer in de tuin, maar op die cursus merkte ik dat er veel meer mogelijkheden waren om het weer te voorspellen. Ik kreeg het echt te pakken, heb meteen wijlen weeramateur Wim Beijers opgebeld en kreeg van hem het telefoonnummer van weerman Jan Versteegt in Ruinerwold. Die verzorgt de weerrubriek voor de Wegener-dagbladen en was blij dat er voor het Deventer Dagblad weer gegevens uit Holten konden wor den doorgegeven. Aanvankelijk deed ik het allemaal nog heel pro visorisch, maar ondertussen be schik ik echt over de meest moder ne apparatuur. Het was een kwes tie van lang sparen en niet op va kantie gaan, maar we vonden het beiden de moeite waard." De Holtense weerman zegt niets teveel, getuige een rondleiding door zijn weerstation. Achter in de tuin bevindt zich de weerhut (ref lecterend wit, zoals het hoort) waarin professionele thermome ters voor de maximum- en de mini mumtemperaturen en een luchfc- vochtigheidsmeter. Op het dak een windmeter en tegen de schut ting de satellietschotel waarmee hij de Meteosat-5 signalen en de beelden van de Offenbacher Wet- terdienst uit de lucht plukt. Een van de wordt compleet in beslag genomen door twee computers die 24 uur per dag fraaie satellietplaat jes doorgeven van de weersituatie over de hele wereld. Freddie Paal man tovert in een mum van tijd de meest fascinerende wolkenpartij en boven Afrika, Australië of de Noordpool op zijn kleurenscherm, maar relativeert meteen de waarde van al die technologie. „Mooi spul, maar ik kijk ook altijd even in de lucht, hoe laag de zwalu wen vliegen, of er een kring om de zon is of dat er windveren zijn. De computer blijft een hulpmiddel. Dat is ook het probleem van al die deskundigen in De Bilt. Die ver trouwen te veel op de computer. De gegevens op teletekstpagina 704 neem ik dan ook niet zonder meer voor waar aan." Vooral wanneer het om het actuele weer in Holten gaat is het volgens Paalman zaak allereerst een blik naar boven te werpen. „Het weer kan hier heel plaatselijk zijn. Ik heb ook een meetpunt in Espelo, maar door de ligging van de Hol- terberg verschillen de metingen in het dorp zelf en erbuiten soms enorm. Dat maakt het zo interes sant, de natuur zelf houdt zich niet altijd aan de computervoorspellin gen. Maar door al die computerge gevens te combineren met mijn eigen waarnemingen kan ik de si tuatie voor Holten heel precies aangeven. Sommige boeren bellen me als ze willen gaan hooien." Speciaal voor het Holtens Nieuwsblad maakte Freddie Paalman van het Weerstation Holten een overzicht van het juliweer in Holten. Was dit in de Bilt met gemiddeld 21,5 graden de warmste zomermaand sinds 1783, ook in Holten was sprake van een hittegolf. Juli telde hier dertig warme dagen (20° of hoger), 23 zomerse dagen warmer dan 25°) en twaalf tropische dagen (meer dan 30°). Over de hele maand juli werden er vijf dagen met onweer geregistreerd. Op 24 juli werd in de weerhut aan de Gaardenstraat de hoogste temperatuur gemeten: 34,4°. Tevens was die dag de luchtvoch tigheid extreem laag: slechts 15%. In de buurtschap Espelo werd zelfs een maximumtemperatuur van 35,0° gemeten. De warmste nacht in Holten was op 25 juli toen de temperatuur niet verder daalde dan 21,8°. De gemiddelde etmaaltempera- tuur in juli was in Holten 22° hetgeen uitzonderlijk hoog is (normaal 16°). Met de neerslag vie! het tegen. Valt er normaal gemiddeld 75 mm, afgelopen maand was dat maar 33 mm. Vergeleken mei juli 1393 (224,4 mm/ helemaal een groot verschil. Op maandag 