'Goodwill'-avon d toont goede band Fienpreuvers Optocht met een hoog openbaar toilet-gehalte Zijn bestuurders 'ziende blind'? Forumavond voor plattelandsvrouwen Zes Holtenaren onderscheiden door prins Wim I Jaaragenda Riolering in buitengebied Zondagschool in dorpshuis DONDERDAG 17 FEBRUARI 1994- HOLTENS NIEUWSBLAD "so-r.7^ Eén van de onbetwiste hoogtepunten van het carnaval was ook dit jaar de 'goodwill'-avond. Met adjudant Jan Rozendom en een groot aantal carnavalisten trok ook prins Wim de vrijdag avond voor het carnaval door Holten om enkele dorpsgenoten 'wegens buitengewone verdienste voor de gemeenschap' op te nemen in de Huisorde van cv De Fienpreuvers. De redactie van het Holtens Nieuwsblad besloot de carnavaleske karavaan op deze gedenkwaardige avond te vergezellen. Een avond, waarop de hechte band tussen de carnavaliseren nog eens extra tot uitdrukking kwam.- Het is even over zessen als ik mij meld bij Maats voor deelname aan een prima verzorgd buffet. Pas nu leer ik dat het een gebruik is op de vooravond van carnaval. Dat de Fienpreuvers hun mannetje staan als het op organiseren aankomt, blijkt ook dan. Het draaiboek meldt 19.00 uur vertrek en klokke zeven stapt het gemutste gezel schap in een Oad-bus voor de trip door Holten. Ook De Braandheul- tjes zijn erbij. Een dergelijke avond zonder muzikale ondersteuning zou ook, zeg ik nu in alle beschei denheid, ondenkbaar zijn. Totaal zijn we met zo'n 50 man. Voor enke len betekent het 'aan de lus in het gangpad'. Als de bus richting Hol- terberg rijdt, word hevig gespecu leerd wie de prins voor zijn onder scheiding op het oog heeft. Want dat blijft tot het laatste moment 'top secret'. Alleen de prins, zijn adjudant, de president en natuur lijk chauffeur Henk Schipper we ten ervan. Met passen en meten hobbelen we over het Beukenlaan tje en gokken 'Johan Neppelen- broek van Hoog Holten'. Mis, de eerste stop is bij dokter Jaap Sijt- sema, die totaal verrast wordt. Toevallig naar buiten komt lopen omdat de hond onrustig was. Het dier zou onrustig blijven, 't Zal je dan ook maar gebeuren datje rus tig van je bakje koffie geniet en plots overvallen wordt door een dergelijk luidruchtig gezelschap! Lachend bekent mevrouw Sijtse- ma in het complot te hebben geze ten. Prins Wim laat de zelfs eniger mate geëmotioneerde Sijtsema weten van welke onschatbare waarde hij is geweest voor Holten. Herinneringen worden opgehaald aan de tijd in de Pastoriestraat, waar Wim ooit zelf als kind de dok ter bezocht, later in de praktijk aan de Keizersweg. Als 'rustend arts' Jaap Sijtsema iets van de 'schrik' bekomen is, bekent hij erg blij te zijn dat hij in Holten is gebleven: „Hier heb ik wortel geschoten." Als prins Wim hem even later heeft onderscheiden en adjudant Jan de oorkonde voorgelezen en overhan digd heeft, troont Sijtsema ons mee naar zijn toekomstige stek. Vroeger garage, net omgebouwd tot atelier, want de voormalige huisarts blijkt een fervent amateur schilder te zijn geworden. Volgt trouw schilderlessen en wil ook thuis met de penseel aan de gang. Trots vertelt hij dat in dezelfde ruimte ook de potten en flessen (totaal zo'n 100 stuks) van de vroe gere apotheek van ook wijlen dok ter Nagelhout een prominente plek 'Rustend' huisarts Jaap Sijtsema Fienpreuvers. Het gebaar stelde hij krijgen in een kast, die van een deel van het geld dat hij bij zijn afscheid kreeg, gebouwd wordt. Passen en meten De tijd dringt, even nog een pilsje en op naar het volgende 'slachtof fer'. De bus houdt halt bij de Rörik- straat. Met veldwachter Roelf Jan Warrink voorop, gevolgd door De Braandheultjes, gaan we naar het tijdelijk onderkomen van Henk Stukker ('de Pette') van de Ehag- door