Cello vormt uiterst fundamentele partij' Mannenkoor heeft opgaande lijn m XI 'Aanleg Maïsweg is noodzakelijk' MOC-docent cello Jeroen van Dijk: Belangstelling wat magertjes gezondheid n 'I HOLTENS NIEUWSBLAD Playbackshow Dijkerhoek Openbare commissievergaderingen Openbare raadsvergadering Wet Milieubeheer DONDERDAG 18 NOVEMBER 1993- Vandaag start het Holtens Nieuwsblad met vraaggesprekken met mensen die plaatselijk actief zijn in het bedrijfs- of vereni gingsleven, dan wel zij die zich op andere manier verdienstelijk maken voor de gemeenschap. Mensen, die in Holten een 'alom' bekend gezicht zijn, maar die doorgaans niet op de voorgrond treden of in het zonnetje worden gezet. De (voor zover mogelijk wekelijkse) interviews, bieden de gelegenheid eens nader ken nis te maken. Hoewel de desbetreffende mensen immer in de schaduw opereren, betekenen zij met hun specifieke bezigheid minstens even veel als degenen die wèl regelmatig in de publiciteit komen. Ofschoon de redactie inmiddels diverse personen 'in de kaartenbak' heeft zitten, zijn suggesties wel kom. Een briefje of telefoontje is voldoende. Wij zijn te bereiken op tel. 63803. Vandaag wordt het spits afgebeten door docent cellp Jeroen van Dijk. Jeroen is ruim een jaar met succes actief bij het Muziek Onderwijs Centrum. i Ruim een jaar nadat hij zijn entree i maakte bij het Muziek Onderwijs Centrum (MOC) Holten is cellodo cent Jeroen van Dijk (26) nog altijd in zijn sas over die keuze: „Een prettige club mensen, prettige leerlingen en een fijn gebouw." Van Dijk wijst daarbij op het werken in groepsverband. Voor zijn komst naar Holten had hij al eerder lesge geven, merendeels privélessen. In middels is Jeroen ook verbonden aan muziekonderwijscentra in Olst, Wijhe en IJsselmuiden. Toen cellodocente Esther Nijholt het MOC verliet, zorgde zfi zelf voor een opvolger. Jeroen, een vroegere studiegenoot, was gelijk enthou siast. De Zwollenaar is van mening dat het onsolistische karakter er toe bijdraagt dat de cello over het algemeen minder tot de verbeel ding spreekt: „Voor velen een on derschatte partij, 't Heeft zoiets van 'die huppelt braaf mee'. Maar als je goed begeleidt is de cello een fundament, een onmisbare basis." De keuze voor een muzikale oplei ding zat er al vroeg in bij Jeroen. Zeker is dat het beroep van zijn vader, een klavecinist/organist, die keus beïnvloedde. Vanuit zijn toenmalige woonplaats Schalk haar begon Jeroen op twaalfjarige leeftijd met de cellostudie de De venter muziekschool. Waarom cel lo? „Ik heb altijd een instrument willen bespelen dat geschikt is voor ensembles. Samenspelen trekt mij zeer. Achteraf gezien een goede keus: het type instrument past bfi mijn aard." Zes jaar lang werd Jeroen vervolgens opgeleid aan het Groningse conservatori um. Daar had hij les van de Tsjech Jirka Prchal, een cello-pedagoog, die in Nederland beroemd is om zijn methodiek. Mede onder in vloed van zijn manier van lesge ven, hanteert Van Dijk nu met veel succes een Russische lesmetho- diek: gedegen, strak, exact. Naar zijn zeggen spreekt het de leerlin gen zeer wel 'aan. De resultaten Alle begin is moeilijk: MOC-docent Jeroen van Dijk instrueert Maaike Hulsman over de wijze waarop zij de strijkstok moet hanteren Foto Ten Velde) liegen er bovendien niet om. Met zeer veel enthousiasme werkt Jeroen op dit moment in De Bosc hkamp met 5 leerlingen, allen vol wassen. De contacten tussen le raar en leerlingen zijn prima. Ook tussen de leerlingen onderling klikt het, getuige het regelmatig