Christien Kronenberg geeft gedichten uit Kerstmiddag bruist van activiteiten Salon IJsseldijk in andere handen Activiteiten in De Boschkamp HHV begonnen met kerstactie 'Ik wil stukje warmte overbrengen' Airmobil Martinair bezoekt De Globe PvdA richt zich naar Holtenaren NBvP Espelo Geslaagd HOLTENS NIEUWSBLAD Resultaten Blauw Wit Uitslagen SV De Eendracht Open huis MOC DONDERDAG 16 DECEMBER 1993. li In de serie artikelen over Holtenaren, die op specifiek terrein veel presteren maar nooit op de voorgrond treden, laten wij u vandaag kennismaken met Christien Kronenberg-van den To ren (60). Holtense, zij het nog maar net, maar toch al geruime tijd bekend in onze gemeente en niet alleen verdienstelijk violiste en beeldend kunstenares, maar sinds kort ook een uitstekend dichteres. In eigen beheer gaf zij enkele maanden geleden haar eerste gedichtenbundeltje 'Uniek' uit. Het bevat een kleine veertig gedichten die handelen over de 'dankbaar heid voor het leven' en het 'verdriet over de dood'. „De reacties zijn werkelijk buitengewoon," vertelt Christien in haar sfeervolle woonkamer aan de Motieweg. „Ik hoor vaak dat in diverse gedichten eigen ervaringen worden herkend. Som migen pakken het boekje echt dagelijks om er in te lezen." Amper een half j aar woonachtig op 'de berg' en toch al lange tijd ver trouwd met 'het Holtense'. Dat roept natuurlijk vragen op. Chris tien is graag bereid tot uitleg: „Met mijn ouders woonde ik destijds in Almelo. Op de plek waar ik nu woon, toen nog hei, hadden zij sinds de beginjaren dertig een zo mer/weekendhuisje staan: 'De Blokhut'. Wij kwamen daar na tuurlijk heel veel. In de loop der jaren is het huis uitgebouwd. Na het overlijden van mijn ouders kwam het in mijn bezit. Mijn man en ik besloten het toen te laten afbreken, kochten er een stuk grond bij en hebben een geheel nieuw woonhuis laten bouwen." Het echtpaar Kronenberg, voor die tijd woonachtig in Zwolle, waar Christien jarenlang in de hogere klassen van het voortgezet onder wijs Franse les gaf, woont daar nu sinds juli. „En het bevalt ons hier werkelijk prima!," laten beiden in koor weten. Warmte Schrijverstalent is Christien Kro nenberg niet vreemd. Al moet ge zegd worden dat poëzie haar beter ligt dan proza. Toch schreef ze ja ren geleden ook kindervehaaltjes, die overigens nooit gepubliceerd zijn. Hoe het ontstaan is? „Tja, het zat er vermoedelijk wel in bij me. Is echter lange tijd latent aanwezig geweest. Pas toen mijn ouders en kele jaren geleden kort achter el kaar ziek werden en overleden, is het er in volle hevigheid uit geko men." Openhartig vertelt ze ver volgens over de emoties die haar toen parten speelden: „Ik worstel de daar erg mee. Spontaan borrel den dan regels op die ik aan het papier toevertrouwde. Soms trof ik ineens datgene wat ik had willen verwoorden, op andere momenten schaafde ik zo'n tekst later bij. In een enkel geval duurde het zelfs enkele weken voor dat ik werkelijk tevreden was." Christien legt uit hoe gelukkig haar jeugd was, hoe goed ook altijd de band was met haar ouders en tegenwoordig ook met haar vier kinderen. „Heel vaak hoor ik hoe anders het ook kan zijn. Dat mensen juist het tegenoverge stelde meemaken. Misschien is dat de aanleiding om het gevoel van 'mijn leven is goed', uit te dragen. Een stukje warmte overbrengen." De schrijfster weet inmiddels dat haar pennevruchten in verband daarmee regelmatig reacties op roepen. Naast schrijfsels over de Christien Kronenberg blijkt niet alleen een verdienstelijk dichteres, als violiste en beeldend kunstenares heeft zij ook haar sporen verdiend Foto Ten Velde) Kapsalon IJsseldijk