Nieuwe pastor Wigge rs: 'Vertrouwd met Holten' Voorkeur Holten gaat naar de regio Twente Kruispunt in centrum wordt aange Open School staat in startblokken Wijziging voorrang Expositie galerie Waerdenborch open Zondag kennismaking in Irene f" 'l Achterkamp wint MAC puzzelrit KOLTENS NIEUWSBLAD Openbare commissie vergaderingen Inzameling landbouwfolie HINDERWET (Wet Milieubeheer) DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1993- Pastor Harry Wiggers voelt zich al helemaal thuis in Holten Foto Ten Velde) Geboren Tukker en toch een eni germate zuidelijke tongval met 'zachte g'. Harry Wiggers lacht: „Vijf jaar Limburg heeft kennelijk sporen nagelaten!" Vorige week is Wiggers gestart als pastoraal wer ker voor de cluster Heeten/Nieuw Heeten/Holten van de rooms-ka- tholieke Sint Jozefparochie. „Ei genlijk ben ik formeel in dienst van de parochie Heeten en van daar uit enkele dagen per week beschikbaar voor Holten," legt hij uit. Afgelopen zondag werd Wig gers in de Heetense Mariakerk ge ïnstalleerd en kon daarna kennis met hem worden gemaakt. Zater dagavond volgt kennismaking in Nieuw Heeten en zondagochtend is Holten aan de beurt. Tijdens een eucharistieviering in gebouw Ire ne (aanvang 10 uur) wordt de nieu we pastor aan de Holtense paro chianen voorgesteld. Wiggers zelf werkt mee aan de viering. Na af loop is er gelegenheid om onder het genot van een kop koffie ken nis te maken met hem. Zeer bewust koos de 38-jarige Wig gers voor Holten als nieuwe woon plaats: „Ik heb er grote vertrouwd heid mee. Kende Holten van vroe ger en heb er bovendien kennissen wonen." De nieuwe pastor woont inmiddels aan Het Landeweerd. En naar hij laat blijken zeer naar zin: prettige buren, fraaie omge ving en betrekkelijk dicht in de buurt van familie en kennissen. Want Harr, zoals hij zich bij voor keur noemen laat ('dat informele past beter bij mij') zag in het Twentse Bome het levenslicht. Groeide er op in een actief belei- dend rooms-katholiek gezin. „Van jongs af aan voelde ik grote affini- tiet met de kerk. Toch kwam ik na de middelbare school terecht in de kruideniersbranche. Werkte daar tot mijn 22ste en rolde vervolgens na de Hengelose Sociale Academie door in het welzijnswerk. Al die tijd was ik echter als vrijwilliger actief voor de kerk. In jongerengroepen, zong in een koor en was ook sterk betrokken bij het oecumenisch jongerenklooster in Taizé (Frank rijk), waar ik veel vrienden aan overgehouden hebn," vertelt hij openhartig. Het was dan ook niet te verwonderen dat Wiggers op ze ker moment voor de keuze kwam te staan of hij moest doorgaan met zijn dagelijks werk of moest kiezen voor de kerk. Het antwoord be hoeft geen nadere uitleg: „Eigen lijk was het niet moeilijk. Mijn hart lag en ligt bij de kerk." Om toch een slag om de arm te Met het nieuwe cursusseizoen voor de boeg staat ook de Open School in de startblokken. Cursusleidster Marijke Dijkstra is morgenavond met foldermateriaal aanwezig in het dorpshuis tijdens het open huis. Vanzelfsprekend informeert zij belangstellenden ook over het doel van de Open School en wie zich opgeven wil kan zich eveneens bij haar melden. De Open School in Holten is onder deel van het Deventer cursuscen trum De Linnenkist. Tijdens de merendeels door vrouwen bezoch te bijeenkomsten in De Bosc hkamp wordt aandacht besteed aan sociale vaardigheden, maat schappijleer en het kweken van meer zelfvertrouwen. Marijke wijst er op dat sociale angst een goede aanleiding is om de bijeenkomsten te bezoeken: „Bijvoorbeeld men sen die moeilijk