Domineesvrouw actief met textielschilderen Geen inspraakronde voorontwerp Maïsweg Raad stemt in met bouwgrondbelasting NBvP Holten Herfsttitel voor Holten E3-elftal Groep Spöl toont muzikaal niveau Zaterdag open huis Schuttersweg Motie Gemeentebelang Jaaragenda Expositie van vogels Bijeenkomst Bejaarden sociëteit Open huis pastorie Collecte Emotionele oproep CPB Holten HOLTENS NIEUWSBLAD - Uitslag van kleurwedstrijd Steunenberg DONDERDAG 25 NOVEMBER 1993- Iets meer dan een half uur duurde het bezoek aan het atelier van mevrouw M. Leerink-te Lindert (60). Het was ruim voldoen de om te kunnen constateren dat de echtgenote van hervormd predikant A.J. Leerink bruist van enthousiasme en werklust. Bijna onafgebroken vertelt ze over haar grote liefhebberij: textielschilderen en andere decoratieve technieken. Sinds eni ge tijd staat mevrouw Leerink bij de Kamer van Koophandel geregistreerd als Decoratiecentrum 'Bij de Linde'. Met veel succes geeft zij nu thuis cursussen. Haar lessen worden nog altijd bezocht door cursisten van het eerste uur. Zaterdag houdt zij open huis. Waarom 'Bij de Linde'?, zo vroegen wij ons af. „Dat is ontleend aan mijn achternaam," verklaart me vrouw Leerink, die haar creatieve talent nieuw leven inblies toen de (3) kinderen op eigen benen ston den: „Ik was altijd al creatief met stoffen. Destijds ben ik ook opge leid voor het textielbrevet. Daarbij gaat het onder meer om het onder zoeken van stoffen, de kleur en samenstelling ervan." Mevrouw Leerink besloot tot bijscholing. De vijfjarige opleiding werd gevolgd in Zwolle, de voormalige woon plaats van de Leerinks. Behalve kennis van zaken van zo'n 400 stof fen, werd de domineesvrouw inge voerd in de organisatorische en fi nanciële kant van 'een eigen zaak'. Met de opleiding op zak, wilde zij dan ook iets concreets opstarten. „Ik ga nou eenmaal graag om met mensen," aldus mevrouw Leerink, die vooruitlopend daarop begon aan een cursus textielschilderen, ook al in Zwolle. Als opstap naar het zelf lesgeven, sloot zij zich ver volgens aan bij een creatief cen trum, dat voor bepaalde cursussen gebruik maakt van het materiaal waar ook mevrouw Leerink mee werkt: 'wasvaste' textielverf van het Amerikaanse merk Tri-chem. Volgens mevrouw Leerink uitste kend materiaal, waar zij zonder meer garantie op geeft. Bijna drie jaar geleden verhuisden de Leerinks vanuit Zwolle naar Holten. Mevrouw Leerink, die daar overigens nog steeds lessen volgt, startte al vrij vlot met haar activi teiten aan de Schuttersweg met ■een groepje van zes dames. Een officiële cursus betrof dat overi gens (nog) niet, het was een op dracht van de Zwolse opleiding: „Om mijn didactische kwaliteiten te testen, besloot ik in overleg tot het voorbereiden en geven van een lesblok van vijf lessen." Mevrouw Leerink doorstond de test glans rijk. In september '91 begon zij daadwerkelijk met lesgeven. Aan cursisten geen gebrek: de mond- op-mond reclame deed wonderen. De echtgenote van dominee Leer ink is ook een graag geziene gast op bijeenkomsten van plattelands vrouwen in Holten en omgeving. Het is één van de redenen waarom zij nu ook dames uit Markelo, En ter, Rijssen, Laren en andere om liggende plaatsen op les heeft. Op dit moment totaal 50, verdeeld over groepjes van 8 cursisten. De lessen worden zowel 's ochtends, 's middags als 's avonds gegeven, tel kens zo'n drie uur. De cursus is verdeeld in lesblokken van vijf les sen. Aanschaf van materialen is voor het eerste lesblok niet nodig. Om enige technische vaardigheid te krijgen, stelt mevrouw Leerink het volgen van twee lesblokken (basiskennis) verplicht. De eerste les uit het eerste lesblok wordt een tas gemaakt, tijdens de tweede wordt gewerkt met twee uitvloei ende kleuren, de derde met een T- shirt, dus werken met rekkende stof, de vierde met het textiel- weefsel décoron, terwijl de deelne mers de