'Na 2 maart bezinnen op inrichting centrum D66 benadrukt belang kerntaken gemeente Gemeentebelang wil gemeentevoorlichter Uit buiten Holten Lijsttrekker Gemeentebelang Jan Soepnel: Betere betrokkenheid burger Opbrengst collecte Limburg HOLTENS NIEUWSBLAD GEMEENTEBELANG HOLTEN DEMOCRATEN Vergadering DONDERDAG 13 JANUARI 1994 9 Landelijk VVD stemmen, lokaal actief zijn in een groepering als Gemeentebelang (GB). Voor Jan Soepnel een vanzelfspre kendheid, voor ons een vraag. De kersverse lijsttrekker legt uit dat die keus te maken heeft met de omvang van Holten. „Kleinschalige politiek," noemt hij het. Een raadslidmaatschap in een grotere gemeente trekt hem niet. In zijn verbouwde en bijzonder sfeervol verbouwde boerderij aan de Espelodijk, licht Soepnel die keus nog verder toe: „Algemeen politieke filoso fieën van politieke partijen zijn voor mij niet van belang voor plaatselijke politiek. Hier gaat het er om om de grove regelge ving zo goed mogelijk aan te passen op onze Holtense situa tie." Soepnels politieke loopbaan is re latief jong. Begin '88, net vut'er, bezocht hij op aandringen van zijn vriend Jans Jansen een vergade ring van de GB-stuurgroep. Het trok hem aan, een lidmaatschap was het gevolg. Soepnels inbreng bleef niet onopgemerkt. Het resul teerde in een vierde plaats op de kandidatenlijst voor de gemeente raadsverkiezingen van 1990. GB scoorde hoog en kwam in plaats van met twee, met vier zetels terug in de raad. Jan Soepnel kwam als vierde GB'er achter de raadstafel. Intussen is hij fractieleider. „Ik doe het met veel plezier. Soms is het vuurwerk, maar ik vind het wel leuk als er wat leven in de brouwe rij is. De onderlinge verstandhou ding is daarnaast perfect," aldus Soepnel, die het wel ten zeerste betreurt dat de betrokkenheid van de burger bij het gemeentebestuur slecht is: „Kijk alleen al naar de circa 1600 GB-stemmers in 1990 en de 130 leden nu. Als ik dan zie hoe slecht de publieke tribune door gaans bij commissie- en raadsver gaderingen bezet is, staat dat niet in verhouding tot elkaar. Wij ko men daarom met de Nieuwsbrief, die in wisselende frequentie ver schijnt." Soepnel benadrukt in dat verband het belang van een ge- meentevoorlichter. Daarover el ders in deze krant meer. Schandaal We ontkomen er niet aan. In het licht van de gemeenteraadsverkie zingen krijgt de GB-lijsttrekker een aantal speerpunten voorge legd. Allereerst de actuele kwestie bouwgrondbelasting. „Het is rond uit een schandaal wat er in Beuse- berg gebeurd is," reageert Soepnel direct fel. „Voor Lukensveld is het bekostigingsbesluit, dat de moge lijkheid van heffing openlaat, met tegenstemmen van onder meer onze partij, toch vastgesteld. Ik heb tóen gezegd en ik herhaal nu: de betrokken bewoners daar heb ben de komende jaren het zwaard van Damocles boven hun hoofd hangen. Dreigen met de belasting om projectontwikkelaars de pas af te snijden, daar kan ik me wel in vinden. Is alle grond echter door de gemeente aangekocht, dan dient geen belasting te worden gehe ven." Enige tijd geleden verscheen de structuurschets van Holten, B en W spraken daarin de voorkeur uit voor industrieterrein Flierdijk, aan de Larenseweg tegenover 't Vletgoor. Soepnel: „Wij blijven fa liekant tegen en kiezen voor Vlet- gaarsmaten, tegenover industrie terrein De Haar II (overkant N332, de vroegere S14, red.). Aan Flier dijk kleven te veel nadelen. Denk maar aan de beperkingen waar mee bedrijven geconfronteerd wor den in verband met de ernaast ge plande woningbouw (plan Liezen). De les van De Kol dient geleerd te zijn. En de bewering van het colle ge dat de keuze Vletgaarsmaten inhoudt dat Holten zich daar mee uit de markt prijst, is onzin!" Wat betreft de genoemde lokaties voor toekomstige woningbouw, plan Telgen in de hoek Raalterweg, Jeurlinksweg, Deventerweg en plan Liezen, kiest Soepnel zuiver gevoelsmatig voor de laatste. Voor de GB-kopman staat vast dat de verkrijgbaarheid van een