contacten kunnen leggen. Tijdens de cursus ontstaat herkenning en opluchting als ze zien dat ze niet de enige zijn met dit probleem." Een deel van de vrouwen bezoekt de Open School ook om weggezakte kennis op te frissen of een opstapje te hebben naar een mogelijke vervolgoplei ding. Tot de vakken behoren ook rekenen en Nederlands met onder delen als grammatica, spelling en verslagen maken. In gezamenlijk overleg worden ook thema's be sproken en indien, er behoefte is geeft Marijke ook eenvoudig En gels. Tenslotte nodigt de Bath- mense cursusleidster bij tijd en wijle een gastspreker uit. De Open School telt 35 lessen. De aanvangsdatum is nog niet be kend. Die hangt af van het aantal belangstellenden. Volgens Marijke moet de groep minimaal 12 perso nen tellen. Wel zeker is dat de cur sus op maandagavond in De Bosc hkamp gegeven wordt. De Open School biedt daarnaast mogelijk heden voor het volgen van een cur sus 'Op herhaling', 'Nederlands en algemene ontwikkeling' voor 55- plussers en een korte cursus Ne derlands in Dijkerhoek. In de fol der meer gegevens, ook over het lesgeld. Naast de aanwezigheid op het open huis van De Boschkamp, houdt de Open School dinsdag 14 september vanaf 20 uur een infor matieavond in het dorpshuis. Het zelfde geldt voor Dijkerhoek (Bet- hanië) op woensdagavond 22 sep tember. Op deze avonden kan wat specifieker op vragen worden inge gaan en bestaat tevens de moge lijkheid tot aanmelding. houden begon Harry met de avondopleiding theologie aan de Zwolse Hogeschool Windesheim. Dat sloeg dusdanig goed aan, dat hij zich een jaar later meldde aan de Universiteit voor Theologie en Pastoraat in Heerlen. Vijfjaar lang vertoefde de Tukker in het zuiden des lands. Bouwde er een vrienden kring op en genoot als natuurmens van het fraaie glooiende land schap. Een gegeven overigens, dat hem in Holten ook zeer tot de ver beelding spreekt. In juni studeerde Wiggers af en was inmiddels op de hoogte van de vacature pastoraal werker in bovengenoemde cluster. „Het trok mij direct. Min of meer terug in de geboortestreek en bo vendien sprak het dorpse karakter mij aan." Vanaf maar volgde ge sprekken met het parochiebe stuur, de officiële benomeing kwam van kardinaal Simonis van het bisdom Utrecht. In september kon Harry Wigers al aan de slag. De nieuwe pastor heeft vrijwel de zelfde taken als een priester, zij het dat niet gewijd is en dus geen sa cramenten mag toedienen. Zo mag hij niet voorgaan in een eucharis tieviering of assisteren bij een hu welijksinzegening, wel mag hij zelf standig functioneren in een ge bedsdienst of mee voorgaan in de liturgie. „Er is echter werk zat! Binnen de kerk zijn tal van mensen en groeperingen die begeleiding en ondersteuning nodig hebben," ver zekert Harry, die bewust koost voor de status van niet gewijd: „Als priester heb je verplichtingen en beperkingen die je waar moet maken. Ik wil de toekomst open houden." Hoewel de rooms-katho- lieke gemeenschap in Holten klein is, is Harry Wiggers nu al bijzonder te spreken over het aanzienlijk aantal trouwe kerkgangers: „De betrokkenheid is groot. Velen zijn ook actief binnen de kerk, waar door er al een basis is. Dat geeft een goed gevoel. Ik stap als het ware in een rijdende trein." Hoewel grote affiniteit met jonge ren noemt Harry Wiggers zich niet specifiek jongerenpastor. Naar ei gen zeggen is hij aangesteld als basispastor met aandacht voor jongeren in bijvoorbeeld schoolca techese, koren en gezinsvieringen. Specifiek in Holten is het de bedoe ling om volwassencatechese op te