'Orgelspelen zit bij mij echt ingebakken' Ambulancegroep op bezoek in Maastricht f' "I MOC-docent Peter Eilander op stap met leerlingen Twijfels standplaats Poppe Hoest en hoestdrank HOLTENS NIEUWSBLAD ,>".'1 u'i-v; DONDERDAG 16 DECEMBER 1993- „Een goed samenspel tussen ouders en leerlingen is erg belangrijk," vindt Peter Eilander (36), docent orgel en keyboard aan het Muziek Onderwijs Centrum (MOC). „Kinderen hebben vaak te weinig discipline om iedere dag een half uurtje muziek te studeren." De Twellonaar sluit maandagmiddag 20 decem ber het jaar met zijn leerlingen op alternatieve wijze af met een excursie naar de Deventer Lebuïnuskerk. Ookdiegenen die van plan zijn zich nieuw aan te melden voor een studie orgel oi keyboard mogen mee. Tijdig opgeven is dan wel nodig. De vaste kerkorganist zal het nodige uit de doeken doen over de werking van 'zijn' orgel en natuurlijk het één en ander laten horen. Ook de MOC-leerlingen en Eilander zelf krijgen de kans om er een staaltje van hum muzikale kunnen op weg te geven. Daar het MOC daarna tot maandag 10 januari gesloten is, houdt Eilander na terugkeer in Holten een extra lang spreekuur (18.00 tot 19.00 uur). Aanmelden is dan mogelijk. Maandag 10 januari is er weer normaal spreekuurtussen 18.00 en 18.30 uur. Peter Eilander is al jaren actief in het Holtense muziekonderwijs. Be gon in augustus 1976 aan de voor malige Muziekschool, toen nog de pendance van de Muziekschool Rijssen. „Orgelspelen zit bij mij echt ingebakken," concludeert hij. In huize Eilander te Vaassen kreeg die liefde gestalte. Niet zo vreemd als je bedenkt dat vader Eilander zelf organist was en thuis een har monium bezat. Peter: „Mij is wel gezegd dat ik al vanaf mijn vierde jaar 'aan het harmonium hing'." Zeker is in elk geval dat Peter(tje) rond zijn zesde zijn toekomst had uitgestippeld: 'ik wil hoe dan ook organist worden'. Aldus geschied de. Na privélessen van de plaatse lijke kerkorganist, kwam hij te recht bij organist Piet Zwart in Kampen, die hem met name de fijne kneepjes van het begeleiden van kerkgemeenten en koren bij bracht. De jonge organist vervolg de zijn opleiding bij Mario Telne- kes in Epe met aansluitend een vijfjarige studie aan het Zwols con servatorium. Afgestudeerd met de bevoegdheid tot lesgeven. In Hol ten 'vierde' hij toen al zijn eerste lustrum als muziekdocent. Maatschap ,,'t Is fijn lesgeven hier," vindt Pe ter. Het muziekonderwijs huisde toen nog in De Schakel, later in de voormalige kleuterschool Repel steeltje, nu tot volle tevredenheid in De Boschkamp ('alleen de ge luidsisolatie is matig'). Begin tach tig maakte de Muziekschool zich los van Rijssen en ging als zelfstan dig onderwijsinstituut verder. Ei lander: „We waren best groot. Door bezuinigingen en de terugloop van leerlingen door het afnemend aan tal geboortes, veranderde dat. Pro- Orgeldocent Peter Eilander geeft instructies aan Jennifer Pasop (Foto Ten Velde) blemen tussen gemeente en be stuur van de Muziekschool waren er de oorzaak van dat deze in '88 werd opgeheven." Een aantal do centen wenste niet bij de pakken neer te zitten. In overleg met de Koninklijke Nederlandse Toon kunstenaarsvereniging werd be sloten om als maatschap verder te gaan. Ook wethouder Wim Dalhui- sen stond positief over het voorne- „Een uitermate geslaagd uitstap je. Beter kon het eenvoudig niet!," verzekerde voorzitter Henk Dik kers van de Stichting Ambulance vervoer Holten. De voormalige vrijwilligers van de Holtense am bulance en bestuur brachten afge lopen weekeinde met hun partner een bezoek aan Maastricht. Het 'afscheidsweekendje' werd beslo ten met een 'afscheidsmaal' in res taurant Vosman. Daar werd dui delijk dat menigeen nog twijfels koestert over de haalbaarheid van een eventuele ambulancestand plaats De Poppe. Iets meer dan een jaar geleden werd de ambulancestandplaats in Holten opgeheven en werden in verband daarmee de activiteiten van de vrijwilligersgroep stopge zet. Gevolg van het provinciaal spreidingsplan ambulancever voer. Sindsdien wordt het zieken- vervoer met professioneel perso neel geregeld vanuit de Centrale Post Ambulancevervoer Deventer. Een jaar later zijn de meeste vrij willigers het er over eens: „In het begin was