.Beïeidsvoorbereid ing en taken op vele terreinen 'Is dit de dank voor ploeteren Vj Holten massaal op de schaats Wie en wat is eigenlijk de gemeente? Kevelham over bouwbelasting: HIJMA B.V. 3.75 HOLTENS NIEUWSBLAD Bel vrijblijvend 05490-1 79 69 HIJMA B.V. Rijstevlaai Truffels Zondagsschool DONDERDAG 24 FEBRUARI 1994 Dit jaar worden we geacht driemaal naar de stembus te gaan: verkiezingen voor gemeenteraad, Tweede Kamer en Europees Parlement. Alle Nederlanders van 18 jaar en ouder mogen stemmen op de partij van hun keuze. Daarom is het voor degene die voor de eerste keer stemt van belang daadwerkelijk gebruik te maken van dat recht, teneinde enige inspraak te kunnen krijgen op het beleid. De afgelopen weken heeft het Holtens Nieuwsblad flink wat aandacht besteed aan de eerste van deze drie verkiezingen: de gemeenteraadsverkiezingen. Ze worden woensdag 2 maart gehouden. Dan wordt gekozen voor de samenstelling van de gemeenteraad. Om eens een alge meen beeld te schetsen van de structuur van de gemeente, bracht de redactie een bezoek aan gemeentesecretaris J.P. Stegeman. Al gauw bleek dat de gemeente veel meer is dan het onderhoud van openbaar groen, het loket van sociale zaken, aangifte geboorte of aanvragen paspoorten natuurlijk voor het geven van het ja-woord de gemeenteraad, het hoogste or gaan binnen de gemeente en de vertegenwoordiging van alle Hol tenaren. Uit haar midden worden de wethouders gekozen, die met de burgemeester het dagelijks be stuur van de gemeente vormt: het college van burgemeester en wet houders. Gemeenten met 6 tot 10.000 inwoners hebben 13 raadsle den. Holten telt 8650 zielen en heeft er dus 13. Schommelt dat aantal tussen de 10 en 15.000 inwoners, dan is sprake van 15 raadsleden. De raad bepaalt het beleid, beslist ook over plannen voor de toe komst, zoals nu bijvoorbeeld wordt neergelegd in de Structuur schets. Die is gemaakt aan de hand van het provinciale Streekplan West-Overijssel. De Structuur schets dient dan weer als leidraad voor het vaststellen van bestem mingsplannen. Met behulp van het zogenoemde ambtelijk apparaat bereiden B en W raadsbesluiten voor, buigen zich over de jaarlijkse gemeentebegroting en de bijbeho rende Aanbiedingsbrief. Stege man: „Sinds 1 januari mag de bur gemeester geen raadslid meer zijn. Wel is hij voorzitter van de ge meenteraad en het college. In de raad heeft hij dus geen stemrecht, in het college wel." Aan de raadsta fel ook vertegenwoordigers van po litieke partijen, die gekozen zijn via de gemeenteraadsverkiezin gen. Iedere partij vormt in de ge meenteraad een politieke fractie. Afhankelijk van het aantal verkre gen stemmen wordt bepaald hoe- Wie of wat is nou eigenlijk de ge meente. Stegeman, belerend: „Ook de gemeente is een bedrijf, is werkgever. Maar je kunt wel spre ken van een aparte status, want welk bedrijf heeft een raad van commissarissen die in het open baar vergadert en een algemeen bestuur dat wekelijks een praatje met de pers houdt?" Met het 'insti tuut' gemeente worden we eigen lijk dagelijks geconfronteerd. Want wie regelt het legen van de minicontainers (ook al gebeurt dat in gewestelijk verband), wie is be trokken bij het onderhoud van onze wegen, het schoffelen, snoei en en maaien van groenstroken? Correct: de gemeente. Het is echter een fractie van al datgene wat de gemeente doet. Stegeman vertelt dat in het gemeentehuis zelf en op en vanuit de gemeentewerf dage lijks circa 65 man in touw zijn. Naar zijn zeggen streeft het Rijk er naar meer taken over te dragen naar de gemeente: „De Stimuleringsmaat regel kinderopvang is een voor beeld en per 1 april wordt de Wet •Voorzieningen Gehandicapten Van kracht, die alle kenmerken Van decentralisatie in zich heeft. Voor dat werk wordt een speciale ambtenaar aangesteld die daar een dagtaak aan krijgt." Met name de activtiteiten van de gemeente lijke buitendienst lopen in het oog. Maar wat gebeurt er nu eigenlijk binnen de muren van Smidsbelt 6? Gemeenteraad Stegeman richt eerst de kijker op :;isat:hsckeca gemeen >orcentralisatie Sociale Zake Gemeentewerke grondzaken juridische za 'mrgerzaken Alg. Bijstandswet