Al in Gelderland en Overijssel tussen Apeldoorn en Hengelo periode opvallend vaak onderwerp 'publieke controle' Automoblisten in 't Oosten ze je bij 'n controie alle vriendelijker dan in 't Westen. Daar wensen ziektes toe die je maar kunt bedenken..." Bereikt NAAR-. TP 26.1 In een aantal gevallen heeft de A VD er geen bezwaar tegen dat de automobilist in de gaten heeft dat er op snelheid gecontroleerd wordt. Op bijgaande foto's de opstelling van een snelheidscontrole post van bovenaf gezien (links) en de Gatso-radar- apparatuur (rechts), waarmee heel nauwkeurig de gereden snelheid vastgesteld wordt. Foto's: AVD Aangekondigde snelheidscontroles AVD in kader voorjaars-offensief (Door Leo Polhuys) DRIEBERGEN - RUSSENBURG - Het oor deel van Ton Dellebeke, beleidsmedewerker op de afdeling Voorlichting van de Algemene Verkeers Dienst (AVD) van de Rijkspolitie, is opvallend mild: „Ik geloof nu niet direct, dat de mensen bewust de snelheid overtreden. Het percentage mensen dat dat doet, valt echt wel mee. Op de snelweger waar 120 kilometer per uur mag worden gereden, houdt 75 procent zich aan de maximum snelheid. Veel erger is het, als mensen niet eens in de gaten hebben, dat er een paar politiemensen al zes kilometer lang achter hen aanrijdt. Zulke bestuurders zijn te suf om te rijden, ze zijn eigenlijk een veel groter probleem dan iemand die bewust de snelheid overtreedt." Dellebeke kan het weten, want hij reed zelf achttien jaar lang bij nacht en ontij in een supersoni sche wagen op de weg om te assisteren bij ongevallen, om het verkeer goed door te laten stro men, om snelheden te controle ren en om onvoorzichtige weg gebruikers van het asfalt te pluk ken. Offensief Zeer recent werden luisteraars van Radio 3 regelmatig gecon fronteerd met de aankondiging van snelheidscontroles. Tijd en plaats werden daarbij genoemd. Regelmatig was het raak op de Al, die zich ruwweg tussen Gel derland en Overijssel een weg baant door het fraaie Oostelijke coulissenlandschap. „Past alle maal in ons voorjaars-offensief", zegt een collega van Dellebeke, die in de statige villa van de AVD, honderd meter voor het plaatsnaambordje Driebergen - Rijssenburg, enkele gegevens te voorschijn tovert. Op 27 mei bijvoorbeeld werd de Al tussen Apeldoorn en Hengelo gecon troleerd. De komst van de snelle Porsches werd van te voren via geschreven en gesproken media aangekondigd bij de Oostelijke weggebruiker. Er werden die dag 3.925 auto's gecontroleerd, waarvan er 253 een overtreding begingen. Een score van 6,4 pro cent. „Duidelijk minder dan bij een onaangekondigde controle", weet Dellebeke. „Want daarbij is de score meestal om en nabij de twintig procent". Van iets min der recente datum is de aange kondigde controle op 19 januari, tussen Almelo en Enschede, die 156 overtreders opleverde op een totaal aantal aangehouden auto's van 3621 (4,3 procent). „Een week daarvoor was het percenta ge overtredingen hier het dubbe le, heel vreemd", zegt de collega van Dellebeke. Geheel analoog aan de tijdgeest hanteert de AVD tegenwoordig een speerpuntenbeleid. Minister May-Weggen van Verkeer en Waterstaat heeft vanuit haar kan toor gedecreteerd, dat controle op alcohol, snelheid, rijtijdenwet en op bevestiging van autogor dels bij tijd en wijle extra aan dacht van de AVD nodig heeft. Vandaar ook de snelheidscontro les, die overal in ons land, dus ook in ons landsdeel, worden gehouden. „Dat wil overigens helemaal niet zeggen dat we geen controles meer houden die niet aangekondigd zijn", zegt Delle beke. „Die gaan gewoon door". De AVD heeft bewust gekozen voor het aankondigen van ten minste een deel van de acties. Eerst worden plaats, datum, tijd en wegvak genoemd, daarna al leen de datum en daarna bijvoor beeld alleen nog het weggedeelte. „De bedoeling is, dat de mensen gaan nadenken over snelheid. Dat de controles hun nut heb ben, wijzen de cijfers van mijn collega wel uit", zegt Dellebeke, die een vergelijking trekt met Koning Alcohol. „Vertel je nu op een verjaardag, dat je met een paar pilsjes achter de kiezen toch in de auto stapt, dan wordt daar afkeurend over gesproken. Twintig jaar geleden lachte men daarom. Met snelheid moeten we die kant ook op; het is de bedoe ling dat