Kies een huisdier zorgvuldig uit Consumenten Op zoek naar een vermist huisdier Het moet 'klikken' tussen u en uw huisdier! Kanaries kunnen slecht tegen tocht Woonkamer is goede plek voor uw konijn W IJ Z E R Goedpension is belangrijk De Stichting Amivedi verzorgt een landelijke registratie TP *51 Zangvogeltjes zijn ons land in talloze huiska mers populair. Zo n bees tje is immers een bron van vreugde en gezelligheid. Je voelt je beter met een dier. Dat is weten schappelijk bewezen. Baas en dier moeten dan natuurlijk wel bij elkaar passen. Maar hoe kom je daarachter? Er zijn bijvoorbeeld meer dan 350 honderassen. En ook kattenliefhebbers kunnen kiezen uit een groeiend aantal variëteiten. Dan hebben we het nog niet eens over kippen, konij nen, cavias, vogels, vissen, hamsters en al die andere dieren die graag in de nabijheid van mensen verkeren. Hoe haal je daar nou de ware Jacob of Jacoba uit? Wanneer het juiste dier op de juiste plaats terecht komt, wordt het samen gaan van mens en dier voor beide partijen een feest. Een auto waarvan de kleur je niet bevalt, kun je laten overspuiten. Een jurk die achteraf niet lekker zit. verdwijnt in de mottenballen. Maar een hond of kat die niet in het gezin blijkt te pas sen, kun je niet overspuiten, weghangen of ruilen! Daar om zijn zowel het dier als de toekomstige eigenaar gebaat bij een bewuste keuze. PROFIELSCHETS Wilt u een huisdier nemen, dan kunt u het beste een soort 'profielschets' van uw (gezinssi tuatie maken, die de keuze moet vergemakkelijken. Allereerst is de gezinssamen stelling van belang, de leeftijd van de gezinsleden en eventuele andere dieren in huis. Stel voor uzelf vast of er bij u een 'serene rust' heerst, of dat het een gezel lige drukte is met veel muziek en veel aanloop. Stel zo eerlijk mogelijk vast wie de verzorging van het dier op zich gaat nemen. Denk daar bij aan voeren, uitlaten, borste len, kattebak verschonen, kooi of hok schoonmaken, enz. Reken hierbij niet teveel op jonge kin deren, ook al beloven in eerste instantie die dagelijkse klusjes met plezier te zullen vervullen. Ga ook na hoeveel tijd er dage lijks minimaal voor het dier be schikbaar is en hoe die tijd over de dag is verdeeld. Werkt ieder een overdag en zo ja, komt er dan tussen de middag iemand thuis? Ook de huisvesting speelt een belangrijke rol, want niet ieder dier past in elke omgeving. Tot slot moet u vaststellen hoe groot het budget kan of mag zijn, dat u voor uw huisdier wilt uit gaan trekken. KNUFFELEN Voor kinderen is het fantas tisch om op te groeien met een huisdier. Ze kunnen er hun klei ne en grote verdrietjes aan kwijt en leren wat het betekent om ergens verantwoording voor te dragen. Voor jonge kinderen is vooral de aaibaarheidsfactor van belang. Er moet geknuffeld kun nen worden! Een cavia of een dwergkonijn is voor de hele kleintjes bijvoorbeeld geschikter dan een kanarie of een goudvis. Kleinere dieren, zoals hamsters en tamme muizen, komen pas in aanmerking als de kleine moto riek van het kind goed is ontwik keld. Kinderen in de basisschool leeftijd beleven vaak meer ple zier aan een kat of een hond. In een gezin waar iedereen een groot deel van de dag buitens huis is, zal een kat zich door gaans prettiger voelen dan een hend Een poes kan zichzelf best alleen vermaken, al moet het dier wel wat aandacht krijgen aan het begin en eind van de dag. Overigens heeft het ene ras meer aandacht nodig dan het andere. In het algemeen zijn Oosterse katten, zoals de Siamees en de Burmees, erg mensgericht en nogal geluidruchtig. Langharige katten zijn wat rust'iger, maar hun vacht vraagt veel verzor ging! Wie beschouwend is van aard, zal veel plezier beleven aan een aquarium. Zo'n intieme onder waterwereld is bovendien