College rond met verdeling taken Hoolter Folkloredag op en rond Smidsbelt Veteranen Omwonenden Telgen toch in actie Zakelijk BEKEKEN Vut'er Vorkink: 'Heerlijk werken in de buitenlucht' Vernieuwing bestuursstructuur HOLTENS NIEUWSBLAD Wegwedstrijd racemotoren Gepromoveerd WOORDEN SCHIETEN TE KORT DONDERDAG 14 APRIL 1994 De Holtense Club oud-militairen en verzet overweegt om de organi satie van herdenkingen en derge lijke in de nabije toekomst over te dragen aan de jongere generatie. „Hoewel we de komende twee tot drie jaar nog in de huidige situatie blijven voortbestaan worden we aan de ene kant geconfronteerd met het natuurlijke verloop, an derzijds is er de hoge leeftijd van diverse leden die het hen onmoge lijk maakt om deel te nemen aan de herdenkingen," aldus voorzitter D. Beldman. Beldman is er van overtuigd dat er voldoende belangstelling is om de herdenkingen in stand te houden. De club van oud-strijders telt op dit moment nog ruim zestig leden. Dinsdagavond kwamen de vetera nen bijeen in zaal Vosman en werd onder meer het programma van de herdenking op 4 mei besproken. Een activiteit die georganiseerd wordt door de plaatselijke vetera nen. Daarnaast bezoeken zijn ook elders in den lande herdenkingen. Ook het jaarlijkse uitstapje werd besproken. Het wordt gehouden op dinsdag 17 mei en voert de deel nemers 's ochtends naar Textiel museum Jannink in Enschede, Na de lunch volgt een excursie op vliegveld Twente en bezoek aan het Luchtvaartmuseum. Na terugkeer in Holten volgt het ge bruikelijke diner in restaurant Vosman. De totale kosten voor het uitstapje bedragen minimaal 45, maximaal 47,50 gulden per per soon. Veteranen die zich (eventu eel met echtgenote) willen opge ven kunnen tot uiterlijk zaterdag 30 april terecht bij H. J. Baltus, tel. 62224. Nadien krijgen anderen de gelegenheid om de nog open bus plaatsen te vullen. Noodzakelijk vanwege de kosten die aan de bus- huur verbonden zijn. Na het officiële gedeelte volgde een videofilm over de 7e september Di visie 1993. Vooral de beelden en tekst van mevrouw Spoor en Pier re Huyskes waren indrukwekkend. Achter de schermen bij MAC De Holter- berg wordt reeds volop gewerkt aan de voorbereidingen van de tweede Regelma tigheidswedstrijd voor historische en klassieke wegracemotoren. Het evene ment wordt opnieuw gehouden op Ko ninginnedag. Na het succes van vorig jaar kon het natuurlijk niet uitblijven dat ook dit jaar een dergelijke activiteit op het programma kwam te staan. Gelet op de reacties die men zo links en rechts heeft opgevangen, verwacht men van deelne merszijde een flinke belangstelling. In navolging van vorig jaar worden de wed strijden georganiseerd in samenwerking met de Historische Motorsport Vereni ging (HMV). Een organisatie, die bij de deelnemers een uitstekende indruk heeft nagelaten. Het rond het MAC-clubgebouw 't Stuur- huus gelegen parkoers is bovendien erg goed in de smaak gevallen: fraaie bochten en een veilige baan, vooral voor het pu bliek. Vanzelfsprekend vindt rond 't Stuurhuus een attractief randgebeuren plaats. Diverse stands van oude motoren en onderdelen zijn aanwezig, evenals een collectie oude motoren van de eigen MAC-leden. Vanwege de toch niet gerin ge organisatiekosten is de MAC helaas genoodzaakt om bezoekers een bijdrage te vragen. Een toegangsbewijs kost vijf gulden (kinderen een rijksdaalder). Onmiskenbare topper van de 'Hoolter Folkloredag'is het optreden van het staatsensemble Kozaky-Podolle uit de Oekraïne (Eigen foto) Op initiatief van de VW honden De Holtense Boerendansers (DHB) en MAC De Holterberg za terdag 9 juli een groots opgezette 'Hoolter Folkloredag' op en rond de Smidsbelt. Het evenement biedt voor elk wat wils en is gratis toegankelijk. Het was VW'ster Astrid Dirkzwa ger, die enige tijd geleden de sug gestie deed bij DHB-voorzitter Dick Plekkenpol om een folkloris tisch evenement in Holten te orga niseren: „Het is een leuke groep en zo'n evenement doet het goed bij