'Prachtig beroep dat veel liefde vereist' KBH richt zich tot de lokale politiek Dressuurproeven in Snorrewind 'Helofytenfilter meegenomen' Echtpaar Koopman stopt beheer uitvaartcentrum Nog steeds over terras commotie en boom Riolering Waagweg na de bouwvak open Richtlijnen loting kavels aangepast? Puzzelrit HOLTENS NIEUWSBLAD BOUWAANVRAGEN OPENBARE COMMISSIEVERGADERINGEN DONDERDAG 30 JUNI 1994 „Weet je dat ik er zelfs een traan om heb moeten laten?," bekent Dinie Koopman (69). „Je sluit toch een stuk van je leven af, 't zal best wennen zijn." Op 1 juli zet Dinie een punt achter het beheer van uitvaartcentrum 'Memento Mori' aan de Rei- linksweg. Begin juli wordt ze 70, voor werkgever Monuta/Arca- da de absolute leeftijdgrens. Voor echtgenoot Henk (71) geldt hetzelfde, hoewel hij in '87 officieel afscheid nam toen hij de pensioengerechtigde leeftijd bereikte. Vanaf dat moment wa ren de rollen omgedraaid: Dinie officieel beheerder en Henk die haar terzijde stond in plaats van jarenlang andersom. Pinie begon zo'n 35 jaar geleden met köffieschenken en broodjes verzorgen. Ofschoon zij de touw tjes sinds '87 deskundig in handen had, bracht echtgenoot Henk nog veel van zijn tijd door in de aula. Het werk liet hem niet los. De ta ken van Henk en Dinie Koopman worden straks definitief overgeno men door de dames Fenny Vros en Miny Oosterkamp. Beiden helpen al regelmatig met koffie schenken en dergelijke. Als dank voor het vele werk dat zij hebben verzet, biedt Monuta/Arcada het echtpaar Koopman donderdag 7 juli van 16.00 tot 17.30 uur een afscheidsre ceptie aan in gebouw Irene. De naam Koopman was jarenlang onlosmakelijk verbonden met uit vaarten in Holten. Tijdens het ge sprek dat wij hadden met het scheidende echtpaar blijkt hoe zeer de twee nog steeds hechten aan hun werk. Toch is het niet direct het beroep dat in de top tien van populaire beroepen genoteerd staat, maar Henk ziet dat anders: „Een prachtig beroep juist, waar bij wel een grote dosis liefde aan de dag moet worden gelegd. Als je dat niet kunt, moet je er gewoon niet aan beginnen." Dinie valt hem bij, wijst op de enorme hoeveelheid verdriet en ellende waarmee je ge confronteerd wordt. Beiden noe men in dat verband het overlijden van een kind nog steeds het moe- lijkst. Henk, voor een heupopera tie onlangs onder het mes gewèest in het Deventer ziekenhuis, vertelt over de begintijd. Daarvoor gaan we terug naar de jaren vijftig. Via de huishoudelijke dienst in (al weer) het Deventer hospitaal, kreeg hij werk in de aula van het ziekenhuis. Assisteerde bij het op baren van overleden patiënten. Een grote (geestelijke) overstap? „Nee, zo heb ik dat niet ervaren. Heb er ook nooit wakker van gele gen, hoewel het soms niet gemak kelijk is. Toch sluit je je er op een gegeven moment voor af. Het leven gaat door. Als je een sterfgeval gehad hebt, ga je vervolgens over tot de orde van de dag. Hoe het hard dat misschien ook klinkt." Mortuarium De bezigheden van Koopman in Deventer bleven in Holten niet on bekend, zodat hij in '52 drager werd bij uitvaartverzorger (wijlen) Jan Oosterkamp. Met intussen de benodigde papieren op zak stond hij enige tijd later officieel inge schreven bij de Kamer van Koop handel. In '54 nam hij de zaak over van Oosterkamp. Was vanaf dat moment ook degene die kontakt had met de familie van de overle dene over zaken als het regelen van de