Pieterpad estafette breidt zich uit AI contra moord en verdwijning Cafeïne in 25- jarige Schure Oudheidkamer houdt begunstigersavond Zaterdag 12 maart postzegelruilbeurs van dag tot dag Allium 'Waterwings' van de Blue Guitars uit Deventer: schijf die staat als een huis WBE onderhoudt landschapselementen Milieumarkt in Holten Zang en dans in Laren Eerste prijs voor Ellen DAT brengt komedie in Bonte Paard Activiteiten van Socuwe 'Bonsai' prachtige uitgave over kweken 'boom in pot' Boek 'Moeder van de rekening': wel zakdoek bij de hand houden NBvP Espelo Concerten via de VW Weer winst polodames HOLTENS NIEUWSBLAD Luister's NAAR: DONDERDAG 3 MAART 1994 De Stichting Pieterpad Milien Es tafette heeft haar naam veranderd in Stichting Nationale Milieu Es tafette. De wijziging houdt ver band met de 'geboorte' van een tweede milieuestafette naast de inmiddels bekende Pieterpad Mi lieu Estafette: de Rivierenpad Mi lieu Estafette. Zaterdag 7 mei wordt daarom niet alleen gestart in Pieterburen, ook vanuit Hoek van Holland begeven lopers zich op weg naar Maas tricht. Beide estafettes ontmoeten elkaar aan het einde van zondag middag 15 mei in Groesbeek. Van daar gaat het gezamenlijk verder De Larense folkloristische dans groep 'Smos as Walear' houdt maandagavond 14 maart een inter nationaal concert in zaal Wit kamp. Aan deze avond werken mee de kapel Laorns Plezeer, de zangverenigingen Ons Genoegen en de Lofstem en vanzelfsprekend de eigen dansgroep. De avond wordt opgeluisterd met een gast optreden van het mannenkoor 'The Osgoode Townchip Male Choir' uit het Canadese Chestervil- le. De groep bestaat uit mannen die jaren geleden emigreerden naar Canada en nu terug zijn we gens familiebezoek. Het mannen koor telet 55 leden en geeft totaal vijf optredens in het land. De avond begint om 19.30 uur. Kaar ten zijn vanaf zaterdag 5 maart voor 5 gulden verkrijgbaar in hotel Witkamp. Afgelopen zaterdag behaalde El len Doa Menalda van Schouwen burg de eerste prijs in de klasse dressuur MlZe scoorde daar maar liefst 132 punten mee. Het con cours had plaats in Hellendoorn. In samenwerking met de buurtver eniging Dijkerhoek brengen de le den van het Dijkerhoeks Amateur Toneel zaterdagavond 19 maart de komedie 'Boerenkool met worst' voor het voetlicht in Het Bonte Paard. Aanvang 20.00 uur. Woensdag 9 maart start de Stich ting Socuwe in De Boschkamp met een cursus Frans voor beginners. Cursusleidster is de Holtense Roeli Jonkman. Zij maakt gebruik van de methode 'A bientöt', die spe ciaal voor volwassenen ontwik keld is. Tevens wordt gewerkt met luistercassettes. Het accent van deze korte cursus ligt voorname lijk op het gesproken Frans in praktische situaties, zoals bestel len in een restaurant of iets kopen in een winkel. Roeli stelt boven dien aspecten uit het dagelijks le ven in Frankrijk aan de orde. Ty- dens de lessen is voldoende ruimte voor suggesties of vragen. De cur sus omvat acht lessen op woens dag van 19.30 tot 21.15 uur. De kosten bedragen 65 gulden (excl. boek of kopieën). Er zijn nog enkele plaatsen vrij. Opgave is mogelijk bij Socuwe in het dorpshuis, tel. 62755. Creatief De nieuwe creatieve middagen van Socuwe blijken een schot in de roos. Vorige week vrijdag meldden zich direct twaalf belangstellen den. De middagen staan onder lei ding van de dames Schuchard en Slont en staan geheel in het teken van ontspanning en gezelligheid, waarbij tevens iets gemaakt kan worden. De volgende bijeenkom sten zijn op 11,18 en 25 maart en 8 april. In overleg is besloten dat de deelnemers zich 11 maart onder leiding van Jenni van Ulzen be kwamen in het bloemschikken, terwijl 18 maart de kunst van zand- schilderen en verven met acrylverf eigen kan worden gemaakt. De creatieve middagen duren van 14.00 tot 15.30 uur en kosten een gulden per keer. naar de Limburgse hoofdstad, van HMV naar het centrum te wan- waarop op zaterdag 21 mei, na de delen. De Markt Duurzame Ont- afdaling van