groepsregelingen Wet VoorzGehandicap Wet Bejaardenoorden Reg. Opvang Asielzoek Inschrijving woningzo ouw- en woningtoe Onder prachtige weersomstandigheden vermaakte jong en oud zich dü weekeinde op de ijsbaan aan de Larenseweg (Foto Ten Velde) In dit schema valt goed te zien hoe de structuur van de gemeente er uit ziet (gemeente Holten) ijzer, metaal- en machinehandel Nog steeds het goedkoopste adres voor stalen pijpen, koker, platijzer, T-ijzer, hoekijzer, HEa-Heb-UNP, IPE-balken. Ook verkopen wij vele soorten stalen platen o.a. thermisch verzinkt, elektrol (zincor) verzinkt koudgew. trane- en zwarte plaat en verzinkte geperforeerde plaat. Diverse inruil-metaalbewerkingsmachines. Alle materialen uit voorraad leverbaar. Bezorging van materiaal is mogelijk. Openingstijden: ma. t.m. vr. 08.00 uur tot 17.30 uur. Za. 08.00 tot 11.30 uur. Buitenhaven O.Z. 8, 7604 PJ Almelo - Elsenerstraat 2 (tegenover net gemeentehuis) Tel. 05480-2 11 84. Fax 05480-2 11 84 Dagelijks vers uit Limburg Keuze uit meer dan 60 soorten f VLAAI VAN DE WEEK normaal 16.95 14.95 Geldig van 23-2 t/m 26-2 OP OP 100 gram van 4.25 voor veel personen zo'n fractie telt. In Holten is de kiesdeler circa 428. Dat getal wordt verkregen door alle geldig uitgebrachte stemmen te delen door het aantal zetels. De fractie kiest uit haar midden een fractievoorzitter. Soms zijn alle partijen in de gemeenteraad het eens over wie wethouder moe ten worden. Door partijen die sa men een raadsmeerderheid vor men, worden dan beleidsafspraken gemaakt in overeenstemming met hun respectievelijke verkiezings programma. Enkel die partijen le veren een wethouder en kun je spreken van een meerderheids- heidscollege. Ook kunnen meerde re partijen samenwerken, terwijl ze toch niet allemaal een wethouder leveren. In dat geval spreekt men van een programmacollege. De overige partijen hebben dan geen wethouder in het college en derhal ve minder invloed. Zij zijn het lang niet altijd eens met voorstellen van het college en stemmen vaak tegen om uitvoering ervan tegen te gaan. Voordat voorstellen aan de ge meenteraad worden voorgelegd, komen ze eerst ter sprake in de zogeheten raadscommissies met vertegenwoordigers van de partij en in de gemeenteraad. De raads commissie brengt advies uit over zo'n voorstel. Het uiteindelijk be sluit is aan de raad. „Soms spoort zo'n advies niet met het college voorstel en gaat het college de dis cussie in de raadsvergadering aan," aldus de secretaris. In een enkel geval-besluiten B en W zo'n voorstel terug te trekken. Raads commissies worden voorgezeten door één van de wethouders. In overleg met de burgemeester ver delen zij de gemeentelijke taken, zogenoemde portefeuilles. Voor beelden zijn onderwijs, gemeente werken, financiën, sport en welzijn. De burgemeester is altijd belast (en hoofd van) brandweer en poli tie en neemt besluiten in geval van rampen. In Holten is hij ook voor zitter van de raadscommissie alge meen bestuurlijke zaken en is hij bovendien belast met regionale aangelegenheden. Stegeman wijst op de bijzondere functie van de sportcommissie. Geen raadscom missie, maar een commissie met wél de verantwoordelijke wethou der en een met sport belaste amb tenaar, maar verder vertegenwoor digers van lokale sportverenigin gen. „Deze commissie oefent in plaats van het college het dagelij ks beheer uit over de gemeentelijke sportaccommodaties," legt hij uit. Binnen de gemeente is sprake van diverse afdelingen: Financiën, Welzijn-Onderwijs-Personeel (WOP), Sociale Zaken, Gemeente werken en Algemene Zaken (AZ). De taken van AZ blijken 'zeer veel en zeer uiteenlopend'. Stegeman noemt ze allemaal. Wij beperken ons tot een paar: burgerlijke stand, ruimtelijke ordening (voorberei ding van bestemmingsplannen), rampenplannen, grondverkoop, verkeer- en vervoersbeleid, ver gunningen en interne zaken (bo des, typekamer, post enz.) En hoe zit het nu met zijn eigen taak bin nen dit geheel? Stegeman: „Offi cieel sta ik de raad en B en W bij in de hen opgelegde taken. Ik ben ook verantwoordelijk voor alle afdelin gen." De secretaris wijst er op dat de gemeente zich bezighoudt met