Expositie Oudheidkamer belicht het ambacht ANBO op zoek naar 'jongere ouderen' Presentatie HHV op Middenstandsbeurs Zakelijk BEKEKEN Uit buiten Holten Tijdens het voorjaar vraagt ook uw tuin weer al ie aandacht Kuipplanten zorgen voor een fleurige zomer HOLTENS NIEUWSBLAD Van 13 tot en met 15 april: Nieuwe vloer in Kolschool WOON EN TUIN IDE E E N IHMUl DONDERDAG 7 APRIL 1994 'Aandacht voor het ambacht'. Zo heet de expositie van de Oudheid kamer Hoolt'n, die dit seizoen in het onderkomen aan de Dorps straat te bezichtigen is. Morgen (vrijdag 8 april) gaan de deuren om 13.30 uur zonder officieel ver toon open. De Oudheidkamer is dan tot en met de herfstvakantie geopend op vrijdag, zaterdag en maandag van 13.30 tot 16.00 uur. Wie een bezoekje brengen wil, heeft er gratis toegang. In plaats van de doorgaans 'vrouw vriendelijke' thema's (zoals vorig jaar 'Niet op z'n zondags', waarin kleding centraal stond), ditmaal een meer 'mangerichte' expositie. Twee maanden geleden werd be gonnen met de inrichting. Voor die tijd waren andere zaken, zoals de cursus 'Leer me Holten kermen', stamboomonderzoeken en natuur lijk de begunstigersavond. De be langstelling onder de Holtenaren voor de activiteiten van de Oud heidkamer is de laatste tijd sterk toegenomen. Sinds de officiële op richting in 1987 steeg het aantal begunstigers naar op dit moment ongeveer 200. De Boschkamp, het decor voor de jaarlijkse begunsti gersavond, bleek te klein om allen (ook niet-begunstigers) tegelijk te ontvangen. Na de eerste avond voor genodigden en begunstigers volgde eind maart een tweede avond en wegens enorme belang stelling heeft het bestuur besloten ook een derde bijeenkomst te hou- den: woensdag 20 april vanaf 20.00 uur in De Boschkamp. Kaarten zijn voor 5 gulden verkrijgbaar bij de VW. De bezoekers worden mee genomen naar de tijd dat Holten rijk was aan kruidenierswinkeltjes en de nog onbebouwde Haar met diverse boerderijen. Smederij Terug naar de expositie. Het ten toongestelde materiaal is vrijwel allemaal eigendom van de Oud heidkamer, sommige stukken zijn in bruikleen. Bestuurslid Herman Koopman laat weten dat de Oud heidkamer niet alleen door parti culieren, maar ook door het plaat selijk bedrijfsleven redelijk goed 'bedacht'wordt: „Het is erg prettig als men aan ons denkt. Alles is welkom." De opslagruimte blijkt overigens niet ideaal. In de be schikbare ruimte in het oude ge meentehuis worden de waardevol ste zaken en het archief bewaard. Maar diverse bestuursleden heb ben ook thuis spullen liggen en ook' elders in de gemeente kan de Oud heidkamer gebruik maken van een schuur om materiaal op te slaan. In een aparte ruimte van de expo sitie valt de zorgvuldig nagebouw de smederij van begin deze eeuw op. Blikvangers zijn een robuust aambeeld en een echte blaasbalg, die gebruikt wordt om het eronder gelegen vuur brandend te houden. Voorts tal van gereedschappen, hoefijzers en andere onderdelen die de smid bij de uitoefening van zijn ambacht gebruikte. Een apart gedeelte in de tentoonstellings ruimte is ingericht als 'bouwvak hoekje' met daarin een openge werkte muur die zichtbaar maakt hoe toentertijd gebouwd werd. Fo to's verduidelijken het geheel. De 'iemschoer' (bijenstal) straalt sfeer van weleer uit; het rieten dak richt de kijker op het ambacht rietdek- ken. Essentieel onderdeel van de expositie is het boerenkeukentje van begin 1900 met huisslachting. Het eigenlijke slachten wordt niet uitgebeeld, wel de handelingen erna: de slachter die na gedane arbeid geniet van zijn welverdien de borreltje, de