een ideale remedie tegen stress. Wie echter graag 'antwoord' krijgt van zijn huisgenoten, kan over wegen een kromsnavel in huis te nemen. Papegaaien en parkieten zijn echte praatjesmakers en la ten zich bovendien gemakkelijk Veel mensen die de aanschaf van een dier overwe gen, besluiten dit tóch maar niet te doen omdat ze niet weten waar de hond of kat heen kan tijdens een weekendje weg of de vakantie. Ze willen de buren er niet mee belasten, de familie woont te ver weg.... Maar hoe goed het ook is zo'n aanschaf serieus en uitgebreid te overwegen, de verzorging tijdens uw afwezigheid hoeft geen probleem te zijn. Overal in Nederland zijn im mers uitstekende dierenpension waar u uw hond of poes met een gerust hart kan achterlaten. Dat kan niet alleen gedurende de zo mervakantie, maar ook op ande re momenten in het jaar. U kunt tijdens een langere periode ge bruik maken van een pension, maar ook wanneer u bijvoor beeld een dag naar een bruiloft of iets dergelijks gaat. Wanneer u op vakantie gaat, stelt u eisen aan uw vakantie adres. U laat zich informeren over prijs, kwaliteit en service. Het ligt dus de hand dat u uw huisdier ook niet op het eerste het beste adres achterlaat. Twee organisaties waar u kwaliteit van kunt verwachten zijn de DI- BEVO en de Vereniging Neder landse Dierenpensions (VND). Deze organisaties werken reeds zeer nauw samen pn zullen in de toekomst één vereniging worden en éen naam gaan hanteren. Zo wel de Dibevo als de VND heb ben een aantal voorwaarden ge steld, waar aangesloten pensions aan moeten voidoen. Dibevo- en VND zien zichzelf eerder als hotel, dan als dieren opvang, omdat de mensen die bij deze organisaties werken, van huis uit honden- en kattenlief hebbers zijn. De medewerkers van de pensions zijn vakmensen, die over een flinke dosis vakken nis en ervaring beschikken. Zij voelen zich volledig verantwoor delijk voor uw huisdier. U kunt natuurlijk altijd eerst eens een kijkje gaan nemen in een pension, voordat u een plaatsje voor uw huisdier gaat boeken. De meeste pensions kennen vast bezoektijden, ten behoeven van de rust van de 'gasten'. In sommige pensions bestaat de mogelijkheid van proeflogeren. voor het geval dat u nog twijfelt. Voor informatie: Vereniging Nederlandse Dierenpensionso, tel. 085-432777 of DIBEVO, tel. 033-550433. Helaas overkomt het ieder jaar duizenden mensen: hun geliefde huisdier raakt zoek. Een afschuwelijke gebeurte nis waardoor een heel ge zin ontredderd kan ra ken, Want de meeste hon den en katten maken dèèl uit van de familie en zonder Pasja, Boris, Mic ky of Lapje is het gezin niet compleet. Maar behalve dat de aan wezigheid van het dier ont zettend gemist wordt, is er natuurlijk vooral de zorg: wat is er met mijn dier ge beurd? Is ie aan de zwerf of zouden anderen hem in huis hebben gehaald? Als er maar geen ongeluk gebeurd is.... ACTIE Na lang tevergeefs zoeken en roepen in de omgeving, willen we méér actie ondernemen. Dit kan op tal van manieren. De eer ste stap is dat u de vermissing van uw viervoeter in een zo ruim mogelijke kring bekend maakt. Bel of ga langs bij de plaatselijke politie en de dierenasiels in uw woonplaats en de omgeving. Neem een foto van uw huisdier mee. Doe dit niet alleen de eerste week, maar blijf deze contacten herhalen en geef de moed met te snel op. Plaats daarnaast advertenties in de huis-aan-huisbladen en hang briefjes op de prikborden van supermarkten. Vermist u uw poes, verspreidt dan in de wijk waar u woont briefjes met een duidelijk signa lement van uw huisdier en uw telefoonnummer en adres. Het roepen van uw poes kunt u het beste doen als het buiten stil is: dus 's morgens bij het aanbreken van de dag of 's avonds heel laat. VERHUIZING Bent u nog niet zo