Na nieuwe keuken ook renovatie woonflats 'Riolering buitengebied is verkiezings-gebaar' Ontwikkelingsvisie creëert samenhang Feestprogramma Diessenplas Nieuwe cursus Diessenplas twintig jaar Gemeente Fracties belichten begroting HOLTENS NIEUWSBLAD Openbare kennisgeving inzake ingediende aanvragen om vergunningen, verleende ontheffingen of vergunningen e.d. Openbare raadsvergadering Openbare kennisgeving inzake verkeersmaatregel (parkeerverbod) J. Rietbergstraat Monumenten Selectie Project Bejaardensoos DONDERDAG 4 NOVEMBER 1993 Met 105 verzorgingsplaatsen en 37 aanleunflats zit woon- en zorgcen trum Diessenplas aan haar 'tax'. „Uitbreiding is niet meer moge lijk, wel zijn er plannen voor reno vatie van de appartementen in het hoofdgebouw," aldus directeur Bert Postma. Samen met de 80 medewerkers, evenzo veel vrij willigers en de bewoners, maakt hij zich op voor de festiviteiten rond de 20ste verjaardag van Dies senplas. Een verlaat feest eigen lijk, daar het woon- en zorgcen trum, toen mog bejaardencen trum, officieel 21 september 1973 in gebruik werd genomen. Maar komende maand is het raak: dan worden tal van activiteiten ge houden, waaronder een revue die door de diverse medewerkers en de directeur voor het voetlicht wordt gebracht. Enkele bewoners en medewerkers van het eerste uur zullen tijdens de feestmaand H™S.tma in het ZOnnetje WOr- "oedi^iienst Timo Besten en een dee, van de actieve den gezet. Bij de keukenbrigade ging onlangs de vlag al in top. De acht man tellende ploeg van hoofd voedings- dienst Timo Besten kon namelijk de nieuwe en efficiënt uitgeruste keuken, met daarnaast een specia le afhaalruimte voor de maaltijden van Tafeltje Dekje (125 per dag), in gebruik nemen. De eerste opleve ring van een ingrijpende verbou wing en renovatie van ook diverse andere ruimten. Zo is de voormali ge kerkzaal nu onderkomen van de technische dienst, is er nieuwe ma gazijnruimte gekomen en wordt ook de personeelsruimte verbeterd en uitgebreid. Een kleine tien jaar van plannen maken, bespreken, uitwerken en uitvoeren gingen vooraf aan de uit eindelijke opening door oud-bur gemeester mr. W.H. Enklaar. Re sultaat van het oorspronkelijk ini tiatief van ds. J.H. Israël, tevens eerste voorzitter van het bestuur van de Stichting Diessenplas van de Diaconie van de Hervormde Ge meente Holten (met daarbij ook de tegenover het gebouw liggende 24 bejaardenwoningen). Een zeer na drukkelijke rol in die beginjaren was ook weggelegd voor H.D. Alink. Toen ds. Israël Holten ver liet, nam hij de voorzittershamer over en is inmiddels erevoorzitter. Eveneens nauw betrokken bij de bouw van Diessenplas was en is keukenbrigade van Diessenplas Foto Ten Velde bouwkundig tekenaar H. Boode. Volgend jaar is hij 25 jaar bestuurs lid (de stichting bestond al ruim voor Diessenplas geopend werd). Boode is ook degene die het ont werp maakte voor de recente ver bouwingen. De eerste Diessenplas- directeur was O. Dupon. Postma zelf zwaait er de scepter sedert eind '77. Het door de Lochemse archi tect Twijnstra ontworpen gebouw aan de Vrijheidslaan is eigendom van de Landelijke Hervormde Bouwstichting voor Bejaarden. Het wordt gehuurd door Diessen plas. Renovatie Vanaf het moment van oplevering tot nu telt Diessenplas 105 verzor gingsplaatsen: 93 eenpersoons ap partementen, 10 voor echtparen, terwijl de subsidie van twee plaat sen wordt aangewend voor kortdu rende opvang (dag of nacht) en opnamen in aanvulling op het werk van de Stichting Thuiszorg. Begonnen werd met 18 aanleun flats, inmiddels zijn dat er 37. Spra ke van uitbreiding is er niet meer, maar Postma wijst wel op plannen voor renovatie. Opzet daarbij is veel zit-slaapkamers te verande ren in een zit- en een slaapkamer. Postma: Voor Diessenplas bete kent dat concreet te zijner tijd 75 verzorgingsplaatsen." Is dat in een Rond het 20-jarig bestaan van Diessenplas is een uitgebreid programma georganiseerd te beginnen op woensdagavond 10/11 met een speciale herden kingsdienst onder leiding van ds. A.J. Leerink. Medewerking verleent het Diessenplas-koor. De dag erna is er 's ochtends gebak bij de koffie en worden 7 flatbewoners, 5 bewoners van Diessenplas en 5 medewerkers, allen 'van het eerste uur', ge huldigd. Hetzelfde geldt voor hen die dit jaar I2V2 jaar in dienst zijn. 