is met ingang van januari overgenomen door Su zanne Nales uit Ruurlo. De overna me houdt verband met het feit dat IJsseldijk vanwege zijn leeftijd (57) langzaam wil afbouwen en zijn fili alen van de hand doet. Zo zijn de salons in Warnsveld en Hengelo al verkocht. De hoofdvestiging in Lo- chem wordt voorlopig nog voortge zet. De 23-jarige Suzanne is al ac tief in de Holtense salon: „Om al wat kennis te maken met mijn nieuwe klantèn. Het gaat uitste kend. De mensen reageren bijzon der positief. Als je zelf niet moeilijk doet, dan doen anderen dat even min!" De kapsalon op de hoek van de Smidsbelt en de Dorpsstraat houdt vooralsnog de huidige naam. Pas over enige tijd zal deze worden veranderd. Suzanne Nales was in Ruurlo enkele jaren cheffin in een salon met totaal vijf mede werksters. In Holten krijgt zij de leiding over vijf kapsters (die wor den overgenomen van IJsseldijk). Het totaal aantal personeelsleden is dus zes. Suzanne wil in principe met één merk haarprodukten gaan werken en zal zich bovendien rich ten op het geven van deskundig advies. Zaterdag 8 januari houdt zij open huis. Dan kunnen belang stellenden vrijblijvend kennisma ken en een kijkje komen nemen in de kapsalon. Over de openingstij den van het open huis binnenkort meer. ervaringen rond het ziek- en sterf bed van haar ouders, heeft Chris tien ook gedichten met een reli gieuze ondergrond en een wat luchtiger karakter gepubliceerd, zoals rond de verloving en het hu welijk van haar zoon. „Het zijn altijd gebeurtenissen in mijn per soonlijk leven die aanleiding geven tot het maken van poëzie," legt zij uit. Ook schreef zij over het NOS- Journaal met beelden over de ver schrikkingen in het voormalige Joegoslavië, over het afscheid van 'De Blokhut', de lente en schaat sen in de Weerribben ('Dan voel je je zo één met de natuur'...). Rijmschema Christien Kronenberg houdt bij het maken van poëzie bij voorkeur een bepaald rijmschema aan, bij voorkeur a-b-c-b: „Je moet er altijd voor waken niet te vervallen in een zogeheten Sinterklaas-rijm, maar de vrije vorm, zonder rijmschema dus, vind ik moeilijk. Ook daar moet namelijk een soort spanning van uit gaan. Anderzijds legt een rijmschema je de verplichting op om je in een 'gesloten' vorm te uiten. Dat kan ook moeilijk zijn." Begonnen met een paar gedichten, mondde Christiens poëtische aan leg uiteindelijk uit in een flinke hoeveelheid gedichten. Toen nog losse velletjes. „Velen reageerden verrast, wilden ze hebben omdat het aansprak. Vanaf dat moment kreeg ik ook steeds vaker het ad vies om ze te gaan uitgeven," ver telt Christien, die in overleg met haar echtgenoot besloot de gedich ten zelf te gaan uitgeven. Het werd een oplage van 250 stuks. Het bun deltje kost een tientje en hoewel er al veel verkocht zijn, is het nog De Zweef C2 - Blauw Wit C1. Tegen koplo per De Zweef moest C1 wel haar meerdere erkennen in het veldspel, maar de verdedi ging kon toch redelijk overeind blijven. Halverwege de eerste helft kwam de thuis ploeg op voorsprong, maar ondanks de enorme druk bleef het tot de rust bij deze ene treffer. Daarna kwam Blauw Wit wat meer aan aanvallen toe, maar De Zweef scoorde toen 2-0. Hierna werd de wedstrijd op zijn kop gezet. De gasten begonnen hard te werken en zochten het Nijverdalse doel. Dit leverde twee doelpunten op: 2-2. Blauw Wit D1 - Enter Vooruit Dl. Een goed spelend Blauw Wit Dl met Wilco op de stopperplaats en Reinder op het midden veld kon via twee goals van Alfred en één van Hazar het Enterse team met leuke momenten onder druk houden. Vooral Ju- rian stelde zich hierbij op ten dienste van het elftal. Bij rust