25 juli viel de meeste neerslag. Deze zware onweersbui 's avonds leverde 12 mm regen op. Dat de neerslagverschiflen tussen Holten en Espelo groot kunnen zijn i.v.m. de ligging van de Holterberg, bleek wel uit de slechts 21,7 mm die in Splo viel. De gemiddelde luchtdruk was in Holten 1017,6 Hpa. Voor elk wat wils, voor jong en oud. Dat is het devies voor de Keunefeesten '94 die van donder dag 8 tot en met zondag 11 septem ber in een tent op Kalfstermans- weide worden gehouden. Om het nieuwe logo met de toevoeging 'Beregezellig' ook voor de school gaande jeugd te laten opgaan, wordt op de eerste (donderdag avond een groot scholierenfeest gehouden met als belangrijkste trekker de DJ's van de Veronica drive in show. Daarnaast wordt die avond in het kader van de Keunefeesten de Wijnamrkt en Preuverieje in de dorpskom ge houden. Het scholierenfeest op 8 september begint om 19.30 uur en hoewel de titel anders doet vermoeden zijn ook de wat oudere studenten (tot een jar of 23) welkom in de tent. De toegangsprijs is f 5,00. Overigens is deze week ook de voorverkoop van losse kaarten van start gegaan bij de plaatselijke horeca en de VW. Weliswaar is een passe-partout voor alle activiteiten in het feest weekend aanzienlijk goedkoper maar wie bijvoorbeeld alleen naar het optreden van Corry Konings op vrijdag 9 september wil (kosten f 20,00/voorverkoop f 17,50) of naar Dennie Christian op zaterdag 10 september (kosten f 17,50/voorver- koop f 15,00) kan zich zo'n los toe- gangsbewijs aanschaffen. Verder is er op zondagmorgen een optreden van Boh Foi Toch in combinatie met de Eschbloazers (kosten f 15,00/voorverkoop f 10,00). Zater dag 10 september wordt vanaf 09.00 uur ook de vrijmarkt in het dorp gehouden en is er vanaf 14.30 uur in de tent een dweilorkesten festival gecombineerd met een touwtrektoernooi. Op de Kalfster- mansweide is plaats ingeruimd voor een kleine kermis (compleet met patattent!) en ook in de tent zelf is de nodige aandacht besteeds aan een nog gezelliger indeling (compleet met garderobe). Overi gens verkoopt de Holtense horeca ook een nieuw Keunefeesten '94 t- shirt voor de somma van f 15,00. Circusproject Uiteraard is er bij de invulling van de Keunefeesten ook weer aan de basisscholieren gedacht. Zij ron den op vrijdagmorgen 9 september een circusproject af dat in de week daarvoor op school is voorbereid. Het gaat hier weer om een project van Jeugdtheater STT uit Zwolle dat vorig jaar al met veel succes een folkloreproject verzorgde in Holten. De medewerkers van STT trainen de groepen 5 t/m 8 van alle Holten se basisscholen in de week vooraf gaand aan de voorstelling in aller- leid circus-acts variërend van acro batiek, jongleurs, natuurlijk clowns, ladderevenwicht, ton- en ballopen en als speciale attractie het spijkerbed dat door de stoere leerlingen van de Bosschool wordt verzorgd. Vrijdagochtend van 10.00 tot 12.00 is het grote moment daar. Eerst komen de artiesten in een speciale parade met vlaggen dragers en al binnen, waarna in een heuse circuspiste de artiesten hun ingestudeerde circusnummer op voeren. Ari Hemmen van STT: „We willen kinderen op een speelse manier leren doorzetten. Ze doen een erva ring op die ze nooit meer vergeten. We verwachten heel veel inzet van de kinderen, maar we dringen geen act op. Zij kiezen. Het is hun ver antwoordelijkheid. Ook voor het publiek is zo'n voorstelling vaak leuk en vertederend." In de nacht van dinsdag op woens dag, 26 op 27 juli werd er ingebro