samenspelen van enkele dames, ook met andere musici. Elders heeft Jeroen van Dijk ook jonge leerlingen onder zijn hoede, zelfs Met het concert in De Kandelaar haalde het HMK een ruime 'Er staat een compleet ander koor te zingen', was vrijdagavond één van de opmerkingen. Enigszins geflatteerd, dat wel, maar dat het Holtens Mannenkoor een stijgen de lijn doormaakt, kon niet wor den ontkend. Vooral na de pauze lieten de heren kwaliteit horen. Wellicht dat spanning de presta ties daarvoor ietwat nadelig beïn vloedde. Natuurlijk, ook na de pauze viel hier en daar een schoonheidsfoutje te beluisteren, maar zeker was dat het HMK met dit najaarsconcert een ruime vol doende scoorde. Zoals altijd werd alles a capella (zonder begelei ding) gebracht. In dat licht bezien was het bedroe vend om te moeten constateren dat Holten het weer eens het afwe- I ten. Misschien net de helft, maar zeker niet meer van de grote zaal in De Kandelaar was bezet. En dat terwijl het een gratis concert betrof en ook het Jona-kwartet van de partij was. Geduchte concurrentie van andere activiteiten was er niet. Ja, de televisie. Hoewel het HMK sinds de komst van dirigent Wil lem Jan van Asselt, alweer twee jaar geleden, de opgaande lijn te pakken heeft, is anderzijds sprake van een neergaande lijn in het le dental. Secretaris Jan Bijkerk: „De laatste jaren zfjn er circa 10 leden om verschillende redenen af gevallen. Op dit moment hebben we 41 leden, van wie er drie nog langdurig ziek zijn." Voorzitter Theo Teusink deed daarom een oproep aan zanglustige Holtena ren om zich bij het HMK te voegen. De heren zijn van harte welkom om vrijblijvend te komen luisteren of mee te zingen tijdens de repetities op dinsdagavond op de bovenver dieping bij Schuppert Mode. Bewust had het HMK gekozen voor een soort ondersteunend op treden tijdens het najaarsconcert. Daarvoor was de keus gevallen op het Jona-kwartet, een kamermu- ziek-ensemble onder leiding van initiatiefneemster Jona Evers. De musici, in Holten bepaald geen on bekenden, toonden zich zeer ver eerd over de uitnodiging. Met hun gedegen vertolking van werken van Hass en Pergolese gaf het vier tal een uitstekend visitekaartje af, al was het jammer dat hun muziek in feite beter tot zijn recht komt in een iets kleinere ruimte. Naast Jona Evers bestaat het kwartet uit oud-gemeentesecretaris Gerrit Langenbarg (dwarsfluit), Mariska Paalman (viool) en Hannie Schip per (cello). Indrukwekkend Het HMK begon indrukwekkend met het bekende 'Grote God wij loven u'. Prachtig gedragen en ge voelvol gezongen. Voor de pauze werd ook het latijnstalige stuk 'Lo cus Iste' gebracht. Een technisch (Foto Ten Velde) veel moeilijker lied, waar de heren duidelijk meer moeite mee had den. Het is ook Van Asselts in breng die ertoe bijdroeg dat het HMK-repertoire moeilijker is dan voorheen met bovendien veel an derstalige stukken. „Maar wij stre ven er dan ook naar om met het geestelijk repertoire uit te stijgen boven het niveau van het Liedboek der Kerken," aldus Bijkerk. Met de bekende negro-spritual 'Nobody knows' werd het eerste gedeelte afgesloten. In het stuk nam Gerard Grootewal jr. de solopartij voor zijn rekening. Niet slecht, maar iets minder vlakheid had op zijn plaats geweest. Na de pauze leek het HMK duidelijk meer ontspan nen. Volgde moeiteloos de aanwij zingen van Van Asselt, wist daar door goed nuances aan te brengen en blonk uit in onder meer het vol overtuiging gebrachte 'Die Nacht' van Schubert en 'Die launige Fo- relle' van Schöggl. Heel aardig