laatste les leren hoe een sjabloon wordt gemaakt. Ook le ren ze hoe ze stoffen als tricot en badstof moeten behandelen, hoe ze moeten inkleuren en hoe kleur op kleur (bijvoorbeeld wit op wit) moet worden toegepast. Na de twee verplichte lesblokken kan dan een bepaalde richting worden gekozen: 'grof (werken met truien, T-shirts enz.) of'fijn' (het bewerken van allerlei fijne textielsoorten, zo als versieren van kleedjes en kra gen). Mevrouw Leerink benadrukt dat een creatieve aanleg beslist geen voorwaarde is voor deelname aan haar cursus: „Ik heb ook zoge noemde strijkpennen, waarmee af beeldingen kunnen worden over- Met veel succes geeft mevrouw Leerink sinds enige tijd cursussen textielschilderen in haar atelier aan Schuttersweg (Foto Ten Velde) aan ae getrokken. Die worden dan opge streken op bijvoorbeeld een swe atshirt waarmee men verder werken wil." De cursus 'textiel schilderen en andere decoratieve technieken' staat open voor be langstellenden vanaf circa 16 jaar. De benodigde materialen kunnen desgewenst via mevrouw Leerink worden aangeschaft. Open huis Actief als docente, actief is me vrouw Leerink ook met de regel matige opdrachten die zij krijgt: „Soms vraagt men mij om een (over)kleedje of T-shirt met iets te verfraaien. Op verzoek lever ik het ook geheel. Dan zorg ik zelf voor een shirt en bewerk dat." En dat is nog niet alles: de ijverige domi neesvrouw maakt ook tal van at tractieve en betaalbare geschen ken. Leuk voor een verjaardag, voor Sinterklaas of kerst: beschil derde/bedrukte doosjes, kaarsen en wenskaarten, allerlei soorten textiel, sierspelden, raamhangers, babykleding enzovoorts. Om be langstellenden de gelegenheid te bieden eens een kijkje te komen nemen, houdt mevrouw Leerink zaterdag open huis. n en 16.00 uur is iedereen welkom aan de Schuttersweg 1. Mevrouw Leerink is dan graag bereid tot nadere informatie over ook de cur sus, zoals het lesgeld. En wie ver hinderd is, kan gerust op een ander moment een bezoekje brengen. Mevrouw Leerink is telefonisch be reikbaar op nummer 64960. NOVEMBER 27 november: n£(j aarsconcert HMV; feestavond MAC De Holter- berg 28 november: bierbrouwdag in JC De Schure DECEMBER 10 december: Nachtvoetbaltoer nooi 11 december: receptie 40-jarige Chr. Ontsp. Club in De Kandelaar 15 december: volkskerstzang 20 december: raadsvergadering 30 december: Këunestatjesoamd Fienpreuvers JANUARI 1994 3 januari: nieuwjaarsbijeenkomst gemeentehuis 9 januari: Beemd- en Bergtoer wie lervereniging 22 januari: Prinsenbal in Het Bon te Paard 29 januari: Prinsenbal bij De Pop- pe FEBRUARI 2 februari: jaarvergadering sport- commissie in kantine Blauw Wit (uitreiking sportprijzen 1993) 5 februari: mindervaliden carna val 7 februari: Verkeersquiz zaal Vos man 11 t/m 15 februari: carnavalsweek end 25 februari: jubileumconcert en re ceptie hervormd kerkkoor MAART 2 maart: gemeenteraadsverkiezin gen JUNI 4 juni: Straatvoetbaltoemooi op sportpark 't Vletgoor 12 juni: Koetsenrit De Bergrijders JULI 8 juli: schoolfeest De Holterenk 23 juli: Triathlon 26 t/m 30 juli: dorpsfeest De Vogelvereniging Holten/Bath- men houdt zaterdag en zondag haar jaarlijkse tentoonstelling in café-restaurant Jachtlust in Loo- Bathmen. Tot de tentoongestelde vogels behoren kanaries, wild zang-vogels, tropische vogels, par kieten, kwartels en duiven. Er is een grote verkoopklasse aanwezig. De expositie is zaterdag geopend van 10 tot 21 uur, zondag van 10 tot 17 uur. Op dinsdag 30 november komt de Bejaardensociëteit weer bij elkaar. Dan is mevrouw Reitsma-Bouw- huis uit Hellendoom op bezoek om het een en ander voor te dragen. De start van de bijeenkomst is om 14.30 uur in gebouw Irene. Maandagavond luisterden de le den van de afdeling Holten van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen in zaal Vosman naar de heer Van der Berg uit Almelo die de verschillende