goede woning op een goede plaats plus de aanwezigheid van een geschikte kinderopvang, Holten aantrekke lijk maakt voor jonge gezinnen. De aanleg van de Maïsweg blijft voor Jan Soepnel uit den boze, evenals realisering van de noorde lijke rondweg: „Bevorder eerst het gebruik van N332, Al en Markelo- se- en Rijssenseweg, kijk het dan een paar jaar aan en zie of nog aanvullende maatregelen nodig zijn. Waarom zouden we zo'n dure weg aanleggen, die niet gezien moet worden als rondweg maar enkel als ontsluitingsweg voor de woningen in Lukensveld? GB gaat ook zeker niet accoord met een wijziging van het bestemmings plan daarvoor. Bovendien is er kans op nogal wat planschade claims van de woningen aan de Pastoriestraat als de weg er komt. Prioriteit ligt volgens Soepnel bij het het aantrekkelijk en verkeers luw maken van het centrum: „In fase I van het plan, inmiddels ge passeerd, zouden daar drempels worden gelegd en is sprake van inrichting als 30 kilometer-gebied. Nog niets van dat al!," constateert >;in deze tijd van bestuurlijke ver hij. „Aangezien er nog steeds geen nieuwing (afkalvende provincies, plan openbaar is voor de inrichting nieuwe regionale verbanden enzo- van het centrale deel van de Dorps- voorts) en snel wijzigende opvat- straat, zullen we na de verkiezin- tingen over de taken van de over- gen met belanghebbenden een dis- heden, zal ook een gemeente als cussie hierover op gang brengen." Holten zich op korte termijn moe- Instemming is er duidelijk wel over ten bezinnen op haar kerntaken. Lijstaanvoerder van Gemeentebelang (GB) Holten is Jan Soepnel (66). Amsterdammer van geboorte en sinds 20 jaar wonend in Espelo. Soepnel is gehuwd, vader van een zoon en een dochter en intussen ook grootvader. De GB-voor- man studeerde bedrijfseconomie aan de hoofdstedelijke Gemeentelijke Universiteit en was ook enige jaren als werkstudent verbonden aan het toenmalige Algemeen Handelsblad. Afgestudeerd in '53 kwam Soepnel als advi seur, later als directielid, terecht in de grafische sector. Hij besloot zijn actieve loopbaan als groepshoofd bij de Nederlandse Herstructurerings Maatschappij in Den Bosch. Eind '87 ging hij met vut. Toch blijft hij een bezige bij: als voorzitter en organisatie-adviseur is hij nog altijd 40 dagen per jaar in touw voor Foodcert Nederland. De enige kwaliteitssysteem-certifïcatieinstelling in Europa die specifiek gericht is op de voedings- en genotmiddelen sector. In '90 kwam de Sploder als vierde GB-man in de raad, wist zich relatief snel te profileren en heeft intussen het fractievoorzitterschap van Hennie Rustebiel overge nomen. Jan Soepnel toont zich een optimistisch mens als het gaat over de kansen van GB in de verkiezingsstrijd: „Ik ga uit van zeker de huidige vier, misschien zelfs vijf zetels," voorspelt hij breed glimlachend. Wat betreft de zetelverdeling in de toekomstige raad zegt hij: „Het CDA loopt kans een zetel te verliezen (dan op 3), evenals PvdA (dan op 2). De WD blijft op 2 staan, D66 1 zetel en GB dan 5." Een eventueel wethouderschap ziet Soepnel niet (meer) voor zichzelf weggelegd. „Gezien mijn leeftijd begin ik daar niet aan," antwoordt hij resoluut. Het raadslidmit- schaap daarentegen wel. Als Jan Soepnel ten slotte de vraag gesteld wordt met welke partij(en) hij het liefst wil samenwerken, antwoordt hij: „Ik vind het irritant dat veel kwesties met de stemverhouding 7-6 worden doorge drukt. Nu is dus sprake van een oppositiemodel. Democra tie is echter ook luisteren naar de minderheid. Wij streven dan ook naar een programcollege, waarbij minimaal drie partijen samenwerken en afspraken maken over het te voeren beleid. Besluiten worden dan veel breder gedra gen. Ten aanzien van het omstreden punt de Maisweg, is Soepnel van mening dat in mogelijke onderhandelingen met CDA en PvdA (beide zijn voor aanleg), GB voet bij stuk zal houden. Sploder Jan Soepnel trekt voor het eerst de kar van Gemeentebelang, dat nog altijd vasthoudt aan het niet aanleggen van de Maisweg. 