Jonge Poolse gasten erg blij met Holten Sloop gebouw Dorpsschool is de 'zoveelste miskleun' m>L WEEK DEZE Vriendenclub voert aktie voor behoud van gebouw Rapport over toerisme in Holten Beëdigd Blunder Brinkman voorzitter OKIA houdt zeskamp Motorrijders gezocht Programma van interkerkelijk recreatiewerk Holten Parkeerverbod Eerste prijs voor Rietberg Holtens Nieuwsblad DONDERDAG 14 JULI 199' Abonnementsprijs f 66.= Losse nummers f. 1.45 Fokloredag Een prachtig en door velen zeer gewaardeerd evenement. Dat was de eerste Folkoredag die zaterdag voor doorlopende be langstelling zorgde op en rond de Smidsbelt. Het evenement voorzag duidelijk in de behoef te en de roep om herhaling bleek groot. Of dat echter ge beurt is nog niet zeker. Fusiefeest Met een groots fusiefeest voor leerlingen, leerkrachten, ou ders en overige genodigden, heeft de nieuwe openbare ba sisschool voor Daltononder wijs De Holterenk de definitie ve samensmelting van Dorps- en Kolschool vorige week luis ter bijgezet. Met ingang van au gustus is de fusie officieel, be gin september gaat de school met ruim 200 leerlingen van start. Verbouwing Met een feestje voor de leerlin gen en een open huis vierde de pc basisschool De Regenboog vorige week het feit dat de ver bouwingswerkzaamheden op enkele details na verleden tijd zijn. De school telt nu negen lokalen, waarvan drie kleuter lokalen. Die zijn onderge bracht in de ingrijpend ver bouwde 'kleutervleugel'. Supertevreden. Dat waren de Poolse studenten van de Land bouwschool in Grzybno die on langs twee weken stage liepen op agrarische bedrijven in Holten en directe omgeving. Georganiseerd door de standsorganisaties OLM, CBTB en AJK, de 'groene' afdeling van het voorbereidend beroepson derwijs van de scholengemee- schap De Waerdenborch en Gert- Jan van 't Holt. Doel van het be zoek was kennis te vergaren. „Dat is zekér gelukt," aldus woord voerder Ep Krikkink, die ook zelf een Pool te gast had op zijn bedrijf aan de Helhuizenweg. Volgens Krikkink hebben de jongeren zich voor honderd procent ingezet, of schoon de taal nogal eens voor moeilijkheden zorgde. Krikkink: „De wil was echter zeer duidelijk aanwezig en met wat goede wil en een beetje uitleg op papier, kwa men we er zeker uit." De communi catie bleek toch iets gemakkelijker met een academisch geschoolde Pool, die enkele dagen later zijn opwachting maakte in Holten. Of een dergelijk stagebezoek on danks het succes volgend jaar op nieuw georganiseerd wordt is op dit moment de vraag. Krikkink wijstin dat verband op de toch niet te onderschatten kostenfaktor. Zo wel aan Holtense als aan Poolse kant. Ter verduidelijking wees hij op de aanwezigheid van slechts vijf studenten uit een klas van zesen twintig. Voor de overigen zat de trip om financiële redenen niet in. Behalve het 'meelopen op het be drijf, werd de jongeren (tien jon gens en zeven meisjes van circa 18 jaar) een afwisselend programma geboden met onder meer een be zoek aan een varkensfokkerij, een excursie naar Amsterdam en be- drijfsbezichtigingen bij Twentrac, Vlogtman en DMC in Deventer (in plaats van West-Twente in Marke- lo dat die dag net geteisterd werd door brand, red.). Het gezelschap werd tevens ontvangen in het ge meentehuis. Met behulp van een tolk gaf burgemeester D. J. Verhoe ven de jongeren informatie over Holten, specifiek over de agarari- sche sector. Onder het genot van een drankje werd de bijeenkomst Bijna twee weken lang liep Piotr Jedrzejczak mee op het bedrijf van Ep Krikkink aan de Helhuizenweg informeel voortgezet