's Middags is er een feestelijk diner. Diverse mede werkers (en directeur Bert Postma) tonen hun verborgen talent in een revue met sket ches en liedjes (veel eigen teks ten) die het reilen en zeilen in Diessenplas belichten. De uit voeringen zijn op dinsdag 16/11 en donderdag 18/11 voor de be woners van het verzorgings huis en de bewoners van de aanleunflats. Daarbij worden tevens (2) familieleden van de bewoners van het woon- en zorgcentrum. Donderdag 25/11 wordt de revue opgevoerd voor aile vrijwilligers met partner, maandag 29/11 voor de mede werkers die niet in de 'cast' zitten. Alle uitvoeringen zijn 's avonds. In de pauze kan de nieuwe keuken worden bewon derd. Woensdag 24/11 houdt de Welfare de jaarlijkse bazaar in de recreatiezaal, dinsdagavond 23/11 treedt het Byzantijns koor op, vrijdag 26/11 is er feestavond voor bestuur en personeel, terwijl de feest maand dinsdag 30 november 's middags met de bewoners wordt afgesloten met bingo en prijsuitreiking voor de wed strijd 'mooiste bloembak(ken) balkons'. De bewoners kunnen zich ten slotte tegoed doen aan een mini-buffet. vergrijzende gemeente niet te wei nig? „Nee, want het verzorgings huis kun je wonderlijk genoeg als 'krimpmarkt' beschouwen. Door het flankerend ouderenbeleid krij gen ouderen veel langer de moge lijkheid om thuis te blijven wonen. Denk maar aan voorzieningen als 'Tafeltje Dekje' en kort durende opnamem dageverzorging, nach- topvang en het werk van Thuis zorg. De mogelijkheid van aanpas singen in huis draagt daar ook aan bij." Ook de natte ruimten worden groter, waardoor beter geschikt voor rolstoelgebruikers. Wethou der Wim Dalhuisen benadrukte be gin deze week dat de renovatie zeker kwaliteitverbetering in houdt. Met de uitvoering van de plannen zijn enkele jaren gemoeid. Volgens Postma is de wachtlijst voor de aanleunflats en senioren woningen aanmerkelijk langer dan voor het woon- en zorgcentrum, waarbij van oudsher Holtenaren voorrang hebben, dan diegenen die een binding hebben met Holten en in laatste instantie de groep 'overigen'. In de praktijk betekent het 70 procent Holtenaren, 30 pro cent overigen. De Diessenplas-directeur wijst te vens op de mogelijkheid die de provincie naast renovatie biedt, namelijk het verkrijgen van extra contingenten seniorenwoningen. Deze maand nog wordt het renova tieplan met medeweten van de ge meente naar Zwolle gestuurd. Bin nen afzienbare tijd wordt Holten uitgebreid met een aantal senio renwoningen: op het voormalige Ehag-terrein en te zijner tijd op het terrein waar nu nog de Dorps school staat. De inkrimping van het aantal appartementen in het woon- en zorgcentrum heeft vol gens Postma automatisch een ver lies aan arbeidsplaatsen tot ge volg: „Maar wellicht kunnen we straks de samenwerking met de Stichting Thuiszorg uitbreiden." Twee decennia lang al biedt Dies senplas haar bewoners naast pri ma verzorging tal van mogelijkhe den tot ontspanning. Zo zijn er de dames- en de herensoos, de bejaar- dengym, de Welfare van het Rode Kruis, de huiskamers, waar groep jes bewoners enkele malen per week voor gezelligheid bijeenko men en waar onder meer op een speelse wijze aan geheugentrai ning wordt gedaan. Dan zijn er natuurlijk nog het bejaardenkoor, de zeer regelmatige optredens en voorstellingen in de recreatiezaal, Radio Diessenplas en niet te verge ten de jaarlijkse bazaar: het ene jaar door en voor de Welfare, het andere jaar door en voor Diessen- plas-activiteiten. En ten slotte zijn er de vakanties en de jaarlijkse uitwisseling met een verzorgings huis in de' omgeving, onlangs nog met Diepenveen. Al met al geen gebrek aan keus. Onder het motto 'Hoe zegje watje denkt', houdt het Deventer cursus centrum De Linnenkist donder dagmiddag 18 november een infor matiebijeenkomst in dorpshuis De Boschkamp. Aanvang half twee. Indien er voldoende belangstelling bestaat (het minimum