ken in het restaurant van bunga lowpark Twenhaarsveld. Twee speelautomaten werden openge broken en een onbekend geldbe drag ontvreemd. Tevens bleek dat een telefoonautomaat op het ter rein was opengebroken. Ook hier uit werd een onbekend geldbedrag weggenomen. Op 27 juli omstreeks 18.30 uur raakte een bestelauto van de Al af. De bestuurder was vermoedelijk in slaap gevallen. De auto reed eerst een verkeersbord omver, sloeg ver volgens een uitvoegstrook over, vervolgde zijn weg door een droge sloot, om vervolgens de Tolweg over te steken, waarna het in het maïsland tot stilstand kwam. Bei de inzittenden kwam er met lichte verwondingen vanaf. De auto werd geheel vernield. Bij een tankstation aan de AI werd getracht af te rekenen met een vals bankbiljet van f 250,00. De oplet tende pompbediende trapte daar niet in. De man betaalde vervol gens met goed geld en liet daarbij het valse bankbiljet achter. De po litie stelt een nader onderzoek in. In de fietsenstalling van de sport hal aan de Keizersweg werd een zo goed als nieuwe herenfiets, merk Sparta, onbeheerd aangetroffen. De fiets stond wel op slot, doch stond daar reeds enkele dagen. De eigenaar kan zich vervoegen bij de politie in Holten. Op 29 juli omstreeks 14.00 uur werd op de parkeerplaats bij de Hout- beurs een Peugeot bestelauto aan gereden. De veroorzaker meldde het voorval bij de politie. Niet be kend is of die bestelauto schade heeft opgelopen. De betreffende bestuurder kan zich eventueel als nog melden bij de politie. Vrijdagavond 29 juli kon een inwo ner uit Deventer worden aange houden die een poging deed een auto open te breken bij het Bonte Paard te Dijkerhoek. Een attente getuige noteerde het kenteken van de auto. Dezelfde man bleek eerder in de avond op de Kol ook enkele auto's te hebben opengebroken. Buit: één autoradio. Op 30 juli werd geconstateerd dat uit een oplegger, die geparkeerd stond in de Slachthuisstraat, een rode substantie vloeide. Gelet op de plaats was het niet ondenkbaar dat er vlees in de oplegger zat. Bij nader onderzoek bleek deze rode vloeistof echter vruchtensap die niet stonk en verder ook geen pro blemen opleverde. Vermoedelijk werkte de koeling van de oplegger niet voldoende. De eigenaar van het voertuig kon niet direct achter haald worden. Hij zal wel met een financiële strop blijven zitten. Op 1 augustus vond op Erve Joost een verkeersongeval plaats tussen een personenauto en een bromfiet ser. Op een T-kruising botsten bei de voertuigen tegen elkaar. De be stuurder van de bromfiets, een 74- jarige bewoner van Holten, kwam met zijn been klem te zitten tussen de auto en de bromfiets. Hij bleek een been te hebben gebroken. Ook op 1 augustus werd door de koster van de Gereformeerde Kerk aangifte gedaan van vernieling van een ruit van deze kerk. Een ruit van ongeveer 1x2 meter werd ingegooid. Is vermoedelijk ge beurd in de nacht van vrijdag op zaterdag, 29 op 30 juli. Op 22 juli namen zes hete lucht-ballonnen deel aan de Triathlon Ballooning. Eén ervan bood plaats aan de twee winnaars van de prijsvraag die door Rabobank was gehouden ter gelegenheid van de opening van het nieuwe kantoor aan de Oranjestraat. De heren H. Wesseldijk en J.H. Scholten (foto) hadden de beste oplossing en werden uitgenodigd om hun prijs in ontvangst te nemen. Samen met Rabobank-medewerkster Anke Veltkamp (foto) en natuurlijk de gezagvoerder van de ballon kozen zij onder schitterende weersomstandigheden het luchtruim. Het uitzicht was geweldig