was ook het bekende Engelse volks liedje 'What shall we do' en natuur lijk het opzwepende Soldatenlied van Djesachar. Met het overbeken de, maar altijd oorstrelende 'Rit- ters Abschied' besloot het koor het optreden. Onder het genot van een drankje schonk voorzitter Teusink na afloop nog aandacht aan het 17- jarig bestaan van het koor. Afgelo pen dinsdag was de officiële op richtingsdatum. een driejarige. „Vroeg beginnen kan nooit kwaad en zeifis op die leeftijd goed mogelijk," aldus Je roen, die verzekert dat het volgen van een cursus voorbereidend in strumenteel onderwijs geen nood zaak is. „Bij kinderen streef je ener zijds naar het verkrijgen van een goede basis, anderzijds hoop je dat ze gewoon plezier krijgen in het musiceren. Leuk als tijdverdrijf dus," meent Van Dijk, die ook in Holten graag aan het werk wil met jeugd. De cursus biedt wat dat be treft nog voldoende ruimte. Wie er meer over wil weten of zich wil opgeven voor een gratis proefles kan Jeroen bellen op tel. 038- 539681 (privé) of na 12 uur tel. 61412 (MOC). Ofschoon diverse (gevor derde) leerlingen zich intensief voorbereiden op het leerlingencon cert in de dorpskerk (24 novem ber), treedt geen van Jeroens cellis ten in de schijnwerpers. Zelf doet hij wel mee en speelt met zowel leerlingen als docenten. De cellist wijst er op dat zijn leerlingen wel meedoen aan de voorspeelavond die komend voorjaar gehouden wordt. Daarnaast is hij voorne mens om net als vorig jaar een speciale cello-avond te houden in De Boschkamp: „Een uitvoering, waarbij de cello in al zijn glorie te beluisteren is." Barokmuziek Cellist Van Dijk heeft wat je noemt 'een zwak voor' barokmuziek. Nog tijdens zijn conservatoriumstudie nam hij tevens les van klavecinist Siebe Henstra, die specifiek op leidt voor musiceren in (barok)en- sembleverband. Jeroen van Dijk werd daarop zelfs initiatiefhemer voor de oprichting van het Zwolse orkest 'Accademica Antica'. Een 25 man tellend gezelschap van uit sluitend professionele barokmu- ziek-speeialisten, dat naar zijn zeg gen 'projectmatig' concerten geeft. Een vaste concertagenda is er niet. De bezetting omvat naast strijkers een klavecinist, een traverso (hou ten dwarsfluit), barok hobo's, ba rok fagotten en natuurhoorns. Alle authentieke instrumenten. Ook al tist Wim ten Have van het 'Orkest van de 18e eeuw' is aan 'Accademi ca Antica' verbonden, zij het als dirigent. Met subsidie van de ge meente Zwolle en sponsoring van diverse bedrijven werd in februari het eerste concert gegeven. Een éclatant succes. „De recensies wa ren lovend!," glundert Jeroen nu nog. Inmiddels is de Stichting 'Ac cademica Antica' opgericht, die zich bezighoudt met het verkrijgen van (sponsor)gelden voor een vol gend concert, dat naar verwach ting in februari gegeven wordt. Dan worden onder meer werken van Boccherini en Rameau ver tolkt. Zondagmiddag hield de buurtver eniging Schoolkring Dijkerhoek een playbackwedstrijd in Het Bon te Paard. De deelname bestond uit 16 groepen en solo-artiesten. Aan publieke belangstelling geen ge brek: de zaal was uitstekend ge vuld. De deelnemers hadden veel zorg besteed aan kleding en uit voering. Hun leeftijd liep uiteen van 5 tot 15 jaar. De jury werd gevormd door de heren G. J. van 't Holt, T. Deijk en mevrouw W. Klein Velderman. Licht en geluid waren in handen van drive in show Tony Turner. Uitslag: Leeftijd tot 10 Jr.: 1. Nienke Wiersma, Co- rien Hoefman met 'Gimme, gimme' van Abba; 2. Nicole Wijnberg met 'Beethoven' van Linda de Mol; 3. Jeroen