Schoonmaakactie laat goed resultaat zien Gemeentebelang, WD en D66 gaan met elkaar in zee 100 Holtens Nieuwsblad w MPSLiiO) WEEK er Stunts! Kom naar J Kritiek op akkoord van CDA en PvdA BEZE Van Schooien (GB) en Rensen (VVD) wethouder Zilveren speld Kalfsterman verkoopt de weide Opbrengst collecte Kijk in de folder! Kijk in de folder! IA I Wfi U ontvangt een fraaie Parker-Jotter ballpoint als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. Holten Ggeran Hottens Nieuwsblad DONDERDAG 31 MAART 1994 Abonnementsprijs f 66.= Losse nummers f. 1.45 Rustebiel Twaalf jaar lang maakte hij deel uit van de gemeenteraad, waarvan vier jaar als wethou der. Gezien zijn leeftijd (73) achtte Hennie Rustebiel (Ge meentebelang) de tijd rijp om een punt te zetten achter zijn politieke loopbaan. Afgelopen maandag schoof hij voor het laatst aan aan de raadstafel. Raadsleden Als de nieuwe gemeenteraad 12 april geïnstalleerd wordt, ke ren vijf leden niet terug aan de. raadstafel. Aan Henk Westerik (CDA) en Hennie Rustebiel (GB) besteed(de)t het Holtens Nieuwsblad uitvoerig aan dacht. Dat ook Gerrit Mark voort (PvdA), Jan Veneklaas (CDA) en Willy Beldman (CDA) het veld moeten ruimen, was aanleiding om ook hen in het zonnetje te zetten. Handbal Het 15e Kemperkamptoernooi werd afgelopen weekeinde ge wonnen door de handbalsters van Heeten. Het toernooi ken zoals altijd een sportief en spannend verloop. De Holtense handbalsters eindigden op een vierde plaats. Minder zwerfvuil, meer enthou siasme. Vorig jaar 1520 kilo, dit jaar zelfs minder dan de helft. Dat was vorige week woensdagaoch- tend het positieve resultaat van de tweede schoonmaakactie in het buitengebied door leerlingen van groep 7 en 8 van de basisscholen. „Een prachtig resultaat," consta teerde voorzitter Gerrit Rensen van de Wildbeheereenheid (WBE) Holten die de actie opnieuw voor bereidde en koppelde aan de Na tionale Boomplantdag. Bij iedere school plantten leerlingen uit groep 6 een vlinderstruik en 'haal den bovendien de bezem' door het groen rond de school. Volgens ge meentelijk chef buitendienst Ge rard Grave werden in het kader van het Vlinderproject van het ge west Midden-IJssel in alle aange sloten gemeenten vlinderstruiken geplant. Vorig jaar leverde de opruimactie de trieste balans op van zo'n 1520 kilo zwerfvuil. De jaarlijkse hoe veelheid van anderhalve huishou ding. Dit jaar beduidend minder dus. Het enthousiasme onder de schooljeugd was echter groter dan vorig jaar. Volgens (Zwatten Gait) Rensen wordt de actie in 1995 ook zeker herhaald. Aan het eind van de ochtend werd het materiaal centraal verzameld bij camping De Holterberg en in een vuilniswagen gestort die het naar de gemeente- wef bracht. Bij de camping gaf ook wethouder Wim Dalhuisen acte de présence. Hij achtte het WBE-initi- atief vergelijkbaar met dat van de in de Stichting Reuze Heuvel Re creatie samenwerkende recreatie- bedrijven die regelmatig dergelij ke (bos)schoonmaakacties houden in het heuvelgebied. Dalhuisen be nadrukte dat de belangstelling en vooral de zorg voor de natuur niet bij deze actie stoppen moet. Dat het resultaat van de actie bedui dend minder groot was dan vorig jaar noemde hij daarom verheu gend. Voor iedere school had hij een herinneringsvaantje meegeno men. Behalve de circa 120 scholieren, waren tijdens de schoonmaakactie zo'n 26 van de 50 leden tellende WBE in touw. Zij zorgden veelal voor het vervoer van kinderen en ook diverse leerkrachten. De door de gemeente beschikbaar gestelde vuilniszakken werden in aanhan gers gedeponeerd. Uitgerust met gedegen kleding, laarzen, hand schoenen en prikstokken togen de leerlingen op pad. In Dijkerhoek Bij camping De Holterberg werd het zwerfvuil centraal verzameld en in een vuilniswagen gestort (Foto Ten Velde) en Espelo werd de nanbije omge ving afgespeurd naar zwerfvuil, de leerlingen van de overige scholen namen de Holterberg, de Borkeld en Holterbroek voor hun rekening. Het