'Gedegen motivatie is van essentieel belang' CDA Richtlijnen bouw in Lukensveld Raad opent de weg voor plan Aanstoot D66 praat over de toekomst Holterberg Goede respons op donateursactie CDA-voorman Harry Dul: HOLTENS NIEUWSBLAD PartnergemeenteA Hondestront: hondsbrutaal! DEMOCRATEN Onrechtmatige herinneringen Gemeentegids CPB Holten over kunst Dementie DONDERDAG 27 JANUARI 1994- „Je moet jezelf duidelijk neerzetten. Dat betekent dat je af en toe flink je nek moet uitsteken!" Aan het woord is Harry Dul, voor het eerst lijsttrekker van het CDA Holten, maar al twaalf jaar raadslid en acht jaar fractievoorzitter. De Holtense chris ten-democraat huldigt het principe van een gedegen motivatie ten aanzien van een bepaalde besluitvorming: „Je moet laten zien hóe je het neemt en waaróm je het neemt. Zitten in de raad niet alle partijen op één lijn, dan moet je trachten om de ander van jouw visie te overtuigen en hem 'om te krijgen'." Dul vindt dat er wat dat betreft in de raad weinig aan politiek wordt gedaan. Anderzijds wijst hij op de prettige sfeer. De bij tijd en wijle scherpe toonzetting noemt hij onderdeel van het politieke steekspel. Volgens de CDA'er is er evenwel sprake van weder zijds respect voor eikaars opvattingen. Nog maar amper begonnen met het gesprek en Harry Dul verzekert dat Holten het beste af is met voortzetting van het huidige be leid. Daarnaast pleit hij voor het maken van programmatische af spraken, het liefst met meerdere partijen. En dan iets geheel anders. Het moet hem duidelijk van 't hart dat er gebrek aan goede communi catie is tussen burgeren gemeente bestuurder: „Men zoekt eerder de publiciteit dan met elkaar te over leggen. Kijk bijvoorbeeld naar des tijds de commotie rond de mogelij ke opvang van asielzoekers hier. Een uiting van elkaar niet respec teren. Omgekeerd zullen wij als raad best wel eens het individueel belang uit het oog verliezen. Ik durf te stellen dat wij als CDA iets zó proberen af te wegen, dat het goed is voor heel Holten." De CDA'er laat er voorts geen gras over groeien en trekt vlot van leer over een aantal politieke 'items', dat momenteel aan de orde is in Holten. Allereerst de aanleg van riolering in het buitengebied. Zo als bekend hebben B en W een bedrag van 665.000 gulden uit de algemene middelen in het Fonds Riolering Buitengebied onderge bracht. Dul: „Een openbaar nut, maar feitelijk gaat deze investe ring de gemeentelijke pet te boven. Het is zonder meer noodzakelijk dat bijvoorbeeld provincie en Wa terleiding Maatschappij Overijssel (WMO) hier flink aan gaan bijdra gen. Uiteindelijk gaat het om het behoud van de kwaliteit van het drinkwater." Dul is van mening dat de gemeente de bewoners ze ker uitzicht moet bieden op de aan leg van persriolering of andere mo gelijkheden, zoals het nieuwe, mi lieuvriendelijke helofytenfiltersys- teem: „We hebben de tijd tot 2005. Wat ik ervan weet, zijn de ervarin gen met dat systeem goed. Het valt zeker te overwegen voor de onren dabele gebieden." Kort maar krachtig is Harry Dul in zijn reactie op de 'kwestie bouwgrondbelas ting', met name in Beuseberg: „Het in '93, unaniem aangenomen raadsbesluit, kan slechts door de raad worden teruggedraaid. Het gaat hier om een basisheffing, dus indien men baat heeft van een nieuwbouwproject, dan mag de ge meente dat in geld uitdrukken. Bij de besluitvorming wisten wij als Jonger of ouder dan 50 jaar, wonend in de kom of in het buitengebied. Voor het CDA geldt: evenwichtige besluitvorming, gericht op de groei en bloei van Holten en haar inwoners, ook voor buiten de gemeentegrens (Foto Ten Velde) Ingezonden Iedereen houdt van zijn hond en gaat er een heerlijk rondje mee lopen. Niets is fijner om in weer en wind me je