Haarschool in de ban van vierde lustrum Socuwe wil financiële steun voor GOB Holten Lustrumprogramma Groepsvaccinatie Zomerhuisjes op De Borkeld 'Kunst en Kitsch' in nieuwe bieb Holten toch naar de regio Twente Geen verbetering van Espelodijk Schoolfeest en reünie gezondheid Gezinsdienst HOLTENS NIEUWSBLAD 'Kwajongen' Westerik DONDERDAG 28 OKTOBER 1993 - Bij de opening van de school bood meester B.H. Brouwer (rechts) directeur (toen nog 'hoofd') G.J. Van 't Holt mid- den)een jonge opgezette zwaan aan. Links staat juffrouw Slot man (archief Haarschool) Bij de opening werd het afgespro ken: ieder lustrum zou de Haar school feest vieren. En zo gebeur de het ook: het eerste in '78, het tweede en derde in respectievelijk '83 en '88 en jawel, dinsdag 2 no vember gaat de vlag in top voor het vierde lustrumfeest! „Op die manier maken alle leerlingen ze ker één groot feest mee op school," aldus directeur Gert-Jan van 't Holt. De twintigste verjaardag van de Haarschool wordt omlijst met een feestdag voor de leerlin gen, een feestelijke ouderavond en reünies. Ook wordt een speciale schoolkrant uitgegeven. Een groot deel van het feest wordt be kostigd uit de opbrengst van het in juli gehouden pleinfeest. Het was de explosieve groei van Holten in De Haar, die twintig jaar geleden de Haarschool 'het levens licht deed zien'. „Een soort afschei ding van de Dorpsschool," vertelt Van 't Holt, die daar zijn onderwijs loopbaan begon onder de legenda rische meester Bouke Hendrik Brouwer. Deze maand is de Haar- school-directeur dertig jaar ver bonden aan het onderwijs in Hol ten. Omdat de bouw van de nieuwe school nog niet geheel klaar was, werd klas 1/2 bij de start van het schooljaar tijdelijk ondergebracht in de Dorpsschool, klas 3/4 in ge bouw Irene. Uiteindelijk begon Van 't Holt in De Haar met 76 leerlingen, de kleuterschool aan vankelijk nog in een houten nood gebouw op het schoolplein. Twee november '73 was het zover: de school was klaar. De ingebruikne ming herinnert Van 't Holt zich nog als de dag van gisteren: „De kinde ren kwamen die ochtend bijeen in de Dorpsschool. Daar hadden zich ook de leerlingen van Dorps- en Kolschool verzameld met versier de fietsen. Met achterop 'mijn' leer lingen ging het in optocht naar de Haarschool." Op ludieke wijze werd het vier man sterke personeel per shovel naar de nieuwe werk plek vervoerd. Daar aangekomen werden behalve Van 't Holt, de onderwijzeressen Slotman, Broe- re, Abbenhues en Lammers op het schooldak gedeponeerd met de mededeling 'dat ze maar moesten zien hoe ze er af zouden komen!'. Met het hijsen van de vlag door de jongste en de oudste leerling werd de Haarschool in gebruik geno men. De officiële opening geschiedde vijf maanden later door Van 't Holts 'leermeester' Brouwer. Deze bood hem bij die gelegenheid een jonge, opgezette zwaan aan. Daar de zwaan 'de vogel van het Holter- broek was', het gedeelte van Hol ten waar de Haarschool 'dicht' bij lag, besloot de nieuwe schooldirec teur gelijk voor de vaste school- kleuren groen/wit: groen (Holter- breok), wit (zwaan). Nog in het zelf de jaar groeide de school van 76 naar 100 leerlingen. Die toename zette ook in de jaren erna door, Ter gelegenheid van het vierde lustrumfeest zijn diverse activi teiten georganiseerd. Dinsdag 2 november is er schoolfeest voor de leerlingen, die tevens een verrassing krijgen. De kinderen komen in de schoolkleuren groen/wit verkleed op school, waar het feest om 9 uur officieel geopend wordt met een verrassing. Bovendien zal directeur Gert-Jan van 't Holt de duizendste leerling huldigen. In school is een spellencircuit uitgezet, waaron der ringsteken, de beruchte spiraal, pingpongballenspel met stofzuiger en spiegeltekenen. Rond 12 uur is er een gezamenlijke lunch: boerenkool met worst. In de middag voert het personeel een klucht ten tonele. Het verhaal zal ongetwijfeld voor veel hilariteit zorgen. Donderdagavond 4 november is er vanaf 20 urn- reünie