Klassieke muziekavond op SGH toont klasse D66 is niet onwelwillend tegenover Nationaal Park Holtens Nieuwsblad. WEEK Betere toegang minder validen DEZE Heuvelrug toe aan gedegen en verantwoord beheer Aangepaste kerkdienst Onderzoek borstkanker Maïsweg komt ter inzage Discussie over intensieve veehouderij DEN HAAG GEMEENTEBELANG U ontvangt een fraaie Parker-Jotter ballpoint als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. BON Afdelingsavond NBvP Holten Holtens Nieuwsblad DONDERDAG 17 FEBRUARI 1994 Abonnementsprijs f 66.= Losse nummers f. 1.45 Moeder van HMV Zij is de Moeder van HMV. Is al sinds vele jaren met hart en ziel verbonden aan de vereniging. Werpt zich regelmatig op als één van de bindende factoren bij HMV. Het is niet voor niets dat HMV bestuurslid Teunie Krooshof in het hart sluit. De redactie besloot haar op te zoe ken. Het is tevens het slot van een serie verhalen rond HMV, dat naarstig zoekt naar nieuwe leden. Goodwill Zonder enige twijfel kan de 'goodwill'-avond van cv De Fienpreuvers gekwalificeerd worden als één van de hoogte punten van het jaarlijkse car naval. Met zijn gevolg trekt de prins door Holten om dorpsge noten van zijn keuze te onder scheiden wegens bijzondere verdienste voor de gemeen schap. Zo ook nu. Het Holtens Nieuwsblad maakte deel uit van de vrolijke en luidruchtige karavaan. Verkiezingen Met het oog op de komende ge meenteraadsverkiezingen be naderde de redactie de vijf po litieke voormannen in Holten nogmaals met een aantal vra gen. Onderwerpen die tijdens de eerder gepubliceerde ge sprekken in deze krant niet aan bod kwamen. Wij hopen dat we daarmee een bijdrage kunnen leveren aan een weloverwogen bepaling van uw keuze op 2 maart. Op woensdag 2 maart houdt het Overijssels Agrarisch Jongeren Kontakt bij de Leeren Lampe in Raalte een avond over intensieve veehouderij. Centraal staat de vraag of gezien de malaise in de varkenshouderij moet worden overgeschakeld naar een nieuwe structuur in de afeet van varkens vlees of dat de hele produktieko- lom moet veranderen met de pluimveehouderij als voorbeeld. Sprekers zijn algemeen directeur A. J.E. Oosterhoff van Plukon (Fri- ki), hoofd inkoop A. Koops van 't Jagt van de Jansen Group en kre dietadviseur financiering agrari sche bedrijven bij de Rabo J. Brand. De zaal is open vanaf 19.45 uur. we doppen onze boontjes zelf. geen partijbelang maar GEMEENTEBELANG HOLTEN Secretariaat: H. J. Dikkers, tel. 6 20 59. Klassieke en akoestische muziek. Daar draaide het maandagavond om in de aula van de scholenge meenschap tijdens de bijzonder geslaagde muziekavond door leer lingen en docenten. Het was de tweede maal dat de avond plaats had. Een loffelijk initiatief van de 'sectie muziek', oftewel de docen ten Ruut te Velthuis en Jan Kui per. Opzet is om leerlingen naast de talentenjacht een mogelijkheid te bieden hun muzikale kunnen te laten horen en dan met name akoestische muziek. Niet electro- nisch dus of met met behulp van allerlei technologische hulpmidde len. Het resulteerde in veel piano- werken, solo- en samenzang, com posities voor dwarsfluit en nog wat andere instrumenten. De avond toonde veel klasse. Een groepje leerlingen uit 4ha- vo/5vwo opende de avond met een tweetal koorwerken. Met name in 'O Taler weit' van Mendelssohn werd de uitdaging aangegaan met een technisch