aantal deel nemers is 10, maximum 12) zal op korte termijn een cursus van tien bijeenkomsten van elk twee urn- worden georganiseerd. Er is keuze uit donderdagochtend en donder dagmiddag. Met het oog daarop zal tegelijkertijd worden geïnven tariseerd welk dagdeel de meeste voorkeur geniet. Cursusleidster Marijke Dijkstra zal tijdens de lessen onder meer aandacht besteden aan taalge bruik, communicatie (luisteren en gehoord worden), nee durven zeg gen, opkomen voor jezelf, omgaan met kritiek, waardering en boos heid, normen en waarden. Naar haar zeggen kan niet durven zeg gen wat je denkt voortkomen uit 'sociale angst'. Een wetenschappe lijk onderzoek uit 1987 wees uit dat zeker een kwart van de mensen aan 'sociale angst' lijdt. „Het kan heel bevrijdend zijn om daar in een vertrouwde omgeving (een pretti ge groepssfeer) naar te kijken, er over te praten en door vaardig heidsoefeningen jezelf te trainen," aldus Dijkstra. De kosten voor de curus 'Hoe zeg je wat je denkt' bedragen 15 gulden. 1. Aanvragen om bouwvergunning zijn ingediend voor: - vernieuwen wasserette bij Postweg 84; - bouw vervangende woning Menumsweg 1; - bouw carport bij Nagelhoutstraat 1 - verbouw woning Pastoriestraat 42: - vernieuwen dak zomerhuis Postweg 44; - verbouw schuur/berging bij Liezenweg 3. 2. Bouwvergunning is verleend voor: - uitbreiding werktuigenberging met veestal bij Van Nootensweg 3; - plaatsen tuinkas bij Ab Jansenstraat 17; - vervangen schuur door berging bij Flisweg 12; - interne verbouw woonhuis/boerderij Rijssenseweg 13. 3. Kapvergunning is verleend voor: - 1 lijsterbes bij Hoffesstraat 27. 4. Overige verleende vergunningen, ontheffingen e.d. voor: - maken dam met duiker bij Doorlopendedijk 6a. Voor het inwinnen van informatie over een zaak of over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift kan men zich wenden tot de afdeling algemene zaken ter gemeentesecretarie. De raad van de gemeente Holten vergadert op maandag 8 november 1993 om 14.00 uur in het gemeentehuis. De agenda vermeldt o.a.: - voorstel inzake wijziging rechtspositieregeling ambtenaren: - voorstel tot vaststelling van de gemeentebegroting 1994 (inclusief Voorcentralisatiedienst Destructiemateriaal); - voorstel tot wijziging van de verordening op de heffing en invordering van een rioolafvoerrecht' - voorste inzake wijziging van de verordening op de heffing van onroerende-zaakbelastinqen' - voorstel tot wijziging van de verordening op de heffing en invordering van een woonforensenbelasting in de gemeente Holten; - voorstel tot vaststelling van het investeringsschema 1994; - voorstel inzake het aangaan van geldleningen; - voorstel inzake het opnemen en uitlenen van kort geld. Burgemeester en wethouders van Holten maken bekend, dat zij op 26 oktober 1993 hebben besloten door plaatsing van bord E4 en E1 van bijlage I van het Reglement verkeersregels en verkeerstekens 1990 voor de J. Rietbergstraat, m.u.v. de parkeervakken, een parkeerverbod in te stellen. Het besluit tot vaststelling van deze verkeersmaatregel ligt ter gemeentesecretarie, kamer 6 (bibliothee k/leeszaal) voor een ieder ter inzage. Binnen dertig dagen na de dag waarop dit besluit ter openbare kennis is gebracht, kan iedere belanqheb- Dende hiertegen beroep instellen. Daarbij dienen de redenen te worden vermeld waarom men het met de beshssing met eens is. Het beroepschrift moet worden gericht aan -are Majesteit de Koningin, doch worden ingediend bij de Commissaris der Koningin in de provincie Overijssel, postbus 10078, 8000 GB Zwolle. In bepaalde gevallen kan schorsing of een voorlopige voorziening worden verzocht bij de Voorzit tervan de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State.ln de regel wordt van de indiener van een beroep of schorsingsverzoek c.q. verzoek om voorlopige voorziening een zeker bedraq aan qrif- «erecht geheven. Demogelijkheid bestaat om kwijtschelding van het griffierecht, of een gedeelte daarvan Voor inlichtingen over de procedure kan men zich wenden tot de Raad van State (telefoon: 070- o 62 48 71). Holten, 4 november 1993 Burgemeester en wethouders voornoemd, De secretaris, H. de Blaauw, l.