Podt, Herjan Sluiter, Peter Wijnberg, Jan-Jaap Meende- rink, Herbert Teeselink met 'Ik zag niks, want ik mos pissen' van Normaal. Leeftijd van 11 tot 16 jr.: 1. Suzan Hoefman met "What's up' van The 4 Non Blondes'; 2. Gerjanne Meijerman, Monique Podt, Anita Bronsvoort met 'Conga' van Gloria Este- fan; 3. Gerwin Holmer, Dinant Boode met 'De babysitter' van De Alpenzusjes. Mark Berends en Berry Bronsvoort (met 5 jaar de jongste deelnemers) wonnen de aanmoe digingsprijs. Rubriek in samenwerking met de plaatselijke huisartsen en apotheker beter als de temperatuur iets hoger paar dagen normale temperatuur is. Het is daarom niet aan te raden lefLS?S °f "^.binnen «Me om elke koorts meteen te bestrij den met aspirine of dergelijke mid delen. Wat kunt u zelf doen? dagen zakt en u de oorzaak niet kent, of als ze wel voldoende drin ken, geen andere verschijnselen hebben en de koorts desondanks na 2 dagen niet zakt. Waarschuw Drink veel," want het vochtverlies ?rec' u" ™nneer bij ba- moet worden aangevuld. Een koe- ï?y fontanel gespannen is, als le, goed geventileerde kamer heeft ?.e baby kreunt als hij taj de been de voorkeur. Vochtverlies door «es wordt opgetrokken «jdens het transpiratie brengt voor kinderen s£UUgt' ouderdaneenjaarmeerrisicomet |l«ht drinkt of diarree heeft. Schriftelijk vragen stellen hierover is te Zich mee dan voor volwassenen, allen tijde mogelijk. Ze kunnen worden Zie er daardoor op toe dat ze vol- ingeleverd bij het Holtens Nieuwsblad, doende drinken. Het kind hoeft Dorpsstraat 24b. Vermeldt u even op de niet in bed te blijven. Kleed het ®^lop dat het de rubriek 'Gez°"dh°'d' OPENBARE KENNISGEVING INZAKE INGEDIENDE AANVRAGEN OM VERGUNNINGEN, VERLEENDE ONTHEFFINGEN OF VERGUNNINGEN E.D. 1. Aanvragen om bouwvergunning zijn ingediend voor: - uitbreiding bedrijfsruimte Larenseweg 32; - vergroten garage bij Vianenweg 1 - bouw paardestal annex berging bij Borkeldsweg 83; - wijziging bedrijfshal bij Industriestraat 36; 2. Bouwvergunning is verleend voor: - bouw zomerhuis Heideweg 55; - bouw recreatiebungalow Heideweg 40, 4153 en 54; - vergroten woning Enkweg 11 - bouw woning Hakkertsweg 16. 3. Kapvergunning is verleend voor: - 1 berk bij Beusebergerweg 39; - 1 populier bij Canadastraat 87; - 2 Italiaanse populieren bij Bessinkpasstraat 12; - 1 berk bij Kenemansstraat 27; - 11 dennen bij Postweg 55a. 4. Overige verleende vergunningen, ontheffingen e.d. voor: - het houden van een loterij door Kerk- en verenigingsgebouw „Bethanië". Voor het inwinnen van informatie over een zaak of over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar-of beroepschrift kan men zich wenden tot de afdeling algemene zaken ter gemeentesecretarie. De commissie voor ruimtelijke ordening en woningbouwzaken vergadert op maandag 22 november 1993 om 16.00 uur in het gemeentehuis. De agenda vermeldt o.a.: - ontwerp-bestemmingsplan „Maisweg"; - verzoek E. Letink om wijziging van het bestemmingsplan voor de bouw van een woning. Degenen die van het spreekrecht gebruik wensen te maken kunnen dat tot uiterlijk 4 uur vóór de aanvang van de vergadering opgeven bij de secretaris van de commissie. De raad van de gemeente Holten vergadert op maandag 22 november 1993 om 19.30 uur in het gemeentehuis. De agenda vermeldt o.a.: - voorstel inzake vaststelling „verordening Bouwgrondbelasting De Beuseberg"; - voorstel inzake vaststelling exploitatieraming bestemmingsplan Lukensveld; - voorstel inzake begeleiding renovatie hoofdveld sportveldencomplex 't Vletgoor; - voorstel inzake