moelij k stuk. Het werd vlot en goed uitgevoerd. Eindexamenkandidaat Jeffrey Oortgiesen legde op piano verras send veel muzikaliteit aan de dag in de bekende 'Arietta' van E. Grieg. Melodieus en voor de lief hebber aangenaam om te beluiste ren. Van totaal ander kaliber was Martin Huizingh (5vwo), die het bekende 'Killing me softly' zong en zichzelf begeleidde op klassieke gi taar. Getuige de reactie in de zaal viel het in goede aarde. Muriel Weezenberg, eveneens eindexa menkandidaat, boeide op piano met 'Abschied vom Klavier' van Ludwig van Beethoven. Compleet met fraaie versieringen en nuances in haar spel voltooide zij het stuk zeer overtuigd. Waardering was er ook voor brugklasser Rob Tuitert. Ook al 'pianist'. Gymlerares Yvonne Wielaard de monstreerde verschillende muzi kale kwaliteiten. Niet alleen speel de zij gitaar, ook de sax bleek geen probleem en ten slotte verraste zij haar gehoor met een fraai stemge luid. Ter afwisseling van al het 'pia- nogeweld', hadden Kuiper en Te Velthuis ook een hoboïst weten te strikken. Het was Jeroen Vos die een deel uit een concert van A. Corelli speelde, daarbij begeleid (op piano) door docente Duits Anja Hoek. Grote waardering was er aan het slot van de avond voor het gezamenlijk optreden van de orga- Onder de deelnemers ook Kirsten Vogel (4havo). Zij boeide haar gehoor met 'Gnossienne' van Erik Satie Foto Ten Velde) niserende docenten Jan Kuiper en Ruut te Velthuis. De eerste aan de piano, de ander als zanger (tenor). Te Velthuis zong onder meer 'Gute Nacht' van Schubert. Niet inge houden en met een prima uit spraak, dictie en expressie. Dat gold ook voor het tweede lied dat het duo ten gehore bracht: 'Jenny' van Kurt Weill. Een vlotte compo sitie met humoristische tekst, die op boeier wijze door Te Velthuis gebracht werd. Een compliment voor zijn begeleider Kuiper is hier zeker op zijn plaats. Goed begelei den is een vak apart. Kuiper bleek de techniek moeiteloos te beheer- Holtens Nieuwsblad is eer, uitgave van Oostelijke Weekblad Pers BV, behorende tot Wegener NV, in samenwerking met de stichting „Holtens Nieuwsblad" Stichtingsbestuur: W. H. Beyers, secretaris, Kollingserf 4 7451 XC Holten tel. 05483-6 30 22 Directie: J. V. Munsterman Advertenties: Getfertsingel 41 Enschede tel. 053-84 24 50 Orders worden afgesloten en uitgevoerd overeenkomstig onze algemene voorwaar den, gedeponeerd bij de Ka mer van Koophandel en Fa brieken te Enschede. Redactie: Wil Vogel, tel: 05483-6 42 01. Hoofd redactie: Bob Braak man, tel: 053-84 24 90 (kan toor), 053-33 92 80 (privé). Redactioneel adres: Kerkhofsweg 18 tel. 05483-6 38 03 faxnummer 05483-6 64 97 Openingstijden redactie: maandagmiddag 13.00-16.30 uur. Advertentie-adviseurs: Mw. J. Rem Voordamweg 6, Hellendoorn tel. 05486-5 52 54 H. Schottert tel. privé 074-42 86 06 Advertenties kunt u in Holten opgeven bij: G. W. Knapen Larenseweg 3, tel. 6 12 24 tot dinsdag 12 uur in Bathmen H. Voogsgeerd Deventerweg 34, tel. 16 65 tot dinsdag 12 uur Abonnementen en klachten bezorging: Fam. Bouwhuis 'Aalpolsweg 6 7451 HK Holten Tel. 05483-6 18 49 De Sallandse Heuvelrug op termijn inrichten als Nationaal Park is voor D66 zeker niet onbespreekbaar. Voorlopig wordt grote waarde gehecht aan een gedegen en verantwoord beheer van het gebied, dat 'wel bereikbaar, maar niet berijdbaar' moet