was de stand dan ook 3-0. Na rust begon D1 sterk en scoorde Alfred 4- 0. ledereen wilde toen gaan aanvallen, wat Enter Vooruit de kans gaf scherp te counte ren. Dit leverde twee treffers op: 4-2. Blauw Wit D2 - DVO D1In deze voor Blauw Wit zo belangrijke wedstrijd was Jurrian goed op dreef. Hij scoorde twee fraaie doelpunten. Uit een strafschop scoorde Merijn 3-0. Doordat het hele team hard werkte kon Jurrian 4-0 scoren. Na rust had DVO de wind in de rug. De Almelose ploeg kreeg goede kansen en scoorde één keer. Doelman Richard was net als de hele ploeg goed in vorm en hield verder alles tegen: 4- 1. De Zweef E2 - Blauw Wit El. Blauw Wit begon sterk en scoorde al na vijf minuten de eerste goal. Hierna ging het snel. Blauw Wit liep makkelijk door de verdediging van de thuisploeg en scoorde eenvoudig. Na een kwartier was het 0-5. Toch kwam De Zweef nog even terug. Door onoplettend heid werd het 1-5. Na rust een zelfde spel- beeld. Blauw Wit scoorde nog vier maal, terwijl De Zweef nog één maal het net vond. De goals kwamen van Maarten (3x), Arnoud (2x), Bennie (2x) en Herbert (2x): 2- De Zweef E4 - Blauw Wit E2. De eerste tien minuten ging het gelijk op. Met een schot van afstand was uiteindelijk Frank de baan breker 0-1Blauw Wit was bij het begin van de tweede helft sterker. Uit een kluwen van spelers kon Gert-Jan uiteindelijk het laatste tikje geven 0-2. De thuisploeg kwam hierna goed terug tot 1-2. Jurgen rondde even later een goede aanval keurig af 1-3. In de slotfase schoot Bror nog op de paal, maar Frank had het laatste woord met een goed doelpunt 1-4. De Zweef F2 - Blauw Wit F1. Déze wedstrijd was beslissend voor de tweede plaats op de ranglijst. Ondanks het feit dat Blauw Wit maar met zes spelers binnen de lijnen kon komen, had de ploeg duidelijk het betere verkrijgbaar bij boekhandel Heu- sinkveld en Christien zelf, Motie- weg 2 (tel. 64398). De schrijfster bereidt inmiddels een tweede bun del voor: „Na alle drukte rond de verhuizing is daar weer tijd voor. innerlijke rust is noodzakelijk." Creatief met de pen, creatief is Christien Kronenberg ook met potlood en penseel. In de school banken al bleef haar talent niet onopgemerkt. Nadat ze enkele ja ren geleden stopte met lesgeven, begon ze ook weer te tekenen en te schilderen, speciaal aquarel. De actieve Holtense volgt nog altijd les in Zwolle, maar overweegt dat Vorige week berichtte het Holtens Nieuwsblad al summier over de creatieve kerstmiddag die de Stichting voor Sociaal en Cultu reel Werk zondag 19 december houdt in De Boschkamp. Een po pulair evenement en hoogtepunt van de jaarlijkse kerstweek in het dorpshuis. De kerstmiddag is be doeld voor jong en oud, voor het hele gezin en is gratis toegankelijk tussen 14.00 en 17.00 uur. Voor deelname aan één van de vele acti viteiten wordt wel een bescheiden vergoeding gevraagd. Een kwar tier eerder al (13.45 uur) wordt de kerstmiddag ingeluid met het tra ditionele midwinterhoornblazen. Holtenaar Gerard Efftink zal bij de feestelijk versierde ingang van de eveneens sfeervol aangeklede Bosch kamp het bekende sonore geluid laten klinken. Desgevraagd is hij tevens bereid om het één en ander te vertellen over dit gebruik. Tot 17.00 uur verwacht de stich ting vervolgens een drukte van be lang in het dorpshuis, waar op nieuw van alles te beleven is/ Bloemschiksters demonstreren hoe allerlei fraaie kerststukken in elkaar worden gezet, variërend van deurkransen tot manden. Bloem- sierkunstenares Jenni van Ulzen zal zeer speciale werkstukken maken die later op de middag ver loot en geveild worden. Onder des kundige leiding kunnen ook kinde ren een