het duidelijk wennen geblazen, je miste het wel. Want laten we eerlijk wezen: 't was al met al een mooie tijd. Anderzijds is de druk van de ketel. Niet meer gebonden aan huis als je dienst had, niet meer zorgen datje schoon bleef omdat je kon worden opge roepen, enzovoorts." Wat betreft de huidige regeling van het ambu lancevervoer overheerst de over tuiging dat overschrijding van de 15 minuten aanrijtijd nog steeds voorkomt. „Wat de wet voor schrijft kunnen ze niet helemaal waarmaken." aldus één van de vrij willigers. Hoewel de standplaats De Poppe, waarvan bekeken wordt of die in de toekomst gerealiseerd kan worden, qua lokatie als duide lijke verbetering ten opzichte van Deventer wordt beschouwd, wordt wel gewezen op de 'moeilijke le vensvatbaarheid': „Vierentwintig uur per dag bemannen in ploegen dienst, terwijl je vaak niets te doen hebt. Het moet moeilijk zijn om daar mensen voor te krijgen. Mis schien is het iets om die mensen daarnaast iets op administratief gebied te laten doen." Feest Toen het doek viel voor het Holten se ambulancepersoneel werd reeds beklonken dat bestuur en vrijwilli gers met partners een keer geza- men en een deel van de subsidie kon zo worden gered. Binnen af zienbare tijd trouwens wordt ook het MOC geconfronteerd met het systeem van budgetsubsidie. Nu wordt gesubsidieerd per leerling (naar leeftijd). In tegenstelling tot de Muziekschool met een bestuur, directeur en docenten die in dienst zijn van de daarbij horende stich ting (inclusief sociale zekerheden), werkt de maatschap MOC anders. „Naar de gemeente toe vormen wij als docenten een juridische een heid en komen zo in aanmerking voor subsidie. Miny (Zaal, red.) en ik doen de administratieve werk zaamheden. We hebben als groep een prima onderling contact. Ver der is het zo dat iedere docent in feite particulier bezig is. Ieder voor zich. Dat betekent wel datje socia le zekerheden mist, bijvoorbeeld particulier verzekerd bent." Peter Eilander noemt ook het voordeel van de maatschap: „Muziekdocen ten zijn idealisten. Het mist hen nogal eens aan zakelijkheid. Als je 'geborgen' werkt, dus in dienst bent van, is er gemakkelijker spra ke van 'ik kom niet, voel me niet lekker'. Nu moét je, want geen les is ook geen inkomsten." Het MOC telt momenteel 180 leer lingen. De ene docent heeft meer pupillen dan de andere. „Dat heeft vaak te maken met de populariteit van een instrument. Gitaar en dwarsfluit zijn nu 'in'," aldus Peter, die benadrukt dat er nog voldoen de ruimte voor aanmelden is. Al leen gitaardocent Wim ter Hedde werkt met een wachtlijst. Veel leer lingen blijven muziekles volgen tot het moment dat zij voor studie of werk Holten verlaten. „Jammer," vindt Peter. Slechts een enkeling 'blijft hangen' en nog zeldzamer komt het voor dat een leerling doorgaat op het conservatorium. Al met al gaat het goed met het MOC. Er is een ruime keus uit cursussen: piano, orgel, viool, cel lo, blokfluit, dwarsfluit, gitaar, keyboard, accordeon. Ook zang en koorscholing zitten in het cursus pakket. Peter Eilander zou het nog graag aangevuld zien met houtbla zers als hobo en fagot. „Als daar behoefte aan is, moeten mensen zich bij ons melden. Zodra er enke len zijn, kunnen we er iets mee doen." Koperblazers blijven bij HMV. Het onlangs gehouden leer lingenconcert in de dorpskerk is dusdanig goed ontvangen, dat het ook volgend jaar op het program ma staat. Daarnaast handhaaft het MOC de gebruikelijke voor speelavonden. Naast het lesgeven in Holten geeft de Twellose organist ook thuis les en is hij bovendien al ruim 25 jaar organist van de Eben-Haëzerkerk in Apeldoorn. Eilander heeft ook zeker zijn sporen verdiend als con certorganist. Vooral in de zomer maanden verzorgt hij door heel Ne derland gewaardeerde uitvoerin gen van bij voorkeur romantische muziek. Ten slotte is hij dirigent van een drietal koren: in Amers foort, Hilversum en Nunspeet. Rubriek in samenwerking met de plaatselijke huisartsen en apotheker Ina van Lindenberg en Gerard Beldman zorgden voor de nodige hilari teit door zich opvallend uitgedost en op tandem te melden bij het vertrekpunt (Foto Ten Velde) menlijk op stap zouden gaan. „Als écht einde," lachte Dikkers, die benadrukte dat het