blijven. Spreiding van de recreatieve druk, aanleg en verbete ring van het wandel- en fietspadennet en afsluiting van het centrale deel van de Toeristenweg. Het werd vorige week duidelijk tijdens de verkiezingsbijeenkomst van de afdelingen Holten en Hellendoorn van D66 in De Boschkamp. De forum avond, met als thema 'De toekomst van de Sailandse Heuvel rug', stond onder leiding van Marijke de Vuijst-Sturm, voorzit ter van de statenfractie van D66. Aanleiding was het half november verschenen persbericht van de zogenoemde BIB- stuurgroep (bestemming, beheer en inrichting) voor de heu velrug. De stuurgroep constateerde in een deelnotitie dat 'natuur en recreatie in het gebied hand in hand moeten gaan'. Duidelijk werd dat inhoudelijke discussie pas echt van belang wordt, als medio 1994 het BIB-rapport gepresenteerd wordt. „Pas aan de hand daarvan kunnen we iets concreets gaan opbouwen," aldus VW-secretaris Jos Kamphuis. Mevrouw De Vuijst was van me ning dat het na het persbericht 'nogal stil was geweest': „D66 wil juist dat er in alle openheid over gesproken wordt." Op uitnodiging gaf de Nijverdalse onderwijzer en deeltijd student Jan van Rijn een toelichting op het rapport 'Vanaf de rug gezien'Met nog vijf anderen van de Rijkshogeschool IJsselland in Deventer stelde hij het rapport samen als project van de tweede jaars opleiding milieukunde. Het beoogt een bijdrage te leveren en richting te geven aan de discussie over de toekomst van het gebied. Kem van het rapport, dat het Hol tens Nieuwsblad vorig jaar juni reeds uitvoerig belichtte, is de zo nering van het gebied teneinde de natuur- en landschapswaarden te beschermen tegen schadelijke ef fecten van toerisme en recreatie. Volgens de samenstellers leent de Reuze Heuvel zich slechts voor be- Als lezer van het Ho/iens Nieuwsblad wordt u goed geïnformeerd. Als abonnee bent u daarvan verzekerd. Geef dat ook eens aan een ander door! Gebruik deze bon voor het opgeven van een nieuwe abonnee. Inzenden aan: Holtens Nieuwsblad Antwoordnummer 97 7500 VB Enschede Woonplaats: Geeft op als abonnee vo Holtens Nieuwsblad Dhr/mevr.: Adres: Woonplaats: Hij/zij betaalt het abonnementsgeld per Jaar ad 66.= perkt recreatief medegebruik. Het rapport is een soort tegenhanger van het destijds door bureau Plan- resultancy uitgebrachte rapport 'Aan de andere kant van de berg' gezien, dat 'de heuvelrug als recre atiegebied ziet maar dan wel met zo min mogelijk aantasting van natuur en milieu'. De door de stu denten in zones verdeelde heuvel rug kent kern(stilte)gebieden, overgangsgebieden en gebieden waar dergelijke activiteiten wel mogelijk zijn. Van Rijn meende dat de horeca wel eens gebaat zou kun nen zijn bij de de komst van stilte- gebieden: „Die zy namelijk schaars in ons land." Overleg Van Rijn noemde de heuvelrug uniek, maar bracht daarbij wel een nuance aan: „Bos is in belangrijke mate aanwezig, maar ik ken zeker mooiere bossen. Wel uniek is het heidegebied met bijzondere flora en fauna." Door de Toeristenweg geheel af te sluiten voor gemotori seerd verkeer tussen de Motieweg en hotel Dalzicht, willen de zes studenten het kwetsbare gebied ontzien. Het treintje Bello moet zorgen voor geregeld (natuurvrien delijk) vervoer over de berg tussen Holten en Nijverdal. Op die manier blijft het gebied tevens toeganke lijk voor ouderen en