prins wim van 't Proatiezer opgenomen in de Huisorde van De Ier op prijs (Foto Ten Velde) Gerrit en de zijnen genieten. Kort stondig evenwel, want we moeten verder. Zelfs buiten de gemeente grenzen, naar de residentie van prins Harry I van cv De Fienpreu vers in Lettele. Prins Harry (Schut te) is Wims collega. Het verklaart de onderscheiding en het geza menlijke feestje in zaal De Koer- kamp. Ook diverse Fienpreuverin- nen uit Holten zijn er naar toe gekomen. Het bezoek aan Lettele betekent tegelijk het slot van de zeer geslaagde 'goodwill'-avond. Prominent onderdeel van de optocht was zeker het fraaie Vikingschip van De Knetterzoepers. De makers zagen hun insapnning beloond met een eerste prijs (Foto Ten Velde) Carnaval zou geen carnaval zijn zonder optocht. Afgelopen zater dag kwam die er dan ook. Acht tien wagens en zes loopgroepen namen dit jaar deel aan de op tocht, ook ditmaal georganiseerd was door 'onze' Fienpreuvers. Dat Gemeentebelang geen laagvlieger wenst te zijn, bleek diezelfde mid dag. Menigeen die keek toch wel verbaasd op naar het reclame- vliegtuig dat, ongetwijfeld be wust, op het 'moment surprême' boven Holten cirkelde. Gestart werd aan de Wilhelmina- straat, waarna een route door het dorp volgde. De toegestroomde toeschouwers konden zich verga pen aan de wagens die voorbijtrok ken. Het openbaar toilet was een onderwerp waar veel carnavals vierders dankbaar gebruik van maakten. De familie Flodder was ook prominent aanwezig in de op tocht, zelfs een auto met een com pleet draaiend dakterras en enkele louche types erin, erop en zelfs één erachter ontbrak niet. Daarbij werd ingespeeld op de plannen op de Holterberg een villacomplex te bouwen. Toch waren zij het niet die de eerste prijs in de wacht sleep ten. Deze werd opgeëist door 'De Knetterzoepers' die een compleet Vikingschip hadden nagebouwd. Wellicht hadden zij voor een Vi kingschip gekozen om op deze ma nier goedkoop in Noorwegen te ge raken om onze landgenoten op de schaats aan te moedigen. Na de tocht door het dorp werden de carnavalsvierders door waarne mend burgemeester J. J.H. Corniel- je en de wethouders Henk Westerik en Wim Dalhuisen voor het ge meentehuis ontvangen. Uiteraard ontbrak HMV niet bij dit gebeuren. Een uitstekende muzikale omlijs ting van de optocht. Tot vorig jaar volgde in het gemeentehuis de overdracht van de dorpssleutel. Dit jaar hadden de carnavalisten echter gekozen voor een eerder tijdstip, daar deze 'plechtigheid' zich immer binnen afspeelt, zonder publiek. De keus viel op donder dagavond. Voor de Fienpreuvers werd het een nieuw hoogtepunt in de reeks programma-onderdelen. Getooid met carnavaleske steek en de versierselen om, ontving Cor- nielje prins Wim en zijn gevolg om het de sleutel te overhandigen. De waarnemend burgemeester, die in korte tijd faam heeft verworven met zijn regelmatige kwinkslagen en zeker zijn limericks, stal ook hier de show. De sleuteloverhandi ging zal ongetwijfeld lang in het geheugen van de Holtense narren voortleven. Na afloop van de op tocht volgde zaterdagmiddag en kel het afkondigen van de procla matie van Prins Wim van 't Proa tiezer en een 'meesterlijke improvi satie' van Comielje. Toen door de Fienpreuvers om één van zijn lime ricks werd gevraagd, bedacht hij spontaan één van zijn beroemde verzen. Tevens het slot van de car navalsoptocht, waarop menigeen de diverse horecagelegenheden opzocht. Uitslagen: Wagens: 1. C.V. de Knetterzoepers 2. G.B.N.H. 3. Club Onbenullig 4. Meesterberends 5. Schoolkring Dijkerhoek 6. Feestcomm. Espelo E.J.V. 7. Club '90 8. Toga 9. B.B.C. Loopgroepen: 1. Fienpreu- verinnen 2. 