ULO uitgegroeid tot bloeiende SG Holten Kunst en Cultuur start met nieuw seizoen Siebelink zegt onderwijs vaarwel Kompas toneel voor brandweeroefening Schreursweg en parkeerplaats bij zwembad verhard 40-jarig jubileum met grootse reünie Binnenkort eerste lustrum Opbrengst collecte DONDERDAG 7 OKTOBER 1993 Een beetje kenner van de vaderlandse geschiedeniszegt: '1953 rampjaar'. Voor menig Zeeuw zeker het geval, maar voor het voortgezet onderwijs in Holten geldt het tegendeel. In septem ber van dat jaar opende de driemans openbare ULO-schoo met 66 leerlingen haar deuren in de voormalige Dorpsschool aan de Dorpsstraat. Begin van een stormachtige ontwikkeling die resulteerde in de bloeiende Scholengemeenschap Holten (SGH) voor vbo-mavo-havo-vwo aan de Haarstraat met op dit moment ruim 1400 leerlingen en zo'n 100 leerkrachten. Het 40- jarig jubileum wordt opgeluisterd met diverse activiteiten. Hoogtepunt is de grootse reünie die volgende week zaterdag van heinde en ver belangstellenden zal trekken. Dat de ULO uitgroeide tot de grootste scholengemeenschap in de regio, is mede toe te schrijven aan de destijds onvermoeibare inzet en vooruitziende blik van het hoofd Jelle Sinnema. Ook het gemeentebestuur heeft haar steentje bijgedragen. Nog even en de fusie met het Thomas Ainsworth College uit Goor is een feit (1 augustus '94). Met zo'n 1800 leerlingen gaat de school dan verder als 'De Waerdenborch'. Het laatste grote evenement dus als SGH. Volgens rector L.G.M van Minderhout zit de groei er nog in: „Het gemiddeld aantal kinderen tot 12 jaar in deze streek neemt toe. Een gunstige prognose dus." Voe len leerlingen in een onderwijsin stituut van zo'n aanzienlijke om vang zich niet enigermate verlo ren? Van Minderhout twijfelt geen seconde: „Absoluut niet. Dat komt door de splitsing boven- en onder bouw met afdelingscoördinatoren en vervolgens de klassen met eigen mentor. De leerling leeft in zijn eigen groep, heeft daar contacten." Hét was H. J. Beltman die destijds de aanzet gaf tot de stichting van de ULO. Er werd een commissie gevormd met naast Beltman onder anderen B.H. Brouwer, H.J. Hid- dink (tevens tweede directeur) en A.J. Goldstein. De commissie was stellig van mening dat veel jonge ren in Holten en omgeving andere opleidingsmogelijkheden zochten dan (veelal) agrarisch onderwijs. Met steun van de landelijke mulo- vereniging missie zag de commis sie haar wens beloond: in septem ber '53 werd de school geopend. Toen in '68 de Mammoetwet van kracht werd, werd deze scholenge meenschap voor mavo-havo-meao met veel betere doorstromingsmo gelijkheden van de ene naar de andere afdeling. In '63 verhuisde de ULO naar de Haarstraat. De leerlingen brachten hun eigen tafel en stoel over. Het gebouw is nadien regelmatig verbouwd en uitge breid. Een korte opsomming: "78: de SGH krijgt de beschikking over 38 permanente lokalen en diverse nood(E-)lokalen; '84: de pergola tussen hoofdgebouw en noodloka- len verschijnt; '88: er komen nieu we noodlokalen bij (D-lokalen); '89: tegen de oostelijke vleugel worden zes permanente lokalen aangebouwd. In '95 hoopt men de dependance aan de Oranjestraat Sinds de beginjaren zestig, toen het SGH-gebouw aan de Haarstraat er zo uitzag, is er veel veranderd (archief SGH Rond het 40-jarig bestaan van da scholengemeenschap is een uitgebreid programma samengesteld. Donderdagavond 14 ok tober is er tussen 19.30 een 23 uur onderbouwfeest (klassen 1/2). De muziek wordt verzorgd door een band uit Goor. Vrijdag 15 oktober is er van 20 tot 24 uur feest voor bovenbouwers (klas 3/4/5/6) en personeel. De muzikale omlijstig geschiedt door de Gent-band van docent muziek R. te Velthuis. De band telt conservatorium geschoolde leden en is sterk gericht op impro visatie. Docent