trouwe viervoe ter (s) lekker uit te waaien. Daar kan ik het helemaal mee eens zijn, maar een hond heeft wel zijn behoefte te doen en zijn baas stopt dan even, waar dat ook zijn mag. Met de nieuwbouw in de Beuse berg zijn er ook veel honden gekomen en warempel, alle ber men en stukjes gras in een straal van 500 meter rondom de nieuwe wijk liggen vol met uit- werspelen van de trouwe vier voeters. Zelfs de tuinen en inrit ten van buurtbewoners, zo ook van ondergetekende, zijn be werkt met behoeften. Nergens zie ik eigenaren met een schepje of een speciaal zakje lopen om de uitwerpselen op te rapen en weg te gooien. Wanneer ik vriendelijk vraag de hond in de eigen tuin te laten poepen of op de eigen stoep voor het huis en niet op de mijne, dan krijg ik als antwoord dat ik me met mijn eigen zaak moet bemoeien! Ik dacht dat dat mijn eigen zaak was, maar blijkbaar mag ik daar geen uitspraak over doen, want ik word uitgescholden. Ik vind het hondsbrutaal om de honden in het wilde weg te laten poepen. Hondenbezitters, denk daar eens aan! Een hondentoilet zou een oplos sing kunnen zijn, zodat poep op een centrale plaats verzameld en opgeruimd kan worden, maar beter nog een portie ge zond verstand gebruiken en op ruimen wat van uw hond af komstig is, zodat een ander dat niet hoeft te doen, of telkens schrapend met zijn voet over de grond probeert de poep te ver wijderen. Je kunt een hond wel leren om op een bepaalde plek zijn behoefte te doen. Want: 'Hou je van je hond Hou dan ook z'n stront!' Ellen Leeftink Larenseweg 58 raad van welke bedragen sprake zou kunnen zijn, wisten van de maximale perceeloppervlakte. De gemeente is zeker niet tekort ge schoten in de informatieveschaf- fing en op haar adviseur hebben we tal van vragen kunnen afvuren. Nogmaals, de bouwgrondbelas ting is unaniem door de raad aan genomen. Verschillen ontstonden over de normering. Wat de betrok kenen in Lukensveld betreft: zij hebben geen zwaard van Damo cles boven het hoofd hangen. Ze weten dat, wanneer ze hun perceel te zijner tijd gaan ontsluiten op de nieuwbouwwijk, hen een aanslag wacht. Dan is immers sprake van baat hebben van." Kinderopvang Een ander punt waarover Harry Dul mogelijke onduidelijkheid uit de 'wereld' wil helpen is de kinder opvang. Onlangs besloot de raad zowel het Gastouderbureau (GOB) van de Stichting Socuwe als de Stichting Catalpa van kinderdag verblijf Kakelbont dit jaar en vol gend jaar gelden toe te kennen uit de Stimuleringsmaatregel Kinder opvang van het ministerie van wvc. De ogenschijnlijk negatieve houding van het CDA richting GOB, zette nogal eens wat kwaad bloed bij deze en gene. Dul: „Een misvatting, want we hebben her haaldelijk gesteld dat het GOB goed werk doet, maar in tegenstel ling tot Kakelbont, met vrijwilli gers. Juist daarom waren we kri tisch over de financiering en dron gen er bij het college op aan eerst een goed contract aan te gaan met Socuwe, met daarin omschreven hoeveel koppelingen tussen gast en vraagouders voor dat geld ver wacht worden. Dat contract komt op korte termijn." Voordat de Toeristenweg geheel afgesloten is voor gemotoriseerd verkeer, verwacht Harry Dul zeker enkele jaren verder te zijn: „Als een Nationaal Park het uiteindelijke doel is, met alle gevolgen vandien, moeten we de zaak met elkaar goed afwegen. In geval van totale afsluiting moeten de horecabedrij ven op 'de berg' worden ontzien. Ook lonkt dan het gevaar van au to's en motoren die sluiproutes ne men zoals de Lichtenbergerweg aan de oostkant en de Helhuizer- weg aan de westkant. Een verkeer stoename, terwijl die wegen er niet op zijn ingericht." Gedeeltelijke af- sluiting van de weg acht hij zeker wenselijk: „Het woon-werk ver keer tegengaan door sluiting tus