uitvaart en de rouwkaart- en/of advertentie. Koopman groeide snel in zijn vak en toen zo'n dikke twintig jaar terug het mortuarium geopend werd, werd hij aangesteld als beheerder. Voor die tijd werden de overledenen veelal thuis opge baard en waren er regelmatig kof fie en broodjes na de begrafenis in gebouw Rehoboth, Irene of bij de" familie thüis. Al pratend toont hij niet alleen gedrevenheid en kennis van zaken, maar ook medemense lijkheid. Een aspekt dat veel waar dering ontmoette in Holten. Echt- De naam Koopman was jarenlang onlosmakelijk verbonden met uüvaarten in Holten. Eerst beheerde Henk later echtgenote Dime de aula aan de Reüinksweg: „We sluüen een stuk van ons leven af." (Foto Ten Veldei. Afhankelijk natuurlijk van het pen de rouwdienst in de sinds vorig aantal sterfgevallen en de wensen jaar daarvoor uitstekend geschik- van de familie. „De één wilde er wel te aula wilden houden. Dan moet koffie bij tijdens het condoleance- bezoek, de ander niet." Afgelopen vrijdag en zaterdag avond werd op manege Snorre wind gestreden om de hoogste eer in dressuur en springen. Vrijdag avond werden er verkleed en wel viertallen gereden. De proef werd op bijpassende muziek uitgevoerd. Het geheel werd beoordeeld door Ans Fraas en Wim Aaltink. De vier tallen werden op originaliteit be oordeeld door Lot Burna. Uitslag dressuur B-jeugd: 1. Francien Wa- terna met Katinka; 2. Patricia Jansen met Beau; 3. Leonie Klomphaar met Poney; 4. genote Dinie wijst er op dat haar man regelmatig zelf een woordje deed bij een condoléance. Een woord van sterkte dat velen steun gaf. Geen verplichting voor een au labeheerder, maar een stukje ka rakter en gevoel van de Holtenaar die zijn taak evenals Dinie met hart en ziel uitoefende. Het wordt onder meer duidelijk als Henk on afgebroken vertelt over de vele moeilijke gevallen waarmee hij ge confronteerd werd. Verkeersslach toffers, mensen die zich voor de trein wierpen,'hij maakte het alle maal mee, kon het en durfde het ook. Over de, grotendeel financiële pro blemen die zich in de loop der jaren rond de aula manifesteerden, wil len de Koopmans bewust niets kwijt. „We hebben alle affaires meegemaakt, mooi en lelijk. Schrijf dat maar, meer niet," luidt het eensgezind. Beginjaren tachtig werd het uitvaartcentrum door Monuta overgenomen. Vorig jaar april werd het gerenoveerd. De uren dat de Koopmans er per week in touw waren, varieerden sterk. Chantal KoeDrugge met Snorrewind; o. Mirjam Regenburg met Danny; 6. José Nikkels met Tyry L-jeugd dressuur; 1. Su san Koppejan met My Lovely Lady; 2. Nicole Wansink met Katinka; 3. Wendy Ongena met Wemona; 4. Frauke de Hong met Danny; 5. Bianca Oosterbaan met Snorrewind; 6. Saskia Grooteboer met Beau. Dressuur L/M handicap: 1. Ingrid Paalman met Fornu; 2. Astrid Dijkgraaf met Fleur; 3. Inge Koster met Pluto; 4. Carina de Leur met Ludwig; 5. Marina Lichtenberg met Casper; 6. Erna Bro.nsvcort met Fayco. Springen B-jeugd: 1. Saskia Aanstoot met Vaya Con D.; 2. Nicole Wansink met Katin ka; 3. Vera van Weyrother met Danny; 4. Roza Stromink met Katinka; 5. Patricia Jan sen met Beau; 6. Frauke de Jong met Danny. B-springen: Fusie Problemen met politie, buren en ook de uitvaartverzorgers hebben de aulabeheerders nooit gehad. In Holten zijn twee uitvaartverzor gers: naast Müller's Begrafenison derneming is Peter de Lange al enige tijd als zodanig in Holten aangesteld