'Samenwerking en onderling contact is erg plezierig' Leerlingen slagen voor EHBO Muurschilderingen in fietstunnels MOC Holten krijgt ook budgetsubsidie Verbouwing van de werf aan Waagweg HMV-docent Hayewout Swart: Nieuwe expositie in galerie Waerdenborch Bejaardensociëteit Jaaragenda Politieke avond OLM HOLTENS NIEUWSBLAD DONDERDAG 10 FEBRUARI 1994- „De samenwerking en het onderling contact is buitengewoon plezierig en van hoog niveau." Zo luidt de spontane reactie van Hayewout Swart op onze vraag hoe hij het werken bij HMV ervaart. De 29-jarige docent klein koper uit Enschede is nu vier jaar actief in Holten en hoopt er nog geruime tijd te blijven werken. Hij benadrukt de uitstekende communicatie met het bestuuren ookzijn eigen groep leerlingen. „Stukvoorstukzeer gemotiveerd!," verzekert hij ons. Om aspirant muzikanten eens een kijkje achter de schermen van HMV te bieden, zocht het Holtens Nieuwsblad één van de docenten op. Hayewout Swart belandde bij HMV na het vertrek van Leen Schouten, voormalig dirigent van het orkest en tevens docent klein koper. Schouten werd in het lesge ven bijgestaan door Erwin Boonk, die korte tijd later eveneens ver trok. Het was Boonk die Swart op het spoor van HMV bracht. Haye wout, op dat moment afgestudeerd aan het Enschedese conservatori um als docent en uitvoerend musi cus, werd vrijwel direct geconfron teerd met de prettige en vriend schappelijke sfeer binnen de ver eniging. Een hechte club, met een vaste kern hard werkende vrijwilli gers die zich al maandenlang dage lijks bekommeren om de voort gang in de bouw van het nieuwe repetitielokaal. „Met de docenten is sprake van een prima wisselwer king. Meedenkers, die een perfecte schakel vormen tussen bestuur en leerlingen. Onze ideeën zitten on geveer op dezelfde golflengte," licht penningmeester Bert Bos- schers die goede verstandhouding nader toe. Lessen In Holten begon Hayewout Swart met lesgeven. Daarnaast is hij ver bonden aan het Enschedese orkest Maxim, dat optredens verzorgt in het hele land. Hayewout instrueert zijn pupillen op de bovenverdie ping van het HMV-gebouw aan de Dorpsstraat. Hij vertelt: „Toen ik begon, leste ik in de oude gymzaal. Qua geluid prefereer ik die. Daar tegenover staat dat ik boven een knussere, zelf ingerichte ruimte heb. Voor zuiver het lesgeven is het werken in zo'n ruimte ook makke lijker. Je hoort feilloos hoe er ge speeld wordt, waar de fouten zitten enzovoorts." Swart benadrukt dat iedereeen, ongeacht leeftijd, met of zonder kennis van het noten schrift, welkom is op les. Na een kennismakingsgesprek wordt uit gelegd wat er verwacht wordt en vervolgens wordt begonnen met 'contact krijgen met het instru ment'. De sectie klein koper be staat voornamelijk uit trompet, kornet en bugel. Op dit moment heeft Hayewout tevens een hoor- niste op les. Totaal heeft hij 25 leerlingen, van wie het merendeel in het jeugdorkest speelt en enke len ook in het orkest. De leeftijden variëren van 9 tot ongeveer 16 jaar. Bosschers en Swart wijzen nog maals nadrukkelijk op het feit dat leeftijd geen belemmering is om bij HMV te komen. Bosschers: „Het is juist, zoals al eerder in deze krant aangegeven, die middengroep die we zo hard nodig hebben. Ook ex- muzikanten zijn bijzonder wel kom. Zij zijn namelijk sneller inzet baar in het prkest. En is er wat drempelvrees, dan bieden