Galerie Waerdenborch demonstreert veldoven Mexicaantjes vieren 5doop? van eerste cd Primitieve stookmethode uit Afrika Verkoop verloopt boven verwachting Jaaragenda HOLTENS NIEUWSBLAD Donatie voor natuurmuseum MAC vergadert over crosses Openbare kennisgeving inzake ingediende aanvragen om vergunningen, verleende ontheffingen of vergunningen e.d. Wet Milieubeheer Hinderwet DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1993 Een opening van een expositie waarvoor gemeente en brandweer toestemming moeten geven. Dat rijmt niet met elkaar, zou je zeg gen. Voor Marga Rensink van ga lerie/atelier De Waerdenborch is het echter een vanzelfsprekend heid. De actieve pottenbakster wil de opening van de nieuwe ex positie in haar galerie aan de Oranjestraat opluisteren met een demonstratie veldovenpotten sto ken in de sfeervolle boomgaard achter de galerie. Als de weersom standigheden meewerken zijn be langstellenden welkom om deze vurige gebeurtenis zaterdagmid dag 4 september om circa 14.15 uur van nabij mee te maken. De nieuwe expostie in De Waer denborch heeft als thema 'Vernieu wing en traditie'. Vanaf de opening begin september tot en met zon dag 2 januari zijn er om te begin nen objecten en twee dimensionale werken van Holtenaar Rob Ter- borg te bezichtigen. Miep Schley uit Rosmalen is vertegenwoordigd met surrealistische figuren die zij daarmee voor het eerst aan een breder publiek tentoonstelt. Mar ga zelf toont diverse nieuwe kera mische kunstprodukten. Ten slot te maken Carla Schrieken en Rin- ze van de Berg uit Goor opnieuw hun opwachting in de galerie met een collectie nieuw aangemaakte veldovenpotten. Eind vorig jaar exposeerden zij er ook al met hun werk. De aanzienlijke belangstel ling ervoor, mede naar het bijzon dere produktieproces, bracht Mar ga ertoe om bij de gemeente toe stemming te vragen de daarvoor benodigde veldoven in haar boom gaard te mogen stoken. Geen paas vuurachtige brandstapel, maar toch een dusdanig groot vuur dat ook brandweercommandant J.H. Heller zijn goedkeuring aan het gebeuren moest hechten. Uit voor zorg zal hij de vrijdagmiddag er voor in overleg met Marga bepalen* waar de oven moet worden aange-' legd. En dat uiteraard aan de hand van de voorspelde windrichting. Opbouwen Bij een traditionele veldoven, zoals nog veel gebruikt door primitieve volken in onder meer Afrika, gaat het in eerste instantie om het op bouwen van de oven. Als de tradi tie helemaal gevolgd wordt, gaan er ongebakken potten in. Uit prak tische overweging heeft Marga echter besloten om de bewuste potten, die uit grove chamotte klei vervaardigd zijn, eerst zo'n zes uur te bakken in een elektrische oven. Daarna worden ze met een gladde, ronde steen of de ronde achterkant van een lepel gepolijst, waardoor de pot een natuurlijk glanzend op pervlak krijgt. Glazuren, dus wa terdicht maken, is er niet bij. Mar ga: „Als dat gebeurt en de potten gaan daarna de oven in, wordt het glazuur onder invloed van de hoge temperatuur kleverig en gaan de potten dus aan elkaar vastzitten. Nu ze gepolijst worden zweten ze nog door. Echt waterdicht zijn ze dus niet." De Holtense pokkenbakster zal de expositie zelf om 13.30 uur openen. Daarna is het de bedoeling dat geïnteresseerde bezoekers met Carla en Rinze tuinwaarts gaan waar de veldoven wordt opge bouwd. Wie wil mag daarbij hel pen. In een kuil van zo'n kleine twee meter doorsnee en met een bed van stro en zaagsel zullen circa 25 potten van de Goorse exposan ten worden opgestapeld. Daar overheen komt een flinke laag klein hout en zaagsel dat ten slotte wordt aangestoken. Marga legt uit dat het geheel zeker een uur goed moet doorbranden, zodat hout en stro lekker zwart worden. Daarna wordt de oven afgedekt met gras zoden (officieel met plaggen). Het vuur gaat dan uit maar binnen in de smeulende brandstapel broeit het door. Zouden de potten onge bakken de oven zijn ingegaan, dan worden de zoden er circa 6 uur later afgehaald, waardoor het vuur weer aanwakkert en 2 uur wordt doorge stookt om dan definitief