voor Monuta/Arcada. Koopman: „Conflicten kun je je ook niet permitteren. Wat ik wel jammer vind is dat er nog altijd sprake van twee is. Waarom gaan geen fusie? Holten is klein en de onderlinge verstandhouding van beiden is prima." In goed overleg waren twee condoléances op één avond zonder meer mogelijk. Was de ene familie weg, dan snel alles gereed maken voor de volgende. Toch moet Koopman op de val reep iets van 't hart: „Er wordt nogal eens tegengesputterd door de kerken als kleine gezelschap- zo'n groep toch kerkwaarts met alle bijkomende extra kosten van huur en vervoer. Dat vind ik erg jammer." OPENBARE KENNISGEVING INZAKE VERLEENDE ONTHEFFINGEN OF VERGUNNINGEN 1. BOUWVERGUNNING IS VERLEEND VOOR: - bouw garage/berging bij Deventerweg 62; - uitbreiding garage bij Rijssenseweg 7; - bouw vervangende landbouwwerktuigenberging bij Lichtenbergerweg 13; - verbouw schuur/garage bij Weustenweg 4; - veranderen berging/carport bij Postweg 48; 2. KAPVERGUNNING IS VERLEEND VOOR: - 7 dennen bij Winkelbergweg 50; 3. VOORTS IS VERGUNNING, ONTHEFFINGEN E.D. VERLEEND VOOR: - ontheffing en wegafsluiting t.b.v. beddenrace op 27 juli 1994 - concours hippique op 3 juli 1994; Ingevolge de Algemene wet bestuursrecht kunnen belanghebbenden tegen één of meer van bovenvermelde besluiten binnen zes weken een bezwaarschrift indienen bij burgemeester en wethouders, postbus 13, 7451 AA Holten. Burgemeester en wethouders van Holten maken ingevolge artikel 41 van de Woningwet bekend, dat aanvragen om bouwvergunning zijn ingediend voor: - uitbreiding woning Markollenweg 6; - plaatsen dak op garage bij Larenseweg 94 - verbouw woonhuis/boerderij Lichtenbergerweg 5; - bouw schuurtje bij Vianenweg 196; - bouw 2e bedrijfswoning Dorperdijk 11 - bouw afleverpunt brandstoffen aan de Waagweg; - bouw carport bij Kolweg 71 De bouwaanvragen liggen tijdens de openingsuren (van 9.00 tot 12.30 uur) ter inzage bij het bureau bouw- en woningtoezicht van de afdeling gemeentewerken, Smidsbelt 6 te Holten. De commissie onderwijs vergadert op woensdag 6 juli 1994 om 19.00 in kamer 9 van het gemeentehuis. De agenda vermeldt o.a.: uit te brengen advies over de concept-Afvloeiingsregeling voor het personeel in vaste dienst van de gefuseerde scholengemeenschap De Waerdenborch. De agenda met bijbehorende voorstellen ligt op de gebruikelijke wijze voor een ieder ter gemeentesecretarie, kamer 6 (leeszaal/bibliotheek ter inzage. Degenen die van het spreekrecht gebruik wensen te maken kunnen dat tot uiterlijk 4 uur vóór de aanvang van de vergadering opgeven bij de secretaris van de commissie. Het enkele weken geleden aange legde terras voor cafetaria 't Kla vertje blijft voor commotie zorgen. In de commissie Gemeentewerken kwam G.H. Markvoort (PvdA nog eens terug op de kap vergunning die daarvoor door de gemeente was verleend, terwijl J.A. Stege- man zijn zorg uitte over de hoogte van de terrasmuur ter plekke. In antwoord op vragen van Mark voort deelde directeur Gemeente werken S.K. de Jong mee dat er binnenkort een voorstel naar het college van B en W gaat om het verlenen van een kapvergunning in betere banen te leiden. Mark voorts bezwaar was dat het kap pen van de markante kastanje boom op de hoek Larenseweg- Dorpsstraat destijds niet in een gemeentelijke advertentie was aangekondigd en-dat dus niemand bezwaar had kunnen aantekenen. In het nieuwe voorstel