zo'n 150 produkten. Daartoe beho ren ook huwelijksvoltrekkingen in de trouwzaal. „In feite een beetje vreemd, maar in ons bedrijf hoort het er nou eenmaal bij. De meesten zijn intussen wel gewend aan zo'n trouwstoet. Sommigen, met name de dames, willen nog wel eens even een kijkje nemen hoe de bruid eruit ziet. Ik zie het zelf wel als een prettig aspect. Het brengt nogal wat mensen over de vloer en werkt wellicht drempelverlagend," ver klaart Stegeman, die desgevraagd nog een boekje opendoet over de procedure rond bijvoorbeeld de aanvraag van een bouwvergun ning. Het komt er op neer, dat voor een vergunning de nieuwbouw een minimum maat moet overschrij den. In overleg met gemeentewer ken of met een architect (die het bestemmingsplan ter plekke kent), kan dc aanvraag met even tuele aanpassingen worden inge diend. De aanvraag en de latere vergunning worden enkele weken ter inzage gelegd, In die tijd kun- gangsprijzen zijn als volgt: 'nen alleen tegen de vergunning gangskaart voor kinderen t/m 12 eventuele bezwaren worden inge- jaar één gulden; vanaf 13 jaar een diend. Mocht de vergunning wor- rijksdaalder. Een seizoenkaart den geweigerd dan kan de aanvra- voor kinderen t/m 12 jaar kost 5 ger na bezwaar bij B en W hogerop gulden; een jeugdseizoenkaart (13 gaan naar de rechtbank in Zwolle, t/m 15 jaar) een tientje. Donateurs Menig schaatsliefhebber had er al enige tijd reikhalzend naar uitge keken. Vrijdagavond was het zo ver en konden de gladde ijzers wor den ondergebonden voor de eerste rondjes op ijsbaan De Noordpool. Tevredenheid bij het Noordpool- bestuuj die de kassa bel door de aanzienlijke drukte regelmatig hoorde klinken. Ook zaterdagmid dag was sprake van grote drukte. De zon zorgde er evenwel voor dat de toplaag van het ijs erg zacht werd. Reden waarom besloten werd de poorten 's avonds gesloten te houden. Zondag liet de zon zich minder nadrukkelijk zien en was de ijskwaliteit beduidend beter. Hoewel menig Holtenaar aan de buis gekluisterd zat om de verrich tingen van de vaderlandse schaatscoryfeëen in Hamar te vol gen, was het behoorlijk druk op de baan, die ook 's avonds geopend was. De ijsbaan is 's middags van 13.00 tot 17.00 uur en 's avonds van 19.00 tot 21.00 uur open. De toe- toe- (2 kaarten) betalen 25 gulden (in de voorverkoop voor het seizoen 15 gulden). Nieuwe leden betalen voor een ledenkaart (2 kaarten) een tientje met daarbij een eenma lige aankoop van vijf aandelen van 5 gulden wordt dat totaal 35 gul den Vervolgens betaalt men ieder jaai een tientje. IJs en weder die nende hielden de basisscholen gis termiddag schaatswedstrijden. De kinderen uit de groepen 3 t/m 6 konden zich met elkaar meten over 60 meter, de leerlingen uit groep 7 en 8 moesten één ronde afleggen (ruim 400 meter). Volgende week meer hierover. Het is nog niet zeker dat de zon dagsschool van de hervormde kerk gebruik gaat maken van enkele lokalen in De Boschkamp. In ver band met de aanstaande sloop van de Dorpsschool, waarin nu onder dak wordt gevonden, moet worden uitgezien naar andere huisvesting. Een woordvoerster liet weten dat de gemeente wel een aanbod heeft gedaan over het gebruik van loka len in het dorpshuis, maar dat het bestuur ook in contact is met ande ren. Een beslissing moet nog vol gen. T.T.L. DENTAL COMB^ Vennekesgaarden 67 7462 EA Rijssen j Tel. 05480-2 00 30 Gespecialiseerd in liet vervaardigen van protheses. Reparaties klaar ter wijl u Vraag vrij blijvend inlich „Ik heb mij immer keurig gedra gen ten opzichte van de Holtense gemeenschap, is dit dan de dank voor al het geploeter en ge zwoeg?!" Zeer bewust benader den Hendrik Kevelham, zijn ge lijknamige zoon en schoondochter Janny de redactie van het Holtens Nieuwsblad. Ofschoon pas ernstig ziek geweest, voelt de 81-jarige Kevelham sterk de behoefte om zijn zegje te doen over het feit dat hij van de gemeente in december een 'kerstcadeautje' van 63.477 gulden ontving. Kevelham is één van de oorspron kelijke bewoners in Beuseberg die is aangeslagen voor bouwgrondbe lasting. „Het is echt schandalig!," constateert de hoogbejaarde Hol tenaar fel. De aanslag is gebaseerd op het profijt