'Eerst het gebruik van de rondwegen bevorderen, kijk de verkeersontwikkelingen dan enkele jaren aan en besluit pas dan tot eventuele aanvullende maatregelen', luidt zijn devies. Foto Ten Velde)— de aanpassingen in en rond het dorp en de onlangs aangekondigde verandering van de bewegwijze ring, in het streven het doorgaand verkeer te weren. Een zeer belang rijk punt acht GB ook het in stand houden en opknappen van de Bos- school. Volgens Soepnel ziet de toekomst er voor de school niet ongunstig uit. Als Sploder bena drukt hij nog eens de bijzondere, sociale functie van de school: „Daar maken kinderen vriendjes en vriendinnetjes. In Splo maken ze die voor het leven. Net als in Dijkerhoek is de school de bron voor tal van sociaal-culturele acti viteiten in het buitengebied." Mocht sluiting alsnog dreigen, dan zal GB zich nadrukkelijk bezinnen op een oplossing. Dat het college ten behoeve van de aanleg van riolering in het buiten gebied als eerste aanzet 665.000 gulden in het Fonds Riolering Bui tengebied heeft ondergebracht, kwalificeert Jan Soepnel als 'een verkiezingsstunt': „Aardig, maar het staat niet in verhouding tot de werkelijke kosten. Om boeren in met name de grondwaterbescher mingsgebieden tegemoet te ko men, is naar zijn zeggen persriole ring wel nodig. Over het mogelijk alternatieve gebruik van milieu vriendelijke helofytenfilters zegt hij: „Ik ben bang voor illusies. Een deskundige het nog niet zo lang geleden weten dat het water niet honderd procent gezuiverd is, dus niet geloosd mag worden. Het lost bovendien het probleem van het spoelwater in de melktanks niet op." Volgens de GB-voorman moe ten bewoners en bedrijven in het buitengebied straks een met een aanvaardbare eenmalige aanslui tingsbij drage worden geconfron teerd: „Tussen de vier- en zesdui zend gulden," besluit hij. Gemeentebestuur en gemeente lijk apparaat moeten zich veel meer klantvriendelijk en minder 'bestuurlijk' opstellen. Voorlich ting, inspraak en het reageren op binnengekomen brieven moeten aanzienlijk verbeteren. Voorlich ting betreffende bestuurlijke za ken en besluiten is derhalve een gemeentelijke kerntaak. Dat stelt de kiesvereniging Ge meentebelang (GB) in haar 'breed gedragen' verkiezingsprogramma, dat deze week is verschenen. GB stelt voorts dat deze taak op dit moment grotendeels wordt over gelaten aan de redacties van De venter Dagblad, Dagblad Tuban- tia en Holtens Nieuwsblad. „Het gemeentebestuur moet middelen vrijmaken om deze voorlichting zelf ter hand te nemen en een pro fessionele kracht in te huren," al dus GB, dat er op wijst dat een goede voorlichting van gemeente zijde waarschijnlijk minder com motie rond de huidige kwestie bouwgrondbelasting teweeg had gebracht. In het verkiezingsprogramma wordt tevens gewezen op een goe de organisatie van het gemeente lijk apparaat, waarbij zo zuinig mogelijk moet worden omgegaan met de 'beperkte financiële midde- len'. Volgens GB is bezinning op de kerntaken noodzakelijk, evenals het voorkomen van iets zelf doen, terwijl een ander dat beter of goed koper kan. Wat betreft het agra risch buitengebied is GB van me ning dat het gemeentebestuur zich moet inspannen om de leefbaar heid op het platteland te handha ven en te bevorderen. Het beleid moet er onder meer op gericht zijn de agrarische bedrijven bij hun be drijfsvoering zoveel mogelijk tege moet te komen. Ten aanzien van toerisme en recre atie is GB van mening dat groei van de economische activiteiten in Holten in de komende tien jaar voornamelijk moet plaatsvinden in de toeristisch-recreatieve sec tor. „Enerzijds zuinig zijn op flora, fauna en rust van de Holterberg, anderzijds de toegankelijkheid er van voor de toerist, met name fiet sers en wandelaars, bevorderen," aldus GB. Mits gezorgd wordt voor een 'fietssluis' is afsluiting tussen 21.00 en 9.00 uur van de Toeristen- weg acht men acceptabel. GB keert