eigen kerststuk maken. Voor de kleintjes is er in speelzaal Dribbel poppenkast en de wat ou dere kinderen kunnen ook lampe kapjes, kerstdecorarties en kaar sen maken. Verder is er een leuke puzzel met prijsjes en maakt de kerstman zijn opwachting in het gebouw- In de tienersoos treedt na aantal van de vervaardigde kerst- Her en der in het dorpshuis worden uiteenlopende demonstraties ge geven als kaarsen decoreren, een bijzondere stempeltechniek, per- gamano, patchwork en airbrush door Huub Schoorlemmer. De in wendige mens kan zich tegoed doen aan de buitenlandse hapjes van de familie Al Abud uit Irak. Wie toe is aan een andere uitstra ling kan zich gratis laten behande len door de Holtense schoonheids specialiste Cora Achterkamp. Ook Amnesty International en Unicef zijn van de partij, terwijl aktivitei- tencentrum De Lathmer voor ver standelijk gehandicapten de deu ren open heeft staan. Daar kunnen ook leuke geschenken worden ge kocht. Door medewerking van de Oudheidkamer Hoolt'n wordt ge durende de kerstmiddag een vide ofilm gedraaid over Holten anno 1941. Om 16.00 uur wordt een flink het succes van vorig jaar Johan Cahuzak op met zijn nieuwste the aterprogramma 'Het wordt al lich ter'. Vorig jaar lukte het de cabare tier om het publiek in de bomvolle ukken verloot, terwijl wethouder- /veilingmeester Wim Dalhuisen een half uur later tijdens een vei ling de overige kerststukken, waaronder zeer bijzondere, onder Op initiatief van de Stichting voor Sociaal en Cultureel Werk worden dezer dagen traditiegetrouw tal van activiteiten gehouden in De Boschkamp. Vorige week maakten wij al melding van een groot aantal daarvan. Inmiddels is daar het kaarten maken onder leiding van mevrouw M. Leerink aan toege voegd. Wie exclusieve kerst- en nieuwjaarskaarten wil maken, kan daarvoor maandagmiddag 20 de cember terecht. Mevrouw Leerink gebruikt verschillende technie ken, waarmee bijzondere resulta ten worden bereikt. Op de creatie ve kerstmiddag, waarover elders meer in deze krant, kan men er reeds kennis mee maken. Deelna me aan het kaarten maken kost een tientje en een kleine vergoe ding voor het gebruikte materiaal. Woensdagavond 22 december wordt de Walt Disney-kinderfilm 'Junglebook' op grootbeeld ge draaid van circa 18.30 tot 20.00 uur. De toegangsprijs bedraagt een rijksdaalder. Van 20.00 tot circa 21.30 uur volgt de film 'Mo' Money', eveneens op grootbeeld, voor jon geren. De film handelt over twee broers die de straat onveilig maken en dan hun grote slag trachten te slaan. Een romanti- In de onderlinge competitie van SV De Eendracht waren er de vol gende uitslagen. Geweer klasse A: 1. G.J. Schuppert (156); 2. E.J. Grootentraast (153); 3. G.J. van Aefst (147). Geweer klasse B: 1. J. Deijk(148);2. J. Nijendijk (146): 3. A. Paalman (141); 4. B. Paalman (138,3 x 10); 5. D. Jansen (138, 2 x 10). Geweer klasse C: 1. G. Jansen (162); 2. B. Tromop (135); 3. D.J. Tiekink (133); 4. M. Aanstoot (103); 5. E. Struik (100). Vuurbuks: 1. D. Overmeen (79); 2. H. Nekkers (70); 3. W. Leeftink (69,2 x 8); 4. J. Deijk (69, 1 x 8); 5. E. Grootentraast (67). van het spel. Jasper Lahuis bracht zijn team op 0-1. Na een goede voorzet van William Kolkman scoorde Jasper ook 0-2. Vroeg in de tweede helft tikte Arian Vorkink de bal uit een voorzet op maat van Jasper binnen 0-3. Direct hierna brak De Zweef uit en scoorde de enigste tegentreffer 1-3. Hierna scoorden Arian Vorkink en Stefan Aanstoot 1-4 en 1-5. Beide scores kwamen uit een voor het oog onmogelijk hoek. Blauw Wit F2 - Vesos F3. De laatste wed strijd werd een mooie afsluiting van de competitie. De score werd geopend