meeste zwerfvuil dat werd aan getroffen bestond uit blikjes, glas (flesjes), landbouwplastic, snoep- zakken, gaas en oud ijzer. Halver wege de actie werd gepauzeerd en was er limonade voor de leerlingen limonade, koffie voor de volwasse nen. Bij camping Veneklaas zagen de ijverige kinderen hun inspan ningen beloond met een bakje pa tat. Een zilveren speld was er tijdens de vorige week gehouden vergadering van de Nederlandse Harstichting afdeling Holten voor mevrouw J.G. Rietberg-Markvoort en G. Schut te. Beiden zijn tien jaar bestuurslid en kregen de onderscheiding opge speld door Hartstichting-promo tor mevrouw A. Hagting. Als lezer van het Holtens Nieuwsblad wordt u goed geïnformeerd. Als abonnee bent u daarvan verzekerd. Geef dat ook eens aan een ander door! Gebruik deze bon voor het opgeven van een nieuwe abonnee. Inzenden aan: Holtens Nieuwsblad Antwoordnummer 97 7500 VB Enschede Verkiezingswinnaar Gemeentebelang gaat de komende vier jaar in zee met WD en D66. Als de nieuwe gemeenteraad op 12 april geïnstalleerd wordt, worden Eb van Schooten (GB) en Bertus Rensen (VVD) naar voren geschoven als wethouder in het nieuwe college van B en W. Geheel nieuw, want enkele dagen later wordt het aangvuld met de onlangs benoemde burgemeester Dick Verhoeven. Maandagmiddag werd in het gemeentehuis de bestuursove reenkomst getekend door de fractievoorzitters van de betrok ken partijen en de twee nieuwe wethouders. Daar GB met zes zetels in de nieuwe raad vertegenwoordigd is, WD met twee en D66 met één, is sprake van een breed gedragen, meerpartij- en college. Het bestuursakkoord wordt ondersteund door tweederde van het aantal stemmen. Geen 7-6 dus in de toekomst, maar vaak 9-4. Vreugde in de GB-gelederen, die de collegevorming in relatief korte tijd tot stand bracht. Vreugde in het bijzonder bij de VVD: na vele jaren maakt de partij weer deel ziet uit van het college. CDA en PvdA, de twee verliezers van de gemeenteraadsverkiezingen, zitten de komende jaren dus in het 'oppositiebankje'. In aanwezigheid van waarnemend burgemeester J.J.H. Cornielje verdeelden de drie nieuwe collegeleden gisteren de portefeuilles. Daarover volgende week meer. - Kort na de verkiezingsuitslag startte GB de onderhandelingen. Na enkele gespreksrondes haak ten CDA en PvdA af en bleven WD en D66 over. Afgelopen week einde werden nog enkele details ingevuld, waarna getekend kon worden. „Op zich uniek zo'n over eenkomst. Dit is de laatste 20 jaar niet meer voorgekomen," consta teerde Jan Kevelam (WD), die ook enkele aanvullingen van zijn partij in het akkoord verwerkt zag. Keve lam en de zijnen waren vooral te spreken over het feit dat de komen de j aren weinig ruimte wordt open gelaten voor verhoging van de on roerend zaak belasting en ook het vroegtijdige stadium waarin de partijen betrokken worden bij de beleidsvoorbereiding viel in de smaak. Met name bij grotere pro jecten als bestemmingsplannen, riolering buitengebied en dergelij ke. Opvallend was de opmerking van D66-voorman Dick van der Torre. Hij gaf aan uit oogpunt van profilering van zijn partij, nieuwe ling in de raad, oppositie voeren wellicht beter was geweest: „Tot dat we het voorstel van GB ontvin gen met daarin passages over be stuurlijke vernieuwing. Dat sprak ons bijzonder aan. Daar moet na melijk absoluut iets aan verbeterd worden." Van der Torre benadruk te dat zijn 'kritische en weerbarsti ge' achterban met enige overre dingskracht over de streep was ge trokken. De door D66 aangedragen aanvullingen werden naar zijn zeg gen in het voorstel overgenomen. Het plaveide de weg naar onderte kening van het bestuursakkoord. „Maar," hief hij voor alle duidelijk heid de vinger op. „We zijn loyaal, maar kritisch!" Bestuurlijke vernieu wing GB gaat voortvarend te werk op het terrein van bestuurlijke ver nieuwing. „Meer informatie naar raad en burger," aldus Jan Soep nel. De frustratie van de afgelopen jaren bij de oppositie over het te AjjSX