van riolering en ove rige openbare voorzieningen. Net als de andere 'gebaten' kunnen ook de Kevelhams daarvoor een lening afsluiten met een looptijd van 30 jaar tegen 7% rente jaar lijks. In de praktijk betekent het ieder jaar 5115 gulden op tafel leg gen. „Geen sprake van!," verzekert Ke velham. De van oorsprong Marke- loër kwam in 1935 in Holten door zijn huwelijk met Rika Koetsier. Zij .woonde daar met haar ouders op het toenmalige adres Beuse berg 23 en Hendrik 'trouwde in'. Kevelham vergeet een moment de problemen van nu en vertelt gloed vol over die goeie ouwe tijd, hoewel dat tegelijkertijd een tijd van hard werken was om het hoofd boven water te houden. Overdag bij we genbouwbedrijf Krekel, 's avonds op de boerderij. De grote liefde ook van zijn inmiddels overleden Rika. Ook de oorlogsjaren passeren de revue. Zoon Hendrik en schoon dochter Janny vallen hem hier bij en hechten eraan om op te merken dat 'opa' toen veel ondernam met gevaar voor eigen leven. "Ik voelde het als mijn plicht," zegt hij er nu eenvoudig over. De boerderij werd door brand verwoest en na de oor log herbouwd. Met enkele koeien en een paard voor het werk op het land voelden de Kevelhams zich de koning te rijk. Op 65-jarige leeftijd legde Hendrik het Krekel-bijltje erbij neer om zich vervolgens naar hartelust te wijden aan zijn grote liefhebberij: paarden. Janny wijst De woning van Hendrik Kevelham ligt nu geheel ingebouwd tussen de nieuwbouivwoningen. Op de voorgrond het stuk openbaar groen er op dat enige tijd later geruchten de ronde deden over een nieuw bouwwijk in Beuseberg. In diezelf de tijd kreeg het echtpaar Kevel ham door ruilverkaveling een an der adres: Liezenweg 24. In de zeventigerjaren was het met de rust gedaan. Hendrik Kevel ham weet nog goed hoe projectont wikkelaars opdoken om onder an deren met hem te onderhandelen: „We hadden een goede overeen komst, maar de gemeente stak daar een stokje voor. Daardoor werd de prijs aanmerkelijk lager. Ik had niets te verteilen over mijn eigen grond en uiteindelijk-werd deze onteigend. Weg vrijheid, weg boerenbedrijf, we werden opgeslo ten tussen de nieuwbouw." De Hol tenaar vertelt dat de circa 40 meter lange zandweg die van de Liezen- weg naar zijn woning leidde moest wijken voor een paar nieuwe wo ningen die inmiddels naast de boerderij zijn verschenen. Daar voor in de plaats is achter de boer derij een nieuwe weg aangelegd, Erve Broekhuis, op grond waar voorheen Kevelhams koeien graasden. Met enige spijt in zijn stem constateert Kevelham bo vendien dat de boerderij altijd door Koetsier bewoond is geweest. Desondanks koos de gemeente voor Erve Broekhuis en niet voor Erve Koetsier. Het gesprek komt op de gewraakte brief over de baatbelasting. Kevel- (Foto Ten Velde) ham, met één van de grootste van alle 'gebate' kavels (900 vierkante meter), wordt aangeslagen voor ruim zestig mille. Dat er iets voor de riolering betaald moet worden achten de Kevelhams redelijk, maar dat dat tegens geldt voor groenvoorzieningen, voor een weg waar niet om gevraagd is en waar men verre van blij mee is, voor straatverlichting, aanleg en verbe tering en reconstructie van wegen, voor parkeerplaatsen en trottoirs en zelfs voor het verrichten van grondwerken en het verwerven of beschikbaar stellen van onroeren de zaken, is bepaald in het verkeer de keelgat geschoten. Zoon Hen drik geeft en passant nog even aan, dat 'opa' de jaren dat de gemeente zijn grond nog niet nodig had. deze wel mocht gebruiken: „De koeien waren toen al verkocht. Alleen het paard had hij nog en om dat te laten grazen daar moest hij wel jaarlijkse tussen de drie- en vier honderd gulden betalen." De drie Kevelhams besluiten hun relaas met de constatering dat het van groot belang is dat de huidige be stuurders van de gemeente goed beseffen waar ze mee bezig zijn. En wat de verkiezingen betreft: ..Wij hopen op een gunstige uitslag, daar er dan wellicht een mogelijk heid ontstaat om het raadsbesluit te herzien." De gezamenlijke, 'ge bate' bewoners uit de Beuseberg hebben in elk geval een raadsman in de arm genomen.

Holtens Nieuwsblad | 1994 | | pagina 11