zeker geen be grafenis werd, eerder een groot feest. Drukke bezigheden van meerdere betrokkenen droegen er toe bij dat het bewuste 'uitje' pas vorige week gestalte kreeg. Vlak vóór het vertrek naar het zuiden des lands zorgden de voormalige vrijwilligers Ina van Lindenberg en Gerard Beldman voor de nodige hilariteit door per tandem naar het vertrekpunt bij het Oad-kantoor te komen. In bekend tenue en met de 'kerstballen' in de oren. Per bus ging het vervolgens richting Lim- .burg, waar allereerst een bezoek aan het 'witte stadje' Thorn aan de Maas werd gebracht. De rit eindig de in Maastricht, waar overnacht werd in hotel Beaumont. Dat de Holtenaren na de maaltijd aan het Vrijthof 'aan het stappen sloegen', laat zich natuurlijk raden. Na een stevig ontbij.t verzorgde de VW zaterdagochtend een boeien de stadswandeling. Het gezel schap liet zich daarop de koffie met vlaai goed smaken, waarna een ie der de gelegenheid kreeg om de middag naar eigen inzicht te beste den. Rond vieren keerden de Hol tenaren huiswaarts, waar Huub Brands en de zijnen een uitsteken de maaltijd serveerden. Gesponso- red door de firma's Udema, Nido Universal en Müller als dank voor het jarenlange, uitstekende optre den van de Holtense ambulance- groep: Gerard Beldman, Jan Kolk man, Gerrit Jansen, Wim Huzen, Johan Hofman, Gert Schooien, Dirk Ligtenberg, Dinie Bekker- nens, Gerrit Vrugteveen, Ina van Lindenberg en Hermie Kruk (ad ministratie). Henk Dikkers liet ten slotte weten dat de Stichting Am bulancevervoer Holten binnen kort definitief wordt opgeheven. Hoest is eigenljk heel natuurlijk. De longen worden van binnen be schermd door een slijmlaagje, dat het vuil wat we inademen opvangt. Dit slijm wordt door trilhaartjes naar boven geduwd, richting mondholte, waarna het ongemerkt wordt doorgeslikt en in de maag verdwijnt. Bij het inademen van stoffen die de longen irriteren of bij een infectie, zoals bij een verkoud heid of een griepje, wordt meer slijm gevormd. Als de trilhaartjes al dat slijm niet meer naar boven kunnen werken, reageert het li chaam met hoesten. Hoest is dus nuttig voor het lichaam, het zorgt ervoor dat het slijm uit de longen komt en de longen schoon worden. Hoesten is onplezierig voor de mens en de mensen bij hem in de buurt. Het is vervelend steeds dat geblaf van een ander aan te horen. Veel mensen vragen daarom bij de arts, de apotheek of de drogist een middel tegen het hoesten, een hoestdrank. De reklame voor hoestdranken komt met twee ver schillende soorten hoest, de pro- duktieve hoest, waarbij slijm naar boven komt en de niet-produktie- ve hoest, of kriebelhoest, waarbij geen slijm naar boven komt. Voor de produktieve hoest zijn er middelen die het slijm dunner maken zodat het gemakkelijker ophoest. Voorbeelden hiervan zijn broomhexidine en acetylcysteine. Helaas is nooit aangetoond dat deze middelen bij een eenvoudige verkoudheid of griepje het hoesten makkelijker maken. Een andere hoest is de kriebelhoest, waarmee het slachtoffer zijn gezinsleden 's nacht lastig kan vallen. Het hoes ten gaat maar door, zonder dat er iets opgehoest wordt. Vaak helpt een eenvoudig middeltje om de keel te verzachten, zoals een snoepje of een drankje met veel suiker, bijvoorbeeld een thym stroop of een stroop met althéa. Voor de heel hardnekkige gevallen van kriebelhoest is er dextrome- thorfan, in de vorm van een stroop of als capsules (Darolan). Hoewel de verpakking soms wel een dose ring voor kleine kinderen aangeeft, is de werking bij kinderen beneden zes jaar nooit aangetoond. Voor de mensen die nu niet verkouden zijn is de boodschap duidelijk, vindt u een middel dat echt helpt bij hoest, dan is uw kostje is gekocht. De hele wereld komt graag bij u kopen. Desgewenst kunnen schriftelijk vragen worden gesteld. Deze kunnen worden in geleverd bij het Holtens Nieuwsblad, Kerk- hofsweg 18. Vermeldt u even op de enve lop dat het de rubriek 'Gezondheid' betreft Openbare kennisgeving inzake ingediende aanvragen om vergunningen, verleende ontheffingen of vergunningen e.d. 1. Bouwvergunning is verleend voor: - verbouw woning Pastoriestraat 42; 2. Kapvergunning is verleend voor: - 4 dennen bij Postweg 110 - 1 acacia bij Verzetstraat 6; - 2 eiken bij