sen 17.00 en 9.30 uur. Zo blijft het gebied overdag bereikbaar voor de recreant. Over de keuze tussen industrieter rein Flierdijk en Vletgaarsmaten, zoals aangegeven in het gemeente lijk structuurplan, zegt Dul: „Ik zeg niet ronduit nee tegen Flier dijk, evenzo tegen Vletgaarsma ten. Het is mogelijk dat de provin cie ja zegt tegen een ontsluitings- weg bij de laatste. Resteert dan wel dat we op een belangrijk punt het agrarisch gebied aantasten en het uitkopen van de twee agrarische bedrijven daar. Een erg dure aan gelegenheid voor de gemeente, die misschien als een steen om de nek blijft hangen. Want dan moet Hol ten opboksen tegen plaatsen met grotere, ruimere industrieterrei nen. Het is dus zaak om vooraf te weten hoe de mogelijkheden tot uitgeefbaarheid van Vletgaarsma ten is." Uitbreiding van de woning bouw zoekt Harry Dul op een loka- tie waar de grond gemakkelijk en voordelig te krijgen is. Plan Liezen acht hij geschikt voor woningen in de goedkope premiesector, plan Telgen leent zich volgens hem voor de (wat) duurdere (vrije) sector. Het verkeersstructuurplan. Ook de lijsttrekker van het CDA con fronteren we met de zo veelbespro ken aanleg van de Maïsweg. Het is vragen naar de bekende weg: „Het met een raadsmeerderheid aange nomen plan moet worden doorge voerd. Dat betekent éérst aanleg van de Maïsweg, pas dan kan het centrum verkeersluw worden ge maakt. Zo niet, dan bewerkstellig je hinderlijk sluipverkeer door woonstraten en via schoolroutes." Dul wijst er op dat het CDA te zijner tijd B en W een voorstel zal doen over een andere naam van de weg. De partij ziet meer heil in een naam met een 'diepere, historische betekenis'. Welke, daarover hult de CDA-kopman zich vooralsnog in stilzwijgen. De derde lijsttrekker die het Holtens Nieuwsblad bezoekt, is Harry Dul. Nog even en de kopman van de afdeling Holten van het CDA zal 'Abraham zien'. Dul is geboren in Olst en woont sinds 1972 in Holten. Harry en echtgenote Anneke, die het CDA- secretariaat beheert, hebben één zoon en drie dochters. Dul is hoofd financiële administratie bij Ten Cate Technical Fabrics in Nijverdal, een werkmaatschappij van Nijverdal Ten Cate. Hij groeide op in een gereformeerd gezin. Niet vader, maar groot vader was politiek geëngageerd (een progessieve AR-man). Ook Harry koesterde al snel politieke interesse, later mede genspireerd door het CDA-wethouderschap van Annekes vader in Apeldoorn. In 1976 werd hij politiek actief toen CHU en AR ook in Holten samensmolten tot CDA. „Ik werd rechtstreeks partijlid. Een keuze die zeker niet alleen te maken heeft met de 'c' in de naamgeving, maar ook omdat het CDA een goede club is die voor Holten iets betekenen kan." Gedreven stortte Harry Dul zich op de gemeentepolitiek, toonde daarbij een grote betrokkenheid en heldere visie. Het had tot gevolg dat hij in 1982 als vierde op de kandidatenlijst voor de gemeenteraads verkiezingen werd geplaatst en als zodanig in de raad kwam. Toen partijgenoot Henk Westerik vier jaar later wethouder werd, werd Dul fractievoorzitter. De Holtenaar maakt er geen geheim van dat hij wel interesse heeft in een lidmaatschap van de Provinciale Staten, maar relativeert ook weer snel: „Zoiets kan namelijk alleen wanneer je het combineren kunt met je werk. In mijn geval onmogelijk. Politiek bedrijven is voor mij uiteindelijk liefhebberij." Reden ook waarom Dul het bij het raadslidmaatschap houdt en geen wethouder wordt in een nieuw te vormen college. Het CDA heeft inmiddels bekend gemaakt dat Ab Stegeman zich voor die eventuele functie beschikbaar stelt. Na enige aarzeling schetst de CDA-lijsttrek- ker hoe in zijn optiek de nieuwe raad er uit komt te zien: „Het CDA blijft met 4 zetels de grootste partij, PvdA