zich wel tegen totale afslui ting van het centrale deel van de weg, tenzij er voldoende nieuwe attractieve mogelijkheden zijn (ook voor invaliden en bejaarden), er een aantrekkelijke alternatieve route is en het de maatregelen voor Holten financieel te dragen zijn. Fractievoorzitter Jan Soepnel wijst in dat verband op de genoem de alternatieve route via Plaggen- weg-Helhuizerweg-Nieuw Heeten en Haarle: „Toeristisch gezien veel minder interessant. Bovendien moet de Plaggenweg, die op Hol tens grondgebied ligt, worden ver hard. Dat kost zeker een miljoen. Wie betaalt dat en wie autoriseert dit alles? Gelet op alle haken en ogen aan dit hele plan, heb ik nu nog de nodige twijfels." GB noemt daarnaast de versterking van de verblijfsrecreatie van essentieel belang, waarbij geen pretpark of andere grootschalige projecten mogen worden toegestaan. De sinds vorig jaar jaarlijks te ontvan gen extra ton aan toeristenbelas ting zou volgens GB in de verfraai ing van het dorp, onderhoud van het buitengebied en maatregelen tot behoud van zwembad Twen- haarsveld moeten worden gestopt Met andere woorden wat moet worden overgelaten aan het parti culier initiatief, wat moet in re gionaal verband worden geregeld en wat blijft des gemeentes". Al dus D66 in de inleiding van haar begin deze week verschenen ver kiezingsprogramma. De Holtense democraten noemen voor Holten in elk geval de volgende kernta ken in willekeurige volgorde: asielbeleid, onderwijs, werkgele genheid, toerisme, verkeer, sport- /recreatie en cultuur, senioren- en woningbeleid. Op terreinen waar de gemeentelijk invloed gering of nihil is, zoals veiligheid en open baar vervoer, zal Holten zich tij dig moeten informeren teneinde zoveel mogelijk invloed te kunnen uitoefenen. Volgens D66 is nog wel sprake van betrokkenheid van de burger bij de politiek, maar mt deze zich anders dan vroeger. Gewezen wordt op de betrokkenheid bij zaken als het verkeersbeleid (Maïsweg), asielbe leid, fusie in het basisonderwijs en de opheffing van de ambulances tandplaats. D66 wil gedurende de komende raadsperiode trachten de betrokkenheid van de Holtena ren te vergroten en de onder de bevolking heersende opvattingen mee te nemen bij haar besluitvor ming. Daartoe wordt bijvoorbeeld gedacht aan het openstellen van overleg tussen fractie en schaduw- fractie, uitbreiding spreekrecht in commissievergaderingen tot dis- cussierecht en het initiatief nemen of participeren in de organisatie van discussiebijeenkomsten. Een te sterke verwevenheid tussen het college en de fracties die de wet houders hebben geleverd, wordt afgewezen. „Het moet mogelijk zijn dat één of meerdere fractiele den tegen een collegevoorstel stemmen, ook al betekent dat dan dat het geen meerderheid krijgt," aldus D66. Op onderwijsgebied wijst D66 op de versterking van de regionale functie van het voortgezet onder wijs in Holten door de fusie tussen scholengemeenschap en Thomas Ainsworth College in Goor. Bena drukt wordt dat gekeken moet worden naar mogelijke andere be stuursvormen van de school, waar bij het openbaar karakter blijft ge handhaafd en oplossingen worden gevonden voor de constante finan ciële druk. Bedrijfsgroei kan vol gens D66 worden gevonden in het uitbreiden van bestaande bedrij ven en het starten van nieuwe be drijven voor Holtenaren. Een on derzoek zou duidelijkheid moeten brengen over de mogeüjke ver plaatsing van bedrijven op De Kol naar een nieuw industrieterrein (geen Flierdijk) en de vrijkomende ruimte gebruiken voor nieuwbouw van woningen. Stimulering van de werkgelegenheid achten de demo craten ook zeker van toepassing op de toeristische sector. Een keu2e voor Holten als toeristisch cen trum brengt volgens D66 met zich mee dat een slagvaardig promotie- en acquisitiebeleid moet worden gevoerd. Als aandachtspunten worden onder meer genoemd de 'verblijfsgezelligheid' en het ver keersluw maken van het dorp, een goed geoutilleerd zwembad (door de 