-s De burgemeester, J. J. H. Cornielje, wnd. Op 1 september jl. is in Salland begonnen met de selectie van een 400-tal nieuwe rijksmonumenten. Deze selectie wordt voor de verschillende gemeenten uitgevoerd door deskundigen van Het Oversticht en zal ongeveer een half jaar in beslag nemen. Uitgangspunt voor de selectie is de inventarisatie van qebouwen uit de periode 1850-1940 die rond 1988 in het kader van het Monumenten Inventarisatie Project (MIP) werd opgesteld en die voor Salland ruim 4000 objecten omvat. Doel van deze inventarisatie was, een qoed in zicht te krijgen in de gebouwenproduktie uit deze periode. Omdat gebouwen van na 1850 op de lijst van rijksmonumenten een zeldzaamheid zijn. is het aanpassen van die lijst door de aanwijzing van nieuwe monumenten noodzakelijk geworden. Dit selectieproject heeft die aanpassing tot doel. In de loop van de komende maanden kan men in Salland dus worden geconfronteerd met de personen die voor Het Oversticht de selectie uitvoeren. Om goed te kunnen kiezen, moeten de betreffende qebouwen nog eens nauwkeurig worden bekeken, terwijl van de belangrijkste ook het interieur aan een nader onder zoek zou moeten worden onderworpen. Medewerking van de eigenaren wordt daarbij natuurlijk zeer od prijs gesteld. K Als Het Oversticht in een gemeente de selectie klaar heeft, wordt die met de gemeente doorqesproken en vastgesteld. Dan worden de eigenaren en andere belanghebbenden in de gelegenheid qesteld hun mening over de aanwijzing als rijksmonument kenbaar te maken. Tenslotte zullen de gemeenteraden dan houdenaanWIJZ,n9en 660 bes,uit nemen' waarbiJ ZÜ met de belangen van de eigenaren rekening moeten Nadere informatie over het project staat vermeld in een brochure die bij de gemeente verkrijqbaar is Daarin worden allerlei zaken betreffende monumentenzorg uitgelegd. In elke gemeente kan men ook od het gemeentehuis worden geïnformeerd over dit Monumenten Selectie Project. De raadscommissie ruimtelijke or dening en woningbouwzaken heeft een positief advies uitgebracht over de benodigde 9500 gulden voor de door het Zwolse Stede bouwkundig Bureau Witpaard Partners op te stellen ontwikke lingsvisie rond de dorpsvernieu wing. Witpaard had een offerte uit gebracht voor dit bedrag (exclusief BTW en inspraakprocedure). De notitie is met name bedoeld om samenhang te krijgen tussen de verschillende plannen die binnen afzienbare tijd in het dorp gereali seerd worden: 50 seniorenwonin- gen op het voormalige terrein van. de Ehag-garage, plan Aanstoot op de hoek Kerkstraat/Larenseweg, het wooncomplex op de lokatie Dorpsschool. De werkzaamheden in het 'Gat van Holten' zijn reeds begonnen. De gemeente wil hier mee voorkomen dat de verschillen de projecten, die via een artikel 19- procedure tot stand worden ge bracht, met verschillende maat staven worden gemeten. Vooruit lopend op de wijziging van een bestemmingsplan, kan met behulp van dit artikel uit de wet ruimtelijk ordening versneld iets worden ge realiseerd. Op een aanvullende vraag van Jan Metsemakers (PvdA) over het ac tualiseren van oude bestemmings plannen liet Westerik weten dat dit gefaseerd gebeuren zal: volgend jaar bestemmingsplan Holten (van '66 en '68, kosten 33.000 gulden), in '95 bestemmingsplan De Haar (van '72 met gedeeltelijke herziening '76,38.000 gulden) en in '96 bestem mingsplan Kom Holten en Kom Holten Noord ('78, 33.000 gulden). Gefaseerd dus, daar hiervoor in het investeringsschema voor volgend jaar 'slechts' 50.000 gulden is opge nomen. De 9500 gulden voor de ontwikkelingsvisie komen even eens uit dat bedrag. Een politiek verkiezings-gebaar. Zo noemt Gemeentebelang het voorstel van B en W om 665.000 gulden uit de algemene middelen te halen en onder te brengen in een Fonds Riolering Buitengebied. Een naam overigens, die volgens de PvdA zal worden aangepast, daar de gelden in principe ook mogen worden gebruikt voor de aanleg van helofytenfilters (mi lieuvriendelijke zuivering door de huishoudens zelf). Volgens B en W moet 15 procent van de