in de kantine. Vorige week donderdagavond werd de stage besloten met een gezellige afscheidsbijeenkomst in 't Trefpunt, waar De Hooi ter Daan- sers een stukje folklore ten toon spreidden. Folklore was er evenwel ook van Poolse zijde. Een deel van de studenten vormde een dans groep, die op band enkele tempera mentvolle staaltjes danskunst liet zien. Nadat de jongeren een prach tig herinneringscertificaat aan hun Holtense stage hadden ont vangen, konden de aanwezigen zich tegoed doen aan al het heer lijks dat de barbecue te bieden had. Een dag later vertrok het Poolse gezelschap huiswaarts. In het gemeentehuis presenteert Renske Bouwens volgende week dinsdag het door haar samenge stelde rapport Toerisme op de berg'. Renske is studente aan de Nationale Hogeschool voor Toeris me en Verkeer in Breda en schreef het rapport in opdracht van de VW Holten. Gedurende een aan tal maanden inventariseerde zij de recreatiesector in Holten en maak te tevens enkele ontwikkelingen met betrekking tot het toerisme in Holten zichtbaar. De presentatie geschiedt in aanwezigheid van B en W, het bestuur van de VW en de regionale en plaatselijke pers. Bij de Rechtbank te Zwolle is op 6 juli jl. mevrouw E.M. ter Schure- Hein beëdigd tot makelaar in on roerende goederen. Mevrouw Ter Schure blijft als makelaar verbon den aan makelaarskantoor Vin cent BV in Holten. Zij is daar reeds werkzaam vanaf 1985. Haar werk zaamheden bestaan uit bemidde ling bij aan- en verkoop van onroe rend goed alsmede het uibrengen van taxaties. Voor de week van zaterdag 16 tot en met vrijdag 22 juli is het pro gramma van het interkerkelijk re creatiewerk op de Borkeld als volgt. Zaterdag 16 juli: open avond (20.00 uur). Zondag 17 juli: kampdienst (10.00 uur, predikant ds. Rozen- boom, thema 'Vroeger en Nu'. Maandag 18 juli: schatzoeken (14.00 uur); volleybal (voor 14 jr. e.o. 19.30 uur), dinsdag 19 juli: kin- derkookmiddag (14.00 uur; opge ven voor maandag 19.00 uur). Woensdag 20 juli: vossenjacht (14.30 uur); nachtspel (22.00 uur). Donderdag 21 juli: barbeque Ha waii (19.00 uur). Vrijdag 22 juli: Ren je Rot (14.30 uur). Het behoud Van het gebouw van de Dorpsschool is geen gepasseerd station. Dat is de stellige overtuiging van een groep Holtenaren die naarstig op zoek is naar uitbreiding om vervolgens op zo kort mogelijke termijn met een gedegen plan richting gemeente te stappen. Dat plan voorziet in een alterna tief gebruik van de unieke halschool. „Er zijn de afgelopen zo veel dingen gebeurd waarover je mocht meedenken- en pra ten, maar als puntje bij paaltje kwam, dan bleek de zaak besloten. Nu is er een ander college, een andere gemeenteraad en is het tijd om te tonen dat het ook anders kan!," vindt Carl Dissevelt, die met Titie Karsten en Wim Beumer het voortouw heeft genomen om de 'Vriendenclub van de Dorpsschool' gestalte te geven. Als de Dorpsschool begin volgende maand officieel gefuseerd is met de Kolschool tot De Holterenk, staat het gebouw aan de Tuinstraat leeg. Een gemakkelijke prooi voor vandalisme en wellicht in de visie van de gemeente voor de sloper, ofschoon de sloopvergunning nog niet is verstrekt. Gezien de plannen tot woningbouw op de bewuste lokatie, staat het gebouw zoals bekend op de nominatie om met de grond te worden gelijkgemaakt. Een doorn in het oog van zeer veel Holtenaren. Verder is er van maandag t/m vrij dag van 10.00 tot 12.00 uur een kindermorgen en om 18.45 uur een kleuterkwartiertje. „Daarom moeten we nü de koppen bij elkaar steken. Want wat wil men nou liever: mond houden en