Politiek café zonder spetterend vuurwerk Verkiezingsuitslag kost PvdA en CDA de kop k WEEK wmm mm OEZE mirnm mmmat mmstm Omwenteling door gigantische winst Gemeentebelang Winnaars prijsvraag Holtens Nieuwsblad ij OP MM mm? MÉS&'iMM, GB alsnog akkoord met verbouw werf Holten Wie heeft het beste kapsel? Ondernemers vergaderen Holtens Nieuwsblad DONDERDAG 3 MAART 1994 Abonnementsprijs f 66.= Losse nummers f. 1.45 Gastouderbureau Sinds de gemeenteraad eind vorig jaar besloot het Gastou derbureau van de Stichting So- cuwe in zowel 1994 als 1995 30.000 gulden uit de Stimule ringsmaatregel Kinderopvang toe te kennen, voelen de coördi natrices Anneke Beekman en Corrie de Groot zich gesterkt in hun overtuiging dat het bureau voorziet in een duidelijke be hoefte. Sinds de start in 1989 is het GOB dan ook uitgegroeid tot een volwaardige voorzie ning. Holterbergcross Apeldoomer Titus Mulder mocht vorige week de 10 kilo meter van de Holterbergcross op zijn naam schrijven. Hij won in een tijd van 31 minuten en 7 seconden. Hengelpoër An drew Sheperd werd tweede. Op het glibberige parcours kwam Egbert Veneklaase niet verder dan een derde plaats. Dat ook Holtense politici zich vaak verschuilen achter veel woorden, bleek vorige week tijdens het poli tiek café in De Boschkamp. Een initiatief van de Stichting Socuwe, dat een flink aantal bezoekers trok. Echt spetterend politiek vuurwerk van de heren lijsttrek kers bleef uit. Pas na de pauze, toen ook het publiek een rol toebe deeld kreeg, kwam er wat leven in de brouwerij. Nido-directeur Jan Nikkels, evenals Ida Lubbersen, Jan Schuchard en Jet Moed deel uitmakend van een 'volksforum', vond de plaatselijke politiek 'te doods' en meende dat de gemeen teraad te weinig politieke verant woordelijkheid durft te nemen en daarom veelvuldig hulp inschakelt van adviesbureaus die 'klauwen vol geld kosten'. „Daarom komen wij op het politieke toneel," merk te Dick van der Torre (D66) voor zichtigjes op. Hij vond het niveau van de rapporten over het alge meen teleurstellend. Wethouder- /lüsttrekker Wim Dalhuisen (PvdA) wees er op dat kleine ge meenten niet al die 'know how' in huis hebben. Nikkels hield echter voet bij stuk en constateerde dat er meer vertrouwen in het eigen in zicht moest komen. „Indien alsnog noodzakelijk, dan moeten er maar goedkopere hulpbronnen (studen ten) worden aangeboord." Panellid Jan Schuchard herinner de nog eens aan de onveiligheid op straat. Alle lijsttrekkers deelden zijn zorg, maar dat de overstap naar de regio Twente straks tot 'meer blauw op straat leidt', is nu een utopie. Het door Ida Lubber sen aangedragen idee van een bur gerwacht werd niet door allen even positief ontvangen. Nikkels richtte de vinger in dat verband op Rijs- sen, ondanks zijn overtuiging dat 'Holten haar wenkbrauwen op trekt orn Rijssen als voorbeeld te houden'. In de discussie achter de tafel werd regelmatig de vriend schap tussen CDA en PvdA, de laatste acht jaar de collegepartij en, duidelijk. Daar tegenover de 'oppositie' met Gemeentebelang (GB) en WD. Nieuwkomer D66 zat er met lijsttrekker Van der Torre, wellicht uit strategische overwe gingen, tussenin. Op een vraag van Jet Moed aan GB over de wens tot aanstelling van een gemeentevoor- lichter, antwoordde voorman Jan Soepnel dat een voorlichter als 'vertaalslag' moet gaan dienen tus sen gemeentebestuur, ambtena ren en burgers: „Je moet de infor matie vooral verteerbaar aanbie den," aldus de Sploder. Over en weer gingen de meningen over eventuele woningbouw in Telgen Het forum op volle sterkte. V.l.n.r. Ida Lubbersen, Jan Schuchard, Jan Nikkels, Jet Moed, de twee gespreksleiders Socuwe-voorzitter Tet Mul der en oud-Holtenaar Matthie Brands, pianist Matthijs Berends en de lijsttrekkers Dick van de Torre, Harry Dul, Jan Soepnel, mm Dalhuisen en Jan Kevelam Foto Ten Velde) en over de PvdA-bewering dat Hol ten 'financieel kerngezond' is. Een uitspraak die