totaal benodigde kosten door de gemeen te worden opgebracht, de overige 85 procent door derden (zoals de WMO) en de bewoners van de ««n te sluiten percelen. Maandag buigt de raad zich over de begro ting. In haar algemene beschouwingen op de begroting bestrijdt GB de constatering van B en W dat het bedrag een 'stevige financiële ba sis legt'. „Op basis van de 15/85- verdeling is dit voldoende voor een project van 4.433.000 gulden," al dus GB, dat tegelijkertijd wijst op de ruim 750 aansluitingen en de geschatte investering van zo'n 13 miljoen gulden. De 15/85-verhou- ding krijgt dus geen instemming. Sterker nog: GB is zelfs tegen iede re andere verdeling, zolang niet bekend is wat de gevolgen van een dergelijk besluit voor het tarief zijn. Desondanks schaart de frac tie zich wel achter het voorstel: „Het is in elk geval een begin." Voor het behoud van een econo misch en ook te beheren buitenge bied juicht de WD de fondsvor ming toe. Aan een uitspraak over de kostenverdeling wagen de libe ralen zich nog niet. Naar hun zeg gen hangt dat af van de totale investering, het aantal aansluitin gen en een uitspraak over 'accep tabele, door de belanghebbenden te dragen bijdragen'. Het CDA noemt de riolering buitengebied 'spraakmakend'. Evenals de PvdA stemmen de christen-democraten in met de fondsvorming, maar be nadrukken dat de uiteindelijke kosten vele malen hoger zijn. De verhoging van de rioolrechten van 276 naar 297 gulden per aanslui ting vindt niet overal gehoor. De WD meent dat geen rekening is gehouden met de Verfijningsrege ling riolering (220.000 gulden): „In dien wel, dan is er in plaats van nu 95 sprake van 125 procent kosten dekking." De PvdA suggereert een vastrecht te heffen per aansluitng en de overige kosten naar water verbruik te dekken. Voor de indu strie zou een bedrag naar verhard oppervlak kunnen worden gehe ven. In afwachting van betere re gelgeving wordt voorgesteld de rioolrechten niet verder te verho gen en het optredende tekort op de begroting te dekken door een ho gere bijdrage binnen de onroerend zaak belasting (voorheen onroe rend goed belasting). WD en GB zijn op dat punt een andere mening toegedaan. GB constateert dat de som van OZB, rioolrechten en afvalstoffenheffing nog altijd 'torenhoog' is. De libera len wijzen er op dat de begrotingen immer sluitend gemaakt worden door verhoging van tarieven, hef fingen en, in enige mate, bezuini gingen. De WD zoekt de dekking van de inkomstenderving in begro tingswijzigingen. Alle partijen zijn blij over de door de provincie goed gekeurde overstap van het gewest Midden-IJssel (de toekomstige re gio Stedendriehoek) naar de toe komstige regio Twente. Bena drukt wordt dat de gemeente zo spoedig mogelijk in contact moet treden met zowel Midden-IJssel als de stuurgroep Twente in ver band met de afbouw in het ene samenwerkingsverband en de op bouw in het andere. „Met name in financieel en personeel opzicht," aldus de WD. De PvdA pleit voor de vorming van ambtelijke werk groepjes die een notitie per ge meenschappelijke regeling kun nen voorbereiden waarin wordt aangegeven op welke termijn en op welke wijze de overstap plaats vindt. De vut-regeling 59V2 jaar voor de gemeente blijft in elk geval ge handhaafd tot 1 januari 1995. „Sa men met de vierdaagse werkweek voor senioren heeft dat met namen voor de dienst gemeentewerken," schrijft GB. Dit jaar en ook vol gend jaar geldt dat voor 10 mede werkers. De ontwikkeling baart ook de andere fracties zorgen. Het CDA bepleit naast 'verhoging van efficiëntie, een nadere overweging omtrent privatisering of samen werking met derden, daar waar va catures ontstaan of hulpmateria len moeten worden aangeschaft. „Gezien de kostenontwikkeling van het schonen van sloten en het afvoeren van materiaal, moet hier op korte termijn over worden nage dacht," aldus de christen-demo craten. Dinsdagmiddag houdt de Bejaar densociëteit een bijeenkomst in De Kandelaar. Aanvang 14.30 uur. Het bestuur hoopt veel belangstel lenden te kunnen begroeten tij dens de 'sjoelmiddag'.

Holtens Nieuwsblad | 1993 | | pagina 5