handenarbeid Dirk van Brink verzorgt met mondharmonica een gastoptreden. Zaterdagmiddag 16 okto ber staat in het teken van een grootse reünie voor alle oud leerlingen, oud-docenten en oud-medewerkers. Via adverten ties in onder meer een landelijk dagblad en posters in d© regio en universiteiten in den lande wordt al geruime tijd aandacht gevestigd op het evenement. De reünie duurt van 13 tot circa 19 uur en wordt muzikaal opgeluisterd door pianist Matthijs Berends. Er kunnen oude foto's en oude kranteknipsels worden bezichtigd en een fotograaf zet jaarklassen op de plaat. Om 15 uur bieden de docenten handenarbeid Kwakemaak en Van Brink wethouder Wim Dalhuisen een maquette aan van een zitmeubel voor de Smidsbelt. Daarmee hoopt men een aanzet te geven voor de verbetering van het aanzien van het plein. Er zijn meerdere ontwerpen gemaakt Dalhuisen krijgt ook het eerste exemplaar van de jubileum-uitgave van het schoolblad Schouders. Aansluitend zijn er enkele korte toespraken. Vanaf 16 uur kunnen de reünisten zich tegoed doen aan een koud buffet. Wie zich alsnog wil opgeven voor het evenement kan dit doen door 20 gulden over te maken op rekening 32.85.57.730 van de Raboban, Holten onder vermelding van reünie. Het bedrag kan ook contact worden voldaan bij schooladministra- teur Theo de Boone. af te stoten, de nog resterende E- lokalen af te breken en 14 nieuwe lokalen met enkele extra ruimtes aan te bouwen. Maar even terug, want de SGH is ook door andere oorzaken zo fors gegroeid. De samengevoegde huis houdschool 'De Nóordenbarg' en de lagere agrarische school 'De Gaarden' fuseerden namelijk in '85 tot SG De Marke, die vijfjaar later opging in de huidige SGH. Allure Vanaf het eerste begin was duide lijk dat Holten, met de ULO een school van allure in haar midden had. Mevrouw L. Sinnema, dochter van het eerste schoolhoofd, wijst er op dat gelijk sprake was van een vooruitstrevend karakter, waar door de school een aanzienlijke re gionale functie kreeg (en nog steeds heeft) en zelfs toonaange vend werd in den lande: „Steeds als er vernieuwingen kwamen, wist men daar adequaat op in te spe len." De SGH heeft nog steeds een goede uitstraling. Van Minder hout, die sinds augustus '89 de scepter zwaait: „Door een goede organisatie voorzien we kennelijk in een behoefte. We trachten geen 'eiland' te zijn, zo van 'wij weten het allemaal wel'. Er is prima con tact met de ouders en ook met het basisonderwijs." Het waren vooral de zestiger jaren die veel verandering teweeg brach ten in onderwijsland, met name door de komst van de Mammoet wet. Voor de toenmalige ULO ver liep dat proces zeer soepeitjes, daar vier jaar eerder al begonnen was met het Mammoetexperiment mavo-havo-meao. Met de start van de scholengemeenschap in '68 werd R. Mud rector. Zes jaar later verdween de meao-tak naar Hen gelo, werd vwo toegevoegd en kwam drs. Piet Bakker aan het roer. Weer vier jaar later deed het vak Latijn zijn intrede en de veran deringen blijven nog steeds door gaan. Zo worden de brugklassers dit jaar geconfronteerd met de ba sisvorming. Resultaat: 14 vakken waaronder de nieuwe vakken Techniek en Verzorging. Van Min derhout en conrector A.L Langen- doen, die tevens voorzitter van de speciale jubielumcommissie is, zijn van mening dat ook in de leer methodes het nodige veranderd is. Er is meer nadruk gekomen op toepassing en vaardigheden. En •frontaal lesgeven' (er in stampen dus), zoals Langendoen omschrijft, is er niet meer bij. De leerling moet zelf onderzoeken en ervaren. Met het HBO-project wordt gestreefd havo-leerlingen een goede aansluit ting te bieden op het hoger be roepsonderwijs. Bovendien is er de 'stoomcursus' vwo in één jaar voor geslaagde havo-leerlingen. Met dat diploma staat voor hen de