'VVD blijft onverkort tegen aanleg Maïsweg!' Fietspad verleggen naar de oostkant VVD wil snel een milieubeleidsplan Alarmcentrale van Meinders in Minsk Liberale voorman Kevelam verwacht gunstige uitslag HOLTENS NIEUWSBLAD Bewoners Oude Hellendoornseweg: 'Tuinpad van mijn vader' Waf deze gemeente nodig heeft. Waf deze gemeente nodig heeft. Verhuizing naar Wonnink-pand DONDERDAG 10 FEBRUARI 1994- ,Door de 'eeuwige' 7-6 stemverhouding in de gemeenteraad wordt het college lui. Het doet geen moeite om inhoudelijk te debatteren, laat staan suggesties over te nemen. Het was voor ons de grootste frustratie van de afgelopen vier jaar." Aldus de stellige overtuiging van Jan Kevelam, voor het eerst lijstaan voerder van de WD Holten. De 39-jarige liberalist vindt een bredere steun van het beleid van essentieel belang en hoopt dat het toekomstig college dan ook meer wil luisteren naar partijen die geen wethouder kunnen leveren. Hij acht het bovendien uiterst slechte zaak dat de collegepartijen, op dit moment CDA en PvdA, omwille van hun wethouder bij stem ming met een collegevoorstel 'meegaan'. „Het is ook een kwestie van partijdiscipline om, als je het ergens werkelijk niet mee eens bent, dan tóch tegen te stemmen. Die mogelijkheid is er uiteindelijk en schept een beduidend gezonder beeld," constateert Kevelam, die alle vertrouwen in de verkiezingsuit slag heeft. „Drie liberale zetels de komende vier jaar," voor spelt hij lachend. Jan Kevelam is de laatste van de vijf plaatselijke politieke voor mannen die het Holtens Nieuws blad opzocht. De vijf lijsttrekkers werden geïnterviewd nog voordat het eerste verhaal gepubliceerd was. Als redactie kozen wij er be wust voor ieder een zo objectief mogelijk verhaal te laten doen. Toetsen aan elkaar was daarbij uit den boze, reageren op elkaar mag volop tijdens het politiek café dat donderdagavond 24 februari in De Boschkamp wordt gehouden. Vast overtuigd van een gunstige verkie zingsuitslag voor zijn eigen 'club', Is Kevelam evenzeer overtuigd van zetelverlies voor de andere opposi tiepartij in de gemeenteraad, Ge meentebelang (GB) dus. Als wij vragen naar het waarom, toont J an zich een rap prater: „Kijk nou eens naar het inconsequente stemge drag van GB. In tegenstelling tot die partij hebben wij altijd voet bij stuk gehouden ten aanzien van bij voorbeeld het 'nee' tegen de Maïs weg. Als zij een zetel moeten inle veren is dat zuiver een gevolg van nun 'zwalkende opstelling' de afge lopen vier jaar. Eerst voor de Maïs weg, maar dan wel via een ander tracé, dan tegen. Eerst voor verho ging van onroerend zaak belasting ;ozb) en rioolrecht en dan bij de laatste begrotingsraadsvergade ring, tegen. Onduidelijkheid troef dus." Met het oog op de nog immer discutabele aanleg van de Maïs weg over de Lokerenk, wijst hij er thuis aan de Sparrenweg nog eens Dp dat de WD haar standpunt de afgelopen jaren onveranderd ge handhaafd heeft: géén Maïsweg dus. Kevelam: „Wij blijven vast houden aan een noordelijke rond weg via een verdiept tracé direct haast de spoorlijn. Aan de noord kant met gebruikmaking van het bestaande fietspad. Met een haag /an groen ernaast, moet de over- ast minimaal zijn." Hoewel de /oorman van de WD toegeeft dat hij zich op bepaalde onderdelen zoals de aanpassing van de \NWB-borden in en rondom Hol ten) van het verkeersstructuur- plan wel vinden kan, heeft hij met andere duidelijk moeite. Zoals met de realisering van de rotonde in de Larenseweg, die straks als schakel dient in de doorgaande route van uit De Haar via Maïsweg naar de Oranjestraat. Met de verlegging van de Beusebergerweg werd