toeristen en ook de eigen bevol king." Haar suggestie werd serieus genomen. Plekkenpol en de zijnen werkten het idee met ook de MAC uit. Het resultaat is een attractief evenement, dat de hele dag ver maak biedt voor jong en oud en met hulp van de weergoden onge twijfeld zal uitgroeien tot een hoogtepunt van de zomeractivitei- ten in Holten. Een onmiskenbare topper van de 'Hoolter Folkloredag' is het optre den van het staatsensemble Koza ky-Podolle uit de Oekraïne, dat speciaal voor deze dag hun bezoek aan Holten met drie dagen hebben verlengd. De folkloredag wordt 's ochtends om 9.30 uur geopend, waarna een gevarieerd program ma volgt met verschillende optre dens: 10.00 uur, De Holtense Boe rendansers; 11.00 uur, Kozaky-Po- dolle; 12.00 uur, De Hoolters Jack sons; 13.00 uur, klederdrachtgroep Sehoonheeten uit Heeten; 13.30 uur, aankomst oude motoren MAC De Holterberg; 14.00 uur, De Hol tense Boerendansers; 15.00 uur, Kozakky-Podolle; 16.00 uur, kle derdrachtgroep Sehoonheeten; 16.45 uur, De Hoolter Jacksons; 17.00 uur, sluiting folkloredag. Naast de geplande optredens biedt de 'Hoolter Folkloredag" tal van doorlopende programma-onderde len, zoals demonstraties van ruim 20 oude ambachten, schapen sche ren, een hoefsmid en vlegel-dorsen. De klederdrachtgroep uit Sehoon heeten is continu aanwezig, er kan een rondrit door Holten met antie ke koetsen worden gemaakt en er worden traditionele gerechten als kruutmoos, kniepertjes, Twentse bakworst, Twentse krentewegge, poffertjes en pannekoeken ver kocht. Vorige week vrijdag startte in de Oudheidkamer Hooü'n de expositie 'Aandacht voor het ambacht'. Tot de blikvangers behoren een bóeren- keukentje van begin 1900 en de zorgvuldig nagebouwde smederij van ongeveer dezlfde tijd. Daarin onder meer een grote blaasbalg, die gebruikt wordt om het eronder gelegen vuur brandend te houden. Op de foto legt Henk Koopman de werkwijze uit. De tentoonstelling belicht voorts allerlei andere ambachten. Tot en met de herfstvakantie is de Oudheidkamer (Dorpsstraat 27) geopend op vrijdag, zaterdag en maan dag van 13.30 tot 16.00 uur. De toegang is gratis (Foto Ten Velde) Het evenement omvat te vens exposities van koetsen, vanaf 13.30 uur antieke motorfietsen (klassiekers), ruim 30 oude land bouwwerktuigen, een eierbroed- machine en een imker. Kinderen kunnen met kleinvee meedoen aan een keuringswedstrijd en met een barbecue wordt gedacht aan de inwendige mens. Ten slotte zal dorpsomroeper Berend Willem Dapper zich regelmatig laten ho ren. Aan de Universiteit van Amster dam is onze oud-plaatsgenoot Be rend Jan (Bert) Groenewoudt gis teren op het proefschrift 'Prospec tie, waardering en selectie van ar cheologische vindplaatsen' gepromoveerd tot doctor in de ar cheologie. De laatste en dertiende stelling luidde: 'In de perceptie van veel oosterlingen is ten westen van de Veluwe nauwelijks mense lijk leven mogelijk en dit zelfs in zowel letterlijke als figuurlijke zin'. Het nieuwe college van B en W heeft de taken verdeeld. Vorige week donderdag kwamen de he ren voor een tweede onderhoud bijeen om de zaak definitief in orde te maken. Op dit moment wordt nog gesproken over vereen voudiging van de commissies, die soms ook gecombineerd zullen worden om 'nodeloos' vergaderen te voorkomen. Daarmee wordt de bestuurlijke vernieuwing, die als rode draad door de onlangs afge sloten bestuursovereenkomst loopt, benadrukt. De over enkele dagen benoemde burgemeester Dick Verhoeven wordt portefeuillehouder alge meen bestuurlijke zaken inclusief regionale samenwerking, ruimte lijke ordening en zoals verwacht onderwijs. Noch Eb van Schooten (GB), noch Bertus Rensen (WD) beheert straks de portefeuille fi nanciën. Ook deze taak behoort tot de verantwoordelijkheid van burgemeester Verhoeven, die voorts personeel, organisatie, au tomatisering en uit hoofde van zijn functie openbare orde en veilig heid in zijn portefeuille heeft. Eb van Schooten, al ruim 27 jaar raadslid, wordt