deur de universiteit open. Veertig jaar scholengemeenschap. Voor docent wiskunde S.B. Siebe link een opvallende combinatie: na veertig jaar overheidsdienst trok hij vrijdagmiddag de school deur definitief achter zich dicht. Hij gaat met vut. Bijna twee jaar lang vervulde Siebelink zijn mili taire dienstplicht, ruim achtender tig jaar was hij actief in het onder wijs. ,,'t Was goed vertoeven hier vertrouwde hij zijn collega's tij dens een afscheidsbijeenkomst in de aula toe. Stef Siebelink, het toe val wil zelfs dat hij vlak bij het ^Thomas Ainsworth College (TAC) in Goor woont, begon als onderwij zer op een lagere school, maar be sloot als 'exact denker' wiskunde te gaan studeren. Als leraar wis kunde maakte hij zijn entree op de ULO in Goor, het huidige TAC en kwam in '76 naar Holten. „On danks de grootte voelde ik mij er gelijk thuis," aldus Siebelink, die zijn leerlingen over het algemeen goed gemotiveerd noemt. Rector L.G.M. van Minderhout prees hem om zijn 'open en eerlijke houding naar collega's en leerlingen' en wees ook op zijn niet aflatende positieve instelling ondanks de vele veranderingen in onderwijs land. Ook noemde hij Siebelink een prima ambassadeur van de scholengemeenschap. „U was onze contactpersoon, onze pleitbezor ger in Goor, waar velen vragen hadden of iets wilden weten," al dus Van Minderhout, die hem daarop een fietsdrager aanbood. In zeer goede aarde viel daarop het van humor doorspekte verhaal van Jan Rijkeboer, de nieuwe nestor van de sectie wiskunde, die de kersverse vut'er op knappe wijze op de hak nam. De voltallige sectie herhaalde zijn woorden nog eens op vocale wijze, waarop Siebelink, ais liefhebber van klassieke mu ziek, een passend geschenk aange boden kreeg. De opbrengst van de onlangs ge houden collecte ten behoeve van het Prinses Beatrix Fonds bedroeg 6240,40 gulden. Dankzij de enorme inzet en de gulle gevers werd zo'n 300 gulden meer opgehaald dan vorig jaar. Dank aan een ieder die bijgedragen heeft aan dit mooie resultaat. Van de landelijke op brengst worden hulpmiddelen aangeschaft voor mensen die door een spierziekte getroffen zijn. Ook het onderzoek naar de oorzaak daarvan wordt er mee bekostigd. De Stichting Kunst en Cultuur be staat in maart vijf jaar. Het eerste lustrum wordt met een bijzondere voorstelling luister bijgezet. De stichting telt inmiddels zo'n 250 donateurs. Met maandelijke bij eenkomsten in De Boschkamp hoopt de stichting de belangstel ling voor kunst en cultuur in Hol ten te stimuleren. Al deze bijeen komsten beginnen om 20 uur, ten zij anders vermeld. Daarnaast staan nog een aantal extra activi teiten op het programma. Onder leiding van P. van den Ende wordt tevens een leeskring gehouden, waarbij iedere twee maanden een bepaald boek onder de loep wordt genomen. Dit seizoen worden bo vendien drie kamerconcerten ge houden bij één van de donateurs thuis of in het dorpshuis. Degenen die zich vorig seizoen hebben opge geven voor de kamermuziek krij gen het programma thuis. Opgave is evenwel nog mogelijk. De kosten voor de drie concerten bedragen 50 gulden. Nog altijd betalen de dona teurs een tientje per persoon. Wie zich alsnog wil opgeven kan dit doen door het genoemde bedrag vóór 15 oktober overte maken op rekeningnummer 32.85.67.671 van de Rabobank Holten ten name van de Stichting Kunst en Cultuur en onder vermelding van naam en adres en donateurschap '93-'94. Programma De Stichting Kunst en Cultuur begint het nieuwe seizoen met een uitstapje voor een beperkt aantal belangstellenden naar een lezing over de schilder Odi- lon Redon. Na afloop kunnen de schilderijen worden bezichtigd. Wie mee wil kan daarvoor con tact opnemen met mevrouw D.D. van Rappard-Buitenhuis. Woensdagavond 27 oktober ver telt schrijfster