de mensen hun gedrag gaan wijzigen". Allemaal leuk en aardig, maar de mondige autobestuurder laat zich niet zomaar wat zeggen door een snelle politieman. „Ie dere Nederlander met een rijbe wijs is verkeersdeskundige, dat is waar", verzucht Dellebeke. „De mensen in het Oosten van het land zijn wel een stuk vriendelij ker dan de automobilisten in het Westen. Daar wensen ze je bij een controle alle ziektes toe die je maar kunt bedenken. In het Oos- ten is dat anders, men accepteert daar veel eerder de uitleg van een politieman en ook een eventueel proces verbaal, al is het niet ons doel iedereen een peeveetje mee te geven". De AVD werd in 1962 opgericht. De totstandkoming van de eerste De Algemene Verkeers Dienst beschikt sinds kort over nieuwe Volvo's, voorzien van nieuwe kleurstroken. Foto: AVD/C.J. de Koning - Zeist autosnelwegen noopten tot de oprichting van één overkoepe lende organisatie, die alle door gaande auto- en autosnelwegen controleert. In de voormalige' heeft dat tot gevolg, dat men, bijvoorbeeld bij een ongeluk, niet meer te maken heeft met de poltiecommandant van Wierden of Eibergen, maar met die van de O De auto die toch wel het meest heeft bijgedragen tot de bekendheid van de Algemene Verkeers Dienst is de Porsche. Haagse Alexanderkazerne zag de AVD het licht, met als doelstel ling vooral de inhalende surveil lance. „Dus, ligt er geen boek op de plank boven de kofferbak, dat bij krachtig remmen een slagwa pen wordt in de nek van de be stuurder, sukkelt de vrachtwa genchauffeur niet in slaap, letten op banden, apk-stickers, altijd controleren van rijbewijs en ver zekeringspapieren", somt de AVD-voorlichter op. De eisen van minister May, neergelegd in het Meerjarenplan Verkeersvei ligheid, komen daar dus boven op. Inmiddels is de AVD zelf ook veranderd: de 550 surveille rende agenten vallen tegenwoor dig onder het korps Landelijke Politie Diensten, divisie Mobili teit. Tot voor kort viel de Drie- bergse organisatie simpelweg on der de Rijkspolitie. De AVD be schikt inmiddels over een in drukwekkend arsenaal aan voertuigen: vijftig Mercedessen, 24 Porsches, ruim twintig Pas- sats, zeventig BMW KI00 moto ren en vijftien onopvallende au to's met al even onopvallende (radar)apparatuur om notoire snelheidsovertreders te registre- Regio's Tegelijkertijd met de reorganisa tie van de club waar ook de AVD onder viel, is ook overal in het land de politie gereorganiseerd. Nederland is nu verdeeld in 25 politieregio's. Voor de AVD hele regiopolitie. „We zullen de komende tijd op bezoek gaan bij de regiocommandanten en hen vertellen wat we als AVD te bie den hebben", zegt Dellebeke. „Wij kunnen de politiemensen elders in het land ondersteuning bieden met onze technische dien sten. Gebeurt er nu een ongeval, bijvoorbeeld op de snelweg bij Almelo, dan wordt de politie van Almelo alleen ingeschakeld als er weinig nasleep is. Er hoeft dan bijvoorbeeld geen gewonde be stuurder in het ziekenhuis ver hoord te worden. We kunnen wel helpen bij zwaardere onge lukken, maar dan alleen op ver zoek van de politie ter plekke. Of als we er net toevallig bij zijn als er iets gebeurt". Toch nog even de vraag gesteld aan Dellebeke: Vriendelijker dan zijn collega's elders is de Oostelijke wegge bruiker wel. Maar is hij ook voorzichtiger? Dellebeke: „Dat zou ik niet durven zeggen. Ik kan niet vertellen of er in het Oosten van het land nu minder vaak snelheid wordt overtreden dan ergens anders. Maar nogmaals: als er wordt gecontroleerd en dat wordt van tevoren aangekon digd, dan helpt dat zeker. Zet asjeblieft in je verhaal, dat we steeds blijven controleren, ook tussen de aangekondigde contro les door". Dellebeke begint er zelf over: „Ik weet dat er veel mensen zijn, die zich afvragen of het wel nut heeft, te controleren op snelheid, op zo'n relatief rustige weg als de Al tussen Apeldoorn en Henge lo. Vergeet niet, dat er per jaar alleen al in West-Europa vijftig duizend verkeersdoden vallen. Nederland is één van de meest verkeersveilige landen in heel Europa, en dat is onder meer bereikt door terugdringing van de maximumsnelheid, hoewel er sinds 1988 op 83 procent van de autowegen en snelwegen 120 in plaats van honderd kilometer per uur mag