de nieuwe loco burgemeester op grond van het feit dat hij de breedste fractie in de gemeenteraad achter zich heeft. Van Schooten wordt portefeuille houder gemeentewerken, waarin verschillende (waaronder ook nieuwe) taken zijn ondergebracht: wegen, riolering, verkeer en ver voer, milieu, gemeentereiniging. Een cluster onder de parapulu ge meentewerken vormen recreatie- /toerisme, natuurbehoud, econo mische zaken en bedrijvigheid. Bertus Rensen wordt na acht jaar raadslidmaatschap wethouder volkshuisvesting. Daaronder res sorteren eveneens diverse taken: bouwen en wonen, beheer gemeen telijke eigendommen, grondbe drijf, sociale zaken en werkgele genheid, welzijn en sport, gezond heidszorg (met onder meer de uit voering van de ingewikkelde regelgeving rond de nieuwe Wet Voorzieningen Gehandicapten), woningtoezicht en kunst en cul tuur. Dat Rensen onder meer sport in zijn portefeuille krijgt is niet verwonderlijk. Voordat hij in de raad kwam maakte hij vier jaar deel uit van de sportcommissie en was de laatste jaren als raadslid eveneens lid van deze adviescom missie. Rensen liet weten dat nog naarstig gewerkt wordt aan het vereenvou digen en soms combineren van de commissies. Daarmee wil het nieu we college voorkomen dat, zoals in het verleden nog wel voorkwam, raadsleden binnen enkele dagen tijds zich ten gemeentehuize moes ten vervoegen voor een vergade ring van telkens een andere raads commissie, maar vaak wel voor hetzelfde onderwerp. De verdeling van de commissies wordt opge schoven tot na de officiële installa tie van Dick Verhoeven als burge meester van Holten (19/4). Boven dien moet nog officieel een interne verordening worden geregeld inza ke de niet-raadsleden die straks zitting mogen nemen in de raads commissies. Dit ter ontlasting van de een- en tweemansfracties in de raad (met uitzondering van GB be treft dat dus de overige). Het Telgen-gebied gezien vanaf de Oude Diepenveenseweg. Hoewel zich na de laatste gemeen- men omwonenden van dit gebied teraadsverkiezingen een meerder- toch in het geweer tegen het heid heeft aangediend tegen de Streekplan West-Overijssel dat bouwplannen in De Telgen, ko- woningbouw ter plekke niet uit sluit. Om het gebied, omsloten door de Burg. van de Borchstraat, de Oude Deventerweg, de Jeur- linksweg en de Oude Diepenveen seweg, te vrijwaren van toekom stige ongewenste ingrepen is een Bewonerskring De Telgen opge richt. De kring telt inmiddels on geveer 250 leden. Dc eerste daad is het indienen van een bezwaar schrift tegen het streekplan. Het eerste initiatief tegen woning bouw in de Telgen werd in juli vorig jaar genomen toen dertien omwonenden namens honderd mede omwonenden afwijzend rea geerden op de gemeentelijke plan nen in het gebied. Desondanks werd De Telgen aangewezen als eerste mogelijkheid voor woning bouw na het gereedkomen van het plan Lukensveld. In de nieuwe sa menstelling kiest de gemeente raad echter alsnog voor woning bouw in plan De Liezen aan de zuidzijde van het dorp. Deson danks meenden de omwonenden hun actie te moeten doorzetten, aangezien het Streekplan West- Overijssel woningbouw in De Tel gen niet uitsluit. Mocht het ooit zover komen, dan staat men ster ker in een poging dat te voorko men. Sinds kort maakt Fotografie Henk Mulder deel uit van het Fotografen Gilde, een beroepsgroep van professionele fotogra fen die zich onderscheidt door strakke kwaliteitsnormen en vakmanschap. De deelnemers zijn herkenbaar aan een nieuw beeldmerk dat bestaat uit een camera waarin de lens samenvalt met een oog. De Gildefotografen werken nauw samen en inspireren elkaar in originaliteit en kunstzinnigheid. Mulder: „De kwaliteit zit hem in de combinatie van twee belangrijke zaken: oog voor mensen en veel kennis van de techniek. Dat maakt het verschil tussen zomaar een foto en een sfeervol portret. Beschouw ons beeldmerk maar als een garan tie voor de beste, de leukste en de levendigste foto's. Het is ons vak om te zorgen dat