de Sint Pietersberg, wikkeling wordt om 14.00 uur ge- de traditionele muziekontvangst opend door minister Jan Pronk op het Vrijthof plaatsheeft. Intus- van Ontwikkelingssamenwerking, sen zijn de voorbereidingen verge- Hij spreekt over de samenhang vorderd om volgend jaar ook een tussen ontwikkeling, milieu en vre- milieu-estafette te organiseren de. Leerlingen van de hoogste klas- vanuit Noord-Holland naar Maas- sen van de scholengemeenschap treden op als gastheer/gastvrouw, maken deelnemers wegwijs en pei- tricht. Minister Pronk Onderdeel van de Nationale Milieu Estafette is de Markt Duurzame Ontwikkeling die donderdagmid- len interviewend hun reacties. In 30 kramen worden produkten en diensten getoond, die milieuvrien delijk zijn, duurzaamheid bevorde- dag 12 mei (Hemelvaartsdag) ge- ren, grondstoffen voor hergebruik houden wordt op de Smidsbelt. De geschikt maken, Derde Wereldlan- markt wordt in samenwerking met den helpen ontwikkelen, zo min de gemeente op touw gezet en is mogelijk energie verbruiken en/of een alternatief op de vorig haar zo min mogelijk afval teweeg bren- gehouden Holterbergconferentie in het gemeentehuis, 's Ochtends wordt eerst het Pieterpad-traject Hellendoorn-Holten gelopen. Kort voor aankomst in het dorp wach- gen. Rond de markt worden onder supervisie van de plaatselijke mid denstand terrasjes ingericht voor het onontbeerlijke natje en droog je. De troubadoursgroep Twinckel ten de estafettelopers op het terras zal het geheel muzikaal omlijsten, bij bistro De Holterberg elkaar op Actrice Gerda Havertong sluit de om vervolgens onder begeleiding markt tegen vijven af. Nederpop uit Deventer en omstreken van de bovenste plank. Al enkele jaren mogen de Blue Guitars rekenen op lovende recensies en een trouwe schare fans in het clubcir cuit. Het wachten is op de grote doorbraak. Wellicht dat die erkenning er komt met de cd 'Waterwings'. Het jongste schijfje telt vijftien makkelijk toegan kelijke poppy rocksongs. Minder neavy dan de live- -concerten van de Deven- tenaren. De songs worden gekenmerkt door de een mooie opbouw en goede arrangementen. De Blue Guitars leveren met 'Wa- terwings' een mooie schijf af, die staat als een huis. Nu nog de doorbraak naar het grote publiek. Uitge bracht door PIAS. Het boek Bonsai van uitgeverij Terra is een prachtige uitgave over de oude kunst van het succesvol kweken van bonsai ('boom in pot'). Opzienbarende meesterwerken zijn erin afgebeeld, bovendien is het een praktisch handboek voor mensen die zelf bonsai willen kweken. Speciaal voor dit boek zijn foto's gemaakt van vele exemplaren van de bonsaicollectie in de Brooklyn Botanie Garden in New York en van unieke exemplaren van particuliere collecties overal ter wereld. Bovendien biedt dit boek actuele informatie van een echte kenner over alle as pecten van het verzorgen- en kweken van bonsai: hoe herkent en koopt men de beste exemplaren, grond, licht, temperatuur voch tigheid en water - waaraan heeft de bonsai behoefte. Hoe en waar zet men bon sai neer, welke bonsaistij len bestaan er. Hoe moet leiden en snoeien aan bon sai bomen. Niet alleen af zonderlijke bonsai maar ook groepen en zelfs 'land schappen' komen aan bod. Tevens worden allerlei potten besproken, en wel ke combinaties als 'pas send' beschouwd worden. Via meer dan 130 kleuren foto's is het tevens een zeer open boek geworden. De belangstelling voor bonsai is in de afgelopen jaren ex plosief gegroeid. Susan Resnicks boek voorziet in een behoefte. Het is geen gewoon boek over bonsai, maar een echte liefhebbers- boek, dat velen zal inspire ren tot het kweken van unieke bonsai. In China geiden wetten die ambtenaren als volgt aanspo ren: Gebruik, onverschillig welke, middelen om de bevol king te reduceren, maar doe het! Chi An vertelt in het boek 'Moeder van de rekening' van A.W. Bruna over haar leven in de Volksrepubliek China. Na een jeugd vol grote ver anderingen en bizarre ge beurtenissen