vormen van dementie besprak. Ze moeten niet worden verward met de bekende vorm van vergeetachtigheid, die vroeger of later optreedt. Ook be paald gedrag wordt nogal eens als dementie gekwalificeerd. Bepaal de ziekten, die behandeld kunnen worden, zijn dan oorzaak. Van der Berg ging uitgebreid in op de om standigheden en gevoelens van de verzorgdende familie en de omge ving. Presidente mevrouw A. Dik- kers-Wechstapel deelde vervol gens mee dat nog enkele leden kunnen deelnemen aan de cursus Geheugentraining in januari. Voor het reisje op 15 december blijkt de belangstelling groot. Er zijn even wel nog enkele plaatsen vrij. Het zelfde geldt voor de cursus Beter Bewegen. Inlichtingen en opgave bij het bestuur. Mevrouw Dikkers vroeg ten slotte aandacht voor de landelijke campagne van de Bond van Plattelandsvrouwen 'Kritisch consumeren, duurzaam produce ren', waar ook in Holten komend jaar aandacht aan wordt besteed. De volgende (kerst)bijeenkomst is op 18 december in gebouw Irene. met maar liefst vier punten voor sprong op concurrent Enter E3 werden de pupillen van Holten E3 ongeslagen kampioen. Onder lei ding van trainer Mark Nijland en de leiders Tonny Bijma en Richard Egberts haalde het elftal zo de herfsttitel binnen. Vice-voorzitter Freek ter Hoeven van de SV Hol ten-voetbalafdeling had veel lof voor de motivatie en de inzet van de spelertjes. Ook leiders en trai ner deelden in die lof. Het jeugdbe- stuur beloonde de titel met een aantal ballen. Ook de leiders com plimenteerden hun elftal, vooral vanwege de goede sfeer. Er moest immers vaak gewisseld worden, maar desondanks ging het er alle maal heel sportief aan toe. Vervol gens kwam de hele ploeg op de foto waarvan de supportersvereniging iedereen een exemplaar aanbood. Het E3-elftal bestaat uit de volgen de spelers: Paul de Rooy, Jeroen Lubbersen, Mark v/d Laan, Rob Steegink, Harm Jan Baltus, Arjan Schorfhaar, Remon Müller, Kevin Bijma, Ruud Egberts, Jeroen Oos- terveld en Jan Willem Stevens. De Achterhoekse groep Spöl verraste afgelopen weekeinde met profe sioneel muziektheater (Foto Ten Velde) Tegen de zin van WD-er A.J. Ke- velam en E.M. van Schooten van Gemeentebelang komt er geen ex tra inspraakronde op het ontwerp- bestemmingsplan Maïsweg. De op positie was in de commissie Ruim telijke Ordening van mening de landschappelijke waarde van de Lookerenk en de aantasting daar van door aanleg van de Maïsweg een versnelde procedure in de weg stonden. Ingevolge artikel 6a van de Wet op de ruimtelijk ordening zou ook inspraak op een vooront werp mogelijk moeten zijn. Wet houder H. J. Westerik en met hem de coalitiegenoten H. J. Dul (CDA) en J. Metsemakers (PvdA) waren het daar niet mee eens. De in spraakprocedure op het totale ver- keersstructuurplan was volgens hen uitgebreid en zorgvuldig ge noeg geweest en het ontwerp-be- stemmingpslan voor de 'Maïsweg" is slechts de uitvoering van een onderdeel van dat plan, zo luidde hun verweer. Westerik benadrukte dat met het nu voorliggende tracé voor de Maïsweg zoveel mogelijk rekening is gehouden met de, ook door hem gekoesterde, landschappelijke waarden en dat er zo weinig moge lijk overlast wordt bezorgd. Juist het feit dat de gemeente met een nieuw bestemmingsplan ter plek ke komt, bewijst volgens hem dat alle democratische middelen be- De belangstelling voor de eerste voorstelling uit de serie 'Noabem in De Boschkamp' van de Stich ting voor Sociaal en Cultureel Werk was zondagochtend jammer genoeg niet overweldigend. De Achterhoekse muziekgroep Spöl, die uitsluitend hobbyisten telt, bracht namelijk met zelf geschre ven en gecomponeerde nummers een professioneel muziektheater ten tonele. Zonder meer zowel vo caal als instrumentaal van grote klasse. De teskten waren veelal 'uit het leven gegrepen' en hadden daardoor een grote herkenbaar heid. De intensiteit waarmee Spöl hun muzikaal theater presenteren, had een positieve uitwerking op het publiek. Het gezellige ope ningslied bracht de stemming in de zaal aarzelend op gang, maar na suf ?