door Dennis Bolink. Nog voor de rust liep Blauw Wit uit naar 2-0 na een prachtige solo van Ramazan. Nieuwkomer Kuba Klazinsky maakte na de rust het karwei af met twee fraaie treffers. Met deze overwinning werd een mooie tweede plaats in de competitie behaald. ON 4 - Blauw Wit 2. Blauw Wit trad met veel invallers aan, maar had voor de rust het betere van het spel. Met goede combina ties werd de aanval gezocht. De buitenspe lers waren hun verdedigers regelmatig te snel af. Harrie Kolkman profiteerde uit een goede voorzet van de sterk spelende Gerrit Norder. Nog voor de rust kreeg Blauw Wit van de zwak leidende scheidsrechter Spin een strafschop. Johan Stam scoorde 0-2. Na de rust bepaalde Blauw Wit het spel, maar door fouten in de opbouw, kon ON makkelijk terug komen tot 2-2. In de slotfa se kreeg ON ook een strafschop. De sterk spelende Edwin Aaftink wist echter de inzet te weren: 2-2. Blauw Wit 7 - Hulzense Boys 5 Na het prachtige feest bij De Poppe vorige week moesten Jan Meloen Beldman en zijn vrouw Marjan de aftrap verrichten in het door het team aangeboden en ontworpen speciale Jan Meloen In Oranje tenue. Na de aftrap kregen zij hun echte cadeau van het elftal overhandigd. De wedstrijd begon hierna met een hoofdrol voor Dieks. Hij opende de score, maar helaas voor het zevende aan de verkeerde kant. Voor rust scoorde Hulzen nog 2x. Rust 0-3. Na rust ging de wedstrijd door zoals voor de thee pauze. Blauw Wit kreeg mooie kansen. Vooral dikke Gait wist zijn medespelers regelmatig alleen voor de keeper te zetten, maar in de afwerking faalde de aanval. Hulzen liep uit naar 0-4 en 0-5. Hierna scoorde Dikke Gait zelf na goed doorgaan. Hulzen was hierna duidelijk de sterkere ploeg en scoorde drie maal Appie scoorde voor Blauw Wit 2-8. Opvallend was het dat Jan Meloen in zijn eigen shirt deze middag echt onschuldig bleef. De nederlaag kon ook hij echter niet voorkomen 2-8. komend jaar In Holten of nabije omgeving voort te zetten. Haar muzikale kwaliteiten zijn al langer geen geheim meer. Acht jaar was Christien toen ze begon met viool les. In haar studententijd maakte ze enige tijd deel uit van het het Nederlands Studentenorkest. In middels is ze ruim vijftien jaar ver bonden aan het Zwols Symphonie- orkest. En bepaald niet onverdien stelijk. Geruime tijd was ze ad junct-concertmeester, maakt nu tijdelijk deel uit van de groép twee de violisten, maar keert na het con cert in februari terug bij de eerste violen. sche komedie, die verandert in een spectaculaire actiefilm. Ook hier bedraagt de toegang een rijksdaal der. De kerstactiviteiten duren tot en met donderdagavond 23 decem ber. De Swingsoos voor gehandi capte jongeren houdt dan in de kelder een gezelüge kerstavond tussen 19.00 en 21.00 uur. Toegang een gulden. Voor Socuwe begint vrijdagmiddag 24 december de kerstvakantie. Vanaf maandag 10 januari is het kantoor in De Bosc hkamp weer geopend en kan men er terecht voor inlichtingen en op gave voor cursussen. Volgend jaar gaan weer een groot aantal cursus sen en activiteiten van start. Na de succesvolle Sint Nicolaas- actie is de Holtense Handelsvere niging vandaag gestart met de Kerstactie. Opnieuw onder het motto '50% gratis kopen'. De actie duurt tot en met vrijdag 24 decem ber. De werkwijze is gelijk aan die van de Sint Nicolaas-actie: bij aan koop van iedere 10 gulden ont vangt men een bon. Voor minimaal 10 en maximaal 2000 gulden kun nen de bonnen met ingevulde deel nemerskaart in een enveloppe (die met deelnemerskaart bij de kassa van de deelnemende winkeliers verkregen wordt) worden gestopt. De enveloppe wordt in één van de bekende rode