onze op leiders zonder meer de mogelijk heid voor een spoedcursus of les sen in groepsverband." Swart wijst als voorbeeld op Boekelo, waar vo- Zeven leerlingen van de Bosschool zijn maandagmiddag geslaagd voor hun EHBO A-diploma (jeugd EHBO): Maarten Krikkink, Eve lien Luggenhorst, José Beumer, Marcel Boode, Geertje ten Dam, Maarten Lubbersen en Annemiek Toomeman. De zeven zijn de eer ste geslaagden van een groep van circa honderd kinderen uit de hoogste groepen van de basis school, die dit jaar voor het eerst deelnamen aan een dergelijke op leiding. Elders in het land is even eens sprake van EHBO-opleidin- gen, ook voor de Lotus-jeugd (die 'slachtoffers' traint voor optreden bij oefeningen). Een jeugd Lotus opleiding wordt in Holten (nog) niet gegeven. De training van de leerlingen startte kort na de zo mervakantie. Met medewerking van ervaren EHBO'ers en een leer kracht van de diverse basisscholen werd behalve de zeven leerlingen van de Bosschool, ook leerlingen van de Kolschool, Haarschool, Dorpsschool, Regenboog en de Ofschoon Hennie Rustebiel (Ge meentebelang) het probleem van de ontsierende graffitti op muren in onder meer fietstunneltjes meende te kunnen oplossen door die muren zo spoedig mogelijk door de gemeente te laten schoon maken, wees wethouder Henk Westerik (CDA) tijdens de raads commissie gemeentewerken er op dat 'schoon zijn' juist uitnodigend werkt. De gemeente hoopt de ont sierende grafitti binnenkort een halt toe te roepen door middel van het aanbrengen van muurschilde ringen. Aanvankelijk was het de bedoeling om eindexamenleerlin gen daarvoor in te schakelen. Van uit het voortgezet onderwijs werd evenwel gewezen op het drukke programma dat de leerlingen in het laatste jaar hebben. Ongeveer gelijktijdig bereikte de gemeente het verzoek van de Holtense Kim Kruisdijk, student aan de Arnhem se kunstacademie, om met ge meentelijke toestemming (en fi nanciering) de tunneltjes met be hulp van een groep leerlingen uit lagere klassen van het voortgezet onderwijs 'onder handen te ne men'. De gemeente ging akoord en heeft toegezegd de kosten voor verf en materiaal beschikbaar te stel len. Inmiddels zijn de kleurrijke ontwerpen voor de tunneltjes (de langste is 23 meter) in bezit. De opknapbeurt betreft de beide fiets tunneltjes onder het spoor bij de rotonde Deventerweg en het fiets- tunneltje bij De Waerdenborch. De gemeente zal de muren vooraf rei nigen en van een laag voorzien waarop dan geschilderd kan wor den. Het schilderen start in mei. Het project geldt niet voor het tun neltje op de Aaltinksweg. r! HMV heet jong en 'oud' welkom. Docent Hayewout Swart bekommert zich hier om onder anderen zijnjeugdige pupil Nienke Wiersma (Foto Ten Velde) rig najaar een groep ouderen van circa 45 tot en met 70 jaar met veel inzet stukken instudeerden voor de carnavals gala-avond. Een suc ces. „Geen sprake van 'leeftijdge bonden' dus. En met elkaar spelen werkt alleen maar stimulerend," meent Swart, vorig jaar initiatief nemer van de zo geslaagde 'doe- middag' in het HMV-gebouw. Door vooraf de basisscholen te be zoeken werden kinderen uitgeno digd om op deze bijzondere mid dag een kijkje te komen nemen in het gebouw. Daar was een soort zeskamp georganiseerd met spel letjes die alle een relatie met mu ziek of ritme hadden. Vijfenzeven tig kinderen gaven acte de presen ce. Hayewout