onder anderen door Jan Kevelam (WD) nadrukkelijk werd tegengesproken. Een flink aantal onderwerpen passeerde de revue, zoals het zwembad, verkeer, toerisme/recreatie, horeca, indu strie, golfbaan, het 'stenige karak ter' van Holten en ten slotte ook nog de overlast van hondepoep, zwerfvuil en kauwgom. Met enkele pijn en moeite van Ge meentebelang ging de gemeente raad maandagavond akkoord met de verbouwing en aanpassing van de gemeentewerf. Totale kosten 311.000 gulden. Net als in de com missie gemeentewerken had Hen- nie Rustebiel nogal wat moeite met een dergelijke investering, daar de naar zijn zeggen belangrij ke kemtakendiscussie nog niet is opgestart. Daarbij zou zeker de toekomstige taak van de gemeen telijke buitendienst besproken worden. Wethouder H.J. Westerik concludeerde dat de herinrichting er los van staat. Als werkgever heeft de gemeente te maken met milieuwetgeving en de arbowet (arbeidsomstandigheden, red.) Tot de werkzaamheden behoren de aanpassing van de 'routing' voor het gescheiden inleveren van afval, kantoorruimte, wasgelegenheid, kleedruimtes en kantine. Na een schorsing schaarde GB zich alsnog achter voorstel 'om het personeel niet de dupe te laten worden van de tekortkoming in dezen van het college'. Holtens Nieuwsblad is een uitgave van Oostelijke Weekblad Pers BV, behorende tot Wegener NV, in samenwerking met de stichting „Holtens Nieuwsblad" Stichtingsbestuur: W. H. Beyers, secretaris, Kollingserf 4 7451 XC Holten tel. 05483-6 30 22 Directie: J. V. Munsterman Advertenties: Getfertsingel 41 Enschede tel. 053-84 24 50 Orders worden afgesloten en uitgevoerd overeenkomstig onze algemene voorwaar den, gedeponeerd bij de Ka mer van Koophandel en Fa brieken te Enschede. Redactie: Wil Vogel, tel: 05483-642 01. Hoofd redactie: Bob Braak man, tel: 053-84 24 90 (kan toor), 053-33 92 80 (privé). Redactioneel adres: Kerkhofsweg 18 tel. 05483-6 38 03 faxnummer 05483-6 64 97 Openingstijden redactie: maandagmiddag 13.00-16.30 uur. Advertentie-adviseurs: Mw. J. Rem Voordamweg 6, Hellendoorn tel. 05486-5 52 54 H. Schotten tel. privé 074-42 86 06 Advertenties kunt u in Holten opgeven bij: G. W. Knapen Larenseweg 3, tel. 6 12 24 tot dinsdag 12 uur in Bathmen H. Voogsgeerd Deventerweg 34, tel. 16 65 tot dinsdag 12 uur Abonnementen en klachten bezorging: Fam. Bouwhuis Aalpolsweg 6 7451HK Holten Tel. 05483-6 18 49 „Kiezers bedankt!", jubelde voorzitter Femmy van der Wijk gisteravond in café Boer Biet nadat de, ook in eigen kringen enigszins onverwachte, monsteroverwinning van Gemeente belang bekend was geworden. Feestmutsen, felicitaties en bloemen voor de zittende en nieuwe raadsleden, 't Kon alle maal niet op. Als de nieuwe raad geïnstalleerd wordt, is GB vertegenwoordigd met zes zetels. Naast fractievoorzitter Jan Soepnel, Eb van Schooten (kandidaat-wethouder) en Wim ter Schure maken Henk Wansink, Willemien Klein Velderman en Henk Boode hun opwachting. Hennie Rustebiel, oud-wethou der en fractieleider, verdwijnt (bewust) van het politieke toneel. Tussen alle feestvreugde en een telefonisch interview voor Radio Oost door, meende Soepnel dat de enorme winst onder meer toe te schrijven viel aan de kwestie bouwgrondbelasting. Ook de prima campagne, mogelijk geworden door een flink budget, speelde een belangrijke rol. Deze week nog benadert de winnaar de Holtenaren alsnog met een laatste strooifolder. Opvallend was dat de opkomst, in tegenstelling tot de (landelij ke) verwachting, zelfs iets hoger uitviel dan in 1990. Een duidelijke koersverandering dus. De aanleg van de Maïsweg, de bouwgrondbelasting, het zijn za ken die in een ander daglicht zul len komen te staan. Moeilijk te verteren al met al voor CDA en PvdA. Lijsttrekker Harry Dul (CDA), die zijn club in zetelaantal zag halveren, achtte de uitslag dra matisch. Zijn partijgenoten Jan Veneklaas en Willy Beldman keren niet terug. Kandidaat-wethouder Ab Stegeman ziet zichzelf