Bosschool isrindende factor van Epelo Shcvdans in trek op gezdige wijnmarkt Succes op succes voo Vruwink Constructie Holten roemloos naar gelijkspel Diessenplas merkt ook bezuinigingen Geslaagde rentree Joep Middelink Negentig jaar en 'springend' ffrf Bridgecursus HOLTENS NIEUWSBLAD p^Éjfl Oudheiarner scoort met diaserie GRATIS COMPOST «kit l DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1993- „Als de school verdwijnt, dan verdwijnt daarmee het hart uit de buurtschap. Want juist daar bevindt zich de kiem van de hechte band die zo tekenend is voor Splo." Aldus Dirk Nijland, oud voorzitter van de oudercommissie van de Bosschool. Morgen viert de school haar negentigste verjaardag. Bejaard? „Abso luut niet, we zijn juist springlevend!", constateert directeur Ab Waakop Reijers. Dus ook niet zo af en toe voorzichtig denken aan het zwaard van Damocles dat al vaker dreigend boven de Bosschool hing? „Geen sprake van. De ondergrens van het aantal leerlingen bedraagt 23. Wij hebben er op dit moment 27. En de prognoses voor de komende jaren zijn alleen maar gunstig. Ook de fusies in het Holtense basisonderwijs dragen bij aan die positieve verwachtingen." Het 90-jarig bestaan van de school wordt morgen gevierd met een 'doe-dag' voor de leerlingen rond een verrassingsthema, 's Avonds gaan om 20 uur de schooldeuren opnieuw open. Dan is er gelegen heid voor een ieder die de Bos school een warm hart toedraagt om onder het genot van een hapje en een drankje herinneringen van weleer op te halen. Het verjaar dagsfeestje wordt opgeluisterd met een expositie van oude foto's. Eigenlijk is de Bosschool al langer operationeel. Op initiatief van een dertigtal Sploders gingen de deu ren 15 augustus 1902 open in het gebouw aan de toen nog zandige Raalterweg. Lange tijd had de ge meenteraad zich ertegen verzet, maar onder druk van Gedeputeer de Staten ging hij toch overstag. Dat proces nam zo'n tien jaar in beslag. De Bosschool startte onder leiding van meester F.W. Roelofs- en. Zijn rechterhand was juffrouw A.M. de Haan. Na Roelofsen telde de school nog dertien andere hoofdonderwijzers. Onder hen F. Haanstra (1913-1916), K. Bos (1921- 1934) en J. Hol (1958-1984). Aardige bijzonderheid is dat cineast Bert Haanstra in de onderwijzerswo- ning naast de school het levens licht zag. Met de komst van de Splose school kwam aan het pro bleem van de afstand tussen huis en school een einde: vóór die tijd ging de jeugd meestal te voet door weer en wind naar school in Dijker- hoek. Onder de eerste 31 leerlingen bevonden zich Mans Boode en Jan- Albert Haverslag. Beiden begon nen in de eerste klas. Mans Krik- kink startte in klas 2, Toos Wilme- rink Sluiter en J. Zandvoort in klas 4 en G.J. Jeurlink in Idas 5. Ook toen werd reeds gewerkt met com binatieklassen. Dirk Nijland wijst er op dat het jarenlang heel ge woon was dat Splose kinderen na de lagere school 'de boer op gin gen': Ab Krikkink was de eerste die naar de ambachtschool ging. Met ruim 70 leerlingen beleefde de Bosschool in de beginjaren '50 haar hoogtepunt. Nu zijn dat er dus 27, verdeeld over drie (combi- natie)groepen, met 2,3 leerkach- ten. Naast Waakop Reijers zijn Hannie Kolk en Ellen de Jong aan de school verbonden. Saamhorigheid Vanaf het allereerste moment ont popte de Bosschool zich als 'het' centrum van Espelo. Daar kreeg het sterke saamhorigheidsgevoel gestalte. „Op school worden vriendjes gevonden, daar ontstaat de band. Die krijgt een vervolg op de zondagschool, de meisjesclub, bij de plattelandsvrouwen, noem maar op," constateert Waakop Reijers. Zelf is hij afkomstig uit Huizen (NH) en zwaait al verschei dene jaren de scepter op de Bos school. Nijland gaat zelfs nog een stap verder: „Er gaat een bepaalde zuigkracht van Splo uit. Kijk maar bij het evenementen als het schooi en volksfeest en het paasvuur. Dan komen weggetrokken Sploders 'van heinde en verre' terug." Zou de Bosschool verdwijnen, dan is het aan de Sploders om te kiezen Uit scholen in Holten, Dijkerhoek, Nieuw Heeten of Okkenbroek. Waarmee weer het probleem af stand opduikt en bovendien