handhaaft zich op 3, de WD op 2, terwijl Gemeentebelang 1 zetel inlevert (dan op 3) ten gunste van D66, dat met 1 zetel in de raad komt." Dul wijst ten slotte op het goede stemgedrag tot nu toe van de Holtenaren: „Vier jaar geleden ruim 80%. Ik hoop dat dat beeld gehandhaafd wordt straks!" Samen met de afdeling Hellen- doorn houdt de afdeling Holten van D66 op donderdag 10 februari in het dorpshuis een informatiebij eenkomst over 'de toekomst van de Sallandse Heuvelrug'. De avond is in handen van Marijke de Vuyst- Sturm, fractievoorzitter van D66 in Provinciale Staten van Overijssel. Zij verzorgt een inleiding over dat gene wat er over dit onderwerp van de bestuurders mag worden ver wacht. Daarbij reageert ze op de voorlopige notitie die de Stuur groep Bestemming, Inrichting en Beheer van de Sallandse Heuvel rug in november vorig jaar publi ceerde. Ook Jan van Rijn, student HBO-milieukunde laat zijn licht over de Heuvelrug schijnen. Hij is een van de auteurs van het rapport 'Vanaf de rug gezien' waarin een alternatieve visie op de toekomst van de Sallandse Heuvelrug wordt gegeven. Op deze inleiding zal wor den gereageerd door horeca-onder- nemer Johan Neppelenbroek en ei genaar/exploitant Kees Bos van museum Bos Dierenwereld. In het forum hebben ook zitting kandi daat-raadslid van D66 in Holten, DiH Dick van der Torre en kandidaats lid voor Hellendoorn André Od- ding. De avond is mede bedoeld om de mening van de burger te horen. Daartoe is een groot aantal groeperingen uitgenodigd, zoals de VW's Holten en Hellendoorn, Statenfractie D66, Stichting De Reuze Heuvelwachter, Milieugroe pen, vertegenwoordigers van de BIB-stuurgroep, de Holterbergbe- woners, Milieuraad/IVN Hellen doorn en de ondernemersvereni gingen Holten en Nijverdal. De avond in De BOschkamp begint om 20.00 uur, zaal open om 19.30 uur. Een ieder die belangstelling heeft voor de toekomstige ontwik keling van dit 'unieke natuurge bied' is van harte welkom. Meer vrijheid voor degenen die een vrijstaande woning willen bouwen op de duurste kavels in de nieuw bouwwijk Lukensveld. Daar draai de het maandagavond om tijdens de gemeenteraadsvergadering bij de behandeling van het college voorstel over richtlijnen ten aan zien van de toekomstige woningen. De meerderheid van de raad (CDA/PvdA) stemde in. Om een samenhangend beeld en een her kenbare identiteit in de wijk te krijgen, hebben B en W in samen werking met het stedebouwkundig bureau Witpaard Partners en de welstandscommissie Het Over- sticht een aantal uitgangspunten geformuleerd waaraan de wel standscommissie de bouwplannen zal toetsen. Daarin wordt onder meer gesproken over de te volgen nokrichting, dakhelling en dak pannen. Bewust werd niet gekozen voor het voorschrijven van toe te passen soorten en kleuren gevel steen, omdat daar zo'n grote ver scheidenheid in bestaat, dat dat niet uitvoerbaar zal zijn. Juist daarom werd wel gekozen voor één kleur pannen. Jan Kevelam (WD) was evenwel van mening dat bou wers van vrijstaande woningen op de duurste kavels (206 gulden per vierkante meter) in de wijk meer vrijheid moeten krijgen voor de ontwikkeling van een eigen bouw plan, dat dan wel beoordeeld zal worden door de welstandscommis sie. Ep van Schooten (Ge-meente- belang) sloot zich daar bij aan. ,Geen beperking voor die categorie op voorhand," aldus de agrariër. CDA en PvdA konden zich wel vinden in het voorstel. Jan Venek laas (CDA) wees op de aanwezige 'ontsnappingsmogelijkheden' voor bouwers in de vrije sector, terwijl PvdA-fractievoorzitter Jan Metsemakers aangaf dat Witpaard Partners de identiteit van de wijk 'nauwkeurig neergelegd heeft': „Dat moet geen geweld aan wor den gedaan met mogelijke ont snappingen." Ook noemde hij de