Nu geen last meer van artritis Selenium beschermt ons tegen ongezonde levenswijze Gewassen vertonen een tekort aan selenium Jichtpatiënten hebben een tekort aan selenium We missen iets -- - r 'Wm li Onderzoek toont aan: 1 Vroeger pijn bij elke beweging, maar Groot bevolkingsonderzoek laat zien: Onderzoekers maken zich zorgen: \i k:M t 1 - fC: esi Bio-Seleen 47 TP 104 (ADVERTENTIE) Deze pagina staat onder redactie van B. Falk, Postbus 126 - 3990 PC Houten 62 jaar oud zijn en daarbij zo fit en lenig dat ze bij het geweerschieten de eerste prijs binnenhaalt, dat is toch een geweldige prestatie. Mevrouw Berg noemt het een wonder. Want nog maar goed twee jaar geleden werd ze zo door artritis gekweld dat ze nauwelijks op haar benen kon staan. Met geweerschieten begon mevrouw Berg reeds jaren geleden, maar tot voor twee jaar kon ze deze sport waar ze zo van houdt niet meer beoefenen. Artritis belette haar het geweer op te heffen, al was het maar een centime ter. En niet alleen met het schieten had ze zo' n moeite, de artritis had haar zo verlamd dat ze haar huis niet meer zelf kon verzorgen. Haar echtgenoot en een verpleger moesten dit doen. Ze kon niet eens zonder pijn een kopje koffie naar haar mond brengen. Thans heeft mevrouw Berg het schie ten weer opgevat en wel met zo'n suc ces dat ze voor de derde maal achter een de beker van de plaatselijke schiet vereniging won. Deze keer mocht ze hem houden. Minstens één dag per week en het liefst twee dagen is ze op de schietbaan te vinden. Een andere dag wordt met zwemmen doorgebracht. Voordat ze ziek werd hield mevrouw Berg namelijk ook veel van zwem men. Haar leven is volkomen veran- Zwemmen was haar tweede lieve- lingssport voordat ze door artritis werd getroffen. Thans zwemt mevrouw Berg weer als een vis. derd en zijzelf twijfelt er niet aan dat deze verandering tot stand kwam door de seleniumtabletten die zij be gon in te nemen. Vier maanden na het eerste selenium- tablet won ze de beker voor het eerst. "Daarvoor had ik slechts twee maan den getraind", vertelt mevrouw Berg. Haar vrienden op de schietvereni ging plagen haar af en toe met de op merking dat ze voor het schieten do ping gebruikt. Dat doet ze ook, zij het met een dagelijkse dosis selenium. Niemand beweert echter dat dit on wettig is. want vele rivalen in de schietvereniging gebruiken thans ook selenium om net zo goed als me vrouw Berg te worden. "Daardoor is de concurrentie voor mij wel zwaar der géwordén. Ditmaal heb ik maar net gewonnen, ik ben echter nog steeds de beste schutter", gnuift me vrouw Berg. Haar gevoel voor humor werd in hef verleden wel zwaar op de proef gesteld. Na een zeer actief le ven merkte ze dat haar haar plotse ling grijs werd. Ze was bijna voort durend gedeprimeerd, werd gekweld door migraine en pijn en sliep jaren achtereen geen nacht rustig door. Nog voordat ze 40 was werd ze door artritis getroffen. Het begon in de vingers, later bereikte de pijn en de verlamming de knieën en ellebogen en tenslotte vrijwel alle gewrichten. De eerste jaren probeerde ze zich daarop in te stellen, maar geleidelijk verloor ze met het voortschrijden van de ziekte alle moed. Toen zij en haar man Asger besloten naar Spanje te vertrekken, had ze reeds in ziekenhuizen, bij verschillen de fysiotherapeuten en alternatieve geneeskundigen allerlei behandelin gen uitgeprobeerd, evenwel alles zonder resultaat. De gebruikelijke behandeling met medicijnen kon ze niet verdragen, omdat ze allergisch reageerde. En bijna was ze bij één van de vele operaties door het grote bloedverlies doodgegaan. Meneer en mevrouw Berg hoopten nu dat het U-arme Spaanse klimaat een gunstige invloed op de ziekte