'GB staat het dichtst bi de Holtenaren5 'Niet de beuk erin, maar kritisch volgen!' Ringo is lief en soms wat dominant Nieuw college verdeelt taken Historisch feest in Bergkwartier Nieuwe raadsleden van Gemeentebelang: CDA-raadslid AB Stegeman: .i'. dierenbescherming DONDERDAG 7 APRIL 1994 HQLTENS NIEUWSBLAD i „Gemeentebelang is de partij die het dichtst bij de burgers staat. Zit in alle lagen van de bevolking en is ook daarom ook goed aanspreek baar." Aldus Henk Boode (58), Henk Wansink (46) en Willemien Klein Velderman-Wegstapel (41), die vanaf 12 april deel uit maken van de gemeenteraad. Allen gebo ren en getogen Holtenaren. Wille mien is straks de enige vrouw aan de raadstafel, daar Willy Beldman door het zetelverlies bij het CDA buiten de boot blijft. Ze ziet er niet tegenop. Draait al jarenlang mee in GB: „Ik woonde de eerste vergaderingen zelfs bij in het toenmalige hotel Holterman. Zeg maar zo'n 20 jaar geleden." Politiek is Willemien eigenlijk met de paplepel ingegoten. Ze blikt te rug naar haar jeugd: „Bij de Weg- stapels werd het politieke wel en wee ook nauwlettend gevolgd. Niet alleen plaatselijk, ook landelijk. Ik herinner me nog goed dat wel altijd ons mond moesten houden als G.B.J. Hilterman met zijn praatje kwam." Willemien voelt zich al jaren thuis bij GB. Geesteskind van haar over leden schoonvader Herman Klein Velderman, die ook wethouder is geweest. „Mijn schoonmoeder is ook echt trots dat er weer een Klein Velderman in de raad komt," aldus Willemien, die het politieke wel en wee aanvankelijk op af stand volgde, maar de laatste jaren meer betrokken is bij de zaken. Zo'n vijftien jaar geleden werd ze bestuurlid en belandde gelijk in de stuurgroep van GB. Een aantal malen verscheen haar naam op de kandidatenlijst voor gemeente raadsverkiezingen, en hoewel tel kens iets hoger, immer op onver kiesbare plaatsen: „Een bewuste keuze. De kinderen waren toen nog te klein dat ik dat erbij zou doen. Nu ligt dat anders." De laatste vier jaar stond Willemien eerste reserve en had in theorie een opengevallen plaats moeten opvullen. Het kwam niet aan de aarde en nu is ze op basis van het aantal stemmen en dus zetels rechtmatig in de raad gekozen. Lange tijd was ze direc tiesecretaresse bij Wavin (kunst stofindustrie), beheerde de pennin gen van de NBvP Holten en was ook bestuurslid van de Stichting Socuwe. Die functies zijn verleden tijd en alvorens iets nieuws te be ginnen, wil Willemien eerst kijken hoeveel tijd het raadswerk in be slag neemt. Haar gezin staat vier kant achter haar besluit: „En wordt het eens krap met de maal tijd, dan heb ik nog een oudste zoon die koken als liefhebberij heeft!," lacht ze. Vanaf 12 april is de GB-fractie in Velderman en Henk Wansink (Foto De politieke interesse was er al eerder, maar ruim vier jaar geleden pas werd Henk Wansink GB-lid: „Een neutrale partij. Niet gebon den aan landelijke politiek. Dat sprak mij aan." Wansink werd di rect in de stuurgroep gevraagd. Vier jaar geleden stond de opzich ter elektra van het REB IJsselmij Salland en plaatsvervangend com mandant van de brandweer (in ja nuari viert hij zijn zilveren jubi leum, red.) op een onverkiesbare plaats op de lijst. Nu wordt hij naast Jan Soepnel zelfs de tweede man in de fractie. Zoals bekend schuift Eb van Schooten op naar de wethouderszetel. „Politiek is de afgelopen jaren een soort hobby geworden," vertelt Wansink, die tevens bestuurslid is van de plaat selijke afdeling van de AbvaKabo. Een regelmatig bezoeker van ver gaderingen van raadscommissies, waarin de besluiten tot nu toe vaak 'voorgekookt' werden en dus de meeste discussie