Erve Broekhuis 10; Voor het inwinnen van informatie over een zaak of over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een be zwaar- of beroepschrift kan men zich wenden tot de af deling algemene zaken ter gemeentesecretarie. Openbare raadsvergadering De raad van de gemeente Holten vergadert op maan dag 20 december 1993 om 19,30 uur in het gemeentehuis. De agenda vermeldt o.a.: - voorstel inzake wijzigingen van legesverordening, verordening toeristenbelasting, verordening begraa- frechten en verordening afvalstoffenheffing; - voorstel inzake het bekostigingsbesluit Lukensveld; - voorstel inzake beschikbaarstelling krediet bouwrijp- maken 1e fase bestemmingsplan Lukensveld; - voorstel inzake financiering kinderopvang 1994 en 1995; - voorstel inzake buitengebruikstelling schoolgebouw Hoffesstraat 4; - voorstel inzake verlenen van medewerking t.b.v. ver vangingsgedeelte hekwerk prot, chr, basisschool De Regenboog aan de Schoolstraat; - voorstel inzake beschikbaarstelling krediet t.b.v. di verse werkzaamheden sporthal; - voorstel inzake herziening uitkerings- en pensioenve rordening wethouders. Wet Milieubeheer Melding artikel 8.19, lid 2 Op grond van art. 8.19, lid 2 van de Wet Milieubeheer is melding gemaakt van een verandering van een inrich ting of de werking daarvan, ten aanzien waarvan redelij kerwijs moet worden aangenomen dat er geen gevol gen zijn voor aard en omvang, danwel uitsluitend gun stige gevolgen voor de omvang van de nadelige gevol gen voor het milieu die de inrichting veroorzaakt door: naam melder: Enkco B.V., Waagweg 5, 7451 AZ Holten adres inrichting: Waagweg 5 te Holten aard inrichting: vleesverwerkende industrie datum melding: 14 december 1993 zakelijke inhoud van de melding: de inrichting wordt uitgebreid met een spuitplaats t.b.v. schoonspuiten laadbak vrachtwagens en het plaatsen van tussenwanden in produktie afdelingen. Ter inzage De melding ligt vanaf 16 december 1993 gedurende 1 maand ter inzage bij de afdeling Algemene Zaken ter gemeentesecretarie tijdens kantooruren (van 08.30 tot 12.30 uur). Bij deze afdeling kunt u informatie inwinnen omtrent degene die en op welke wijze tegen deze mel ding binnen één maand na publicatie bezwaar kan worden ingesteld danwel een verzoek om schorsing of een voorlopige voorziening kan worden gevraagd. Holten, 16 december 1993 Wet Milieubeheer Terinzagelegging beschikking Burgemeester en wethouders van Holten hebben, onder voorwaarden, die de nadelige gevolgen voor het milieu moeten voorkomen of zoveel als mogelijk is moeten beperken, op 9 december 1993 vergunning in gevolge de Wet Milieubeheer verleend aan: Nido Universal Machines B.V., Industriestraat 34 te Holten. tot het oprichten en in werking hebben van een machi nefabriek. De beschikking en alle terzake zijnde stukken liggen gedurende één maand na de datum van terinzageleg ging (vanaf 16 december 1993 tot 16 januari 1994) op de gemeentesecretarie, afdeling Algemene Zaken, da gelijks van 09.00 tot 12.30 uur, ter inzage gedurende de hierboven genoemde termijn. Beroep tegen de beschikkingen kan worden ingediend door: a. de aanvrager. b. de betrokken adviseurs. c. degenen, die tegen de aanvraag om vergunning tijdig bezwaren hebben ingediend. d. enige andere belanghebbende, die aantoont, dat hij redelijkerwijs niet in staat is geweest eerder bezwaren in te brengen. Het beroepschrift moet worden gericht aan de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State. Het moet in tweevoud worden ingediend bij deze Afde ling, Postbus 20019,2500 EA 's-Gravenhage, binnen 1 maand na de datum van terinzagelegging (vóór 16 ja nuari 1994). Zij'die beroep instellen kunnen bij een spoedeisend belang overeenkomstig artikel 107 van de Wet op de Raad van State een verzoek doen om schorsing van de beschikking dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening. Dit verzoek moet binnen bovengenoemde termijn worden gericht aan de Voorzitter van de Raad van State, wil de beschikking niet binnen een maand na de terinzagelegging van kracht worden. Een niet ter stond van kracht verklaarde beschikking wordt pas van kracht als op dat verzoek door de Raad van State is be slist.

Holtens Nieuwsblad | 1993 | | pagina 5