minder vali den. Dat de omleidingsroute over de Motieweg zou moeten lopen, viel in minder goede aarde bij Will van Haren, die de bijeenkomst bij woonde namens de Kring Bewo ners de Holterberg. Wat betreft de verplaatsing van het Bezoekers centrum kiezen Jan van Rijn en de zijnen of voor een lokatie bij Dal- zicht of bij het station Holten: „Gunstig gesitueerd als uitval- spunt naar de heuvelrug," aldus Van Rijn, die ten slotte pleitte voor een gedegen overleg tussen over heid, recreatie-ondernemers, na tuurbeschermingsorganisaties en overige betrokkenen: „Samen moeten we er uit komen. Er zullen best compromissen moeten wor den gesloten." De forumavond stond onder leiding van Marijke de Vuijst-Sturm, D66-fractievoorzitter in de provinciale staten. Zij wordt nogal eens getipt als de nieuwe burgemeester van Holten Foto Ten Velde) Het forum, dat vervolgens zijn licht liet schijnen over de proble matiek, bestond naast de D66'ers Dick van der Torre (lijstaanvoer der Holten) en André Odding (kan didaat -raadslid Hellendoorn), uit plaatselijk horeca-ondememer Jo- han Neppelenbroek en Kees Bos, conservator van natuurmuseum Bos Dierenwereld. Neppelenbroek constateerde tot zijn genoegen dat alle politieke partijen de ontwikke ling van toerisme en recreatie hoog in het vaandel hebben staan: „Hand in hand met natuur en mi lieu moet de sector zich kunnen uitbouwen, met zeker belang ook voor de verblijfsrecreatie." Kees Bos, zeker voorstander van afslui ting van de Toeristenweg ('dat scheelt 1000 dierenlevens per jaar'), richtte de kijker op Natio naal Park De Hoge Veluwe, dat permanent zo'n zes toezichthou ders heeft en waar zich weinig ech te problemen voordoen. Neppelen broek suggereerde om daar maar eens een kijkje te gaan nemen 'hoe dat dan werkt'. Ook Bos pleitte voor een gedegen beheer met on der meer verscherpte controle op de vernielende gevolgen van mountainbikes in bijvoorbeeld het Numendal. Hij constateerde voorts dat de heuvelrug 'geen eiland is, maar dat immer sprake is van een relatie met de omliggende landbouwgronden'. Ten slotte stak hij de hand uit naar het Bezoe kerscentrum van Staatsbosbe heer: „Wij zouden graag hechte sa menwerking zien. Werken al 60 jaar zonder subsidie. Het zou de brede voorlichting over het gebied zeker ten goede komen." Een der gelijk samengaan is tevens gesug gereerd in het rapport "Vanaf de rug gezien'. André Odding herin nerde er nog aan dat D66 Hellen doorn in 1978 voorstelde de ANWB Sallandroute (die over de Toeris tenweg voert, red.) op te heffen. Het voorstel werd door het CDA 'getorperdeerd'. Hoe anders liggen de kaarten nu geschud... Minder validen in de gelegenheid stellen zo optimaal mogelijk ge bruik te maken van de fraaie na tuur in en om de Sallandse Heuvel rug. Dat is de wens van de Gelder s/Overijsselse vereniging 'Een stap vooruit' voor beenpro thesegebrui kers. Tijdens de discussieavond van D66 Holten en Hellendoorn over de toekomst van het gebied, die vorige week in het dorpshuis plaatshad, werd nadrukkelijk ge wezen op de steeds moeilijker wor dende bereikbaarheid van de heu velrug voor deze doelgroep. Ge constateerd wordt dat veel zand wegen afgesloten zijn voor auto's, dat de oude parkeerplaats aan de Paltheweg opgeheven en van de nieuwe geen gebruik kan worden gemaakt en dat ook de zandweg langs de Palthetoren