zelf hield er 5 leerlin gen aan over, zijn collega-docenten ook enkelen. De 'doe-middag' staat dit vooijaar opnieuw op het programma. Daarnaast is er bin nenkort de speciale voorspeeloch tend in gebouw Irene, waar leerlin gen hun muzikale vorderingen kunnen laten horen. In het streven naar uitbreiding van het aantal leden zullen belangstellenden te vens vrijblijvend een instrument naar keuze mogen uittesten. Daar over later meer in het Holtens Nieuwsblad. Naast Swart kent HMV in Erik Broeke en Martijn Fransen slagwerkdocenten. In ver band met zijn conservatoriumop leiding beëindigt Fransen per 1 april zijn werkzaamheden en zal Broeke de slagwerkopleiding ge heel voor zijn rekening nemen. De lessen vinden nu nog plaats op maandag tussen 15.30 en 17.30 uur (Broeke) en zaterdag tussen 10.00 en 15.00 uur (Fransen). Saxofoon docente Marijke Druif geeft don derdag tussen 15.00 en 16.30 urn- les. Wie overweegt om zich aan te sluiten bij HMV krijgt de mogelijk heid om drie maanden voor half geld mee te spelen. Pas daarna gaat het officiële tarief in. Meer informatie is verkrijgbaar bij Teu- ni Krooshof. Over haar volgende week meer in het Holtens Nieuws blad. Dijkerhoekse school basiskennis bijgebracht. Zo werd geleerd hoe een verbandje moet worden aange bracht, een mitella aangelegd en bijvoorbeeld hoe moet worden ge handeld in geval van fracturen. Uit de opbrengst van de enkele jaren geleden door de supportersvereni ging van de SV Holten gehouden sponsorloop (die deels ten goede kwam aan de EHBO Holten, red.), zijn alle basisscholen voorzien van twee EHBO-koffers. Op de Bos school werden de leerlingen opge leid door Ria Stevens-Tempelman en Annet Nijland-Nijland. Behalve een diploman ontvingen de ge slaagde leerlingen een EHBO- speldje. Zij kunnen hun kennis ver breden in een eventuele vervolgop leiding voor het B-diploma. Vanaf 16 jaar kunnen ze zich bij de EHBO voegen. De examens van de kinde ren uit groep acht van de Dorps school worden op 22 februari afge nomen, in Dijkerhoek en op de Haarschool gebeurt dat 24 februa ri. De Kolschool en De Regenboog volgen op 10 maart als laatste. Als de gemeenteraad eind deze maand instemt, krijgt het Muziek Onderwijs Centrum (MOC) Holten voor een experimentperiode van twee jaar een budgetsubsidie van jaarlijks 45.000 gulden. Dat is voor de activiteiten van de maatschap, inclusief het beheer en onderhoud van muziekinstrumenten (met op den duur tevens vervanging). Het collegevoorstel werd dinsdag voor gelegd aan de raadscommissie wel zijn, gisteren aan de commissie fi nanciën. Het MOC beschikt over een piano, orgel, twee accordeons en electronisclie apparatuur, tot nu toe eigendom van de gemeente. Ze worden overgedragen aan de maatschap. De nog resterende boekwaarde van 10.000 gulden wordt ineens afgeschreven. De maatschap heeft geen financiële middelen om de instrumenten te gen boekwaarde over te nemen en bovendien komt ze tegemoet in beheer en onderhoud ervan. Even als bij andere onderdelen van het welzijnswerk (zoals de Stichting Socuwe, red.) werd budgetsubsi diëring bij het MOC wenselijk ge acht. De gemeentelijke bemoeie nis blijft daarmee beperkt tot de betrokkenheid bij beleidsvoorbe reiding en verantwoording van dat beleid door in dit geval het MOC. Basis van het budget is een na te streven aantal leerlingen tot en met 20 jaar per