't Klavier 3. Lady Girls. garage. De komst is opnieuw on verwacht, de was hangt nog in het trapgat. Het wordt passen en me ten om alles binnen te krijgen, de vloer 'zweeft', de videocamera draait en 'de Pette', die prins Wim inwijdde in de geheimen van het autovak, geniet en wordt onder scheiden. Hij krijgt er een kleur van. „Ik dacht echt dat de buurjon gen aan het drummen was!," lacht hij, terwijl spontaan het Salland- lied van meester Brouwer wordt gedraaid en meegezongen. Met de pils erbij en de opzwepende tonen van De Braandheultjes is het feest compleet. Eenmaal terug in de bus wordt de stemming steeds beter en merk ik hoe goed en hoe hecht de band tussen de carnavalisten on derling is. Zingend en wel begeven we ons naar nummer drie: Roel Pots, de man van de Fiatjes. Als de prins uitlegt dat hij er schuin aan de overkant in de Haarstraat ge- woond heeft, veel bij Pots, die te vens betrokken was bij de Lokale Omroep Holten, over de vloer komt, wordt de onderscheiding duidelijk. Het'kortstondige verblijf in ook huize Pots wordt opgeluis terd met veel muziek, meedeinen en zingen en natuurlijk pils. De veldwachter heeft een brok in de keel: „Weet je dat ik hier geboren ben?" Dan fluit hij en is het tijd voor de afmars. Op naar het adres van Erik Davids, die in oktober met het Ju nior Trophee Team wereldkam pioen motocross in Assen werd. Door de plotselinge drukte en mu ziek op het rustige Mossinkserf gaan deuren open, worden gordij nen opengeschoven. Zwaaien en lachen, veel buurtbewoners genie ten van het spektakel. Dat Erik, die vorig jaar juni in Holten kwam wonen en zich direct bij MAC De Holterberg aansloot, niet tot sport man van het jaar werd voorgedra gen, is prins Wim een doorn in het oog. Vandaar de onderscheiding. Prins en adjudant bekennen in het verleden zelf gecrosst te hebben en menen dat motorsport onderverte- genwoordigt is in de sportverslag geving. Waarvan acte. We verlaten huize Davids en komen in de Ab Jansenstraat. Nee, niet naar huize Poon, zoals Braandheultje Gert Jan van 't Holt denkt. Hij zelf blijkt door prins Wim te zijn uitgekozen: „Jaren geleden trainde je me voor 't schoolelftal. En dan zijn er je verdiensten voor de padvinderij, de SV Bato en nu weer ben je druk met de voorbereidingen voor de ontvangst van Canadezen in 1995!" Van 't Holt, niet geheel on aangedaan, stelde het gebaar bij zonder op prijs. Echtgenote Heike, natuurlijk op de hoogte, had 's middags in allerijl voor haring ge zorgd en natuurlijk een flinke hoe veelheid gerstenat! Een half uur later zitten we weer in de bus. Op weg naar het voorlaat ste adres. Onderweg meldt prins Wim dat we naar Dijkerhoek gaan, naar 'baas' Gerrit Vlogtman. Het blijkt bepaald moeite te hebben gekost Gerrit tijdig in huis te krij gen. Beursperikelen. In Zuidlaren ditmaal. Ingewijden weten wat dat betekent. Eenmaal in huize Vlogt man stelt de prins dat hij zijn werk gever respecteert 'vanwege zijn on dernemingsdrift in Polen (sinds 1991 heeft Vlogtman Landbouw machines er een bedrijf met vijf werknemers, red.). Bier, muziek, sfeer en zelfs polonaise door de woonkamer. Het kan allemaal en FEBRUARI 17 februari: politieke middag AN- BO/PCOB in dorpshuis; politieke cursus NBvP in raadszaal 21 februari: politieke instuif CDA in De Biester 23 februari: bijeenkomst Stichting Kunst en Cultuur in De Bosc hkamp 24 februari: politiek café in De Boschkamp 25 februari: jubileumconcert en re ceptie hervormd kerkkoor MAART 2 maart: gemeenteraadsverkiezin gen 5 maartMAC voorjaarsrit (endu- ro) 6 maart: Omloop van Holten 10 maart: bingo Nierstichting in zaal Vosman 20 maart: viswedstrijd senioren HSV De Rietvoorn 26 maart: voorjaarsconcert HMV in De Kandelaar 27 maart: Kemperkamptoernooi APRIL 8 april: HMV-lompenactie in