Mariët Meester over haar eigen werk, terwijl woensdag 10 november met 25 donateurs een excursie naar het veelbeschreven hoofdkantoor van de ING-bank (vroeger NMB) in Amsterdam-Zuidoost op het programma staat. Be langstellenden kunnen zich vóór 1 november opgeven bij één van de bestuursleden. Donderdag avond 25 november houdt schrijfster/dichteres Jana Bera- nova een inleiding over haar ei gen werk en (Tsjechische) litera tuur. Zelf is zij Tsjechische van geboorte en vluchtte in 1950 met haar ouders naar Nederland. Woensdag 15 december spreekt drs. H. Hegeman over het the ma 'Fotografie en Kunst', ter wijl M. Hoedeman woensdag 26 januari het fenomeen 'Opera' behandelt. Het eerste deel van de avond staan ontstaan, functie en dramaturgie op het program ma, het tweede deel staat in het teken van de opera 'Eugen One- gin' van Tsjaikowski. De lezing wordt ondersteund met muziek beelden en videofragmenten. Woensdag 23 februari vertelt drs. Hillie Smit aan de hand van dia's over de karakteristieken van de beweging 'Art Nouveau'. Op een nog nader te bepalen datum in april is docente kunst geschiedenis Elvira van Eyl, die reeds eerder lezingen voor de stichting verzorgde, in De Bosc hkamp om te vertellen over 'Kunst en Kitsch'. Het program ma van de Stichting Kunst en Cultuur wordt inmiddels tradi tiegetrouw afgesloten met een koffieconcert van het Jona Kwartet, ditmaal zondag 24 april. Voor nadere inlichtingen over onder meer entreeprijzen kan men zich wenden tot één van de bestuursleden: mevrouw D.D. van Rappard-Buitenhuis (voorzitter), tel. 63661; me vrouw Y.M. Lubberhuizen-de Haas(secretaresse), tel. 62629; mevrouw C.M. Sijtsema-Tesch (penningmeester), tel. 62301. 21 Mensen moesten afgelopen maandag uit het oude schoolge bouw van 'Het Kompas' bevrijd worden tijdens een oefening van de Holtense brandweer en EHBO. Voor de oefening, die als geslaagd beschouwd mag worden, was een gaslekkage nagebootst in de kel der van de oude school. Doordat er op hetzelfde ogenblik een ouderavond werd nagespeeld in de ontmoetingszaal moesten veel 'slachtoffers' uit him benarde posities bevrijd worden. „Maar be velvoerder Theo Doorninck had zijn manschappen vlot gepositio neerd" aldus brandweer-woord voerder Gerard Grave. Eenmaal buiten ontfermden ervaren EHBO- handen zich over de gewonden, en bleken de wonden vaak nog wel mee te vallen. Om ongeveer acht uur 's avonds werden de laatste mensen uit het 'rampgebouw' ge haald en kon men terugkijken op een zeer leerzame en geslaagde oe- Openbare kennisgeving inzake ingediende aanvragen om vergunningen, verleende ontheffingen of vergunningen e.d. 1. Aanvragen om bouwvergunning zijn ingediend voor: - bouw recreatiebungalows Heideweg 40, 4153 en 54; 2. Kapvergunning is verleend voor: - 4 larixen bij Postweg 105; - 2 eiken nabij Helhuizerweg 18; Voor het inwinnen van informatie over een zaak of over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift kan men zich wenden tot de afdeling algemene zaken ter gemeentesecretarie. Openbare buitengewone raadsvergadering De raad van de gemeente Holten vergadert op donderdag 7 oktober a.s. om 20.00 uur in het gemeentehuis. De agenda vermeldt: vaststelling profielschets van de te benoemen burgemeester en bespreking met de Commissaris van de Koningin in Overijssel; - voorstel inzake instelling vertrouwenscommissie in verband met de burgemeestersvacature en vaststelling verordening op de vertrouwenscommissie, alsmede benoeming van de leden van de commissie. Bekendmaking De raad der gemeente Holten heeft in zijn vergadering van 27 september 1993 besloten, de openbare basisschool voor Dal- tonondenwijs Dorpsschool, Tuinstraat 15 te Holten, met ingang van 1 augustus 1994 op te heffen. Na opheffing van bedoelde basisschool, wordt