de sloper zijn werk laten doen om achteraf te concluderen dat er ver keerd gehandeld is, of nu in aktie komen om en trachten het gebouw te behouden door er een zinvolle functie aan te geven?" vraagt Titie zich af. Geen handtekeningenak- tie, maar wel een korte, hevige ak tie die tot doel heeft een gedegen en (financieel) haalbaar alternatief voor het Dorpsschool-gebouw te ontwikkelen. De club weet zich ge steund door onder meer D66 dat al eerder pleitte voor behoud van het gebouw: „Wij willen ons hier graag voor inzetten maar prefereren de achtergrond," verklaart tweede man Rob Hazes. „Het is niet de bedoeling om hier politieke munt uit te slaan." Om goed beslagen ten ijs te komen is de groep op zoek naar Holtenaren die willen mee denken in deze zaak en wellicht deskundig zijn op het gebied van architectuur. „We moeten ons niet laten afschrikken door de kosten faktor. Te duur, slecht dak enzo voorts. Misschien heeft dit wel de consequentie dat er iets meer ge meentelijke belasting moet wor den opgebracht, maar anderzijds is de roep om behoud dermate groot, dat er serieus naar de moge lijkheden moet worden gekeken," meent Hazes, die er op wijst dat het gebouw (evenals de grond gemeen telijk eigendom, red.) volledig afge schreven is. Geen kapitaallasten dus, wel exploitatiekosten indien het gebruikt zou worden. Hazes: „Die kosten wegen dan wellicht weer op tegen de onkosten door mogelijk vandalisme." 'Miskleun' De sloop van het Dorpsschool-ge bouw is voor de Vriendenclub de 'zoveelste miskleun'. Van een vriendelijk, karakteristiek, groen dorp is volgens hen geen sprake. Beumer: „Hartstikke jammer. Als men op deze weg doorgaat, ver dwijnen hier gaandeweg meer ka rakteristieke elementen. Vergelijk Holten nou eens met diverse dor pen om ons heen. Die ogen toch attraktiever? Hier gaat steeds meer tegen de vlakte. En dan dat asfalt op onder meer Larenseweg en Dorpsstraat-Oranjestraat. Dat hoort niet in een dorp als het onze. Met de zorg voor het openbaar groen (bomen) is het al niet veel beter gesteld en nog een voorbeeld is het geasfalteerde fietspad langs het Beukenlaantje. Ondanks de subsidie die daarbij een rol speel de, is het doodzonde dat dit ge beurd is." In de overtuiging van de overheer sende mening in Holten dat het gebouw moet blijven, hoopt de groep een breed draagvlak te krij gen. In overleg met deskundigen (wellicht studenten) moeten dan binnenkort plannen op papier wor den gezet die voor verdere uitwer king aan de gemeente kunnen wor den voorgelegd. Dissevelt: „Als het verzet tegen de afbraak groot is, dan moet de gemeente oor hebben voor wat leeft en is ze verplicht een 'haalbaarheidsstudie' te doen." Dat het gebouw opnieuw een schoolfunctie krijgt lijkt vrij on waarschijnlijk, hoewel Titie wijst op het gestrande plan van de basis schooldirecteuren. Het omvatte onder meer de vestiging van Haar- school en Kolschool in een ver bouwde en uitgebreide Dorps school. Nu gaan de gedachten De slopershamer hangt nog altyd dreigend boven het gebouw van de Dorpsschool. Een doorn in het oog van tal van Holtenaren. De onlangs gevormde Vriendenclub van de Dorpsschool zet aües op alles om het gebouw te behoeden voor afbraak Archief) Dat er soms wel degelijk moei te wordt gedaan om een pand geheel of gedeeltelijk te behoe den voor de ondergang bleek vorige week uit het Deventer Dagblad. Daarin werd melding gemaakt van de handhaving van een deel van de gevel van de Noorderschool in Deventer. De gevel wordt geïntegreerd in een nieuw complex van 27 se niorenwoningen. Volgens