de kinderen 'uit elkaar worden ge haald'. „Dan zal het hierboven ge- De Bosschool a*og rustige Raalterweg in de jaren '40 IArchief Oudheidkamer Hoolt'n schetste proces em worden gesmoord. Op Qr gaat dat ten koste van he.gmgsleven en alle andere aten in Splo en dus ten kostte leefbaar heid in de buurt' verzekert Nijland. GS het elk geval toestemming vi om de school tot '95 opijuden. Het wetsvoorstel in& instand houding van kleiolen moet nog door zowel T als Eerste Kamer worden tfcid. Zodra deze er door is, win de hand van de inhoud betoe de vlag er voor staat. Formeel gezien ligt het aantal leerlingen van de Bos school onder de norm, maar de eerder aangegeven criteria kunnen de zaak in gunstige zin beïnvloe den. Voor de komst van Het Trefpunt ('65) fungeerde de Bosschool ook als verenigings- en vergaderruim te. Nu is alleen de zondagschool er nog te gast. Door de jaren heen werd meermalen verbouwd en met de invoering van het basisonder wijs werd een kleuterlokaal aange bouwd. Voor die tijd bezochten de Splose kleuters de Dijkerhoekse school. Aan kwaliteit van onder wijs op de Bosschool heeft het vol gens Waakop Reijers nooit ontbro ken. Wel is hij van mening dat ouders kritischer zijn geworden: „Daar hebben ze recht op. Het gaat uiteindelijk om hun kinderen." Waakop Reijers wijst voorts op de grote zelfwerkzaamheid van de Sploders ten aanzien van de school. Het overleg met de ge meente inzake het noodzakelijk onderhoud kwalificeert hij ten slotte als 'enigszins stroef. Thuis tegen Saasveldia startte Holten de competitie roemloos met een 0-0 gelijkspel. Onder lei ding van scheidsrechter Wibier uit Enschede had de thuisclub in de eerste helft weliswaar een over wicht, maar dat kan niet in doel punten worden omgezet. Ook niet door René Bannink die vrij voor het Saasveldse doel miste. Hieraan was een prachtige actie van Wil- fried van der Pluijm vooraf gegaan die op links doorbrak en Bannink vrij voor het doel zette. Die schoot net naast. In de tweede helft kwam Saasvel dia steeds beter in de wedstrijd. Het was aan doelman Erwin Stuk- ker te danken dat juis in die perio de de stand dubbelblank bleef. Komende zondag speelt Holten uit tegen Almelo. Daar zal uit een an der vaatje moeten woreden getapt, willen de rood-zwarten meedoen om de bovenste plaatsen. Zou de Holtense Hsvereni- ging (HHV) dan tocteluksen- geltje boven 't hoofoen han gen? Want ondanksi en on weer aan het begin e avond werd de wijnmarkt^e week een succes, al bleef intal be zoekers beneden d;n vorig jaar. En zowaar: heef dus droog. „Een pak van art," het woordvoerder Erik Bs weten. ,,'t Zag er echt evenbertjes uit." Burgers bekeniel voor zichtig dat hij ook wee twijfel had gekoesterd over hnenval- len van de markt meKeune- feest, zeker gezien eersom standigheden. En datnks het feit dat de commissiemefees- ten en verkoopbevorcie acit- viteiten van de HHV. op dit punt de handen voo:tweede Wijnmarkt Holten: bijpraten onder het genot van een hapje en drankje Foto Ten Velde) In het Friese Makkinga boekte het Zwitserse duo Fuhrer/Kaser on langs een aardig succes: het werd eerste tijdens de wereldkampioen schappen motocross met zijspan. En wel op een motor van Vruwink Motor Constructies (VMC) uit Hol ten. Eigenaar Hennie Vruwink van het acht jaar oude bedrijf aan de Markeloseweg raakt er al aardig aan gewend: „Ook de nummers twee in Makkinga, het Duits/Zwit serse duo Golz/Stetler, dat voor Duitsland uitkwam, reed op één van onze motoren". De informatie van Vruwink leert verder, dat het Zwitserse duo reed op een machine met een Kawasakiblok eronder en het tweede tweetal op een motor met een Zavelblok. Vruwink, die vijf man produktie- personeel in dienst heeft, was olie handelaar toen hij in 1985 met zijn bedrijf begon. Olie verhandelt hij nog, maar zijn grote liefde - motor cross - uit de jaren zestig werd zijn beroep. Een cliché misschien: het is allemaal gigantisch uit de hand gelopen. Vruwink startte met het maken van crossframes voor moto ren met zijspan. De berijders, meestal semiprofessionals, tellen er zo'n 13.000 gulden voor neer. Als