Sportieve mod® worgraag gezien Zonneprodukten afstemmen op huidtype Zonnebril geeft gezicht karakter W IJ Z E R I Functioneel en modieus Regenjas geen overbodige luxe BiETmi ami lagan insekten Biografie Yves Saint Laurent TPE 30.1 Voor (bijna) iedere sport is tegenwoordig spe ciale kleding te koop. Bij het ontwikkelen van sportmode wordt niets 'zomaar' gedaan. Ont werpers en fabrikanten werken hun collecties tot in de kleinste details uit. Zij stellen evenals consumenten eisen aan de kleding. Hierbij draait het niet alleen om kwaliteit en functiona liteit, maar ook het modieuze aspect telt mee. Hieraan wordt minstens evenveel aandacht be steed. Tennis is een sport, waarbij kleding een be langrijke rol speelt. Dat was vroeger ook al zo. Rond de eeuwwisseling droegen de dames kle ding die ook voor een tuinfeest geschikt zou zijn geweest. En ook de heren zagen er uit om door een ringetje te ha len. Dat is nu gelukkig anders, maar veel men sen stellen het wel op prijs als de kleding - trai ningspak, t-shirt, polo, broek(rokje) en op dit moment zeer actueel het vest - er modieus uitziet. Daarbij dient de tennis- mode uiteraard functioneel te zijn en prettig te zitten anders kun je op de baan niet uit de voeten met ra cket en bal. De service moet tenslotte scoren! Dit tennis- seizoen is wat materiaal be treft onder andere gebruik gemaakt van kwaliteiten, zoals microfibre en gemer- ceriseerde honderd procent katoen. Ook is gewerkt met inzetten van netstof, die leuke doorkijkjes opleve ren, en met bijeengeregen stofpartijen. Ton-sur-ton borduurwerk zorgt voor glanzende effecten. Fantasiedessins en all-over prints worden afgewisseld met duidelijk herkenbare motieven, zoals bloemetjes. Er is ook ge bruik gemaakt van de batiktech niek. Dessins die op deze wijze zijn ontstaan, komen mooi uit als ze met effen tinten worden ver werkt. Aardig is overigens ook dat bij sommige kledingstukken de naden extra opvallen door het gebruik van kleurrijk contraste rende tinten. Wit blijft een be langrijke kleur voor tennismode. Als aanvulling signaleren we en kele blauwschakeringen, rood, groen, grijs, mint, vanille en se ring. Bijpassende petten, haar banden, zonnekleppen en ten- nis(thermo)tassen zijn los ver krijgbaar. In de modewereld komen we veelvuldig de woorden "back to basic" tegen. Het draait hierbij om kledingstukken die tot de ba sis van een garderobe behoren. Ook bij de tennismode is dit the ma aanwezig in zowel de heren als de damescollecties. Alle kle ding is met elkaar te combine ren. De kleren kunnen zowel over als onder elkaar worden ge dragen. Dus bijvoorbeeld een bermuda over een knielange fietsbroek. FITNESS Wie tegenwoordig een fitness centrum binnenloopt, merkt dat er veel variaties zijn op het ge bied van gym/fitness. Behalve het lijf trainen met behulp van toestellen en gewichten kan men bijvoorbeeld deelnemen aan fit- ness-dance of nieuwere typen als callanetics en step-aerobic. Voor ontwerpers van sportkleding op fitness-gebied is het zaak een col lectie te ontwikkelen die veel af wisseling biedt. Triump Sport heeft rekening gehouden met de veelzijdigheid vah fitness-spor ten. De kleding voor de vrouw is in het algemeen jeugdig-sportief en biedt veel bewegingsvrijheid. Actueel zijn pakjes, uitgevoerd in melangestoffen met een kan ten opdruk. Verder zien we kle ren in iycra, gedessineerd met graffity, en een serie van zacht getinte jacquardstoffen met op druk. De belangrijkste kleuren zijn mayine, ocean, brick, grijs melange, wit en zwart. WALKING Training/jogging krijgt een concurrent. Het nieuwste type Regenkleding uit de collectie van K.Way. Regenkleding is in