al rekening gehouden met de komst van het deel Maïsweg dat als ont- sluitingsweg voor een stuk van nieuwbouwwijk Lukensveld dient. Even verderop begint dan het om streden deel over de Lokerenk. Ke velam: „Als voor de aanleg van dat laatste stuk het voorstel tot wijzi ging van het vigerende bestem mingsplan aan de raad wordt voor gelegd, dan mag men van mij aan nemen dat de WD daar dus abso luut niet aan meewerkt." Landelijk Pratend over de Maïsweg en de noordelijke rondweg, richt Jan Ke velam plotseling de kijker op de structuurschets van Holten, met name op het onderdeel van de toe komstige uitbreiding van woning bouw. B en W geven twee lokaties aan: Telgen (Jeurlinksweg/Oude Deventerweg) en Liezen (Liezen- weide aan de Larenseweg). De WD kiest voor de laatste en Jan Kevelam licht toe: „Kijk naar ons standpunt inzake de noordelijke rondweg en neem dan bovendien in ogenschouw dat Holten te maken krijgt met een zijtak van de Betuwelijn, dan betekent dat zo wel drukker auto- als treinverkeer. Woningbouw in plan Telgen houdt ook nog 'ns in dat die beide tracé's dat stuk bebouwing afsnijden van de rest van Holten. Ten slotte wij zen wij op het landelijke beeld van Telgen. Moet dat worden prijsge- De electorale kar van WD Holten wordt voor het eerst getrok ken door Jan Kevelam (39). Geboren en getogen Holtenaar. Slechts enkele jaren verwisselde hij Holten voor Vorden. Opge leid aan de Deventer Hogere Landbouwschool, is Jan nu werk zaam bij De Landbouw Voorlichting (DLV), een sedert oktober geprivatiseerde voorlichtingsdienst. Kevelam is gehuwd en heeft twee kinderen. Naar zijn zeggen heeft politiek hem altijd geïntereseerd, zowel op landelijk als op plaatselijk niveau: „Soms bezocht ik een liberaal café, maar lid van de JOVD (liberale jongeren, red.) ben ik nooit geweest." Toen Jan Kevelam eind zeventiger jaren in Vorden belandde, werd hij lid van de plaatselijke WD-afdeling, werd enige tijd later zelfs bestuurslid. In 1982 prijkte zijn naam er op de kandidatenlijst. Toen Kevelam in 1985 terugkeerde naar Holten, werd hij door de plaatselijke liberalisten benaderd met de vraag om zich ook in eigen woonplaats bij zijn politieke geloofsgenoten aan te sluiten. Aldus geschiedde en een jaar later verscheen Kevelam als vierde op de kandidatenlijst voor de gemeenteraadsverkie zingen. De WD kreeg evenwel drie zetels, maar toen makelaar Jan Robers na enige tijd de raad verliet, nam Kevelam zijn plaats in aan de raadstafel. In 1990 stond Kevelam derde op de lijst. Het beeld van vier jaar geleden herhaalde zich: de WP '•wam niet verder dan twee zetels en wederom viel Jan Kevelaiet buiten de boot. Toch maakte de nog jonge liberaal op euw zijn opwachting in de raad, toen fractieleider Martijn i ijker zijn functie neerlegde, ,,'t Is mooi werk/'verzekert Kev lam ons. „Soms is er sprake van een scherpe toonzetting in een vergade ring. Voor mij is dat nou echter net het leuke ervan. Politieke meningsverschillen zijn er zeker, maar na afloop in de kantine is de sfeer altijd vriendschappelijk." Jan Kevelam kiest voor een driepartijen college. Brede steun van het beleid dus met een ruimere meerderheid dan tot nu toe. Op basis van de verkie zingsprogramma's denkt hij dat de WD 'redelijk past bij GB, terwijl D66 op sommige punten aanspreekt'. „De PvdA staat verder van ons af en wat het CDA betreft zou het wel eens interessant zijn als die niet in het college komt." Gevraagd naar zijn verwachtingen omtrent de verkiezingsuitslag, zegt Jan: „CDA en GB verliezen beiden een zetel (beiden dan op 3), de PvdA handhaaft zich op 3, D66 komt met 1 zetel in de