subsidiejaar. Daar is een gedifferentieerd subsidiebe drag aan koppeld, deels naar leef tijd en deels naar type lesinstru- ment. Daarnaast is bij de vaststel ling van het budget rekening ge houden met de afschrijvingskosten, het onder houd en op termijn de vervanging van de muziekinstrumenten. Een bedrag van 5000 gulden achten B en W hiervoor 'minimaal wense lijk'. Wethouder Wim Dalhuisen liet wel weten dat dit bedrag wel bespreekbaar blijft. Over twee jaar, wanneer het nieuwe budget moet worden vastgesteld, is het aantal leerlingen uitgangspunt voor de hoogte van het bedrag. Dalhuisen benadrukte ten slotte de naar zijn zeggen vrij unieke vorm van muziekonderwijs in Hol ten: „De maatschap is een creatie ve oplossing geweest die goed werkt." Openbare kennisgeving inzake ingediende aanvragen om vergunningen, verleende ontheffingen of vergun ningen e.d. 1. Aanvragen om bouwvergunning zijn ingediend voor: - verbouw zolderruimte Pasmansweg 3 tot woonruimte (slaapkamer); - bouw schuur/berging bij Boerendanssteeg 15; 2. Toestemming is verleend voor de navolgende melding- plichtige bouwwerken: - plaatsen tuinhuisje bij Heideweg 33; - uitbreiding woning Burg. van der Borchstraat 39; - plaatsen tuinhuisje bij Landuwerweg 9a; - bouw berging bij Geskesdijk 16; 3. Overige verleende vergunningen, ontheffingen e.d. voor: - gebruik gemeentelijke wegen voor de 43e Ronde van Overijssel; Voor het inwinnen van informatie over een zaak of over even tuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of be roepschrift kan men zich wenden tot de afdeling algemene zaken ter gemeentesecretarie. Als de gemeenteraad eind deze maand akkoord gaat, zal de werf aan de Waagweg voor een bedrag van 311.000 gulden verbouwd en aangepast worden. Maandag was de raadscommissie gemeentewer ken met uitzondering van Hennie Rustebiel (Gemeentebelang) posi tief in haar oordeel, gisteren bogen de collega's van de commissie fi nancien zich over het collegevoor stel. Tot de belangrijkste verbou wingswerkzaamheden behoren het afbreken van de oude brand weergarage. Daarmee wordt ruim te verkregen voor de gescheiden afvalinzameling. De indeling daar voor op de werf, alsook het toezicht op de activiteiten daar omheen, is niet ideaal. Dan worden ook de wasgelegenheid, kleedruimte en toiletten onder handen genomen. Deze voldoen volstrekt niet aan de daarvoor geldende wettelijke eisen van onder meer de Arbowet. Ver der wordt de ventilatie van de kan tine verbeterd, evenals de tempe ratuurregeling van het pand. De houten voorpui van kantine/kan toor is totaal verrot en zal worden vernieuwd. Ook het kantoor van chef buitendienst Gerard Grave wordt aangepakt. Het is dermate klein dat het ongeschikt is voor het gebruik van een personal compu ter. Bovendien vraagt wijziging-in de bedrijfsvoering een op dit mo ment nog ontbrekende, aparte ruimte voor de voorman-medewer ker. Bij de volgende fase van de aanpassing van de werf zal worden gesproken over onder meer de stal lingsruimte van gemeentelijke voertuigen en de ernaast gelegen timmermanswerkplaats. Die hoeft niet meer te worden gehandhaafd. Rustebiel hamerde er bij wethou der Henk Westerik (CDA) op dat het college volgens hem had aan gegeven dat bepaalde taken bin nen gemeentewerken zouden wor den afgestoten (privatisering). Hij vroeg zich daarom af of een derge lijk kostbare