zou hebben. In Torremolinos openden ze een slagerswinkel en al spoedig wa ren ze bij de inwoners en de Noord- europese vakantiegangers zeer geliefd. Met mevrouw ging het eerst zoals gehoopt. De warmte deed haar goed, langer dan twee jaar was er werkelijk sprake van verbetering en beide echtgenoten hadden reeds besloten ook de oudedag aan de Spaanse Co- sta del Sol door te brengen. Maar toen ging haar gezondheid op nieuw achteruit. Het werk in de sla gerswinkel viel haar steeds zwaarder. Net hadden de Spanjaarden de smaak van de Deense worst en vleeswaren te pakken gekregen, toen het echt paar de zaak moest opgeven. Mevrouw Berg reisde terug naar huis en belandde in het ziekenhuis om geopereerd te worden. Maar weer hadden operaties en medicijnen geen succes. Zij kreeg een kunstgewricht in de knie. Drie maanden later sloot haar man Asger de winkel in Spanje en ging eveneens terug naar Dene marken. Eigenlijk wilde hij de zaak voortzetten, in de hoop dat mevrouw Berg wellicht weer zo gezond zou worden dat ze naar Torremolinos kon terugkeren. Zuiver bij toeval hoorde mevrouw iets over selèniumsuppletie, dat dit haar artritis misschien wat kon verlichten. "Intussen had ik reeds zoveel midde len uitgeprobeerd dat ik zei: "waar om ook niet eens selenium, na 5-6 weken wilde ik er echter weer mee ophouden, het gaf niet de minste verbetering". Net"zoals zo vele ande ren verwachtte ze direct effect. Ze wist niet dat bij voedingssupple menten het een zekere tijd duurt voordat het verstoorde vitaminen- en mineralenevenwicht weer is hersteld. De concurrentie in de schietvereniging komt steeds dichterbij, nu steeds meer collega s ook selenium gebruiken als voedingssupplement. Maar vooralsnog is mevrouw Berg de beste. Dit ongewone aardbeibed in de tuin lijkt bijna op een beeldhouw-werk. Mevrouw Berg geniet ervan dat ze weer voldoende kracht heeft om in de tuin te werken. Eigenlijk hield ze het voor geldver spilling. maar toch nam ze verder 2 seleniumtabletten per dag in. Ze had een verpakking voor 3 maanden gekocht. "Op een ochtend werd ik verward wakker. Ik merkte dat er ergens iets met mij was gebeurd, maar ik kon met verklaren wat het was. Plotseling ging het door mij heen dat ik de hele nacht had kunnen doorslapen zonder de pijn die me zoveel jaren had ge kweld. Toen ik opstond kon ik weer voor het eerst op eigen kracht in bad gaan", vertelt de thans 62-jarige me vrouw Berg. Sindsdien is het steeds beter gegaan met haar gezondheid. Zodra ze echter probeert de sele niumtabletten te laten staan, keert de pijn direct terug. Zelfs de migraine lijkt verdwenen sinds ze selenium inneemt. "Intussen heb ik selenium bij veel mensen aanbevolen en ik ben net zo blij als zij wanneer ze me, meestal reeds na korte tijd, kunnen vertellen hoe ze van hun hoofdpijn, hun slechte bloedsomloop, hun spier- of gewrichtsklachten, hun allergie of alle mogelijke andere kwalen zijn verlost. Natuurlijk weet ik dat mijn artritis niet is genezen, maar zolang ik met kan zwemmen ben ik tevreden. Ten- het geweer kan blijven omgaan en slotte ben ik geen twintig meer trainen en mijn wekelijkse baantjes Mensen die een ongezonde levenswijze hebben, lopen minder risico om daardoor ziek te worden als ze rijkelijk selenium in het bloed hebben. Dit blijkt uit bevolkingsonderzoeken in binnen- en buitenland. Als we ruimschoots selenium in het invloeden van o.a. tabak, alcohol en lichaam hebben, dan kunnen we meer ongezonde eetgewoonten. Dit is de tegenwicht bieden aan de schadelijke conclusie van een aantal bevolkings onderzoeken in binnen- en buiten land, waaraan een paar duizend mensen deelnamen cohort-studies). Driejaar lang volgde het Deense