raad, terwijl de WD een zetel wint en de komende periode met 3 zetels vertegenwoordigd is." Indien de kaarten na 2 maart zodanig geschud liggen dat de WD gevraagd wordt een wethouder te leveren, dan zal niet Kevelam, maar fractieleider Bertus Rensen, zich beschikbaar stellen voor deze functie. VVD-lijsttrekker Jan Kevelam laat er geen twijfel over bestaan: Maïs weg, doodlopende weg. De Holtense liberalen blijven nadrukkelijk tegen aanleg van de weg over de Lokerenk en kiezen nog steeds voor een noordelijke rondweg naast de spoorlijn (Foto Ten Welde) geven? De lokatie Liezen is minder gevoelig, sluit beter aan op de be staande bebouwing en biedt te vens uitbreidingsmogelijkheden, zeker nu B en W de aanvankelijke voorkeur voor industrieterrein Flierdijk (dat er vlak naast ligt) gelukkig ook heeft laten varen." Kevelam benadrukt dat zijn partij zich immer sterk maakte voor in dustrie op Vletgaarsmaten (De Haar Hl). We belanden bij 'de berg'. Het over leg over wel of niet afsluiten van de Toeristenweg, de alternatieve rou te 'om de west' en een mogelijke verplaatsing van het Bezoekers centrum is aan de orde van de dag. De WD-lijsttrekker laat weten geen voorstander zijn van afslui ting van de Toeristenweg: „Die korhoenders zijn al met al 'dure jongens'. Als je bedenkt wat al die maatregelen kosten! Nee, wij kie zen dan liever voor afsluiting tus sen 21.00 en 9.00 uur (voor woon werkverkeer dus, red.) en een veel betere snelheidscontrole. Iedereen moet met gepaste terughoudend heid kunnen genieten van het fraaie natuurschoon op de Holter- berg." Een directe aanleiding tot verplaatsing van het Bezoekers centrum ziet Kevelam niet. Wel juicht hij het toe dat de toeristisch- recreatieve sector in Holten gesti muleerd wordt. Uitbreiding en op timalisering van de huidige ver- blijfsaccommodaties heeft de WD hoog in het vaandel staan. In dat verband noemt Kevelam camping i verband met een gedegen mi- eubeheer moet er zo spoedig mo- elijk een milieubeleidsplan voor tolten komen. Bovendien kan erbetering van de kontakten met lilieuorganisaties leiden tot we erzijds vertrouwen, zodat stan- aard bezwaarschriften tot het erleden gaan behoren. Aldus de fdeling Holten van de WD in aar verkiezingsprogramma, dat insdagavond in bistro De Holter- erg in aanwezigheid van verte- enwoordigers van diverse plaat- elijke verenigingen en organisa- ies door lijsttrekker Jan Keve- im gepresenteerd werd. •e liberalisten stellen dat gemeen lijk milieubeheer voorwaarde is oor een gezonde dagelijkse lee- tmgeving. Het milieubeleid moet ïvens doorwerken in bestem- ïingsplannen, gemeentelijke ouwplannen en in verkeersmaat- Bgelen. Als mogelijkheden noemt e WD het geven van goede voor- chting en doeltreffende, bedrijfis- jiterne milieuzorg (wat bovendien eld, grondstoffen en afval be- paart). Het aanleggen en onder- touden van goede groenvoorzie- ingen achten de liberalen van root belang voor het leefklimaat 1 de woonwijken. Chemische be strijdingsmiddelen moeten zeer se lectief gebruikt worden. Het pro gramma meldt tevens dat het be langrijk is geen nieuwe golf van regels over de bedrijven uit te stor ten. De aandacht moet uitgaan naar het stimuleren van postitieve ontwikkelingen. De liberalen hechten voorts belang aan een plaatselijk aanspreekpunt van de politie. De wijze waarop het ambulancevervoer in Holten gere geld is, heeft niet direct instem ming. Aandacht ook voor het ou derenbeleid. Daar Holten ruim een kwart aan inwoners boven de 55 jaar telt, wijst de WD op de be hoefte aan een Nota Ouderenbe leid, die naar haar mening in over leg met betrokken instanties en