zij het frame naar eigen goeddun ken hebben voorzien van motor blok en andere attributen, zijn ze het dubbele kwijt. „We doen alles zelf', zegt Vruwink. „Ongeveer 95 procent van al het werk aan de motoren voeren we in eigen beheer uit, van remschijf tot en met tanks. Ook de plasticmachine waarop we de tanks maken, hebben we zelf ontworpen. Spatborden en lucht- fïlters maken we eveneens zelf. We zijn hiermee voor zover ik weet op dit moment de enige producent in de wereld die zo werkt". De chroom molybdeen buizen voor de frames zijn gecertificeerd. Müller Eén van de eerste successen voor Vruwink, die overigens zelf niet meer crosst, waren de overwinnin gen van August Müller tijdens de Grand Prix midden jaren tachtig; hij werd drie keer wereldkampioen op een machine van VMC. In 1988/'89 volgden de Zwitserse ge broeders Hüser, die eveneens we reldkampioen werden. „Trouwens, ook de nummers twee, drie en vier tijdens die kampioensclen re den met onze machines"t Vru wink. Ook op het gebied gras baanraces weet hij sucen te melden. „Marco Glorie (Vs in a name?, red.) werd ooit te tij dens de Nederlandse Kioen- schappen grasbaanraceamen met bakkenist Harrie Dh. Ze sleepten tijdens de Europkam- pioenschappen een derdek in de wacht. Aan deze rij Sissen kunnen nog die van het <Ben- ts/Toonen worden toe&egd; met nog één wedstrijd te g zijn zij momenteel onze natioi mo torcrossleiders. Met een nv van VMC, evenals onze nationgum- mers twee, het duo Van cage- maat/Van der Wiel. Vruwink heeft geen moeite t het noemen van cijfers: per jaa^du- ceert hij tussen de honderd ion- derdvijftig zijspanframes. aar naast verlieten vorig jaar icele grasbaanmachines de deurvan het bedrijf. Recent succes rmt de opdracht van het Duitseüco voor de levering van vierhcerd crossframes. Voor deze procent maakt VMC jaarlijks al zo'n ien- honderd Enduroframes. maal ineen geslagen hadden. Bur gers: „Met zulk wisselvallig weer was concurrentie echter niet on denkbaar gewwest. De wijnmarkt speelt zich buiten af, de Keunefees- ten binnen." Met het 'joggingpak ken-seizoen' op zijn retour konden de Holtenaren echter weer eens ouderwets bijpraten, onderwijl ge nietend van witbier, wijn of een hartige hap bij één van de thema deelnemers. Dans Het bleef daarom redelijk druk in het dorpscentrum, ook al was het geen echt 'flaneerweer'. Vast staat dat de drukte op vooral de Smids belt verband hield met het show- dansen onder leiding van Ben Vol- lenbrock. Door tussen de demon straties door pauzes in te lassen bleven de Holtenaren lang 'han gen'. Reden ook waarom het Hans- ka Duo in de feesttent op de Kalfs- termansweide pas later op de avond meer belangstelling kreeg. „We hadden daar echter rekening mee gehouden," aldus 'Keune- woordvoerder' Wim Dogterom. „Voor ons is deze avond gewoon leuk meegenomen." Op de Smids belt vermaakten twee fraai uitge doste dansparen uit Hengelo de toeschouwers met enkele ballroom en Latijns Amerikaanse dansen. Eén stel had zelfs meegedaan aan de wereldkampioenschappen, maar ook het andere duo toonde klasse op het niet bepaald egale podium. Toch zweefden de twee tallen soepeitjes in Engelse wals en slowfox over de houten vloer en eindigden hun demonstratie met OPENBARE KENNISGEVING INZAKE INGEDIENDE AANVRAGEN OM VERGUNNINGEN,VERLEENDE ONTHEFFINGEN OF VERGUNNINGEN E.D. 1. Aanvragen om bouwvergunning zijn ingediend voor: - vernieuwen kippenhok bij Julekesweg 7; - uitbreiding woning Holterbergweg 17; - bouw werktuigenberging bij Schuppertsweg 1; Bouwvergunning is verleend voor: - verbouw/uitbreiding woning Houtweg 11 - vernieuwen woonhuis-boerderij Weustenweg 4 - plaatsen mobile unit bij Vianenweg 96; Kapvergunning is verleend voor: - 2 sparren bij Fazantenweg 4; - 5 dennen, 1 eik en 3 berken bij Raalterweg 29b; - 16 berken en afzetten hakhout bij Raalterweg 15; - dunning bij Borkeldsweg 97; Voor het inwinnen van informatie over een zaak of over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift kan men zich wenden tot de afdeling algemene zaken ter ge meentesecretarie. In de gemeente Holten wordt niet