zetten. Tot nu toe meent Wiggers evenwel 'nog maar wat te hebben rondgekeken, verkennend bezig te zijngewwest': „De komende maan den zal ik mijn taken en uren 'in kaart' brengen.". Ofschoon nog pril in holten, stelt de nieuwé pas tor zich ten slotte open op tegen over de samenwerking met de an dere kerkgemeenschappen: „Oe cumene is mij zeer symphatiek. Het is ook belangrijk dat deze ge stalte krijgt. Ik wil mij daar graag voor inzetten." De Holtense belangen zijn het best gewaarborgd in regio Twente. Van daar dat het college van B en W huidige len van die overstap. Zo wordt het neemt en de gerichtheid op Mid- zelfstandig voortbestaan van het den-IJssel juist afrieemt. Provinciale Staten van Overijssel wil verzoeken Holten in te delen bij de Regio Twente. Het college be treurt het dat op die manier een goede samenwerking binnen het gewest Midden-IJssel moet wor den afgebouwd, maar constateert toch een aantal pregnante voorde gewest Midden-IJssel De raadscommissie gemeentewer ken is positief over de door B en W voorgestelde reconstructie van het kruispunt Larenseweg-Dorps- straat-Stationsstraat. Onderdeel van het verkeersstructuurplan en aansluitend op de de al uitgevoer de reconstructies van Larenseweg en Dorpsstraat-west. Alleen frac tievoorzitter Hennie Rustebiel van Gemeentebelang had aanvanke lijk bezwaar tegen het slechts ge deeltelijk voorrangsweg maken en asfalteren van de Stationsstraat en het nog niet aanpakken van de Dorpsstraat-oost. Wethouder Henk Westerik toonde zich onver murwbaar: „Eerst de aanleg van de Maïsweg, pas dan herinrich ting." Belangrijkste verandering na de reconstructie is de gewijzig de voorrangsregel: de doorgaande Larenseweg-Stationsstraat geldt dan als voorrangsweg. Beide we gen komen recht tegenover elkaar te liggen. Daarvoor wordt de La renseweg in westelijke richting verlegd en wordt het trottoir voor eetcafé 't Klavier circa 7 meter breder. Volgens wethouder Henk Westerik is reeds met eigenaar Jos Kamphuis overlegd op welke wijze 'de functies terras en voetpad moe ten worden verenigd'. Zeker is dat een scheiding wordt aangebracht en een voorziening op (brom-)fiet- sterk betwijfelt en vreest Holten in een grotere regio Stedendriehoek (samen met het Samenwerkings verband Oost-Veluwe en later eventueel gemeenten uit Oost- Gelderland) als relatief kleine ge meente ondergesneeuwd te raken. Een overgang van Holten naar Twente zou in dat kader inhoude lijk niet echt negatieve gevolgen hebben voor Midden-IJssel. Daar tegenover staat dat de economi sche belangen van Holten beter tot hun recht komen in Twente, dat Holten een goede bijdrage kan le veren aan het toeristisch-recrea- tieve imago van Twente, de belan gen van natuur en milieu (en dan met name van het centrale deel van de Heuvelrug) gediend zijn met toetreding tot Twente en ook de veiügheid van de Holtense bur gers gebaat is bij deze stap omdat zo (via Rijssen) kan worden aange sloten bij de politie Twente en Hol ten op het gebied van bosbrandbe- strijding samenwerkt met de korp sen in Hellcndoorn en Rijssen. Op onderwijsgebied profileert Holten zich ook richting Twente getuige ook de fusie met het Thomas Ains- worth College in Goor. Het Holtense standpunt wordt ge staafd door een analyse van be stuurskundig adviesbureau Te Lintelo waaruit blijkt dat ook maatschappelijk de gerichtheid van Holtenaren op Twente toe- De commissie Algemeen Bestuur lijke Zaken buigt zich maandag 13 september over het voorstel waar na het Holtense standpunt in ieder geval vóór 22 september in Zwolle