is afgesloten, waardoor onbereikbaar voor rol- stoelbezitters. In een wensenpak ket geeft de vereniging aan wat nodig is om maximale gebruiks mogelijkheid van het gebied voor minder validen te realiseren. Alle zandwegen in het gebied moeten toegankelijk worden voor houders van een Invaliden Parkeerkaart en voor oudere minder validen met een speciale ontheffing (die ver gunning is verkrijgbaar bij de SWOH). Langs de Toeristenweg, de Paltheweg en de Holterweg die nen speciale parkeerplaatsen voor minder validen te worden aange legd. Ten slotte wordt met klem gewezen op handhaving van de parkeerplaats bij het Bezoekers centrum op de Noetselerberg. Dat geldt tevens voor het daar aanwe zige geasfalteerde voetpad dat naar de oriënteringstafels voert. Lijsttrekker Dick van der Torre van D66 Holten en kandidaat- raadslid André Odding van D66 Hellendoorn zegden toe de belan gen van minder validen zeker niet uit het oog te verliezen. Zondag 20 februari wordt in de NH kerk een aangepaste kerkdienst gehouden voor verstandelijk ge handicapten. De dienst begint om 10.00 uur. Voorganger is ds. A.J. Lee rink. Op maandag 21 februari houdt de NBvP Holten haar afdelingsavond in zaal Vosman. Vanaf 20.00 uur worden eerst de huishoudelijke za ken afgehandeld waarna mevrouw D. Hiddink-Dijkman een lezing verzorgt emt verhalen en gedich ten van Oostnederlandse schrij vers in het Lochems dialect. Donderdag 10 maart is er een cur sus 'Pech met de fiets'. Die wordt gehouden bij Jan Stam en kost f 2,50 per persoon. Daarna is er op maandag 14 maart een herhaling van de hart-reanimatiebijeen- komst in zaal Vosman vanaf 19.30 uur. De kosten hiervan zijn f 10,00. De provinciale excursie gaat op 31 maart naar Lonnker-Enscheae (wormenkwekerij, textielmuseum Jannink, veehouderbedrijf en landgoed). De kosten zijn f 40,00 inclusief koffie en koffietafel. Dinsdag 22 februari start in Holten de tweede ronde van het bevol kingsonderzoek naar borstkanker. Alle vrouwen tussen de 50 en 70 jaar krijgen persoonlijk een uitno diging om een borstfoto te laten maken. Dat gebeurt in een ver plaatsbaar onderzoekscentrum, dat evenals twee jaar terug bij de sporthal staat. Wie meer wil weten over het bevolkingsonderzoek kan terecht bij de Gezondheidswijzer van de GGD aan de Schurenstraat 8a in Deventer of bij het Integraal Kankercentrum Stedendriehoek Twente. Ook telefonisch informe ren is mogelijk: 05700-46994. Met ingang van maandag 21 febru ari wordt het ontwerp-bestem mingsplan Maïsweg gedurende vier weken ter inzage gelegd. Be langstellenden kunnen dan kennis nemen van de wijze waarop het veelbesproken tracé over de Loke renk loopt. Geen brede weg, maar volgens wethouder Henk Westerik verglijkbaar met de breedte van de Larenseweg en verboden voor vrachtverkeer. Wel zullen er de be kende fietssuggestiestroken op worden aangebracht. Op het hoog ste punt van de enk wordt de weg verdiept aangelegd, ongeveer een meter beneden het maaiveld. Wes terik benadrukte dat het ter inzage leggen zo kort voor de verkiezin gen geen politieke waarde heeft: „Dit is voortgang van het proces rond het verkeersstructuurplan. Het is een slechte zaak als we ons werk daardoor zouden laten beïn vloeden." Hij verzekerde dat niet de huidige, maar de nieuwe ge meenteraad erover zal besluiten.

Holtens Nieuwsblad | 1994 | | pagina 1