samenhang binnen clusters wonin gen in de nieuwbouwwijk belang rijk. De eind vorig jaar vastgestelde en nu herziene exploitatieraming van plan Lukensveld, werd eveneens vastgesteld. De wijziging houdt verband met een schrijven van het ministerie van VROM met een aangepaste maximumprijs voor sociale koopwoningen. De ge meente zag zich daardoor onver wacht voor een tekort van 210.000 gulden gesteld. Om de exploitatie alsnog sluitend te krijgen werd het aantal kavels voor sociale koopwo ningen (rijenbouw) teruggebracht van 14 naar 12; het aantal voor halfvrijstaande sociale koopwo ningen van 42 naar 40. Voor hal vrij staande sociale koopwoningen is voor de kavelgrootte een boven grens van 250 vierkante meter aan- Met de toezegging van wethouder Henk Westerik (CDA), dat de com missie ruimtelijke ordening na drukkelijk op de hoogte wordt ge houden van de ontwikkeling het woon-winkelcomplex op de hoek Larenseweg/Kerkstraat (plan Aan stoot), stemde de gemeenteraad maandagavond in met het voorbe- reidingsbesluit voor gedeeltelijke herziening van het bestemmings plan Kom Holten. Het besluit opent de weg voor de bouw van appartementen, winkels en een parkeergarage. Planologisch ge zien hebben B en W geen bezwaar tegen de bouw. Fractievoorzitter Jan Metsemakers (PvdA), die aan vankelijk slikken moest bij het zien van de tekening van het om vangrijke gebouw, was nu hij de maquette van het gebouw gezien had, milder gestemd. Hij prees de wijze waarop nagedacht was over de inpasbaarheid van het pand in Holten, maar achtte het wel van belang rekening te houden met de voetgangers aan de bewuste zijde van de Larenseweg. Het CDA ging schoorvoetend akkoord. Jan Ve neklaas: „Na het zien van de ma quette is de ergste schrik er af, maar qua aanzicht heeft het ge bouw voor mij nog wel wat haken en ogen." Veneklaas benadrukte dat Holten met dit ontwerp, in het midden van het dorp, niet direct de schoonheidsprijs verdient: „We moeten hier het beste van zien te maken. Ik acht een winkel aan een voorrangsweg met bovendien een uiterst smal trottoir een ongeluk gehouden. Ten slotte werd de ge hanteerde rentevoet van 7V2 naar 7 kige keuze." De CDA'er wees in dat procent verlaagd. Het aantal te verband op de 'lelijke Durapan- bouwen woningen in Lukensveld den' aan de Dorpsstraat en waar- blijft 161:19 sociale huurwoningen, schuwde dat in de toekomst zorg- 12 sociale koopwoningen (rijen), 40 vuldiger moet worden omgegaan halfvrijstaande sociale koopwo- niet het invullen van 'open gaten', ningen, 60 halfvrijstaande wonin- Over de voortgang van de procedu- gen in de vrije sector, 30 vrijstaan- re wenste hij dan ook in de com- de woningen in de vrije sector. missie ruimtelijke ordening geïn formeerd te worden. Dat laatate gold ook zeer nadrukkelijk voor de WD, die bij monde van Jan Keve lam aangaf dat via de commissie nog advies zal worden gedaan over enkele inhoudelijke aanpassingen in het bouwplan. Ep van Schooten (Gemeentebelang), die aanvanke lijk over 'een kolossaal geheel' sprak, hief wel de vinger op ten aanzien van de maquette die de raadsleden uiteindelijk toch te zien hadden gekregen: „Mijn op merkingen in de commissie waren overbodig geweest als ik die daar gezien had. Dat had best gekund. Aangezien hij met wat aanpassin gen gebaseerd was op een eerder plan, bestond hij al langer." Veel ondernemers worden nogal eens geconfronteerd met een vaak op het oog onschuldige, beleefd geformuleerde betalingsherinne ring voor een ongevraagd toege zonden rekening. De Kamer van Koophandel krijgt veel telefoon tjes van ondernemers die zulke brieven hebben ontvangen, maar zeker weten dat ze niets hebben besteld. Meestal gaat het om een vermelding in één of ander adres boek. Daarom