het dorp 9 april: trekkersiep Espelo 10 april: viswedstrijd senioren HSV De Rietvoorn 16 april: Normaal Espelo 17 april: viswedstrijd senioren HSV De Rietvoorn 24 april: Jona Kwartet voor Stich ting Kunst en Cultuur in De Bosc hkamp 29 april: koorzangavond met Hol tens Mannenkoor 30 april: Holterbergtoer MEI 1 mei: viswedstrijd senioren HSV De Rietvoorn 6 mei: HMV-lompenactie buiten gebied 9 mei: viswedstrijd senioren HSV De Rietvoorn 10 mei: viswedstrijd junioren HSV De Rietvoorn 12 mei: Concours Hippique PC De Bergruitertjes; Pieterpadestaffet- te traject Hellendoorn-Holten; Markt Duurzame Ontwikkeling 15 mei: viswedstrijd senioren HSV De Rietvoorn 29 mei: viswedstrijd senioren HSV De Rietvoorn 31 mei: viswedstrijd junioren HSV De Rietvoorn JUNI 4 juni: Straatvoetbaltoemooi op sportpark 't Vletgoor 12 juni: Koetsenrit De Bergrijders; viswedstrijd senioren HSV De Rietvoorn 14 juni: viswedstrijd junioren HSV De Rietvoorn 18 juni: Landdag St. Paardrijden Gehandicapten in manege Snorre- wind 27 juni: viswedstrijd senioren HSV De Rietvoorn JULI 2 juli: Koningssschieten Markelo- seweg/Aalpolsweg 5 juli: viswedstrijd junioren HSV De Rietvoorn 8 juli: schoolfeest basisschool De Holterenk 9 juli: viswedstrijd senioren HSV De Rietvoorn 11 juli: bootreisje Rode Kruis 23 juli: Triathlon 26 t/m 30 juli: dorpsfeest 4 augustus: Dagje De Boer Op 27 augustus: viswedstrijd senioren HSV De Rietvoorn 30 augustus: viswedstrijd junioren HSV De Rietvoorn SEPTEMBER 4 september: viswedstrijd senioren HSV De Rietvoorn „De CDA-fractie in de Tweede Ka mer ziet niet dat de rijksbijdrage voor riolering buitengebied zal herleven." Aldus Berry Esselink tijdens het werkbezoek dat hij maandagmiddag met enkele frac tiegenoten bracht aan Holten. De regeling is enige tijd geleden opge heven. Herleving is naar zijn zeg gen onredelijk tegenover gemeen ten die zich toentertijd wel bekom merden om de aanleg van riolering in het buitengebied en daar ook financieel in bijsprongen. Met het veelbesproken rioleringsproject in Holten zijn vele miljoenen ge moeid. Hoeveel exact is nog altijd onduidelijk. Wat wel duidelijk is, is dat tot de aangesloten percelen ook de vakantiewoningen op De Borkeld horen. Esselink meende dat het zomerhuisjesterrein 'an ders behandeld' moet worden. Hij noemde de mogelijkheid van een collectief van particuliere eigena ren, dat in overleg met de gemeen te een collectieve voorziening kan realiseren. In verband met de toekomstige sloop van de Dorpsschool, zal de zondagschool van de hervormde kerk straks gebruik gaan maken van enkele lokalen in De Bosc hkamp. Wat betreft de invulling van de 'lokatie Dorpsschool', waar gesproken wordt over een multi functionele woonvoorziening, liet wethouder Henk Westerik weten dat pas aan de hand van de door stedebouwkundig bureau Wit paard Partners samengestelde Ontwikkelingsvisie een duidelijk standpunt daarover kan worden ingenomen. De Ontwikkelingsvi sie is inmiddels in concept aanwe zig en zal nog voor 12 april (instal latie nieuwe raad) aan de gemeen teraad worden voorgelegd. De afdelingen Holten, Dijker hoek en Espelo van de NBvP houden vanavond in samen werking met de CPB Holten en de afdeling Holten van het Jong Agrarisch Vrouwen Kontakt een politieke forumavond in de raadszaal van het gemeente huis. De bijeenkomst vormt het slot van een totaal drie avon den omvattende politieke scho lingscursus, die op touw gezet is met het oog op de komende gemeenteraadsverkiezingen. Deze laatste 'les' heeft als the ma 'Vrouw kom in aktie'. On der leiding van gespreksleid ster Trudy Koelemay-Abspoel wordt van gedachten gewis seld met een forum, bestaande uit lijsttrekker Wim Dalhuisen (PvdA), Willy