langer elke 14 dagen gemiddeld 95.213 kg in zakken langs de weg gezet maar wordt het afval gescheiden in 40.422 kg groente-, fruit- en tuinafval en 54.791 kg restafval. Van dit gft-afval wordt compost gemaakt. Compost is goed te gebruiken in de moes- en siertuin. De gemeente Holten biedt u gratis het compost van uw eigen gft-afval aan. Met de onderstaande bon kunt u op dinsdag 21 september of vrijdag 24 september op de gemeentewerf compost voor uw tuin halen. temperament in jive en cha-cha- cha. Hoewel de HHV gehoopt had ook bezoekers op de vloer te krij gen, bleef dat uit. Kijken ja, zelf doen nee. Wat dat betreft zat het weer ook tegen. Hoewel tevreden over de wijn markt, toonde Erik Burgers zich minder positief over de belangstel ling van ondernemend Holten voor de tegelijkertijd in de Dorpsstraat gehouden braderie. Druk op het gedeelte bij de VW, vooral door de diashow van de Oudheidkamer Hoolt'n, maar minder gezellig op het stuk tussen Smidsbelt en Boer Biet. Door het niet meedoen van verschillende middenstanders wa ren er zelfs hiaten tussen de kra men. „En dat komt de sfeer niet ten goede," aldus Burgers. Het initia tief van de Oudheidkamer viel in elk geval bij de oudere Holtenaren in buitengewoon goede aarde. Op een aan de voorgevel van het oude gemeentehuis bevestigd scherm van 2,5 bij 2,5 meter werden dia's vertoond over oud-Holten. De 'oh's' en 'ah's' waren dan ook niet van de lucht. In de Boschkamp begint maan dagmiddag 4 oktober een bridge cursus voor beginners. Het gaat om 25 wekelijkse lessen van 14 tot 16 uur. De kosten bedragen 135 gulden. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij mevrouw W. Rinck, tel. 64314. De aangekondigde bezuinigingen op de financiering van verzorgings tehuizen is bij de Vereniging van Nederlandse Bejaardenoorden duidelijk in het verkeerde keelgat geschoten. Ook bij de directie van het woon- en zorgcentrum Dies senplas die in 1994 een deel van de 282 miljoen gulden bezuiniging moet ophoesten. Voor het 105 be woners tellende tehuis in Holten is een korting van ongeveer f. 200 duizend becijferd op een totaal budget van f3,9 miljoen. Dit houdt in dat van de 41 arbeidsplaatsen er vier verloren gaan. Overige maat regelen zijn dat het huishoudelijk personeel niet meer vervangen kan worden bij ziekte of vakantie, dat waskosten van bovenkleding moet worden doorberekend, er minder ontspanning voor de bewoners kan worden aangeboden tenzij ze daar voor gaan betalen en dat bewoners nog slechts tegen kostprijs op va kantie kunnen. Dat laatste gaat ten koste van het bewonerszak geld dat ook al niet te hoog is. Dit alles betekent dat ouderen rechtstreeks gedupeerd worden. En dat op een moment dat de ver zorgingshuizen al kampen meteen verhoogde werkdruk omdat het aantal inwoners dat intensieve verzorging nodig heeft, steeds gro ter wordt en de financiële vergoe dingen daarop niet zijn afgestepid. Geen wonder dat ook Diessenplas op 29 september achter de acties staat. Hoe die er gaan uitzien is nu nog niet bekend. In de eerste ronde van de interne schaakcompetitie van de SV Hol ten stonden, althans op papier, een aantal interessante partijen op het programma. Veel partijen werden echter sneller beslist dan ver wacht. Zo won Erik Mondeel bin nen 20 zetten van Karl Heinz Leis ten, terwijl Ben van de Griendt de kersverse nieuwkomer Erik Bos man al snel een dame afhandig maakte. Ook Joep Middelink, die na jaren zijn rentree maakte in de interne competitie, won binnen 20 zetten van Gerrit Stevens. De broederstrijd tussen Ton en Hans van Oyen werd echter wel op het scherpst van de snede uitgevoch ten. Ton wist het sterke loperpaar te verwerven en dat bleek na ver loop van tijd voldoende voor de winst. Uitslag: Joep Middelink-Gerrit Stevens 1-0;*Ger rit Luggenhorst-Hendri Koetsier 1-0; Jaap Schipper-Henk van Beek 0-1; Hans van Oyen-Ton van Oyen 0-1; Jan van Calcar- Han Romp 0-1; Karei Heinz leisten-Erik Mondeel 0-1; Erik Bosman-Ben van de Griendt 0-1; Dick van der Knaap-Diane Aanstoot 1-0; Cees Olij-Bertus van Beek 0,5-0,5.

Holtens Nieuwsblad | 1993 | | pagina 5