de ko mende periode als raadslid. Bij de PvdA 'sneuvelt' Gerrit Markvoort. Dul: „Ik respecteer dé uitslag, maar of die goed is voor Holten is punt twee." Al vroeg stroomden nieuwsgierige Holtenaren naar het gemeentehuis waar even na half acht de uitslag van de eerste stem bureau, de Haarschool en de Kol- school, bekend werden. Toen al tekende het verlies voor CDA en PvdA zich duidelijk af. Ingehou den vreugde daarentegen bij Ge meentebelang dat haar geluk niet opkon met in de tussenstand al vijf raadszetels en in de uiteindelijke afrekening ook nog eens een rest zetel erbij kregen. Soepnel en de mand uit. Alle partijen worden be naderd met de vraag waarover ze willen overleggen en welke onder werpen er volgens hen nog moeten worden toegevoegd. Zo kunnen ze inspreken en creëer je betrokken heid." In de Holtense wandelgan gen werden al suggesties gedaan van een college GB en WD met wellicht D66. Dat het dat zelfde college wel eens uit twee agrariërs (Van Schooten/Rensen) zou kun nen gaan bestaan, achtte Soepnel desgevraagd geen bezwaar. Aardverschuiving „Een aardverschuiving," noemde WD-kopman Jan Kevelam de uit slag, „Te drastisch, maar wel een duidelijke stemming tegen het be leid. Ik hoop dat GB in haar beleid die duidelijkheid doorvoert en zwalkend gedrag eindelijk achter wege laat." Kevelam had te doen met Wim Dalhuisen (PvdA), wiens wethouderspost wel zeer wankel is geworden: „Eens of niet eens: hij deed het prima, dit gun ik hem niet." De WD behoudt haar twee raadszetels. D66 bemachtigde de derde restzetel zodat de Holtense °°td?J0n9eT7l iTïH0ZÏT ^J671 niet onbetuiSd W de gemeenteraadsverkiezingen, getuige deze plaat die onze fotograaf gisterochtend vroeg in het stembureau in Diessenplas 'schoot' (Foto Ten Velde heeft gezet. Ik hoopte dat de kie- maar daar stappen we niet van af zerserdoorheenzoudenkijkendat Ook in collegeonderhandelingen de oppositie de afgelopen vier jaar en daarvoor zal Gemeentebelang nauwelijks met serieus weerwerk ook bij ons moeten komen want is gekomen. Met de Maïsweg en de hun uitgangspunt is dat ze met bouwgrondbelasting hebben we iedereen willen praten. Dat wor- impopulaire maatregelen geno- den inderdaad nog keiharde on- men en onze nek uitgestoken, derhandelingen." zijnen, aan wie straks het initiatief raad in de nieuwe samenstelling is om de college-onderhandelingen te openen, benadrukte dat de standpunten in het GB-program- ma hoe dan ook gehandhaafd wor den. De verwachte, eerste stap richting WD, ontkende hij: „Dui delijk is dat we niet met een meer derheidscollege willen werken. Wij sluiten op voorhand echter nie- een partij rijker is. Toch was de vreugde daarover getemperd aan gezien stilletjes toch op twee zetels gerekend was. 'Tweede man' Rob Hazes zal voorlopig vanaf de zijlijn het politieke schouwspel moeten volgen, maar vond het eigenlijk nog het meest dramatisch dat een ervaren wethouder als Dalhuisen nu op een zijspoor gerangeerd dreigt te worden. „Ik ben wel zo pragmatisch om te stellen dat we een zo bekwaam man voor Holten moeten behouden. Ik kan me ook niet voorstellen dat Gemeentebe lang zo arrogant is om Dalhuisen in de collegebesprekingen te pas seren. Uiteindelijk gaat het om het belang van Holten en dat is ge diend met het aanblijven van Dal huisen als wethouder." Wat betreft eventuele deelname van D66 in een college GB/WD houden zowel Hazes als het nieuwe raadslid Dick van der Torre zich op de vlakte. „Niets is onbespreek baar" is de eerste reactie van Van der Torre. „Er moeten natuurlijk wel overeenkomstige punten zijn. Alleen maar aan het college deel nemen omdat Gemeentebelang een brede samenstelling heeft ge propageerd, lijkt me geen goede zaak." Rob Hazes lijkt zich al met een oppositierol verzoend te heb ben. De huidige PvdA-ffactievoor- Met zijn model Rik Dalhuisen doet Mark Wander Drent zondag 6 maart in de Utrechtse Jaarbeurs een gooi naar de hoogste prijs in de