plaatshad, was Wansink niet: „Dat lukte niet, daar die vergaderingen altijd 's mid dags plaatshebben en ik dan nog werkte." Wansink denkt het raads werk goed te kunnen combineren met zijn werk voor de IJsselmij. Na de reorganisatie binnen de IJssel mij werkt hij vanuit Deventer in de gemeenteraad uitgebreid met v.l.n.r. Henk Boode, Willemien Klein Ten Velde) plaats vanuit Zwolle en 'bestrijkt' een wat beperkter gebied. Evenals Wansink is Henk Boode afkomstig van De Borkeld. Boode, tevens penningmeester van het Diessenplas-bestuur, was als bouwkundige ook nauw betrokken bij de onlangs in gebruik genomen nieuwbouw van het woon- en zorg centrum. Boode was eveneens al langer politiek geïnteresseerd en profileerde zich met name bij de kwestie rond het woonwagen kamp: „Ik ben daar inderdaad in tensief mee bezig geweest. Kort daarna werd ik benaderd door GB en kwam ook vrij snel in bestuur en stuurgroep." Net als zijn naamge noot stond Boode vier jaar geleden op een onverkiesbare plaats. Over de toekomstige verdeling van de commissies willen de drie zich nog niet uitlaten. Boode: „Dat komt na de verdeling van de porte feuilles van de wethouders. Voor keuren zullen zeker ter SDrake ko men. En bovendien heeft onze frac tie mensen die al een raadsperiode, dus ook in (een) commissie(s) heb ben meegedraaid." Willemien be nadrukt dat de GB'ers zich zo breed mogelijk orienteerden: „Met specialisten werken heeft een risi co. Want hoe moet het als iemand uitvalt?" Boode doet in dat ver band de suggestie van een vaste vervanger in de fractie. GB zit toch ruim in de 'manschappen'. De drie nieuwe GB'ers achten zichzelf niet onvoorbereid op hun toekomstige taak, daar ze al enige tijd in de schaduw actief zijn. Toch nemen ze eind april deel aan een symposium van de Vereniging Nederlandse Gemeenten in Ede. Via onder meer workshops worden nieuwe ge meenteraadsleden geïnformeerd over het werk. Desgewenst kunnen ze zich later op onderdelen verder laten informeren. Wat het trio voor Holten en haar inwoners hoog in het vaandel heeft staan, is de ver betering van de informatie van de gemeente aan de burger. En over de nieuwe wethouders is de reactie eensgezind: „Dat zit best wel snor. De mensen reageren nu erg kri tisch. Van Schooten en Rensen .moeten domweg een eerlijke kans krijgen. En in Verhoeven krijgen ze vast een prima burgemeester naast zich!" Openbare kennisgeving inzake ver leende ontheffingen of vergunningen 1. Toestemming is verleend voor de navolgende meldingplichtige bouwwerken: - bouw berging bij Verzetstraat 23; 2. Kapvergunning is verleend voor: - 3 dennen bij Korhoenderweg 20; - 1 eik aan de Larenseweg nabij Imhofsweg; 3. Voorts is vergunning, ontheffing e.d. verleend voor: - optreden Normaal op 16 april 1994 in een tent op een terrein hoek Pasmansweg-Okkenbroekseweg; - 10e Holtense Triathlon op 23 juli 1994; - rondgaan chemokar met geluidsinstallatie in april 1994; - pony-concours op 12 mei 1994 op paardensportterrein aan de Borkeldsweg; - trekkerslepwedstrijd op 9 april 1994 op een perceel hoek Pas mansweg-Okkenbroekseweg Ingevolge de Algemene wet bestuursrecht kunnen belangheb benden tegen één of meer van bovenvermelde besluiten binnen zes weken een bezwaarschrift indienen bij burgemeester en wet houders, Postbus 13, 7451 AA Holten. Commissie voor woonruimtezaken De eerstvolgende zitting van de commissie voor woonruimtezaken vindt plaats op maandag 11 april 1994 van 19.30-20.30 uur in het gemeentehuis (ingang Kerkstraat). Vrijstelling bestemmingsplan „Kom Holten" De burgemeester van Holten maakt ingevolge het bepaalde in artikel 19a, lid 4, van de Wet op de