te worden afgedekt met een laag zand. Dat laatste proces gebeurt dus niet in de boomgaard aan de Oranje straat. Als het vuur gedoofd moet worden, wordt daar direct gebruik gemaakt van zand. Marga: „Wie wil kan er echter wel bij zijn als we de veldoven zondagmiddag open halen om te kijken wat het resul taat is. Het tijdstip overleggen we zaterdag." De fraaie gevlamde kleurschake ringen op de veldovenpotten zijn afhankelijk van de wijze waarop ze tegen elkaar hebben gelegen in de oven. Het onttrekken van zuurstof geeft de potten deels een zwart uiterlijk. Ten slotte worden ze met een doek opgewreven. „Indien het enthousiasme vopr dit initiatief groot blijkt, dan wil ik wel overwe gen om het over een tijdje weer eens te doen," vertrouwt Marga toe, Voorlopig is ze naast haar ei gen creatieve bezigheden en het regelen van exposities nog druk met de verdere verbouwing en uit breiding van de galerie. Achter in het pand wordt bovendien druk ge en verbouwd aan het (open) atelier. Galerie/atelier De Waerdenborch is van woensdag tot en met vrijdag open tussen 13 en 18 uur, zaterdag tussen 10 en 17 uur en zondag tus sen 12 en 16 uur. SEPTEMBER 4 september: Vrije markt van Sup portersvereniging HMV; sluiting zwembad Twenhaarsveld. 9 september: Wijnavond 10/11/12 september: Keunefeesten. 10 september: Open huis Bosc hkamp 12 september: Nat. motocross op Zuurberg 19 september: Trekkersiep. 20 september: gemeenteavond hervormde kerk OKTOBER 2/3 oktober: Nacht om Holten. 4* oktober: najaarsledenvergade ring HHV; 9 oktober: Twents kamerorkest in De Kandelaar 20 oktober: schoonmaakactie Stichting RHR op Sallandse Heu velrug 25 oktober: Raadsvergadering. 29 oktober: COC met Wie kaatst, die wint. 30 oktober: COC met Wie kaatst, die wint; Diepe Hel Holterber- gloop. NOVEMBER 2 november: vierde lustrumfeest Haarschool 5 november: Concert Holtense or ganisten in de NH kerk. 8 november: Begrotingsraad 11 november: Alg. ledenvergade ring Fienpreuvers in hofbar 't Kla vier 12 november: Concert Holtens Mannenkoor. 13 november: Elfde van de Elfde bij De Poppe 15 november: spreekbeurt land- bouwspecialist P. Blaauw (WD) in De Poppe 22 november: Raadsvergadering. 27 November: Najaarsconcert HMV. DECEMBER 15 december: Volkskerstzang. 20 december: Raadsvergadering. 30 december: Keunestatjesoamd in café Maats 1994 JANUARI 22 januari: Prinsenbal in Het Bon te Paard 29 januari: Prinsenbal in De Poppe FEBRUARI 5 februari: Mindervaliden carna val in manege Snorrewind 11 t/m 15 februari: carnaval 25 februari: jubileumconcert 50- jarig hervormd kerkkoor NH kerk; receptie herv. kerkkoor in gebouw Irene MAART 2 maart: Gemeenteraadsverkie zingen. 26 maart: Voorjaarsconcert HMV. MEI 3 mei: Verkiezingen 2e Kamer. Bij de overhandiging van de eerste cd werd Jos Kamphuis nadrukkelijk in de schijnwerpers gezet Foto Ten Velde Een kleine 200 exemplaren. Dat was het onverwacht goede ver koopresultaat van de kersverse cd 'Ongeloveloos Live' van dweilor kest De Mexicaantjes. „Gewel dig!," jubelde woordvoerder Erik Beltman. „We waren zelf uitge gaan van zo'n 100 tot 150 schijven en dan nog alleen als het weer goed zou zijn en er dus veel publiek naar de Smidsbelt zou komen." Op het regenachtige plein kreeg Jos Kamphuis, eigenaar van sponsor Voor het eerst in haar geschiedenis ontving natuurmuseum Bos Die renwereld een donatie. Het Anjer fonds stelde 4200 gulden beschik baar voor de aanschaf van video apparatuur ten behoeve van voor lichting en educatie. Met behulp van de inmiddels aangeschafte ap paratuur wordt nu op grootbeeld televisie uitleg gegeven over het prepareren van dieren. Daar veel bezoekers zich bij het zien van de geprepareerde objecten afvragen wat daar in zit en hoe prepareren nu eigenlijk precies gaat, be schouwt museumdirecteur Kees Bos de film als een logische aanvul ling op de collectie Europese vo gels en zoogdieren. Op dit moment wordt in eigen produktie gewerkt aan de montage van een film over de Holterberg. Bezoekers van het natuurmuseum krijgen zo tevens een