in school voor de leerlingen die van '85-'93 vanuit klas 6/groep 8 de school verlaten hebben. In de 'crea' is er disco met medewerking van Tony Turner. Verder zijn er in school spelletjes te doen, zijn er volop consumpties te krijgen en worden dia's gedraaid. Ook klassefoto's kunnen worden bezichtigd. Vrijdag avond 5 november is er een feestelijke ouderavond voor tevens oud-ouderraadsleden, en (oud)personeel. Deze avond begint om 19.30 uur met een zakelijk gedeelte, het eigenlijke feest begint een half uur later. Er is live muziek, onder meer van een band van ouders en een zanggroep van ouders. Verder is er een foto wedstrijd, zijn er spelletjes en worden her en der in school buffetten ingericht. Zaterdagavond 6 november is er reünie voor de leerlingen die in de periode '76-'84 in klas 6 op school zaten. Ook deze avond wordt muzikaal omlijst, maar zal nog nadrukkelijker het karakter hebben van het 'weer ontmoeten van elkaar' en 'herinneringen ophalen'. De reünie begint om 20 uur. Alle reünis ten ontvangen overigens een herinnering. Rubriek in samenwerking mei de plaatselfjke huisartsen en apotheker De jaarlijkse groepsvaccinatie vindt dit jaar plaats op woensdag 3 novmber van 14.30 tot 18.00 uur op de Groepspraktijk aan de Keizers- weg 32. Mensen die niet zijn uitgenodigd kunnen zich hiervoor aanmelden bij de Groepspraktijk. Waarom een griepvacci natie? De mens komt in zijn leven in aan raking met vele ziektekiemen. Te gen de meeste bouwt hij zelf snel weerstand op. Dit gebeurt meestal ongemerkt, zonder ziektever schijnselen. Soms is een besmeting voldoende om daarna voor het le ven beschermd te zijn. Bij veel griep en verkoudheidsvirussen is dit niet het geval. Hierbij duiken steeds nieuwe vormen op die op nieuw ziekteverschijnselen kun nen geven. Van de griepvirussen is het Influenzavirus het meest be rucht. Dit virus veroorzaakt elk jaar rond februari een kleine griep epidemie. Reden om bepaalde groepen mensen vooraf te vaccine ren, waardoor ze zelf weerstand kunnen opbouwen. Voor wie een griepprik? De griepprik is bestemd voor dege nen die er eigenlijk geen infectie bij kunnen hebben, zoals mensen met longziekten, suikerziekte of be paalde hartafwijkingnen. Ook wordt een griepprik aanbevolen voor mensen die verblijven in een omgeving waar een influenza epi demie zich makkelijk zou kunnen verspreiden, zoals een bejaarden- of verpleegtehuis. Wel een prik toch griep? Naast het influenzavirus zijn er vele andere virussen die een griep je of een verkoudheid zouden kun nen geven. Hier helpt de vaccinatie niet tegen. De griepprik werkt al leen tegen het influenzavirus, dat rond februari verwacht kan wor den. Voor een optimale bescher ming in februari kan het beste in de maand november gevaccineerd worden. Eerder vaccineren geeft minder bescherming in februari. Met ingang van deze week ver zorgt de apotheek Holten in sa menwerking met de plaatselij ke huisartsen gedurende een half jaar iedere twee weken een kort rubriekje in het Holtens Nieuwsblad. Daarin aandacht voor uiteenlopende onderwer pen op medisch gebied. Schrif telijk vragen stellen is te allen tijde mogelijk. Deze kunnen worden ingeleverd bij het Hol tens Nieuwsblad, Dorpsstraat 24b. zelfs zodanig, dat een deel van de klassen gehuisvest werd in een de pendance aan de Houtweg en ook het noodgebouw op het school plein dienst moest doen. Aanvan kelijk zou dat laatste worden afge broken, maar op aandringen van Van't Holt bleef het staan: „Als het er nu niet meer zijn zou, zaten we in de problemen. Uitbreiding van de school is er niet meer bij vanwege de leegstand elders en bovendien is er geen ruimte meer." In de beginjaren tachtig beleefde de Haarschool haar toptijd: zo'n 350 leerlingen en 15 'full time' leer krachten. Daar na liep dat aantal geleidelijk terug. Nu telt de school 225 kinderen, maar groeit nog dit seiezoen uit naar 255 leerlingen. Er zijn 9 leerkrachten in vaste dienst en 2 'parttimers'. Volgens