verbouwing noodza kelijk was. Westerik was evenwel van mening dat de aanpassingen daar niets mee te maken hebben, maar zuiver het gevolg zijn van arbo- en milieuwetgeving: „Daar moet ieder bedrijf, dus ook wij aan voldoen. Vanaf '91 zijn we hier al voor aan het sparen." Volgens de wethouder zal nog dit jaar één me dewerkers vervroegd uittreden, daarna een tijd lang niet meer. Als bepaalde taken van gemeentewer ken door bedrijven zouden worden overgenomen, wees hij bovendien op de straks meer toezichthouden de taak van de opzichter. De nieuwe expositie in galerie De Waerdenborch aan de Oranje straat heeft als thema 'Gekleurd door water en vuur'. „Water heeft betrekking op de techniek ge bruikt bij de compositie van de aquarellen en vuur op de techniek gebruikt bij het vervaardigen van de keramische objecten," lichtte galeriehoudster Marga Rensink toe. Naast de opening van de expo sitie, die tot en met 8 mei te bezich tigen is, werd ook de speciale 'in- stock'-hoek in gebruik genomen. Een gedeelte van de galerie met twaalf verschuifbare panelen en vi trines, waarin respectievelijk schil derijen en objecten kunnen wor den bewaard en tentoongesteld. Bedoeld voor kunstenaars die al eens eerder exposeerden in De Waerdenborch. Een kleine honderd belangstellen den waren samengekomen in het sfeervolle atelier om getuige te zijn van de opening. Wethouder Wim Dalhuisen richtte een woord van dank aan Marga die het mogelijk maakte in Holten zoveel creativi teit tentoon te stellen. Verrassend zijn de fijngevoelig- aquarellen van Holtenaar Riemko Berends. Dat weersituaties aan zee voor een speciaal lichteffect zorgen bewij zen de aquarellen van Erik Man ning (Vriezenveen). De aquarellen van Peer van Veen (Goor) vallen op door de bijzonder mooie kleuren. Ook de aquarellen van Anniek Nij- kamp (Bathmen), debutante op deze expositie en die van Jaap Bir- za (Deventer) verbergen een groot talent. Fija Ossewaarde (Goor) ex poseert haar handgevormde kera- miek-objecten in abstracte stijl. Om een indruk te krijgen van het werk van deze kunstenaars is een bezoek aan de expositie zeker de moeite waard. De galerie is op woensdag, donderdag, vrijdag en zondag geopend tussen 14.00 "en 17.00 uur, zaterdag van 12.00 tot 17.00 uur. Herman Koopman van de Oud heidkamer Hoolt'n gaf een boeien de lezing over oud-Holten voor de leden van de Holtense Bejaarden sociëteit. Bijgestaan door zijn vrouw Mien, die de lichtbeelden verzorgde vertelde Herman veel wetenswaardigs over Holten in de jaren rond de eeuwwisseling en de "jaren twintig van deze eeuw. Het werd een kostelijke middag temeer daar veel aanwezigen uit hun kin- deijaren zich alles nog voor de geest konden halen. Bijvoorbeeld hoe toen het kruispunt van de Dorpsstraat, de Stationsstraat en de Larenseweg eruit zag. Nu heel druk met al het verkeer maar toen erg rustig. Ook interessant was om te kijken wat er in de loop der jaren zoal is afgeborken en bijgebouwd. De spoorlijn Deventer-Almelo werd aangelegd hetgeen weer in hield dat de molen De Belt moest worden verplaatst. Daardoor ont stond ook het Sportdal. Al met al deed Koopman voor even de historie herleven. Mevrouw Langenbarg dankte hem hartelijk daarvoor en bood een envelop met inhoud aan voor de Oudheidka mer. Mevrouw Koopman kreeg een attentie voor haar hulp. FEBRUARI 12 t/m 15 februari: carnaval 16 