lang ver huisd, dan moet u snel uw vorige buren waarschuwen. Het zal niet voor het eerst zijn dat een dier zijn vertrouwde woonomgeving gaat opzoeken, ook al was de verhuizing over een aanzienlijke afstand. Indien u uw hond bent kwijt geraakt tijdens het wandelen, ga dan terug naar de plek waar uw hond u voor het laatst heeft ge zien. Laat daar iets achter waar aan de lucht van thuis herkend kan worden, of zet de auto zo dicht mogelijk bij die plaats. Vaak zijn honden hierdoor te ruggevonden! AMIVEDI En dan is er nog de Stichting Amivedi die u kan helpen. Deze stichting - die in september dit jaar haar zestigjarig bestaan zal vieren - heeft al duizenden onge ruste dierenbezitters gelukkig gemaakt door hun vermiste dier terug te vinden. Vorig jaar wer den bijna 2500 honden en ruim 13.000 katten als vermist opgege ven bij Amivedi. Als gevonden werden aangemeld ruim 4600 honden en ruim 14.000 katten. Amivedi is in 1933 opgericht door een aantal enthousiaste die renvrienden die het te doen had den met huisdieren en hun bazen die elkaar kwijt waren. Bij de stichting werken alleen vrijwilli gers, die met z'n allen een lande lijke registratie van gemiste en gevonden huisdieren verzorgen. Aan deze registratie zijn voor u geen kosten verbonden. Zo'n zeventig mensen zijn - over het hele land verspreid - houden zich hiermee bezig. Wie zijn dier kwijt is, meldt dit bij de Amivedi-medewerker in de eigen regio. Staat uw dieren niet op de registratielijst van aange melde dieren, dan wordt uw mel ding doorgegeven aan de Centra le Registratie. Hier worden één keer per week lijsten gemaakt van alle vermiste dieren, die door worden verstuurd naar alle Amivedi-posten, eigenaars van vermiste dieren, vinders van die ren, politie, asiels en andere be langhebbende instanties. Op deze wijze komen de meldingen onder ogen van een heel grote groep mensen, waardoor de kans groter is dat het vermiste of ge vonden dier weer vlug bij zijn baas terug kan zijn. TERECHT Is een vermist of gevonden dier, dat bij Amivedi is opgege ven, weer terecht, vergeet ook dit dan niet te melden. Denk tot slot niet alleen aan Amivedi wanneer u zelf uw huis dier mist, maar ook wanneer u degene bent die een dier vindt dat waarschijnlijk zijn baasje kwijt is. Het adres van het secre tariaat van Amivedi: Postbus 53018, 2505 AA Den Haag. Tel. 070-3682841. De leukste manier om een konijn als huisdier te houden, is door het dier in huis te houden. Dus niet in een hok of een loopren, maar in de kamer en de keuken thuis. Een konijn kan namelijk zindelijk worden gemaakt en doet dan zijn behoefte keurig op de 'konijnebak', gevuld met wat stro of zaagsel. Wanneer u besluit een konijn te gaan kopen, dan kunt u het beste een jong diertje van een week of tien aanschaffen. Door veel aandacht aan hem te beste den, kan uw konijn heel mak worden. Hij komt dan op schoot zitten en sommige konijnen zijn zelfs bereid om te gaan spelen! Wanneer u een konijn oppakt, pak hem dan nooit bij de oren, want dat doet het dier pijn. Het beste kunt u het dier bij het schoudervel vatten. U kunt zien of uw konijn ge zond is aan de glanzende, goed aaneengesloten pels. een heldere oogopslag, brandschone oren en neus en onder de staart een schoon achterste. Een konijn mag niet erg vet zijn. Tot slot mogen de flanken van het konijn niet gespannen staan wanneer u met duim en wijsvinger voelt. Konijnen knagen graag, dus de tafel- en stoelpoten moeten in de gaten worden gehouden. Dit knagen aan uw meubilair kunt u het dier overigens ook afleren. Sowieso moet u het konijn wel de mogelijkheid geven ergens op ce kunnen knagen, want dit heeft hij nodig om zijn tanden bij te houden. Besluit u toch uw konijn in de tuin te houden, geef het dier dan de