Van 't Holt zijn de vooruitzichten gun stig, zeker met de toekomstige wo ningbouw in Lukensveld. Of de school na de fusie tussen Dorps school en Kolschool (1 augustus '94) nog enkele leerlingen erbij krijgt, valt naar zijn zeggen moei lijk te voorspellen. Dorpsschool directeur J. Diemer liet onlangs weten dat in elk geval 90 procent van de leerlingen meegaat naar de nieuwe basisschool De Holterenk. Voor welke school de overige 10 procent kiest is dus nog onduide lijk. Net als alle andere lagere scholen, werd de Haarschool in '85 basis school. Opnieuw een gebeurtenis die door Van 't Holt op ludieke wijze luister werd bijgezet. In de vakantie hadden de leerlingen een 'treinkaartje' ontvangen. Bij de start van het schooljaar werden ze door het in Holten nu zeker beken de treintje Bello opgehaald bij en kele haltes in de omgeving van school. Van 't Holt zelf trad daarbij op als conducteur. Bij school aan gekomen moesten de kinderen het met kranten ingepakte gebouw openen. Van 't Holt is van mening dat altijd sprake is geweest van een ideale samenstelling op school: „Groot, maar niet te groot. Er is genoeg speelruimte in de for matie. Verscheidene jaren al wer ken we met enkele groepen (geen combinaties dus) met gemiddeld 25 leerlingen per groep. Iedere groep heeft bovendien een vaste leerkracht met 'parttimers' die de ADV-dagen invullen." Zelf heeft hij geen eigen groep. Wel valt ook hij in voor de 'ADV-collega's' en heeft evenals adjunct-directeur Gerrie Bolte tijd voor taakrealisa tie. In het door de Stichting voor Soci aal en Cultureel Werk samenge stelde 'Evaluatieverslag GOB 1990-1993', doet het bestur nadruk kelijke aanbevelingen voor finan ciële steun voor het. Gastouderbu reau (GOB). De evaluatie dient als handvat voor B en W inzake het voorstel aan de gemeenteraad die binnenkort moet beslissen over de verdeling van de gelden van de zogeheten Stimuleringsmaatregel Kinderopvang (met ingang van 1 januari). Doel van deze rijskbijdra- ge is kinderopvang op grote schaal uit te breiden. Daaronder ressorte ren kinderdagverblijven, gastou derbureau^ en buitenschoolse op vangvoorzieningen, Twee jaar ge leden besloot de raad de gelden van de tot 1/1'94 geldende Stimule ringsmaatregel aan te wenden voor de Stichting Catalpa met het kinderdagverblijf 'Kakelbont' in de voormalige kleuterschool aan de Lageweg. Dat bedrag was inclu sief investering in de noodzakelij ke verbouwing en inventaris. Het GOB kreeg enkel een bijzonder (tijdelijke) bijdrage van 3500 gul den per jaar. Het Socuwe-bestuur heeft het verslag vorige week aan wethouder W.J. Dalhuisen toege licht. Op korte termijn volgen een vergelijkbaar verslag en overleg met de Stichting Catalpa. Ondanks het besluit het kinder dagverblijf te subsidiëren, is Socu we zich blijven inzetten voor het GOB. In het rapport wordt gesteld dat het bureau inmiddels is uitge groeid tot een volwaardige voorzie ning van kinderopvang, zeifis 'on misbaar geworden is in Holten'. Het GOB voorziet intussen in 12 kindplaatsen. „Uitgaande van een bezettingsgraad van 100 procent in het kinderdagverblijf, betekent dit dat een derde van het voorzienin genpakket kinderopvang door het GOB wordt gedaan," aldus het be stuur. Bij de vaststelling van die 12 kindplaatsen is uitgegaan van de door het ministerie van WVC ge hanteerde berekening. Het rap port benadrukt dat het totaal aan tal bemiddelingen 47 bedraagt. Van deze 47 bemiddelingen wer den 30 meegeteld voor de bereke ning van het aantal kindplaatsen. Tot nu toe werd de 'professionele inzet' van de beide coördinatrices niet betaald. Het Socuwe-bestuur acht handhaving van die situatie onaanvaardbaar, temeer daar de Stimuleringsmaatregel tevens be doeld is voor GOB's. Van de ruim 400 zomerhuisjes op de Borkeld hebben 21 eigenaren schriftelijk bericht gekregen dat permanente bewoning is toege staan. Dat liet wethouder Henk Westerik vorige week weten tij dens de raadscommissie ruimtelij ke ordening en woningbouwzaken. 