ons land ook in de zomer geen overbodige luxe. Dit is vorig jaar en ook dit sei zoen al duidelijk geble ken. Wie zich wil bescher men tegen de regen kan tegenwoordig praktische en modieuze windjacks, parka's, poncho's en overbroeken kopen in frisse, heldere, zachte of felle kleuren, in effen of met prints. De modellen hebben een goede pasvorm, zijn wind- en waterdicht en veelal voorzien van gelaste naden, pe kleding is vervaardigd van ademend materiaal. Dit wil zeggen dat de gebruikte stoffen geen wa ter (regen) doorlaten, maar wel waterdamp, dus transpi ratie. Door deze eigenschap pen is de kleding geschikt voor vele buitenactiviteiten. zoals fietsen, wandelen, gol fen of zeilen. Nieuw in de collectie van K.Way is op het straatleven geïnspireerde mode met stoe re, sportieve jacks die zijn af gewerkt met contrasterende stiksels en wind- en water dicht zijn. De jassen passen uitstekend bij jeans. Als kleu ren zijn oranje, zwart, bruin en donkerblauw favoriet. De Soft collectie van K.Way is gerestyled. De jacks zijn ge maakt van polyamide. Dit materiaal is zacht en heeft de vereiste eigenschappen. De modellen hebben praktisch afsluitbare ritsvakken, mo dieuze drukknopen en zijn heel klein op te vouwen. De collectie is verkrijgbaar in de kleuren rood, geel, donker paars, lichtblauw, oranje bruin, grijs en groen. Praktische mode voor training!jogging uit de collectie van Triumph Sport. Tenniskleding uit de collectie van Rucanor: polo, short, pet, trainingspak en t-shirt. outdoor-sport heet walking en is recent overgewaaid uit Amerika. Bij walking wordt met een snel heid van zes of zeven kilometer per uur gelopen. Het zou een uitstekende sport zijn om licha melijke slapheid tegen te gaan en de weerstand te verbeteren. Wat kleding betreft kan voor zo wel training/jogging als voor walking een keuze worden ge maakt uit de voor deze sporten samengestelde collecties. De kle ding is vooral functioneel en uit gevoerd met praktische details als mouwboordjes, koordtunnels en zakken. Fantasiedessins, geo metrisch verdeelde kleurvlak ken of een mix van motieven en effen delen verlevendigen de col lectie. Op draagcomfort wordt goed gelet bij het toepassen van materialen. Zowel gebreide als geweven stoffen worden ge bruikt. Nieuw is het mixen van micro-fleece en geweven stof. Dit zeer lichte materiaal biedt bescherming bij koude, voert on gehinderd transpiratievocht af naar buiten, schuurt niet over de huid en is makkelijk wasbaar. NAUTISCH In het assortiment van Ruca nor treffen we dit seizoen voor het eerst een heuse 'nautische' lijn aan. De marine-look behoort tot de basiselementen in menige garderobekast. Vandaar de in troductie van een goed uitge werkte en complete 'zeewaardi ge' kledinglijn. Voor regenachti ge en stormige vaarten is er een zeiljack, met in de kraag een op gerolde capuchon. De bijpassen de broek kan bij zonneschijn in een handomdraai worden veran derd in een short. De pijpen zijn namelijk afritsbaar. Verder zijn er shirts en diverse polo's, met zowel korte als lange mouwen. De basiskleuren blauw/wit wor den afgewisseld met fris gekleur de streepdessins. Zwemmen biedt veel ontspan ning. Veel mensen bedrijven deze sport met name in de zomer tijdens de vakantie-periode. Na tuurlijk kan iedereen het hele jaar door een duik nemen in het water. En wie actief wil zijn, kan deelnemen aan aqua-gym, aqua- robic of lid worden van een zwemvereniging. Ook op het strand wordt aan sport en spel gedaan. Een steeds populairder wordende sport in de zomer is beachvolleyball. Wat de bad- en strandmode betreft wordt er te genwoordig nog nauwelijks ver schil gemaakt tussen de echte