Beldman-Weg- stapel (raadslid CDA), Jan Soepnel (lijsstrekker Gemeen tebelang), Jan Kevelam (lijst trekker WD) en Rob Hazes (kandidaat-raadslid D66). De gezamenlijke afdelingen tellen zo'n 550 leden. Zestig van hen nemen deel aan de cursus. De avond begint om 20.00 uur. Ingezonden De laatste tijd wordt in Holten veel gesproken over de bouw grondbelasting, zoals die vol gens de gemeente van toepass- sing is op sommige bewoners van plan Beuseberg. Drie zaken komen hierbij duidelijk naar voren. Allereerst de wijze waar op deze belastingheffing op de oorspronkelijke bewoners wordt toegepast is bijzonder on rechtvaardig in de ogen van veel Holtenaren. Het leidt tot grote rechtsonzekerheid voor individuele burgers. Deze bewo ners hebben vrijwel volledig in onwetendheid verkeerd om trent de belasting tot het raads besluit van eind '93, toen duide lijk werd wat de gevolgen zou den zijn. Sterker nog, bij de ge troffen bewoners bestaat de stellige indruk dat de gemeente betrokkenen in het verleden be wust niet heeft geïnformeerd, zoals blijkt uit het feit dat aan meerdere van hen vergunnin gen zijn verleend, zonder dat is gewezen op de (baat)belasting- technische gevolgen. Vervol gens blijkt het gat in de begro ting van plan Beuseberg te zijn gestegen van 90.000 gulden in '85 tot maar liefst 525.000 gulden in '93, zonder dat hiervoor een verklaring wordt gegeven aan de bewoners. Als oorspronkelij ke bewoners kunnen wij niet an ders concluderen dat men ons gebruikt om dit gat te dichten. Los van de wijze waarop dit gebeurt, vragen wij ons of men niet beseft wat met name de ou dere bewoners hiermee wordt aangedaan? Het betreft vele tienduizenden guldens, voor sommigen meer dan 60.000 gul den! Wij hebben voorts begrepen dat nogal wat raadsleden destijds niet hebben kunnen overzien hoe verstrekkend de gevolgen van hun besluit zouden zijn. Zo iets kan gebeuren, hoewel het een ernstige fout is en blijft. Wat ons echter bevreemdt is, dat in plaats van dit te erkennen en alsnog naar sociaal en moreel aanvaardbare oplossingen te zoeken, enkelen zich verschan sen achter verhalen over de enorme 'baten' die wij van het nieuwbouwplan zouden genie ten. Dat is een zo armetierige omkering van zaken, dat je er om zou moeten lachen als het niet allemaal zo droevig was. Begrijp ons goed: wij gunnen iedefeen de ruimte. Ook als dat aanpassing en inschikking vraagt. Maar het kan toch niet zo zijn, dat optredende tekorten op individuele bewoners wor den afgewenteld. Bewoners no- tabene, die al heel wat hebben moeten 'inschikken' om het plan indertijd mogelijk te maken. Is dat een verantwoor de manier van besturen? Onze bestuurders van CDA en PvdA verdedigen bijna hard nekkig de juistheid van de geko zen richting en tonen zich doof en blind voor de bittere gevol gen voor divese individuele bur gers. Je zou bijna zeggen: hoezo 'zorgzame samenleving' (CDA) en 'rechtvaardige sarjienleving' (PvdA). De verantwoordelijke politici zijn van alle kanten ge waarschuwd voor de verkeerde uitwerking van dit besluit. Ook deze brief is bedoeld als her haald appèl op het gezonde ver stand: wat kun je mensen in redelijkheid wèl opleggen en wat absoluut niet. Voor velen in Holten is duidelijk: dit in elk geval niet! Daarom doen wij als bewonersgroep nogmaals een dringend beroep op de verant woordelijke politieke partijen en hun politici om onder ogen te zien dat de voorgenomen baat belasting in deze vorm niet mag doorgaan. Mocht ook deze op roep niet helpen, dan moet in de komende verkiezingstijd een oud gezegde maar opgeld doen: Wie niet horen wil, die moet maar voelen...' Bewonersgroep Beuseberg Jan Krooshof en Ton Hofman

Holtens Nieuwsblad | 1994 | | pagina 11