Rijks ziekenhuis in Kopenhagen 3000 mannen in de leeftijd van 53 tot 74 jaar om te onderzoeken, hoe selenium eventueel invloed zou kunnen heb ben op de aanwezigheid van bloed- proppen. De deelnemers werd gevraagd of ze rookten en alcohol gebruikten, hoe hun eetgewoonten waren en hoe veel ze aan lichaamsbeweging deden. Na drie jaar konden de onderzoekers tot de conclusie komen, dat mannen met een laag seleniumgehalte in het bloed, een 70% hoger risico liepen om een bloedprop te krijgen dan degenen die over rijkelijk selenium beschikten. Tegelijkertijd kon men uit het onder zoek opmaken, dat bijna een derde deel van de Deense mannen te weinig selenium in het bloed had. Gaat schadelijke gevolgen roken tegen Selenium speelt naar alle waarschijn lijkheid een hele belangrijke rol als de antioxidant die preventief werkt bij o.a. de schadelijke gevolgen van roken. De Nederlandse Kankerbestrijding heeft een bevolkingsonderzoek uitgevoerd met 120.000 Nederlanders. De conclu sie was, dat selenium met een grote mate van waarschijnlijkheid preven tief werkt bij longkanker en maag kanker bij mannen. Dit werd ook nog eens bevestigd door een Amerikaans- Chinees wetenschappelijk onderzoek, uitgevoerd in Linxhian. In deze pro vincie was de seleniurhopname heel laag en kwam er o.a. veel maag kanker voor. De onderzoeksgroep die bestond uit 30.000 mensen, werd in tweeën gesplitst. De ene groep kreeg dagelijks extra selenium, vitamine E en" bèta-caroteen, de andere groep kreeg neppillen (placebo). In de loop van vijf jaar zagen de onderzoekers dathet risico om maagkanker te krijgen 21 lager lag in de groep die extra vitaminen kreeg en dat hun gezamelijke sterfte afnam met 9%. Krijgen wij genoeg selenium binnen? Wij krijgen selenium binnen met een aantal voedingsprodukten, zoals eie ren, vis en graanprodukten. Een groeiend aantal voedingsdeskundi gen is echter tot de conclusie geko men, dat de hoeveelheden in de nor male, gemiddelde voeding te klein zijn om ons afdoende te beschermen. Daarom neemt de belangstelling voor extra selenium toe bij veel mensen, in de hoop dat het preventief werkt bij veel van onze meest voorkomen de ziektes zoals bloedproppen, hart en vaatziekten en misschien ook kanker. Allemaal ziektes die steeds vaker voorkomen. In 1986 besloot de Finse regering dat er verplicht selenium toegevoegd moest worden aan kunstmest. De voorlopige resultaten lijken er op te wijzen, dat het aantal hart- en vaat ziekten daalt. Door voedingssupplementen heeft men in de praktijk ook de mogelijkheid om seleniumtekorten aan te vullen. Een tekort dat steeds meer artsen en 30% van de mannelijke bevolking in de leeftijd van 53 tot 74 jaar heeft te weinig onderzoekers zorgen baart, selenium in het bloed. Daardoor is het risico dat zij een bloedprop ontwikkelen 70% Daarnaast blijft het natuurlijk van het hoger dan voor diegenen, die ruim voorzien zijn van dit belangrijke spoorelement. Dit grootste belang om te proberen onge- biijkt uit een onderzoek van het Deense Rijksziekenhuis in Kopenhagen, uitgevoerd zonde leefgewoonten zoveel mogelijk onder 3000 mannen van middelbare leeftijd. te voorkomen. Een van de onderzoekers die zich het meest beziggehouden heeft met de kwa liteit van de Deense gewassen, is dr. Gunnar Gissel Nielsen van het Onder zoekscentrum Ris0. Hij kijkt met eni ge scepsis naar het lage seleniumge halte in de Deense gewassen en hij is een warm voorstander van de aanpak van de Finse overheid. In Finland wordt namelijk verplicht selenium toe gevoegd aan kunstmest. - Selenium komt van nature in de grond voor en in elk groeiseizoen komt er een bepaalde hoeveelheid vrij, die dan wordt opgenomen door de