vrouw des huizes die worst maakt. Naast het keu kentje allerlei werktuigen, waaron der een grote houten ploeg uit de vorige eeuw. Ook een 'kleerma kershoekje' is ingericht, compleet met trapnaaimachine, waarop werkkleding werd gemaakt. In één van de vitrines schoenmakers- en timmermansgereedschap, in een andere hoofddeksels: voor plechti ge gelegenheden, alledaags en pet ten die bij uniformen werden ge dragen. Wie zich in een kort tijdsbestek op de hoogte wil stellen van alles wat Holten op winkel- en zakelijk ge bied te bieden heeft en het nuttige met het aangename wil verenigen, moet zeker een bezoekje brengen aan de Middenstandsbeurs die op woensdag 13, donderdag 14 en vrijdag 15 april op Kalfstermans- weide wordt gehouden. Ongeveer veertig exposanten presenteren zich dan in een dubbele tent met een oppervlakte van 1600 vierkan te meter. De beurs is dagelijks open van 15.00 uur tot 22.00 uur. Vrijwel iedere branche is op de beurs vertegenwoordigd, van zui- velspecialist tot aannemersbedrijf en van computershop tot dieren speciaalzaak. Afwisseling volop dus, ook al omdat elke deelnemer op een eigen manier zal bijdragen aan een aantrekkelijk beurspro gramma. Daarbij is weer een be langrijke rol weggelegd voor de modeshow van modellenbureau Pascal hannenberg uit Hengelo. Elke dag om 17.00, 19.30 en 21.00 uur wordt de nieuwste dames-, he ren- en schoenenmode gepresen teerd. Wie van al het kijken en keuren moe is, kan bij een van de horeca-deelnemer een hapje en een drankje gebruiken alvorens de overige exposanten te bezoeken. Ook de gemeente Holten (met de brandweer) en het Arbeidsbureau Deventer zijn met een stand aan wezig. Aan de hand van een huis-aan-huis verspreid chequeboekje met aan trekkelijke aanbiedingen van de beursdeelnemers, kan men mee doen aan een verloting met gratis waardebonnen als prijzen. De trek king daarvan is op vrijdag 15 april in de beurstent. „Er is sprake van stille armoede bij veel ouderen. Ook hier in Hol ten." Aan het woord is mevrouw J. Kieboom-Akkerman, voorzitter van de afdeling Holten van de Al gemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO). De ANBO is be zig met een ledenwerfactie. Niet alleen vanwege de discussie over de ao w, ook het feit dat de ouderen in Holten een steeds belangrijker groep wordt speelt een rol. Mevrouw Kieboom wijst er op dat een kwart van de Holtenaren ou der dan 55, bijna 30% ouder dan 50 jaar is. De derde gemeente Overijs sel met het grootste aantal oude ren. „Wij behartigen de belangen van ouderen en zouden graag de jongeren oudere in onze club willen verwelkomen. Ook zij worden oud en willen graag zo lang mogelijk zelfstandig kunnen blijven functio neren en wonen. Hoe groter de club, des te beter men naar ons luisteren zal. Bovendien een moge lijkheid om in te spreken." Op dit moment telt de ANBO Holten cir ca 200 leden. De groei van enkele jaren geleden is iets gestagneerd. Mevrouw Kieboom, 76 jaar jong en zeer strijdbaar, benadrukt dat me nig oudere moet zien rond te ko men van enkel een aow-uitkering, sommigen met daarnaast een mi nimaal pensioentje. „Mensen van mijn generatie hangen hun vuile was niet zo gemakkelijk buiten. Maar ik verzeker u dat ik velen ken die de krant niet meer lezen, geen gebruik kunnen maken van Tafel tje Dekje, niet op vakantie kunnen, geen cursus kunnen betalen en geen vlees meer eten omdat het te duur is." Ze wijst op de aangekon digde bevriezing van de aow: „Ve len, ook in Holten, zijn daar erg ongerust over geworden, houden er zelfs fatalistische gedachten op na." De ANBO