ruimte en stop het met in een te klein hok. Een goed konijne- hok heeft een oppervlakte of loopruimte van minstens één vierkante meter. Een mannetjeskonijn noemen we een ram en een vrouwtje heet een voedster. Houdt u meer dan één konijn, wees er dan goed van doordrongen dat u nooit twee rammetjes, ook al zijn ze uit het zelfde nest afkomstig, bij elkaar zet. Het lijkt aanvankelijk alle maal pais en vree. maar plotse ling breken de gevechten uit. Twee voedstertjes kunt u wel bij elkaar plaatsen. Konijnen hebben behoefte aan droog, ruwvezelig voer ('s win ters), groenvoer ('s zomers), krachtvoer en natuurlijk vocht. Het dier hoort altijd vers drink water binnen z'n bereik te heb ben. Als droogvoer komen hooi. erwte- en bonestro in aanmer king. Als groenvoer noemen we gras, koolbladeren, wortelloof, spruitjes, brand- en dovenetel, paardestekken en weegbree. Krachtvoer staat in de dieren winkel voor u klaar. De kanarie is de bekendste kooi- en volièrevogel. Zijn voorzaten zijn inderdaad af komstig van de Canansche Ei landen. Aan het eind van de vijftiende eeuw brachten de Spanjaarden deze volgeltjes naar Europa. Kanaries kunnen heel mak en vertrouwelijk worden als u ze goed verzorgt, rustig met ze omgaat en veel met ze praat. Wees altijd voorzichtig met tocht, want hier zijn kanaries erg gevoelig voor. Daartegen kunnen ze wel goed kou ver dragen. Kanaries kunt u voe den met kanariezaad en ver der met stukjes groente, fruit en ei. Ook als u maar één of twee kanaries heeft, is het belang rijk een ruime kooi te hebben, omdat een kleine kooi het dier tje in zijn bewegingen belem mert. Laat uw kanarie daar naast dagelijks - of in ieder ge val een paar keer per week - een uurtje in de kamer rond vliegen. Natuurlijk gaan de ra men en deuren dan goed dicht! tam maken. Kanaries en andere zangertjes, zoals de Japanse nachtegaal, brengen met hun ge zang vrolijkheid in huis. Vogels hebben slechts een beperkte ruimte nodig en hun verzorging vraagt niet veel tijd. RESPECT Geen diersoort kent zoveel va riëteiten als de hond, de mensen vriend bij uitstek. Hij heeft door zijn veelzijdige aard door de eeu wen heen zeer veel functies moe ten bekleden. In elk ras zijn hier van nog kenmerken terug te vin den. Honden die vroeger het vee moesten bewaken, zijn nog steeds uitstekende waak- en ver dedigingshonden. Tot deze groep behoren onder meer de Duitse herder, de Rottweiler en de Bou vier. Ze hebben een strenge, maar rechtvaardige baas nodig die niet met zich laat sollen. Terriers moesten oorspronke lijk konijnen en ratten vangen. Daarbij kregen ze geen hulp van hun baas, waardoor ze nog steeds een tikkeltje eigenzinnig zijn. Voor sledehonden, zoals de Husky, valt het niet mee om net jes aan de lijn te lopen zonder te trekkenj. Zij hebben net als jach thonden als Setters en Pointers veel beweging nodig. Honden die als taak hadden het aangescho ten wild onbeschadigd bij de ja ger te brengen, hebben een 'zachte' mond. Dat betekent dat ze niet gauw zullen bijten en meestal goed overweg kunnen met kinderen en andere dieren. Rasloze honden combineren vaak een aantal goede eigen schappen van verschillende voorouders. Formaat, de wijze waarop de staart en de oren wor den gedragen en de haarstruc- tuur geven vaak al een aanwij zing over de afstamming. Welk dier u ook kiest, hoofdzaak is dat het 'klikt'. Er moet als het ware sprake zijn van liefde op het eer ste gezicht. Want liefde en res pect voor eikaars eigenaardighe den liggen aan de basis van een gelukkig en langdurig samen gaan van mens en dier. Een hond doe je bijna geen groter genoegen dan hem een dagje mee te nemen naar het strand. Rennen en ravotten in de golven is voor hem je-van-het!

Holtens Nieuwsblad | 1993 | | pagina 9