finale van een kapperswedstrijd. Op de voorronde in Geleen wist hij voldoende punten in de wacht te slepen om te kunnen deelnemen aan de finale, waar hem de op dracht wacht een gangbaar en draagbaar kapsel te creëren. Aan de finale doen circa 30 kappers mee. Ing. C.F. Kuulman, coördinator af valbeheer van het gewest Midden- IJssel informeert de leden van de Holtense Handelsvereniging dins dagavond 15 maart tijdens de voorjaarsvergadering over de inza meling van oud papier en afval. De bijeenkomst in De Biester begint om 20.00 uur. In het bestuur zijn voorzitter Albert van de Maat en mevrouw D.P. den Ouden-Hege- meyer aftredend en herkiesbaar. Beiden worden door het bestuur voorgedragen tot herverkiezing. Tegenkandidaten kunnen tot een dag voor de vergadering bij secre taris Hans van Wingerden worden aangemeld. De agenda vermeldt voorts de voortgang van het Reuze Heuvelwachter-project, de mid- denstandsbeurs (13 t/m 15 april) en de komende winkelactie. HOLTEÏM 8652 NW. Raad '94 Raad 90 zetels stemmen perc. perc. zetels Opkomst 13 5780 84,2 81,3 13 CDA 2 986 17,1 31,0 4 GemBel 6 2640 45,7 29,5 4 PvdA 2 839 14,5 23,9 3 VVD 2 950 16,4 15,6 2 D66 1 365 6,3 H Boode (Borkeldsweg 8), H.J. Wansink (Meutgeertsweg 2a) R Aanstoot. Kollingserf 3, Bert Bnnlanan, Erve Broekhuis 8 en R.J. Manenschijn-Roelofs, Beuse- bergerweg 1 worden vrijdagoch tend m het gemeentehuis ontvan- ffrnTd?£ waarnemendbwgemees- Jfnr JJH' Comielje. Zij zijn de win- zitter Jan Metsemakers zal zich va"de de Prijsvraag die het keihard opstellen bij eventuele col- Tenï euwsblad uitschreef in legeonderhandelingen. Hij voor- Jr^a met de gemeenteraads- spelt dat die met de komende ze- 4!!! Tfn' Evenals zo'n 65 an- telverhoudingen nog wel eens 5 n een gokje naar de moeilijk kunnen verlopen. Zowel aanstelling van de nieuwe ge- PvdA, WD en CDA komen met meenteraad. Gezien de onver twee zetels in de raad en zullen bij wachte uitslag een moeilijke voor deelname aan het college dus maar spelling Met uitzondering van me- met één man in de raad vertegen- vrouw Manenschijn, gokten allen woordigd zijn. op 6 zetels voor GB. Na loting werd Een duidelijk aangeslagen wet- mevrouw Manenschijn nummer houder Wim Dalhuisen heeft zich viJf- z« «üchtte in elk geval GB 5 even onttrokken aan de drukte in café 't Klavier waar zijn partij sa men met het CDA in doffe berus ting de koppen bij elkaar steekt. „Je weet dat het in de politiek zo werkt, maar het komt toch hard aan. Ook voor mijn CDA-collega Henk Westerik die in de afgelopen periode goede dingen op de rails zetels toe, het CDA 2. Allen won nen een gratis seizoenabonnement voor recreatiebad Twenhaarsveld, een blik Holterbergmoppen en een toeristische route. Dat Gemeentebelang duidelijk als hoogvlieger door het leven wenst te gaan, werd vorige week en ook begin deze week benadrukt door de grote groene ballon die hoog boven de woningen van diverse (kandidaat)raadsleden danste in de wind. Dat het aandachtstrek kers waren stond buiten kijf, maar of het origineel was, is vraag twee. De actie deed onwillekeurig terug denken aan vier jaar geleden, toen de PvdA een zelfde actie ten huize van haar 'kopstukken' ondernam. De belangstelling voor de kramen van CDA, PvdA, WD en GB op de markt was overigens aanzienlijk. D66 ontbrak. Vooral de gratis bal lonnen hadden gretig aftrek onder de jeugd. GB bood de bezoekers de gelegenheid klachten en sugges ties op eén speciale klachtenmuur te schrijven. Hondepoep, bouw grondbelasting, het waren beken de grieven. De WD had snelteke naar Jesse van Nuijlwijck inge huurd. Hij creëerde een aantal fraaie karikaturen. UW r^U-iNG Ook het Holtens Nieuwsblad 'wierp zich in de verkiezingsstrijd'. Tussen de kramen op de markt, vanwaar diverse partijen nadrukkelijk aan de bel trokken, prijkte onze bus waarin de voorspellingen naar de nieuwe raad konden worden gedeponeerd Foto Ten Velde)

Holtens Nieuwsblad | 1994 | | pagina 1