komt op voor alle zaken die ouderen betreffen, zoals wo ningbouw, vervoer en gezond heidszorg. Is dus zeker niet enkel ontspanningsclub. „Naast belan genbehartiging geven wij ook in houd aan vorming," legt mevrouw Kieboom uit. De afdeling komt maandelijks (met uitzondering van de zomermaanden) bijeen in De Boschkamp. Viermaal per jaar staat die bijeenkomst in het teken van een actueel onderwerp. In april is dat bijvoorbeeld de Thuis zorg. Wie meer over de ANBO wil weten of zich wil opgeven, kan kon- takt opnemen met mevrouw Kie boom, tel. 63904 of D. van Maurik, 61826. Bij hen kan men zich ook aanmelden voor de protestdemon stratie in Eindhoven op 13 april tegen de bevriezing van de aow. Deelname kost 20 gulden. Daar over elders meer in de rubriek van de Stichting Welzijn Ouderen Hol ten. Evenals de Protestants Christelij ke Ouderenbond en andere be langhebbende instellingen is de ANBO Holten vertegenwoordigd in de Stichting Welzijn Ouderen Holten (mevrouw Kieboom is voor zitter, red.). Mevrouw Kieboom: „De gemeente moet ons zowel ge vraagd als ongevraagd advies vra gen. De praktijk is evenwel dat wij meer ongevraagd advies geven. Wij hebben daarom het gevoel dat er niet genoeg naar ons geluisterd wordt, terwijl wij juist meer bij besluitvorming aangaande oude renbeleid betrokken moeten wor den." Onlangs gaf de SWOH bij de gemeente te kennen een conve nant te willen sluiten dat de ge meente verplicht om bij alle zaken betreffende ouderenbeleid advies in te winnen bij de SWOH. B en W hebben afwijzend gereageerd. Een andere mogelijkheid is de instel ling van een seniorenraad, die de gemeente dezelfde verplichting oplegt als bij een convenant. Amper twintig minuten had de raadscommissie gemeentewerken maandagmiddag nodig om de agenda af te werken. Het was te vens de laatste commissievergade ring die wethouder Henk Westerik voorzat. Moeiteloos werd inge stemd in met de vervanging van de marmoleumvloer in de crea (geza menlijke ruimte) en het toneel van de Kolschool, over enkele maan den openbare basisschool De Hol- terenk. Voor de werkzaamheden moet de raad eind deze maand een krediet van 8300 gulden beschik baar stellen. De uitvoering berust bij de Gebr. Wissink in Dijkerhoek. De bewuste vloer is 27 jaar oud. Volgens de Londonorm geldt voor een dergelijke vloerbedekking een afschrijvingstermijn van twintig jaar. Met het oog op de fusie tussen Kol- en Dorpsschool is de crea an ders ingedeeld, waardoor de slech te stukken van de vloer nog na drukkelijker in het zicht komen. Daar het de laatste commissiever gadering van Westerik was, be dankte de gezamenlijke pers hem voor de goede samenwerking van de afgelopen jaren. „Jong, dynamisch en zeer klantvriendelijk!" Zo kwalificeert Frank Dogterom zijn Computershop Dogterom MSC aan de Oranjestraat 13 in Holten. Dogterom MSC is gespecialiseerd in het ontwerpen en fabriceren van computersystemen, voor zowel de zakelijke als de particuliere markt. Levering op maat, compleet met installatie aan huis. De computers van Dogterom hebben een eigen embleem en garantie van een jaar met mogelijkheid tot verlenging. Sinds kort voert Dogterom ook het Microsoft OEM-label (MS DOS), dat hoge kwaliteit garandeert. Dogterom is tevens dealer voor bekende merken als Laser, Hewlett Packard en IBM. Ook reparatie behoort tot het dien stenpakket, zowel in de eigen werkplaats als aan huis. Op de beurs is Compuiershop Dogterom MSC vertegenwoordigd met een groots sound spektakel. Een spectaculaire sound- en beeld show, met iedere avond tussen 19.00 en 22.00 uur