sportmode en de badkleding voor de vrije tijd. Comfort komt altijd op de eerste plaats. Hierop wordt ook gelet bij het ontwik kelen van nieuwe materialen, zoals gecrashed lycra. Sommige stoffen zijn dubbelzijdig gekalen- deerd en daardoor extra soepel. De fijnste microvezels zijn rijke lijk bewerkt, tot zijdematte of glanzende stoffen, al dan niet elastisch. Enkele materialen hebben dubbele veerkracht, met name belangrijk voor het spor ten. Ingeweven structuren laten de mat/glanseffecten goed tot hun recht komen. Het kleurge bruik varieert van intens heldere tinten tot zachte natuurkleuren als zand en beige. De collecties bad- en strand mode bieden onder andere shorts en singlets in kleurrijke dessins, korte leggings, badpak ken en zwembroeken. Opval lend qua styling bij de badpak ken is dat de buste geaccentu eerd wordt. De cups zijn geraffi neerd uitgewerkt en zijn voorge vormd of gevyld. Scherpe constructienaden onderstrepen de functionaliteit. Nieuw ont worpen schouderbandjes en stof partijen die zijn samengeregen, tonen aan hoe rijk aan ideeen badmode kan zijn. Om veilig van de zon te kunnen genieten en mooi bruin te worden, is het ver standig zonneprodukten te gebruiken die op de huid zijn afgestemd. Een van na ture getinte of een reeds ge bruinde huid behoeft een la gere beschermingsfactor dan een lichte of gevoelige huid. Voor ieder huidtype en iedere teint is een ge schikt anti-zonnebrandpro- dukt te vinden. Vichy introduceert twee nieu we zonneprodukten in de serie Capital Soleil: een creme voor de gevoelige huid die zorgt voor een totale sunblock, en een verzor gende after-sun speciaal voor het gezicht. Tevens vermeldt Vichy nu op alle produkten de UVA- beschermingsfactor. naast de UVB-beschermingsfactor. De UVB-factor geeft de mate van bescherming aan tegen verbran den. De UVA-factor vertelt hoe groot de bescherming is tegen UVA-stralen, die in hoge mate bijdragen aan de veroudering van de huid en zelfs (blijvende) huidbeschadigingen kunnen ver oorzaken. De UVA-factoren be lopen een schaal van 0-2 (gemid delde) tot 10 (maximale be scherming). De zonneprodukten van Vichy zijn uitsluitend ver krijgbaar bij de apotheek. De serie zonnecosmetica van Biotherm is uitgebreid met twee produkten voor het lichaam: een spray voor de donkere of de al zongebruinde huid (BF 2) en een lait in spray vorm met een hogere beschermingsfactor (BF 8), die geschikt is voor mensen met een lichte huid. Beide produkten be vatten een dubbel UVA-UVB fil ter en een derivaat van vitamine E tegen huidveroudering. INTENSITEIT Beiersdorf heeft de produkten uit de Nivea Sun serie aangepast na een onderzoek waaruit naar voren is gekomen dat de intensi teit van UVB-straling steeds an ders is (afhankelijk van seizoen, tijdstip van de dag en geografi sche lokatie), terwijl UVA-stra- ling altijd en overal praktisch even intens is. De zonneproduk ten van Nivea hebben een wisse lende UVB-bescherming (factor 2 tot 20) en een constante UVA- Foto: Vichy. bescherming. Aan de produkten is vitamine E toegevoegd als be scherming tegen huidveroude ring. Verder geldt voor alle pro dukten: neutrale pH-waarde, niet comedoon-vormend en wa terproof. De series Sensitive en Sensitive voor kinderen bieden produkten zonder emulgatoren, parfum, conserveringsmiddelen of kleurstoffen. Speciaal voor mensen die ac tief zijn in de zon, bijvoorbeeld surfers, zeilers en tennisspelers, ontwikkelde Laboratoires Gar- nier UV-Sport (Ambre Solaire). Deze zonnecosmetica is transpi- ratiebestendig, twee uur lang waterbestendig en niet vet. Be halve vochtregulerende en anti- verouderende bestanddelen be vat het produkt UVA-, UVB- en