De smaakmakers van Sint Nicolaas s f Pakjesavond Spijs (i Winter Figuurtjes Wij komen eraan De eerste advertenties met een knipoog richting Sinter klaas zijn er. Net als bij regeren geldt namelijk ook bij de viering van het 5 december-avondje dat er vooruit gezien moet worden. Nu nog heeft Sint alle keus, en nu nog is er heel veel tijd om passende rijmwoorden te bedenken voor het gedicht voor Harry die net zijn eigen flatje betrokken heeft, of voor Marije die studieplannen in Finland heeft, of voor Jerry die gek is op draaiorgel- muziek. Sinterklaas zelf laat het ook niet op de laatste minuut aankomen: hij arriveert officieel zaterdag 20 november in ons land. Als oer-Hollands feest nog steeds hoog genoteerd, al heeft de Kerstman zijn Spaanse tegenpool de afgelopen jaren wat concurrentie aangedaan. Een competitie tus sen twee bebaarde gulle gevers, die inmiddels geresul teerd heeft in een echt Twents comité dat de lans (of is het in dit verband staf tracht te breken in het voor deel van de Bisschop van Mira. Sint zelf laat zich overi gens alles behalve van de wijs brengen: hij komt ge woon en hanteert nog steeds het uitgangspunt dat wie zoet is lekkers krijgt en wie stout is de roe kan verwach ten. Trouw terzijde gestaan door de midden stand tracht Sinterklaas ook dit jaar weer iong en oud te verrassen met leuke hebbe dingetjes. De middenstand verhoogt het koopgebeuren met speciale akties en I koopavonden. Met speciale aanbiedin- 1 gen ook. Wij als krant staan Sint en alle pseudo Sinterklazen ten dienste I door de komende tijd te komen met tips voor recepten, surprises en een veelheid aan advertenties met aan- biedingen geënt op het feest van de vijfde december. Advertenties i v. met aanbiedingen uiteenlopend 9 van heel praktische kado's, j. X speelgoed, boeken, CD's tot en li met leuke frutsels. 1 Hoe het straks allemaal (vooral ook letterlijk) uit pakt—afwachten maar. Of, om wat meer toe- 1 passelijk te besluiten: Suikergoed en marsepein Boterletter, speculaas, marsepein en chocoladeletters zijn onlosmakelijk met pakjesavond verbonden. Het zijn deze lekkernijen van de banketbakker die de sfeer rond de viering van de geboortedag van de Goedheilig man compleet maken. Want zelfs daar waar de zak van Sinterklaas leeg blijft, wordt pakjesavond nog op z'n minst gevierd met een stukje boterletter of marsepein. Kennelijk is speculaas niet alleen een Sinterklaaslekkernij, maar wordt het produkt ook geasso cieerd met herfst en winter. vol verwachting klopt ons hart... Het maken van marsepeinfiguurtjes vergt veel handwerk (foto: De ware amandel) Elk jaar weer doen alle (banket bakkers hun uiterste best om u rond het Sinterklaasfeest overvloe dig te voorzien van Sinterklaas lekkernijen. Voor veel bakkers betekent dit dat al eind september wordt begonnen met het vervaar digen van de produkten die het langste houdbaar zijn. Alleen zo weet men zeker dat men eind november en begin december aan de enorme vraag kan voldoen. Speculaas is veelal het produkt dat het eerst in de schappen ver schijnt. Hoewel sterk geassocieerd met Sinterklaas bestaat er eigen lijk het hele jaar door wel enige vraag naar speculaas. Alleen in de zomermaanden is de vraag duide lijk minder. Met de komst van de herfst neemt de vraag weer toe. Anders ligt dat bij de banketstaaf- of letter. Deze zijn eigenlijk alleen rond Sinterklaas en verder op in de maand rond Kerstmis volop verkrijgbaar. De keuze is ruim. Wie van gemakkelijk houdt is het beste af met een banketstaaf, die is immers het gemakkelijkst in stuk ken te snijden. Naast de staaf zijn er ook letters, veelal o's en m's, maar ook de andere letters van het alfabet zijn steeds vaker verkrijg baar. Ook de luxe banketletter - opgemaakt met vruchten of met vruchten in het spijs verwerkt - wint terrein. Deze letters zijn vooral bedoeld als geschenk. Naast de letters van banket zijn er de letters van chocolade. Misschien nog wel de meest typi sche Sinterklaaslekkernij. De vraag naar chocoladeletters is zo groot, dat de banketbakkers alleen nooit aan de vraag zouden kunnen voldoen. Veel letters komen dan ook uit de fabriek en worden vaak al maanden vooruit gemaakt. U vindt ze meestal in de bekende kartonnen doosjes. De meeste banketbakkers beper ken zich hier tot het meer exclu sieve chocoladewerk. Vaak gemaakt van zachte chocolade en verkrijgbaar in meerdere smaken. Veel van die letters worden minu tieus versierd met noten en spuit- creme. Het zijn dan ook deze luxe letters die het heel goed doen als smakelijk en representatief kado. Ook marsepein is onverbrekelijk verbonden met het sinterklaas feest. Deze lekkernij van amande len en suiker treft u in ontelbare uitvoeringen in de vitrines van de bakkers aan. Menig bakker pro beert zich met fraaie figuurtjes van de concurrent te onderscheiden. Sommige bakkers kopen de figuurtjes gewoon in, anderen laten het materiaal op speciale bestelling maken en ook zijn er bakkers die het allemaal echt zelf - met de hand - vervaardigen.

Holtens Nieuwsblad | 1993 | | pagina 11