Ruimtelijke Ordening (WRO) bekend, dat met ingang van 11 april 1994 gedurende twee weken voor een ieder ter gemeentesecretarie, afdeling algemene zaken, ter inzage zal liggen een verzoek om vrijstelling (de aanvraag om bouwvergun ning) van het bestemmingsplan „Kom Holten" ten behoeve van het vernieuwen en vergroten van de bedrijfsruimte op het perceel kadas traal bekend gemeente Holten, sectie F nr. 2608, plaatselijk bekend als Larenseweg 32 te Holten. Het ingediende bouwplan is niet in overeenstemming met de inge volge het bestemmingsplan „Kom Holten" voor genoemd perceel deels geldende bestemming „woondoeleinden, categorie EO (een gezinshuizen, open bebouwing)". Het verzoek om bouwvergunning kan daarom slechts worden inge willigd na verlening van een vrijstelling als bedoeld in artikel 19 WRO. Aangezien het bouwplan in overeenstemming is met een in voorbe reiding zijnde gedeeltelijke herziening van genoemd bestemmings plan, zijn burgemeester en wethouders voornemens bedoelde vrij stelling te verlenen, alsmede de gevraagde bouwvergunning met toepassing van artikel 50, lid 6, Woningwet. Gedurende genoemde termijn van terinzagelegging kan een ieder schriftelijk bedenkingen tegen het verlenen van vrijstelling naar voren brengen bij burgemeester en wethouders van Holten, Smids belt 6, 7451 BL Holten. Holten, 7 april 1994 De burgemeester voornoemd, J. J. H. Comielje, wnd. Afscheid wethouders Met ingang van 12 april a.s. treden de wethouders W. J. Dalhuisen en H. J. Westerik na een wethouderschap van acht jaar af. Ter afsluiting van deze periode biedt het gemeentebestuur hen een afscheidsre ceptie aan, die zal worden gehouden in het gemeentehuis op maan dag 11 april van 17.00 tot 18.30 uur. Eenieder is daarbij van harte welkom. Vandaag aandacht voor Ringo, een kruising tussen een labrador en een Duitse herder. Ringo is een reu van circa vijftien maanden. Be gin januari werd afstand van hem gedaan omdat hij een kind had gebeten. Nu is Ringo af en toe wel wat dominant, maar voor een ech te hondeliefhebber is hij een uitda ging. Vooral omdat de hond erg lief is en dol is op spelen en fietsen. Met grotere kinderen kan hij het waar schijnlijk goed vinden. Een cursus gedrag en gehoorzaamheid zou voor hem wel ideaal zijn. Op de foto is duidelijk zichtbaar dat het hoog tijd is dat Ringo een nieuwe baas krijgt. In de kennel wordt hij steeds magerder. Momenteel ver blijven er nog vijf honden en kat ten in de uitgifteafdeling van het asiel. Met de doberman Mister gaat het prima, de terriër Akki en de keeshond Alex zfjn na en kort- stondige afwezigheid opnieuw in het asiel opgenomen. Wie geeft ze nog een kans? Ingeënt en geta- toueerd kost een hond 70 gulden. Voor meer infonnatie kan men zich wenden tot het Dierenasiel Deven ter en omgeving, Wechelerweg 19, Schalkhaar. Tel. 05700-23811. „Het wordt geen kwestie van 'de beuk erin'. Zo van: die gaan we eens even flink omschoffelen. Wel zullen we het college zeer kritisch volgen." Aldus Ab Stegeman (49), het 'nieuwe' CD A-gezicht in de ge meenteraad. Dinsdag 12 april doet hij evenals de overige nieuwelin gen officieel zijn intrede in de ge meenteraad. Stegeman, geboren en getogen Holtenaar, is bepaald geen onbe kende. Geruime tijd al zwaait hij de voorzittershamer in het bestuur van de Rabobank en is hij'vice- voorzitter van de CD A-afdeling. Wat hij het liefst op de achtergrond geschoven ziet, is het feit dat hij zoon van de oud-wethouder is: „Nu is er altijd sprake van die koppe ling. Flauwekul natuurlijk, ik ben een eigen persoonlijkheid en dat mijn vader in de raad heeft gezeten staat daar totaal los van." Besturen