infraroodfilters. UV-Sport is le verbaar met de beschermings factoren vier, acht en zestien. Sunsation heet de nieuwe zon- verzorgingslijn van Juvena. De produkten hebben wisselende UVB-beschermingsfactoren (van zes tot achttien), maar bevatten altijd een hoog UVA-filter, zodat iedere huid beschermd wordt te gen veroudering als gevolg van zonlicht. Tevens is een celbe- schermingscomplex ontwikkeld voor Sunsation, dat de huid van binnenuit beschermt tegen vrije radicalen, die verantwoordelijk zijn voor huidveroudering. De werking ervan is gebaseerd op het principe van het natuurlijke afweersysteem van de huid. Het complex heeft de taak dit af weersysteem op een effectieve manier te ondersteunen. ALLERGIE Speciaal voor mensen die aan zonne-allergie (blaasjes en der gelijke) lijden, lanceert Piz Buin Allergie Sun Lotion. Dit produkt bevat behalve UVB-bescher ming met SPF 12 en verhoogde diepwerkende UVA-filters, ver zorgende bestanddelen als vita mine E en micro pigmenten, die zich goed verenigen met de huid. Bisabolol is een anti-ontstekings- ingredient dat de huid kalmeert. Allergie Sun Lo'ion is water proof en dient aangebracht te worden voor het zonnebaden. De huid moet rustig de tijd krijgen om te wennen. Op deze manier kunnen ook mensen die lijden aan zonne-allergie veilig van de zomerzon genieten. Zonnebrandpijn, andere warmte-irritaties en zonneblaas- jes verdwijnen eveneens met Derma-gel van Biodermal. Deze ongekleurde gel heeft een ver zachtende werking. Om onze ogen te be schermen tegen het felle zonlicht dragen we een zonnebril. Een die niet alleen praktisch is, maar ook een goede pasvorm heeft en karakter geeft aan het gezicht. Wie zich een zonnebril wil aan schaffen, heeft keus te over. De nieuwe collec ties bieden voor ieder wat wils, van elegant, nostalgisch tot sportief. Lacoste, bekend van de krokodil, heeft een breed brillengamma: 25 dames- en herenmodellen, onderver deeld in vier verschillende tendensen. Elegant is een model in lichte vlindervorm, dat handgemaakt is van ace taat. De bril is verkrijgbaar in twee schildpadkleuren. Actueel is een vrouwelijk model van metaal en acetaat dat met zijn ovale vorm bij elk gezichtstype past. De trendy bril is uitgevoerd in schildpadbruine kleuren, ge combineerd met grijze, vio let/groene, rood/blauwe en turkooise tinten. Bij de man nelijke versie van het model heeft het cellomontuur een verstevigde brug in metaal, waardoor het een sportief aanzien heeft. Speciaal voor fervente fans van Lacoste is er een metalen (unisex) mo del met kleine retro cirkels. Het montuur is uitgevoerd in een kleurengamma met een Vlindermodel, verkrijg baar in drie kleuren, uit de zonnebrillen collectie 1994 van Nina Ricci. klassieke ondertoon: antiek brons/satijn, antiek zilver/sa tijn en chroom/satijn. Kenmerkend voor de mon turen uit de collectie van het couturehuis Nina Ricci zijn de kleurmelanges in onder andere multi-color (veelkleu rig), amethyste en schildpad, gemarmerd koper of effen zwart met ingelegd strass. De veren worden geaccentueerd door uiteenlopende gouden decoraties in onder andere tulband- en strikvorm, waar bij het NR logo subtiel is aan gebracht. De ovale monturen zijn met de hand gemaakt. Chevignon brengt voor zo mer 1994 wederom een nos talgische collectie, die wordt bepaald door verschillende stijlen. Daytona is een licht montuur, uitgevoerd in de stijl van de jaren vijftig. De bril is er in twee kleuren: brons en chroom. De glastint is grijs/groen. Voor motorrij ders (bijvoorbeeld voor lief hebbers van Harley David son) is er een montuur met zijdelingse kleppen, dat Pearl Habour wordt genoemd en details