kenbaar moet worden gemaakt. Dan besluit immers de statencom missie over de regio-indeling. G. Achterkamp was zondag de bes te deelnemer in de A-klasse tijdens de puzzelrit van MAC De Holter- berg. In de 47 kilometer lange tocht over de Borkeld, de Beuse- berg en het Holterbroek haalde hij slechts 15 strafpunten. H. Paalman werd tweede met 23 strafpunten en H. Oolbekkink derde met 50 straf punten. In de B-klasse eindigde J.H. Boode uit Vorden als eerste (66 pnt.) voor Joh. van Bruggen (79 pnt.) en B. Markvoort (92 pnt.). De poedelprijs was voor H. Schooien (330 pnt.) In totaal waren er twintig deelnemers. De volgende rit is de Nacht om Holten op 2 en 3 oktober. Voor opgave of informatie kan men te recht bij Jan Vincent, tel. 64200 of Henk Oolbekkink, tel. 63483. sen weg te zetten. De kruising blijft dus gelijkvloers, maar krijgt optisch een totaal an der aanzicht. De aanleg van een verkeersremmend plateau is wel overwogen. Westerik: „Uit veilig heidsoverwegingen hebben we dat evenwel geschrapt. Het kan agres sie oproepen bij sommige wegge bruikers. Dat zou tot ongelukken kunnen leiden." Aan beide zijden van de Dorpsstraat wordt wel een verkeersdruppel aangelegd. De fietssuggestiestroken van de La renseweg worden tot even voorbij het kruispunt doorgetrokken in de Stationsstraat, die daar ook geas falteerd wordt. Het trottoir in de weg zal ter hoogte van Zwartepad en Kerkhofsweg worden doorge trokken, maar wel een inritcon structie worden gemaakt. Om het vrachtverkeer tegemoet te komen zal de inrit bij de Kerkhofsweg Bij het open gedeelte te genover C 1000 aan de Larensweg (veelal in gebruik als parkeerter rein), worden voorzieningen getrof fen om de overlast van regenwater tegen te gaan. De werkzaamheden beginnen volgende maand, kosten ruim drie ton -en worden uitge voerd door Krekel Holten bv. Met het plechtig aansteken van de in de achterliggende tuin gebouw de veldoven, werd vorige week in galerie De Waerdenborch de expo sitie 'Vernieuwing en Traditie' ge opend. Vanwege de dreigende re gen was die bouw al eerder uitge voerd zodat de vele genodigden na een openingswoord van galerie houdster Marga Rensink het bak ken van de veldovenpotten van Carla Schrieken en Rinze van de Berg uit Goor konden aanschou wen. Op die manier werd een sfeer vol begin gemaakt met een exposi tie die naast het werk van Schrie ken en Van de Berg ook objecten en tweedimensionaal werk van Holtenaar Rob Terborg en surrea listische keramische figuren van Miep Schley uit Rosmalen omvat. De openingstijden van Galerie De Waerdenborch aan de Dorpsstraat zijn van woensdag tot en met vrij dag van 14.00 tot 17.00 uur, op zaterdag van 12.00 tot 17.00 uur en op zondag van 14.00 tot 17.00 uur. De commissie algemene en bestuurlijke zaken vergadert op maandag 13 september 1993 om 20.00 uur in kamer 9 van het gemeentehuis. De agenda vermeldt: concept-raadsvoorstel inzake de regio- indeling. Degenen die van het spreekrecht gebruik wensen te maken, kunnen dat tot uiterlijk 4 uur voor de aanvang van de vergadering opgeven bij de secretaris van de commis sie. Buiten werking zijn uurwerk en klokken N.H. Kerk In verband met restauratiewerkzaamheden aan de toren van de N.H. Kerk is het uurwerk voor onbepaalde tijd buiten wer king gesteld en zullen de klokken niet luiden. Ook in 1993 wordt er een inzameling van landbouwfolie ge houden, waarbij het folie met een speciaal daarvoor in te zetten wagen zal worden opgehaald. De inzameling zal worden verzorgd door G.O.R. Maatman B.V. te Wilp en zal plaatsvinden op: woensdag 