goedkeuring „verordening regelende de vergoeding voor het gebruik van gemeentelijke sportakkommodaties". Terinzagelegging ontwerp-beschikkingen met vergunningaanvraag. Op de Afdeling Algemene Zaken van de gemeentesecretarie van Holten liggen vanaf 22 november 1993 tot en met 22 december 1993 op werkdagen van 9.00 tot 12.30 uur, ter inzage de ontwerp-beschikkingen met vergunningaanvraag ingevolge de Wet Milieubeheer van: 1. J. Vruggink, Stationsstraat 10 te Holten tot het oprichten en in werking hebben van een café- en slijterijbedrijf met dansgelegenheid 2. Maatschap Brinks, Langstraat 8 te Holten tot een nieuwe, de gehele inrichting (melkrundvee-, jongvee-, meststieren-en mestvarkensbedrijf annex opslag van dieselolie) omvattende vergunning. 3. G. H. Meesterberends, Broekweg 16 te Holten tot een nieuwe, de gehele inrichting (melkrundvee-, jongvee-, en mestvarkensbedrijf annex opslag van dieselolie) omvattende vergunning. De ontwerp-beschikkingen omvatten het verlenen van de vergunning onder voorwaarden, die de nadelige gevoigen voor het milieu moeten voorkomen of zoveel als mogelijk is moeten beperken. Gemotiveerde bezwaren tegen de ontwerp-beschikkingen kunnen zowel schriftelijk als mondeling door een ieder worden ingebracht binnen een maand na de datum van terinzagelegging. De bezwaarschriften moeten bij burgemeester en wethouders van Holten, Smidsbelt 6, 7451 BL Holten worden ingediend vóór 22 december 1993. Mondeling bezwaar kan worden ingebracht op een openbare zitting op verzoek tot aan het einde van de bovenvermelde termijn van 1 maand. Alleen zij die tijdig bezwaren hebben ingebracht tegen de ontwerp-beschikking kunnen later beroep instellen tegen de beschikking bij de Raad van State. Koorts licht en houd het in een normaal Onder koorts verstaan we een li- verwarmde ruimte. Als het erg van chaamstemperatuur hoger dan slag is, kunt u eventueel een tablet 38,5°C, bij kinderen 38°C. Koorts op of zetpil paracetamol geven, zich is geen ziekte, maar een na tuurlijke reactie van het lichaam Neem COntBCt Op met UW wanneer ziekteverwekkers, zoals huisarts virussen en bacteriën, ons ziek maken. Ons afweersysteem werkt kinderen de koorts na een „Naarmate wij vorderen met de uitwerking van het verkeersstruc- tuurplan blijkt de aanleg van de Maïsweg noodzakelijk," aldus wet houder Henk Westerik. Tijdens de wekelijkse persconferentie van het college liet hij weten dat het tracé van de weg inmiddels is uitge werkt* Voor de aanleg moet een deel van de benodigde grond nog worden aangekocht. Dat betreft een stuk Lookerenk, tussen erve Moswolt en ongeveer de aanslui ting op de Oranjestraat. Om de weg te kunnen realiseren zal bo vendien het bestemmingsplan bui tengebied daar moeten worden aangepast. Dat voorziet niet in de aanleg van een weg. Maandagmid dag buigt de commissie ruimtelij ke ordening zich over deze zaak en zal ook een schets worden vrijgege ven. Hoewel het plan uiteindelijk nog ter inzage moet worden gelegd en er bezwaren op kunnen worden ingediend, hoopte Westerik 'op een niet al te lange procedure, daar de uitvoering van het verkeersplan tot nu toe op schema ligt'. Van de aansluitingsweg in de wijk Lu kensveld loopt de Maïsweg weg achter erve Moswolt over de enk naar de aansluiting op de Oranje straat, ter hoogte van de Noorden bergstraat. Een haakse aanslui ting, geen volgende mini-rotonde dus. De route is parallel aan de Pastoriestraat, op zo'n 20 tot 30 meter achter de tuinen van de wo ningen.

Holtens Nieuwsblad | 1993 | | pagina 5