onder het re gime van voorzitter Mao Tse-tung, volgt ze een ver pleegstersopleiding. In die jaren groeit de angst om als contra-revolutionair te rechtgesteld te worden bij alle Chinezen tot wanstal tige proporties. Zo ziet zij in het ziekenhuis dat de patiënten door de artsen gedwongen worden tot (soms dodelijke) blijken van trouw aan voorzitter Mao. Wanneer een patiën te vlak na een zware opera tie bij een algemene bijeen komst ter ere van Mao niet kan blijven staan, wordt niet alleen zij gestraft voor haar 'ongehoorzaamheid', ook haar man en kinderen krijgen de rekening gena deloos gepresenteerd. Als verpleegster wordt Chi An later verantwoordelijk voor het toezien op en het uitvoeren van het strikte één-kind-per-paar-beleid. Vrouwen die onwettig zwanger zijn worden met geweld tot abortus ge dwongen, tot in de achtste maand van hun zwanger schap. Of later. Hoe on menselijk deze orders zijn, ervaart ze pas als ze zelf 'onwettig' zwanger blijkt. Steven W. Mosher raakte tijdens zijn gesprekken met Chi An geboeid door haar relaas. Hier was ie mand die in het onmense lijke systeem van het één- kind-beleid zowel beul als slachtoffer was geweest. Zowel huiveringwekkend als zwaar ontroerend. Een boek waar geen westerse moeder haar ogen droog bij kan houden. In het 25-jarig jubileumjaar heeft Jongerencafé De Schure een extra volle activiteitenkalender. Zater dagavond 5 maart treedt vanaf 21.30 uur de vijfinansformatie Caf feine op. Deze Holtense band be staat twee jaar en speelt voorna melijk covers van eigentijdse groe pen als Metallica, smashing Pump- kings en Toy Dolls. Bij een vorig optreden in de Schure bewees de band al over een prima show te beschikken. De toegangsprijs is f 5,00. Zondagmiddag 6 maart wordt de film 'Fortress' vertoond over een echtpaar waarvan de zwangere vrouw in de gevangenis belandt en probeert te ontsnappen. De voor stelling begint om 14.30 uur en de toegang is gratis. Een bezoek aan De Schure kan worden gecombineerd met het be zichtigen van het wel en wee van Op de onlangs gehouden bijeen komst van de afdeling Espelo van de NBvP, sprak pastoor Noodink van de Fransicushof in Raai te over 'het verminderen van de vooroor delen die bestaan over psychiatri sche patiënten door het geven van informatie over psychische ziek tes'. Als pastor heeft hij te maken met de mens en niet met de ziekte. De nieuwe presidente Gerrie Krik- kink-Reilink stelde de bestuursle den en hun diverse functies voor. Joke Bieleman-Tempelman trad na 9 jaar af als agrarisch contact persoon. Haarplaats is ingenomen door Thea Baltes-Hoek. De volgen de bijeenkomst is dinsdagochtend 8 maart. Tijdens deze koffieoch tend spreekt mevrouw Bos over het thema 'Afval de baas'. BZN-Sweet Dreams (Den Bosch, 19 maart); Herman Finkers (Breda, 16 maart); Moscow Circus On Ice (Enschede, 16 bm 20 maart); BB King (Eindhoven, 20 maart); Maril- lion (Groningen 24 maart; Amster dam 28 en 29 maart); Soul Asylum (Utrecht, 5 april); Nirvana (Rotter dam, 24 maart); Meat Loaf (ook buskaart) op 4 april in Rotterdam; Dave Brubeck (Arnhem, 15 mei); Artiestenfestival met o.a. René Froger en Gordon (Eindhoven, 31 maart); Marillion (Geleen, 26 maart); Mattheus Passion (Leiden, 31 maart); Nacht van de Poëzie (Utrecht, 12 maart); Black Sab bath (Utrecht, 19 april); Lou Rawls (Rotterdam, 10 maart); Bonnie Rait (31 mei, Utrecht); Karin Bloe men (2 tot 7 mei Den Haag); Candy Dulfer (1 april, Arnhem); Cyrano (15 maart tot 28 augustus, Amster dam). Ivonne van Wijk biedt waarnemend burgemeester J.J.H. Cornielje een uittreksel van het Handboek Politieke Moorden en Verdwijningen aan. Rechts naast Cornielje Ineke Bus, geheel rechts Ypie Sysling (Foto Ten Velde) In het gemeentehuis boden drie leden van de werkgroep Holten van Amnesty International waar nemend burgemeester J.J.H. Cor nielje onlangs een uittreksel van het engels talige Handboek Politie ke Moorden en Verdwijningen aan. AI houdt momenteel