februari: politieke bijeenkomst OLM Holten in Vosman 17 februari: politieke middag AN- BO/PCOB in dorpshuis 21 februari: politieke instuif CDA in De Biester 23 februari: bijeenkomst Stichting Kunst en Cultuur in De Bosc hkamp 24 februari: politiek café in De Boschkamp 25 februari: jubileumconcerten re ceptie hervormd kerkkoor MAART 2 maart: gemeenteraadsverkiezin gen 5 maartMAC voorjaarsrit (endu- ro) 6 maart: Omloop van Holten 10 maart: bingo Nierstichting in zaal Vosman 20 maart: viswedstrijd senioren HSV De Rietvoorn 26 maart: vooijaarsconcert HMV in De Kandelaar 27 maart: Kemperkamptoemooi APRIL 8 april: HMV-lompenactie in het dorp 9 april: trekkersiep Espelo 10 april: viswedstrijd senioren HSV De Rietvoorn 16 april: Normaal Espelo 17 april: viswedstrijd senioren HSV De Rietvoorn 24 april: Jona Kwartet voor Stich ting Kunst en Cultuur in De Bosc hkamp 29 april: koorzangavond met Hol tens Mannenkoor 30 april: Holterbergtoer MEI 1 mei: viswedstrijd senioren HSV De Rietvoorn 6 mei: HMV-lompenactie buiten gebied 9 mei: viswedstrijd senioren HSV De Rietvoorn 10 mei: viswedstrijd junioren HSV De Rietvoorn 12 mei: Concours Hippique PC De Bergruitertjes; Pieterpadestaffet- te traject Hellendoom-Holten; Markt Duurzame Ontwikkeling 15 mei: viswedstrijd senioren HSV De Rietvoorn 29 mei: viswedstrijd senioren HSV De Rietvoorn 31 mei: viswedstrijd junioren HSV De Rietvoorn JUNI 4 juni: Straatvoetbaltoemooi op sportpark 't Vletgoor 12 juni: Koetsenrit De Bergrijders; viswedstrijd senioren HSV De Rietvoorn 14 juni: viswedstrijd junioren HSV De Rietvoorn 18 juni: Landdag St. Paardrijden Gehandicapten in manege Snorre- wind 27 juni: viswedstrijd senioren HSV De Rietvoorn JULI 2 juli: Koningssschieten Markelo- seweg/Aalpolsweg 5 juli: viswedstrijd junioren HSV De Rietvoorn 8 juli: schoolfeest basisschool De Holterenk 9 juli: viswedstrijd senioren HSV De Rietvoorn 11 juli: bootreisje Rode Kruis 23 juli: Triathlon 26 t/m 30 juli: dorpsfeest 4 augustus: Dagje De Boer Op 27 augustus: viswedstrijd senioren HSV De Rietvoorn 30 augustus: viswedstrijd junioren HSV De Rietvoorn SEPTEMBER 4 september: viswedstrijd senioren HSV De Rietvoorn 18 september: viswedstrijd senio ren HSV De Rietvoorn 24 september: Holterbergherfst- toer 25 september: viswedstrijd senio ren HSV De Rietvoorn Om de leden in de gelegenheid te stellen kennis te nemen van de verkiezingsprogramma's van de verschillende politieke partijen in Holten, houdt de af deling Holten van de OLM woensdag 16 februari een spe ciale (gemeente)politieke bij eenkomst in zaal Vosman. Het motto van de avond luidt 'Pol- tieke partijen: Even ('Land bouw') voorstellen'. De woord voerders van CDA, PvdA, WD, Gemeentebelang en D66 krij gen elk vijf minuten de tijd om hun verkiezingsprogramma, in het bijzonder wat betreft de agrarische sector, toe te lich ten. De organisatoren wijzen er op dat voor agrariërs zeer actu ele zaken in de komende zit tingsperiode van de gemeente raad aan bod komen, waaron der de riolering buitengebied, het structuurplan, de wet mi lieubeheer, de toepassing van ecologische richtlijnen en de hinderwet. Ongetwijfeld ko men ook andere zaken op deze avond ruimschoots ter sprake. Vanzelfsprekend is er volop ge legenheid voor het stellen van vragen en discussie. De bijeen komst begint om 20.00 uur.

Holtens Nieuwsblad | 1994 | | pagina 5