indruk van het unieke van de Sallandse Heuvelrug. En dat alles onder het motto: 'Zie binnenwater buiten gebeurt'. Bos Dierenwereld is dagelijks open van 9.30 tot 17.30 uur. Zondag gaat het museum om 11 uur open. eetcafé 't Klavier, vrijdagavond uit handen van Erik en Henk Jan Bel tman het eerste en netjes ingelijste exemplaar van de cd aangeboden. „Hoewel, in Mexico zijn inmiddels 1 miljoen schijven van ons over de toonbank gegaan...", grapte het trotse tweetal. De 70 minuten du rende cd bevat medleys van house- en feestmuziek, rock and roll en natuurlijk Zuidamerikaanse num mers. Door Studio The Van uit Spakenburg op een zondagmiddag opgenomen in een stampvolle zaal Vosman. De kwaliteit bleek per fect, zodat besloten werd tot een oplage van 1000 stuks. En dat alles natuurlijk in samenwerking met 't Klavier, dat met het dweilorkest eveneens tekende voor het feestje rond de 'doop' van de schijf op de Smidsbelt. De cd kost 25 gulden en is in Holten verkrijgbaar bij de bandleden, bij Foto Ten Velde en 't Klavier. In Goor kan men ervoor terecht bij platenhandel Vrielink, in Markelo bij boekhandel Prins. Kleinschalig Geen groots muzikaal gebeuren, eerder een kleinschalig feest ter ere van de kersverse cd, die over enige tijd wellicht gevolgd wordt door een tweede. De overhandiging werd omlijst door een muzikaal programma rond een haaks op het gemeentehuis geplaatste truck van Müller. Daarmee werd bereikt dat het evenement een beslotener maar ook drukker en sfeervoller karakter kreeg. „Ofschoon veel Hoolter Oamde goed van opzet zijn, blijkt de ruimte vaak te groot voor het aantal bezoekers. Dan krijg je gelijk het beeld van een half lege Smidsbelt en dat wilden we voorkomen," aldus Erik. Het muzi kale gedeelte kwam zeker niet al leen voor rekening van De Mexi caantjes. Het succesvolle dweilor kest had daarvoor ook twee colle ga-orkesten uitgenodigd: Dokter Swingende Infuustoeters uit Lich tenvoorde en De Glasbloazers uit Heerenveen. Op het in juni gehou den Open Nationaal Dweilkampi- oenschap in Bemmel werd de eer ste derde. De Mexicaantjes bereik ten daar een knappe vijfde plaats. De Friezen deden in Bemmel niet mee, maar bliezen zich op een Lich- tenvoords concours van dezelfde kwaliteit naar winst. Beide gastor- kesten demonstreerden ook in Holten hoog niveau en wisten de stemming onder het publiek er moeiteloos in te krijgen. Hossen en polonaise waren niet van de lucht. Op initiatief van Henk Jan Bel tman zag dweilorkest De Mexi caantjes zo'n 3 jaar geleden het levenslicht. Een hechte club muzi kale vrienden uit Holten en nabije omgeving. De band heeft haar mu zikale kwaliteiten inmiddels ruim schoots bewezen. De optredens in de wijde regio en zelfs buiten de landsgrenzen volgen elkaar in hoog tempo op. Met gepaste trots laat Erik Beltman weten dat het orkest afgelopen zondag nog op trad tijdens een prof (wieier) ronde in Bemmel: „Eigenlijk een eer dat ze ons hebben gevraagd. Uiteinde lijk zijn ze daar door het dweilkam- pioenschap heel wat orkesten ge wend. Dat ze dan ons uitnodigen mag best als een pluim op de hoed worden beschouwd." De enthou siaste muzikanten repeteren nog altijd wekelijks in de kelder van Beltman Sport en Mode. De onmis kenbare klasse van het jeugdige gezelschap weerspiegelt zich hoe dan ook in de gestaag toenemende schare supporters. Voor de uitwisselingscross en de nationale cross van MAC De Hol terberg op zondag 12 september valt er nog heel wat werk te verzet ten. Vandaar dat de MAC op maan dagavond 30 augustus een werk vergadering houdt in het clubge- bouw aan de Beusebergerweg 27a. 1. Aanvragen om bouwvergunning zijn ingediend voor: voor het bouwen van een jongveestal Doorlopendedijk 9 2. Bouwvergunning is verleend voor: het veranderen van een schoolgebouw Schoolstraat 9 het bouwen van een woonhuis met garage Beusebergerweg 15 het plaatsen van een dakkapel op de woning Markollenweg 2 het verbouwen van de woning Helhuizerweg 7 3. Overige verleende vergunningen/ontheffingen e.d. voor: het innemen van een standplaats voor de verkoop van ijs hoek Sprokkelweg/Plaggenweg. Voor het inwinnen van informatie over een zaak of over even tuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of be roepschrift kan men zich wenden tot de afdeling algemene zaken ter gemeentesecretarie. 