is die publi- katieplicht wel opgenomen waar na binnen een termijn van zes we ken kan worden gereageerd. Pas daarna kan de kapvergunning daadwerkelijk worden verleend. Overigens speelt die kwestie mo menteel niet omdat van mei tot oktober een algeheel kapverbod geldt. Ook is er geen kapvergun ning nodig voor bomen die binnen vfjf meter van de bebouwing groei- Een andere kwestie die de commis sie beroerde was die van de terras- muur die voor de helft betaald is door de gemeente Holten. J.A. Ste- geman verwoordde de mening van menig Holtenaar, daarbij ge steund door PvdA-er Markvoort (en later schoorvoetend ook door H.J. Wansink van Gemeentebe lang. „Veel te hoog, je ziet niks. Heel erg onoverzichtelijk voor hen die vanaf de Dorpsstraat komen. Daar moet zonder meer een stuk van af. Levensgevaarlijk! Een blunder van de gemeente.Met die typering was de verantwoordelijke man voor de uitvoering, Gemeen tewerken-directeur De Jong, het niet eens. „Het is een bewuste keu ze geweest. Je wordt zo gedwongen om te stoppen en goed uit te kij ken." Waarna voorzitter-wethou der E.M. vanSchooten de discussie afkapte met een krachtig: „De si tuatie ligt er nu eenmaal. Laten we eerst maar eens kijken hoe het loopt." Hoewel het college van B en W onlangs niet aanwezig was op de PvdA-informatieavond over het helofytenfilter, zal dit filter van moerasplanten wel degelijk wor den meegenomen in de op handen zijnde discussie over het Gemeen telijk Rioleringsplan. G.H. Mark voort vroeg daar in de commissie Gemeentewerken verantwoorde lijk wethouder E.M. van Schooten van Gemeentewerken naar en stel de hem voor binnenkort, evenals de wel aanwezige vertegenwoordi gers van het AJK en de OLM Hol ten, een kijkje te gaan nemen bij een helofyten-proefproject. Van Schooten verontschuldigde zich voor zijn afwezigheid. Hij was wel van plan geweest te komen, maar kwam door drukke werk zaamheden te laat thuis. Overi gens wees hij met nadruk op de gemeentelijke zorgplicht voor de kwaliteit van het afvalwater. „We verdiepen ons erin" liet de wethou der weten. Voor wat betreft de openbaarmaking van het concept- rioleringsplan verwees hij tot na de vakantie hetgeen CDA-er J.A. Ste- geman de vraag ontlokte: „Wel ke?" Zoals bekend circuleert het 'GRP' al enige tijd in het gemeen tehuis, tot ongenoegen van de op positie. Directeur Gemeentewerken S.K. de Jong verzekerde Markvoort dat alles wat met het helofytenfilter samenhangt wel degelijk in het GRP wordt, meegenomen. D. van der Torre (D66) noemde het een „interessant alternatief gezien de gigantische kosten waarvoor de bewoners in het buitengebied straks staan" maar hield voorals nog een slag om de arm. Naar aanleiding van het begin vo rige week gehouden 'open onder houd' met B en W, heeft het be stuur van de Kring Bewoners Hol- terberg (KBH) de fracties van de politieke partijen in een brief ge wezen op een aantal punten. De nadruk werd daarbij gelegd op de kwesties riolering buitengebied en de controle op snelheidsover tredingen en geluidslimieten van motorvoertuigen op de Toeristen- weg. Middels het schrijven hopen de Holterbergbewoners te berei ken dat beide kwesties de aan dacht hebben van de politiek en dat de verschillende het KBH- standpunt in hun afweging be trekken. „Wat betreft de riolering begrijpen wij uit uitlatingen van B en W, dat men overweegt de raad voor te stellen een baatbelasting