organisaties moet worden samen gesteld. Op onderwijsgebied wordt gepleit voor het in stand houden van de scholen in Dijkerhoek en Espelo. Bovendien wordt herin nerd aan de 'dringend noodzakelij ke' renovatie van de Bosschool. Overigens streven de liberalen naar een zelfstandig functioneren van de openbare scholen: een schoolconvenant tussen schoolbe stuur en schoolleiding in het basis onderwijs, een directiestatuut in het voortgezet onderwijs. Voor het totale openbaar onderwijs streeft de WD naar een publiekrechtelij ke bestuursvorm. Tijdens de bijeenkomst vroeg Will van Haren van de Kring Bewoners de Holterberg naar het WD- standpunt inzake de toekomstig te betalen eigen bijdrage voor riole ring in het buitengebied. Lijstaan voerder Kevelam onthield zich van een uitspraak over een maximum bijdrage, daar nog onbekend is wat het totale project gaat kosten, om hoeveel aansluitingen het exact gaat en welke bijdragen er van derden (onder meer WMO) ver wacht kunnen worden. Op een vraag over het 'nee' van de WD tegen de Maïsweg, zoals elders op deze pagina te lezen, liet hij weten dat op basis van een conclusie in het enige tijd geleden gepresen teerde BVA-rapport consequent voor geen aanleg wordt gekozen: „In het rapport werd gesteld dat de noordelijke rondweg wel kan func tioneren zonder de Maïsweg. De Maïsweg zonder die noordelijke route is evenwel niet mogelijk." Ten slotte verzekerde hij dat de WD onderzoekt of het mogelijk is het raadsbesluit ten aanzien van de bouwgrondbelasting in Beuse- berg terug te draaien. De Haspel. Sinds de komst van een asielzoekerscentrum ter plekke verleden tijd is, ligt de accommo datie er troosteloos en vervallen bij. Kevelam: „Het moet daar no dig opgeknapt en geëxploiteerd gaan worden. Zo is het echt niks. Niet bepaald Holten promotie!" De in de structuurschets genoem de mogelijkheid tot ontwikkeling van verblijfsrecreatie in het gebied bij de Flisweg noemt hij wel een 'acceptabel idee'. Bouwgrondbelasting De Holtense liberalist schakelt op ons verzoek om naar de heffingen in Holten. Allereerst de belasting druk. „Die is te hoog. Bezuinigin gen van de rijksoverheid worden opgevangen door verhoging van onder meer de ozb. Vergelijk maar eens met andere gemeenten, dan zie je dat er sprake is van een forse stijging. En als straks de riolering buitengebied gaat spelen, wwat dan? Dat kost zó veel, dat is nooit geheel uit de aansluitingskosten en subsidies te financieren," aldus Kevelam, die wat dat laatste be treft pleit voor een maximum en 'redelijk te behappen' bijdrage per aansluiting. Daar de rioolrechten door de renovatie in het dorp al hoog zijn, acht hij het redelijk om de aanzienlijke gemeentelijke bij drage straks niet geheel op alle aangeslotenen te verhalen: „Door het financiële beleid van de afgelo pen jaren zijn de reserves flink uit gehold. Een reserve voor riolering buitengebied is er niet. Daar om vinden wij dat bijvoorbeeld reke ningoverschotten daarvoor moe ten worden aangewend." De WD vindt aanleg van persriolering wel van essentieel belang, maar bena drukt dat de door B en W aangege ven kostenverhouding 15/85 'niet heilig' is, temeer daar de totale kosten nog altijd onduidelijk zijn. En dan de bouwgrondbelasting. Kevelam, fel: „Ten tijde van het vaststellen van het bekostigings besluit Beuseberg hadden wij on voldoende inzicht, wisten niet om welke bedragen het uiteindelijk ging. Hadden we dat wèl geweten, dan had de WD zeker niet voorge stemd. Wat daar nu gebeurd is is ronduit droevig. Inzet van het hele baatbelastingverhaal daar zijn vier kavels die via een projectont wikkelaar