de schrijver was de gevel een 'beeldbepalend element' van de wijk. meer uit naar een gecombineerde woon/openbare functie. Hazes: „Niet op voorhand roepen van die hal is veel te hoog, maar kijk nou 'ns of die wèl te handhaven is en projecteer daar omheen bijvoor beeld (senioren)woningen." Daar mee doelt hij op een uitlating van burgemeester D.J. Verhoeven, die onlangs wees op de hoogte van de hal. Hoewel de kwestie de aan dacht van het college heeft, wordt volgens Hazes in het gemeentehuis nogal negatief aangekeken tegen de zaak: „Er zijn echter allerlei mogelijkheden denkbaar. Hoeveel pakhuizen en kerken zijn er niet op die manier verbouwd? Laat het ge bouw staan, integreer het in nieuw bouw en je hebt een stukje historie van Holten gered." Ook scholen worden op soortgelijke wijze aan gepast. Titie wijst 'en passant' op de mogelijkheid van het projekt Centraal Wonen: woningen met ge zamenlijk gebruik van diverse ruimten als keuken en hobbyruim te. Duidelijk is dat het gebouw behal ve een woonfunctie, ook (deels) ge bruikt zou kunnen worden als de pendance van het 'uit zijn voegen barstende' dorpshuis, als ruimte voor exposities, films en tal van andere bijeenkomsten, als restau rant en zelfs werd de suggestie ge daan voor een overdekt zwembad. Ten slotte hebben enkele instellin gen reeds informeel belangstelling getoond voor huisvesting in de Dorpsschool. Dat geldt onder meer voor de scholengemeenschap De Waerdenborch, die in verband met een tekort aan lokaalruimte moge lijkheden ziet in het Dorpsschool gebouw. Gezien de start van de nieuwbouw en de op dat moment verplichte afbraak van de noodlo- Het behoud van de Dorpsschool is geen gepasseerd station. Nü is .de kans om uw steun te betuigen. Meldt u zich daaarom op zo kort mogelijke termijn, wan! slopershamer hangt dreigend boven het unieke schoolgebouw. 0 Ik ben bereid mee te denken Naam: Adres Tel. DORPSSCHOOL.HO TEN kalen (D en E), speelt dat echter pas eind volgend jaar. Desge vraagd het rector Leon van Min derhout weten dat in overleg met het schoolbestuur (gemeente, red.) best nagedacht kan worden over een eerder gebruik van het gebouw door het voortgezet onderwijs. Van Minderhout: „Als een soort oppas- /beheerder. Een goed middel om eventueel vandalisme tegen te gaan." Binnen de Vriendenclub wordt ook driftig gefilosofeerd over de toekomst van het onderkomen van de supportersvereniging van HMV en Welfare. Nu 'nieuw' ge huisvest aan de Dorpsstraat in het pand van Smid Maats, maar zodra de bouw van de 50 seniorenwonin gen op het voormalige Ehag-ter- rein start, moeten zij wijken. Ge zien de sociale functie van beide instellingen, is de groep aktievoer- ders er van overtuigd dat verdwij nen niet in het verhaal mag voor komen. Wie meer wil weten over de aktie van de Vriendenclub kan kontakt opnemen met Titie Kar sten, Larenseweg 71, tel. 62728. In het herinneringsboekje over de Dorpsschool dat de honder den reünisten onlangs kregen uitgreikt staat onder meer een bijdrage van Johan van Brug gen, oud-voorzitter van de ou dercommissie. Dat de dreigen de sloop ook hem bitter stemt, blijkt uit het volgende: „Het college en de bijna voltallige raad is het uiteindelijk toch ge lukt onze Dorpsschool zowel fi guurlijk als binnen afzienbare tijd ook letterlijk plat te krij gen. Jammer van het gebouw, dat uniek in zijn vorm en ge bruiksmogelijkheden is. Een gebouw dat zeker nog te ge bruiken was geweest voor een andere functie indien men dat had gewild. Door uitbreiding met klassen in een nieuw te bouwen vleugel