365 eigenaren werden aangeschre ven met de mededeling dat vol gens de gegevens van de gemeente geen recht op permanente bewo ning is. Met recht een zomerhuisje dus. Een aantal van deze eigenaren tracht een beroep te doen op het overgangsrecht, dat alsnog de mo gelijkheid tot permanente bewo ning biedt. Daarnaast heeft een aantal betrokkenen een brief ont vangen dat zij op grond van het overgangsrecht op De Borkeld mo gen blijven wonen. Enkelen moe ten de woning binnenkort verla ten. Ten slotte zijn elf houders van een bouwvergunning schriftelijk op de hoogte gebracht van het ver bod tot permanente bewoning. Ter gelegenheid van de (heriope- ning van de openbare bibliotheek aan de Rörikstraat, worden vrij dag 5 november uiteenlopende ac tiviteiten in de leeszaal gehouden. Tussen 19 en 20.30 uur vertelt de heer Barends uit Raalte het één en ander over 'Kunst en Kitsch'. Ba rends is verbonden aan het beken de veilinghuis Sotheby's. Wie iets meer wil weten over de waarde van een bepaald voorwerp, kan dit meenemen. Tijdens de middaguit leen kunnen kinderen van 8 tot 10 jaar meedoen aan een ganzenbord spel dat door de bieb is uitgezet. Onderweg moeten op verschillen de plaatsen opdrachtjes worden uitgevoerd, zoals papier vouwen (origami). Aan het spel kunnen ook vriendjes en ouders meedoen. Tus sen 15 en 17 uur kunnen kinderen tot en met 7 jaar zich gratis laten schminken door de Fienpreuverin- nen. Zeer geheimzinnig is wel het oplossen van opdrachten in ge heimschrift. Een activiteit voor kinderen tussen 10 en 12 jaar. Het geheel wordt muzikaal omlijst door jeugdige leerlingen van het Muziek Onderwijs Centrum. Iede re bezoeker, jong en oud, ontvangt een aardige attentie (zolang de voorraad strekt). „Toen ik daar nog als 'kwajon gen' rondliep, had ik al natte voeten. Ik weet dus echt wel hoe het zit met die grond!" Al dus wethouder Henk Westerik tijdens de raadscommissie ge meentewerken. Hij reageerde daarmee op de zorgelijke op merkingen van WD en Ge meentebelang over de verbete ring van het hoofdveld van sportpark 't Vletgoor. Of de daarvoor uitgetrokken 150.000 gulden toeriekend is, is voor beide partijen de vraag. Indien de wateroverlast niet degelijk wordt aangepakt, wordt ge vreesd dat het zelfde probleem zich over enkele jaren opnieuw openbaart. De situatie is in middels onderzocht door des kundigen van de Nederlandse Sport Federatie, die op basis van de bevindingen zullen aan geven wat er gebeuren moet. Openbare kennisgeving inzake ingediende aanvragen om vergunningen, ontheffingen of verleende vergunningen e.d. 1. Bouwvergunning is verleend voor: - bouw garage bij Langstraat 38; - verplaatsen schuur en bouw werktuigenberging bij Schuppertsweg 1 2. Toestemming is verleend voor de navolgende meldingplichtige bouwwerken: - plaatsen dakkapel op woning Schoutenstraat 57. 3. Kapvergunning is verleend voor: - 1 esdoorn bij Canadastraat 28. 4. Overige verleende vergunningen, ontheffingen e.d. voor: - actie Prinsraden en „streetparade"; - maken van foto's op de openbare weg. Voor het inwinnen van informatie over een zaak of over even tuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of be roepschrift kan men zich wenden tot de afdeling algemene zaken ter gemeentesecretarie. Commissie voor woonruimtezaken De eerstvolgende zitting van de commissie voor woonruim tezaken vindt plaats op maandag 1 november 1993 van 19.30-20.30 uur in het gemeentehuis (ingang Kerkstraat). Ontwerp-Grondwaterbeheersplan Overijssel Van 15 oktober tot en met 15 december 1993 ligt het ont- werp-Grondwaterbeheersplan Overijssel ter inzage op de gemeentehuizen, waterschapshuizen in de provincie Over ijssel en de bibliotheek van het provinciehuis te Zwolle. Het Grondwaterbeheersplan is een uitwerking van het grondwaterbeleid, zoals dat reeds in het Waterhuishou dingsplan Overijssel is vastgelegd. Voordat provinciale staten een beslissing nemen over het plan, wordt