>a- De nieuwe pastorie van de gerefor meerde kerk aan de Beuseberger- weg is bijna klaar. Op dit moment wordt de laatste hand gelegd aan de verwarmingsinstallatie, aan het plaatsen van het sanitair en be hangen. Maandag 13 december wordt de pastorie opgeleverd. De gemeenteleden krijgen vooraf de gelegenheid een kijkje binnen de muren te nemen. Daartoe wordt vrijdag 26 november open huis ge houden tussen 14 en 16 uur en zaterdag 27 november van 10 tot 12 uur. Ds. H.P. Mulder neemt begin januari met zijn gezin zijn intrek in het pand. De nieuwe predikant doet in de middagdienst van zon dag 16 januari zijn intrede in De Kandelaar. De onlangs gehoude collecte voor het Diabetes Fonds Nederland heeft in Holten 5.732,50 gulden op gebracht. Een beduidend hoger be drag dan vorig jaar. Dank aan alle collectanten en gevers voor hun inzet en bijdragen! het tweede nummer 'Blote wieven' was het ijs gebroken. De nummers volgden elkaar in vlot tempo op. De beide leadzangers, Henk Hilfe- rink en Hans Westerveld, gaven een fantastische "performance' van zowel de humoristische als se rieuze stukken. Vanzelfsprekend in harmonieuze samenwerking met de andere groepsleden. Op verzoek van Socuwe-stafmedewer- ker Herman Kampman bracht Spöl nog een prachtige blues 'De eerpel-blues' als toegift. Muziekdo cent Westerveld toonde zich tevre den over het optreden in het dorps huis: „De sfeer in de zaal was uit stekend." Eenmaal per jaar treedt Spöl op in het Doetinchemse thea ter voor een volledig uitverkochte zaal. Ook verzorgden zij een pro gramma voor Radio Oost. Holtenaar Riemko Berends maak te voorafgaand aan de commissie vergadering Ruimtelijke Ordening (ruim) gebruik van het spreek recht voor burgers. De bewoner van de Aalpolsweg deed een emo tionele oproep alsnog af te zien van de aanleg van de Maïsweg en ondersteunde zijn betoog met op de Lookerenk vervaardige pente keningen. Eigenlijk had de beel dend kunstenaar slechts één argu ment voor aanleg gehoord, het verkeerstechnische nut. Hij kwam zelf met een heleboel tegenargu menten. Zo wordt in zijn visie het rustgebied ter plekke verstoord door geluidsoverlast, wordt het fraaie gezicht op het dorp vanaf de Lookerenk aangetast, evenals tal van oude groenvoorzieningen, wordt de recreatiefunctie van het gebied verminderd doordat het Zandvoortspad en het Molenpad door de weg worden doorkruist, is aanleg uit ecologisch oogpunt on verantwoord omdat bijvoorbeeld de nu nog aanwezige uilen zullen verdwijnen en gaat het typisch dorpseigene van Holten verloren. Het verkeerstechnisch nut mag niet boven het welzijn van de mens worden geplaatst, aldus Be rends. De meerderheid van de gemeente raad stemde maandagavond in met het voorstel van het college tot het heffen van bouwgrondbelas ting op een aantal kavels in het bestemmingsplan Beuseberg. CDA en PvdA voor, WD en Ge meentebelang (GB) tegen. Een mo tie van GB om de belasting te ver lagen kreeg enkel steun van de WD en haalde het niet. Teleurstel ling dus bij veel van de betrokken en tijdens de vergadering aanwezi ge bewoners. Een aantal van hen had de gemeente schriftelijk gewe zen op de naar hun mening oneven redige wijze waarop zij benadeeld worden. Knelpunt is een viertal kavels in plan Beuseberg. Ze zijn niet door de gemeente maar door een pro jectontwikkelaar voor een lagere prijs aan particulieren verkocht. Lager, daar in de prijs die de ge meente aanhield bij de verkoop van de overige kavels, het profijt van openbare voorzieningen als wegen, riolering, kabeltv, speel plaatsen en verlichting, verdiscon teerd is. De bouwgrondbelasting geeft de gemeente de mogelijkheid om de eigenaren van de vier betref fende percelen alsnog te laten be talen. Het