V* Alt L v i De twee toekomstige wethouders met daarachter de fractievoorzitters van VVD, D66 en GB. Staand v.l.n.r. Jan Kevelam (VVD), Dick van der Torre (D66) en Jan Soepnel (GB). Zittend VVD'er Bertus Rensen linksen Eb van Schooten /u;/-.: .v Woonp/aats Hij/zij Detaalt het abonnementsgeld geringe inzicht in de beleidsvoor bereiding, resulteert in de instel ling van een nieuwe, niet openbare Algemeen Beleidsvoorbereidings Commissie voor alle fractievoorzit ters. Alle partijen, ook zij die geen wethouder in het college hebben, worden zo vroegtijdig betrokken bij de beleidsvoorbereiding. „Daarin komen we de nieuwe op positie dus tegemoet," aldus GB- voorman Jan Soepnel. Raadscom missies krijgen hun oorspronkelij ke functies terug: 'bijstand en ad vies ten behoeve van het college en niet het al dan niet akkoord verkla ren met het conceptvoorstel en daarmee de hele fractie bindend'. Gevolg is dat in de gemeenteraad opnieuw inhoudelijke discussie over een voorstel kan plaatsheb ben. Soepnel: „Dat bevordert de aantrekkelijkheid van de raads vergaderingen en hopelijk het be zoek ervan. Nu wordt alles bekok stoofd in de commissie op tijden, dat er gewerkt wordt en men veelal niet kan komen." Ter ontlasting van de een- en tweemansfracties mogen niet-raadsleden (die op de kandidatenlijst voor de verkiezin gen hebben gestaan) zitting nemen in de raadscommissie, mits per commissie niet meer dan twee. Ook wordt nagegaan in hoeverre het spreekrecht in de raadscom missies kan worden verbeterd, res pectievelijk uitgebreid. In de over eenkomst wordt tevens aangege ven dat het gemeentebestuur een freelance, professionele tekst schrijver zal contracteren om de vaak ingewikkelde amtelijke taal voor de burgers om te zetten in begrijpelijke tekst. In het akkoord tevens passages ten aanzien van de Maïsweg en de bouwgrondbelasting. De eerste wordt niet aangelegd en een be stemmingsplanwijziging ten be hoeve van de aanleg wordt de ko mende vier jaar niet voorbereid. Wel wordt binnenkort het overleg gestart over de ontwikkeling van een gezellige dorpskern, met name de Smidsbelt, Op korte termijn wordt onderzocht hoe de baatbe lasting in Beuseberg ongedaan kan worden gemaakt om op basis daarvan een raadsbesluit voor te bereiden. Ook het bekostigingsbe sluit voor Lukensveld (dat de mo gelijkheid van heffing baatbelas ting openhoudt) wordt teruggeno men. Wèl blijft het dreigen met bouwgrondbelasting aanvaard baar 'om derden te weerhouden om voor de gemeente grond uit te kopen in een bestemmingsplan'. In de bestuursovereenkomst ten slot te het beleid ten aanzien van onder meer milieu, woningbouw, sport, onderwijs, welzijn en toerisme/re creatie. Een nationaal park op dé berg, met dreigende sluiting voor een flink aantal agrarische bedrij ven in de directe nabijheid, ziet Soepnel niet zitten. Hij beschouwt het als een 'vrije kwestie', die ook niet omschreven is in het akkoord. Zou het enkel gaan om het half miljoen dat het Rijk er jaarlijks beschikbaar voor heeft, dan is D66 evenmin voorstander. Holtens Nieuwsblad is een uitgave van Oostelijke Weekblad Pers BV, behorende tot Wegener NV, in samenwerking met de stichting Holtens Nieuwsblad" Stichtingsbestuur W. H. Beyers, secretaris, Kollingserf 4 7451 XC Holten tel.05483-6 30 22 Directie: J. V. Munsterman Advertenties: Getfertsingel 41 Enschede tel. 053-84 24 50 Orders worden afgesloten en uitgevoerd overeenkomstig onze algemene voorwaar den, gedeponeerd bij de Ka mer van Koophandel en Fa brieken te Enschede. Redactie: Wil Vogel, tel: 05483-6 42 01. Hoofd redactie: Bob Braak man, tel: 053-84 24 90 (kan toor), 053-33 92 80 (privé). Redactioneel adres: Kerkhofsweg 18 tel. 05483-6 38 03 faxnummer 05483-6 64 97 Openingstijden redactie: maandagmiddag 13.00-16.30 uur. Advertentie-adviseurs: Mw. J. Rem Voordamweg 6, Hellendoorn tel. 05486-5 52 54 H. Schottert tel. privé 074-42 86 06 Advertenties kunt u in Holten opgeven bij: G. W. Knapen Larenseweg 