werden verkocht. Ko pers noch projectontwikkelaars hebben bijgedragen aan de kosten voor openbare voorzieningen. Dat op deze kavels een bijdrage wordt verhaald, is billijk. Door jurispru dentie op dit punt was een heffing uitsluitend mogelijk als ook de oorspronkelijke bewoners zouden worden belast. Dus een kwestie van allen of geen. Toen de belas ting per perceel werd uitgerekend, bleek dat de bedragen voor de oor spronkelijke bewoners erg hoog werden. Op dat moment moet je als raad ook durven zeggen: dit kan niet, dit willen we niet, dit is naar de oorspronkelijke bewoners niet te rechtvaardigen! Onderzoeken of het fietspad niet verlegd kan worden naar de oost kant van het Beukenlaantje en Oude Hellendoornseweg, trachten de weg breed genoeg te houden voor de reinigingsdienst, brand weer en andere hulpverleners en ten slotte bekijken of de nu nog beschikbare subsidie voor een der gelijke oplossing kan worden aan gewend. Dat was het advies dat de raadscommissie gemeentewerken maandagmiddag deed inzake het voorstel van B en W rond het ach terstallig groot onderhoud en re constructie van het bewuste fiets pad. Het advies volgde naar aanlei ding van het pleidooi van A.C. van Rossum, die voor de vergadering gebruik maakte van het spreek recht en de commissie verzocht rekening te houden met de ver- keersveiligheidproblemen die zich voordoen. Van Rossum sprak na mens de bewoners van de zes aan de Oude Hellendoornseweg gele gen panden, waaronder het enige tijd door het Zwolse ziekenhuis De Weezenlanden aangekochte pand dat nu dienst doet als verpleeg huis. Van Rossum: „Bij de aanleg van het fietspad, ruim 20 jaar gele den, vroegen wij al om het aan de oostkant van de weg te leggen in verband met het gevaar voor fiet sers omdat zij de uitritten in het bos niet verwachten en voor de chauffeurs omdat het uitzicht vaak beperkt is. De ervaring heeft geleerd dat die vrees niet onte recht was. Onze argumenten zijn nu door de toenemende drukte op het pad door fietsers, mountainbi- kers en brommers, in versterkte mate van kracht. Door asfaltering en dergelijke neemt de snelheid en dus het risico enkel toe." Van Ros sum pleitte daarom opnieuw voor verlegging van het pad naar de oostzijde (wat deels reeds het geval is) en het huidige fietspad de be stemming voetpad te geven. Het voetpad maakt dan deel uit van het Pieterpad, is geschikt voor wandelaars in het algemeen en be ter geschikt voor de rolstoelgebrui kers uit De Weezenlanden. Met het uitvoeren van achterstal lig onderhoud en reconstructie van het fietspad is totaal 111.000 gul den gemoeid. De gemeente draagt daarvan een kwart, bijna 28.000 gulden, bij. Het fietspad maakt deel uit van het toeristisch fiets pad Holten-Nijverdal en verkeert in slechte staat. De verharding is gebrekkig, omhoog komende boomwortels vormen een gevaar voor de veiligheid van de fietser en bovendien is het pad te smal. Van uit de Recreatiegemeenschap Sal- land zijn gelden voor reconstructie beschikbaar gesteld. Het zal wor den verbreed tot 1.50 meter over een lengte van circa 1500 meter (tussen station en de Wullenberg- weg). Het fietspad wordt verhard met freesasfalt, een deklaag van steenslagasfalt en ten slotte een slijtlaag van parelgrind. Van de totale kosten neemt de provincie de helft voor haar rekening. Naast Holten betaalt ook het schap een kwart. Hoewel eerst positief ge stemd, meenden alle fracties na de woorden van Van Rossum dat on derzoek naar de eerder genoemde mogelijkheden prioriteit heeft. Wethouder Henk Westerik (CDA) probeerde nog aan te geven dat het achterstallig onderhoud betreft en dat daarom