medewer king van bandparodist Erik Rensen, alias Beeldman. Met een microfoon kunnen zelf geluiden worden ingeprogrammeerd. Demonstraties ook van de cd-rom-speler, die aan de pc kan worden gekoppeld. Die kan dan weer op de eigen geluidsinstal latie worden aangesloten. Mogelijkheden ook om via een besturingsmechanisme de pc te koppelen aan bijvoorbeeld een keyboard (digitale instrumenten). Dogterom zet ook enkele computersystemen open, zodat de bezoeker een kijkje in het inwendige krijgt. Spelletjes op diskettes zijn er te kust en te keur op de beurs. Ze kosten 6 gulden per schijfje. In verband met de overlast door de reconstructiewerkzaamheden aan de Oran jestraat gelden aantrekkelijke kortingen om de klanten 'in de winkel te houden'. Ze lopen uiteen van 10% tot 50%. De regeling blijft van kracht totdat de zaak weer probleemloos bereikbaar Deventer Schouwburg Zaterdag 9 april speelt Anne-Wil Blankers de hoofdrol in 'Mevrouw Warrens beroep' van het Nationale Toneel. Deze voorstelling is al uit verkocht. Het Wanderer Pianotrio speelt dinsdag 12 april werken van Hay dn, Brahms en Sjostakovitsj. Op woensdag 13 april brengt de Dansgroep Krisztina de Chatel de voorstelling 'Facetten' naar De venter. De muziek is van Ludwig von Beethoven en vooraf is er een inleiding van Isabelle lanz. In het Schouwburgcafé op donder dag 14 april zijn Surinaamse dich ters te gast, een Koerdisch muziek- ensemble, de dartsafdeling van de Deventer Muziekschool, Afro-per- cussie van Momo Touré en Kaloga Traoré en het Deventer Swing Kol- lektief. Tevens wordt de 'Integra- tieprijs 1994 van de gemeente De venter uitgereikt. In het kader van Toneel-Op-To- neel is er vrijdag 15 april een vertel ling met muziek. 'Anine' is een Mo luks volksverhaal bedoeld voor fa milies met kinderen vanaf zeven jaar. De 'voorjaarskriebels' uiten zich niet alleen in een grote schoonmaak, een verandering of aan passing van het inte rieur, maar zeker ook in een hernieuwde aan dacht voor de tuin. Het is dan ook het aangewe zen moment om eventu ele veranderingen aan te brengen en om eens te inventariseren of uw tuinmeubelen de 'win terslaap' goed zijn door gekomen. Wie eens iets anders wil dan de bekende grindtegels of straatklinkers in de tuin zou eens moeten overwegen een tuinpad van flagstones aan te leggen. Het is een relatief simpel karweitje met een indrukwekkend re sultaat. Flagstones kunt u bij grote doe-het-zelf zaken en tuincentra kopen. Leg de stukken steen altijd op een voorbereide onderlaag, dus nooit zo maar in de grond. Om er zeker van te zijn dat elk stuk horizontaal ligt, brengt u op de ondergrond drie of vier speciale 'mop pen' aan, ter grootte van een ei. Leg hier de steen op en controleer of hij goed ligt. Breng dan voldoende specie aan om de steen in te bed den. Tik hem met een hou ten hamer in de specie. Vul later de voegen met dun aangemaakte specie. Doe die in een stevige plastic zak en giet zo de specie in een dunne straal in de voegen. Zo morst u minder op de stenen. BETONPAD Ook een gescheurd en uit gebrokkeld betonpad kunt u, al kost het wat moeite, weer als nieuw maken. Sla het hele oppervlak eerst met een zware hamer zo veel mogelijk in stukken, waarbij het puin meteen in de onderbodem wordt ge dreven. Dit gruzelementen- pad vormt de basis voor het nieuwe. Maak voldoende specie aan, bestaande uit 1 deel cement en 3 delen zand. Gebruik genoeg water om de specie enigszins vloeibaar te maken, zodt alle holten worden gevuld. Breng vooraf, langs de kan ten, plankjes aan, gestut door in de grond geslagen wiggen