voldoende voorzien in gelegenheid tot het volgen van openbaar onderwijs, op vier, evenwichtig over de gemeente verspreid liggende, openbare basisscholen. Wet Milieubeheer Ter inzagelegging ontwerp-beschikking met vergunningaanvraag Op de Afdeling Algemene Zaken van de gemeentesecretarie van Holten ligt vanaf 11 oktober 1993 tot en met 11 november 1993 op werkdagen van 9.00 tot 12.30 uur, ter inzage de ontwerp-beschikkingen met vergunningaanvraag ingevolge de Wet Milieubeheer van: Mobil Oil B.V., Westblaak 163 te Rotterdam tot een nieuwe, de gehele inrichting (tankstation - opslag en verkoop van vloeibare motorbrandstoffen -) omvattende ver gunning voor de inrichting Rijksweg A1 nummer 5 te Holten. De ontwerp-beschikking omvat het verlenen van de vergunning on der voorwaarden, die de nadelige gevolgen voor het milieu moeten voorkomen of zoveel als mogelijk is moeten beperken. Gemotiveerde bezwaren tegen de ontwerp-beschikkingen kun nen zowel schriftelijk als mondeling door een ieder worden in gebracht binnen een maand na de datum van terinzagelegging. De bezwaarschriften moeten bij Burgemeester en Wethouders van Holten, Smidsbelt 6, 7451 BL Holten worden ingediend vóór 11 november 1993. Mondeling bezwaar kan worden inge bracht op een openbare zitting op verzoek tot aan het einde van de bovenvermelde termijn van 1 maand. Alleen zij die tijdig bezwaren hebben ingebracht tegen de ontwerp-beschikking kunnen later beroep instellen tegen de beschikking bij de Raad van State. Hinderwet Ter inzagelegging ontwerp-beschikking Op de Afdeling Algemene Zaken van de gemeentesecretarie van Holten ligt vanaf 11 oktober 1993 tot en met 25 oktober 1993 op werkdagen van 9.00 tot 12.30 uur, alsmede op dins dagavond in de sporthal 't Mossink, Keizersweg 22 (kantoor beheerder) van 19.00 tot 22.00 uur, ter inzage de ontwerp- beschikking-ingevolge de Hinderwet van: Chris Hogeslag Exportslachterij B.V., Slachthuisstraat 2 te Holten tot een nieuwe, de gehele inrichting (runder- en kalverslachterij annex opslag van ammoniak, opslag van superbenzine en die selolie - in ondergrondse tanks -) omvattende vergunning. De ontwerp-beschikking omvat het verlenen van de vergunning on der voorwaarden, welke ertoe dienen om gevaar, schade of hinder voor de omgeving te voorkomen. Gemotiveerde bezwaren tegen de ontwerp-beschikking kunnen schriftelijk worden ingebracht door: - de aanvrager en - degenen die reeds schriftelijk of mondeling bezwaar hebben gemaakt tegen het verzoek om vergunning en - zij die redelijkerwijze niet (tijdig) in staat zijn geweest daartoe bezwaar in te dienen. Het bezwaarschrift moet worden ingediend vóór 25 oktober 1993 bij Burgemeester en Wethouders van Holten, Smidsbelt 6, 7451 BL Holten. Door het vrijkomen van een flinke hoeveelheid freesasfalt bij de reno vatie van tie Deventerweg, worden het nu nog onverharde deel van de Schreursweg, de parkeerplaats bij zwembad Twenhaarsveld en de daarbij gelegen laad- en losplaats voor het chloorbleekloog verhard. Het water op de straks verharde parkeerplaats (grondsanering is niet nodig) wordt via de riolering afgevoerd. Bij het zwembad zal ook de opslag voor chemicaliën worden verbeterd. De werkzaam heden kosten 40.000 gulden. Met de verharding van het stuk Schreursweg is 36.000 gulden ge moeid. Het betreft het gedeelte tussen nummer 3 en nummer 6. Aanwonende Klein Baltink heeft de gemeente telefonisch verzocht om ook het gedeelte waar hij aan woont te verharden. Onderzocht wordt of het beschikbare freesas falt, evenals de financiële ruimte, toereikend is. De raadscommissie gemeentewerken is positief. Naar aanleiding van het onderzoek zal het voorstel aan de raad zonodig op dat punt worden bijgesteld.

Holtens Nieuwsblad | 1993 | | pagina 5