iedereen in de gelegenheid gesteld op het ont- werp-plan te reageren. Uw schriftelijke reactie dient u vóór 15 december 1993 toe te zenden aan: provinciale staten van Overijssel, Post bus 10078, 8000 GB Zwolle. Het is de bedoeling het plan vast te stellen in de vergadering van provinciale staten van 16 maart 1994. Mocht u vragen hebben over het Grondwaterbeheersplan of over de te volgen procedure en dergelijke dan kunt u contact opnemen met de heer H. Tienstra van het bureau Waterhuis houding van de provincie (telefoonnummer 038-25 15 26). Gedeputeerde staten van Overijssel. Openbare commissievergaderingen De commissie gemeentewerken vergadert op maandag 1 november 1993 om 19.30 uur in kamer 9 van het gemeente huis. De agenda vermeldt o.a.: - krediet begeleiding renovatie hoofdveld sportcomplex 't Vletgoor; - exploitatie-raming bestemmingsplan Lukensveld. De commissie financiën vergadert op woensdag 3 november 1993 om 16.00 uur in kamer 9 van het gemeentehuis. De agenda vermeldt o.a.: - krediet begeleiding renovatie hoofdveld sportcomplex 't Vletgoor; - aanpassing tarieven sportaccommodaties; - vaststellen verordening bouwgrondbelasting De Beuse- berg; - exploitatie-raming bestemmingsplan Lukensveld. Degenen die van het spreekrecht gebruik wensen te maken, kunnen dat tot uiterlijk 4 uur voor de aanvang van de verga dering opgeven bij de secretaris van de commissie. De knoop is doorgehakt: Holten mag uit het gewest Midden-IJssel stappen en ingedeeld worden bij de regio Twente. Dat werd vorige week besloten in de ver-gadering van de povinciale staten over de regio-indeling. Met name het CDA keerde zich tegen het voorstel van GS tot handhaving van Holten in Midden-IJssel en dus de toekom stige regio Stedendriehoek. Alleen de fractie van de PvdA hield voet bij stuk en stemde tegen. Raalte gaat definitief naar de regio IJssel- Vecht. Halfseptemberboogde sta tencommissie ruimtelijke orde ning zich over de kwestie. Toen al werd duidelijk dat Raalte groen licht kreeg; over de gewenste over stap van Holten moest langer ge wikt en gewogen worden. Toën Raal-te, als grootste plattelands gemeente, aangaf Midden-IJssel te willen verlaten, besloot Holten tot heroverweging in verband met de verstoring van het even-wicht tus sen stad en platteland in de toe komstige Stedendriehoek. Kort voor de bewuste commissieverga dering koos de Holtense raads commissie algemeen bestuur-lijke zaken unaniem voor samenwer king in de regio Twente. Ook de raad schaarde zich eind vorige maand unaniem achter het voor stel van B en W. In de staten vergadering was het onder meer de samenwerking op toeristisch ge bied in Twente die zwaar meewoog in de besluitvorming. Het feit dat de Espelodijk als 'pm- post' (pro memori) op het investe ringsschema '94 is opgenomen, schoot L.H. Rensen (WD) tijdens de raadscommissie gemeentewer ken in het verkeerde keelgat. Naar zijn zeggen was de verbetering van de weg vorig jaar ook ter sprake gekomen tijdens de begrotings- raad en 'moet er echt wat aan ge daan worden'. Wethouder Henk Westerik meende dat toen te ken nen was gegeven de weg niet te asfalteren in verband met het ge vaar voor hard rijden. Volgens Rensen waren echter (ook) andere geluiden te horen geweest en ook de aanwonenden huldigen volgens hem een tegengesteld standpunt. J. Venekelaas (CDA) kwalificeerde de Espelodijk als een 'moeilijke weg'. Opnieuw beklinkeren is naar zijn mening volstrekt zinloos. Wes terik verzekerde dat de gemeente de kwestie zeker niet uit het oog verloren heeft. In gebouw Bethanië in Dijkerhoek wordt zondagochtend een gezins dienst gehouden in het teken van de oogst. Aanvang 9.30 uur. Voor ganger is ds. S.M. Roozenboom. Na afloop staat de koffie klaar. Dezelf de dienst wordt vanaf 10.45 uur gehouden in Het Trefpunt in Espe- lo. Ook daar onder leiding van ds. Roozenboom. In Espelo is echter vóór aanvang gelegenheid tot kof fie drinken.

Holtens Nieuwsblad | 1993 | | pagina 5