4. Spreekuur burgemeester De burgemeester is verhinderd maandag 30 augustus a.s. spreekuur te houden. Ter inzagelegging ontwerp-beschikkingen met vergunningaanvraag. Op de Afdeling Algemene Zaken van de gemeentesecretarie van Holten liggen vanaf 30 augustus 1993 tot en met 30 sep tember 1993 op werkdagen van 9.00 tot 12.30 uur, ter inzage de ontwerp-beschikkingen met vergunningaanvraag inge volge de Wet Milieubeheer van: 1. U-Vlees B.V., Pannenbakkersstraat 1-3 te Holten tot het uitbreiden van de exportslachterij en vleeswarenfabriek met een voorraad-tank voor de opslag van afvalwater. 2. G. H. Vincent, Pasopsweg 1 te Holten een nieuwe, de gehele inrichting (paardenhouderij annex opslag van dieselolie) omvattende vergunning. 3. Maatschap Groteboer, Russendijk 4 te Holten een nieuwe, de gehele inrichting (rundveemelk- en varkensfokbedrijf annex opslag van dieselolie en propaan) omvattende vergunning. 4. Maatschap J. B. en E. Veneklaas, Doorlopendedijk 9 te Holten tot het veranderen van de gebezigde werkwijze van het rundveemelk- en varkensfok- en -mestbedrijf. 5. Maatschap Dijkink, Tolweg 10 te Holten een nieuwe, de gehele inrichting (rundveemelk- en tok en varkensmestbedrijf annex opslag van dieselolie) omvattende vergunning. De ontwerp-beschikkingen omvatten het verlenen van de vergunning onder voorwaarden, die de nadelige gevolgen voor het milieu moeten voorkomen of zoveel als moqelijk is moeten beperken. Gemotiveerde bezwaren tegen de ontwerp-beschikkingen kunnen zowel schriftelijk als mondeling door een ieder worden ingebracht binnen een maand na de datum van ter- inzagelegging. De bezwaarschriften moeten bij Burgemees ter en wethouders van Holten, Smidsbelt 6, 7451 BL Holten worden ingediend vóór 30 september 1993. Mondeling bezwaar kan worden ingebracht op een openba re zitting op verzoek tot aan het einde van de bovenvermelde termijn van 1 maand (betreft aanvragen 2 t/m 5). Met betrekking tot de ontwerp-beschikking met aanvraag vermeld onder 1(U-Vlees) wordt op maandag, 27 septem ber 1993, des namiddags om 16.30 uur een openbare zit ting gehouden, waar door het gemeentebestuur gelegen heid wordt gegeven tot een gedachtenwisseling over deze ontwerp-beschikking. Alleen zij die tijdig bezwaren hebben ingebracht tegen de ontwerp-beschikking kunnen later beroep instellen tegen de beschikking bij de Raad van State. Terinzagelegging beschikking Burgemeester en wethouders van Holten hebben, onder voorwaarden, welke ertoe dienen om gevaar, schade of hinder voor de omgeving te voorkomen op 17 augustus 1993 vergunning ingevolge de Hinderwet verleend aan: Het Dagelijks Bestuur van het Zuiveringschap West-Overijssel, Ruiterlaan 7 te Zwolle tot het oprichten en in werking hebben van een rioolwaterzui veringsinstallatie aan de Beusebergerweg 53 (oud 43) te Holten De beschikking en alle terzake zijnde stukken liggen gedu rende één maand na de datum van terinzagelegging (vanaf 30 augustus 1993) op de gemeentesecretarie, afdeling Alge mene Zaken, dagelijks van 9.00 tot 12.30 uur ter inzage ge durende de hierboven genoemde termijn. Beroep tegen de beschikking kan worden ingediend door: a. de aanvrager b. .de betrokken adviseurs c. degenen, die tegen de aanvraag om vergunning tijdig bezwaren hebben ingediend d. enige andere belanghebbende, die aantoont, dat hij redelijken/vijs niet in staat is geweest eerder bezwaren in te brengen. Het beroepschrift moet worden gericht aan de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State. Het moet in tweevoud worden ingediend bij deze Afdeling, Postbus 20019,2500 EA 's-Gravenhage, binnen 1 maand na de datum van terinzagelegging. De beschikking wordt niet van kracht voordat op het beroepschrift is beschikt.

Holtens Nieuwsblad | 1993 | | pagina 5