is Ab Stegeman niet be paald vreemd. Niet alleen bij de Rabobank, maar ook in de agrari sche sfeer is hij actief. Zelf varkens fokker aan de Lichtenbergerweg, is hij tevens lid van het dagelijks be stuur van het landelijk Agrarisch Telematica Centrum in Wagenin- gen (automatisering binnen de varkenshouderij). Ook was hij be stuurslid van de OLM (provinci aal). Ondanks het raadslidmaat schap zal hij zijn nevenfuncties aanhouden: „Ik zie er niet tegenop, 't Is even nieuw natuurlijk, maar ik ben ervan overtuigd datje er zo 'in zit'," aldus Stegeman, die aangeeft maar ten dele actief te zijn op de boerderij. Met zijn broer (raadslid in Rijssen) vormt hij een vennoot schap en bovendien ziet een mede werker toe op het reilen en zeilen van het bedrijf. Interesse in politiek heeft Stege man eigenlijk altijd gehad: „Maar intensief vergaderingen aflopen of partijlid worden heb ik vermeden zolang mijn vader in de raad zat." In de beginjaren '80 werd Stege man lid van het CDA ('Niet van één van de bloedgroepen van die partij dus'). Waarom het CDA? Stege man: „Het is niet onwaarschijnlijk dat de familiebanden daar ver band mee houden. De 'C' in de naamvoering spreekt ook aan. Die kan invloed hebben op de uitvoe ring van een besluit." Toen Stege man senior de raad verliet, ver scheen juniors naam op de kandi datenlijst van het CDA, zij het op een onverkiesbare plaats. De laat ste vier jaar draaide Ab echter ac tief mee in de schaduwfractie, werd ook in het bestuur gevraagd en verscheen nu bewust op een ver kiesbare plaats op de CDA-kandi- datenlijst. Stegeman had zich zelfs beschikbaar gesteld voor een even tueel wethouderschap: „Uiteraard heb ik dat overwogen, heb een aan tal zaken op een rij gezet, 't Kost een hoop tijd, maar ik had het kunnen combineren met mijn ove rige werkzaamheden." Een wet houderszetel zat er voor het CDA na 2 maart echter niet in. Stege man: „Jammer dat het zo gelopen is. Ik wist dat de kans er in zat, maar dit was echt onverwacht." Geen wethouder, maar 'gewoon raadslid' dus. Met- Harry Duï vormt hij vanaf 12 april de komende vier jaar de CDA- fractie, die begin maart van vier naar twee zetels duikelde. De twee hebben onderling nog niet afge sproken wie welke raadscommis sies voor zijn rekening neemt. Ab Stegeman ontkent niet dat bij die verdeüng zeker ieders ambitie om de hoek komt kijken: „Het zou ook niet vreemd zijn als Dul na vier jaar aangeeft eens een andere commis sie te willen 'doen'." Een uitgespro ken voorkeur heeft Stegeman niet. Hij noemt zichzelf 'breed georiën teerd en streeft ernaar om immer het overzicht te houden en niet teveel in details te treden. Filosofe rend over de Maïsweg zegt hij: „Ten tijde van die besluitvorming zat ik niet in de raad, ben er in dat opzicht ook minder emotioneel bij betrokken. Een ontsluitingsweg moet er echter zeker komen. Voor de nu ingetekende Maïsweg zijn de tenen duidelijk te lang. Ik zou er geen moeite mee hebben als het tracé enkele meters zou opschui ven." En ten slotte: „Ik hoop dat GB, WD en D66 slagen in hun beleidsvoornemen. Ik ken geen rancunes. Als het ze lukt de onroe rend zaak belasting niet te verho gen, dan krijgen ze zelfs applaus van mij!" Vanaf 12 april heeft Holten een nieuw college van B en W: v.l.n.r. waarnemend burgemeester J.J.H. Comielje, Bertus Rensen (VVD), Eb van Schooten (GB) en de nieuwe burgemeester Dick Verhoeven (Foto Ten Velde) Donderdag 12 mei (Hemelvaarts dag) wordt in het Deventer Berg kwartier onder de titel 'Op Den Berghe' een historisch feest gehou den. Een initiatief van de plaatse lijke WV in samenwerking met ondernemers en bewoners van het sfeervolle