bussen gedepo neerd. Ze staan bij boekhandel Heusinkveld, de supermarkten Al- bert Heijn, C1000 en Méérmarkt, Marjo Bloemen en Nijkamp Dij- kerhoek. Tijdens de actieperiode worden de rode bussen driemaal geleegd en wordt uit de enveloppes een be drag van 1250 gulden per keer aan prijzen getrokken. De trekkingen hebben plaats op 20, 22 en 27 de cember. Enveloppes die niet ge trokken zijn doen iedere volgende trekking opnieuw mee. De namen van de winnaars worden gepubli ceerd in het Holtens Nieuwsblad en bij de winkels waar de bussen ïVsarbnair kelder tot de laatste minuut te de hamer zal brengen. Een gedeel- Pistool: 1. G.H. Paalman (180); 2. boeien met zijn vrij pittige pro gramma voor jongeren. te van die opbrengst is bestemd voor een goed doel. H. Nekkers (170); 3. G.A. Haverslag (169). Ter gelegenheid van de presenta tie van de zomergidsen 1994, houdt reisbureau De Globe donderdag 23 december tussen 15.00 en 21.00 uur open huis in het kantoor aan de Burgemeester van den Borch- straat 2. Als speciale attractie is Martinair Holland die dag verte genwoordigd met de zogenoemde Airmobil. Een multifunctionele showwagen met een lengte van ruim vijttien meter, waarin infor matie wordt gegeven over vliegen en vliegvakanties. In de Airmobil staat een aantal vliegtuigstoelen en is onder meer een doorlopende diapresentatie over vliegreizen te zien. Jndien het weer het toelaat, wordt ook het dakterras van de Airmobil operationeel gemaakt. Dat heeft een totale oppervlakte van twintig vierkante meter. Oad Reisbureau De Globe wil door middel van deze presentatie in sa menwerking met Martinair aan dacht vestigen op het feit dat zij niet alleen busreizen, maar ook op het gebied van vliegreizen een breed produkt op de markt brengt staan. De prijzen worden uitge keerd in de vorm van waardebon nen die tot 1 april besteed kunnen worden bij de deelnemende winke liers. De extra koopavonden in ver band met kerst zijn ditmaal op woensdag 22 en donderdag 23 de cember. IJs en weder dienende maakt donderdagavond de kerst man, zeer waarschijnlijk in arres tee met paard, zijn opwachting in het dorpscentrum. Daar zal hij het winkelend publiek verrassen op een aardige attentie. Het bestuur van de PvdA Holten heeft besloten met ingang van vol gend jaar ingezetenen van de ge meente in de gelegenheid te stellen wensen en eventueel kritiek betref fende het wel en wee in de gemeen te naar voren te brengen. Ze wor den voorgelegd aan de PvdA- raadsleden. Wie gebruik wil maken van deze mogelijkheid kan daar voor iedere eerste dinsdagavond van de maand (met uitzondering van juli en augustus) voor terecht in lokaal 2 van het dorpshuis tus sen 20.00 en 20.30 uur. Het Muziek Onderwijs Centrum houdt zaterdagochtend 18 decem ber tussen 11.00 en 12.00 uur voor jong en oud open huis in dorpshuis De Boschkamp. Diegenen, die be langstelling hebben om te gaan musiceren, kunnen dan vrijblij vend spelen op een instrument naar keuze. Het open huis is geor ganiseerd met als doel de aanmel ding van leerlingen te stimuleren. Alle MOC-docenten zijn aanwezig. Voor meer informatie en aanmel ding kan men bij hen terecht. Bij het MOC worden de volgende cur sussen gegeven: accordeon, blok fluit, dwarsfluit, cello, gitaar, key board, orgel, zang, koorscholing, piano, viool. Maandag 20 december houdt de NBvP afdeling Espelo kerstavond in gebouw Het Trefpunt. De avond wordt verzorgd door de eigen leden en begint om 19.45 uur. Onze plaatsgenoot Jan Peter Mul ler is aan de Universiteit Nijenrode te Breukelen onlangs geslaagd als drs. Bedrijfskunde en Intensive Program.

Holtens Nieuwsblad | 1993 | | pagina 11