een actie te gen Politieke Moorden en Verdwij ningen. De regio Twente richt zich daarbij specifiek op El Salvador. Al-woordvoerster Ivonne van Wijk vroeg Cornielje zyn collega in een Salvadoriaanse gemeente te bena deren met het verzoek de schen dingen van de mensenrechten een halt toe te roepen en de burgers te beschermen. Een begeleidende Spaanse brief was bijgesloten. De burgemeester twijfelde geen se conde: „Ik heb buitengewoon veel respect voor uw werk en zal mij daarom zeer zeker van deze taak kwijten." Op 18 augustus 1989 werd Sara Cristina Chan Chan Medina, een 20-jarige fotografe, in één van de buitenwijken van San Salvador opgepakt door leden van de Salva doriaanse luchtmacht. Sindsdien is zij spoorloos. De Al-schrijfleden in Holten hebben de actie specifiek op haar gericht. In december 1993 en februari 1994 werd een brief ge schreven aan de autoriteiten in El Salvador. De werkgroepleden zelf sturen maandelijks een extra brief naar diverse autoriteiten en heb ben bovendien een ondersteunen de brief aan familieleden van Sara geschreven. In de lessen Maat schappijleer op de Scholenge meenschap werd aan de actie aan dacht besteed door middel van een videofilm en lesmateriaal. Ook de vitrine in het schoolgebouw was gedurende enkele weken door le den van AI Holten ingericht ten behoeve van de actie. Tot 8 maart is tevens een tentoonstelling in de openbare bibliotheek te bezichti gen. Aan de hand van fotomateri aal wordt de aandacht gevestigd op de actie Politieke Moorden en Verdwijningen. In de Wereldwin kel aan de Larenseweg zijn ten Date van de actie zakjes 'vergeet- ne-nietjes' te koop. De Holtense band Cafeïne opent het jubileum-activiteitenjaar vanJC De Schure. dit, in Nederland een van de langst draaiende, jongerencentrum. In het voorhuis is een expositie inge richt met foto's, video's en zelfs enkele 8 mm films over de roerige geschiedenis die vier jaar op Meer manskamp en 21 jaar aan de Beu- sebergerweg beslaat. De VW Holten verkoopt kaarten voor de volgende (en meer) concer ten en evenementen in den lande. Deze zijn alleen tegen contante be taling verkrijgbaar aan de balie van het VW-kantoor, Dorpsstraat 27, (tel. 61533). De landelijke Stichting Behoud Natuur en Leefinilieu heeft als pri maire doelstelling de natuurlijke en landschappelijke waarden van de onder haar beheer vallende ter reinen te behouden en te ontwik kelen. Mensen kunnen daar bij een belangrijke rol vervullen (jacht, bosbouw, imkerij en recreatie). Deze visie komt optimaal tot uit drukking bij het beheer van kleine landschapselementen in Zuid- Overijssel, zoals houtwallen, bos jes en poelen. Totaal circa 350 hec tare. Om het beheer van de kleine elementen door plaatselijke ge bruikers en betrokkenen te laten geschieden, heeft de SBNL in elke regio een Regionale Beheer Com missie ingesteld. Overijssel telt er twee. Bij het uitvoeren van het beheer spelen de Wildbeheereen- heden (WBE) in deze regio een be langrijke rol. Deze overkoepelende organisaties van jagers voeren op vrijwillige basis het beheer van kleine landschapelementen bin nen hun grenzen. Binnen de WBE Holten ligt een groot aantal van deze elementen met een totale op pervlakte van zo'n 25 hectare. .STIC ht/*g Door de SBNL zijn cursussen geor ganiseerd voor jagers die aan het werk gaan in het veld. De werk zaamheden daar worden begeleid door een deskundige voorman. Voor de WBE Holten is dat Sploder Wim Toomeman. Gedurende en kelejaren achtereen, doorgaans in de wintermaanden, is achterstallig onderhoud verricht met hulp van vrijwilligers: jagers, agrariërs en particulieren. Ook nu wordt er vol op gewerkt. De WBE-werkzaamhe- den garanderen het behoud van kleine landschapselementen. Niet alleen flora en fauna profiteert er van, ook de recreant. Door het fors gestegen aantal be gunstigers en de beperkte capaci teit van De Boschkamp houdt de Oudheidkamer Hoolt'n dit jaar twee begunstigersavonden. De eerste donderdag 