en de route ging over een groot aantal bekende plaatsen naar het zuiden. Na ongeveer anderhalf uur landde het vaartuig, een beetje ruw, in een weiland in de buurt van Zieuwent. Bij terugkomst op sportpark 't Vletgoor werd onder het genot van een drankje een certificaat van luchtvaardigheid uitgereikt aan de passagiers. Waarna met een 'bos bloemen voor thuis'de avond werd afgesloten. (Foto Ten Velde). Van zaterdag 6 augustus tot en met vrijdag 12 augustus wordt het een muzikale week in de tent van het interkerkelijk recreatiewerk op de Borkeld. Elke doordeweekse ochtend wordt dat duidelijk tij dens de kindermorgens van 10.00 tot 12.00 uur en van maandag tot en met donderdag bij het kleuter kwartiertje om 18.45 uur dat ook muzikaal wordt ingevuld. Het ver dere programma is als volgt: Zaterdag 6 augustus: open avond met kampvuur en spelletjes (20.00 uur). Zondag 7 augustus: kamp dienst met als thema 'Reizen' (10.00 uur). Maandag 8 augustus: textielmiddag (14.00 uur) en karao- keshow (19.30 uur). Dinsdag 9 au gustus: muziek-speurtocht (14.30 uur). Woensdag 10 augustus: och tendwandeling (06.00 uur, opgave dinsdag voor 19.00 uur), picknick (11.00 uur) en barbeque (19.00 uur, opgave voor 12.00 uur). Donderdag 11 augustus: kindergriezeltocht (19.15 uur) en spooktocht (22.00 uur). Vrijdag 12 augustus: knutsel- middag (14.00 uur). De week wordt op zondagochtend 14 augustus afgesloten met een kampdienst waarin pastor Wig- gers voorgaat, thema uiteraard /X\ NED.HERV. KERK 9.30 uur: ds. A. J. Leerink, dienst van schrift en tafel (nevendien sten). 19.00 uur: ds. G.W. Marchal, Hellendoorn. Oppasdienst: mw. Stoevenbelt en Finet Beldman. Collecte in dienst: diaconie. Uit gangscollecte: Nederlands Bij belgenootschap. Diessenplas: woensdag 10 au gustus, 19.00 uur: ds. Leerink (H.A). GEREF.KERK 9.30 uur: ds. F. v.d. Weij, Rijssen. 19.00 uur, ds. P.W. Dekker, Zutt- phen. Kindernevendienst groep 3, 4 en 5 o.l.v. Ciska van Engbrink; groep 6,7 en 8 o.l.v. Herma Huls man. OppasdienstO-3 jaar: Hen- riëtte Saalmink, Susan Riet man en Hanneke Baerends; 4-6 jaar: Janneke Lubberdink-Ol- denhuis en Dineke Manen- schijn-Roelofs. R.K KERK 10.00 uur: Eucharistieviering in gebouw Irene. Nieuw Heeten: Zaterdag: 19.00 uur, H. Mis; zon dag 09.00 uur: H. Mis of woord en communiedienst. Tent IKR (Borkeld) 10.00 uur, ds. pastoor Blommer- de. DIJKERHOEK 09.00 uur: ds. E. J. Rietveld, Mar- kelo. Collecte in dienst: diaconie. Uit gangscollecte: Ned. Bijbelge nootschap. EVANGELIE GEMEENTE Geskesdijk 2 Holten; Samen komst 10.00 uur; Bidstond 19.00. OKKENBROEK 9.30 uur: ds. C.D. Haijtink uit Driebergen. Uitgangscollecte: Ned. Bijbelgenootschap. KERKTELEFOON Uitzendingen elke laatste vrij dag van de maand van 10.30 uur tot 11.30 uur en van 16.00 uur tot 17.00 uur (herhaling). ARTS: Weekenddienst: Huisartsen maatschap Holten, Keizersweg 32, tel. 6 35 53. Spreekuren uit sluitend voor spoedgevallen: 11.00 uur en 16.00 uur (zonder afspraak). APOTHEEK: Vrijheidslaan 7, tel. 6 1111. Ge opend op werkdagen van 8.30 tot 18.30 uur, zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur, zon- en feestdagen van 11.00 tot 11.30 uur en van 16.00 tot 16.30 uur. Buiten ope ningstijden eerst bellen om af te spreken wanneer de assistente in de apotheek is. TANDARTS: J. Koppert, Taets van Ameron- genstr. 