blijkt echter dat juris prudentie tot gevolg heeft dat alle overige percelen die door de komst van de nieuwe wijk van deze voor zieningen zijn gaan profiteren, eveneens moeten worden belast. Dat laatste wel afhankelijk van de mate waarin zij daar van profite ren. De gemeente heeft gekozen voor een kostenverdeling van 50 procent riolering, 75 procent overi ge voorzieningen, waarmee de be trokkenen 'aan de rand' (zoals Beusebergerweg en Liezenweg) enigermate ontzien worden. De heffing per vierkante meter is ge baseerd op de kavelgrootte. De grootste is 900 vierkante meter. Eigenaren die van alle voorzienin gen profiteren worden aangesla gen van 36.000 tot 63.500 gulden. De heffing voor alleen verharding en verlichting varieert van 8000 tot 54.00 gulden, voor enkel riolering van 4600 tot 9500 gulden. In een toelichting op de motie achtte GB de nu gehanteerde kos tenverdeling onrechtvaardig. „Wij vinden het onaanvaardbaar dat Holtenaren die daar al jaren wonen en niet om een nieuwe wijk hebben gevraagd, zo veel moeten betalen," aldus fractieleider Jan Soepnel. Het GB-voorstel om de geschatte opbrengst van 447.00 gulden met circa twee ton te verlagen, haalde het echter niet. Ook Jan Kevelam (WD) keerde zich tegen het colle ge-voorstel en noemde voor de 'oorspronkelijke bewoners' bijdra gen in de riolering maximaal aan vaardbaar. De pogingen van de op positie om de rest van de raad op andere gedachten te krijgen, kre gen evenwel geen voet aan de grond. schikbaar staan voor inspraak. Er is niet gekozen voor een ook moge lijke artikel-19 procedure. Samen met de inspraakprocedure voor het verkeersstructuurplan vond hij dat niemand zich geschaad hoefde te voelen door te weinig inspraakmogelijkheden. Dat vond ook PvdA-er Metsemakers die nog even fijntjes bij zijn WD-collega Kevelam informeerde of deze in derdaad zo begaan was met het landschap of dat hij alleen de pro cedure wilde ophouden. Zoals be kend staan de collegapartijen en de oppositie al sinds de discussie over het verkeersstructuurplan te genover elkaar waar het gaat om de noodzaak van een zuidelijke rondweg. De weg zoals die nu is ingetekend moet enerzijds een ontsluitings- weg voor de nieuwe wijk Lukens- veld worden, anderzijds de bewo ners van de wijken De Beuseberg en De Haar een alternatief bieden voor de route via de dorpskom richting Rijssen of Markelo. De weg wordt zes meter breed, is ver boden voor vrachtwagens, ligt in de bebouwde kom (maximum snel heid 50 kilometer) en heeft ter hoogte van het Zandvoortspad en het Molenpad oversteekmogelijk- heden voor wandelaar of fietser. CDA en PvdA toonden zich ak koord met het ontwerp, WD en Gemeentebelang waren tegen ge zien de gevolgde procedure. In de herfstvakantie kregen de kin deren die Steunenberg Schoenen aan de Larenseweg bezochten, een kleurplaat mee. Zeer veel kinderen hebben de afgelopen weken enorm hun best gedaan om de plaat zo fraai mogelijk in te kleuren. Het was dan ook moeilijk kiezen wie van hen uiteindelijk een Speel goed-bon zouden winnen. Er wer den vijf leeftijdsgroepen en een on partijdige jury gevormd. Deze wees de volgende winnaars aan: Marleen Offringa, Martijn Paal man en Henrike Kevelam uit Hol ten en Sabien Veldwachter en Ka rin Lueks uit Bathmen. Zij allen kunnen hun prijs, een cadeaubon te besteden bij Novalux Van de Maat, ophalen bij Steunenberg Schoenen aan de Larenseweg 23. De winnaars hebben inmiddels be richt ontvangen. Johan en Ans Steunenberg bedanken ten slotte alle deelnemers voor hun inzet. De afdeling Holten van de Christe lijke Plattelandsvrouwen Bond houdt vanavond een bijeenkomst in De Kandelaar. Aanvang 20.00 uur. Twee dames van de vrijwilli- gerscentrale in Deventer zullen de aanwezigen informeren over htm veelomvattende werk. Belangstel lenden en nieuwe leden zijn van harte welkom.

Holtens Nieuwsblad | 1993 | | pagina 7