Bergkwartier. Verder werken mee de Stichting Rhikster Weber, Theaterschool Kampen en Recreatiewerk Overijssel. Tussen 11.00 en 17.00 uur wordt door mid del van demonstraties van am bachten en beroepen, historisch toneel, muziek en oude kinderspe len het dagelijks leven van 500 jaar geleden aan de bezoekers getoond. De bezoeker waant zich in een mid deleeuwse Hanzestad. De ambach ten variëren van schoenmaken tot muntslaan, boekbinden en paling- roken. De stadsomroeper en her auten te paard verkondigen het nieuws. Men kan kruisboogschie- ten zien, hoe vroeger gewassen werd en ook schapen lopen rond in de straat, evenals kwakzalvers, kwajongens en zelfs de beul. Kin deren kunnen meedoen aan spelen als ringsteken en hoefijzerwerpen. Optredens worden vezorgd door onder meer het Gheselscap Goed ende Fyn. Ook wordt een middel eeuws wagenspel opgevoerd en zijn vuurspuwers en acrobaten van de partij. Alle winkels en galeriën in het Bergkwartier zijn die dag open, veelal met extra activiteiten. De met ingang van 16 april tot burgemeester benoemde Dick Verhoeven heeft vanmiddag een tweede bespreking gehad met de nieuwe wethouders Eb van Schooten (GB) en Bertus Rensen (WD) over de verdeling van de taken binnen het college van B en W. Dinsdag 12 april worden Van Schooten en Rensen tijdens de in stallatie van de nieuwe gemeente raad door GB, WD en D66 aange wezen als wethouder. Bij het ter perse gaan van deze krant was het resultaat van het gesprek nog niet bekend. Na het eerste onderhoud, vorige week woensdag, verwachtte zowel Van Schooten als Rensen dat vanmiddag de zaak in kannen en kruiken is. Met de achterban, ook van D66, werd de uitkomst doorgenomen. Beiden noemden het eerste gesprek 'buitengewoon prettig, zorgvuldig en oriënterend'. „Het heeft zeker bijgedragen tot een uitstekende vertrouwensbasis in het nieuwe college," aldus Ren sen. Ook waarnemend burgemees ter J. J.H. Comielje was bij het ge sprek aanwezig, daar Verhoeven nog niet officieel in functie is. Ren sen prees Comielje om zijn uiterst positieve wijze van adviseren. In grote lijnen was de zaak duidelijk, op details moest nog worden inge vuld. Van Schooten en Rensen lie ten weten niet geheel op de hoogte te zijn geweest van de taken die onder bepaalde afdelingen van de gemeente vallen. Rensen: „Soms betreft dat wel tien taken. We heb ben ook bekeken of we daar even tueel een splitsing in gaan aan brengen." Natuur en milieu heb ben in ieder geval de nadrukkelijke ■aandacht van het nieuwe college. Van Schooten liet weten dat sowie so twee posten worden toege voegd: natuurbehoud en natuur monumenten. Gelet op de bestuur sovereenkomst tussen GB, WD en D66 zal het nieuwe college zich onder meer sterk maken voor democratisering van het bestuur, open- en duidelijkheid richting burger, aanleg van pers riolering in het buitengebied, handhaving van de scholen in Dij- kerhoek en Espelo en natuurlijk de herinrichting van het centrum van Holten tot een gezellig en verkeers luw gebied. GB-fractieleider Jan Soepnel het al weten dat binnen kort met belanghebbenden een overleg daarover gestart wordt. In het bestuusakkoord ook nadruk kelijk aandacht voor veilige fiets en wandelroutes, vooral richting zwembad. Aanleg van de Maïsweg is uit den boze. Aanpassing van de ANWB-bewegwijzering rond Hol ten moet het doorgaand verkeer uit het dorp houden. Die maatregel is overigens al in gang gezet door het huidige coüege van CDA en PvdA. Wat betreft woningbouw zal het college GB/VVD zich richten op plan Liezen. Industrie is ge pland op de lokatie Vletgaarsma- ten (De Haar m).

Holtens Nieuwsblad | 1994 | | pagina 5