'verpaupering' van Twenhaars- veld stelt de partij voor te onder zoeken of bijvoorbeeld door priva tisering een goede zwemgelegen- heid kan worden verkregen), de Holterberg, die als uniek en rustig gebied gehandhaafd moet worden met een goed en veilig wandel- en fietspadennnet. Rekening hou dend met de bereikbaarheid van de horecagelegenheden en het na tuurmuseum, moet het autover keer op een enkele uitzondering na van 'de berg' geweerd worden. Met het oog op de aanleg van de omstreden Maïsweg, staat D66 op het standpunt dat deze pas mag worden gerealiseerd wanneer al ternatieve mogelijkehden geen of onvoldoende oplossingen blijken te zijn. Door aangepaste bewegwij zering van de tangent A1-N332 (de vroegere S14) kan de verkeersin tensiteit in het dorp, met name van Zondagmiddag 16 januari komt B er dien Stemberg met haar gevolg naa Lochem voor het programma 'In de piste met Berdien'. Lochemse Schouwburg In de Grote Kerk in Lochem speelt het VU-orkest op vrijdag 14 januari werken uit de symfonische litera tuur van met name Richard Wag ner en Anton Bruckner. Zondag 16 januari om 14.30 uur treedt Berdien Stenberg in de schouwburg op met haar program ma 'In de piste met Berdien' waar aan voor en achter de schermen veertien mensen meewerken en een belangrijk rol is weggelegd voor acteur Wim Rijken. De Jeans-Company is alweer aan haar vierde dans- en muziekshow toe die onder de titel "Music in Motion' op woensdag 19 januari in Lochem wordt opgevoerd. Onder regie van Berend Boude- wijn spelen John Kraaykamp, Eric van der Donk, Johnny Kraay kamp, Martha Kens mil, Robert van Leeuwen en Annick Boer op vrijdag 21 januari 'The Sunshine Boys' van Neil Simon. het doorgaande verkeer, in de op tiek van de democraten worden teruggedrongen. Wandelaars en fietsers hebben in de dorpskern voor D66 prioriteit. Een gewenst alternatief verkeerscirculatieplan is het integreren van een fietscir- cuit en vandelpadennet met auto- verkeerwerende maatregelen. D66 acht het voorts de taak van de overheid om gunstige voorwaar den te scheppen voor verenigingen die zich bezighouden met vormen van kunst, zoals toneel, zang, dans en muziek, bijvoorbeeld door het beschikbaar stellen van ruimtes. D66 vraagt zich voorts af of de vergrijzing van Holten een zorgelij ke ontwikkeling is, daar het oosten des lands reeds lang een toevlucht soord is voor de naar rust en ruimte verlangende randstedeling. „Deze bewoners dragen door hun komst ook bij aan de Holtense econo mie," aldus de democraten. Dül Maadag 17 januari komt de af deling van Holten van D66 in een openbare ledenvergadering in De Biester. Dan wordt onder meer gesproken over de verkie zingscampagne. Leden, kandi daat-leden en overige belang stellenden zijn vanaf 20.00 urn- van harte welkom om de bijeen komst bij te wonen. Deventer Schouwburg Zondag 16 januarislaat het Winter- circus haar tenten op in Deventer met o.a. acrobaten, clowns, ver schillende dierennummer en varié té. Aanvang 13.00 uur en 16.00 uur. De Rotterdamse Dansgroep danst op dinsdag 18 januari stukken van Tere O'Conor, Dennis O'Conor en Ton Simons. Woensdag 19 januari spelen Mary Dresselhuys en Carol van Herwij nen 'Koningin Moeder" een toneel stuk van Manilo Santanelli. In het kader van Toneel-Op-To neel brengt Theater van het Oos ten donderdag 20 januari het stuk 'Comedie' van Frans Strijards. Om 19.00 uur is er eerst een inleiding. Vrijdag 21 januari is er om 12.30 uur in de hal van het stadhuis een lunchpauzeconcert met Franse ba rokmuziek van het Ensemble Re bel. De vorige week donderdag, vrijdag en zaterdag in de hal van Albert Heijn gehouden collecte voor het Rampenfonds door medewerkers van het plaatselijke Rode Kruis, heeft 3.728,45 gulden opgebracht. Het geld komt specifiek ten goede aan de gedupeerden van de over stromingen in Zuid-Limburg. Het Rode Kruis bedankt alle medewer kers en gevers voor hun inzet en bijdrage.

Holtens Nieuwsblad | 1994 | | pagina 9