10 maart, de tweede donderdag 17 maart. Beide avonden beginnen om 20.00 uur. De eerste bijeenkomst is uitslui tend toegankelijk voor begunsti gers en genodigden. Het bestuur zal de aanwezigen op de hoogte brengen van de gang van zaken in het afgelopen jaar en de plannen voor het komende jaar. Aanslui tend vertelt bestuurslid H. J. Koop man Azn. over de vele kruideniers winkel* tje)s die Holten eertijds rijk was. Na de pauze laat H. Koopman Tzn. aan de hand van dia's en over- head-beelden het één en ander zien over de boerderijen in De Haar voordat daar sprake was van wo ningbouw. Wie niet in de gelegen heid is de eerste avond te bezoe ken, kan de lezingen van de heren Koopman ook op de tweede avond volgen. Niet-begunstigers kunnen deze avond voor vijf gulden per persoon bijwonen. De jaarlijkse grote ruilbeurs van de Holtense Postzegelclub staat op het programma voor zaterdag 12 maart. Dit evenement dat voor de 23e keer wordt gehouden, staat tot in de verre regio goed aangeschre ven. Van 10.00 uur tot 16.00 urn- kunnen postzegelverzamelaars te recht in de aula van de Scholenge meenschap Holten, aan de Haar- straat 14. Op de beurs is er een speciale jeugdhoek waar ook de jeugdleden van de HPC (verenigd onder de naam 'het Pincetje'), terecht kun nen. Op uitnodiging is een beperkt aantal handelaren aanwezig. Voor de verzorging van de inwendige mens zijn tegen redelijke prijzen koffie, frisdrank, soep en broodjes verkrijgbaar. De beurs is gratis toegankelijk. Met een minieme 2-1 winst op Pi ranha uit Enschede hebben de wa- terpolodames van ZPC Twen- haarsveld weer twee punten aan hun competitietotaal toegevoegd. Dat ging overigens niet zo makke lijk want na een moeizame eerste periode (waarin o.a. een strafbal werd gemist) kwamen de Holtena ren pas in het tweede kwart op een 1-0 voorsprong. Ook daarna ging het spel gelijk op. Na veel mislukte doelpogingen van Piranha kwam Twenhaarsveld op 2-0. In het derde kwart deed de Enschedese ploeg wat terug (2-1) waardoor het in de slotperiode nog spannend werd. Met veel vrije doorbraken van de tegenstanders had Twenhaarsveld niet over geluk te klagen toen het toch 2-1 bleef. De volgende wedstrijd is op zater dag 5 maart in Rijssen, vertrek 13.30 uur. Zondag 13 maart: 14.00 uur, start puzzelrit MAC De Holter berg bij 't Stuurhuus Dinsdag 15 maart: 20.00 uur, ledenvergadering HHV in De Biester Woensdag 16 maart: 20 uur, af delingsavond NBvP Holten in zaal Vosman Donderdag 17 maart: 20.00 uur, begunstigersavond Oudheidka mer in De Boschkamp Zaterdag 19 maart: 20.00 uur, Dolf de Vries voor St. Kunst en Cultuur in Irene Zondag 20 maart: 7.00-10.00 uur, eerste viswedstrijd senio ren HSV De Rietvoorn in Twen- tekanaal/Lochem bij de centra le (6.00 uur vertrek van 't Vlet- goor) Maandag 21 maart: Keurings dienst van Waren bij NBvP Dij kerhoek. Zaterdag 26 maart: vooijaars- concert HMV in De Kandelaar Zondag 27 maart: Kemper- kamptoernooi Maandag 28 maart: openbaar schoolonderzoek muziek SG Holten Vrijdag 8 april: HMV-lompe- nactie in het dorp; Zaterdag 9 april: Trekkersiep Espelo Zaterdag 16 april: Normaal Es pelo Zondag 24 april: 11.30 uur, Jona Kwartet voor Kunst en Cultuur in De Boschkamp Vrijdag 29 april: koorzanga vond met Holtens Mannenkoor Zaterdag 30 april: Holterberg- toer WVH (100-150-200 km) Vrijdag 6 mei: HMV-lompenac- tie in het buitengebied Donderdag 12 mei: 10.00 uur, start Pieterpadwandeling Hel lendoorn-Holten; 13.00 uur, Markt Duurzame Ontwikkeling op Smidsbelt (14.00 officiële opening door minister Jan Pronk Vrijdag 13 mei: 10.00 uur, start Pieterpadwandeling Holten- Laren op Smidsbelt Zaterdag 18 juni: v.a. 9.00 uur, Landdag St. Paardrijden Ge handicapten Holten e.o. in ma nege Snorrewind Maandag 11 juli: bootreisje Rode Kruis Zaterdag 23 juli: triathlon Hol ten; Zaterdag 24 september: tussen 8.00 en 10.00 uur, start Holter- bergherfsttoer WVH bij de sporthal.

Holtens Nieuwsblad | 1994 | | pagina 11