planten. Onder andere als gevolg van moderne landbouwmethoden, waardoor de op brengst per hectare steeds groter wordt, is er per plant steeds minder selenium beschikbaar. In Denemarken zit er toch al weinig selenium in de grond, dus onze gewassen zijn erg arm aan ■Avv.1mm selenium, vertelt Gunnar Gissel Nielsen. Als hij naar zijn mening gevraagd zou worden, zou hij de aanbeveling doen om net als de Finnen selenium toe te voegen aan kunstmest om op die ma nier"het seleniumgehalte in de gewas sen te verhogen. - Hoewel er nog geen cijfers openbaar gemaakt zijn, lijken de voorlopige re sultaten van de Finse verordening er op te wijzen dat het aantal hart- en vaatziekten afgenomen is sinds 1986. In dat jaar werd de seleniumverorde- ning aangenomen, verklaart Gunnar Gissel Nielsen.Het graan ruist in de wind, zoals het dat altijd gedaan heeft. Maar onder de grond is de situatie ver slechterd. Volgens de onderzoeker Dr. Gunnar Gissel Nielsen, komt er tegen woordig in de gewassen duidelijk min der selenium^voor. Dat komt met na me door de moderne landbouwmethoden. Het graan ruist in de wind, zoals het dat altijd gedaan heeft. Maar onder de grond is de situatie verslechterd. Volgens de onderzoeker Dr. Gunnar Gissel Nielsen, komt er tegenwoordig in de gewassen duidelijk minder selenium voor Dat komt met name door de moderne landbouwmethoden. Organisch selenium heeft een beschermende invloed op o.a. gewrichten. Jichtpatiënten hebben echter te weinig selenium in hun bloed. Dit blijkt uit een wetenschappelijk onderzoek, dat is uitgevoerd in een Deens ziekenhuis. Het is niet toevallig, dat mevrouw Berg merkie dat ze minder last kreeg van haar kwaal, nadat ze begonnen was met het innemen van organisch selenium. In het lichaam bevindt zich een enzym, glutathione peroxi dase. dat onder andere een rol speelt bij het beschermen van de ge wrichten tegen aantasting. Dit enzym is erg afhankelijk van het spoor element selenium. Een wetenschappelijk onderzoek, dat is uitgevoerd in één van de meest vooraanstaande Deense ziekenhuizen, toont aan dat jichtpatiënten een lager seleniumgehalte in het bloed hebben dan norm aliter het geval is. Het gevolg van dit lage seleniumgehalte is dat de werkzaamheid van glutathione peroxidase in het lichaam duidelijk lager is bij jichtpatiënten"dan bij gezonde mensen. Dat kan de verklaring zijn voor het feit, dat het celweefsel in de gewrichtsoppervlakken geheel of gedeeltelijk aangetast is. L-selenomethionine (zoals gebruikt in Bio-Seleen Zink) is een orga nische vorm van selenium dat door het lichaam goed opgenomen en gebruikt kan worden. Door het seleniumgehalte in het lichaam te verhogen, zorgt men voor een betere bescherming tegen de schadelijke vrije radicalen, die de cellen afbreken in o.a. kniegewrichten, vinger- en heupgewrichten. (Advertentie) 4- Zink mï -SViiarpiiie A Selenium is cén van de belangrijkste antioxidanten die helpen om het lichaam te beschermen tegen de voortdurende aanvallen van agressieve stoffen: de vrije radicalen. Het seleniumgehalte in de voeding in Nederland is krap 50 meg per dag. De aanbevolen dagelijkse hoeveelheid is echter 50 tot 150 mcg. Daarom is het verstandig om een tekort aan selenium te voorkomen door Bio-Seleen (met L-selenomethionine) in te nemen. Het is een gecombineerd voedingssupplement, dat is samengesteld op basis van de nieuwste inzichten in de werking van antioxidanten. Bio-Seleen is verkrijgbaar bij drogist, apotheek en reformwinkel voor f. 39,5C (90 tabletten-goed Voor 3 maanden). Voor meer informatie kuntu (gratis) bellen met: 06-0992211 Bio-Seleen is een kwaliteitsprodukl van Plrarma Norcl.

Holtens Nieuwsblad | 1993 | | pagina 18