in te voeren voor alle ingezetenen die nog niet op het riool zijn aangeslo ten," aldus voorzitter Max Wille. Hij wijst daarbij op het Lozingen besluit (op grond waarvan de riole ring in het buitengebied moet wor den aangelegd), dat burgers gele maximum snelheid van 80 km/uur geldt," aldus Max Wille. Het bestuur meent dat het onjuist is zich bij het tekort aan politie neer te leggen en dat in onderling overleg wel degelijk ook wegen als de Toeristenweg in het controle schema kunnen worden opgeno men. In de brief wordt nog eens benadrukt dat het motorverkeer hand over hand toeneemt: „De be richten over overlast in natuurge bieden heeft eenieder kunnen le zen." In dat verband wordt tevens gewezen op het gebied rond de Posbank dat op de nominatie staat om te worden afgesloten voor ge motoriseerd verkeer vanwege overlast. „Zolang een algehele af sluiting van de Toeristenweg niet gerealiseerd kan worden, is extra aandacht voor de naleving van de verkeersregels één van de weinige preventieve middelen die kunnen worden ingezet," aldus voorzitter Wille. Na de bouwvakvakantie gaat de riolering in de Waagweg en de Industriestraat eruit omm plaats te maken voor een ruimer riool stelsel. Daarmee wordt een stap verder gezet om de wateroverlast op de Kol te verminderen. Afgelo pen maandag stelde raad een kre- Overigens heeft eigenaar Jos Kamphuis van cafetaria 't Klaver tje desgevraagd helemaal geen be zwaar wanneer de muur rond zijn terras eventueel verlaagd zou wor den. De huidige hoogte van 70 cen timeter is destijds in overleg met de gemeente gekozen. De gemeente zal de richtlijnen die als handvat dienen bij de toewij zing van kavels in nieuwbouwwijk Lukensveld onder de loep nemen. Dit naar aanleiding van bezwaren vanuit de bevolking over de wijze waarop de daarbij gebruikelijke groepsindeling tot stand komt. Van de vier groepen maken perso nen in groep één de meeste kans op toewijzing, in groep vier de minste. F.L. Hulleman wees onder meer op het criterium sociale binding. Hij acht het reëel om mensen die hun hele leven al in Holten wonen 'zwaarder te laten wegen' dan zij die er nog maar relatief kort wo nen. Op dit moment telt de factor sociale binding na twee jaar wonen in de gemeente Holten. Ook de regionale en economische binding spelen bij de groepsindeling een rol. De bezwaarmakers wijzen er op dat dat criterium niet alleen moet gelden voor inwoners uit de gewestgemeenten, maar ook voor inwoners uit bijvoorbeeld Wierden en Enter. Burgemeester D.J. Ver hoeven liet weten dat de uitgifte van kavels voor 1995 in elk geval nog volgens de huidige richtlijnen wordt uitgevoerd. Die uitgifte ge beurt vermoedelijk in oktober. Daarna zullen de richtlijnen nader worden bekeken. WM1Abv-lv-6u/» ucxi, uuigciö gele- "au genheid biedt om als alternatief dle. van 480 duizend gulden be voor aansluiting op het riool te schikbaar- kiezen voor de aanleg van een helo- fytenfilter. Een zaak die voor eigen f: werk wordt uitgevoerd door rekening en risico is. Wille: „Het ekel H°iten bv. Die aanbeste- hoeft geen betoog dat deze keuze- ding ^as voor D- van der Torre vrijheid in feite zou worden geblok- aanleiding het systeem van aanbe- keerd indien dè baatbelasting steden n°g eena ter discussie. Hij geen vrijstelling geeft aan degenen ziet graag een toetsing van de voor die een helofytenfilter aanleggen. en "adelen van onderhands dan- Een