worden gereden. Ook het gedrag van de automobilist speelt hierbij een rol. Het aantal verkeersdoden in ons land is ge daald van ruim drieduizend per jaar in 1970 naar 1200 vorig jaar. We hebben dus in Nederland wel iets bereikt. Als je als Nederland se automobilist in Duitsland op de weg rijdt, word je er zowat afgetoeterd en geknipperd". Voor de goede orde: een snel heidsovertreding wordt geregis treerd èn beboet als er minstens zeven kilometer te hard wordt gereden. Een overtreding tot en met veertien kilometer per uur kost vijftig gulden en daarboven loopt het bedrag snel op. Bloembak Nogmaals wijst Dellebeke op het belang van een goed rijgedrag. „Met bestuurlijke maatregelen moet je zien het gedrag van de automobilist te veranderen. En aangezien het een beetje moeilijk is, een bloembak op de Al bij Almelo neer <e zetten, moet je naar andere middelen zoeken. Zoals de vroegtijdig aangekon digde controles. We rijden ook altijd bewust met een open auto rond, zodat we direct oogcontact hebben met diegenen die in een andere auto achter het stuur zit ten. De blik van een politieman kan veel doen". L u i st e r's De jongste cd van Terence Trent d'Arby, Symphony Or Damn, uitgebracht door Co lumbia/Sony Music, is een schijf je waarop veelzijdigheid troef is. Alle songs hebben een ongeken de hoeveelheid soul. Het karak teristieke stemgeluid van Terence is soms meeslepend, dan weer zeer fel en funky. De hitsingel 'Do You Love Me Like You Say?' is een prachtig up-tempo nummer. Ook voor een mooie ballad ('Delicate') draait de veel zijdige artiest z'n hand niet om. Een ander hoogtepunt is het me lodische 'nummer 'Wet Your Lips'. Met de cd 'Symphony Or Damn' bewijst Terence geen een- dags vlieg te zijn. De Nederlandse zangeres Ma- thilde Santing is een begenadigde zangeres, Randy Newman is eveneens een voortreffelijk zan ger èn songwriter. Je moet van heel goede huize komen wil je een cd vol songs van Randy Newman vertolken. Mathilde Santing doet dat op de haar be kende integere wijze op Mathil de Santing - Sings Randy New man. Er is één groot verschil; waar de songs van Newman een intens gevoel van eenzaamheid uitstralen ademen de songs van Santing meer iets fragiels uit. Het is er niet minder mooi om. Op de cd staan onder meer de songs 'Same Girl', 'I'll Be Home' en 'Lonely At The Top'. Uitge bracht door Sony. Robert Ian McNabb is een Engelse singer-songwriter van het kaliber qua composities van landgenoot Gerry Rafferty en qua sfeer en instrumentale in kleuring van stadgenoten (Liver pool) TTie Beatles! Tot deze op zienbarende conclusie word je genoodzaakt na beluistering van McNabb's debuutalbum 'Truth and Beauty' waarop alles in de strijd wordt geworpen om die elf juweeltjes van popsongs, alle van zijn hand, te vervolmaken: per fecte zang, machtig vibrerende twaalfsnarige gitaren, snoeiharde elektrische gitaren met of zonder effekt, mondharmonika en (key- board)violen. Ian neemt zelf de vokalen, gitaren en keyboards voor zijn rekening, en wordt daarbij geassisteerd door Roy Conkill op bas en keyboardpro grammering, Gordon Long- worth op leadgitaar en Dave Baldwin op keyboards. 'Truth and Beauty' bevat, zoals gezegd, elf parels die bij iedere draaibeurt nog mooier worden en van een schier bovenaardse schoonheid zijn. Betere kwalificatie is niet mogelijk. Phonogram. The Waterboys maakten na het vertrek van Karl Wallinger, die zijn geluk zocht bij World Party, een moeilijke tijd door. Maar met de nieuwste cd Dream Harder lijkt de creatief mindere periode ten einde. Het werkstuk toont overeenkomsten met de tijd dat de waterjongens heerlijke folkmuziek maakten. Daarnaast is hun repertoire uitgebreid met onvervalste blues onder meer in het nummer Suffer. Karakteris tiek is weer het stemgeluid van Mike Scott, die een belangrijke bijdrage levert aan het album. Zelf nam hij de produktie, samen met Bill Price, voor zijn reke ning. Dat bewijst weer dat de Schot een behoorlijke vinger in de pap heeft. Opvallende werken van de twaalf nummers bevatten de CD zijn 'The New Life', 'The Return Of Jimi Hendrix' en 'Good News'. 'The Return Of Pan', met de bekende Water- boys-sound, is op single versche nen. Ariola.

Holtens Nieuwsblad | 1993 | | pagina 11