zou het-moge- lijk zijn geweest om hier de gefuseerde school onder te brengen ep de school dichter bij de kinderen te laten. Im mers, de toeloop van nieuwe leerlingen zit in de Beuseberg (en Lukensveld, red.), daar wordt gebouwd. De toekomst zal leren of het sluiten en de afbraak niet weer één van die blunders blijkt te zijn waarin bestuurders en planologen soms zo sterk zijn." Holtens Nieuwsblad is een uitgave van Oostelijke Weekblad Pers BV, behorende tot Wegener NV, in samenwerking met de stichting Holtens Nieuwsblad Stichtingsbestuur: W. H. Beyers, secretaris, Kollingserf 4 7451XC Holten tel. 05483-6 30 22 Directie: J. V. Munsterman Advertenties: Getfertsingel 41 Enschede tel. 053-84 24 50 Orders worden afgesloten en uitgevoerd overeenkomstig onze algemene voorwaar den, gedeponeerd bij de Ka mer van Koophandel en Fa brieken te Enschede. Redactie: Wil Vogel, tel: 05483-6 42 01. Hoofd redactie: Bob Braak man, tel: 053-84 2490 (kan toor), 053-33 92 80 (privé). Redactioneel adres: Kerkhofsweg 18 tel. 05483-63803 faxnummer 05483-6 64 97 Openingstijden redactie: maandagmiddag 13.00-16.30 uur. Advertentie-adviseurs: Mw. J. Rem Voordamweg 6, Heilendoorn tel. 05486-5 52 54 H. Schottert tel. privé 074-42 86 06 Advertenties kunt u in Holten opgeven bij: G. W. Knapen Larenseweg 3, tel. 6 12 24 tot dinsdag 12 uur in Bathmen H. Voogsgeerd Deventerweg 34, tel. 16 65 tot dinsdag 12 uur Abonnementen en klachten bezorging: Fam. Bouwhuis Aalpolsweg 6 7451 HK Holten Tel. 05483-6 1849 Oud-gemeentesecretaris A.H. Brinkman van Hellendoorn wordt door B en W voorgedragen als de nieuwe, onafhankelijk voorzitter van de onlangs gewijzigde com missie beroep- en bezwaarschrif ten. Tot leden zijn voorgedragen Dick van der Torre (D66) en Wim Dalhuisen (PvdA). Als hun plaats vervanger zijn aangewezen respec tievelijk Jan Soepnel (Gemeente belang) en Harry Dul (CDA). Amb telijke ondersteuning is er in de persoon van H. de Blaauw, secreta ris van de'commissie. Op de Smidsbelt houdt trouwtrek- vereniging OKIA dinsdagavond 19 juli vanaf 19.00 uur de jaarlijkse zeskamp. Met Zum Hoolter Bock de enig overgebleven aktiviteit van de Hoolter Daage, die zoals bekend ter ziele zijn. De zeskamp biedt zoals gebruikelijk veel spek takel met onder meer een water- spel. Vier ploegen hebben zich in middels ingeschreven. Aanmel ding is nog steeds mogelijk bij Ger- ben Sluiter, Kwintenweg 10, tel. 63402. Inschrijfgeld is niet ver schuldigd. In de Bergmanstraat geldt sinds kort aan één zijde van de weg een parkeerverbod. Gezien de breedte van de weg indien aan weerskan ten geparkeerd wordt, werd de doorgang van de vuilniswagen en indien noodzakelijk de brandweer belemmerd. Volgens gemeentese cretaris J.P. Stegeman gold dat tevens voor een snelle doorgang van de ambulance. Tegen de be slissing hebben enkele bewoners vergeefs bezwaar aangetekend. Het ministerie VROM heeft het be roep inmiddels afgewezen. Met het oog op de volgende week zaterdag (23 juli) te houden tiende Triathlon Holten is MAC De Hol- terberg naarstig op zoek naar nog enkele motorrijders die willen assi steren tijdens het evenement. Ze kunnen zich aanmelden bij voor zitter Jan Wansink, tel. 62216. Op het concours in Groenlo was er voor Erwin Rietberg van LRV De Bergruiters met Golden Lady een eerste prijs in de klasse B springen. In Olst werd hij tweede in de klasse B dressuur. Ook met Golden Lady won Rietberg in Heeten de eerste prijs in de klasse B springen terwijl hij daar in de dressuur b derde werd.

Holtens Nieuwsblad | 1994 | | pagina 1