systeem dat aan de milieu- °Penbaar aanbesteden. In het eisen voldoet. Bewoners van het kadervande Europese regelgeving buitengtebied krijgen nu het ge- wordt bet bijvoorbeeld verplicht voel dat het wetteüjk vastgelegde werken die meer dan 250 duizend alternatief fiscaal onderuit ge- ECU kosten openbaar aan te be haald wordt." steden. Wethouder E.M. van Toeristenweg Ook ten aanzien van de controle op snelheidsovertredingen en ge luidslimieten van motorvoertui gen op de Toeristenweg is het be- stuur teleurgesteld over de reactie werkzaamheden zoveel moge van B en W: „Ondanks het feit dat lljk in de vakantie van de aanlig- de gemeente Holten het toerisme gende bedrijven zou worden uitge- op en rond de Holterberg aktief voerd' maar daarin moest Van bevordert, mede als stimulans van Schooten hem teleurstellen. Op de werkgelegenheid, is het college 20 n korte termijn levert vooral de bij monde van de bureremeestpr levermg van materialen proble- Schooten beloofde dat zo'n notitie over openbaar/onderhands aanbe steden verwacht kan worden. A.J. Kevelam (WD) zat met een ander probleem. Hij zag graag dat de werkzaamheden zoveel moge kers van de PvdA. Hij bleek wel gevoelig voor de argumenten van Holtenaar F. Hulleman die in een brief aan het college had aange drongen op wijziging van de veror dening bij het toewijzen van bouw- kavels. Ook Metsemakers vond dat Holtenaren die al veel langer in de gemeente wonen meer rechten zouden moeten hebben dan rela tief 'jonge' plaatsgenoten. Nu nog is het zo dat iedereen die twee jaar in Holten woont dezelfde sociaal- economische binding wordt toege kend. Wethouder L.H. Rensen had daar ook wel begrip voor en zal het ver zoek betrekken in de evaluatie rond de kavel toewijzing in plan het Lukensveld, maar kon niet aan Metsemakers verzoek voldoen om de verordening al voor de tweede fase van dit bouwplan te wijzigen. 'Bestuurlijk niet haalbaar, vooral gezien de komende vakantieperio de' was zijn argument. bij monde van de burgemeester van mening dat controle op nale ving van de maximum snelheid en hoeven voegde er nog aan geluidslimieten geen hoge priori- bet resterende bedrag van teit heeft in verband met het perso men op. Burgemeester D.J. Ver hoeven voegde er nog aan toe dat 90 mille (in het investeringsschema was met een bedrag van f 570 duizend neelstekort bij de politie." Volgens met een b( - de Holterberebewoners nndprvm. gerekend) nog dit of volgend jaar aan rioleringswerkzaamheden zal worden besteed. de Holterbergbewoners ondervin den de eveneens van de Toeristen weg gebruik makende wandelaars, joggers en (race)fietsers de weer slag van dit standpunt. „B en W Kaveltoewijzing leggen de prioriteit echter bij de Nog iemand die moest worden te- controle op wegen waarvoor een leurgesteld was J.M.E. Metsema- Twintig puzzelaars namen zondag deel aan de maandelijkse puzzelrit van MAC De Holterberg. De veer tig kilometer lange rit voerde dit maal door Holterbroek, Dijker- hoek en Espelo, tevens de laatste rit voor de zomervakantie. Het nieuwe 'puzzelseizoen' wordt zon dagmiddag 4 september ingezet. De uitslag: A-klasse: 1. H. Vrielink, Rhenen 101 strfp.; 2. M.A. Veldhuis, Wijhe 129; 3 Altnea, De Lutte 131. B-klasse: 1. Rip, Hel- lendoorn 278 strfp.; 2. Schildkamp, Holten 323; 3. J.D. Vincent, Holten 337. Poedel prijs: G.J. Bergsma, Ruurlo 385 strfp.

Holtens Nieuwsblad | 1994 | | pagina 5