uit de jaren veertig /vijftig toont. Het montuur heeft krulveren met een ron de oortip. Authenticiteit ver lenen onder andere metalen plakketjes. Voor veiligheid en comfort enerzijds en voor de look an derzijds is een zwarte be schermingsband aangebracht langs de kleppen. In Lolita stijl uitgevoerd zijn brillen in kleuren als koraal, groen en jeansblauw. De samenstel ling van de tinten wordt ver kregen door een blinkend ge kleurde vernislaag aan de buitenzijde en een matte laag aan de binnenzijde. Hierdoor hebben de kleuren een opaal - achtige schijn gekregen. Mo del Ike behoort samen met Mac en Patton tot de Chevig non Army-collection. Op de bovenbrug staan zes sterren. Dit motief herhaalt zich aan de zijranden. De cirkelran- den zijn vooraan fijn be werkt. Op de veren staat het Chevignon-logo. Vliegen, muggen en wespen: in de zomer plagen deze irritan te prikkertjes en zoemertjes weer veel mensen met hun aan wezigheid. Er zijn veel smeer seltjes om deze insekten op een afstand te houden, maar niet allé middeltjes zijn onschuldig voor de mens. Veel insektenwerende pro dukten bevatten namelijk diet hyl toluamide oftewel DEET. Deze stof weert insekten, maar kan ook schadelijke gevolgen hebben voor de gebruikers. Sinds kort is er een middel op de markt dat geen DEET bevat. Dit produkt beschermt op veili ge wijze tegen een heleboel in sekten. Gurkha (Engels fabri kaat) stinkt niet, maar ruikt voor insekten wel bijzonder on aangenaam. De nieuwe insektenwerende emulsie is tegelijk een huidver- zorgende, maar geurloze body lotion. Het produkt is verkrijg baar bij de drogist. De Franse topontwer per Yves Saint Laurent is vanaf zijn eerste mode show in 1958 nadrukke lijk aanwezig in de we reld van de haute coutu re. Maar hoewel zijn naam niet meer weg te denken is tussen andere beroemde couturiers heeft hij wel de nodige ups en downs gekend. Bij uitgeverij De Kern is de biografie Yves Saint Lau rent verschenen. Axel Madsen is de auteur. Hij heeft al diverse autobio grafieeen op zijn naam staan, waaronder die van Coco Chanel. Yves Saint Laurent staat vandaag de dag aan het hoofd van een gigantisch imperium. Zyn succes dankt hij mede aan Pierre Berge, oprichter en president-directeur van de firma Saint Laurent, die zijn zakelijke belangen behartigt en tevens zijn levenspartner is. Yves Saint Laurent - YSL voor de halve wereld - staat al vanaf zijn twintigste jaar aan de top en is nooit jong en zor geloos geweest. Bij het begin van elk seizoen wacht ieder een op hem, omdat hij de toon aangeeft. Hij wordt zoveel ge kopieerd dat het gênant is. Als trendsetter heeft YSL be slissende veranderingen te weeg gebracht in de wijze waarop vrouwen zich kleden. Hij bracht als eerste de lange broek als elegante avondkle ding, hij lanceerde de hemu- jurk. kozakkenromantiek en de rok tot onder de kuit. Hij introduceerde vissershem den, cols en duffels in de cou ture, de blote look met door- kijkblouses en maakte het sa- faripak populair. Het verhaal van deze creatieve kunste naar wordt met verve be schreven. Het vertelt niet al leen over de commerciële suc cessen, maar ook over de aan houdende druk om steeds maar weer iets nieuws te moeten bedenken, over de twijfels van YSL en zijn vele depressies, waardoor hij tel kens weer in klinieken be landt. Ook krijgt de lezer een goed beeld van de gang van zaken tijdens de modeshows en het wereldje van de mode freaks. De ongeautoriseerde biografie is vrij gedetailleerd en laat een aardige indruk achter van YSL, die zich im mer bescheiden opstelt. Het boek (prijs f39,-) is gelardeerd met enkele zwart wit foto's.

Holtens Nieuwsblad | 1994 | | pagina 7