3, tel. 6 12 24 tot dinsdag 12 uur in Bathmen H. Voogsgeerd Deventerweg 34, tel. 16 65 tot dinsdag 12 uur Abonnementen en klachten bezorging: Fam. Bouwhuis Aalpolsweg 6 7451 HK Holten Tel. 05483-6 1849 f Hft sierhekwerk - schoorsteenkappen - siersmeedwerk tel. 05480-18793 Hoewel beide partijen het nog niet officieel willen bevestigen, is het vrijwel zeker dat Kalfstermanswei- de inclusief de bungalow van de familie Kalfsterman en het Sta tionskoffiehuis wordt verkocht aan Bouwbedrijf Roosdom-Tij- huis-Koopman bv. Eigenaar J.H. Kalfsterman en bedrijfsleider G. Tijhuis van het bouwbedrijf heb ben daarover een principe-over eenkomst bereikt. Wat de plannen met het terrein zijn, zal begin vol gende week bekend worden ge maakt. Op de weide zelf rust geen bouwbestemming. Alleen naast de bungalow aan de kant van de Kerkhofsweg mag nog een woning worden gebouwd. Het Stationskof fiehuis met parkeerplaats wordt momenteel verpacht aan A.J. C. Brands. De vraagprijs zou rond de f 1,5 miljoen liggen. De onlangs gehoude collecte voor het Nationaal Reumafonds heeft 2635,30 opgebracht. Het was de eerste keer dat deze collecte in Holten plaatshad. De dank gaat uit naar collectanten en gevers. „Een bestuursovereenkomst met 75% nietszeggende frasen en op somming van zaken, die al gereali seerd of in gang zijn gezet." Aldus wethouder en toekomstig raads lid Wim Dalhuisen (PvdA) in een reactie op het door GB, WD en D66 gesloten akkoord met een be leidsprogramma voor de komen de vier jaren. Dalhuisen is van mening dat 'voor de rest wat inten ties zijn uitgesproken, die wellicht enig politiek handelen tot gevolg zouden kunnen hebben, maar die vervolgens ontkracht worden door overal gekunstelde ontsnappings clausules achter te plaatsen. Naar zijn zrggen is het meest onaan vaardbare van het akkoord dat 'bij alle mooie verhalen geen enkele financiële onderbouwing wordt ge geven'. Naar zijn zeggen een vreemde zaak, daar genoemde par tijen het de afgelopen raadsperio de 'immer beter meenden te we- ten'. Dalhuisen ging nog verder: „Met de argumentatie dat men daaromtrent op dit moment onvol doende inzicht heeft, verleent men zichzelf een diskwalificatie van de eerste orde. Niet alleen het nieuw te vormen college, maar vooral ook ten aanzien van de reeds zittende raadsleden van de beide fracties met al hun financiële bedenkingen en kritiek in de afgelopen raadspe riode. Die kritiek blijkt nu, is niet gehinderd geweest door enige ken nis van zaken. Wie zal dat betalen, zoete lieve Gerritje? Ik vrees de Holtense burger." De sociaal-de mocratische voorman kwalificeer de de gang van zaken bij de colle gevorming zakelijk. „Van een open gedachtenwisseling en/of onder handelingen is zeker ten aanzien van ons geen sprake geweest. Wij mochten onze visie geven op het GB-programma, het eigen pro gramma is niet ter sprake geweest. In de tweede bijeenkomst werd ons in 10 minuten duidelijk gemaakt dat GB en WD akkoord waren en dat Van Schooten en Rensen wet houder zouden worden. Einde ver haal," aldus Dalhuisen, die de steun van D66 betreurt en het on verstandig acht dat de nieuwe par tij in de raad zich op deze wijze bindt in haar handelen. Woorden van gelijke strekking wa ren er van Harry Dul (CDA). Hij constateerde dat de 'klokken op veel punten gelijk konden worden gezet', maar dat interpretatiever schillen en verschillen in uitgangs punten bleven bestaan. Die ver schillen betreffen de financiële dekking in het GB-programma, die naar zijn zeggen tot verlaging van het voorzieningenniveau of verhoging van de onroerend zaak belasting kan leiden en de afbraak van het door het huidige college in gang gezette beleid. Dul noemde het 'voorgekookte concept-be stuursakkoord tussen GB en WD' niet volgens de oorspronkelijke af spraak: „En ook de invulling van de reeds geregelde samenstelling van een college GB en WD was op dat moment niet door ons ver wacht," aldus Dul.

Holtens Nieuwsblad | 1994 | | pagina 1