hebben de Kamer van Koophandel en de Nederland se Vereniging van Adresboekuit gevers in samenwerking met de Stichting De Ombudsman in Hil versum een uitvoerige brochure samengesteld waarin uiteengezet wordt hoe in dergelijke gevallen moet worden gehandeld. De bro chure is gratis verkrijgbaar bij de Kamer van Koophandel waar de onderneming staat ingeschreven. De resultaten van de donateursac tie van de Stichting Viering Natio nale Feestdagen stemmen tot te vredenheid. Penningmeester Charles Vogely laat weten dat tot nu toe zo'n 150 donateurs heeft mogen noteren. „Bijzonder hoop gevend," aldus Vogely, die er alle vertrouwen in heeft dat zich nog meer Holtenaren als donateur zul len opgeven. Met het oog op de actie werden onlangs enkele dui- zende formulieren huis aan huis in de gemeente verspreid. Daarin werden de Holtenaren uitgenodigd om de stichting te machtigen iede re jaar minimaal vijf gulden van hun rekening af te schrijven. De formulieren kunnen tot zaterdag gedeponeerd worden in één van de oranje bussen, die bij de Rabo bank, de supermarkten Albert Heijn, C1000 en Méérmarkt en bij alle basisscholen te vinden zijn. Ook kan men zich wenden tot Charles Vogely, Pastoriestraat 35, tel. 62334. Vorige week besteedde het Holtens Nieuwsblad uitvoerig aandacht aan de actie die tot doel heeft de toekomst van de Stichting Viering Nationale Feestdagen te waarborgen. Met het donateurs- geld, een bijdrage van gemeente- De voorbereidingen voor de nieu we gemeentegids Holten worden binnenkort gestart. De uitgave wordt opnieuw verzorgd door uit geverij Holland Advertising bv uit Den Helder. De gids komt uit in juni. Op korte termijn zal vertegen woordiger mevrouw L. Luiting contact opnemen met zaken en be drijven in Holten. Adverteerders kunnen ook rechtstreeks contact opnemen rhet de uitgever. Het tele foonnummer is 02230-55666. Orga nisaties, instellingen, verenigin gen en dergelijke uit het redactio nele gedeelte van de gids worden binnenkort door een medewerk- (st)er van Holland Advertising be naderd. Zij kunnen hun wijzigin gen ook doorgeven met behulp van de mutatiebon uit de laatst ver schenen gids. zijde en sponsorgeld, worden de jaarlijkse activiteiten rond konin ginnedag, dodenherdenking en be vrijdingsdag georganiseerd. De be kostiging van de kaarsen die de schooljeugd nu voor de tweede maal op kerstavond op de Canade se Begraafplaats plaatsten, wordt de komende jaren nog geregeld door de familie Van Dam (me vrouw L. van Dam was destijds de initiatiefnemer). De organisatie van de plechtigheid ligt evenwel bij de stichting. De Christelijke Plattelandsvrou wen Bond afdeling Holten houdt vanavond om 20.00 uur haar jaar vergadering in De Kandelaar. Dit maal zijn er geen aftredende be stuursleden. Na het huishoudelijk deel vertelt mevrouw N. Herweyer, directeur van De Waag in Deventer over kunst in het algemeen. De leden kunnen zelf voorwerpen meenemen, zoals merklappen, zil verwerk, porselein en schilder stukjes. Mevrouw Herweyer zal het werk beoordelen. Ook nieuwe le den zijn van harte welkom. Om meer over dementie te weten te komen, kan men de hele maand februari terecht bij de Gezond heidswij zer, het informatiecen trum van de GGD Midden-IJssel en Zorggroep Oost-Gelderland. Er liggen folders en brochures ter in zage of om mee te nemen, sommige tegen een geringe vergoeding. Wie er meer over wil weten kan tevens een literatuurlijst krijgen. Ook voor alle andere vragen over ge zondheid is men welkom bij de Gezondheids wij zer, die gevestigd is in de hal van de GGD Midden- IJssel, Schurenstraat 8, Deventer. Telefoon 05700-25084. De ope ningstijden zijn van maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur.

Holtens Nieuwsblad | 1994 | | pagina 7