mensen helemaal zichzelf zijn voor de camera. Allen op die manier kun je mensen 'vangen' zoals ze zijn. Die eigen uitdrukking, dat eigen karakter moet in een foto terugkomen. Dan krijg je foto's waarvan je zegt: Ja, dat is hem helemaal." Handtekeningen De initiatiefnemers van het eerste uur staken dus de koppen weer bij elkaar. Een werkgroepje met H.J.G. Brinks (Deventerweg), F.T. Redeker (Oude Diepenveense weg), J. Meijer (Burg. van de Borchstraat), G.M. Markvoort (Oude Deventerweg) en J.M. Kamphuis (Jeurlinksweg) bereid de de oprichting van de uiteinde lijk op 22 maart definitief gewor den Bewonerskring De Telgen op. Geen vereniging, dus ook geen contributieverplichting. Middels een brief aan omwonenden werd de bedoeling van de bewonerskring uitgelegd en binnen vrij korte tijd meldden zich ongeveer 250 leden aan. In verband met het streek plan is inmiddels een bezwaar schrift opgesteld. Het door de di rect omwonenden ondertekende bezwaarschrift moet voor 25 april bij de provincie Overijssel worden ingediend. Daarbij gaat het er dus om de bouwplannen voor zo'n 160 woningen in De Telgen met zo'n 400 tot 500 mensen te laten waar ze zijn: in een gemeentelijke bureau lade. „Bouw in De Telgen bete kent, afgezien van het verloren gaan van een uniek stuk natuur, grote toename van de verkeers drukte en een gerede kans op tal van andere ongemakken. Al met al een ernstige aanslag op ons leefkli maat," aldus kringsecretaresse Jo- landa Kamphuis (Jeurlinksweg 10, tel. 61429). M STEUNENBERG wade itt écAaenett Larenseweg 23 - Holten - Tel. 6 15 51 Buiten werken. Het was voor Ma- rinus Vorkink de aanleiding om te solliciteren naar de vacature bij de buitendienst van gemeente werken. Morgenmiddag neemt de 59V2-jarige geboren en getogen Holtenaar temidden van familie en (oud)collega's afscheid in het gemeentehuis. Begonnen op 14 no vember 1960, heeft hij dan er ruim 33 jaar opzitten. Met ingang van 1 mei gaat hij genieten van de vut. ,,'t Was een mooie tijd," laat hij desgevraagd weten. „Ik vond het heerlijk om buiten bezig te zijn, ongeacht het weer. Vooral in het buitengebied was het lekker rustig en kon je tijdens je werk genieten van de natuur." Voor Marinus een aangename verandering na zijn werk in een Deventer fabriek. De Holtenaar begon zijn gemeentelij ke loopbaan 'op de weg'. Werd in gezet bij het onderhoud van wegen en allerlei andere voorkomende werkzaamheden. Zoals de strooi- auto. Terugblikkend op die tijd schiet hem een winter in de begin zestiger jaren te binnen: ,,'t Had flink gesneeuwd en 's avonds wer den we opgetrommeld om de we gen begaanbaar te maken. Een moeilijke klus, waar we pas 's nachts, door en door verkleumd, van terugkwamen." Marinus glim lacht als hij zijn verhaal doet „Toen was het nog echt winteren!," zegt hij veelbetekenend. Vorkink kijkt met plezier terug op het werk bij de gemeente. Leerde er veel mensen kennen, ook toen hij na verloop van jaren de 'man van de hydraulische kraan' werd. Wat of dat is? „Met de nieuwbouw van destijds heb ik er veel mee in Holten gewerkt. Later werd de kraan regelmatig in het buitenge bied ingezet. Dan moesten er slo ten worden schoongemaakt, ge graven. 's Ochtends werd ik ge bracht, werkte er de hele dag (vaak alleen) en werd 's avonds weer op gehaald. De kraan bleef dan ach ter." In de loop der jaren kromp het aantal personeelsleden bij ge meentewerken danig in. Marinus: „Het heeft de sfeer wel nadelig be ïnvloed. 't Werd allemaal wat min der gezellig. Dat inkrimpen bete kende namelijk wel dat hetzelfde werk met minder mankracht moest worden gedaan. Er moest sneller gewerkt worden en soms resulteerde dat in spanningen." Desondanks overheersen bij Mari nus de plezierige gedachten. In middels geniet hij al van zijn te goed aan vakantiedagen, Voridnk denkt straks veel van zijn vrije tijd te^vullen met klusjes In huis en Marinus VoTkink: ■Heerlijk werken in de buitenlucht!' (Foto Ten Velde)

Holtens Nieuwsblad | 1994 | | pagina 7