25 Markelo. Tel. 05476- 2200. Behandeling na telefonische af spraak. DIERENARTS: Dierenartsencombinatie Hol ten, Houtweg 18, tel. 6 20 04. Spreekuur: zaterdag 8.00-9.00 uur. Daarbuiten: tel. 6 20 04. Dierenartsenpraktijk Holten, S. Minnema, Larenseweg 54, tel. 62835, bgg 05480-21629. THUISZORG ZUIDWEST OVERIJSSEL: Centrale Thuiszorgtelefoon voor vragen, advies of aanmel ding over kraamzorg, ouder- en kindzorg en verzorging en ver pleging: 05700-86000; maandag t/m vrijdag bereikbaar van 8.00 tot 18.00 uur, 's avonds, 's nachts en in het weekeinde uit sluitend voor spoedeisende za ken. Thuiszorg-hulpmiddelen centrum: Gaardenstraat 31, uit leen maandag t/m vrijdag 13.00- 13.30 uur. ZIEKENVERVOER: Alarmnummer: 06-11 of dienst doende arts: tel. 6 35 53. FYSIOTHERAPIE: Centrum voor Fysiotherapie Holten, Gaardenstraat 31, tel. 6 22 99. Dagelijks geopend van 8.00-17.30 uur. Behandeling vol gens afspraak. Praktijk voor fysiotherapie mevr. H. Versnel-Graaff, Oran jestraat 73a, tel. 6 42 51. Behan deling volgens afspraak (ook voor ziekenfondspatiënten). ZIEKENFONDS: Spreekuur: vrijdag van 8.30- 10.00 uur en volgens afspraak in het Kruisgebouw, Gaarden straat 29-31, tel. 6 14 36. MAATSCHAPPELIJKE DIENSTVERL. MIDD.OVERIJSSEL: Gaardenstraat 29-31, tel 6 27 84. Thuiszorg: gezinsverzorging. Algemeen maatschappelijk werk. Spreekuur: maandag t/m vrijdag van 8.30-9.30 uur en vol gens afspraak. GASTOUDERBUREAU Tuinstraat 1, tel. 62755. Spreek uur: dinsdag van 9.00 tot 10.00 uur, donderdag van 13.00 tot 14.00 uur. STICHTING WELZIJN OUDE REN: Gaardenstraat 29. Inlichtingen: 6 49 10. SLACHTOFFERHULP Het Buro Slachtofferhulp is 24 uur per dag bereikbaar (tel. 05720-60922). Buiten spreeku ren worden met doorgescha keld naar Buro Slachtofferhulp Deventer of Telefonische Hulp dienst. De spreekuren zijn op woensdag van 9-11 uur in het politiebureau te Raalte. POLITIE: Alarmnummer: 06-11 (dag en nacht bereikbaar); overigens: tel. 6 44 44. BRANDWEER: Alarmnummer: 06-11 (dag en nacht bereikbaar). DIERENBESCHERMING: E. Ras, regio-inspecteur, tel. 05480-14448; werkgroep Holten: E. Grootewal/H. Schoorlem- mer, tel 05483-64844. ENGERGIEVOORZIENING: N.V. Energiebedrijf IJsselmij, Industriestraat 1. Tijdens kan tooruren: 0 38-45000; Voor alle storingen w.b.t. gas/elektra 24 uur per dag 06 - 8 99 88 89. WONINGBOUWVERENIGING ONZE WONING: Spreekuur Holten in gemeente huis: iedere le dinsdag van de maand 's morgens van 10.15- 12.15 uur; iedere 3e dinsdag van de maand 's middags van 14.15- 16.15 uur. BIBLIOTHEEK: Rörikstraat 3, tel. 6 24 87. Maan dag en vrijdag 14.00-17.30 uur en 18.30-20.30 uur, woensdag 9.30- 12.30 uur en 14.00-17.30 uur. Donderdag 4 augustus: Dagje de Boer Op. Vrijdag 5 augustus: 20.00 uur, filmavond Bos Dierenwereld. Woensdag 10 augustus: och tendwandeling Holterberg, 07.00 uur. Donderdag 11 augustus: 14.00 uur, IVN-wandeling vanaf dag camping Holterberg Vrijdag 12 augustus: 20.00 uur filmavond Bos Dierenwereld. Woensdag 17 augustus: och tendwandeling Holterberg. Donderdag 8 september: v.a. 19.00 uur, wijnavond Smidsbelt; 19.30 uur, Scholierenfeest met Veronica Drive-in show tent Kalfstermansweide: Vrijdag 9 september: basis scholenochtend tent Kalster- mansweide; 15.30 uur, Bedrij- v enborreluurtj e20.30 uur, showorkest Rendez-Vous en Corry Konings in feesttent; open huis De Boschkamp Zaterdag 10 september: v.a. 9.00 uur, vrijmarkt op de Smids belt; 14.30 uur, Keunebloasfes- tival; 20.00 uur, Percet Show band en Denny Christian Overleden: G.J. Klein Teese- link (71); A. Bekkernens-Nijen- huis (88). Getrouwd: J.H.R. Keijser (33) en H.E. Alferink (26).

Holtens Nieuwsblad | 1994 | | pagina 3