15 september 1993 en donderdag 16 september 1993 De aanbieders van landbouwfolie dienen hun adres tijdig voor de datum van inzameling door te geven aan gemeen tewerken (tel. 6 16 66). Wat mag worden aangeboden? In verband met afzet- en verwerkingsproblemen mag alleen landbouwfolie worden aangeboden, dus geen kunstmest-, veevoeder-, melkpoeder-en turfzakken. Voorts dient men met de volgende punten rekening te houden: - het folie dient tijdig, b.v. daags van de inzameling, aan de weg te worden geplaatst, ter plaatse waar normaal de mini- containers worden aangeboden. - het landbouwfolie dient in handzame pakketten (door één persoon te tillen) te worden gebundeld; - verontreiniging en vervuiling (zand, chemicaliën e.d.) dient zoveel mogelijk te worden voorkomen, aangezien dit bij transport en verdere verwerking problemen geeft. Biedt het daarom „uitgeklopt" aan: - er mogen geen andere afvalstoffen dan landbouwfolie worden aangeboden; Verzocht wordt zoveel mogelijk aan de actie mee te werken. Het welslagen hiervan voorkomt dat grote hoeveelheden folie niet op de vuilstortplaats terechtkomen, maar op een milieu verantwoorde wijze vervterkt worden. Als gevolg van problemen bij de verwerking kan landbouwfolie nauwelijks meer worden afgezet. In verband hiermee kan geen landbouwfolie op de gemeen- tewerf worden afgegeven. Maak dus gebruik van de inzamelingsactie om het folie ver* antwoord af te voeren. Voor nadere inlichtingen: gemeentewerken, dhr. Brinkers, tel. 05483-6 16 66 of dhr. Grave, tel. 05483-6 19 72 (gemeente- werf). Terinzagelegging ontwerp-beschikking Burgemeester en -wethouders van Holten hebben, onder voor waarden, welke ertoe dienen om gevaar, schade of hinder voor de omgeving te voorkomen op 7 september 1993 vergun ning ingevolge de Hinderwet verleend aan: 1. Kerkvoogdij Hervormde Gemeente Holten, Boschkampss- traat 6 te Holten tot het oprichten en in werking hebben van een vereni gingsgebouw met dansgelegenheid. 2. A. Paalman, Deventerweg 87 te Holten tot het oprichten en in werking hebben van een horecabe drijf (café- en restaurantbedrijf) met dansgelegenheid. 3. H. J. A. Brands, Oranjestraat 38 te Holten tot het oprichten en in werking hebben van een horecabe drijf (café- en restaurantbedrijf) met dansgelegenheid. 4. Maatschap F. W. en W. Veltkamp, Doorlopendedijk 6 te Holten tot het uitbreiden of wijzigen van het rundveehoude rijbedrijf annex opslag van dieselolie. De beschikkingen en alle terzake zijnde stukken liggen gedu rende één maand na de datum van terinzagelegging (vanaf 13 september 1993 tot 13 oktober 1993) op de gemeentesecreta rie, afdeling Algemene Zaken, dagelijks van 9.00 tot 12.30 uur en in de sporthal 't Mossink (kantoor beheerder) aan de Kei- zersweg, op dinsdagavond van 19.00 tot 22.00 uur, ter inzage gedurende de hierboven genoemde termijn. Beroep tegen de beschikking kan worden ingediend door: a. de aanvrager. b. de betrokken adviseurs. c. degenen die tegen de aanvraag om vergunning tijdig be zwaren hebben ingediend. d. enige andere belanghebbende, die aantoont, dat hij redelij- kerwij&-niet in staat is geweest eerder bezwaren in te bren gen. Het beroepschrift moet worden gericht aan de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State. Het moet in tweevoud worden ingediend bij deze Afdeling, Postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage, binnen 1 maand na de datum van ter inzagelegging. De beschikking wordt niet van kracht voordat op het beroeps schrift is beschikt.

Holtens Nieuwsblad | 1993 | | pagina 5