sprake is van subsidie: „Nu we over verleggen praten is het bijna zeker dat die subsidie vervalt." Ook herinnerde hij er aan dat de subsidie dateert van 1993 en onbekend is tot welke termijn daar gebruik van kan worden gemaakt. Naar zijn zeggen kan de gemeente de kosten voor verlegging zeker niet ophoesten. Desondanks stel den de commissieleden prijs op in zicht in het prijsverschil in geval van verlegging. Ingezonden 'Het Tuinpad van mijn vader...' Treffend liedje van Wim Sonne- veld. Je kunt het zo gaan toe passen op het Beukenlaantje. Lezen we in de krant dat het fietspad aldaar verbreed en ge asfalteerd zal worden. Is daar nu zo'n behoefte aan? Wat is er mooier, dan vanaf het station Holten zo direct het zandpad op te gaan'. Wordt de toerist bly van weer zo'n 1500 meter asfalt? En we moeten vrezen dat dit tevens de verharding inluidt van het autotracé. Vermoede lijk lokt dit zelfs de omwonen den niet aan, want de verkeer stoename zal evident zijn. De zelfde fouten als indertijd met de verharding van de Toeris tenweg!! Wanneer leert de mens? I. Bos-Barkey. Een 24 uur per dag bemande alarmcentrale in Minsk ten behoe ve van vrachtwagenchauffeurs die op de route naar Moskou met pan ne zijn geconfronteerd. Minsk, ge legen in Wit-Rusland, ligt onge veer halverwege de route War- schau-Moskou. Jan Meinders van Meinders Euro Service wil de cen trale in maart operationeel zien. Via de centrale kan Meinders Euro Service de gestrande chauffeurs snel hulp van plaatselijke mon teurs bieden. Meinders heeft daar toe de nodige contacten gelegd met plaatselijke ondernemingen. De alarmcentrale in Minsk wordt straks bemand door vier medewer kers, die Engels, Frans en Duits kunnen spreken. Eén van hen is een Russische, die twee jaar in Hengelo heeft gewoond. Op drie plaatsen langs de route Warschau- Minsk-Smolensk-Moskou is spra ke van een steunpunt (transport bedrijf): in Lida, Minsk en halver wege Minsk en Smolensk. Daar kunnen de chauffeurs hun vracht wagen stallen op een bewaakt par keerterrein, waar tevens douche- en wasgelegenheid is en ook een hapje kan worden gegeten. Onder tussen bekommert een monteur zich om de reparatie, het bijtanken met dieselolie en olie verversen. J an Meinders verzekert dat er gro te behoefte is aan een dergelijke voorziening. Enige tijd geleden werd hij er op geattendeerd door een van oorsprong Nederlands en nu In Oost-Europa gevestigd be- dijf- Op de bewuste, intensief be reden route, staan herhaaldelijk wagens langs de kant van de wee met pech Meinders benadrukt dat het vrachtverkeer naar Oost-Euro- "odrUkkeli>l! groelt' Meinders Euro Service voorziet ook elders in Oost-Europa in een dergelijke hulpverlening. In Moskou zeifis hij intussen ook bezig een alarmcen trale op te zetten. Per jaar 'ver- I4mn Me"dera Euro Service zo'n 14.000 pechgevallen. In verband met de uitbreiding van de activiteiten verhuist de onder neming over enkele dagen van de Industriestraat naar de bovenver- dieping van het voormalige Won- mnk-pand aan de Oranjestraat Memders Euro Service krijgt daar de beschikking over 100 telefoon- fijnen. Het hoofdkantoor telt 13 medewerkers. Sinds kort is Jan Memders ook actief op ander ter rein: in oktober nam hy Call Cen ter Nederland (CCN) over. Een soort intermediair voor dierenart senpraktijken en met ingang van maart ook voor uitvaaiïvele™ raars. Indien de betrokken 'klan ten met bereikbaar zijn, wordt het abonneenummer automatisch doorgeschakeld naar CCN, waar medewerkers de boodschap note- h"? 6?, contact opnemen met de betrokken dierenarts of verzeke-

Holtens Nieuwsblad | 1994 | | pagina 11