op ca. 1 meter on derlinge afstand. Sprenkel dan de puinbasis met water nat en stort de specie. Het Naast de kleurrijke kunststof tuinsets zullen ook de meer traditionele houten tuinmeubelen komend zomerseizoen niet in het tuinbeeld ontbreken. oppervlak moet 2 a 3 cm boven het puinbed uitko men. Stort de specie, strijk deze vlak uit en laat het pad uitharden, voordat u erover gaat lopen.Een gegolfde, on regelmatige lijn voor een tuinpad of een gazon zet u heel handig uit door een lan ge tuinslag in het gewenste patroon te leggen. Fixeer de slang door op regelmatige afslangen lange spijkers aan weerszijden aan te brengen. Steek het pad of gazon op ca. 5 cm afstand van de slang af. TUINSET Om optimaal te kunnen genieten van uw tuin is - naast mooi weer- een tuin- set onmisbaar. Afhankelijk van de beschikbare ruimte kunt u hierbij kiezen uit op klapbare en vaste modellen. In beide categoriën is er sprake van een groot aan bod in vormen, materialen en -sinds kort- kleuren. De bekende witte tuinmeubels laten zich uitstekend combi neren met kleurige kussens, maar zijn natuurlijk wel be smettelijk. Veel mensen stappen dan ook over op ge kleurde tuinsets. Er is keus uit vele modellen in diverse kleuren.Ook de tuinmeube len van hout en gietijzer winnen aan populariteit. Voordeel is dat beschadigin gen en verkleuringen met een kleine opknapbeurt ge makkelijk zijn weg te wer ken. Ziet uw tuinset er ieder jaar weer als nieuw uit. Als in de maand april de lente zijn kans grijpt, dan wordt het tijd voor de kuip planten. Bij tempera turen vanaf 15 graden eelsius kunnen de planten de frisse bui tenlucht in. Tuinen, balkons en terrassen worden vele maanden opgesierd, tot de plan ten in het najaar weer de bescherming nodig hebben van huiska mer of serre. De aanduiding kuip planten heeft betrekking op planten die zich qua toepassing tussen de boomkwekerijproduk- ten en de kamerplanten bevinden. Officieel heten het meer jarig verhoutende plan ten te zijn, die onvol doende winterhard zijn om buiten te overwinte ren. In principe worden ook kamerplanten die 's zo mers buiten kunnen1 staan hiertoe gerekend. De kuipplant dankt zijn populairiteit eigenlijk aan een Zuideuropese traditie. De Dahlia is behalve voor in de tuin en als snijbloem nu ook als potplant verkrijgbaar. In Frankrijk, Spanje en Ita lië is het reeds vele jaren een goede gewoonte om tuinen en patio's op te fleu ren met grote potten en weelderige planten. Nu ook de Noordeuropese landen interesse krijgen voor deze natuurlijke om lijsting, is het aanbod in ra zend tempo toegenomen. Het assortiment omvat vele tientallen soorten, die dikwijls in verschillende •vormen verkrijgbaar zijn. Tot de meestverkochte planten behoren: chrysan themum frutescens, Anis- dodonthea, Abutilon, Oe strum, Camellia, Lantana en de betrekkelijk nieuwe Alyogyne. PYRAMIDE Bij de ontwikkeling van het assortiment gaat veel aandacht uit naar de veel vormigheid, die toepassing in alle denkbare situaties mogelijk maakt. Naast de struikvormen worden er typen ontwik keld op stam, als piramide of bol en typen die tegen afrasteringen kunnen groeien. ETIKET Kuipplanten kunnen doorgaans direct na aan koop in de tuin worden ge zet. Voor uitzonderingen op deze regel is het raad zaam de bijgeleverde steeketiketten goed door te lezen. Sommige soorten laten hun bloemen vallen als zij niet acclimatiseren alvo rens de buitenlucht en de zon in te gaan. Verder heb ben ze allemaal veel water nodig en in de groeifase een wekelijkse bemesting.

Holtens Nieuwsblad | 1994 | | pagina 11